GESLOTEN Maarten Smit, De 17e Westfriezendag Firma HERM. DE RAAT Rijwielen en Rijwielbanden bij Koegras Paardenvleesch. Noodslachtplaats Koegras. ROOSJES Marktberichten NACHTDIENST Behoud van de schoonheid uit het verleden alledag, in de wereld, die oök zoo vol is van dwaasheid, maar van dwaasheid, 'ie onszelf aangaat en die ons bedrukt. Laten we hopen, dat daar ten slotte alles even goed afloopt als in het stuk. Of zouden we in dit opzicht moeten zeggen: Het laat zich denken, maar dit kan niet. Want op het tooneel wa ren de handelende figuren eigen lijk allemaal feeën, heksen en too- venaren, in de wereld vinden we menschen. Intusschen, het publiek heeft zich kolossaal geamuseerd, het heeft zijn narigheid gedurende en kele uren glad vergeten. En daar om was het een goede avond. (A. ERIKS.) DE GESLAAGDEN VAN DE ULO-SCHOOL TE SCHAGEN. Voor het MULO-diploma B slaag den J. Leguit, W. Broersen, A. Dompselaar, K. de Jong en G. Os kam. Voor het MULO-diploma A: H. v. d. Ben, A. Eriks, A. Gootjes en J. Keuris, allen leerlingen van de ULO-school alhier. HARENKARSPEL. DE KERMIS. Dirkshorn. De kermis is weer achter den rug, en menige portemonnaie heeft een gevoelige aderlating ondergaan Doch men heeft er „lol" voor ge had en daar doe je veel voor te genwoordig. Zondag is er veel be zoek geweest, vooral 's avonds. Langs de straat zag het zwart van de menschen, terwijl de café's tjokvol waren. Bij Swager waren het de Sint Boys die de menschen trokken, terwijl Piet Hartland, Cor Kos en Toob Bakker bij Pijper de moed er in hielden. In café Ros sen waren hetgeen drummer en een trekpianovirtuoos die dé men schen uitnoodigden om een zitje te nemen. Maandag zouden er zvNtemwedstrijdeh worden gehouden doch de „milde" regen die den ge- heelen middag neerplensde, heeft dit festijn de beeldspraak klinkt- vreemd in het water doen stor ten. 's Avonds heeft het cabaret ensemble „Darwin" 4iit Amsterdam bij Pijper voor een volle zaal een non-stop-amusements programma ten toneele gebracht. En ze hébben dit gedaan op een wijze,'die zeer in den smaak is gevallen. Er was afwisseling en tempo, men bracht ernst en luchtigen spot. Hoe pak ten de liedjes, welke een indruk maakten de voordrachten. Een welverdiend applaus bracht het einde van dezen avond. De laat- dag scheen de zon en bracht veel menschen op de been. Voor een volle zaal bij den heer Swager trad Teun Klomp met zijn gezel schap op. Op het programma stond „non-stop-revue" vermeld. Er koii zeker van een revue worden ge sproken, doch het „non-stop" was zoek. Niettemin is er uitstekend ge zongen, terwijl de pianist-accor deonist goed voor zijn taak was berekend. De zweef heeft beste zaken ge maakt, hoewel wij den prijs voor kinderen wat hoog vonden. Ook de andere vermakelijkheden hebben druk bezoek gehad. Zonder één wanklank is dit aloude feest ge vierd, terwijl het voor velen een paar echte vacantiedagen zijn ge weest, dagen waardoor men eens geheel uit zijn gewonen sleur is .weggehaald. GEVONDEN VOORWERPEN. birkshorn. Wie heeft le ker misdag zijn portemonnaie verlo ren? Bij de politie is aangifte ge daan van het vinden van een por temonnaie met inhoud. VRIJSTELLING INLEVERING RIJWIELEN. Ook in onze gemeente zal gele genheid worden gegeven tot het verkrijgen van bewijzen van vrij stelling van inlevering van heeren rijwielen. Deze bewijzen zullen worden afgegeven op het Raadhuis te Dirkshorn. De bewijzen moeten door de belanghebbenden persoon lijk worden afgehaald. Persoons bewijs overleggen. 