DOKTER POOL JUBILEERT SCHAGEN I - LV.V. I Hoogwoud viert feest fkcmnUKKERUE Predikbeurten Marktberichten SCHAGEN SPARTA S KANS!! Zondag is de dag der dagen, Sparta tegen I.V.V. Schagenezen houd je taai hoor, Win het spel en 't is O Ké! Laat je n u niet meer verdringen, Want zo'n kans komt zelden weer, Elf man één van zin en willen, Kom, bedwing het voetballeer. Zit er Zondag op als leeuwen, Deponeer in 't net, de bal. Zoveel keren slechts dat „Sparta" Zeker promoveren zal. Schagen. Jan Mens. DE SCHAGER MARKT De aanvoeren van gebruiksvee was Donderdag j.1. wel iets min der, vergeleken bij de vorige we ken. Dit laat zich wel indenken. Nu er meer gras komt, houden de boeren het wat meer thuis. Men kan zeggen, dat de handel in kalf- koeien heel goed was. Er werden kalfkoeien verkocht voor f685. waar later nog wel wat op verdiend Is. In de geldekoeien was het kalm, de hoogste noteering was f 450, dus prijshoudend. Weinig handel is er in de pinken tegenwoordig, deze gaan grootendeels over naar de Centrale. Fokkalveren liepen van f30f48, gewone handel. Voor de Centrale waren 285 stuks koeien en pinken aangevoerd met 42 gras kalveren. 225 nuchtere kalveren en 17 vette schapen. Gewone ovenhou ders, hoogste noteering f 48, handel redelijk. O verhouders met 2 lamme ren f70f85. Schapen met 2 lam meren f85f 110, handeel vrij goed. Lammeren van f 18f26, handel vlug. Deze aanvoer was belangrijk minder dan de vorige week. Er wanen vrij veel bokken en geiten aangevoerd; deze handel was goed, hoogste noteering f80. Biggen prijshoudend met een kal- men handel, tot f40.—. Voor de konijnen werden ditmaal geen zeer hooge prijzen besteed; ze prijzen tot f 10.—; de jongen tot f4.handel goed. Alkmaar VAN DEN WAGEN GEVALLEN. Te omstreeks kwart voor twaalf vond Dinsdagmorgen op den Ken- nemerstraatweg ter hogte van Hui ze Voorhout een verkeersongeval plaats. Een 10-jarig meisje, zekere A .B., wonende Achterom, alhier, was met een paar andere kinderen op een met een paard bespannen vierwieligen boerenwagen geklau terd. Het kind hing aan den rech terzijkant van den wagen tusschen het voor -en achterwiel. De voer man waarschuwde de kinderen van den wagen te gaan. Het meisje viel eraf en kreeg het achterwiel over het lichaam. Het kind heeft het rechter-bovenbeen gebroken en liep een wond op aan het linkeronder been. Zij is per ziekenauto naar het St. Elisabeths Ziekenhuis over gebracht. EEN GELUKKIGE WINNAAR. Voor de prijsvraag, welke in het blad „Toekomst", uitgave van het Dept. van Volksvoorlichting voor kwam, en waarvoor de namen van acht Nederlandsche sportslieden moesten worden gezocht, behoorde een Alkmaarder onder de gelukki ge winnaars. Het was H. J. Kluft, die met den tweeden prijs ad f250 uit de bus kwam. HEERHÜGOW AARD. VEENHUIZEN. TE WERK GESTELD. Onze vroegere plaatsgenoot de heer J. C. v. Twuiver is tijdelijk werkzaam gesteld ten kantoren van de inspectie der Rijksbelastingen te Alkmaar. BERGEN. VASTSTELLING REKENING De Commissaris der provincie Noord Holalnd beeft vastgesteld de rekening dezer gemeente en die der gemeentebedrijven over het dienst jaar 1940 op de hieronder vermelde bedragen: Gemeenterekening: ontv. gew. dienst f621.906.28 uitg. gew. dienst f 608.060.42 batig slot f 13.845.86 ontv. kapitaald. uitg. kapitaald batig slot Electriciteitsbedrijf: Baten lasten kapitaalsinkomsten kapitaalsuitgaven Woningbedrijf: Baten