JAM Enno Frsderik Hirmaiws Marktberichten SCHAGEN Bijeenkomst der NSB Joh. M. v. Twuijver spreekt over: Onze strijd om Neerlands toekomst In café van'Eerp had Zaterdag avond een bijeenkomst plaata van de groep Schagen en Wieringer- waard van de N.S.B., waar als spreker optrad de heer Joh. M. v. Twuijver, die als oud-Schagenaar hier geen onbekende is. Na een in leidend Woord van den groepslei der, die de aanwezigen welkom heette. Het slechte weer zou wel oorzaak zijn geweest, aldus spr., dat niet meerderen tegenwoordig waren, al was hij over de opkomst onder de gegeven omstandigheden zeer tevreden. Onmiddellijk hierna begon de heer Van Twuijver zijn rede. Spr. betreurde het, dat de bijeenkomst niet gelijk aanvankelijk de be doeling was geweest, op de Markt in de open lucht had kunnen plaats vinden. Veel Nederlanders •zien er tegen op een N.S.B.-verga- dering in een besloten lokaal te be zoeken. Amerika en Japan. Na een kort overzicht te hebben gegeven van het verloop van den oorlog tusschen Amerika en Japan, waarbij de groote mond van de Vereenigdè Staten niet opgewassen bleek tegen de daden der Japan ners, schetste hij hoe door de dwaasheid der uitgeweken regee ring, ons oude erfgoed, Neder- landsch-Indië verloren ging. De in Engeland gestelde verwachtingen bleken weer eens misplaatst en aan de hand van voorbeelden uit de 17e .eeuw laat hij zien hoe Enge land ons steeds den voet dwars heeft gezet. Nederland, diende een voorbeeld te nemen aan Britsch-Indië. Men lijdt hier echter aan de Engelsche ziekte, die wordt gevoed door een joodsch-kapitalistische propagan da. Spr. 'betreurt, dat de Nederlan ders zoo weinig te overtuigen zijn van de goede zaak van het nati- onaal-socialisme. Toch valt een kentering waar te nemen; die eener zijds zijn oorzaak vindt in de grijp bare leugens van den Engelschen zender, anderzijds worden sommi gen overtuigd door het nat-soc. idealisme. Vergiftigd door de Joden. Men' dient daarbij te bedenken, dat Nederland jarenlang is vergif tigd. Pers, radio, bioscoop, alles was in Joodsche handen. Zoo er nog kans bestaat op red ding van Ned.-Indië, zal dit enkel 'en alleen zijn door Mussert, door wiens invloed thans een 12.000 ide alisten aan het Oostfront staan. In dit verband wekt hij de aanwezi gen op, correspondentie te voeren met de Nederlandsche frontsolda ten, die vaak met familiei en vrien den hebben gebroken. Door deze kerels zal er mis schien straks sprake zijn van een onafhankelijk Nederland, in een Germaansche statenbond, een ide aal, waarop bij als goed vaderlan der blijft hopen. Nieuwe welvaart zal komen. Zooals op den strengen winter een nieuwe zomer moest volgen, zoo zal na den oorlog de vrede da len over de akkers van Europa en zal ons land nieuwe welvaart zien. Dan echler dient-te worden voor komen, dat de arbeideer wordt te rug getrapt in den hoek, waarin hij vóór den oorlog zat. De.Jeuze: „oud en arm'' zal dan niet' meer mogen opgaan. Hit goede voorbeeld. De. nationaal-socialist heeft in- tusschen de moeilijke taak een goed voorbeeld te geven. Hij woont in een glazen huis en een enkele misstap van een N.S.B.