PROBLEMEN Schulte meester in de achtervolging VAN DEN DAG Wielrennen Van VHet wederom Kampioen sprinter De nationle kampioenschappen, welke Zaterdag en Zondag in het Olympisch Stadion te Amsterdam werden gehouden, hebben geen verrassende resultaten opgeleverd. Bij de beroepssprinters bezet Arie van Vliet uit Woerden nog steeds een bijzondere klasse. Wel tracht te Derksen het hem zoo moeilijk mogelijk te maken, doch veel kon hij tegen den wereldkampioen niet uitrichten, want in twee ritten bracht de fi'nale de beslissing. Bij de onafhankelijken evenals bij de amateurs was het kracht- verschil tusschen de finalisten aan merkelijk iinder. Pj-onk legde hier beslag i p den titel der onaf- hankelijken na een tweetal span nende ritten met Kremers. Bijster toop.de zich sterker dan Van Bo- hemen en behaalde in twee ritteen de amateurstitel. Zoowel de kampioen der ama teurs als die der onafhankelijken konden hqt van Vliet geen oogen- blik moeilijk maken. Spelend be haalde- de wereldkampioen op nieuw het kampioenschap van Ne derland. Schulte toonde zich heer en meester in de achtervolging en in den wedstrijd over 50 km. zonder gangmaking. Zoowel Zaterdag als Zondag toonde hij zijn meester schap op dit terrein en demon- si reerde hierbij zeer duidelijk zijn bijzondere kwaliteiten en groote kracht. Prachtig ging Schulte over het cement. Iedere ronde nam hij me ters, al heel spoedig keek hij zijn slachtoffer een jongen, die tooh ook al had laten zien zijn vak te verstaan in den rug en in de achtste ronde passeerde hij hem in een phenomenalen spurt. Van der Voort verliet de baan, Schulte ging echter door. De Bosschenaar' zou den snelsten tijd van den dag ma ken... en hij slaagde daarin volko men. Het was de tijd van een groot kampioen,"n.1. 6 min. 29.4 sec. Dit heeft dit tournooi wel geleerd. Ons land beschikt op het oogenblik over een corps met vele bekwame achtervolgers, die in staat zijn om op een cementen baan 6 min. 50 sec. circa te rijden. Boven hen allen staat echter verre de koning der specialisten: Gerrit Schulte! De strijd, welke Schulte leverde om het kampioenschap van Neder land op de baan over 5 km. zonder gangmaking, vergde van hem nog zwaarder prestaties dan bij de ach tervolging. Moest bij het gisteren tegen individueel® rijders opnemen, thans zag hij zich gesteld tegenover een geheel veld. Men heeft hem dit kampioenschap ook niet cadeau ge geven. Het werd een ware monsterrit voor den Bosschenaar, doch hij wist van goen wijken. Zonder dat v. d. Voort, Pellennaars en van Amsterdam er nemenswaardig in slaagden de achterstand op Schul te eenigszins ongedaan te maken werd een rondenlangen feilen strijd De gevallen schaden, In de op 30 Juni 1342 afgesloten vierde periode, kunnen ruimschoots uit de beschikbare middelen worden voldaan. Daarom wordt ook thans geen omslag geheven, terwijl de reserves wederom zijn versterkt. De verwaarborgde som bedraagt momenteel I 1.350.000.000 en het aantal deelnemers 95.000 Algemeen Onderling Waarborg Genootschap llJït.VJAiU'U Amsterdam, Singel 202/8 Telefoon 35626-32219 gelaverd, welke den Bosschenaar dwong tot s\eeds grootero inspan ning, waardoor hij nog voor den finish de staart van het veld te pakken had. Een daverende ova tie bracht het puibliek hierna Schul te voor zijn bijzondere prestatie. De uitslagen waren: Achtervolglngstournooi Halve finale: le rit: 1. G. Schul te, 6.m. 51 3/5 sec.; 2. D. Groene- wegen, 