Centrale Viilingwiin. Bood van op coöperatieven grondslag werkende Zuivelfabrieken in N.H. Marktberichten BESTRIJDING VAN KNOLVOET Zaterdag 23 Mei 1942 DAGBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Tweede blad Een jaar wahrin veel werk is verricht Houdt de Coöperatieve gedachten hoog! De Bond van op Coöperatieven grondslag werkende Zuivelfabrie ken in Noord-Holland hield gister middag in de Harmonie een druk- Jjjezoohte algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer Jm. Blaauboer Kzn., die in zijn ope ningswoord een bijzonder woord ,van welkom richtte tot den voorzit ter en den secretaris van den K.N. Z., de heéren H. K. Koster en i J. Geluk. Spr. wees op de oorlogs-, moeilijkheden en de moeilijkheden door de weersomstandigheden, .waardoor de voorraadschuren ten aanzien van de hooivoorziening zorg baren. Ook de prijzen zijn zoo- dSnig, dat er moeilijkheden kun nen ontstaan, om te bereiken, dat wat op de boerderij geproduceerd kan worden, gelegerd wordt. Tha;is is het onmogelijk vleesch voor de bestaande prijzen af te leveren. gebied liggen, liet langst verplicht zullen zijn in de daar heerschende rnelktekorten te helpen voorzien. Met ingang van 26 April is een nieu we productieregeling voor kaas getroffen, welke eenvoudiger dan de vorige. Regeling van den omslag. Het bestuur bsloot voortaan, verband met de vele bijleveringen van mtlk, den omslag te heffen over alle door de fabrieken aange voerde melk, dus ook de bijgelever de melk, doch over deze laatste slechts in zooverre deze afkomstig is 'varf fabrieken, niet behoorende tot een der bij den F.N.Z. aangeslo ten zuivelbonden. Op het laboratorium wei den .3749 monsters onderzocht. Aan 11 van de 13 cursisten voor de boterma- kerscursussen kon het/ diploma worden uitgereikt. 7 van de 10 deel nemers aan den cursus in kaas- en mélkpoederonderzoek slaagden voor het F.N.Z.-examen. Van de 49 aan gesloten fabrieken hebben 35 de ad- Veel van ons werk wordt door ministratieve contrqle aan den bond nieuwe bedrijfsorganisaties overge nomen. Spr. hoopt, dat die organi saties zullen brengen wat wij noo dig hebben. Iloe het loopt weet spr. niet, rpaar wel weet hij, dat het nooit ten koste van de coöpera tie mag gaan. Wanneer wij niet trachten ónze producten in handen te houden tot het einde, dan zullen wij eenmaal in een*positie komen, dat wij dit zullen betredren. Spre ker bleef dan ook op sanlenweijking aandringen. Wegens ziekte van den secreta ris K. Kranen", waarvan de voor zitter hoopte, dat hij spoedig zal herstellen, omdat, men hom niet kan missen, worden do mededee lingen gelezen door den admini- - stratieven ambtenaar De Graaf. Mededeelingen. Uit de door dpn secretaris Ir. Kranen gestelde mededeelingen blijkt, dat er door liet bestuur en liet secretariaat veel arbeid is ver richt.. Wij stippen uit de .mededee lingen aan, dat Öe commissie voor .Landbouwcoöperatie in het a.s. ".seizoen cursussen zal organiseeren te Julianadorp, Heerhugówaard, Lutjewinkel en Pui-merend. Bij de op 16 April gehouden kaas keuring kwanien voor een diplo ma in aanmerking ,de fabrieken te Bobeldijk, Opmeer, Beemster en .Twisk. Wegens gebrek aan keu- ringspottcn hadden dé keuringen nog op de oude wijze plaats g-chad Loonsverhogingen. De