lasten kapitaalsinkomsten kapitaalsuitgaven Woningdienst: Baten lasten kapitaalsinkomsten kapitaalsuitgaven f 450.240.28 f 408.100.71 f 42.139.57 f 103.790.43 f 98.250.50 f 18.128.71 f 12.867.67 f 9.208,91 f 12.530,31 f f 2.064.76 2.064,76 f 2.341,11 2.633,25 1.439.36 612,50 LANGED1JK. PAARD OP HOL. Oudkarspel. Donderdagavond geraakte een paard van den heer B. uit Zuidscharwoude, ongeveer ter hoogte van café Jansen op hol. Het dier holde met den wagen slingerende achter zich aan door het dorp en richte vrij veel scha de aan. Een drietal hekken moest het ontgelden, terwijl bij de firma Van Zijl de pui van den winkel zoodanig geraakt werd, dat twee groote ruiten braken. Tenslotte liep de awgen vast ip het hek. van Onder een stralende lentezon heeft Hoogwoud op waardige wijze het 40-jarig artsjubileum van dr. Pool herdacht. Het dorp maakte Woensdag een feestelijken indruk en reeds bij den eersten oogopslag was het te zien, dat er iets bijzon ders te doen was. Bijna huis aan huis hing de vlag uit en het rood-wit-blauw vereenigde zich op dezen mooien dag met het jonge frissche groen tot een harmonieerend kleurenspel. Familiefoto. Zoo werkte ook de natuur mede om dezen dag, zoowel voor dr. Pool en familie, als voor Hoogwoud, een onvergetelijke te doen worden. D« officieele huldiging. Des middags om drie uur had het officieele gedeelte van de hul diging plaats. Toen dr. Pool met de familie de fraai met bloemen en guirlandes versierde zaal van café Bakker bin nentrad, verhieven de honderden aanwezigen zich van hun zitplaat sen en zetten het „Lang zal hij le ven" in. Als eerste spreker nam notaris Mr. H. de Boer het woord en zeide, dat het hem een genoegen was den jubilaris het eerst met zijn 40-jarig jubileum te mogen gelukwenschen. Het verheugde hem, dat zoovelen uit Hoogwoud en omgeving van hun belangstelling blijk hadden gegeven om den jubilaris te bewij zen, welke belangrijke plaats hij inneemt in het dorpsleven en ook buiten Hoogwoud. Dg. Kreb spreekt namens het huldigingscomité. Ds. H. Kreb sprak namens het huldigingscomité en zeide, dat de Burgemeester als voorzitter van het comité om ambtelijke redenen verhinderd was hier het woord te voeren en dat op hem 'de eervolle taak rustte op dit gewichtige oogen blik de gevoelens te vertolken, die leven in de harten der inwoners van Hoogwoud. 40 Jaar lang heeft dr. Pool lief en leed gedeeld met alle menschen, die zich aan zijn zorgen hebben toevertrouwd. Dit heeft banden gelegd voor het leven, en hiertoe heeft nog bijgedragen de wijze, waarop hij zijn taak in alle eenvoud en gewoonheid uitvoerde, en dat hij zich aan zijn weric gege ven heeft, zooals hij was, zonder een pose aan te nemen. Heden zul len hem in woord en daad dank betuigingen gegeven worden. Het is een moeilijke tijd om nu een pas send cadeau aan te bieden, maar spr. meende-toch dat 't comité we-1 geslaagd was Aan den jutoilairs zal worden aangeboden een Schilderij van den kunstschilder W. Dinge- mans uit Haarlem, voorstellende een deel der gemeente, gezien vanaf het Zuideinde, waarop op den ach tergrond voorkomen de N.H. kerk en de molen. Het speet spreker, dat het schilderij nqg niet gereed was, maar toch kon den jubilaris nu overhandigd worden een voor studie in den vorm van een aqua rel, die bij wijze van voorproef wordt aangeboden. Tevens zijn de namen van hen, die aan dit cadeau hebben bijgedragen, verzameld