-er kan vaak meer bederven dan een pro pagandist kan goed maken. Men moet daarbij de tegenstanders niet hard vallen: de tegenstander van vandaag is de kameraad van mor gen. De strijd in het Oosten. De strijd gaat inmiddels niet meer tegen Engeland, dat prac- tisch van de kaart is verdwenen. De "roote worsteling heeft plaats in het Oosten en men moet Hitier dankbaar zijn, dat hij het groote gevaar dat vandaar dreigde, dat der wereldrevolutie, gepropageerd door de Joden, heeft ingezien. Bij de maatregelen, die thans in Ne derland tegen de Joden worden ge nomen, dient men te bedenken, dat zij oorzaak zijn van den tegenwoor- digen oorlog met al zijn bloed tranen en ellende. We moeten voort naar een be tere wereld', zonder de schijnwel vaart van vroeger met werkloozen, vernietiging van levensmiddelen, enz. Veel moeilijkheden zullen daarbij nog rijzen, moedig echter wil spreker voortgaan achter het zwart-roode vaandel,, dat eens zal worden geplant op de hoogste dyin- top. Door het geheele land zal dan de kreet weerklinken: „Hou zee!" Kringvergadering Ned. Landjeugd De boer is een dienaar van zHn volk. Gisteravond hield de Ned. Land jeugd een kringvergadering in het J*LH. Koffiehuis. Het bezoek was gering, wat wel aan het slechte weer te wijten zal zijn geweest. De heer Roos opende de verga dering met een welkom, waarna onmiddellijk het woord gegeven wepd aan den heer Marees. De heer Marees begon met te zeg gen, dat getracht zal worden een afdeeling te stichten voor Schagen en omgeving. Wij moeten, aldus de heer Marees, samen één zijn om te komen tot beter inzicht. Reeds is men verder geweest met de organi satie van de landjeugd dan thans, doch er moet gebouwd worden, tot de geheele jeugd van 't platteland zich in de Ned. Landjeugd be vindt. Er moeten dorpsjeugdclubs gevormd worden, die dorpsavonden organiseeren. De landjeugd moet zich aaneensluiten om uit den hoek te komen, waar zij steeds de slagen opving, Het cultureele leven moet weer bloeien. De boerenjeugd moet zich ook technisch ontwikkelen, welk terrein de Bond van Oudleerlingen voor zijn rekening kan nemen. Zoo moet gebouwd worden aan de eertheid van de landjeugd. Nog i3 het niet zoo ver, doch het begin is er. Na den heer Marees verkreeg de heer Jst. de Bakker, hoofd van afd. I Volk en Bodem, het woord. Spr. vond het jammer, .dat niet meer bezoekers aanwezig waren, doch wekte de aanwezigen op. alle krachten aan te wenden ten dienst van den Landstand. Nogmals wenschte spr. er den nadruk op te leggen, dat de Landstand geen politieke partij is, Wel zal de zaak in natio- naal-socialistischen zin worden opgebouwd, Het feit echter, dat een groot deel van de mede werkers geen leden zijn van de NJ3-.B., bewijst voldoende dat van een politieke partij geen sprake is. Vervolgens behandelt spr. de vraag ::„Wat is de •Landstand?" De Landstand is er om recht en eer van den boer te verdedigen. Echtre hij legt den boer ook plich ten op. Onze boer moet thans een volk voeden van 9 millioen menschen en hij, die de voedselvoorziening sabo teert, kan zonder meer aangemerkt worden als een landverrader, die ons volk om hals tracht te bren gen. Voor de toekomst bestaan groote plannen, die echter eerst na den oorlog ontwikkeld kunnen worden. Indien deze plannen na den oor log niet verwezenlijkt kunnen wor den, zal met deze plannen ook het nationaal-socialisme vallen. Spr. is cr echter van overtuigd, dat het lukken zal. Iedere cursus, die in de toekomst gehouden zal worden, kan rekenen op subsidie, ferwijl .het plan bestaat nog een landbouwschool in Noord- Holland te bouwen. De jeugd_ heeft dan echter de verplichting dé scho len te vullen. De kennis van den N.H. boerenjeugd'kan nog ver op gevoerd worden. De boer moet zich beschou wen als dienaar van het volk, en de boerenjeugd heeft tot taak een hechte organisatie op te bouwen, opdat de boeren stand zal groeien en bloeien. CALLANTSOOG. WIJKVERPLEGING. Zaterdagavond jl. vergaderde de Vereeniging voor Wijkverpleging „Callantsoog" in Hotel „Duinzicht" De voorzitter, de heer J'b. Mooij Mzn., opende de vergadering met een woord