Schagen promoveert I.V.V. met 3-2 geklopt Seaeatie op het Noord-Hollandsche tenniskampioenschappen Wat betedkenen de enorme scheepsverliezen Alkmaarsche Boys-terrein Onder enorme belangstelling heeft Schagen in eèn emotie- oneelen wedstrijd I.V.V. ver slagen en daarmede na tien jaar strijd in de 4e klasse, het 3e klasseschap behaald. Mooi is de,wedstrijd niet ge weest. Integendeel, het ging ruw toe, terwijl vele malen gemist werd. De Schager verdediging bleek reeds spoedig niet betrouwbaar tengevolge van de zenuwen, terwijl I.V.V. er onmiddellijk een forsch tempo inzette, wel wat erg forsch. Ka een kwartier spelen kwam Schagen er iets beter in en bracht het tot. enkele aanvallen, waarbij de IW-ba'cks een spel ontplooiden dat hun ondergang zou blijken te zijn. Zij speelden n.1. uitermate ruw en huldigden blijkbaar het principe, eerst den maai en dan den bal. Tweemaal leidde dit systeem tot een penalty en tweemaal joeg v. d. Ben deze feilloos in de tou wen. Indien de I.V.V.ers dit ruwe spel niet waren begonnen, weten wij nog niet, hoe de uitslag zou zijn ge weest, daar zij onbetwist sterker dan de marktplaatsbewoners wa ren. Naarmate het einde naderde, werd het spel ruwer. Tallooze ma len moest gefloten worden voor hot op den man spelen door de I.V.V.ers en dat er in deze periode geen uitvallers waren, mag wel een wonder genoemd worden. Wel raakten enkele I.V.V.ers door ei- gep schuld geblesseerd, doch zij .waren spoedig Weer op de been. Bij gelijken stand naderde het einde, nog een viertal minuten waren er te spelen, toen D. Sahoorl in het strafschopgebied heel on sportief genomen werd. Toen de toegewézen penalty echter geno men zou worden, verhinderden de I.V.V.ers het schot het dreigde op een kloppartij uivte zullen loo- pen. De eenige die het hoofd koel hield, bleek keeper Roele te zijn. De scheidsrechter floot af en de spelers verdwenen in de kleedka mer. Het publiek stroomde het veld op en hier en daar vielen harde klappon. De bui dreef ech ter over en na eenige minuten op onthoud, werd de penalty toch ge nomen en de laatste minuten wer den nog uitgespeeld. De spelers moeten er echter aan denken, dat dergelijke tooneeltjes geen reclame .vormen voor de voetbalsport. De wedstrijd. Zooals reeds gezegd, moof is de wedstrijd niet geweest. I.V.V. heeft onmiddellijk eenig overwicht en reeds na eebige minuten spelpn maakt de Wit een grove fout, die bijna een doelpunt kost, doordat de rechtsbuiten vrij spel kreeg. Als hij echter vlak voor doel komt, jaagt hij den bal met een hard schot voor doel Jangs de lijn over. De IW-druk op het Schagen-doel- blijft echter aanhouden. Na onge veer een kwartier spelen komt de Wit met zijn hand op den bal te vallen. De strafschop komt goed voor doel, Slikker grijpt mis en met een fraaie kopbal doet de linksbin nen den bal in het leege doel ver dwijnen. Nu begint Schagen iets los te ko men. Boontjes waagt een schot van verre, waarmede Roele weinig moei te heeft. Gevaarlijker is echter de aanval die Stam en Boontjes sa men opzetten en die Stam alleen voor doel brengt. Hier krijgt hij echter een „duwtje" in den rug, dat afgestraft wordt met een pe nalty, die door v. d. Ben netjes in de touwen gejaagd wordt. IVV gooit nu zijn volle gewicht in den schaal en Sohagen wordt weer op eigen helft teruggedrongen. Herhaaldelijk spant het geweldig voor Slikker's