25 JAAR WATERMOLENAAR. Waarland. Op 1 Augustus 1917 werd de heer Ant. Broersen be noemd tot watermolenaar van den Waarl'andspolder. 25 Jaar lang heeft hij de belangen Van de inge landen goed gediend en dat is in een polder als de onze met een zeer lastig binnenpeil niet zoo eenvoudig, immers de lage landen kunnen geen hoogen waterstand hebben en toch moet eiken inge land behoorlijk met zijn producten kunnen varep. Maar „Toon", zooals de mole naar wordt genoemd, heeft zich ér altijd góed door kunnen werken en "bij nacht en ontij-, bij storm weer eh sneeuwjacht stond de ju bilaris van heden te waken bij zijn molen en werkte voor het algemeen belang. Bij windstilte was hij machinist en bediende hij het stoomgemaal van den polder soms dagen en nachten achtereen. En het is goed gegaan al die jaren. „Toon durft te malen, hij is een goede molenaar", zeggen de ingelanden. <- Zoo zal de le Augustus zeker een onvergetelijken dag zijn voor den jubilaris, want hij kan op een mooien staat van dienst terugzien. ALKMAAR ULO-EXAMEN. Voor de op Woensdag 29 Juli te Alkmaar gehouden examen slaag den o.a. Diploma B: C. J. Reij, Den Burg, J. Leguit, Schagen, G. A. Oskam, Callantsoog. Diploma A: S. Varwijk, ^Medem- blik, J. Veldhuijzen v. Zanten, Enk huizen, K. Bruin, Enkhuizen, S. L. Kreyger en C. W. H. Slort te Oude- sluis. Druk bezochte vergadering te Koog a/d Zaan WIERINGERMEER GEEN GROOTE KEUS. Voor de betrekking van hoofd aan demper 1 'Sept. as. op te rich ten U.L.O.-school te Wieringerwerf hebben zich 11 sollicitanten aan gemeld^ en voor de betrekking van onderwijzer aan dezelfde school eveneens 11 gegadigden. W1ERINGEN POLITIE. Verloren: een broche met terra gekleurde steen. Inlichtingen gem.-bode. W ARMENHUIZEN EXAMENS VOOR COSTUUM- EN LINGERIEN AAIEN. Dezer dagen werden op de Ma- ria-naaisohool bovengenoemde jaar- lijksche examens gehouden. Het examen werd afgenomen door de Eerto. Zusters Ursulinen. Als ge- commiteerde van de St. Anna-ver- eeniging 's-Hertogenbosch was aan wezig de Eerw. Zuster Chrysosto- ma Dominicanes van Obdam. De Wel Eerw. Heer Pastoor Jon- gejan kon het diploma uitreiken aan de navolgende dames. Voor costuimière: Annie de Nijs, Annie Duin en Alie Dekker. Voor lingeries: A.te Buck, D. Mosch, L. Mosch," L. Hoogeboom, V. de Nijs en St. Boekei. Z1JPE GOED ATGELOOPEN. 't Zand. Woensdagmorgen wist het tweejarig zoontje van den heer de Wit, aan de waakzame blik <wan zijn moeder te ontkomen en den weg op te gaan. Juist kwam een trailer uit de richting Alk maar. Een aanrijding zou onver mijdelijk' zijn geweest, wanneer de chauffeur niet goed had uitgeke ken. Gelukkig zag die het ventje bijtijds. Hij had echter te kiezen tusschen een aanrijding met het ventje of de boomen. Hij verkoos het laatste, met het gevolg, dat de wagen zware averij opliep. Hij zelf kwam er met den schrik goed af. - LANGED1JK MET DE HAND IN DE CIRKEL ZAAG. Oudkarspel. Woensdag is de arbeidei*P. B alhier bij zijn werk zaamheden in de carrosseriefabriek van de HABO alhier met een zijner handen in een cirkelzaag geraakt. Hij liep een vrij ernstige verwon ding aan den duim op. GESLAAGD. Broek op Langendijk. Voor de Akte Engelsch L O. slaagde' onze plaatsgenoot de heer J. E. Aartsen. SNOEKEN. Snoeken is een mooie sport. De visschers, die zich hiermee bezig houden, kunnen daarover prachti ge verhalen doen. Over geweldige wegens verplichte inventarisatie van 3 8 Augustus. Schoephandel Langestraat 80 - Alkmaar Breng Uw bonnen voor en het komt vlug in