De toegang tot Europa versperd Problemen van den dag D< lucht rooms van HQITIKA Geen zorg bij As voor tweede front Artikel van Dr. Göbbels ÉERLIJN, 2 Juli (ANP). In het jongste nummer van het weekblad „Das Reich" publiceert rijksminis ter dr. Göbbels onder den titel „De toegang tot Europa versperd", „een artikel, waarin uitvoerig het van geallieerde zijde zoo levendig besproken onderwerp van een zgn. tweede front in Europa wordt be- iiandeld. Dr. Göbbels gaat uit van het standpunt, dat volken over het algemeen veel kunnen verdragen en dat het meestal geruimen tijd duurt, tot noodlottige gevallen een ongunstige omstandigheden gevoe lige consequenties voor de toekomst met zich mede brengen. Engeland's leiding heeft echter in deze zeer ernstige crisi's in de Britsche ge schiedenis niet alleen gefaald, zij heeft, hetgeen veel erger is, haar fouten en verzuimen niet willen in zien en erkennen en- dientengevolge hieruit ook geen consequenties ge- i trokken. Een handige propaganda slaagt er voor een tijdje in, om ne- 4 derlagen en terugtochten in over winningen te" veranderen, doch op den duur zal de ontnuchtering, die hierop volgt, des te erger zijn. Churchill en Roosevelt zijn tot Iedere ongerijmdheid en dwaasheid in staat en hoe moeilijker hun toe stand wordt, ook des te eerder be reid zijn de grootste dwaasheid te begaan wanneer zij ook maar een schijn van succes belooft. Derhalve is thans niemand in staat te zeg gen, of, wanneer, hoe en waar zij het voornemen hebben een zgn. 2e front te vormen. Dr. Göbbels ver klaart dan: De oorlogvoering van den Führer heeft van het begin af rekenirtg gehouden met de verst verwijderde mogelijkheden in ver band met de getroffen en nog te treffen, maatregelen. Het voorbeeld hiervoor is Duitschland's dekking ,van de flank in het Westen tijdens den veldtocht in Polen en de veili ge bescherming naar alle kanten tijdens de latere veldtochten in 't Noorden, Westen, Zuidoosten of Oosten. Dat is thans vanzelfsprekend in het Westen het geval en wel in een du3danigen om vang, dat men bijna zou wen- schen, dat de Engelschen eens een poging zouden doen om dit te ondervinden. Het is der halve meer. dan naïef, wanneer men in Loilden - gelooft, dat men de Duitsche oorlngsvoe- 4 ring door ,het gepraat van een tweede front zenuwachtig 'zou kunnen maken. De minister, vörklaart dan: er staat daarom 'in het Westen geen Duitsche soldaat meer en geen Duitsche soldaat minder. Het is den Engelschen dikwijls genoeg zeer dudelijk medegedeeld, dat de toegang naar JEuropa. stevig ver sperd is. Zij zouden bij een poging om ergens in Europa aan land te gaan, een débacle beleven, in het licht waarvan hun catastrophe yan Duinkerken volkomen zou verbleeken, want dezen keer heb ben wij in tegenstelling met vroe ger de betefe troeven in handen. De Engelschen zijn er niet, doch zij moeten eerst nog komen. Hun staat op het Europeesche conti nent geen enkel-hulpvolk meer ter beschikking, dat zij vooruit kun nen sturen of voor het dekken van oen terugtocht kunnen achterla ten. Zij zijn geheel alleen aange wezen op hun eigen militaire lei ding en op de dapperheid van hun troepen en te oordeelen naar de door hun tot dusverre afgelegde proeven van' bekwaamheid op an dere oorlogsfronten, zal men daar- .van alleen niet al te veel mogen verwachten. Ook de hoop het be zette achterland tot een opstand te kunnen aanzetten is naïef. Een dergelijke poging zou vermoedelijk slechts een paar uur duren. Dit ziet men ook in Noorwegen, in Ne derland,. in België en ook in Frgnkrijk zeer duidelijk in. Dr. Göbbels vraagt verder wat Engeland zich eigenlijk voorstelt van de vorming van een t\ycede front, dat. toch in werkelijkheid niet het tweede doch het vijfde of zesde zou zijn, waarbij