7 m. 2/5 sec. 2e rit: 1. v. d. Voort, 6 ui.' 46 sec.; 2. G. Peters 6 'm. 49 3/5 sec. Finale: 1. en kampioen G. Schul te, 6 m. 29 2/5 sec.; 2. B. v. d. Voort ingeloopen en opgegeven. Om den derden en vierden prijs: 1. G. Pe ters, 6 m. 51 3/5 sec.; 2. D. Groene- wegen, 7 m. 1 sec. Sprint amateurs: Halve finale: le serie: le man che: 1. C. Bijster, 14.2 sec.; 2. II. Hoek, ,2e manche: 1. C. Bijster, 14.2 sec.; 2. H. Hoek; 2e serie: le manche: 1. P. Duyns, 12.8 sec.; 2. M. van Boheemen; 2e manche: 1. M. van Boheemen, 13.2 sec.; 2. P. Duyns; 3e manche: 1. M. van Bo heemen, 13.6 sec. Finale: le manche: 1. C. Bijster, 14 sec.; 2. M. van Boheemen; 2e manche: 1. C. Bijster, 13 sec.; 2. M. van Boheemen. Kampioen: C. Bijs ter, Haarlem. Sprint onafhankelijken: Halve finale: le serie: le manche: 1. Kremers, 13.2 sec.; 2. B. van Rijn; 2e manche: 1. Kremers 13.6 sec.; 2. B. van Rijn; 2e serie: le rpanche: 1. 1 Pronk, 13.4 sec.; 2. C. de Best; 2e manche: 1. J. Pronk 13 sec.: 2. C. de Best. Finale: le manche:\l. J. Pronk, 14 sec.; 2. Kremers, 2e manche: 1. J Pronk, 13.4 sec.; 2. Kremers. Kampioen J. Pronk, Hieloo. Sprint professionals: Halve finale: le serie: le man che: 1. A. G. van Vliet, 14 sec.; 2. B. Remkes, 2e manche: 1. A. G. v. Vliet, 14.4 sec; 2 B. Remkes; 2e serie: le manche: 1. J. Derksen, 13.4 sec.; 2. J. v. d. Vijver; 2e manche: 1. J. Derksen, 13.6 sec.; 2. J. v d Vijver. Finale: le manche: 1. A. G. van Vliet, 13.4 sec.; 2. J. Derksen op Wi wiel; 2e manche: 1. A. G. v. Vliet, 13 sec.; 2. J. Derksen. Kam pioen: A. G. van Vliet, Woerden. Algemeen sprintkampioenschap: le manche: 1 C. Bijster, 14.2 sec.; 2 J. Pronk, 2e manche: 1. A. G van Vliet, 13.2 sec.; 2. J. Pronk; 3e manche: 1. A. G. van Vliet, 14.6 sec.; 2. C. Bijster; 4e manche: 1. A. G. van .Vliet, 13.8 sec.; 2. J Pronk; 5e manche: '1. A. G. van Vliet. 15.6 sec; 2. C. Bijster; 6e manche:'1. C. Bijster, 2. J. Pronk Totaal uitsla?: 1. A. G. van Vliet, 4 p.; 2. C. Bijstér 2 p. 3. Pronk. O P Individueele wedstrijd over 50 K.M.: 1. en kampioen G. Sohulle 1 uur 7 min. 8 sec.; 2 <óp ong. 125 M. B. v.-d. Voort; 3. A. van Am sterdam; 4. C. Pellenaars; 5. op ongeveer 225 M. B. Remkes; 6 op banddikte J. Derksen; 7. C. van Gent; 8. Cor Wijdenes; ülennir Nationale kampioen schappen niet geëindigd Huqhan en Teschmacher in den eindstrijd. De Zaterdagmiddag was aan de halve eindstrijden in verschillende nummers gewijd. Een eindstrijd werd reeds gespeeld, n.1. die in het dames dubbelspel, waarin de kam pioenen mej. Rollin Couquerque— mevrouw van Berkel zidh hand haafden, zonder clat zij in de vier ronden een set hebben verloren. Op hoog peil kwam echter het spel in den eindstrijd niet. De beide halve eindstrijden in het heeren enkelspel gaven een groot, overwicht van de w'nnp resp. Hughan en Tesdhmacher. Wij behoeven daarvoor slechts naar de cijfers der uitslagen te verwijzen. Deze zijn sprekende- getuigen van het overwicht. De eindstrijd tus schen Hughan en Tesohmacher kan wellicht interessant voorden. ^wemmen Schoolwedstrijden te Schagen goed geslaagd De Schager U.L.O.