De verdmee Proiessor Hoogheemraadschap Noordhoilaods Noorderkwartier GUNSTIGE FINANCIEELE POSITIE De nieuw» richting vertegenwoordigd Officieele mededeeliogen Di lacht roovsrs van H8ITIKA REGELING VAN STATIEGELDEN RADIOPROGRAMMA In hS Gemeenlandsbu^s aan den Kennemerstraatweg te Alkmaar, werd gisteren een algemeene ver gadering, gehouden van het be stuur van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, onder voorzitterschsftp van den dijk- j£ijs,af Mr. Kamp. Na een woord van welkom, werden een reeks van Ingekomen stukken voor kennis geving aangenomen. Voorstellen. Achtereenvolgens "kwamen in be handeling: a. Een voorstel tot verkoop van ongeveer 33,40 are vaa den Zand weg aan den Slootgaardpolder en van 17 are van dezen weg aan de banne Harenkarspel voor f 1.ten behoeve van wegverbreding. b. Een voorstel tot verkoop van 12 perceeltjes, deel uitmakende van den Provincialen weg Niedorper- verlaat—Aartswoud, groot 312.10 are voor f 1.aan de prbvincie. c. Een voorstel om 2 -perceelen, froot 8,23 en 2.93 are van den choorlsdhen' Zeedijk, deel uitma kende van den rijksweg A^Pnaar— Den Helder, aan het rijk voor f 1. te verkoopen. d. Een voorstel om aan een acht tal verschillende veehouders 2016 M2. grond te Ak 1 a 25 cent per%M2. te verkoopen. Het treft overhoeken van den weg Uiyjcest- Akersloot, voor de perceelen van de betrokkenen. e. Een voorstel tot wijziging van het door Eldert Persius te Burger dam aan Jan Willem Porsius te Durgerdam overgedragen erf- pachtsrecht op een gedeelte' van den Waterlandschen Zeedijk., f. Een voorstel tot het aangaan met de provincie van een overeen komst tot ruiling van grond in ver band met den plaatsgevonden aan leg door de provincie van de vaar ten en wegen StolpenSchagen en SchagenKolhorn. De provincie ontvangt in Barsingerhorn 22.29.50 H.A. en in de gemeente Schagen 8.05.60 H.A. Het Hoogheemraad- i schap ontvangt ih Barsingerhorn 4.63.52 H.A. en 3.55.33 H.A., terwijl de provincie, wegens mindere gras opbrengst aan het hoogheemraad schap f 1715.10 vergoedt. g. Een voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met den pol der Wieringerwaard en C. Spaan inzake het verharden van een ge deelte berm van den Westfrieschen binnendijk, waarvan de kosten op i 400.zijn geraamd. h. Een voorstel tot verkoop van 18 c.a. mede-eigendom in het per ceel gemeente Ransdorp, sectie C, no. 813, aan R. en IJ. de Jong voor f60.—. h. Een voorstel tot ruiling van grond met den heer P. H. Hoek Mz. te Andijk. De heer Hoek ont vangt 3.73 are grasland(een over- hoek) verminderd met een strook van 25 c.a. en draagt over een stukje grond van 18 c.a. en be taald bovendien een bedrag van f200.—. i. Een voorstel tot verkoop van een gedeelte van den Assendelfter Zeedijk aan de provincie. Het be trokken dijksgedeelte heeft een lengte van 86 M. en een oppervlak te van 2912 M2. en wordt voor f 1 overgedragen. Het beheer enhet onderhoud van het weggedeelte op het stuk dijk komt bij de provincie. j. Een voorstel tot uitgifte van grond in erfpacht te Zaandam aan de N.V. Nederlandsche Bazalt Maatschappij. Het betreft een (ge deelte van het buitentalud van den Zuiddijk te Zaandam, groot 230 M2 Voorgesteld wordt dit gedurende 30 jaar a 25 cent per M2. per jaar in erfpacht te geven. k. Een voorstel tot ruiling van grond met den heer H. Bouma te Andijk. De heer Bouma wordt ei genaar van een perceel groot 4,77 are, waarop een dijkmagazijn heeft gestaan, min een strook van 17 M2. en draagt een^strook van 23 M2. over en betaalt f437.— toe, of H.— per M2. Al deze voorstellen, die er getui genis van aflegden, dat voor alles gestreefd wordt naar ëen gezon de eigendomsverhouding in de provincie, werden, zonder eenige bespreking, aangenomen. Salarisverhooging. Voorgesteld werd de óp 12 De cember 1941 verleende tijdelijke toeslag van 5 aan het vaste per soneel om te zetten in een vast salaris, met terugwerkende kracht tot 1 Augustus 1941. Het salaris van den dijkgraaf wordt f 5400, dat van den secreta ris f 5000.