van welkom. Spreker, betreurt de slechte opkomst, die hij voor een gedeelte aan het zeer slechte weer wijt. De notulen der vorige vergade ring worden door den Secretaris, den heer J. Beun, gelezen en onder dankzegging onveranderd goedge keurd. Ingekomen is een verzoek van de Vereeniging te Julianadorp om een bijdrage inhaar tekort van f683.16 over 1941. De voorzitter zet de meening van het 'bestuur t.a.v. deze kwestie uit een. Onze vereeniging en die te Ju lianadorp hebben gemeenschappe lijk een wijkzuster. De overeen komst was destijds om 1/3 van de kosten t.w. f700.— per jaar bij te dragen aan Julianadorp. Dit ge schiedt en overigens heeft onze ver eeniging, aldus spreker, geen ver plichtingen. In dezen zin zal op het yerzoek geantwoord worden. Aan de orde wordt gesteld het jaarverslag van "den Secretaris, dat .voorgelezen wordt Hieruit blijkt dat de belangstelling voor de ver eeniging steeds groeiende is. Dit is .voor het grootste deel te danken aan het vele goede werk dat door de wijkzuster wordt verricht. Het verslag wordt onder dankzegging aan den samensteller aanvaard. Vervolgens .krijgt de penning meester, de heer VJ. Zwaan, het woord voor het uitbrengen van zijn finantieel verslag over 1941—1942. Begonnen werd met een batig slot van f296.17; de inkomsten bedroe gen f526.81, de uitgaven f545.11. De rekening toonde derhalve een batig slot van f277.87. Den penningnfèester wordt dank gebracht voor zijn keurig beheer. De begrooting 1942—1943, sluiten de met een hpdrag van f1000 aan ontvangsten en uitgaven, wordt overeenkomstig het bestuursvoor stel vastgesteld. De aftredende bestuursleden, de heeren Jtb. Mooij Mzn., J. C. Zwaan en P. Veeter worden bij acclamatie herkozen. Beide eerstgenoemden ter vergadering aanwezig, nemen hun herbenoeming aan. Uit het verslag van de wijkver pleegster blijkt, dat in Callantsoog 597 bezoeken werden afgelegd. Dit betreft bezoeken aan 27 patiënten; 25 bezoeken voor t.b.c.-be^trijding: 26 bezoeken voor kinderhygiëne; 1 transport naar sanatorium en 2 reinigingsbeurten. In de plaats van het aftredende lid van de kascommissie, den heer J. Kruit, wordt gekozen de heer K. van Eek. Bij de rondvraag brengt de heer Jn. Vos Jbzn. het afvloeien van le den uit Koegras naar de vereeni ging te Julianadorp ter sprake. Hij heeft als bode de idéé gekregen dat men dit te Julianadorp tracht te bevorderen. Nu kan hij omgekeerd leden uit'koegras, gem. Den Hel ler, als lid doen inschrijven. De vergadering meent ten deze op het sportieve standpunt te moeten staan om voorloopig leden van buiten de gemeente niet aan-te ne men. Zij hoopt evenwel dat leden uit de gemeente Callantsoog hun gemeenschapszin in den goeden zin zullen toonen, want vermindering van'het ledental zou een schade zijn voor het gemeenteleven te Cal lantsoog. Een hoogere subsidie e.ti zou hieruit voortvloeien. Per slot hebben èn Callantsoog èn Juliana dorp dezelfde wijkzuster, dus maakt dit geen verschil. Besloten wordt dat het tffestuur contact zal zoeken /net het bestuur te Julianadorp om over deze kwestie van gedachten te wisselen. De heer J. Zwaan vraagt hoe het staat met het subsidie van de NJ1. Diaconie. De heer Van Eek, administree- rend diakene geeft in overweging dit alsnog aan te vragen. Men zegt dat subsidie indertijd is toegezegd, doch men weet zich hier niets van te herinneren. Het Bestuur zal daarom nog êen verzoek tot de Diaconie richten. Nadat nog is gediscussieerd over het al of niet opnemen van een op zeggingstermijn als lid in het huis houdelijk reglement, wordt de ver gadering onder dankzegging voor de prettige besprekingen