Zuivelbewerkers Organisaties Ihadden verzocht dé minimumloo- nen van f 23.50 met f 2.50 per week te verhoogen en daarover advies uit. te brengen. .Het college van Rijksbemiddelaars had daarover 'bericht zijn goedkeuring aan een algemeene loonsverhooging niet te >vïllen héchten, waardoor van een loonadvies niets kon komen. De F.N.Z. heeft daarop een com missie voor sociale aangelegenhe den ingesteld, waarin van elke aangesloten hond drie leden zit ting hebben Voor den N.H. Bond zijn dit. de heeren K. Bos, Opmeer, L. Broekens te Oudendijk en de secretaris Ir. Kranen. Bedrijfsorganisaties voor Zui velindustrie. Doör een reorganisatie in het be gin van het jaar ingesteld door het Departement van Landbouw,, werd een einde gemaakt aan de deelna me van vertegenwoordigers van den F.N.Z. aan de uitvoerende maatregelen op Landbouwcrisisge- biod en die der voedselvoorziening. Op 23 April werfl een .verordening in het leven geroepen waart)ij be paald werd, dat melkveehouders de verplichting kan worden opge legd hun melk aan een bepaalde fabriek te leveren, terwijl de fabrie ken verplicht werden clie melk te ontvangen enj melk uit andere ge bieden ie weigeren. 2 Mei werden per verordening de melkgrossiersbedrijven stilgelegd. De bedrijfsgroep voor de Zuivel 'en' Melkproductenindustrie en het iMclkin richtingswezen hoopt te ver wezenlijken de economische en we tenschappelijke research, de uitbe taling der melk naar kwfiliteit, de/ verplichte t.b.c.-bestrijding bij het rundvee, "de vaststelling vaii c}e kwaliteit der kaasden de verschil lende modellen, de^afzet en kwali teitsvraagstukken op het gebied der boter*melkpoeder en gecondenseer de melk en ordening.en verbetering f der consumptiemelkvoorziening. Voor do bestemming van de melk zijn richtlijnen aangegeven, waar tegen ernstige bezwaren zijn inge bracht. Betoogd werd o.m. dat veel onrust onder de bóeren wordt ver wekt door .onvoldoende rekening te houden met het feit, dat melkleve- ring een vertrouwenskwestie is en dat de juridische grondslagen der coöperatieve bedrijven érnstig wor den aangetast. Kaas. De kaasproductie die gedurende de wintermaanden vrijwel volledig moest worden gestaakt is door sóm mige fabrieken thans ten deele weer hervat. Het is waarschijnlijk dat de fabrieken welke'op den kori sten afstand, van bet z.g. wettelijk opgedragen. Het bestuur besloot tot een onverwachte kascontrole van den bond. De omzet van het coöperatief ma gazijn was 11 lager in het eer ste kwartaal van dit jaar. De Beemster vroeg wat gedaan moest worden om te bereiken dat ze de door de reorganisatie verloren gegane melk terug kon krijgen. Nèerlaridia was overtuigd, dat de reorganisatie speciaal beoogde om Hollandia, 'die geen melkrit had, een goede rit te geven. De voorzitter zal trachten ter be- voegder plaatse verbetering te krij gen. Medegedeeld werd, dat men voor aansluiting bij den Coöperatieven Bónd advies van het Bondsbestuur moest afwachten. Tot het buitengewone lidmaat schap werd den Provincialen Bond van Oudleeringen van Inrichtingen voor Land- en Tuin'bouwonderwijs in N.H. toegelaten. In plaats van den heer T. van Diépen. Groothuizen, niet herkies baar, werd tot bestuurslid gekozen de heer v. d. Meer te Westwoud. Tot leden