— tot f 7000.—, dat van den pennningmeester f 4500.— tot f 6500.en dan van den ingenieur f 5000.— tot f 7000.— met 5 twee- jaarlijksche verhoogingen van f 400 Het salaris van een hoofd com mies- hoofdopzichter bedraagt f 3800.tot f 5000.dat van een commies-redacteur-technisch amb tenaar f 3300.tot f 4200.—, dat van een commies en technisch amb tenaar in algemeenen dienst f 2400 tot f 2800.van een adjunct-com mies of opzichter-teekenaar f 2200 tot f 2900.dat van klerk óf dijk- baas f 1700.— tot f 2200.—, dat van den bode f 1500.— tot f 2000.—. Het maximum wordt door allen in 5 tweejaarlijksche verhoogingen be reikt, zqodat allen het maximum genieten. Een timmerman krijgt f 28.— tot f 33.per week en een wegwerker f. 23.tot 24.44 per week. De heer Ham verheugde zich over het voorstel, doch zou gaarne zien, dat óverwogen werd de loo- nen van de arbeiders iets te ver- hoogen. De voorzitter zeide, dat de loonen aan de plaatselijke toestanden zijn gebonden, doch zegde overweging toe. De uitkeering aan ond werklieden. Nu de tijdsomstandigheden hebben- geleid tot herstel der kalarisnor- men van 1 Augustus 1936, achten dijkgraaf en heemraden het wen- schelijk, de uitkeeringen aan-oude werklieden én hun nagelaten be trekkingen in gunstigen zin te her zien. De bestaande regeling gaat, met inbegrip van hetgeen aan Ou derdomsrente wordt ontvangen, tot geen hooger wekelijksch bedrag dan f 13.—. Uitgegaan wordt van de gedachte dat de wekelijksche uitkeering zoo veel mogelijk moet benaderen het bedrag, waarop bij vaste aanstel ling het pensioen ingevolge de Pen sioenwet 1922 zou zijn bepaald. Aan gezien de arbeiders niet zelf bij dragen in de door hen vte genieten uitkeeringen is de uitkeering 5% lager gesteld dan het werkelijke pensioen. De uitkeering aan de we duwe blijft 70% van de uitkeering van den man, met een minimum van f 6.per week. De uitkeering voor halve wezen wordt 10%, en van heele weezen 20% van de uit keering van den betrokken arbei der. Voorts krijgt het dagelijksch be stuur de bevoegdheid óm tijdelijk de vermindering van het bedrag der uitkeering met het ouderdoms pensioen achterwege te laten. Voor het loopènde dienstjaar vordert deze verbetering een bedrag van f 2400.—. De uitkeering aan 31 personen over 1942 wordt hierdoor f 12029.94. De heer van der Sluis, gesteund door den heer Ham, zou gaarne zien, dat de uitkeering van de we duwen verhoogd werd. De voorzit ter merkte op, dat er menschen waren met 8 dienstjaren, zoodat dit niet mogelijk is. Wijziging begrooting dienst 1941. Voorgesteld wordt een ontwerp besluit tot aanvulling en wijziging van de begrooting 1941 vast te stel len en wel van den buitengewonen dienst met f 19140.van dén ge wonen dienst met 1 190.en van het aanhangsel met f 1550. Conform %bes!oten. Vaststelling der rekening over 1941. Dat het hoogheemraadschap goed boert en dus goed bij kas is, blijkt uit het feit, dat de rekening over het dienstjaar 1941 voor (fen gewo nen dienst sluit met een batig sal do van f 258.684,75 en voor' den buitengewonen dienst met een ba tig saldo van f 202.388,95. In het batig slot van den gewo nen dienst is begrepen een. bedrag van f 80.000,voor in 1941 wel geraamde doch niet of slechts ten deele uitgevoerde werken. Het ba tig slot van den gewonen dienst komt den dienst voor 1942 ten goe de, terwijl voorgesteld wordt een gedeelte van het batig' saldo van den buitcngëwqnen dienst groot f 46.437,85 te bestemmen als afkoop som voor aangekochte dijken en f 19.397,09 ten goede te doen komen aan den buitengewonen dienst '42. De gewonen dienst wijst in ont vangsten een bedrag aan van f 142.534,03 en in uitgaaf f 683.849,2S De buitengewone dienst, ontvang sten f 282.758,30 en in uitgaaf f 80.369,35. Voor wegen en kustwerken, over genomen van andere