door den Voorzitter gesloten. LANGEMJK BENOEMD. De heer J. Wiersma te Noord- schanvoude, is thans in vasten dienst benoemd bij den Distributie- kring ■fcange^ijk.. De heer Wiersma heeft ontslag genomen als hulpbe steller van de P.T.T. te Zuidschar- wbude. In zijn plaats is benoemd de heer C. Kuilman Jz., te Oud karspel. NIEUWE PRIJZEN VOOR GROEN TEN EN FRUIT. Met ingang van Dinsdag 14 Juli zullen voor verschillende soorten groenten en fruit nieuwe prijzen gelden. Deze zijn voor komkommers vanaf 85 kg. per 100 st. f 13.50, van 70—85 kg. f 11, van 6070 kg. f 8.50 en van 50-^-60 kg. f 5.50, bloemkool boven 27 c.m. over den koop geme ten f 14.van 2227 cm. f 11 en van 1822 cm. f 8—, van 1218 cm. (uitsl. v. h. binnenland) f 5.50 per 100 stuks. Tomaten I t.m. IV f 28, spitskool f 6, landbouwerwten (Unica en Mansholt) f 12, Augurken IV f 8; idem V f 5 en tuinbponen f 8 per 100 kg. Bospeen f 8 per 100 bos. Bo venstaande prijzen voor export en binnenland. Voor de binnenlandsche consump tie zijn de volgende prijzen vast gesteld; Roode kool f 7, savoye kool f 7 schelk, (koolplanten enz.) f 6. witte kool f 4.50, peen zonder lof van 2050 gram gewasschen f 12, kroten f 8, dunsel en snij-sla f 7, postelein f 14, spinazie (blaa) f 10, (wortel) f 9. bosuien f 6, kom- kommerstek f 8, andijvie f 9, boo- nen (9tok) f 30, overige soorten f 25 doperwten (rijs- en krombek) f 16 overigesoorten f 12, peulen f 16.- tomaten kriel'en gescheurde f" 14 bonken f 21, Meirapen (witte, ron de) en snij biet f 6.50 pepers f 160. ■druiven Gros dolman, Golden Cham pion, Muscaat, West Frisia, Leo- pold f 95, overige soorten f 90 aard- faüien consumptie f 35, industrie (zonder dop) f 30, meloenen (sui ker en kl. groene ananas f 50, ove rige soorten f 40, Aalbessen Je kwal., Prolific en Hollandsche roo. de f 30, overige soorten f 22.50, (fa briek) f 15 frambozen (consumptie) f 50, fabriek f 35, kruisbessen (rij pe) f 16, zwarte bessen (fabriek) f 42, alles per 100 kg. Boskroten f 4, peterselie en ker vel f 3.50, bosprei f,5.50, per 100 bos. Pruimen dunsel kan geleverd wor den ten behoeve der fabrieken te gen f 5.— per 100 kg. appelendun- sel en onrijpe appelen mogen uit sluitend aan de industrie worden geleverd tegen f 10.per 190 kg. Het oogsten en het veilen van an dere appelen tegen hoogere prijs is verboden. Het oogsten en veilen van zilver- uien is tot nader order verboden T.a.v. de bospeen is bepaald, dat ongeboste peen niet geveild mag worden. Deze moet op' kosten van den teler gebroken worden en per kg. tegen den daarvoor vastgestel- den prijs worden geveild. Geboste kroten moeten minstens 0,3 kg. afgesneden króten per bos bevatten. De veilingsprijzen der aard. appelen. De veilingsprijzen voor de vroe ge aardappelen zullen, in de komen „Goede trV'y/ altijd voorraad! Waarschuwingsdienst aardappelziekte ln het etmaal van 's avonds 9 Juli tot 's avonds 10 Juli is in Noord-Holland ten Noorden van Alkmaar en in de Wieringeri meer de weersgesteldheid kri tiek geweest voor het optreden van aardappelziekte, tusschen Hoorn en Enkhuizen kritiek be houdens iets te weinig dauw. 13 'Juli f 7.50 per 100 kg., daarna iedere dag f 0.20 per 100 kg. minder totdat op Zaterdag 18 Juli f 6.50 per 100 kg wordt besteed. Voof- de klei ne sorteering, tot 28 mm. is de prijs 5.per 100 kg. gebleven. OUDKARSPEL. BRAND. Vrijdagmiddag om ongeveer half twee ontdekte het kantoorperso neel van de fa. J. Eecen, dat er rook opsteeg uit het dak van de dubbele woning, bewoond door de families Duyf en De Boer. Men spoedde zich er dadelijk heen' en bij het ingestelde onderzoek bleek, dat er bij