-school sleept de meeste prijzen in de wacht Ondanks de minder gunstige weers omstandigheden zijn de schoolwed strijden voor middelbare scholen Zaterdag te Schagen gehouden, goed geslaagd. Te betreuren valt slechts dat zoo veel inschrijvers hun sportieven plicht niet kenden en maar wegble ven. i De wedstrijden hadden soms een zeer spannend verloop, de organi satie was voortreffelijk. Voor het eerst werd hier in verhand met het groote aantal deelnemers met twee jury's gewerkt en dit systeem heeft uitstekend voldaan, zooals ook de heer de Ridder in zijn sluitings woord opmerkte. De uitslagen wa ren als volgt: 50 meter rugslag meisjes: 1. G. Wardenaar (ULO, Schagen) 50.6 sec. 50 M. rugslag jongens: 1. R. Va der (ULO Schagen), 49.8 sec. 50 M. schoolslag meisjes: 1. M. Spoor (ULO Schagen) 48.3 sec., 2. G. Wardenaar (ULO Schagen) 50.1 sec., 3. N. Bregmair (ULO Scha gen) 50.5 sec., 4. G. Bottema (Kweek school Den Helder) 50.6 sec. 50 M. schoolslag jongens: 1. G. Flameling (yLO Den Helder) 43.3 sec., 2. T. Kok, 44 sec., 3. J. Die naar (Ambachtsschool Den Helder) 45.4 sec. 100 M. vrije zwemwijze meisjes: 1. G. Bottema (Kweekschool Den Helder) 1 m. 35 sec* 100 M. vrije zwemwijze jongens: 1. G. Flameling (ULO Den Helder) 1. m. 19 sec.; 2. K. Mosk (ULO Schagen) 1 m. 30.5 sec. 3 x 50 M. wisselslag estaf. meisjes: '1. ULO, Schagen, 2 m. 31.2 sec. 3 x 50 M. wisselslag estaf. jongens: 1 ULO, Schagen Z m. 20 sec. 4 x 50 M. estafette vrije zwemwij ze meisjes: ULO. Schagen 3.25.1 s. 5 z 50 M. estafette vrije zwemwij ze jongens: ULO, Den Helder 3.37.8. Nationale wedstrijden te Nijkerk Zaterdagmiddag stond het Veluw- sche stadje Nijkerk in het teeken van de nationale zwemwedstrij den van „Flevo". De wedstrijden, die o.a. werden bijgewoond door den burgemeester va'n Nijkerk, den heer Z. Bruins Slot, en waarvoor een zeer groote belangstelling bestond, hadden een vlot verloop. Vele deelnemers moesten den strijd staken in verband met de lage temperatuur van het water. De uitslagen lui den: 2 K.M1 wedstrijd dames: 1. Mej C. Kraft (Haarlem) 44 min. 17 sec. 2 mej. D. Michels (U.Z.C.) Utrecht 3 mej. G. v. d. Sanden (O.D.Z.) Rotterdam. 3 K.M. wedstrijd heeren: 1. J. v.' Merkesteyn (Haarlem) 1 uur 1 min. 37 sec.; 3. J. W. F. Göbel (Ne- reus) Zaandijk; 3. J. de Groot (Het IJ) Amsterdam. De Schago- naar J. Boonacker moest na 2 K.M. opgeven. Hij had tot dien tijd op de twaalfde plaats gelegen. Officieele mededeelmgeo PAARDEN. Hiermede brengen wij ter kennis van belanghebbenden dat door het Vee- en Vleeschaankoopbureau nog als agent is erkend: C. Oly Jzn., Heiloo B 1Ó2. De in onze vorige publicatie ver melde erkenning van J. Tak, Eem- nesserweg 13 te Blaricum moet als vervallen worden beschouwd. Tenslotte deel en wij nog mede. dat het adres van den agent G. A. Nieuwboer thans, is: Chassistraat 96 II, Amsterdam. SPAAR- EN RETAALZEGELKAS- BEDRLJVEN. De Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt, met verwijzing naar zijn besluit betref fende de uitoefening van het spaar en betaalzegelkasbedrijf, in de Staatscourant van 17 Juli 1942 be kend, dat de vergunninghouder maatregelen dient te nemen, dat de door hem uitgegeven waardebe- wijzen niet overdraagbaar zijn, waardoor deze dan verder niet be schouwd worden als hulpgeld in den zin van het besluit van de Secretarissen-Generaal van de De partementen van Financiën en van Justitie, no. 203/1941, betreffende de circulatie van niet-geautoriseer- de betaalmiddelen. De door de tjjsschenkomst dezer bedrijven te koop goederen, met uitzondering van brandstoffen, mo gen uitsluitend gebruiksgoederen zijn en de vergunninghouder ma? niet tevens handel drijven in die soorten goederen, tot het koopen waarvan hij gelegenheid verschaft. Verboden is de contante verkoop van bonnen of