lichamen, werd ontvangen' en uitgegeven f 436.112.26. Na een uitvoerig rapport door den heer Kramer Clijnis, waarin hulde wordt gebracht aan den pen ningmeester, werden de rekeningen goedgekeurd. Epn nieuw geluid. De nieuw benoemde hoogheem raad, de heer Laan, sprak hierop een woord van dank en waardee ring aan den hoogsten autoriteit en zijn raadgevers, die hem op de- <ien plaats hadden aangewezen. Er is mij, aldus spr., gevraagd: ben jo van de nieuwe richting. Ja mij ne heeren, ik ben van de nieuwe richting. Ik ben niet iemand waarvan gezegd kan. worden: „zoo ala de wind waait, waait mijn jas je. Maar dit had geen aanleiding mogen zijn om het geheele laag- veengebicd in dit* college te pas- seeren. Wij allen konden mee gaan met de waardeerende woor den in de vorige vergadering, dooi den dijkgraaf tot den heer Versteeg gericht. Hij kwam in het bijzonder op voor de belangen van het laag- veengebied. Nu is op mij die'plicht gelegd. Al ben ik hier niet geko men met uw stem, toch doet het mij genoegen, dat ik al die jaren die ik hier heb gezeten, nooit aan de politieke partijen heb me degewerkt en ik spreek mijn te leurstelling er over uit, dat die met. de anderen wel het geval is ge weest. Een woord van groot e hul de wil ik brengen aan de Neutrale partij, waarvan ik lid was, wier symbool het altijd is geweest, „geen politiek in de waterschap pen." Ik wil beloven, dat ik mijn uiterste best zal doen de belangen van het waterschap en speciaal die van het laagveengebied te be hartigen. Causerie van den voor- zitter. Aangezien hierop niemand het woord verlangde, stelde-de "voor zitter, gezien de korte duur van de vergadering, zijn causerie aan de orde otjer: „Jhr. Mr. C. van Fo- reest, Ir. 'J. F. W. Conrad en de Hondsbossche". In een prettige uiteenzetting, die ongeveer een uur duurde, gaf Mr. Kamp de wordingsgeschiedenis van de Hondsbossche, waarin hij de groote verdienste van Jhr. van Foreest en Ir. Conrad voor de Hondsbossche belichtte. Deze le zing deed duidelijk begrijpen, waarom men in Noord-Holland zoo scherp stelling heeft genomen te gen de opheffing van.dit water schap, al roerde spr. deze histori sche narigheid niet aan. De waarnemend dijkgraaf, de heer R. Koster, snrak namens de' vergadering een woord van dank aan den dijkgraaf voor ziin studie over de Hondsbossche, welke zee wering, na bet tot standkomen van den afsluitdijk, thans de belang rijkste taak is van het Hoogheem raadschap. Hierop sluiting. VERKOOPVERBOD VOOR TE VELDE STAANDE AKKER BOUWPRODUCTEN. De Provinciale Inkoop-Centrale van Akkerbouwproducten voor Noord-Holland maakt bekend, dat verkoop van te velde staande ak kerbouwproducten voor oogst. 1942 verboden is, behalve in die gevallen waarin door de P.I.C.A. aan den be- treffenden teler dienaangaande ont heffing wordt verleend. Aanvragen voor ontheffing van dit verkooperbod kunnen echter alleen dan door de P.I.C.A. in over weging worden genomen, indien kan worden aangetoond, dat dé ver bouwer zelf niet beschikt over per soneel en de outillage, noodig om het gewas te oogsten, op te slaan en te dox-schen. Evenals vorig jaar is verkoop alleen mogelijk aan te lers, welke bij een P.I.C.A. zijn of worden georganiseerd. Voor consumptie-aardappelen' kan echter nimmer ontheffing van het verkoopverbod worden verleend. OFFICIEELE PUBLICAITE VAN DEN NEDERLANÖ'SCHEN COÖPERATIEVEN RAAD. LAATSTE HERINNERING AAN MELDINGSPLICHT. Coöperatieve Vereenigingen en andere rechtspersoonlijkheid bezit tende lichamen, welke in hun op zet en werkzaamheden hiermede Overeenstemmen, dienen voor zoover het. meererideel hunner le den als voortbrengers van land; bouwproducten werkzaam is en voor zoover zij nog geen aanmel dingsformulieren ontvingen ten spoedigste aanmeldingsformulieren aan te vragen bij den Nederland- scherf Coöperatieven Raad, Groen- hovenstraat 3, 's-Gravenhage. De nog aan te vragen of reeds ontvangen