van de Commissie voor Landbouwcoöperatie werden góko- zen de veehouder R. Wit te Berk hout en den akkerbouwer G. Blaau hoer te Kolhorn. De secretaris van de F.N.Z., de heer Geluk bètoogde dat uit het jaarverslag wel bleek, dat propa ganda voor de coöperatie voor N.H nog wel gewenscht is. Wij krijgen thans met andere or- ganisaticvormen te doen, met ver plichte lidmaatschappen en veror denende bevoegdheden, waardoor men de achterblijvers mede in het gelid kan brengen. Noodig is het, desondanks, dat de fabrioksorgani- saties v. d. veiligstelling van onze economische positie strijden en daarom dienen alle leveranciers lid te worden. Het valt nog niet te be- oordeëlen of de huidige saneerirlg blijvend is, wordt dit uitgemaakt, dan zal men de thans tijdelijke le veranciers als lid kunnen aanne men. D^ rekening werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een. be drag van f 6212.20, met een nade lig saldo van f 1242.85, en die van Alkmaar SPIEGELRUIT VERBRIJZELD. Toen gistermorgen, 21 Mei 1942, de bestuurder van een vrachtauto, in de Boterstraat een met een paard hespannen wagen passeerde, kwam zijn vrachtauto in aanraking met een op liet trottoir staand rijwiel, dat hierdoor door de spiegelruit van een winkel werd gedrukt, met het gevolg dat de spiegelruit werd verbrijzeld. JEUGDIGE WAAGHALZERIJ. De 10-jarige B.'E. klom gistermid dag,-op de Nieuwesloot op een zg. „dolly" van een gasgenerator, wel ke achter een vrachtauto was ge-, koppeld. Op den hoek Nieuwesloot St. Laurensstraat sprong de knaap van de dolly en kwam on- den/een wiel hiervan terecht, ten gevolge waarvan hij zijn linkerbo venbeen brak. De jongen is per ziekenauto door den Geneeskundi gen dienst naar het St. Elisabeth- ziekenhuis vervoerd. Het ongeval is aan zijn schuld te wijten. LANGED1JK. HET 25-JARIG BESTAAN VAN DE BEURTBEVRACHTING. Dezer dagen is in intiemen kring het 25-jarig bestaan herdacht, van de ver. Beurtbevrachting. Het uiter lijk feestbetoon bestond in de vroo- lijk wapperende driekleur van de motorbooten van de bij deze ver- eeniging aangesloten schippers, welke in verschillende deelen van Lahgedijk aan den wal lagen. Want gewerkt is er dien dag niet door de schippers. Zij hebben in het lo kaal van den heer J. de Boer te Broek op Langendijk met hun vrou wen een gezellige dag gehad. 'sMorgens^om 10 uur begonnen de feestelijkheden en 't \vas 's avonds elf uur eer de voorzitter, de heer P. Paarlberg, deze uitstekend ge slaagde feestdag sloot. Medewerking hieraan verleenden André Carell en Gert van Twuyver. De schippers en hun vrouwen iieton het werk echter niet alleen door déze beide artisten doen. Ook zij kwamen op hun beurt op de plan ken en deden hun best. Het spreekt vanzelf, dat verschillende sprekers dezen dag' het woord hebben ge voerd, waarbij het ontstaan en het blijven bestaan van de vereeniging werd gememoreerd. Het is in deze kwart-eeuw lang niet altijd voor den wind gegaan. Begonnen in 1917 met een 24-tal leden vielen in 1921 verscheidene uit, die de z.g. „wil de beurt" vormden. In 1933 zijn zij echter weer tot de oude ver. toege treden. Het is voor de leden even min altijd rozengeur en maneschijn geweest. In de jaren 1930—1937 was het heel slecht met varen, zoodat er het