orde VRIJDAG-MORSEN vanaf 10 uur Te koop: z.g.a.n. 1 mooie zwarte damesjapon met rood kant, en zwarte japon, f 7, licht blauwe japon f 7, dames blouses v.a. f 2.50—f 4, maat 4244, damesmantel f 18, ba- bylakens en sloopjes, hemd jes, borstrokjes, camisols broekjes, mutsjes, jurkjes, enz. jongensbroek l.t. 3—5 aar, zij voor japon, bij' J. Pancras. Nes H 9, Schagen. Vermist, met den trein rich ting Den Helder, onze herders hond, luisterend naar den naam Hertha Verzoeke beleefd terugbezorging bij K. Rus, tel. 234, Heerhugowaard. Direct gevraagd voor dén geheelen zomer: twee arbei ders, goede zichters. - S. L. ManshoW, Hoornscheweg, Mid- denmeer. Gevraagd voor direct:net Meisje voor de morgenuren, voor 3 ochtenden per week. Mevr. IJtsma. Middenweg G 158, Heerhugówaard. Gevraagd: Bollenpelsters, bij J Gootjes, Groenveld. Vlastrekkers gevraagd, bij R. Hoeksema, Kolhomerweg, Mid denmeer. Gevr.: een arbeider, gerui- men tijd werk, bij Jac. Smit, Langevliet 74, Koegras. Aangeboden als le Hypotheek f 8000—, bij voorkeur land. Br. lett. H.G., Bur. v. d. blad. Wedn., 48 jaar, vraagt Huishoudster. Event. huwe lijk. Br. No. 2023 Wensing's Adv. Bur. Haarlem. Te koop: 1 Panter Motor, 2i/2 P.K. k.k., 1 Raleigh Motor 5 P.K., 1 zomerpak maat 50, oude kwal., 1 buffet, 1 alt hoorn en een bugel. Gevraagd: 2 piano-accordeons, 12 bassen. A Slikker, Oudesluis, na 7 u. Weide gevraagd voor, 40 ooi lammeren, liefst bij gedeelten. A. de Hoop, Julianadorp. Gevraagd Aardappelrooiers, C. W. Hoogschagen, Zuiderweg 5. Anna Paulowna. vangsten, maar ook over tegenval lers. Men mag dan over de beste spullen beschikken. Een speciale snoekhengel bezitten met het al lerbeste aas, voorzien zijn van alle mogelijke akten en vergunningen, als de visch niet bijten wil, is het mis. Zoo waren dezer dagen een paar echte snoekers, mannen, die hun- sporen op dit gebied reeds lang ver diend hebben, op de snoekvangst uitgetogen. Zij zaten in hun bootje met hun mooie hengels, maar beet kregen ze niet. Dus besloten, het maar eens lartgs de kade te pro- beeren. Na eenige uren te hebben gewandeld bleek ook deze speur tocht geen strooptocht te zijn ge worden. Er kwam geen snoekje bo ven water. 't Was een verloren dag en mis moedig trok men - bootwaarts om de tocht naar huis te aanvaarden. Bij de boot-aangekomen, wachtte den visschers zonder visch, een groote verrassing. Zij vonden in het kastje van hun schij>.een flinke snoek. Wat was het geval? Een collega-snoeker, die fortuin-' Ujker was geweest dan onze vrien den, was, toen hij naar huis terug roeide de „baarshengel" welke bij de boot was uitgelegd om een baars je te verschalken, op z'n eentje drijvende tegengekomen. Hij had, de doodgewone baars hengel, die geheel alleen een fin- ke snoek gevangen had, gered en tuig en vangst in het schuitje van de onfortuinlijke snoekers gelegd, zoodat déze schijnbaar verloren dag voor onze visschers toch nog een goede was geworden. BR. OP LANGENDIJK, 30 Juli. Aanvoer: 5400 Kg. tomaten I— IV f 20, 705 Kg. tuinboonen' f 7, 146.875 Kg. aardappelen, groote f 5.60, kleine f 3.50, 15 Kg. snijboo- nen f 20, 750 stuks ^komkommers f 5.5011.50, 32.600 Kg. roode kool f 6, 4600 Kg .gele kool f 6. NOORDSCHARWOUDE, 30 Juli. Aanvoer: 186.000 Kg. aardappe len: Schotsche muizen en Eigen- heimers, groote f 5.60, 205 stuks komkommers f 4—9. WARMENHUIZEN. 