veste, vooral daar deze veel te veel uit zijn doel loopt. Enkele aanval len van Schagen leiden niet tot het fewenschte doel. Eenmaal schiet tam keeper Roele juist den bal in de' armen. Een andere maal wordt er, langs de lijn geffeten als Starh vlak voor doel staat. Hij staakt het spel en onmiddellijk zijn de IVV- ers er bij en de kans is verkeken. Zoo verstrijkt de «eene minuut na de andere in groote spanning, doch als de rust aanbreekt is het nog steeds 1—1. Na de ruat zit Schagen er flink op en reeds na vier minuten boeken de geelzwar ten succes. Een strafschop wordt door D. Schoorl goed voor doel ge plaatst, waar v. d. Bon klaar staat G. BOONTJES, aanvoerder van Schagen. (Foto archief) om zijn club met een fraaien kop bal de leiding te geven. Lang duurt de vreugde niet, want nog geen vier minuten later brengt de linksbinnen, van IVV de partijen met een harden schuiver weer op gelijken voet. Er wordt verder gevochten. Het is een harde strijd, waarin menige I.V.V.-er door eigen schuld gebles seerd raakt. Het winnende doel punt wil maar niet komen. Nog zes minuten te spelen. Daar wordt D. Schoorl genomen in het he- ruohte gelbied en onverbiddelijk wijst de scheidsrechter naar de witte stip. De I.V.V.-ers gaan daar, niet Nmee accoord, waardoor hot boven aangehaalde incident' ont stond. Echter na eenig oponthoud krijgt v. d. Ben tooh gelegenheid het leer in de touwen te jagen en daarmede zijn club de overwinning te bezorgen. Na afloop lieten de I.V.V.ers zich nog weer van hun goede zij de zien, door de overwinnaars te feliciteeren en hun £pijt te betui gen over het gebeurde. Een zeer moeilijke taak heeft de scheidsrechter wel in dozen wed strijd gehad on hij heeft, zich zeer behoorlijk van zijn taak gekweten. Wel maakte hii wel eens onn ver gassing, doch hij hield het lijntje strak cn dat het, noodig wns, bleek aan het einde. givemmen Krioqkampioenschappeo Noord-Holland Gorootendeals mislukt Men kan iets met veel moeite op bouwen en het daarna in een slag weer kapot maken. Men kan jaren lang propaganda voeren voor iots en daarna al die propaganda weer teniet doen door een verkeerden zet. Men kan zwemkampioeu- schappen uitschrijven en op den dag zelf ervaren, dat de-.eene te leurstelling op de andere volgt Om kort te zijn: de zwemkam- pioenschappen van den kring Noord-Holland zijn dan wel gehou den, ze hadden beter niet vertwom- men kunnen zijn. En dat ligt niet aan D.A.W., dat de organisatie in handen had, dat ligt ook niet aan het kringbestuur, dat ijverig ge noeg is, dat ligt hem in de eerste plaats aan de zw#mmers zelf, die wel inschrijven, maar eenvoudig niet opkomen. En eindelijk zou men hier ook eens pioeten zoeken naar het gekke verschijnsel, dat een Nereus niet kan komen, omdat Goed geslaagd tournool Volgende week voortzetting. De Noord-Hollandsche ten niskampioenschappen zijn, voorzoover ze dan gespeeld werden, uitmuntend geslaagd, maar de inschrijvingen waren f zoo talrijk en het weer 'werk te Zaterdagmorgen zoo tegen, dat er geen enkele kans was, dat de wedstrijden Zondag avond beëindigd werden, zoo dat besloten werfi, ze over een week voort te zeiten niet de kwart- en halve eindstrijden en de finales. Zoodat de ten- nisliefhohbers nog een praoh- tigen dag te wachten staat, prachtig, niet alleen, omdat de finales tenslotte de belangrijk- ste ontmoetingen zijn, maar ook, omdat de