Coöp. Magazijn op een bedrag van f 23382.35, met een voordeelig saldo van f 314.47. Bij de rondvraag besprak de heer Hoogenboom de pinkenkwestie. De voorzitter zegde toe, dat niet steun van den F.N.Z. in Den Haag getracht zal worden hierin verbe tering te krijgen. De fout ïs, dat een aantal kg. wordt gevorderd in- plaats van een aantal pinken. Nu' leveren vele boeren hun pinken die lichter zijn dan 220 K.G. nog niet in, tot schade voor de voedselvoorzie ning. Hierop werd de vergaderihg ge sloten, waarna de F.N.Z. geluids film „Goed Melken" vertoond werd. zelfs leden tijdelijk in de werkver schaffing gingen, om het hoofd bo ven water te kunnen houden. Aan hun werklust en volharding zij het te danken, dat zij 'hun bedrijf, dat nu heel wat beter rendeert, thans nog hebben, al zijn ook nu de moei lijkheden in vertind niet olie-voor ziening e.d. groot. De Beurtbevrach ting heeft getoond, een levensvat bare vereeniging te zijn. die ook. blijkens de zeer groote belangstel ling, welke zij op dezen dag heeft mogen genieten, een belangrijke plaats in de gemeenschap inneemt. Talrijke persoonlijke, schriftelijke en telegrafische felicitaties werden aangeboden. Ook burgemeester en mevr. Schelhaas hebben 's aVonds eenigen tijd temidden van de jubi- leerende schippers vertoefd. En nu maar weer „volle kracht ^vooruit", B.B.V. DISTRIBUTIE NIEUWS. De uitreiking van bonkaarten 7e periode aan zelfverzorgers (dat zijn zij. die brood gebruiken van graan uit eigen oogst, dié huisslachting hebben verricht en melkveehouders) uit Noord- en Zuidscharwoude, zal geschieden op Vrijdag 29 Mei op on derstaande uren in de O. L. School te Zuidscharwoude. Zelfverzorgers uit Noordschar- woude van 912 uur en uit Zuid scharwoude van l1/?4V2 tfur. Bo vendien zullén, indien een volle dig ingevulde verklaring MD 32 wordt overgelegd, dat ten tijde der uitreiking over minder dan 30 kg. aardappelen per gezinslid wordt beschikt, de volgende aardappel- kaarten worden uitgereikt: Aan houders van inlegvellen K/L 1 een aardappelkaart EN; inlegvellen K/L 2 een aardappelkaart EP; inleg vellen K/D 3 een aardappelkaart EN; inlegvellen K/L 4 een aardap pelkaart EQ. l^fet nadruk wordt er op gewezen, dat aardappeltelers, die vroege aardappelen verbouwen, niet, voor aardappelkaarten in aanmerking komen. Zij mogen derhalve geen aardappelkaarten aanvragen. De uitreiking van 'bonkaarten en aardappelkaarten aan de overige zelfverzorgers en aan gewone con sumenten zal nog nader bekend worden gemaakt. Inlevering door detaillisten op 2en Pinksterdag: Detaillisten, die volgens hun co denummer op Maandag 25 Mei moe ten inleveren, dienen hun opplak- vellen op Dinsdag 26 Mei in te le veren. Brandstoffenkaarten DV kunnen door degenen, die de hun toeko mende brand stoffen kaar ten nog niet hebben afgehaald, worden af gehaald in de week van 26 t.m. 30 Mei tegen inlevering van dé oyde kaart. Stamkaart „hoofd" meene men. OUDERCOMMISSIE. De Oiidercommissie van de O. L. School alhier bestaat thans uit de navolgende personen: Mevr. J. Ootj ers-Molenaar, Noordscharwou- de en de heeren J. Schoorl en P. Nieman te Zuidscharwoude, en J. Zeeman en H, de Rijke te Noord- schar'woude. HEERHUGOWAARD. Officieele mededeelingen OVERNAME NUCHTERE