in een album, waarvan de caligrafi- sche verzorging is uitgevoerd door een der hoofden van scholen, nl. door den heer T. Oepkes,. waarin foto's zijn geplakt van enkele deelen der gemeente, genomen door een anderen plaatsgenoot, nl. door den heer J. Kuiper. Het album is gobor gen in een cassette, die pok al door een plaatsgenoot, nl. dooi den heer S. Smit, is vervaardigd. Een dokter levend naar een goeden stelregel. Vervolgens zeide spreker, dat dr. Pool steeds oprepjit is geweest in zijn opvattingen, en dat 'hij zich den heer-G. Langedijk, waar het paard tot staan kon woxxlen ge bracht. Wonder boven wonder liep dit ongeval zonder persoon lijke ongelukken af. De materieele schade, ook aan den wagen, is echter aanzienlijk. Dat is een duur ritje geweest. steeds heeft gehouden aan de van oudsher voor den Nederlandschen doktersstand geldende stelregel, nl. deze, dat de omgang met de patiën ten altijd van vertrouwelijken aard is. Spreker vertelde een anecdote uit het leven van dr. Pool, waarbij iemand iets omtrent de ziekte van een patiënt wilde te weten komen. Dokter antwoordde laconiek: Dat is voor jou een vraag, maar voor mij een weet". Nadat door ds. Kreb aan den ju bilaris een rooktafel werd aangebo den, werd aan andere sprekers ge legenheid gegeven, het woord te voeren. Veel sprekers en geschen ken. De heer P. Donker zeide, dat niet zoozeer de ijver van dr. Pool voor zijn werk hem hadden getroffen, dan wel de liefde, die de jubilaris steeds had voor zijn taak en voor zijn patiënten. Niet voor niets zegt een oud-Hollandsch spreekwoord: Het hart geeft aan het werk de waarde. Dr. Pool kan met gerust heid op zijn levensweg terugzien. Namens de afd. Hoogwoud van het Centraal Genootschap van Kin- derherstellings- en vacantiekolo- nie's, waarvan de jubilaris voorzit ter fs, werd hem door mevr. Hoo- gefboom een bloemenmand over handigd. Inmiddels waren vele collega's van den jubilaris gearriveerd en dr. Bosch sprak hem toe als voorzitter van den voormaligen Geneeskundi gen kring Westfriesland. Spreker memoreerde, dat dr. Pool 40 jaren lang zijn beste krachten heeft gege ven in het belang van zijn mede- menschen. Steeds was de jubilaris een trouwe bezoeker van de verga deringen van den kring en was daar een bekende en geziene figuur Van zijn woorden gingen kennis van zaken en gezag uit, en wanneer de kring nog bestond, zou hij zeker tot eerelid zijn benoemd met alge- meene stemmen. Vervolgens bbod spreker hem een enveloppe met in houd aan. Ds. Kreb las enkele ingekomen brieven voor, o.a. een brief van het eerste kind, dat Dr. Pool in het be gin van zijn artsenpraktijk te Hoog woud haalde, en een gedichtje van de kinderen van den sedert kort vertrokken candidaat-notaris, den heer H. J. Mulder. Dr. Pool dankt de aanwezi gen. Daarna was het woord aan Dr. Pool. Hij zeide diep getroffen te zijn door deze ontvangst, die alles over trof wat hij ooit had kunnen ver wachten, en drukte zijn groote er kentelijkheid en dankbaarheid hier voor uit. Spreker wist niet of hij dit wel alles had verdiend, maar wel weet hij, dat in deze 40 jaren onver breekbare banden van vriendschap zijn aangeknoopt. Naast veel leed heeft hij hier veel liefde ondervon den en zijn kinderen en zijn werk hebben hem geholpen troost te vinden. Hij heeft steeds getracht zijn plicht te doen en heeft daar voor waardeering ondervonden, maar heeft nooit