zegels, terwijl de af-' rekening van détaillisten met de kassen dient te geschieden uiterlijk aan het einde der kalenderweek. volgende on de thans wekelijksch verplicht gestelde mogelijkheid tot aanbieding der waardebewijzen. De winkelierskorting is bepaald op ten hoogste 9 procent. De ver gunninghouder is verplicht de aan wijzingen. van den Secretaris-pene- ra al voornoemd te volgen ten aan zien van het inrichten van zijn ad ministratie en desgevraagd 'daar van onverwijld inzage te verleenen en alle gewenscht geachte inlich tingen te verstrekken. Ten aanzien van het verleenen van voorschotten en credieten blijven, ook wat be treft de aan credietnemers in reke ning te brengen rente en kosten, de bepalingen van de géldschieters- wet onverminderd van kracht. WEIDECONTRACTEN RUNDVEE 1942. Den weiders wordt medegedeeld, dat ter vervanging van die runde ren, welke op weicfecontract waren geplaatst en inmiddels zijn of bin.- nenkort zullen worden geleverd opnieuw weidecontractën kunnen worden afgesloten voor runderen uitsjuitend van de vrije markt. Op deze wijze* zal het vrijgeko men weideland rendabel kunnen blijven. Het bovenstaande houdt derahlve in, dat niet meer weide- contracten zullen worden afgege ven, dan het oorspronkelijke aantal afgesloten contracten. Aanvragen ten spoedigste te richten tot de I.andbou w-Crisis-Organisatie, Af- deeling Veehouderij te Alkmaar. In het dames enkelspel een ver rassing: mej. van de Wal, de 15- jarige kampioene van Amsterdam, die algemeen als finalistë en tegen standster van mej. Rollin Couquer que beschouwd werd, verloor na een langen, echter niet altijd fraai- en strijd, van mevr. Vleugel-Schut ter. Mej. Rollin Couquerque domi neerde in de eerste set tegen mej. Klein. In de tweede set werd haar spel minder resoluut en kon zij zich met moeite handhaven. De uitslagen waren: Heeren enkelspel, halve eind: strijd: D. Teschmacher sl. J. Bou- maan 61, 61; T. Hughan sl. E. den Hoed 6-1, 6-3. Dames enkelspel, halve eind strijd: mej. Rollin Couquerque sl. mej. "Klein 6—0, 97, mevr.' Vleu gelsSchuaate sl. mej. van de Wal 10-8, 4—6, 6-3. Heeren dubbelspel, halve eind strijd: KarstenTeschmacher sl. HoekeBouman 2—6, 62, 62, Brouwersv. d. Kruk sl. Den Hoed —Windt 63, 8—6. Eindstrijd we ns regen gestaakt. Dames dubbelspel, eindstrijd: mej. Rollin Couquerquemevr. van BerkeJ sl. mej. Knottenbelt— mevr. Jonquieré 6—4, 63. De eindstrijden van de nationale tenhiskampioenschappen moesten worden uitgesteld. Wel kon nog het onderbroken heerendubbelspel worden uitgespeeld. De uitslag hiervan luidt: W. Karsten en D. Teschmacher slaan Jhr. R. de Brauw en v. d. Kruk: 61, 6—1, 46 en 63. - De finale heerenenkenspel tus schen Hughan en Teschmacher. wordt hedenavond gehouden, ter wijl de overige finales zullen wor den afgewerkt op Zondag 13 Sep tember. Oudkarspelsche Franklin van Washington bang voor concentratiekamp ZOOALS DE WAARD IS VER TROUWT HIJ ZUN GASTEN. 