KALVEREN. De Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch maakt bekend, dat het overnemen van nuchtere kalveren op 22, 23, 24 en 25 Mei niet zal kun nen geschieden. MUSSERT: Het nationaal-socia- lisme steekt de vaan van de eer van den arbeid met de eene hand oriihoog, terwijl het met de andere hand het zwaard hanteert, dat kapitalisme éi marxisme zal vernietigen. HITLER: Het is het wezen van ie dere werkelijk socialistische or de ervoor te zorgen, dat geen aalmoezen gegeven worden, maar dat rechten worden ver schaft. HARENKARSPEL. DOOR EEN PAARD GEBETEN. De heer Th. Runia, arbeider bij den heer C. Strijbis te Woudmeer, werd bij 't verzorgen van de paar den in de stal door èèn der vier voeters zoodanig in zijn rechter hand gebeten, dat hij zich direct onder dokters behandeling moest stellen. Het gevolg van deze „liefkozing" is dat Teunis voorloopig vrij is van ploegen en den tijd heeft om „De Roos van Dekema" van van Lennep te lezen. ZlJPE. Warmenhuizen en Omstreken (Vervolg) Opslag van brandstoffen. De ve*een. „West-Friesland" stel de voor te trachten te komen tot een opslag van brandstoffen, om dat !het gebrek aan brandstof aan vele tuinders schade heeft gebracht Liefst zou men bij de particulieren voorraad doen vormen, wanneer dit niet mogelijk zal zijn, dan kan misschien een gemeenschappelijke voorraad worden gevormd. Het II.B. was het. hiermede eens. Het bestuur wilde deze zaak bij den Prov. Veiling Bond aanhangig ma ken, ortidat de tuinders in andere X>laatsen in dezelfde positie ver- kèeren. De heer Wildeboer, Schoorldam, vestigde er de aandacht op, dat de genen die resorteeren onder het ko- lenbureau te Schagen,' er slechter aan toe waren dan wie onder Alk maar en Bergen behoorden. Na éen toelichting van den voor zitter »werd het prae-advies van het C.B. aangenomen. Verbod van virusdragende aardappelen gevraagd. „West-Friesland" te Schoorldam stelde verder voor, een verbouwver- bod voor virusdragende aardappe len aan te vragen, evenals in an dere gemeenten reeds bestaat. Het Centraal Bestuur "kan zich met dit voorstel vereenigen en wil de noodigc stappen daartoe doen. Na een diepgaande discussie sprak men zich tenslotte uit voor het -aanvragen van een verbouwverbod van virusdra gende aardappelsoorten. Verhooging der prijzen. „Ons Belang" Krabbendam en „Groententeelf'te St. Maarten stel den voor, aan te dringen op ver hooging van de prijzen der tuin bouwproducten. „Ons Belang" wees tr op, dat de bedrijfsonlcosten met 50 zijn ge stegen. „Groenteteelt" wilde voorts de prijsverhoogingen om de week in plaats van om de veertien dagen doen ingaan, ter bevordering van den geregelden aanvoer. Het Centr. Bestuur kan zich met deze voorstellen^.vereffinigen, behal ve met het gedeelte tJa.v. de welce- lijksche prijsverhoogingen. De grootste aanvoer zou dan op de eerste drie dagen van de 'week ko men. Over dit laatste ontstond een breedvoerige "gedachtenwisseling tusschen dén voorzitter en eenige afgevaardigden 'van „Groenteteelt". Tenslotte werd het prae-advies met algemeene stemmen aangeno men. In de rondvraag wees de heer Pronk, Tuitjenhorn, op de te lage prijzen vooi de witte kool. Het bestuur is het daarmee vol komen eens. Men zal aandringen op .verhooging. De heer