finalisten weer geheel uitgerust zullen kun nen beginnen. De wedstrijdleiding mot aan hot hoofd de heer. G. Kusters uit Alk maar, had de zaak prachtig in handen en nooit was er een baan vrij. Alles verliep vlot en 4e eene partij volgde de andere op." Wat die banen aangaat, Kees, de groundman, had gezorgd, dat er geen klachten konden komen: alle hanen waren uitstekend bespeel baar, heerlijk vast en volkomen effen. Tenslotte het weer: het was Za terdagmorgen onmogelijk, om te spelen, maar tegen den middag klaarde de lucht op en vanaf dat oogewblik hebben we werkelijk ide aal tonnlsweer geha,d. Veelal een bedekte lucht, niet te koud en weinig wind! Eri wat wil een ten nisspeler nog meer? Dé wedstrijden verslaan? Het ls natuurlijk niet doenlijk, omdat we dan overal tegelijk hadden moeren zijn. Bepalen we ons daarom tot enkele indrukken. Over het algemeen stonden de wedstrijden op goed peil en er waren meerdere partijen, die zelfs op een hoog niveau stonden, bo vendien van begin tot eind span nend waren. Natuurlijk waren de cracks ook nu nog heer en mees ter van het veld maar toch heb ben zo vaak hard moeten werken om de overwinning te behalen. Maar bepalen we ons liever tot de jeugd, omdat die de toekomst heeft. (De volgende woek komen immers de anderen toch wel aan de beurt). Welnu, die jeugd heeft ons hoopvol tennis laten zien. Daar was een jongedame Klopper, die het mej. v. d. Lom danig lastig maakte en alleen door totaal ge brek aan wedstrijdroutine verloor nadat zij de eerste set gewonnen had- Haar forehand was uitmun tend, haar lengte eveneens, alleen de backhand was nog zwak en dan... op het «kritieke oogenblik in de tweede set profiteerde zö niet van de physiekc inzinking van de Bevcnrwijkcr speelster, die de oor zaak van haar falen zocht in een schoen, in haar racket, in den bal Niet minder goed was mej. Haas broek, die een uitstekende partij speelde tegen mej. Noordeloos en die met meer wedstrijdroutine ze ker een kracht van beteekenis gaat worden. Zoo zijn er*'meer jonge speelsters die binnenkort van zich zullen la ten hooron. En bij de jongens is het al net zoo: oen Hemelrijk uit Bergen bijvoorbeeld is oen der meest belovende jonge spelers. En zoo zijn er velen op te noemen. Genoeg hierover. We meenen, dat deze sobere indrukken vol doende zijn, oni den "ezer een in druk te 'geven van het wedstrijd: spel. Wel mögon we nög even wij zen, op de prettige sfeer, welke er op de banen heerschte en op de pifblieke belangstelling, die groo- ter was dan ooit en dat niette genstaande de vele sportgebeurte nissen op één en denzelfden dag. het polo wedstrijden te spelen had! Een van tweeën: of dtf .kampioen schappen worden gehouden cn dan moeten de polo-wedstrijden maar uitgesteld worden, of de kampioen schappen worden van het program ma afgevoerd. Dit was geen propaganda voor de zwemsport. Al kunnen de deel nemers zelf er niets aan doen. Zij hebben hun best gedaan en hun komt hulde toe. Op één uitzonde ring na: Gerkens van de Ham was zoo vriendelijk, om niet te starten in de estafette, waarmee hij niet al leen zijn club, maar ook de andere ploegen dupeerde. Een onsportief gebaar en zijn verweer: hij voelde zich niet fit! kan nauwelijks op gaan, omdat hij in de persoonlijke nummers wel startte en toen niets mankeerde! De wedstrijden. Het water was koud en dat had natuurlijk invloed op de