gedacht, zooveel waardeering daarvoor te ontvan gen als nu zijn deel is. Spreker is dankbaar voor de stoffelijke blijken van waardeering, dierbaarder ech ter zijn hem de geestelijke. Verder dankte spreker allen, die gemaakt hebben, dat dezen dag voor hem en voor zijn familie een onvergete lijke zal zijn. Nadat gelegenheid gegeven was den jubilaris geluk te wenschen, waarvan druk gebruik gemaakt werd, was het officieele gedeelte van de receptie afgeloopen en werd verder in intiemen kring het feest voortgezet. Serenade Crescendo. Des avonds bracht het muziekge zelschap „Crescendo" uit de Weere onder leiding van den heer P. Wes- ter uit Zwaagdijk den jubilaris een serenade. De stoet stelde zich op voor het raadhuis, marcheerde door de Kerkelaan naar het huis van Dr. Pool en gaf enkele pittige marschen ten beste, waarvoor veel belangstel ling bestond. Zoo was het einde gekomen van een dag, die in Hoogwoud niet licht vergeten zal worden. ZtJPE. PRIESTER GEWIJD. 't Zand. Op den 30sten Mei heeft onze plaatsgenoot, de Weleerw. heer Jacob de Wit Albz. uit de han den van Z.H.Ex. Mgr. Dr. J. de Jong, Bisschop van Breda, in de kerk van de H. Pancratius te 's-Heerenberg de H. Priesterwijding ontvangen. De Neomist zal op 26 Juli a.s. zijn eerste H. Mis opdragen in de Paro chiekerk van O.L.Vr. Visitatie te 't Zand. Het zal deze gelukkige zoon der Parochie en zijn even gelukkige fa milieleden op dien dag zeer zeker niet aan belangstelling ontbreken. Als bijzonderheid van deze wij dingsplechtigheid mag nog ge noemd worden dat de broeder van den Neomist, den Eerw. heer Cor- nelis de Wit alhier ook op 30 Mei j.1. uit de handen van Mgr. do Jong de wijding van het subdiaconaat heeft ontvangen. Beiden zijn a.s. orde-geestelijken van de Sociëteit der Witte Paters van Afrika van 't huis te 's-Heerenberg. Officieele mededeeliogen KOPTOUWEN VAN BOLRAAP- TOUW. De Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch maakt bekend, dat krachtens een door haar vastge stelde verordening met ingang van 15 Juni a.s. al het door de markt- veehandelaren op de slachtvee- markten ter overname aangevoerde rundvee zal dienen te zijn voor zien van een lcoptouw, vervaardigd van zgn. bolraaptouw. Deze maatregel dient ter beper king van het gebruik van touw van oude kwaliteit en tevens om te voorkomen, dat door de veehou ders het staltouw, hetwelk niet of slechts moeilijk te vervangen is, wordt mede geleverd, waardoor na eenigen tijd hieraan een tekort zou kunnen ontstaan. HANDEL IN GEBROKEN GLAS. De SecretarisGeneraal van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt met verwijzing naar zijn Beschikking inzake de organisatie van den handel in gebroken glas, opgeno men in de Nederlandsche Staats courant van 4 Juni 1942, welke Be schikking op 5 Juni d.a.v. van kracht wordt, het volgende bekend: Het handeldrijven in gebroken glas (w.o. diverse soorten glasscher ven en glasfabricage-afval) is voort aan slechts toegestaan aan hande laren en groothandelaren in het be zit van een vergunning door den Directeur van het Rijksbureau voor oude Materialen en Afvalstoffen verstrekt. Zij, die reeds in het bezit zijn van een vergunning van dit Rijksbureau als kleinhandelaar in oude materialen en afvalstoffen zijn van de verplichting tot het aan vragen van een afzonderlijke ver gunning voor gebroken glas vrijge steld. Alleen de groothandel is gerech tigd tot levering