hij wijst op het voorbeeld van Noord-Afrika,/ waar de .Engelschen zulke groote successen hebben behaald, waar door zij nauwelijks tot een herha ling worden aangespoord. Afge zien van het toenemende gebrek, ae voor iedere invasie noodzakelij ke scheepsruimte, zou een invasie alleen dan, zij het dan ook een bescheiden succes kunnen hebben, wanneer zij op verrassende wijze zou worden uitgevoerd. De Engel schen hebben echter uitdrukkelijk de aandacht gevestigd op hun des betreffende voornemens en zelfs a;' en toe commando's gestuurd, op dat de Duitschers toch vooral maar niet zouden vergeten, -dat zij in het "Westen moeten oppas sen. In ieder geval zijn de Duit sche voorzorgsmaatregelen in het Westen zoodanig, dat Duitschland door niets verrast kan worden. Deze oorlog duurt daarom zoo lang, omdat de Engelschen op grond van hun macht, hun aan zien en hun rijkdom iets in den strijd kunnen werpen. Was dit niet het geval, dan waren zij al lang in eengestort. Duitschland moet meer prèsteeren dan zij, omdat het be- :gint terwijl zij ophouden. Deson danks kan er geen twijfel aan be staan, dat Engeland zioh in een dalende richting beweegt, alleen is het er nog niet over eens over het tempo, waarmede het zijn verval tegemoet snelt. Tenslotte verklaart Dr. Göbbels, dat men niet weet oLChurchill een uitweg uit dit dilemma wil zoe ken. Duitschland is in' ieder geval in den grootst mogelijken omvang voorbereid en beveiligd. De Duit- .sche oorlogsvoering maakt af en toe weliswaar gebruik van een im provisatie, doch zij }s daarop niet hebaseerd. Dr Göbbels besluit dan met de woorden: Churchill's tweede front interesseert ons daarom niet meer. Wij verkeeren nog in twijfel over de vraag of wij^moeten wenschen, dat hij een poging hiertoe doet of niet. Van belang is alleen, dat overal, waar een tweede front ge vormd zou kunnen worden, Duit sche soldaten staan, die er op ge brand zijn den soldaten van Chur chill een hartelijke ontvangst te bereiden. Waarom een Ned. Kultuurkamer Als uitgave 1 van de afd. Voor lichting der Nederl. Kultuurkamer is onder bovenstaanden titel een belangrijke brochure verschenen, die een duidelijk overzicht geeft van de beteelsenis en organisatie van deze instelling. Na een inlei ding over de gilden in vroegere -tij den volgt een' beschouwing over het nieuwe gilde, waarin uiteengezet wordt, hoe de verhouding kunste naar-kuituurkamer gezien moet worden in tegenstelling met de schadelijke bohemien-legende. Naar'aanleiding van'de aan Thor- becke toegeschreven uitlating „Kunst is geen regeeringszaak", wordt herinnerd aan het woord van prof. Goedewaagen, dat „de kuituurwerker w.eer een deel van het volk moet worden" en de over heid bij monde, van de Nederland- sclie Kultuurkamer wel de kunste naars, maar niet de kunst denkt te organiseeren. De kunstenaar zal zijn beroepsstandsorganisatie krij gen, waar hij zijn belangen zeker weet. Over het wezen van het gilde wordt uitvoeriger geschreven. Aan het hoofd van de Nederlandsche Kultuurkamer staat de president. Hij benoemt en ontslaat gildelei- ders en dagelijksche bestuurders, terwijl de leiders van de^ vakgroe pen, waarin de gilden onderver deeld zijn, met toestemming - van den president door den desbetref- fenden gildeleider benoemd wor den. Kort en duidelijk wordt de betee- kenis van de gewestelijke kringen uiteengezet en de instelling van provinciale bureaux aangekondigd Vooral wordt de nadruk gelegd op het feit, dat de kracht van een volk gelegen is in de spreiding zijner kuituurkernen. Een volksgemeen schap is niet een massaal, log ge- In deze rubriek hebben we nog het volgende schrijven te beant woorden van een landarbeider. XX7AAROM zijn de loonen der landarbeiders niet verhoogd, is zulks niet dringend noodig? En