29 Juli. Aanvoer: 69:600 Kg. aardappe len: Schotsche muizen f 5.60, klei ne f 3.50, 650 Kg. roode kool f 6, 450 bos peen f 6, 1000 Kg. rabarber SCHAGEN (Theater Royal). Een allerzonderlingste wereld was het, waarin Joh. Kaart en zijn ge zelschap ons gisteren verplaatsten. Van onze werkelijke wereld, waar in het toch ook aan dwaasheid niet- ontbreekt, had ze evenveel weg als het sprookjesland onzer kinderja ren met zijn feeën, kabouters en heksen. De grondslag daarvan was toovenarij. dat wil ze-ggen: de ten top gevoerde ongerijmdheid. Maar wat deed dat er toe? Met gloeiende wangen hebben we geluisterd naar de wonderbaarlijke verhalen en als ze uit waren, zegen we met een zucht terug in de werkelijkheid. We zouden het wonderland hebben willen vasthouden. Maar dat ging niet en dat was maar gelukkig ook, want als we er werkelijk in hadden moeten leven, wanneer we zelf een speelbal waren geworden van de ongebreidelde ongerijmdheid, dan zou het er duister voor ons hebben Uitgezien. Ongeveer net zoo gesteld is het met het wereldje, dat Johan Kaart en zijn medeacteurs gisteravond voor ons ontrolden. Het was ten top gevoerde dwaasheid en toch was 't zoo, dat we bij alles wat gebeurde met den fabriekseigenaar Albin Kaiser konden zeggen: „Gewoon is het niet, maar het kan!'" Naar mate het spel voortgang vond, wer den de verwikkelingen doller en ze culmineerden wel ongeveer in het tweëde bedrijf, toert de eerbiedwaar dige rentenier Theodoor Hageman (Joh. Kaart), nota bene als ober in het hotél „De Groene Krokodil", in een lit-jumeaux belandde in gezel schap van zijn beschermelinge mej. Helina de la Lièvre, waarbij zijn vrouw als pleegzuster optreedt en de heer Eusebius Findeisen, ver loofde van mej. de la Lièvre als ge neesheer fungeert. Bedenkt men dan daarbij, dat mevrouw Hagemann totaal onkun dig is van het feit met haar eigen man te doen te hebben, dat de heer Findeisen niet in het minst weet, dat het zijn verloofde is die daar te bed ligt, terwijl tenslotte de mis lukte componist Wolfgang Ama- deus Kaiser door het hotel rond waart, gekleed in een paar sokken, een badhandoclc en de mantel van Inej. de la LiéVre, dan zijn we er van overtuigd de complicaties nog slechts bij benadering te hebben weergegeven. Voor dit alles is echter o.a. een hoteldirecteur noodig, die de vreem de hebbelijkheid heeft zijn gasten allemaal op dezelfde kamer in te kwartieren, en gewoon is dat niet, maar het kan. Het publiek heeft zich begierd en we gclooven niet, dat èèn uit al de velen, die de groote zaai geheel vulden, ook maar even berouw heeft gehad van zijn uitgang. Met een zucht is iedereen terug gegleden in de werkelijkheid van De 17e Westfriezendag, gisteren te Koog aan de Zaan gehouden, had een alleszins goeden inzet: een zonnige dag en een groote opkomst, zoodat de groote zaal van „De Waakzaamheid" tot in de uiterste hoeken was bezet. Wat dit laatste betreft kan dus het experiment om er eens op -uft te trekken buiten de gren zen van .het eigenlijke Westfrie- sche land volkomen geslaagd heeten. Je dag werd ingezet met een Openingswoord van den voorzitter van 't Historisch Genootschap „Oud West-Friesland" den heer G. Nobel van Lutjewinkel, die de aanwezigen verwelkomde. Het Genootschap heeft thans 17 jaar met goed gevolg en onder toe nemende belangstelling zijn doel nagestreefd. Ondanks de moeilijk heden en .zorgen van den tegen- woordigen tijd vind men hier een terrein, dat voor ieder ter bewer king open ligt en dat het leven mooier, dieper en beter maakt. Een blijde tijding. Aansluitend aan 'het openings woord deelde de voorzitter mede. dat het 225ste lid door hem was ge wonnen. Deze