'T'ER beantwoordiqg in deze ru- briek kregen wij ditmaal een brief van iemand uit Oudkarspel, die hoewel zijn vragen doodon schuldig zijn niet met zijn wa ren naam durft te onderteekenen én daarvoor in de plaats de schuil naam kiest van „Franklin van Washington". Daarmede verklaart hij ons veel: in de eerste plaats, dat hij geen eerlijke bedoelingen heeft met zijn vragen, maar de re dactie er eens lekker mee vast wil zetten, vervolg.ns en dat houdt uiteraard ten nauwste verband met sub 1 dat hij uit een kamp ftomt waar, men zelfs de meest nuchtere waarheid niet wil ac cepteeren en tenslotte blijkbaar behoort dat tot de kampmode dat hij bevreesd is, dat hem nu zal Overkomen, wat hij en zijn kamp- genooten straks voor anderen heb ben weggelegd. Ofschoon wij alleen voor hen, die met eerlijke bedoelingen hun pro blemen aan ons voorleggen, de gelegenheid openstelden een schuil naam te voeren, willen wij ditmaal voor Frank'lin een uitzondering maken; al was het alleen maar om aan te toonen. dat wij geen behoef te hebben hem logies in een con centratiekamp te verschaffen, zoo als hij in zijn brief vermoedt. Hier is zijn epistel: Hiprbij verzoek ik U beleefd m/j een antwoord te willen verschat ten op de volgende vragen: 1. Wat is de oorzaak -van de huidige aardappelschaarschte, wel ke kortgeleden haar dieptepunt be reikte? In ons land worden toch reusachtige hoeveelheden aardap pelen geteeld en vroeger, toen Ne derland nog vrij was, kwam zooiets nooit voor. FEUILLETON. Een romantisch verhaal uit de Giiekscbe berge o door ERNST KLEIN 23 Vitus bleef staan en keek Salo- mon aan. Een booze, wreede trek, ontsierde zijn knappe gezicht. Je hebt gelijk, Salomon! Wij zullen beginnen met den schoolmees ter! Het gezicht van Salomon klaarde Iets op. De schoolmeester woonde tezamen met zijn zuster, die zyn huishouden voerde. Zij was de weduwe van een komitadschi, die in den strijd tegen de Turken gevallen was, een afge sloofde vrouw, die door den gloed van den haat te vroeg verouderd was. De broeder was een valsche boosaardige jakhals; zij leek daar entegen op een adder. Als z(j sprak, klonk het als het sissen van een ver giftigde slang. Het was vroeg in den morgen, de schoolmeester was dus nog in de school. De vrouw stond in de keu ken het middageten 12 bereiden, toen Vitus en Salomon binnenkwamen. De eerste ruimte, die men betrad, was een sport gang, vanwaar een steile houten trap naar boven voerde, naar de kamers van Vitus en Salo mon. Beneden bevond zich links de kamer van den schoolmeester, rechts de keuken. De keukendeur stond open. Toen de weduwe de beidé mannen zag binnenkomen, wilde zij haar snel dichtslaan. Salomon was haar ech ter voor met twee reuzenschre den stond hij midden in het vertrek en had de vrouw tusschen zijn vuisten. Geen geluid of de duivel hale je op hetzelfde oogenblik, grauwde hij haar toe. Zij begreep, dat het hem ernst was met zijn bedreiging. Zonder'de ge ringste poging om zich te verzetten, zonder een geluid te geven, liet z\j zich boeien. Alleen haar zwarte oogen verkondigden een welspreken de taal, die van fanatieke haat. Het water, dat in een ketel op den haard sjond, begon over te koken en drup pelde in het "vuur. Sissend steeg de damp omhoog Salomon tilde de vrouw op en droeg haar als een bundeltje kleeren naar de bovenverdieping, waar hij haar aan een ledikant vastbond. Toen wachtten zij op den school meester. Salomon was reeds een weinig gekalmeerd en kon zelfs een sigaret opsteken. De lichaamsbewe ging had hem goed gedaan. Het is half tien, zeide Vitus. In de keuken hing in een hoek een door ouderdom geheel zwart gewor den koekoeksklok. Zij stond stil. De wijzers stonden op kwart voor drie. U verwacht toch niet, dat die klok zal gaan loopen? grijnsde Salo mon, die door het vooruitzicht op verdere lichaamsbeweging, zijn ge voel voor humor weer terug had ge kregen. Ik wed, dat de klok het zelfde uur