kele malen werden reeds vragen gesteld aangaande het loon van den boerenarbeider. Toen werd er be weerd, dat het de schuld nog was van de Demo Liberalen, dht dë landarbeider zoo slecht werd be taald voor zijn arbeid Maar wie zijn schuld is het ntu? Want de Demo Liberklen hebben reeds lang afgedaan. Heden zijn het anderen wie nu het lot van den landarbeider ter harte gaat. Maar het duurt lang, eer er iets wordt gedaan, om hen het zuur verdiende loon te doen toekomen. Want de loonen in tuinbouw- en bloembol- lenbedrijf zijn vastgesteld! Ook bij het vervoer is zulks het geval! Maar „het hinkende paard", de boerenarbeider, komt achteraan. Voor hem is nog niets tot stand ge komen. 16 Mei stond er in de krant, a.s. Zaterdag zullen er besprekin gen worden gehouden over het loon van den landarbeider en het laat zich aanzien, dat er goede resulta ten zullen worden bereikt.'Verschei dene weken later zijn wij reeds weer, maar blijkbaar niets tot stand gekomen, tenminste niet ken baar gemaakt! Al maanden na 1 Maart, maaF niet meer loon. Steeds maar tekort, ondanks noesten at- beid, karig loon. Wij hebben toch recht op een menschwaardig bestaan, waarom zoolang getalmd? Voorheen werd er beslist door den rijksbemiddélaar toen was het niet volmaakt, maar heden is er nóg niets veranderd. Waarom trekt de overheid zich het lot van den landarbeider niet aan?" Er zijn zooveel verordeningen die bij de bekendmaking reeds van kracht zijn. Is dan het loon v&n xlen arbeider niet belangrijker? Want hun zorgelijk bestaan is toch niet aangenaam, en zij verdienen toch „de haver"! ANTWOORD: We legden de aan gelegenheid voor aan den Ned. Landstand te Alk maar, die ons hierop het volgende meedeelde. Tusschen vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in den Landbouw hebben besprekingen plaats gehad omtrent de nieuwe ar beidsvoorwaarden. De vaststelling van deze loonen geschiedt echter door het college van rijksbemiddelaars, een ambte lijke instelling waarin nog cie oude vertegenwoordigers van, vóór Mei 1940 zitting hebben. De verantwoordelijkheid van deze loonen berust dan ook geheel bij dit college. Wachtgeldbesluit burgerlijke rijksambtenaren In de Staatscourant van Maan dag 29 Juni 1942 is een beschikking opgenomen, waarbij het wachtgeld- besluit voor burgerlijke rijksambte naren is aangevuld. Die aanvulling beoogt bij eervol ontslag met recht op wachtgeld van een op non-acti viteit gesteld ambtenaar het wacht geld te doen aansluiten bij de laatstelijk genoten non-activiteits wedde. Volgens bovenbedoelde aanvul ling zal hij, die minder dan 3 maan- 'den op non-activiteit is geweest, in het genot komen van een wacht geld van 100 procent der laatste wedde gedurende den aan die drie maanden.ontbrekenden tijd, terwijl de tijd op non-activiteit doorge bracht, wordt gevoegd bij de wacht geldperiode van 5 jaar van 70 pro cent der laatste wedde. Bijvoor beeld iemand, die twee maanden op non-activiteit is gesteld geweest,' ontvangt een wachtgeld van: 100 procent der laatstelijk genoten wed de gedurende een maand, 85 pro cent dier wedde gedurende drie maanden; 70 procent dier wedde gedurende vijf jaren .en twee maan den. Hij, die meer dan 3 maanden doch minder dan 6 maanden op nonactiviteit is geweest, komt in het genot van een wachtgeld van 85 procent der laatste wedde gedu rende den aan die zes maanden ontbrekenden tijd, terwijl de tijd op non-activiteit doorgebracht bij' de wachtgeldperiode van vijf jaren van 70 procent der laatste wedde wordt toegevoegd. Bijvoorbeeld ie mand, die vier maanden op non activiteit is gefeest, ontvangt een wachtgeld van: 85 procent der laat stelijk genoten wedde gedurende twee maanden, 70 procent dier heel, maar moet, juist wat haar cultuur aangaat, een