van gebroken glas aan de verwerkende industrie. De levering van gebroken glas op grond van koopovereenkomsten, welke op het tijdstip van het in werking treden der Beschikking be staan (met uitzondering van die tusschen verwerkers onderling) is na genoemd tijdstip verboden, ten zij de Directeur van het Rijksbu reau voor een zoodanige levering toestemming verleent. Van bedoel de overeenkomsten moet binnen zes dagen na de inwerkingtreding van de Beschikking opgave zijn ge daan aan het Rijksbureau. Allen, die handel drijven in ge broken glas, dienen binnen den zelfden termijn aan het Rijksbu reau opgave te hebben gedaan van hun voorraden gebroken glas. Voor het doen van beide opgaven zijn op aanvraag formulieren bij het Rijks bureau verkrijgbaar. Veelvuldige klacht vaoi vrouwen en meisjes en met reden. Doch één vraag; Waarom die hoofdpijn verdu ren als er AKKERTJES zijn die U daar dadelijk van af helpen? AKKERTJES zijn f. altijd vrienden in den nood. AKKERTJES stillen direct alle pijnen en maken dat "2 U zich prettig gaat voelen. De Nederlandsche Pijnstiller W1ERINGEN DE MARECHAUSSEE WAS ER BIJ. Door de maréchaussee alhier is aangehouden zekere C. T., wegens diefstal van een rijwiel. Het rijwiel werd in beslag genomen en C. T. is ter beschikking gesteld van de Justitie. CLANDESTINE STERKE DRANK. De maréchaussée heeft bij den verlofhouder K. te -Hippolytushoef een partij sterke drank in beslag genomen. Tegen den verlofhouder is procesverbaal opgemaakt. ANNA PAÜLOWNA BREEZAND. APOLLO-BIOSCOOP. Op Oudejaarsavond van 1899 zal te Berlijn de operette „Frau Luna" worden opgevoerd en daarom wordt op den morden van dien dag de repetitie bezocht door de politiebeambte, die met de keu ring is belast. Vermakelijk is de houding van zijn ondergeschikten en andere personen, die vanwege bun fuctle verplicht zijn een ern stig gezicht te trekken, maar in wendig zitten te gnuiven als zij al die aardige danseresjes op het tooneel zien. Plotseling klinkt echter het: halt! van don beambte De costumes zijn te frivool en de dames laten iets te veel van haar '■«eenen zien. De voorstelling wordt verboden! Hoe moet dat onheil •'orden afgewend? Vera Waldrmr 'Lizzi Waldmüller) brengt uit- omst. Zij heeft een intieme re nt.ie met den voorzitter van de •'edelijilriieitd'scomimissie en dat is natuurlijk de rechte man om den nolitiecormmissaris te vermurwen. Ook van andere zijde wordt ge werkt. Een en ander brengt weer Bezoekt Zoodag a.s. de niterst belangrijke promotie-wedstrijd om één plaats in de derde klasse. Aanvang half drie. Entrée 35 en 15 cent. Te koop 2 Buitenbanden, 28 en 1%, zw. geëmailleerd for nuis, pot voor fornuis, platte bus, kleerenkist, bloemtafel- tjes, éénpers. ledikant, electr. straalkachel, Waldorp Stofzui ger, nw., prima loopemie hang klok, zakhorloges, polshorlo ges, lange werkjassen, witte broeken en jassen, heeren schoenen, m. 4143. Na 6 uur thuis. J. Voorthuisen Pz., Middenweg 2, Anna Paulowna. Te koop 18Q04 Roode Kool- planten, bij Gebr. Rus, Stroet, Dirkshorn, B 237. Aangeb. z. g. a. n. Mantel pak, maat 4446, grijs kleurig. Adres: Camperduin A 29. Te koop: Philips Radiotoestel Heerenrijwiel met beste ban den, 2 Excelsior Stofzuigers, als nieuw. 1 coupon Stof voor Sportcostuum, 2 pr. leeren korte laarzen 4344, en 15 M. tuin slang, nieuw, bij C. v. d. Ham, Kanaalkade 18, Schoorldam. Aangeboden Paard met Veu len, voor den hooibouw. N. Kos, Molenvaart 43, Anna Pau lowna. Te koop 35.000 Deensche Kool- planten, 15.000 Roode Koolplan- ten. Visserslaan I, Alkmaar. 