tijden. Des ondanks werden er verschillende, goede tijden gemaakt, zooals op'de 100 M. borstcrawl heeren (v. d. Wulp, de winnaar, maakte den tijd van 1 min. 8.2 sec.), op de 200 M. schoolslag, door Gerkens gewonnen in 2 min. 57.2 sec., de 50 M. borst crawl adsp. jongens, door Boxem in 32.5 sec. gewonnen na oen doad heat met Beuse van PZ&PC., enz. Diverse nummers \^ren vol span ning, zelfs, waar heel vaak de helft der ingeschrevenen ontbrak. De organisatie tenslotte was uit stekend en het heele programma was in een uur afgewerkt. Natuur lijk op het polospel na, maar dat was tenslotte een extraatje. De uitslagen waren: 50 M. schoolslag meisjes: 1. G. Kokkes, DAW, 43 sec.; 2. J. v. d. Lin gen, DAW, 44.5 sec.; 3. L. Smit, Ne reus 45.4 sec. 50- M. borstcrawl meisjes: 1. T. Lust. DAW, 36.4 sec.; 2. T. Huiberts DAW, 30.9 sec.; 3. J. Groot, Nereus 41 sec. 25 M. rugslag meisjes: 1. T. Lust 21 sec., 2. J. Boom 21.4 en 3. A. Hon- nink, 27.6 sec., allen DAW. 50 M. borstcrawl jóngens: 1. A. Boxem, DAW., 32.5 sec.; 2. H. Beu- se, PZ&PC-, 32.5 sec. 50 M. rugslag jongens: 1. A. Slikker, DAW, 40,7 sec.; 2. A. Boxem, DAW, 42.4 sec. 50 M- schoolslag jongens: 1. A. Slikker, DAW, 38.2 s ec.; 2. H. Hofstaetter, DAW, 42.2 sec. 100 M. rugslag heeren: 1. G. Ger kens, Ham, 1.32,2 sec.; 2. G. Wulp, DAW, 1.34 ser.; 3. K. dó .Wande ler, DAW, 1.38,4 sec. 100 M. borstcrawl heeren: 1. G. Wulp. DAW, 1.8.2 sec.; 2. J. van Bennekom, DAW, 1.11,4 sec.; 3. J. Bosman, Kroosduikers, 1.20 sec. 200 M. schoolslag heeren: 1. G. Gerkens, Ham, 2 min. 57,2 sec.; 2. D. Imhulsen, DAW, '3 min. 6 .9 sec. 100 M. schoolslag dames: 1. T. Bakker, Nereus, 1 min. 30.6 sec.; 2. G. Kat, Kroosduiker, 1 min. 27.9 sec.; 3. F. Selhorst, DAW, 1 m. 39.1 sec. 50 M. borstcrawl dames: 1. Tr. de Rover, DAW, 34,9 sec.; 2. T. van Tongeren, Ham. 36 sec. 50 M. rnaslag dafhes:. 1. Tr. de Rover, DADW, 43,6 sec.; 2. A. Vink Kroosduikers, 48 sec. 3 x 50 M. wisselslag dames: 1. Kroosduikers 2 min. 12 soc.; 2. DA W II 2 min. 16.2 sec.; 3. de Ham, 2 min. 20.8 sec. 3 x 50 M. wisselslag héeren:. 1. DAW I, 1 min. 45.8 sec.; 2. DAW III, 1 min. 58.6 sec.; 3. DAW II 1 min. 59.1 sec. WxileAfiolo Nereus 5-D.A.W. 2 1-7 DAW 2 is er in geslaagd om haar eersten wedstrijd voor de competitie met groote cijfers te wmnen. Het spel was aan beidé zijden zwak, wat vermoedelijk ver oorzaakt werd door de lage tempe ratuur' van het water. Direct na den aanvang nam D. A.W. d0 leidin gdoor Vpgtschmidt, die hierna nog vier doelpunten maakte! De beide andere werden gemaakt door Hoogland en Leek. die trouwens drie andere kansen hopeloos verknoeide. Dank zij het goode spel van den aehterspeler van Straaten kon Nereus slechts de eer redden. FEUILLETON. Een romantisch verhaal uit de Griekscfae bergen door ERNST KLEIN 6 ZESDE HOOFDSTUK. „J5o mooi land Macedonië!" Met twee uur vertraging vertrok de trein uit Ziibeftsche. De Turken schenen inderdaad zenuwachtig ge worden te zijn. Voor op de locomo tief stonden een paar soldaten ep In eiken wagon reden twee tot aan de tanden gewagende redifs mee cigaretten rookend en naar zweet en uien ruikend. Langs de spoorljjn op iedere hon derd pas afstand van elkaar wacht- posten met geladen geweer, gereed om te schieten. Van tijd tot tjjd be reden patrouilles. Op alle stations groote militaire troepen. Te Uskub bij het -staton een uit gestrekt