eenheid Jn verscheidenheid vertoonen. In het laatste gedeelte, over de toelating tot het lidmaatschap, wordt nog uitvoeriger ingegaan op het leidersbeginsel, dat aan de in richting der kamer ten grondslag ligt. Leiding geven beteekent hier verantwoordelijkheid dragen, en dit kan men' alleen na rijp beraad en kennisneming van het oordeel van alle ter zake kundigen. De kuituurwerker zal in de Ne derlandsche Kultuurkamer zijn be langen zeker weten. Door medewer king van allen zullen belangrijke resultaten verkregen worden. En in deze brochure vindt men in het kort vermeld, hoe de Nederlandsche Kultuurkamer als bundeling van alle kuituurwerkers hiernaar streeft. wedde gedurende vijf jaren en vier maanden. Hij, die ten minste zes maanden op non-activiteit is geweest, komt in het genot van een wachtgeld, dat aanstonds op 70 procent der laatste' wedde wordt gesteld, ter wijl de voor dit percentage in het wachtgeldbesluit gestelde terwijn van yijf jaren wordt verlengd tót 5 jaar en zes maanden. Vorenstaande percentages gelden voor hen, die kostwinner van een gezin zijn. Voor niet-lcostwinners zijn deze percentages 100, 75 en 60 procent. Voorts wordt het al of niet kost winnerschap beoordeeld naar den toestand op het tijdstip van op non-activiteitstelling. Met den Nederlandschen Volksdienst vobr sociale ge rechtigheid. Officieele mededeeüngen ORGANISATIE VAN HET BE DRIJFSLEVEN. Aanmeldingsplicht bi] de vakgroep tnsschenpersonen. Bij de vakgroep „Tusschenperso- nen" zijn verplicht zich aan te mel den alle ondernemingen (natuurlij ke en rechtspersonen), welke hetzij als hoofdbedrijf, hetzij als nevenbe- drijf naast het hopfdbedrijf van ver zekeraar, bankier, commissionaij^in effecten, kassier, scheepvaartkan toor, expediteur, makelaar in vaste goederen en hypotheken, woning bureau, reisbureau, incassobureau en administratiekantoor, in Neder land op het gebied van de schade verzekering: a. Het bedrijf uitoefenen van ma kelaar in assurantiën en assuran tiebezorger; b. anders dan uitsluitend als ge volmachtigd agent ter beurze te Amsterdam of Rotterdam het bedrijf uitoefenen van agent eener verze kering-onderneming. De aanmelding, dient te geschie den op speciaal aaartoe vastgestel de formulieren. Voorzoover de aan- meldingsplichtigen deze formulie ren nog niet hebben ontvangen, richten zij een verzoek om toezen ding daarvan tot den Secretaris van de vakgroep „Tusschenperso- nen", Riouwstraat 163, 's-Gravenha- ge. telef. 553754. De aanmeldingsformulieren moe ten ingevuld en onderteekend uiter lijk voor 1 Augustus 1942 aan boven genoemd adres worden, teruggezon den. 254. Ze gingen met hun drieën aan tafel zitten en even later kwam de rooverhoofdman Katajanka ook. Er stond brood op tafel, schalen met pisarigen, kroezen en kannen en alle drie vielen er op aan, als hon gerige wolven. Ze aten en dronken en schenen doof voor wat de leider, door een soort van groote trompet hun, toetoeterde. Op niét nakoming van de ver plichting tot adnmeldipg is bij be sluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart betref fende den opbouw van een zelfstan dige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven '(no. 206/1940) straf gesteld. De inzending van de aanmeldings formulieren heeft niet zonder meer de toelating van den aanmeldings- plichtige tot de hoofdgroep „Verze kering" door de bedrijfsgroep „Schadeverzekering" en de vak groep „Tusschenpersonen" ten ge volge. Omtrent de toelating zal na onderzoek van geval tot geval na der worden beslist. De betrokkenen zullen 'daaromtrent bericht ont vangen. NIEUWE MAXIMUMPRIJZEN VOOR RUWIJZER EN WALS- PRODUCTEN. De Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van 1 Juli 1942 nieuwe maximumprijzen gelden voor ruwijzer en