de familie Duyf brand was ontstaan op den zolder. Er werd direct alarm gemaakt en het rij talrijke kantoorpersoneel be gon de inboedels van de beide fa- mielies naar buiten te dragen. De motbrspuit. van de fa. Eecen was spoedig .ter plaatse en gaf direct met twee stralen water. Ook de Noordscharwouder brandweer was heel spoedig op het terrein van den brand aanwezig. Nadat een slang op de waterleiding was gekoppeld, kwam ook de motorspuit van Noordscharwohde in werking en ging de Langeclijker vrijwillige brandweer het vuur met vijf stra len bestrijden. Even later arriveer de ook de motorspuit van .Broek, maar deze behoefde geen dienst te doen. Alleen de Broeker manschap pen verleenden assistentie. Toen het vuur op zoo intensieve wijze werd aangepakt, was de brand spoedig gebluscht. Het voor ste gedeelte van het dak en de op dén zolder liggende goederen zijn een prooi der vlammen geworden. Vanzelfsprekend is de waterschade aanzienlijk, al is raen er in ge slaagd,' de inboedels van de bewo ners zoo goed al geheel in veilig heid te stellen. De brandweerman Jb. Pool is bij dè blusschingswerkzaamheden van een dak gevallen. Hij werd per brancard naar huis vervoerd, na dat dr. De Wit de eerste genees kundige hulp had verleend. Het valt echter nogal mee. Op het terrein van den brand waren wethouder Kooij en de .ge meentesecretaris, de heer Post, aanwezig. Naar wij vernemen, wordt de schade door verzekering gedekt. De brand is waarschijnlijk te wij ten aan kortsluiting. SINT PAN CE AS OVERGANGSEXAMENS U.L.O. Bevorderd werden o.a.: Van klasse I naar klasse II: T. Schram, St. Pancras; J. Sevemhuy- sen, Warmenhuizen. Van klasse II naar klasse III: N. Dekker, Heer Hugowaard; S. Damiaans, Koedijk; A. Hoek, Hoog woud; G. Keeman, Koedijk; E. Kroon, Warmenhuizen; E. Mantel, Heer Hugowaard; P. Sloten, Koe dijk. Van klasse III naar klasse IV: H. Dokter, Heerhugowaard; J. Geensen, Petten; P. Koèdijker, Koe1 dijk; J. Mantel, Schoorldam; J. J. IJffs, Koedijk; A. Jansma, Petten; W. Qtto, Koedijk; R. de Wit, Heer Hugowaard; A. Wuis, Heer Hugo- waard; M. Zwetasman. Koedijk. HEERHHGOWAARh GEEN KINDEREN TE VERNOE* MEN NAAR LEVENDE LEDEN VAN HET KON. HUIS. Bericht is ontvangen, dat het in den vervolge aanbeveling verdierf! bij de aangifte van geboorte van een kind de namen waaruit de po litieke gezindheid blijkt, achterwe ge te laten, wat plaats heeft, indien aan het kind namen worden ge geven van de levende ieden van Koninklijk Huis. NIEMAND MEER IN STEUN. Uit deze gemeente zijn geer •personen 9toeer in de werkverrui ming of steunverleening opgenó- men. WI ERIN GEN. ONDERHANDSCHE VERKOOP. Bij onderhandsdhe verkoop is een woonhuis aan de J. Glijnisweg met pkn. 50 snees landerijen eigendom overgegaan van mevr. de wed. Ootjes, aldaar op den he$r N. Groot, Draai, H. H. Waard. VERTREK DOKTER ZWARTEVEEN. Uit de burgerij heeft zich een comité gevormd, hetwelk zich ten doel stelt Vrijdagavond voor pa tiënten, oud-patiënteri en belang stellenden de gelegenheid té schep pen afscheid te nemen van het echtpaar Zwarteveen. De receptie zal plaats vinden in de kleine zaal Rus. DUBBEL „DUBBELDÖOR". Het ter wereld brengen van twee kalveren door een koe geldt altijd als een bijzonderheid. Als een zeld zaamheid mag zeker worden aan gemerkt als bij één veehouder op één dag twee koeien de veestapel met vier, kalveren verrijken. Dit geschiedde in den afgeloopen week jij den veehouder J. Snijder aan het Zuideind alhier. Het zestal bevindt zich in bla- kenden welstand. (Dubbeldóor: Westfriesche bena ming vodr een buitengewoon groot ei, waarin zich twee dooiers bevin