aanwijst, sedert zij ge kocht is. Om tien uur verscheen Stephani- des, de schoolmeester. SalonVon had in de gang op hem gewacht en pakte hem zonder veel omhaal beet, zoodra hg binnenkwam. Voor h\j wist, wat er eigenlijk met hem gebeurde, stond htj reeds geboeid in de keuken te genover Vitus. Daarop ging Salomon de huisdeur afsluiten. Op de gezichten der beide man nen las de schoolmeester, dat hier met zoetsappige glimlachjes en krui perige buigingen niets meer te be reiken viel. In de oogen van den Spanjool stond onverholen moord lust, in die van den „Europeër" grenzelooze verachting te lezen. H\j was een lafaard, de goede StephaiÓdes. Zijn haat was niet van het trotsche, toonielooze soort, zoo als die van zijn zuster. Hij beefde over alle leden. Je hebt den armen drommel, die gisteren bij mij was,* verraden, be gon Vitus...... Dat is niet waar! huilde Stepha- nides. Ik zweer bij het leven Salomon trad op hem toe en hij kroop reeds in elkaar onder den slag, dien hij verwachtte. Vitus gaf den Spanjool echter een wenk. Ik zal je tets zeggen, sprak hij koud en wreed: „óf je bekent onmid dellijk de volle waarheid...... Ik ben onschul Zwijg ellendeling! De slag daalde toch neer, trof hem op den mond en wierp hem in zijn volle lengte tegen den grond. Daar bleef hij kermend en kreunend, met gesloten oogen liggen. Van zijn lippen druppelde bloed. Salomon, bedwing fè. wat! riep Vitus in het Fransch. Hoe kan ik iets uit hem krijgen, als je hem doodslaat Salomon, wiens stem ming zienderoogen beter werd, richt te zijn slachtoffer op en zette het zelfs op een stoel. De rampzalige paedagoog sloeg de oogen op en spuwde twee tanden uit, waarop het verhoor werd voortgezet. Al je eeden helpen je niets 2. Wat is de oorzaak van de huidige groentenschaarschte? Ne derland is toch hèt groenteland bij uitstek? Vroeger, toen Nederland nog' vrij was, kwam zooiets nooit voor. Ik verzoek U beleefd, mij hierop in de courant een antwoord te wil len verschaffen, daar op verzoeken om adresopgave, teneinde per brief te antwoorden, door mij niet zal worden gereageerd, om reden dat ik er absoluut niet verlangend naar ben te weten hoe de binnen kant van een Duitsch concentratie kamp er uit ziet. Uw antwoord met. belangstelling te gemoet ziende, verblijf ik, Hoogachtend, Franklin van Washington, pRANKLIN, hier is het ant- ■*- woord: Uw onderteekening en de aard Uwer vragen bewijzen reeds dat gij op hét oogenblik nog niet zoo hel der kunt en wil( denken en zien, dat zeif3 de meest nuchtere waarheid U zou overtuigen. Uw nuchterheid van geest is dermate, dat gij, zelfs als Engeland geheel bezet zou zijn. mèt de Engelsche ra- dio-propaganda zou meejuichen, dat het nü voor Albion pas goed begint te gaan! Gij zijt bevreesd, dat het concen tratiekamp voor U ontsloten zou worden. Hebt gij zoo'n kwaad ge weten of is inderdaad waarop hierboven reeds geduid werd het spreekwoord op U yan toepassing: „Zooals de waard is, vertrouwt hij zijn gasten"? En wat Uw vragen betreft: 1. U zegt zelf reeds dat de aard appelschaarschte kortgeleden haar dieptepunt bereikte nu dus af niet zoo nijpend meer is. Waarom niet? U kunt het zelf beantwoor den: omdat er thans weer geoogst wordt, een oogst die ruimer zal worden .naarmate de zomer voort schrijdt De kwestie en gij weet dit evengóed als wij, temeer waar gij van het platteland komt zit derhalve in den oogst. Voor den wij weten, dat niemand anders dan jij de verrader