walsproducten, die lager liggen dan de tot nu toe gel dende. Het oudé systeem, dat ge baseerd was op vrachtbasis Amster dam-Rotterdam, is gewijzigd in een systeem van franco levering, De nieuwe prijzen worden op 1 Juli 1942 over de geheele linie van kracht, zoodat fabrikanten en han delaren ook de oude orders tegen de nieuwe prijzen moeten uitvoe ren. De bijzondere aandacht wordt er op gevestigd, dat.de prijsverlaging in alle verdebe stadia van handel, he- of verwerking moet worden doorgegeven. Dit beteekent. dat, zoodra nieuwe voorraden tegen la- geren prijs zijn ingekocht, de lagere grondstoffenprijs in den prijs van het eindproduct tot. uiting moet ko men, ook wanneer het reeds over eengekomen prijzen tetreft De ou de voorraden kunnen door de ven- werkende industrie tegen den 'ou den prijs in calculatie worden opge nomen, dan wel op basis van een mengprijs worden verrekend. OFFICEEELE MEDEDEELING VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Bericht no. 112. MAXIMUM KLEINHANDELSPRIJ ZEN VOOR ITALIAANSCHE CITROENEN. f 0.11 Citroenen, groote maat, per stuk Citroenen, kleine maat, per stuk f0.08 Het vragen van hoogere prijzen is strafbaar. BONAANWIJZINGEN KUNST- MEST. Het R.V.O. Kunstmest Distributie Bureau maakt bekend, dat met in gang van 1 Juli de volgende kunst- mestbonnen (4e bemestingsjaar) worden geldig verklaard: Sti'kstofbonnen voorzien van op druk no. lven G, fosforzuurbonnen met opdruk no. 1, en kalibonnen met opdruk no. 1 en no. 2. FEUILLETON. Een romantisch verhaal uit de Grieksche bergeo door ERNST KLEIN Hamid Bey was aanvoerder van de gewapende politiemacht te Salo- niki, commandant der gendarmen, fanatiek belijder van den Islam, wiens werk hoofdzakelijk daarin be stond, de Macedonische troepen te bestrijden. Hoog in de bergen van Monastir had Vitus drie jaar gele den kennis met hem gemaakt. Juist bijtijds, -want toen Vitus en zgn trouwe Salomon naderden, was hij druk bezig zich door vijf Servische Komitadschis levend te laten begra ven. Hij was door drie Zapttehs ver gezeld, overvallen, zooals dat óp den Balkan nu eenmaal kan voorkomen. De drie Zaptiehs lagen reeds dood op 'den grond, toen Vitus en Salomon hunnerzijds aan het onderhoud be^ gonnén deel te nemen. Leven en dood wisselen elkaar in de Levan- trjnsche bergen zeer snel af na een kort doch hevig gevecht lagen de vijf komitadschis dood naast de drie doode Zaptièhs; Vitus Thavon enö Salomon maakten aanstalten om Hamid Bey uit te graven, waar de Serven hem ingegraven hadden. Gedurende den verderen loop hun ner kennismaking had Hamid Bey meermalen gelegenheid, zich op ge lijke wijze voor dezen kleinen dienst te revancheeren. Vitus bracht bijna eiken winter eenigen tijd in Mace- dpnië door,vdor zaken, niet afleen voor zijn eigen genoegen. Hlmid Bey schreef in het Fransch: Mijn waarde vriend! Ik kan helaas niet meer op u wachten. Ik moet vertrekken, an-i ders glipfc het wild mij tusschen de vingers door. Ik heb echter alles ge regeld. Gij behoeft slechts naar den Wali te gaan, die reeds van alles op de hoogte is en uw jmpieren dadelijk in gereedheid zal brengen. In Ka- therini zullen vier gendarmen op u wachten, om u naar mij toe te bren gen. Ik verheug mij erop, u weer eens bij mij te hebben en ik hoop, dat wij een aangenamen tijd zullen doorbrengen. Als steeds Uw Hamid. Mooi, ieide Vitus. Salomon, jij vertrekt morgen met het eerste schip naar Katheyini, zorg voor paarden en al het overige. Ik volg je overrqorgen. Ziezoo, en nu wil ik slapen. Groet Sarah van mij en zeg haar, dat zij, als wij gezond terug komen, de mooiste kip moet braden, die in heel Saloniki te krijgen is. Den volgenden morgen werd er aan zijn deur geklopt. Hg sprong uit bed en deed open. Voor hem stond de kellner, die hem