soldatenkamp, opeengesta pelde kisten munitie Juist toen zfl aankwamen, arriveerde van Saloniki een militaire trein, die geschut, paarden en jnanschappen aanvoerde. De journalist ontwaakte in Vitus, doch bleef zich ondanks alle weetgie righeid achter het incogntio van Pe ter Miller verbergen. Deze trok een verbluft en ontsteld gezicht en schud- 1 de bedenkelijk het hoofd Wat is er toch in 'a hemelsnaam aan de hand? vroeg hij zijn mede reizigster. „Als ik dat had kunnen vermoeden...! Elena vergenoegde zich ermede,, hem een blik toe te werpen, die het zelfde scheen te zeggen al? voorheen. Doch Irene gaf inlichtingen. Mijn man heeft mij reeds naar Franzensbad geschreven, dat 't zeer onrustig in het land is. Het heet, dat de Bulgaren' groote troepen bij Kös- tendil verzameld hebben... Dat beteekent dus oorlog! sta melde Peter Miller ontzet. Nu„ dan kom ik niet bepaald op een gunstigen tjj om zaken te doen. O, gij behoeft niets te vreezen, hoonde Elena, er is geen sprake van oorlog. Dat veroorloven de almachtige groote mogendheden immers niet. Zij liet zich weer door haar hartstocht meesleepen... „Gij zit vei lig 'in uw land. Dat spreekt over be schaving en -Christenplicht! En laat toe, dat hier in dit heerlijk land bar baarsheid en wreedheid hun schrik bewind voeren! O, maar eens zal de brand uitbreken en dan zult gij slaapmutsen het schijnsel van het vuur In uw kanselarijen en ministe ries zien lichten...! Vitis Thavon zette zijn ooren wijd open, doch Peter Miller had nlarts te zeggen na deze uitbarsting. Geheel verpletterd, ateof hü persoonlijk voor het ongeluk verantwoordelijk was, liet hij het hoofd hangen. Het werd stil in de kleint ruimte... Het scheen Elena te benauwd te zijn. Zij sprong op en opende de deur. De breede vierkante rug van een der redifs versperde den weg. Als een sym bool, dacht Vitus. Het jonge meisje week achteruit en viel op de bank neer. Tranen glansden in de donkere oogen. Jrene trok haar teeder naar zich toe en streelde haar bevende handen. Zij is zoo hartstochtelijk zeide 2iij tót Vitus, ter verklaring en ver ontschuldiging. „Gij moet namelijk weten, dat de Turken onzen vader doodgeschoten hebben. Op Kreta twaalf jaar geleden... Ook haar drongen de trahen in de oogen. Zij zweeg en trok haar zuster nog dichter ijaar zich toe. En lntua- schen reden zij voort door de gele, door de zon verbrande bergen van Macedonië. In Drmirkapu, waar de Vardar schuimend tusschen de rotsen door breekt, voor zij langs een breede, vruchtbare vlakte naar de zee toe stroomt, wemelde het van militairen. Nogmaals grondige revisie der reizi-^ gera. Twee cfflcicren gingen van1 coupé tot coupé. Zij waren beleefd, zooals Turksche officieren gewoonlijk zijn, bogen verontschuldigend voor de dames en sleepten een menigte rei zigers uit den trein, Bulgaren, Grie ken, Serven, alles dooreen. Ook een paar Joden en Albaneezer bevonden zich onder degenen, die men niet verder liet reizen. Er heerschte zop'n geschreeuw en lawaai, dat de Babylonische spraakverwarring er in het niet b(j viel! Wie zich ver zette kwam in gevoelige aanraking met de kolven der Redifij. Vitus stond met de dames aan het venster en keek t e. Elena beefde over het heel. lichaam van moei zaam bedwongen woede. Kjjk eens aan .siste zjj. ontsnapte haar o" luider toon dan onder de gegeven omstandig heden raadzaam was. De beide sol daten ir