aanmeldingsformulieren moeten voor 1 Augustus 1942 in du plo aan bovengenoemd adres te ruggezonden worden. Volgens art. 5 van het besluit van 20 Maart jl. van de Secretarissen-Ge neraal van de Departementen van Landbouw en Visscherij en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart 259. Die professor was heelemaal niet hooggeleerd, maar een schrij ver van films, die beroemd was om zijn verstrooidheid als hij weer een nieuwe film aan het bedenken was. Hij scheen van de botsing piet veel geinerkt te hebben, hief de armen in wanhoop omhoog en zuchtte: Wie den Nederlandscfcen Volksdienst steunt, steunt oqs volk. Sluit U aan als lid. De statiegelden, die bij inlevering van leege flesschen, kruiken, of pot ten moeten worden terugbetaald, zijn thans, blijkens een mededee- ling van den gemachtigde voor de prijzen, aan een regeling onder worpen. De dèsbetre'ffende beschik king, die op 14 Juli 1942 in werking treedt, stelt niet alleen,het bedrag der statiegelden voor flesschen, pot ten en kruiken met. en zonder slui ting vast, maar bepaalt tevens, dat dit bedrag op de etiketten rnoej worden vermeld. Wanneer binnen één maand na het van kracht worden van deze beschikking flesschen, kruiken of potten worden ingeleverd, waa -van kan worden aangetoond, dat daar op een ander bedrag dan het na bovengenoemden datum geldende statiegeld was betaald, dient het werkelijk betaalde bedrag te wor den terugbetaald.! Tenslotte verdient het bijzonder de aandacht, dat.de statiegelden afzonderlijk aan den kooper in re kening moeten worden gebracht, dus niet bij den prijs mogen zijn in begrepen. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de desbetreffende mededeeling in de bladen. DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN. Op den hoek van de Laan van Nieuw-Oost-Indië en de Schenk- kade te Den Haag is gistematnid- dag een 9-jarig jongentje, A. B., wonende aan liet van Faukenber- gelein te Voorburg, met zijn'fiets door een vrachtauto uit Leidsehen- dam overreden. Het slachtoffer is met zWare inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis Westeinde ver voerd en daar in den afgeJoopen nacht aan de bekomen verwondin gen bezweken. is de Nederlandsche Coöperatieve Raad bevoegd; een coöperatieve vereeniging in den zin van dit be sluit. welke verzuimd heeft zich vóór 1 Augustus a.s. aan te mel den, te ontbinden. LANDBOUWWERKTUIGEN- DISTRIBUTIE. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt, in aansluiting op de publicatie van begin Februari j.1. bekehd. dat dooi den Secretaris-Genefaal vah het Departement van handel, Nijver heid en Scheepvaart bij beschik king van 8 Juni j.1. is bepaald, dat onderdeelen van landbouwwerktui gen, noodig bij het verrichten van reparaties, vrij door belanghebben den bij hun leveranciers zullen kun nen worden betrokken. Bij beschikking van den Secreta ris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart van 17 februari 1942 was het verhandelen van onderdeelen, van landbouwwerktuigen van welke het gewicht Der stuk grooter is dan 10 g. verboden, indien en voor zoo ver de belanghebbende niet in het bezit was van een koopvergunning, af te geven door of namens het Bu reau vdor de' Metalenverwerkende Industrie. Dit hield niet in, dat complete landbouwwerktuigen met een totaal gewicht beneden f0 kg. zonder koopvergunning konden worden afgeleverd. De regeling is thans vereenvou digd. Voor complete landbouwwerk tuigen eh -machines dient men, on- geacht het'gewicht, steeds in het bezit te zijn van een koopvergun ning van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd, Bureau Grondstoffen (zoóals ook bij de beschikking van 17 Februari 1942 was voorgeschreven). Onder deelen kunnen ten behoeve van re paraties zonder koopvergunning- worden gekocht en geleverd.Het aankoopen van onderdeelen anders dan ten behoeve van reparaties is verboden. Verder zullen er door