een klein couvert overhandigde. Dat is zooeven voor u afgege- mijnheer. Een'klein couvert, fijn papier en Vitus hield het onder zijn neus „Chevalier d'Orsay"Het adres was sierlijk en toch flink, krachtig bijna geschreven. Zijn hart begon luid te kloppenMet bevende vingers scheurde hij het couvert open. Zijn eigen kaartje viel eruit, dat wil zeggen, het kaartje van Peter Miller der firma Anton Miller Zoon. De valsche naam was doorge streept en de goede ervoor in de plaats gezet. Daaronder stond in het sierlijke vrouwenhandschrift: Men heeft niet voor niets een gezicht, dat iedereen kent. Men weet hier, wie gij zijt, Vitus Thavon! Wees dus gewaarschuwd! Geen handteekeuing. Toen was Vitus Thavon voor het eerst in zijn leven verbluft. ACHTSTE HOOFDSTUK. Vitus Thavon begeeft zich op verboden terrein. Hij wierp de deur open en trad naar buiten op het balcon. Daar vóór hem sterkte zich de heerlijke blauwe golf uit. De witte huizen langs het strand schitterden in het zonnelicht.Ver weg, in het Zuiden, verhief zich, .loodrecht uit zee de massieve vorm van den Olympus, scherp omlijnd, in de klare morgen- lucht,bijna tienduizend voet hoog. Als zilver glansde de srreeuw op de toppen een waarlijk trotsche berg. Vitus begroette hem met een bui ging en verdiepte zich vervolgens in het raadsel, dat het, kleine, naar „Chevalier d'Orsay" geurende cou vert, hem had opgegeven. Eigenlijk had hij trotsch kunnen zijn. Twee zulke mooie vrouwen hadden hem 'herkend. Maar hoe ter wereld moest hij er achter komen, wie van de twee het kaartje geschreven had? Mis schien beiden tezamen Wellicht had de eene bij het schrijven over den schouder van de andere geke ken? Vitus besloot, dit raadsel op te lossen, alvorens hrj naar Kathe- rinl vertrok. Dus heden nog! Katherini! Olympos! Daar wacht ten Hamid Bey, Salomon, de arme professor en de bandieten! Daar wexhtte zijn taak! Tenslotte ging die toch voor Een gedachte schoot hem door het hoofd, een vermetele, roekelooze gedachte. Als zijn incognito hem toch niet baatte, dan kon hij wel wat riskeeren. Om van overleggen tot handelen over te gaan, had Vi tus nooit veel tijd noodig. ,Hij kleed de zich aan, ging naar de redactie van de „Union et Progès", de voor naamste courant van Saloniki, en had met den kleinen Spanjool, die het blad redigeerde een kort onder houd. Toen het blad dien middag ver scheen, stond daarin vlak naast het hoofdartikel de volgende mededee- Ung: Naar wij vernemen, is onze be roemde collega, de heer Vitus Tha von, speciaal correspondent van de „Welt", gisteravond te Saloniki ge arriveerd, om professor Maritius, die door Grieksche bandieten ont voerd is, te zoeken. Wie Vitus Tha von kent, zal er nfet aan twijfelen, of hij zal hem vinden. De heer Tha von was zoo vriendelijk ons te be loven, dat hij ons van het verloop zijner nasporinger. op de hoogte zal houden. Wordt yervolgd. De stikstofbonnen no. 1 en de kalibonnen no. 1 en 2 behouden hun geldigheid tot uiterlijk 1 Augustus 1942. De verbruikers dienen deze ze gels derhalve uiterlijk op 26 Juli a.8. bij hun- leveranciers in te leve ren', opdat ,deze voor tijdige inzen ding der bonnen bij het R.V.O. Kunstmest Distributie Bureau kun nen zorg dragen voor het verkrij gen van een aankoopmachtiging. Ook de uitsluitend in de provin cie Friesland uit te reiken stikstof bonnen voorzien van opdruk G blij ven geldig tot 1 Augustus'en moe ten derhalve eveneens uiterlijk 26 Juli a s. bij de handelaren en coöpe- t ratieve aankoopvereenigingen zijn ingeleverd. De fosforzuurbonnen voorzien van opdruk no. 1 blijven tot nader order fceldig. De kunstmestzegels welke na den vervaldatum bij het R.V.O. Kunst mest Distributie Bureau binnenko men kunnen onder geen voorwaar de meer worden geaccepteerd. In