bent. Je zuster heeft trouwens reeds half en half be kend Sophia...? stamelde Stephanides. Thans merkte hij eerst, dat zijn zuster er niet was. Jullie hebt haar vertnoord? krijschte hij. Vitus schudde het hoofd, maar de schoolmeester putte niet veel gerust stelling uit dit antwoord. Deze ele gante glimlachende jongeman begon' hem langzamerhand meer vrees in te boezemen dan de ruwe, wilde Spanjool. Met dien voelde hij zich verwant. Maar in dezen West-Euro peaan, vermoedde hij de groote' macht der intelligentie. Hij was niét dom, schoolmeester Stephanides. Vitus vervolgde: Het heeft geen doel om er lang over te praten. Ik ben er vast van overtuigd, dat je niet alleen alles betreffende den dood van den Bos niër weet, maar dat je ook de ont voering van professor Martius tot in de kleinste bijzonderheden bekend is. Ik geef je vijf minuten. Zeg je voor dien tijd de waarheid niet, dan ga ik Jieen en laat het aan mijn drago man over, zich voor den dood van zijn vriend naar eigen goeddunken op je te wreken. Wordt vervolgd. huidigen oogst moesten wij ons red den met de laatste beetjes van den vorigen oogst, die meer uitgeput raakte naarmate de winter langer duurde en deswege de nieuwe 00;,;at langer op zich liet wachten. Er diende een moeilijke periode te wor den overbrugd, uitsluitend een ge volg van den langen winter, een winter zooals men in geen ander halve eeuw heeft gekend. Gij wilt natuurlijk zeggen, dat evenals die strenge winter ook de aardappel schaarschte aan Duitschland is te wijten. Natuurlijk, wanneer dit land geen aardappelen van ons had in gevoerd,^zouden wij meer gehad hebben. Maar indien wij in den nor malen tijd uit winstbejag wilden leveren aan Duitschland, dienen wij dat ook in moeilijke tijden naar ge lijke verhoudingen te doen. Het gaat niet .aan om dan maar te zeg gen: nu houden wij alles! Dat doet zelfs de mees onscrupuleuze hande laar nog niet met zijn klanten! Vroeger zegt gij toen Neder land nog vrij was, kwam zooiets niet voor? In de eerste plaats zult gij in normale tijden zooiets niet zóo gauw merken, omdat er dan andere, o.a. uitheemsche, levens middelen in overvloed zijn, de af wisseling derhalve grooter en dien tengevolge de consumptie van aard appelen verhoudingsgewijs gerin ger. Maar bovendien kunt en wilt gij U nog herinneren hoe het in den vorigen oorlog was, toen Nederland neutraal en onbezet bleef? Ook toen kende ons land zonder dat er dus een bezetting was en zonder dat er van een zoo strengen win ter sprake was een nijpend ge brek aan aardappelen. Vraagt het den Amstex-dammers maar eens, waar de ontevredenheid over dit verschijnsel zoodanig was, dat de gewapende .macht de orde moest komen handhaven! 2. Wat de groentenschaarschte aangaat, kunnen wij wat de hoofd zaken betreft gevoegelijk verwijzen naar hetgeen wij onder sub. 1 ant woordden. Het moet ons echter Jiier hij bovendien nog van het hart, dat het fabeltje, dat Nederland het groenteland bij uitstek is zooals ook door U aangehaald niet geheel en al opgaat. Dit mo ge gelden voor de groontenteelt op den kouden grond, voor kasteelt van groente konden wij ook in nor male tijden niet aan de binnenland- sche vraag voldoen, zoodat groote hoeveelheden o.a. uif België en Frankrijk moesten worden inge voerd. Deze invoer ontbrak uiter aard dit jaar, zoodat hierin nog een reden gevonden }can worden be halve dus de ongunstige weersom standigheden voor de groenten