1 en 2 pers» Ledikanten, luid sprekers, Radio, kasten, tafels en div. goederen. Fnidsen 64, Alkmaar. Te koop 1 gedekte Stamboek- zeug van sterzeug 3854, 3 gas lampen, compleet, met ballon en spaarbrander, 1 z. g. a. n. rieten leuningstoel, groote spie gel, melkteems en watcrfilier, Zondag na 4 u. thuis. J. Plcijter Oostenveg C 11, N. Niedorp. Te koop een mooie Jarige N.H, Stier, hooge prod., prima afst. H. B. Kielstra, Wieringer- werf, Tel. Wagendorp 50. Te huur: 1H.A. prima Koolland, bij J. P. Kreijger, Ewijcksvaart 8, Anna Paulow na, Tel. 224. Ben Arbeider gevraagd voor wiedwerk. J. C. Geerligs, Gras weg, Anna Paulowna. Meisje gevr. te Schagen, v. hal ve of heele dagen of v. dag en nacht. Br. letter BY4 Bur. van dit blad. Echtp. z. k. zoekt Woning, liefst omtrek Schoorl. C. J. Ar- noys, Regentenstr. D 73, Scha-! gen. Verstelnaaister vraagt 1 k 2 dagen per week werk, ook ge negen bij haar thuis te naaienè Mej. E. Bleijendaal, Bosweg K 23, 't Zand, N.H. Terstond gevr. flinke Dienst bode. Br. onder letter H Adv. Bur. Hls Wilms, Hippolytus hoef. Gevraagd een nette Hulp in de Huishouding, in klein gezin. M. Bruin, Aartswoud. ZONDAG 7 JUNL Ned. Herv. Gemeente. Sdhagen, voorm. 10 uur, Ds. B. Gast. Maandcoll. Wieringerwaard, voorm. 10.30 uur, de heer A. Kalis. 11.45 uur Zondagsschool. Veenhuizen, voorm. 10.30 uur, Ds. de Mooy. Doop. Heerhugownard, av. 8 uur, Ds. de Mooy. Ouide Niedorp. 's av. 8 uur, Ds. Koole. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Slootdorp, voorm. 10 uur, Ds. Meijer Drees. Maandcoll. Middenmeer, nam. 2.30 uur, Ds. Meijer Drees. Maandcoll. Kolhom, voorm. 10.30 uur, Ds. van Biemen. OiKlikarsipel, voorm. 10.90 uur, Ds. Nell. Noordsóharwoude, geen dienst. Winkel, geen dienst. Dirkshom, 's av. 8 uur, De. Nell. Oosterland, voorm. 10.30 uur, Ds. van Beek. Westerland, nam. 7.30 uur, De. v. Beek. Eenigienfeurg, Petten en Zuid- Zijpe, geen dienst, öu'desluis, zie Stihageitbrug. Schagerbrug, voorm. 10.30 uur, Ds. Witkop. Aartswoud, nam. 2.30 uur, Ds. Nell. Spanbroek, voorm. 10.30 uur, Ds. Baudet Anna Paulowna, voorm. 10.15 uur, Ds. Vorstman. Huisduinen, 12.15 en 1.45 Zondags school. Julianadorp, voorm. 10.30 uur, de heer E. J. Brugman van Am sterdam. 2.30 uur Zondagschool. Callantsoog, voorm. 10.30 uur, Ds. van Wichen Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, geen dienst. Broek op Langendijk, voorm. 10.30 uur, Ds. H. Wethmar van Den Haag. Nieuwe Niedorp, nam. 3 uur, prop. H. Wethmar van Den Haag, op beroep. Garef. Kerk. Schagen, voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur, Cand. G. v. Wilgenburg hulppred. te Laren. Kollhorn, voorm. 10.30 uur en nam. 3.30 uur, Ds. Visch. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.15 uur, Cand. Beneder. Schagerbrug, voorm. geen dienst. Nam. 2.30 uur (in de Ned. Herv. Kerk) dé heer F. van Rossum. Breezand, voornn. 10 uur en nam. 3.30 uur. de heer Boon. Nieuwe Niedorp (Ned. Herv. Kerk) voorm. 10 uur samenkomst. Schagerbrug. Dinsdagavond 8 uur, bijeenkomst der Chr. Jongeman- nenvereen. in het Evangelisatie- gebouw. Bergen (E.V. ..Maranatiha"), van. 10.30 uur, Ds. J. L. G. Gregory, van Amsterdam. The Star of Hope Mission. Julianadorp, nam. 4 uur, de heer J. Sevensma, van Amsterdam. Vrije Evang. Gerei. Gsm. A'kmaar (Doelenstraat 15), voorm. 