Mooij, Taitjenhorn, wil de aandringen op het invoeren van een verplichting van het ge bruik van goedgekeurd pootgoed. De voorzitter raadde aan, een voor stel voor te bereiden. De waterstand in het Geestmer- ambacht was ook een punt van be spreking. Tenslotte besloot men, aan het polderbestuur te verzoeken de waterstand zoo geregeld moge lijk te houden. In verband niet een opmerking van den heer Groet, St. Maarten, werd besloten een onderzoek aan te vragen bij de Prov. Commissie of het verbouwen van koolzaad scha de berokkent aan de koolteelt. Hierna sluiting. PINKSTER VERRASSING». Als men wakker wordt en men wil dan na een vlug ontbijt in den vroegen morgen zijn karretje be stijgen om naar den patroon te rij den en men dan bij de .geforceerde deur van het schuurtje achter het huis komt, terwijl daaruit 3 fietsen 'verdwenen zijn, dan... ja, dan staat men eerst wezenloos en wil er nog niet direct aan, dat anderen hier in den nacht gekomen zijn. Vindt men clan later aan den kant van -den weg half in een sloot het uit elkaar, getrokken frame, dan moet men er wel aan dat zijn kostbaar bezit, dat hielp om het. brood mede te verdienen, gestolen is. Erg vooral nu, daar vervanging uiterst moeilijk is. Een dergelijk^ ontdekking» deden meerdere personen aan den Hasse- laarsweg dezen morgen. Voor zoo ver hekend werden van 12 rijwie len de banden ontvreemd. Het ar beidersgezin G. Groot, dat 3 rijwie len miste, werd wel het meest ge dupeerd. Bij den kleinen tuinder Jb. Groot, miste men eveneens drie rijwielen, terwijl de besteller Sta pel van de coöperatie te Zuidschar woude er twee voor zijn rekening had gekregen. In den loop van den dag 'zocht de politie met een hond den omtrek af. KOEDIJK BURGERLIJKE STAND. Opgave van 15—21 Mei 1942. Geboren: Corneiis Johannes, z. v. Bernardus Johannes Ootje/aar en Maria Geertruida Zwarts. Everdina Christina Maria, d. v., Jacobus Eve- rardus Schilder en Joanna Catha: rina Iluiberts. Ondertrouwd: Klaas van Domp- selaar, 28 jaar, landarbeider te St. Maarten en Klazina Nelly Kooij, 20 jr., z. b., te Zijpe. Gerrit Bobeldijk, 23 jaar, grondwerker te Texel en Rensje Middelié, 22 jaar, z. b. te Zijpe. Jan Otto van ÏJzendoorn, 27 jaar, landbouwer te Anna Paulow- na en Trijntje Rijs, 22 jr., z.b. te Zij pe. Lourens van der Oord, 28 jaar, brandwacht Rijkswerf te Zijpe èii Cornelia de Jong. 29 jaar, z. b. te Terschelling. Getrouwd: Corneiis Josephus van Loon, 23 jaar, bloemistarbeider, te Anna Paulowna en Cornelia Catha- rina Ilertogh, 25 jaar, z. b., te Zijpe. Corneiis Kuit, 33 jaar, veehouder te Zijpe en Egbertdina Bulder, 30 jaar, z. b., te Anna Paulowna. Overleden: Klaas Schuij't, 83 jaar, z. b., echtgenoot van Maartje Groenveld, wonende te Zijpe. ANNA. PAULOWNA. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen: S. Grin en echtg. Molenvaart 76a van Wielin gen, Koningsweg 23b. G. Dekker, Nieuweweg 63, van Den Helder, Ba- listraat 50. G. Bakker en gezin Nieuweweg.4 van Den Helder, An jelierstraat 17; G. J. C. .Hendriksen en. gezin, Schorweg 28 van Den Hel der, Breewaterstraat 20. Jac. J. Koorn en gezin, noodw. Meerweg 28, van Den Helder, Jan in tVeld- straat 121; A. Dekker, Nieuweweg 39 van Harenkarspel, Waarland D 41. J. Schoenmaker en gezin, Zand- vaart 96, van Den Helder, Kanaal- weg 189. Wed. A. van HeterenNe- derhof en gezin, Molenvaart 373 van Den Helder, Kanaalweg 137. J. Heesters, Zandvaart. 