het Bureau voor de Metalen Verwerkende In dustrie, in overleg met het Bureau Grondstoffen van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oor logstijd, handleidingen worden uit gegeven voor de distributie van landbouwwerktuigen, welke zuilen- worden toegezonden aan de Rijks landbouw- en Rijkstuinbouwconsu- lenten en/of hun plaatselijke verte genwoordigers, alsmede aan de fa brikanten van importeurs van en handelaren in landbouwwerktui gen. In bedoelde handleiding zijn ook mededeelingen vervat betref fende de materiaalvoorziening ten behoeve van nieuwbouw en repara tie dezer werktuigen, welke voor de fabrikanten en importeurs-' dezer werktuigen van belang zijn. De aanvragen voor geheele land bouwwerktuigen moeten worden ingediend op speciale daarvoor uit te geven aanvraagformulieren voor den aankoop van landbouwwerktui gen. Deze aanvraagformulieren moeten worden ingediend bij den Rijkslandbouw- resp. Rijkstuin- bouwconsulent van het district, waarin de belanghebbende woont, .voor zoover deze aanvragen niet betreffen dorschmachines, strooper- sen en stroobinders. Aanvragen tot bet verkrijgen van een koopvergun ning voor een nieuwe dorschmachi ne,-stroopers, of stroobinder moefen:^ worden ingediend bij den Vocdsel- commissaris van de Provincie^ waarin de« belanghebbende woont. Voor het verrichten van repara ties, .waarbij de te verwerken hoe- veelóei^ijzér en staal, inclusief de voor deze reparaties benoodigde onderdeelen, minder bedraagt dan 100 g. behoeft geen speciale toe-( stemming te worden gevraagd. In-' dien echter de benoodigde hoeveel heid ijzer en staal per reparatie- object, meer dan 100 g. badraagt, dient voor het verrichten van deze .reparatie toestemming te worden gevraagd aan den betreffenden Rijbelandbouw-, resp. Rijkstuin- bqjiwconsulent, voor zoover de re paratie niet geschiedt aan een' dorschmachine, stroopers of stroo- binder. indien de reparatie noodig is voor een dorschmachine, stroo pers, of stroobinder, indien voor het verrichten van deze reparatie meer dan 100 g. ijzer en staal riöodig is, moet hiervoor toestemming worden gevraagd aan den betrokken Pro vincialen Voedselcojnmissaris. Zoowel de Rijkslandbouw- resp. Rijkstuinbouwconsulent als de Pro vinciale Voedselcommissaris zendt copie van de verleende toestemming aan het Bureau Grondstoffen door. Aan de hand van de copie van de verleende toestemming zal dan door het Bureau Grondstoffen contróle wprden geoefend of de bepaalde te verrichten reparatie inderdaad van urgent belang genoemd kan wor den en of de daarvoor te besteden hoeveelheid materiaal ook indei« daad juist is opgegeven.. Voor het verkrijgen van een toestemming voor het doen verrichten van repa raties zijn eveneens speciale formu lieren verkrijgbaar gesteld. De speciaal voor het aanvragen van landbou>vwerktuigen, of voor het verkrijgen van een toestemming tot het verrichten of doen verrich ten van een reparatie benoodigde formulieren, zullen verkrijgbaar worden gesteld bij de heeren Rijks landbouw- resp. Rijkstuinbouwcon- sulcnten en/of hun plaatselijke ver tegenwoordigers. Bij de invulling van deze aanvraagformulieren zul len de in de uit te geven handlei ding. gegeven aanwijzingen móeten worden opgevolgd. Onvolledige of onjuiste invulling der aanvraagfor mulieren heeft onvermijdelijk ten gevolge, dat de betreffende aanvra ge niet in behandeling wordt ge nomen. FEUILLETON. Een romantisch verhaal alt de Griekscbe bergea door ERNST KLEIN 15 Vooral de andere zijde van de bed ding .hielden zij in het oog. Eens meende Ismaël iets achter de boo- men te zien bewegen een groot rotsblok verhiefzich juist hier op de straat Petra, een van oüds be kend punt van den weg. Zij -wierpen zich er achter op den ioer. Lagen er bijna een vol uur. Een der gendar men hield de paarden vast, de an deren lagen roerloos op de rots, den) vinger aan den trekker en den blik gericht op den