den wagon draaiden zich met een ruk omi. Misschien hadden zij de van haat vervulde woorden verstaan. Misschien maakten zij alleen uit den toon de bedoeling op. Een der redifs deed een schrede in de richting van, het groepje. Wordt vervolgd. Anglo-Amerikaansche problemen zonder oplossing Olie.,., het kardinale punt DE strijd tusschen Duitéchland en de Anglo 1 Amerikaansche mogendheden is Nó'ord- Afrika *nu even buiten beschou wing gelaten er vooral een ter zee, hoewel da%r de wapens ook woer zeer verschillend zijn. Na zijn laatste terugtocht van het vasteland, meende Engeland, dat het Duitschland wel op de knieën zou kunnen dwingen met behulp van de hong.crblokkado, welke dan feitelijk het gelieele continent zou treffen. Duitschland hiertegenover, militair het sterkste te land, orga niseerde als antwoord hierop dit vasteland, voorzoover het er direct of indirect zeggenschap over had, zooveel mogelijk in autarkischen zin, doch ging, niet tevreden met deze economische afweer-strategie, ook tot oen militair offensief over. Niet door een rechtstreekschen aan val, döch door het Britsche eilan denrijk in zijn zwakste zijde aan te tasten, dat is in zijn oveïzee- sche aanvoeren. Dit ligt immers geografisch ver bulten het Cen trum van het Empire, en is vrij wel geheel aangewezen op invoe ren over zee. Niet alleen velerlei levensmiddelen, doch ook een zeer groot deel van de materialen en producten, welke het voor zijn oor logsvoering noodig heeft, moet En geland van overzee betrekken. Ziet hier de zwakke stee in de Britsch- Amerikaansche strategische positie want terwijl het niet zoo snel lukte, een doelmatige hongerblok- kade tegen Europa te handhaven en de kans op een slagen hiervan steeds geringer, wordt, wordt de geallieerde scheepvaart met d.-n dag meer bedreigd door het Duit sche en Italiaansche onderzpehoot- wapen. Dienaangaande worden door de technische vervolmaking, veel grootere actie radius enzoo- voort, de prestaties van den vori- gen wereldoorlog nog ver overtrof fen. Zoo wordt hier een hardnek kige wedstrijd gehouden tusschen de duikbooten en de werven, want het direct doeltreffende wapen te gen de onderzeeboot schijnt nog niet gevonden te zijn. Ook hier derhalve een indirecte strijd. Han teert Duitschland een indirect wer kend wapen in het offensief, de geallieerden deen dit, noodgedwon gen, meer in het defensieve n.1. door te trachten, méér schepen te bouwen dan de tegenstander kan vernietigen. Enorme verliezen. SEDERT Januari van dit jaar levert het Duitsche onderzeebootwapen zijn volle aandeel in de oorlogsvoe ring, vooral door zijn koene ope - raties voor de Amerikaansche kust, en dit met dergelijke re sultaten, dat het Anglo-Ameri- kaansche tonnage-tekort reeds nu ook weer het meest zorgon- barenè probleem van dezen oor log is geworden. Mutatis mutan dis beleven de geallieerden thans, volgens deskundigen een herhaling van November 1918, toen zij, ware Duitschland niet ingestort, nog vóór het voorjaar van 1919 den strijd hadden moe ten staken door volslagen ton nagegebrek. In het bijzonder het groote aan tal tot zinken gebrachte tanksche pen deze gemechaniseerde oor log draait uiteindelijk geheel om de oliel vormt een dreigend schrikbeeld. Volgens de gepubli ceerde gegevens zou reeds een ge allieerde scheepsruimte 18 millioen ton op den bodem der zee rusten, waarvan 4 millioen