28, van Den Helder, Fabrieksgracht 2. W. Klok man,' Burg. Lovirikstraat 12 van Den Helder, Keizersgracht 103. SECRETARIE DINSDAG GE SLOTEN. De secretarie der gemeente zal a.s. Dinsdag den geheelen dag ge sloten zijn. Voor distributie-aange legenheden bestaat gelegenheid gp Woensdagmorgen. INVENTARIS ATIENIEUW S In-verband met de jaarlijksche algemeene inventarisatie van land en tuinbouw, zal K. Koedijker te beginnen met 26 Mei te zijnen hui ze zitting, houden van 15 uur tot 21 uur. Voor hen wier naam begint rnet letter A en B 26 Mei, C t.m. H 27 Mei, I t.m. K 28 Mei, L tm. M 29 i, N .t.m, R 30 Mei, S t.m. T 1 Juni. U t.m. V 2 Juni, W t.m. Z 3 Juni. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. ZONDAG 24 MEL Ned. Herv, Kerk. Heerhugowaard, 's av. 8 uur, Ds. dc Mooy. Veenihnizen, voorm 10.30 uur, Ds. de Mooy. Na den dienst Zondagsschool. Oude Niedorp, nam. 3 uui? Ds. de Mooy. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Geref. Kerk. Midden/meer, voorm. 10 uur en nam 3 uur, Ds. Schaafsma. Slootdorp, voorm. 10 uur en nam. 3 uur, Ds. L. J. Goede. Wierimgerwerf, voorm. 10 uur, Ds. H. van Twillert. Nam. 3 uur, Ds. Schenkeveld, v. Den Oever. MAANDAG 25 MEL Geref Kerk. Midden-meer, voorm. 10 uur, Ds. Dijkstra, van Hoorn. Slootdorp, voorm. 10 uur, Ds. Roest v. Opperdoes. Wïeringerwerf, voórm. 10 uur, Ds. ^^H. van Twillert. LEEUWARDEN, 2 Mei. Aanvoer: 77 stieren; 345 vette koeien, 614 melk- en kalfkoeion f 310.605, 188 pinken f 130200, 6 vette kalveren, 733 nuchtere kalveren, 1221 schapen, 3036 lam meren, 5 vette varkens, 124 kleine biggen f 25—38, 183 bokken en gei ten, 15 paarden. Totaal aanvoer 6547 stuks. Overzicht: melk- en kalfkoeïen, aanvoer ruim, handel vlug, prijzen duurder. Pinken aanvoea- kort, Door de gevolgen van den oor" log wordt er, naar het schijnt mee? kool geteeld op land, dat vatbaar 'is voor knolvqet. Dat kan ik aflei den uit de véle vragen, die mij over dit onderwerp bereiken, aldus schrijft de heer van Herwijnen< ambtenaar van den Plantenziekten^ kundigen Dienst. Het is daarom meer dan jammer, dat het afdoende en voor de plan ten minst gevaarlijke middel, nl. sublimaat, op het ©ogenblik niet te krijgen of te duur is. Sublimaat kost op het oogenblik nl. ongeveer- 1 cent.per plant, als men het tegen knolvóet zal gebruiken. Nu zijn er nog wel andere middelen in den handel, maar daarmede hebben wij nog niet zooveel ervaring opgedaan, zoodat wij ze slechts onder voorbe houd kunnen aanbevelen. Heeft men bij het planten vocHug weer, dan gélooven wij niet, dat bescha diging aan dc planten zal ontstaan bij het gebruik van de nieuwere middelen, maar bij schraal weer verdient het aanbeveling, eerst de planten met gewoon water te begie ten alvorens tot een begieting met de hieronder te noemen middelen over te gaan. Knolvoet wordt «1. bestreden door bij den wortelhals der koólplanten, direct na het planten, een ontsmet tende vloeistof te gieten in een hoeveelheid van (meestal) 0,3 liter per plant. Voor die begieting komt dus in de eerste plaats in aanmerking hét beproefde sublimaat, waarvan een oplossing wordt