mededeeling ver wierf een hartelijk applaus. De strijd tegen het water Als intermezzo werd het woord ge vraagd door, mr. A. F. Kamp, Dijk graaf van het Hoogheemraadschap, die medewerking verzocht voor een onderzoek in hoeverre de strijd te gen het water in ons land zijn uit drukking in den loop der eeuwen heeft gevonden in de literatuur. JAARVERSLAG. Het Genootschap groeit. •Door den secretaris, den heer Th. P. H. Wortel te Alkmaar, werd een uitvoerig jaarverslag uitgebracht, waarin in de eerste plaats werd ge wezen op den groei van het Genoot schap. Het aantal beschermers kwam van 9 op 10; dat der leden steeg van 467 op 534. Wegens de te hooge kosten kon het drukken der bekroonde tooneelstukken geen door gang vinden, zoodat is besloten, de ze geleidelijk in den bundel op te nemen en dan tevens daarvan een aantal overdrukken te lfcen ma ken. Het in de vorige jaarvergadering door het medelid, den heer Porte, ter tafel gebrachte voorstel om te komen tót een uitgave betreffende de geschiedenis van West- Friesland. (eventueel Noord-Holland boven herlJ) en wel in den vorm van een wetenschappelijk werk en/of een werk voor den belangstellenden leek en voor het onderwijs, vorm de bij het bestuur een punt van ernstige bespreking. In het leven is geroepen een commissie, welke zich als voorloopig doel heeft ge steld de mogelijkheid te onderzoe ken van een geïllustreerd maand blad voor Noord-Hollatid bóven het IJ, gewijd aan de geschiedenis van dat gebied. Een belangrijke onderneming, welke met flinke financiëele steun van het Genootschap is geschied, vormde het archeologisch onder zoek naar de z.g. Vikinggraven bij Wervershoof, onder leiding van Prof. Dr. A. E. van Giffen. Door dit onderzoek-is in iedere geval komen vast- te staan, dat daar geen Noormannen een laatste rustplaats hebben ge vonden. Er zijn wel graven ont dekt, maar uit een veel ouder, vóór-Christelijk tijdperk. In de on derzochte heuvels zijn z.g. kring greppels blootgelegd en binnen de ringen daarvan zijn eenige resten van geraamten gevonden, evenwel zonder een enkele bijgave: slechts een karig kraaltje vormt het eenig- opgedolven museumstuk. T.z.t. zal door Prof. van Giffen eeji uitge werkt verslag van diens bevindin gen aan het Genootschap worden toegezonden. De molens in West-Friesland blijven zorgenkinderen. Van dien te Benningbroek zijn onlangs de roeden afgenomen. Plannen voor restauratie lagen gereed 'benevens een subsidieregeling, die zoodanig was, dat de eigenaar in de totale kosten ten bedrage van f 4500. zelf f 1250,zou. bijdragen. Helaas is men niet tot overeenstemming kunnen geraken en zoo staat de molen nu onttakeld, zonder wieken Blij der nieuws kan worden gemeld betreffende den molen van De Moei te Wervershoof: die is wat men MEDERLAHDSCHE TOERISTENBOND (ANWB) noemt „verbusseld" en draait thans tot aller genoegen. De zorg voor het landschap- behield de volle aandacht van het Genootschap. Zij gaf het bestuur, een adres in de pen, gericht aan de Directie van de Zuiderzeewerken, met het verzoek op de hoogte te worden gebracht van de plannen ten aanzien van West-Friesland, in Verband met de a.s. drooglegging van den Z.W.