den.) KERKCONCERT. Velen genooten Zondagavond van de Orgelbespeling in ons kerkge bouw door Ds. van Biemen. Voor niet muziekkenners waren de stuk ken eenigszins zwaar. -De kerkelij ke zangvereeniging van Schagen zong zuiver en vol aandacht. Voor al het, gezamenlijk door gemeente en vereeniging onder begeleiding van muziek gezongen: Blijf bij m j Heer, want d' avond is nabij (Nieu we Bundel gezang 282) bracht al len onder den indruk. Gaarne had het \>ubliek èn van orgelbespeling èn van zang nog meer gehoord, doch in verband met den treinenloop was de tijd be perkt. HARENKARSPEL WIELERWEDSTRIJDEN AFGELAST. De voor Zondag uitgeschreven wielerwedstrijden op de mooie Wieringer Wielerbaan konden we gens de ongunstige weersomstan digheden' geen doorgang vinden. Naar wij van niet-officieele zijde vernemen, zou men van plan zijn om de wedstrijden as. Donderdag te laten verrijden. Van offkieele zijde konden we tot dusverre geen bevestiging vain dit béridht ontvan gen. Z IJPb BURGERLIJKE STAND. Van 3 tan. 9 Juli 1942. Geboren: Cornelis Bernardus, v. Willem Jacob Bakker en Anna Kalis. Gerardus Nicolaas, zoon van Gerrit van der Stoop en Anna Ma ria Schuijt. Johannes Huibert, zoon van Willem Johahnes Kranenburg en Córiftlia Catharina Lobregt. Ondertrouwd: Geene. Getroywd: Jan Dekker, 46 jaar, veehouder èn Maria Johanna Mul der, 27 jaar, z.- b., beiden wonende te Zijpe. Pieter Bijhouwer, 27 jaar, bloemist, te Winkel en Geertje Ge- rardina Homan, 20 jaar, z. b. te Zijpe. Overleden: Jansje Nieman, 62 jr., kruidenierster, wed. van Cornelis Thomasz.. Abraham Karelse, 47 jr. zuiveïarbeidor, echtgenoot van e e aai uappcicu de week als volgt zijn: Maandag Chnstma Horstman. O. O. HEEFT SUCCES. De muiziekvereeniging „Onder Ons" behaalde gisteren op het Groot-Nationaal Concours te Koog aan de Zaan iri de afd. Uitoriun- tendiheid een 2e prijs .met 95 pun ten. XyiERlNGERMEER MIDT^NMEER EEN PRETTIGE BOOTTOCHT. *Het spreekwoord:, .Nieurwe tijden brengen nieuwe vormen" geldt blijkbaar ook voor de schoolreisjes. Was voorheen de autobus het vervoermiddel voor schoolreisjes, thans viel de aandacht van het personeel der Wieringermeerschool te Middenmeer op een boot voor een uitstapje georganiseerd voor de schooljeugd. Het is begrijpelijk, dat onze jeugd popelde van onge duld en met spanning de groote dag tegemoet zag. De excursie, welke bepaald ^was op j.1. Donderdag, mag. zéér goed geslaagd worden genoemd. Per veerboot van „De Westfries", eige naar C. J. Butter, werd te c.a. 9 uur het dek betreden door onder wijzend personeel en c.a. 80 kin depen* uit de hoogste klassen, om kort daarna koers te zetten naar de uitgestrekte bossdhen te Rob- benoord. Ontspanning bracht de heeclij'ke tocht, vermaak en vertier het boseh rflet z-'n heerlijke geur. Versnaperingen werden ruim- .schoots «verstrekt. Te b.a. 7.30 kwam het bonte gezelschap opge wekt en vroolijk zingend ons dorp binnen varen, kennelijk ge nietend. Al met al een pracht ontspan ningsgelegenheid voor de jongens en meisjes. Volgende week gaan de kleintjes ook per boot naar Robbenoord. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van on zen Zoon en Broertje, J. VAN DER WERF. JO vlN DER WERF— Holema. KEES. HINA. T1NI. Prov. Schutsluis, Kol-horn. 12 Juli 1942. Ond'ergeteekende beveelt zich evenals het vorige jaar beleefd aan voor het leveren van Stroo. A. BORST, Erkend Stroohan- del, Meerweg-43, Breezand. Te koop Groene Koolplanten, bij H. Bierman, Veenhuizen, Heerhugowaard N. Aardappelrooiers gevraagd bij M. J. van Ham, Veerweg 3,. Anna Paulowna. Wie ruilt Buitenband, 24 x voor buitenband 28 x 1^. - E. v. d. Berg, 't Wad H 69, Schagen. TEXEL. GROOT AANTAL SCHAPEN GE DOOD DOOR HEVIGE STORM. Een ongekende Verwoesting heeft de hevige storm van de laatste dagen aangericht onder de scha pen. Deze dieren, die pas waren geschoren, hadden met hun vacht hun natuurlijke bescherming te gen fiet gure en koude weer verlo ren. Bij stormen, zooals die van de vorige week, hebben ze de ge woonte voor de wind af te loopen. niet zelden raakten ze. dan in de sloot. Voegt men daarjxij het feit, dat de storm zich kenmerkte door een bijzondere koude, dan zijn de oorzaken gegeven waardoor tal van dieren het tegen het weer moesten afleggen, nu ze van hun wol waren ontdaan. In totaal circa 300 sdhapen moes ten hot afleggen tegen de woede der elementen afleggen, een aantal dat tot dusverre nimmer is voorge komen. W1ER1NGERWAARD BEGRAFENISVEREENIGING VERGADERT. Donderdagavond vergaderde de Begrafenisvereeniging onder lei ding van Burgemeester Kaan in het „Wapen van Wieringerwaard". Uit het jaarverslag bleek dat er in 1941 20 begrafenissen hadden plaats gehad, waarvan 15 van niet- leden. De vereeniging telt thans 461 leden. Als drager in plaats van wijlen den heer N. Boerman is aan gesteld de heer P. Dissel en als re serve de heer K. Kossen. De heeren P. Marees en Jb. Mosk die de rekening van den penning meester hadden nagezien schitter den door afwezigheid. Medegedeeld werd dat de ontvangsten hadden bedragen met inbegrip van f 2908,13 saldo vorig jaar f 4648,28, uitgaaf f 1683.89 batig saldo f 2964,39, al- zoo een kleine vooruitgang. In verband m. den gunstigen stand der kas heeft het bestuur het verant- 4 woord geacht, ook dit jaar een kwartaal vrijstelling van contri butie te verleenen. De heer H. Sij- brants bracht een klein verslag uit van de gehoudefl Bondsvergadering en zeide o.m. dat elke vereeniging verplicht was als lid toe te treden tot het landelijk verbond Het was alles zeer ingewikkeld. De bedoe- t ling is echter, dat we ons meer ceptraal moeten vereenigen. Gejracht zal worden om voor den voorlooper een nieuw costuum aan te schaffen. Als 3e lid van de kas commissie werd de heer R. Breed aangewezen. De heer H. Sijbrands werd herkozen als bestuurslid. Aangezien het bestuur het wen- schelijk achtte om bij ontstentenis van den voorlooper een plaatsver vanger te hebben, werden als zoo danig aangewezen de heer A. Rob en C. Verblauw. Bij de rondvraag vroeg de heer Kouseband of leden die het niet al te best kunnen betalen een gedeelte der kosten vergoed kunnen krijgen bied hiertoe reeds lang bestaat, aangezien diensten, waarvan geen gebruik wordt gemaakt in geld kunnen worden terugontvangen. Hierna sluiting. Programma 17de Westfriezendag Woensdag 29 Juli wordt in hotel „De Waekzaemheid" te Koog aan de Zaan de 17e Westfriezendag ge houden. Des morgens wordt de ver gadering gehouden, terwijl des middags door het gezelschap „To- n%gido" uit St. Pancras, onder lei ding van den heer C. Middelburg, de opvoering plaats vindt van „De Gastdag", vroolijk spel in eeh be drijf uit het Westfriesche dorpsle ven, door wijlen mevrouw G. J. Loe- vens-Jongejan. Na afloop„vindt na een korte in leiding door den- heer G. J. Honig een drietal excursies plaats naar de Zaanlandsche oudheidkamer, het molenmuseum en den molen „Het Pink BR. OP LANGENDIJK, 13 Juli. 22.925 K.G. aardappelen: groote f.7.50? kleine f5.—; 1400 K.G. roode kool f8.200 K.G. tomaten IIV f 32.—. NOÓRDSCHARWOUDE, 13 Juli. 6700 K.G. aardappelen: groote 7.50, kleine f5.—. WARMENHUIZEN 11 Juli. Aanvoer: 118000 kg. aardappelen, Schotsche muizen f 7.50.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 3