gebruikt van 0,1 pet. Dat is 1 pastille per liter water. Met een liter van die oplossing kun nen pl.m. 3 planten begoten wor den. Het beste doet men, als men thuis eerst, een/geconcentreerde oplossing maakt, die dan te velde verdund kan worden tot de veireischte graad. Dan behoeft men nfet te wachten op het oplossen en het werk kan op liet. land regelmatig doorgaan. Verder komen in aanmerking: Abavit-nat. 0.1 pet. oplossing,' pl. m. 1/3 liter per plant., 100 liter is dus voldoende voor 300 planten en in 100 liter kan 100 gram Abavit worden opgelost. Aretan. 1/4 pet. oplossing en 1/3 liter per plantr 250 gram Aretan wordt dus in 100 liter water opge lost en dat is voldoende voor 300 planten. Fusariol-nat, 1/10 pet. oplossing en 1/3 liter pe? plant. -100 gram Fusariol is dus weer noodig voor 100 liter water en hiermede kunnen weer 300 planten begoten worden. Hernostan 0,5 pet. en 1/10 lite? per plant. 150 gram Hernostan op gelost in 30 liter watqp is dus weer voldoende voor 300 planten. Dit is een zeer. geringe hoeveelheid en de toepassing zal dan ook in de prak tijk wel op moeilijkheden stuiten. Wie er echter 'toch mede wil wer ken kan bij mij nog wel een gemo dificeerde methode aanvragen, dio bij wijze van proef kan worden aan gewend. Zooals men ziet, is er in deze middelen nog wel keuze, zoodat er geen enkele reden bestaat, om op gevaarlijk land de planten' onbe handeld uit te planten. Wie knolvoetziek land blijvend wil genezen, moét in den herfst een grondmonster naar Groningen op sturen. Men .kan daar dan ongeveer berekenen, hoeveel kalk een grond noodig zal hebben om blijvend, of in ieder geval voor langen tijd, van de. kwaal verschoond te blijven. Men knoope dat voorloopig in hqt oor. Hulp en advies bij de uitvoering wordt gaarne en gratis gegeven. Vragen op planten ziek te nkundig gebied worden gratis beantwoord. handel kalm, prijshoudend. Big- gen aanvoer ruim, handel kalm,' prijshoudend. Lammeren aanvoer zeer ruim, handel vlug, prijshou dend. De 'N.V.C. nam 350 koeien, enkele varkens, alle aangevoerde nuchtere kalveren, enkele schapen en 100 pinken over. Eierhandel. Kipeieren' 6.5— 10-45 ct. pe? stuk, handélsprijs f' 1.32/—137 per Kg., eendeieren 7.6 S.l ct. per stuk. Pluimvee. Slachthanen f 1.50 2.50, slachtkippen f 1.5Ó—2.75, jonge hanen f 1—2.25, jonge dui ven f 0.40, per stuk. Konijnen f 2 per Kg. Vereen, v. Z u i v e Imaats ch a/pp ij cn Edammer kaas 20 plus f 0.87,' 10 plus f 1.-12, Goudsche kaas 20 plus f 0.87, 40 plus f 1.12, Broodkaas 40 plus f 1,12, Leidsche 20 plus f 1.02 per Kg. ALKMAAR, 22 Mei. Andijvie f 18 per 100 pond, asper ges f 30—85 per 100 Kg., bloemkool I f 26, idem IT f 10.40—19.50 per 100 stuks, kropsla f 3.60—7 per lOOst uks, komkommers f 10.50—21, prei f 7.2010.80. peterselie f 7 100 bos, postelein f lfP-20 ner'100 Kg., rabarber f 7—9 per 100 Kg., raapstelen f 1—3 ner 100 Kg., ra dijs f 2.20 per 100 K*.. selderie f 6 per 100 bos, spinazie f 7.209 per 100 Kg., tomaten f 65 per 100 Kg., witlof f 16—20, idem II f 6—7.50 per A00 pond. LANGEDLTK. 22 Mei. Aanvoer: 6700 bos rabarber f 7, 800 Kg. spinazie. 350.stuks kool rabi f 4.50—7, 1000 K? witlof f 15 -20, 800 Kg. prei f 10.80. K 2167

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 5