10.15 uur en 's av. 5.15 uuir, Ds. Ruys. verwikkelingen mee, maar.de opvoering gaat door! En hoel Theo Lingen en Paul Kemp heb ben er, op een tandem,.ook hun aandeel in en onder de beleende schlagers van Paul Liincke, als ..Theonhile, du bist mein alles auf der Welt", waant -men zich terug in het oude, gezellige Berliin uit de dagen van omstreeks J900. Bedrogen Mexcico Thans Paladijn van Amerika BERLIJN, 4 Juni (A.N.P.) Do staten van het Driemogendiheden- pact hebben met gelatenheid ken nis genomen van de oorlogsverkla ring van Mexico. De militaire on belangrijkheid van dezen stap is de Mexicaansche regeering zelf waarschijnlijk wel duidelijk. In do geheel e Mexicaansche ge schiedenis is er geen hoofdstuk, waarin sprake is geweest van spanning of vijandelijkheden tus schen Mexico eenerzijds en Duitsch land, Italië en Japan, anderzijds. Daarentegen heeft Mexico zoolang het zelfstandig is den buurman in het,Noorden moeten bQgqho.iiwen als zijn erfvijand. Het Amerikaan söhe imperialisme heeft sinds 1835 Mjexicö de eene provincie na do andere ontnomen, tot het bijna do helft van zijn gebied was be roofd. Hand in hand daarmee ging ook de economische penetra tie en uitbuiting van hot Noorden uit. Een reeks zelfbewuste presiden ten met nationaal besef van Car- ranza tot Cardenas heeft tegen een Amerikaanschen invloed ge> stroden en ook de huidige presi dent Camacho heeft vorig jaar nog een poging van Washington om Mexico te betrekken in dè agressieve politiek der Ver. Staten tegen de Almogendheden energiek afgewezen. Tevens weet men, dat de Ver. Staten nooit het denkbeeld heb ben losgelaten op een of andere wijze de landbrug naar het Pa namakanaal in handen te krijgen Tegenover dit imperialisme heeft president Camacho den laatsten hinderpaal vrijwillig opgeruimd. Mexico, dat aanspraak kan ma ken op de leiding van Middel-Ame- rika, is thans gedaald tot het ni veau der kleine Middel-Amerikaan sche republieken, die nooit een eigen wil hebben gehad tegenover de Ver. Staten Men kan het alleen' maar betreu ren, en dan voornamelijk uit Mexi- caansch standpunt dat op deze wij ze Mexico in den maalstroom der gebeurtenissen is medegesleept. Dubbel moet het worden betreurd dat er geen macht in Mexico ge weest is, die zich op effectieve wij ze heeft verzet tegen de wijze waar op hier door de V. S. een staat ge dwongen is mede te strijden in een oorlog, die niet zijn oorlog is. Het is hetzelfde lied als steeds tevoren: volkeren worden onder het mom van schoone leuzen en klinkende frazen in een strijd gewikkeld, die zal eindigen met hun eigen onder gang. Men moet in dit opzicht het Mexicaansche volk beklagen, omdat het op het critieke moment geen staatsleiders had die het onheil ver mochten te keeren. SCHAGEN, 4 Juni. Aanvoer: 37 geldekoeien (mage re) f 325450, 2S5 idem (vette) voor de Centrale, 14 kalfkoeien f 400-685. 8 pinken f 200-275. 42 graskalveren voor de Centrale, 225 nuchtere kalveren voor de Centrale, 4 voor de fok f 3048, 33 schapen met 2 lamimeron f 86— 110, 15 vette schapen voor de Cen trale, 40 overhouders f 40—48, 681 lammeren f 18—26, 15 bokken en geiten f 1080. 80 biggen f 2040, 207 konijnen f 1—10, 7 kippen f 3.504. BR. OP LANGENDIJK. 5 Juni. Aanvoer: 204 stuks bloemkool f 24, idem II f 19.20, 7700 Kg. ra barber f 6.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 3