schaarschte die aich deed gelden en thans ook reeds met den dag min der wordt. Franklin van Washington, hier hebt gij dan Uw antwoord, uitvoe riger dan een anonymus verdient en daarom: Op-niet eerlijk gemeen de, anonieme vragen, zooals deze zal in het vervolg niet worden ge antwoord. Voor eerlijke openhar tige brieven zullen wij evenwel gaarne ruimte blijven beschikbaar stellen. En nóemt men zijn naam, dan zal den bezitter daarvan geen concentratiekamp te wachten staan. RADIOPROGRAMMA DINSDAG 81 JULI. Hilversum 1. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 7.15 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: -Nieuwsberichten. 8.15 Politiek weekpraatje (opn.). 8.30 Gramofoonmuzlek. 9,15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Amusements orkest en solist fopn.j. 10.00 Ptanovoordracht. 10.30 Gramofoonmuzlek. 11.00 Vrouwen- mozaïek. 11.20 Ensemble Rentmeester. 12.00 Theo Uden Masman en zUn dansorkest en gramofoonmuzlek. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest, dameskoor „Aethercharme" en gramofoonmuzlek. 14.00 Arnhemsche Orkestvereenlging, solist en gra mofoonmuzlek. 16.00 Ziekentroost en Gewijde muziek (opn.). 16.30 Gramofoonmuzlek. 16.45 Sport en spel voor de Jeugd. 17.00 Matrozen- koor (gr.). 17.15 B.N.O.: Niéuws-, zakelljke- en beursberichten. 17.30 Bertus van Dlnteren en zijn orkest. 18.16 Gramofoonmuzlek. 18.30 Neerlands stem van het Oostfront. 18.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 18.55 B.N.O.: Ge sproken binnenlandsch overzicht. 10.05 „Het groeit, maar niet vanzelf. Hoe de Overheid Boer en Tuinder helpt". 19.30 Om- en om- programma. 20.15 Gramofoonmuzlek en Me- vtouw van Straten wil het naadje van de kous weten. 21.00 Cabaretprogramma. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoon muzlek. Vanaf 22.15 alleen voor tie Radlo- fcentrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 22,15—24,00 Gramofoon muzlek. Hilversum II. 301.5 m. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Nederland- sche liederen (opn.). 8.30 Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuzlek. 11.00 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuzlek. 12.00 Ensemble Willy Kok. 12.45 N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Voor de rUpere Jeugd van het platteland. 13.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muzlek. 13.50 Gramofoonmuzlek.. 14.00 Vlotte middagklanken (gr.). 14.30 „De lichte toets", cnbaretprogramma. 15.30 Voor de zieken. 16.00 „De balladen vaa Carl Loewe", causerie met gramofoonmuzlek. 16.30 Gramofoonmuzlek. 16.45 Viool en plano. 17.15 B.NO.: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 18.00 De reportagestaf presenteert. 18.30 Omroeporkèst en Omroep- mannenkoor. 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 B.N.O.: Zeeuwsch praatje. 19.50 Spiegel van den dag 20.00 B.N.O.: Engelsche uitzen ding: „Holland'and the economie reorganlsa- tlon".. Voor de Radio-Centrales: Gramofoon muzlek. 20.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuzlek. 20.45 „Hei" 't was in de Mei", luisterspel. 21.30 Gramofoonmuzlek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Militair overzicht. 22.10 AvondwUding. 22.15— 24.00 Zie Hilversum I. Hpofdredacteur A. R. Jonker afw.). PI verv. van den hoofd- red., Buitenl. H. P. v. d. Aard weg, Binnenland, alg. report, en streeknieuws A. Eriks.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2