ton tankerrnim te of bijna twee derde van de An- 0lo-Amerikaansr.be tankvloot. DAARNAAST - en hierbij heeft de derde Aspartner ook een belangrijke rol gespeeld hebben Engeland en Amerika ook op het gebied der oorlogsmarine j-eeds zware verliezen geleden. Bij elkaar ter sterkte van een vloot met een tonnage liggende tusschen dé Fransche en de Japansche vloot bij .het uitbreken van dezen oorlog. De ze verliezen omvatten tenminste 10 slagschepen, 5 vliegkampschepen, Wxeltouien 4 zware kruisers, 22 lichte kruisers. 84 torpedojagers, 46 onderzeebooten 18 mijncnvaartuigcn, 3 rivierkanoa- neerbooten, 24 geleide- en wacht schepen, 22 hulpkruisers en 240 hulpschepen. Deze lijst op grond van opgaven der geallieerden sa mengesteld is bijgewerkt tot de slag in de Koraalzee en omvat ook de verliezen der Nederlandsche mari ne. Het. laat zich hooren, dat deze zware verliezen ten deele ook een verklaring geven voor de enorme verliezen aan koopvaardijtonnage, omdat uiteraard de nog beschik bare zeestrijdkrachten langzamer hand zoo verspreid gebruikt moe ten worden, dat van een afdoende bescherming van de convooien, wel ke uit Amerika over alle wereld zeeën uitgezonden moeten worden, geen sprake meer kan zijn. Theorie en praktijk. ROOSEVELT he^ft nu wel aan gekondigd, een tweede oor logsvloot te zullen bouwen, doch wanneer zal die slagvaardig zijn? De Amerikaansche werven mogen nóg zoo op de derde versnelling werken, elk oorlogsschip vraagt een degelijk opgeleide bemanning en het is bekend, dat de Ameri kaansche vloot stéeds een tekort aan vakkundige bemanningen heeft gehad. En waar haalt men opeens een voldoend aantal officie ren, met name voor de bevelvoe ring, vandaan? Het teere punt. Amerika moge het aan olie rijk ste land ter wereld zijn, de olie bronnen bevinden zich nu eenmaal niet vlak bij de groote industrie centra, of omgekeerd, zoodat i de olie, welke voor het grootste deel in Texas en Oklahoma gewonnen wordt, moet hoofdzakelijk per schip naar de Noordelijke industriestaten worden vervoerd, een zeereis van ongeveer 3000 kilometer. Dat de Duitsche onderzeebooten juist hier hun jachtterrein gevestigd hebben, spreekt wel van zelf en het groote aantal tankschepen dat in de Ame rikaansche wateren reeds tot zin ken is gebracht, heeft zijn terug slag op meer dan één gebied, der Amerikaansche industrie al doen gevoelen. Er zijn dan ook reeds plannen ontworpen om van de olieterreinen een pijpleiding naar de Industrie» gebieden aan te leggen; echter, be halve veel tijd, is hiervoor veel staal noodig en ook de Amerikaan sche staalindustrie blijkt sedert, het uitbreken van den oorlog met toenemende moeilijkheden te kam pen te hebben. Ook van andere grondstoffen dreigen tekorten, althans meer of minder nijpende schaarschte, als gevolg van de Japansche veroverin gen in het Oosten, waar bijvoor beeld Néderlandsch-Indië een be langrijke grondstoffenleverancier was; men denke slechts aan rub ber, tin en koper. Nog meer dan de vorige is dit waarlijk een wereldoorlog, die uit gevochten wordt op aRe oesanenl Ronde van Pnrmerend Onder groote belangstelling werd gisteren de zesde ronde %v&n Pur- morend verreden. Braspenninx en van gisteren de zesde ronde van Purmerend verreden. Braspenninx en van Amsterdam gaven in het algemeen den toon aan in dezen wedstrijd. Vrijwel regelmatig zaten zij in de kopgroep. Verscheidene 'ronden voor het ^inde gingen zij er met zijn tweern er van door en wisten "aldus de zege te beha len. In de neprint won van Am sterdam met een_ halve wiel lengte, Brasponninx kreeg de premie voor de beste prestatie. De uitslagen luiden: Profè en onafhankelijken, 70 ronden, 98 kilometer: 1. Van Am sterdam. 