ondoordringbaren bladerwand aan den overkant. Totdat Vitus verklaarde: „Die ke rels kunnen voor mijn part doen wat ze willen, maar ik heb geen zin om hier te overnachten". Beschermd door de rots stegen zij te paard en stoven alle zes tegelijk den straatweg op. In gestrekten draf ging het voort tot de volgende bocht maar het bleef stil. Geen kogel vloog hen achterna. Tegen den middag bereikten z Ajoe Dimitros. In loodrechte, verzengende stra len lag de zon op dé' armelijke hut ten en geen levend wezen vertoon de zich op het dorpsplein. Zwaar moedig plaste daar onder een oer ouden plataan een kleine fontein. Zg stegen af en dé gendarmen sloegen met de kolven op de deur van het eenige, dragelijk uitziende huis, dat tegenover de fonteinen stond. Hier woonde de burgemees ter, die dadelijk na de vriendelijke aankondiging verscheen en de gas ten met diepe buigingen ontving. Hoezeer hij zich ook dwong, zijn tandeloozen mond tot een vriende lijk grijnslach te vertrekken, toch kon men aan het trekken om den langen gebogen neus zien, hoe wei nig hij met het hooge bezoek in zijn schik was. Het ligt niet in de gewoonte van Turksche gendarmen, zich veel te bekommeren om de gevoelens, die hun verschijnen bij hun mede- menschen opwekt. Ismaël deed, als of de Griek niet bestond en noodig- de Vitus uit naar binnen te gaan. juist alsof het zijn huis was. Boven waren een paar dekens en kapotte kisten voor de ontvangst in gereedheid gemaakt. Het waren geen groote schatten, die de 'eerste burger van Ajos Dimitrios zijn eigendom noemde. Het beetje, dat hij bezat, had hij ter beschikking gesteld van den gast uit het Wes ten, dien Ismaël hem gisteren, toen hij naar Katherini reed, had aan gekondigd. Nu stond hij daar, zijn muts in de ha0d, een niet bepaald indrukwekkend toonbeeld van klap pertandenden angst en grimmigen haat. Een arme duivel, evenals al deze boeren ih de grensgebieden, die jaar-in, jaar-uit door gevechten tusschen roovers en gendarmen ge teisterd worden. Aan den eenen kant de nationale „helden", dq ko- mitadschis, aan den anderen kant de Turksche zaptiehs men blijve ten eeuwigen dage gespaard voor zulke maalstenen! De Servische en Bulgaarsche benden plunderden den Griekschen boer en beleedigden zijn vrouw en dochters. Later plunderden .Grieksche benden wederom de Servische en Burgaar- sche boeren uit, de Bulgaren van hun kant weer de Grieken en Ser- ven en de zaptiehs schoten hen allen tezamen overhoop voorop gesteld, dat zij ze te pakken kregen. Indien in de nabijheid van een dorp een bende rondzwierf, dan betaalde de boer het gelag. Dubbel natuur lijk. Uit gegronde angst voor zijn armzalig leven waagde hij het nooit, z\jn nationale kwelgeesten aan te geven. Dan zette de zaptiehs hem eenvoudig tegen den eersten den hesten muur. En de hemel zij het dorp genadig, in welks omtrek een Turksch onderdaan vermoord wérd! Dan bleef er van het 'ongelukkige dorp niets- over, geen huis, geen vrouw, geen kind .niets"! Alleen het vee liet de Turk in het. léven. Ofschoon hij barbaarsch met zijn vijanden omsprong, spaarde hij de dieren. Verre zij het van ons, hier een verhandeling te houden over de ethiek van den Balkan! Maar daar wij het nu eenmaal op ons genomen hebben, de geschiedenis van Vitus Thavon ,die zich daar afspeelt, te beschrijven, moeten wij toch ook de omgeving schilderen, zooals die in werkelijkheid is. Anders ergert de zeer geëerde lezer zich, wanneer hem in den verderen loop der avon tuurlijke gebeurtenissen, die Vitus nog beleven zal. onder de oogen ko men en zegt 'hij, dat het allemaal maar gelogen en verzonnen is. Dat zooiets in Europa niet bestaat nooit bestaan heeft. Ja, misschien voor vijftig jaar in het roemrijk be kende wilde -Westen of in de oer wouden van Australië maar in Europa! In dezen tijd! Vierentwin tig uur per sneltrein van de centra der cultuur verwijderd. Balkanmoraal en luropeesche mo