-polder, grenzend aan dit gewest. Een ander adres werd gericht tot den Commissaris dezer Provincie, verzoekend om een verordening in het leven te roepen waardoor het niet meer mpgelijk zal zijn gebou wen tot stand te brengen zonder goedkeuring van een bevoegde in stantie. Dit speciaal om te voorko men, dat het platteland nog meer ontsierd wordt door bouwsels, die in ons landschap uit een oogpunt van schoonheid niet zijn te aan vaarden. Belangrijk was ook ditmaal de verschijning van den bundel. Op een daartoe strekkend ver zoek verklaarde- Mevrouw Kerk- meyer zich bereid om voorloopig de nog steeds bestaande vacature van derde redactrice te bezetten. De bibliotheek van het Genootschap breidde zich onder beheer van den archivaris langzaam maar gestadig uit. Verschenen literatuur. Spr. gaf vervolgens een uitvoe rig overzicht van de in het afge- loopen vereenigingsjaaf verschenen literatuur, speciaal verhand hou dend met West-Friesland. De financiën. Namens de commissie, beiast met het onderzoek der rekening, werd door den heer Galis een voor de penningmeesteresse, mej. C. Ruijt'erman, zeer gunstig rapport uitgebracht. Het eindsaldo bedroeg f 75,1234. Van het Claes Barentz- fonds was het batig saldo f 597,02 (vorig jaar f 540,73). Aldus goedgekeurd. In verband met het terugloopen der financiën werd tijdens de ver gadering een collecte gehouden, welke ruim f 100.— opleverde. Verkieizngen. De periodieke aftredende bestuurs leden mevrouw Buishand—Molen en de heeren D. Brouwer en H. Galis werden bij acclamatie her benoemd en naimen de benoeming weer aan. De heeren H. M. Hodijk en D. Saai Cz. werden herkozen als leden der Commissie voor het Landelijk Schoon^ Verslag Landelijk Schoon. De heer H. Galis Van Hauwert gaf verslag namens de Commissie voor het Landelijk Schoon, welke in het afgeloopen iaar ook weer actief is geweest. In het bijzonder heeft men zich geinteressseerd voor de molens in West-Friesland.. Voorts heeft de oude boerderij van Koeman te Westerblokker reeds lang de aandacht. De eige naar is thans bereid gebleken zijn medewerking te verleenen. Mel ding werd nog gemaakt van de restauratie van de Ncd. Herv. Kerk te Opperdoes. Op het program staan nog de restauratie van het oude raadlhuis te Veenbuizen en een onderzoek van de kloosterwei- de te Ooster-Blokker. Naar Purmerend. Op voorstel van het bestuur werd besloten, den volgenden Westfriezendag te Purmerend te houden. Rondvraag. Bij de rondvraag kwamen diver se onderwerpen ter sprak§. Door den heer Oortgijsen (Den Helder) was het plan ingediend, een Noordhollandsche tentoonstel ling te organiseeren. Het bestuur zal dit plan in ernstige overweging nemen. Door de Volkskundecommissie van de Nederl. Aoademié voor Wetenschappen werden plaatselijke medewerkers gevraagd voor een aantal Westfriesche dorpen om bijzonderheden te verstrekken in zake verschillende oude volksge bruiken. De voorzitter persoonlijk wilde in samenwerking met andere organisaties een commissie in het leven röepen, waarin 'o.m. een landlbouwkundig architect zitting heeft om te komen tot bevorde-/ ring van den aanplant langs de wegen en rondom de boerderijen. De heer V. Kay (Hauwert) bracht hulde aan den heer Brou wer van Enkhuizen voor al diens werk, in den loop der jaren voor den bundel verricht (applaush Tenslotte vroeg de heer Rose- laar van Hoorn de aandacht voor de oude dansen. Wie lust mocht hebben, deze nog eens met een ge zelschap op te voeren, kan zich met spreker in verbinding stellen. De voorzitter sloot hierop de geanimeerde vergadering, waarin nog een aantal boekwerken gra tis onder de aanwezigen werd ver loot. (Slot volgt morgen) De Zaansche Oudheidkamer te Koog aan de Zaan, die gisteren door de deelnemers aan den 17en Westfriezendag werd bezichtigd. Foto archief.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 3