2 uur 51 min. 50 sec., 2. Braspenninx, 3. Demmenie, 4. de Groot, 5. Sprenkeling; 6. Lakeman, 7. Segaar, 8. Motke, 9. Lust, 10 Pronk, 11. P. v. Nek, 12. Heslinga, 13. Reeling, 14 %an Rijn, 15 Land zaat. RADIOPROGRAMMA DINSDAG 30 JUNI. Hilversum 1. 416,8 m. 6.45 Oramofoonrouziek. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 7.16 Gramofoonmuziek?. 7.46 Ochtendgymnastiek. 7,56 Gramofoonmuziek. 8.00 B.N.O.: Nieuwa- berichten. 8.15 Politiek .weekproatje (opn.). 8.30 Amusementsorkest en soliste (opn.). ü.16 Voor de huisvrouw. 9.20 Melodisten en solist en Dameskoor (opn.). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.80 Arnhemsche Orkestvereonlging (opn.). U-00 Voor de vrouw. 11,20 Ensemble Wllly Eberle. 12.00 Klaas van Beeck zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zake lijke berichten. 13.00 Salonorkest en gramo foonmuziek. 14.00 Groninger Orkestvereni ging. soliste en gramofoonmuziek. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Gramofoonmuziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.80 Orkest Malando, solist en gramofoonmuziek. 18.30 Neérlands stem van het Oostfront. 18.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 18.55 B.N.O.: Bln- nenlandsch overzicht. 19.05 Duitsche taal cursus. 19.30 Kolfjes naar hun hand, muzikaal programma. 20.15 Musette-Orkest en soliste. 21.00 Emst van 't HÓff en z(jn orkest. Als lntermeszi: Mei-rouw van Straten wil hot naadje van de koSs weten. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Oramofoomnutiek. Vanaf 22.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de Studio beschik ken.- 22.16—24.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301,6 m. 0.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gewijde mu ziek (opn.8.35 Gramofoonmuziek. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Or gelconcert. 12.00 Amabile sextet. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Boeren land ln boek en krant. 13.15 Zang met piano begeleiding en gramofoonmuziek. 13.45 Gra mofoonmuziek. 14.30 De Lichte Toets. 15.30 Voor de zieken. 18,00 Causerie met gramofoon- platen: „Vergeten Opera's". 16.45 Pianovoor dracht. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 Orgelconcert en zang. 18.00 Van heinde en verre klinkt het nieuws. 18.30 Ensemble Jonny Ombach, soliste en gra mofoonmuziek. 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 B.N.O.: Praatje In Twentsoh dialect. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: „Holland and the economie reor- garilsatlon". (Voor de Radio-C6ntrales: Gra mofoonmuziek). 20.15 Het Nederlondseh Strijk kwartet. 20.45 Luisterspel: Hèin Stavast, de admiraal van Moskltonië. 21.30 Gramofoonmu ziek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Militair overzicht. 22.10 Avondwijding. 22.16—24.00 Zie Hilversum I. Hoofdredacteur A. R. Jonker (afw.), Pl.verv. van den hoofd rad., builenl. en stadanieuvys Den Helder A. C. van Kampen, Binnenland, a'lg. report, en streeknieuws A. Eriks.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2