raal zijn twee verschillende dingen, hoewel zij slechts door den Donau en zijn zijtak, de Save, van elkaar gescheiden zrjri. Ten Noorden van beide stroomen kent men slechts po litiek, waarin men liegt, bedriegt, zijn tegenstander in de oogen der Wereld als de .emeenste kerel, zich zelf als een toonbeeld van deugd en eerzaamheid voorstelt. Dit is de hoo ;;ere cultuur, die glacé-handschoenen aantrekt, giftige nota's verspreidt en als die niet meer helpen, vergif tige bommen werpt. Ten Zuiden van Donau en Save is men primitiever, eerlijker. Wanneer men een v^an-i heeft, doodt men hem En wanneer men hem gedood heeft verminkt men hem. Dat hoort er nu eenmaal bijwaarbij echter opgemerkt moe. worden, dat alleen de Turk zich deze laatste gewoonte nooit heeft eigen gemaakt. Hij snijdt zijn vijanden niet de neuzen en vin gers af, orft ze hem dan vervolgens in den mond te stoppen. Hij steekt hun niet de oogen uit, om die door knoopen te vervangen. Hij snijdt zijn gevangenen nooit de oogleden af en bindt hen aan een boom met de de oogen tegen de zon... Hij doodt zijn vijand. En daarmee uit! Allah is groot en Mohammed is zg'n profeet! Wordt .vervolgd. VRIJDAG 10 JULI 1942. - Hilversum I. 416.5 m. 6 45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgymnas tiek. 7.00 BNO: Nieuwsberichten. 7.15 Gra mofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuzlek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (opn.). 8.40 Oramofoon- muziek. 9.15 Voor de hulsvróuw. 9.20 Gramo foonmuzlek. 1100 Voor de kleuters. 11.20 Ber- •tus.van Dicteren en zijn orkest. 12.00 Theo üden Masman en zijn dansorkest en gramo foonmuzlek. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws en zakelijke berichten. 13.00" Ensemble Wllly Koto en gramofoonmuzlek. 14.00 De Arnhem- sche Orkest Vereeniging en solist en gramo foonmuzlek. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Het Zep- paronl-kwartet. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelljke- en beursberichten. 17.30 Als lk eens winkel meisje werd?, causerie. 17.45 Pianovoordracht. 18.15 Gramofoonmuzlek» 18.30 Neerlands stem van het Oostfront. 18.45 BNO: Nieuwsberich ten. 18.55 BNO: Blnnenlandsch zakelijk praatje. 19.05 Duitsche taalcursus. 19.30 Amusementsorkest en soliste. 20.15 Vrijdag avondcabaret. 21.00 Gramofoonmuzlek. 21.25 Het wekelijksche sportpraatje. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuzlek. Van af 22.15 Alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschik ken. 22.1524.00 Gramofoonmuzlek. Hilversum n. 301.5 m. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoon muzlek. 8.45 Omroeporkest en solisten (opn.). 9.45 Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuzlek. 10.40 Causerie over het Amsterdamsche Kunsthuls. 11.00 Orgelcon cert. 11.30 Viool en plano. 12.00 Orgelconcert en zang. 13.45 BNO;, Nieuws- en zakelijke be richten. 13.00 Causerie: Mest- en gleraanwen- ding. 13.15 Tusschen de bedrijven, govarleerd programma. 15.00 Voor de vróuw. 15.45 Syl- vestre Trio en gramofoonmuzlek. 16.45 Gramo foonmuzlek. 17.00 Als Je verre reizen doet. 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke en beursberich ten. 17.30 Melodisten en soliste. 18,15 Repor tage. 18.30 Gevarieerd programma. 19.30 BNO: Nieuwsberichten. 19.40 BNO: De Jordaner ver telt over sociale nooden: 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 £NO: Engelsche uitzending: ,Holland's political aspects". (Voor de Radio- Centrales: Gramofoonmuzlek. 20.15 Klarinet, altviool en plano. 21.00 Landmans Lust. 21.30 Gramofoonmuzlek. 21.45 BNO: Nieuwsberich ten. 22.00 BNO: Leidende staatslieden schrij ven. 32.10 Avond Wijding. 22.15—24.00 Zie Hil versum I. Hoofdredacteur A. R. Jonker (afw.), ,P1 verv. van den hoofd rad., Buitenl. H. P. v. d. Aard weg, Binnenland, alg. report, en streeknieuws A. Eriks.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2