het bemestingsjaar 1942/43 wordt echter de mogelijkheid ge- ppend vervallen kunstmeatbonnen door de Landbouw Crisis Organisa ties te doen omruilen tegen zegels van een nieuwe geldige of nog gel dig te verklaren serie. In deze ge vallen zal boven het normale re tributiebedrag'een boete verschul digd zijn van: fl. 0.25'per kg. zui vere stikstof (N)„ fl. 0.10 per kg. zuivere fosforzuur (P^Os) en fl. 0.10 per kg. zuivere kali (R»0). Inlichtin gen hieromtrent zullen desge- wenscht door de Landbouw Crisis Organisaties worden verstrekt. ADRES VERANDERING INLICH TINGENBUREAU VAN HET RIJKSBUREAU VOOR IJZER EN STAAL. Het Inlichtingenbureau van het Rijksbureau voor IJzer en Staal, tot nu toe gevestigd Nieuwe Uitleg 28, 1 's-Gravenihage, is met ingang van 30 Juni 1942 verplaatst naar Ca- suaristraat 16, aldaar. Degenen, die zich persoonlijk tot het Rijksbureau om inlichtingen wenden, dienen zich dus te vervoegen aan dit nieu we adres, en wel op Dinsdag en Donderdag van 10—12 en 24 uur. Alleen inzake Duitsche opdrachten blijft het adres voor inlichtingen Nieuwe Uitleg 28. RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 8 JÜ1X Hilversum I. 416,5 m. 8.45 Orainofoonmuziek. 0.50 Ochtendgym nastiek.' 7.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.65 Gramofoonmuziek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 8.16 Gramofoonmuziek en opnamen. Ca. 8.35 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Francls Keth. 12.00 Musette-orkett en solist. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berifchten. 13.00 Otto Hendrtla en zijn orkest en gramofoonmu ziek. 14.00 Het Goolsch Strijkorkest en solist en gramofoonmuziek. 10.00 Bijbellezing. 10.20 Gramofoonmuziek. 16.50 Zang met pianobege leiding en gramofoonmuziek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 Reportage. 17.45 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 18.20 Gramofoonmuziek. 18.30 Neêrlands stem van het Oostfront. 18.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 18.56 B.N.O.: Binnen- landsch zakelijk praatje. 19.05 Duitsche taal cursus. 19.30 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 20.15 Vrijdagavondcabaret. 21.00 Theo Oden Mgsman en zijn dansorkest. 21.25 Wekeltjksch sportpraatje. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. Van af 22.15 AUeen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschik ken. 22.15—24.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 801,6 m. 0.458.15 Zie Hilversum I. 8,15 Rococo-oclet (opn.). 8.45 Omroeporkest, Omroep-Operette- koor en solisten (opn.). 9.30 Gramofoonmuziek. 10,00 Morgenwijding. 10.15 Zang met pianobe geleiding. 10.40 Reportage. 11.00 Altviool en plano. 11.30 Plandvoordracht en gramofoon muziek. 12.00 Ensemble Jonny Ombach. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Een praatje over koolzaad. 13.15 Tusschen de bedrijven. 16.00 Voor de vrouw. 15.45 Orgelcon cert. 16.00 Amablle sextet. 16.45 Gramofoon muziek. 17.00 Voor de vróuw. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 Ensemble Wllly Kok. 18.15 Reportage. 18.30 Om en Om programma. 19.30 B.N.O.: Nieuws berichten. 19.40 B.N.O.: De Jordaner vertelt over sociale nooden. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: „Hol lands Politica! aspects" (Voor de Radlo-Óen- trales: Gramofoonmuziek) 20.15 Viool en plano. 20.45 Gramofoonmuziek. 21.00 Land- mans Lust. 21.30- Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O.: Leidende staatslieden schrijven. 22.10 Avondwijding. 22.15—24.00 Zie Hilversum I. Hoofdredacteur A. R. Jonker (afw.). Pl.verv van den hoofd- red„ buiten!, en stadsnieuws Den Helder A. C. van Kampen^ Binnenland, alg. report en streeknieuws A. Eriks.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2