zuHtsal AAMBEIEN De lucht rooms ven HOITIKA Brug bezweK» |l, S dooden, 12 De dageljjkschc cnsslukkenHjst In de bladen geeft U voortdurend de waar schuwing: verzeker Verzeker U ten minste tegen de geldelijke gevolgen van een ongeval. Voor een kleinigheid aan premie krijgt U een polis van Zeyl's Persoonlijke Ongevallenverzeke ring en U bent dan volledig beveiligd tegen het financieele risico van alle ongevallen. Vraagt vandaag per brief kaart de buitengewoon gunstige voor waarden. Am»terdam I Actieve '""T:Jk,dk3IS3M agenten Bultenkwart. 173. Tel. 3305 I gevra&6« De gefiageerde huiszoeking te Den Haag Oplichters achterhaald. 's-GRAVENHAGE, 6 Aug. De politie is er spoedig in geslaagd de brutale oplichting van het bejaar de echtpaar uit de Retiefstraat op Zaterdagavond j.1. tot klaarheid te brengen. Een rechercheur heeft zijn licht eens opgestoken in een aan tal café's in de omgeving* en ver nam toen, dat een zekere „Co" wel meer van de zaak zou weten. Spoedig was nu ook de identiteit van „Co" bekend en toen hij een perceel in de Teylerstraat binnen ging, werd hij door de politie aan gehouden. Het bleek de. 21'-jarige smid C. C. G. te zijn, die met een tweede persoon, die men in het huis aantrof, een 33-jarigen han delsreiziger de V., naar het hoofd bureau werd overgebracht. Uit het verhoor kwam men te weten dat C. C. G. verschillende malen bij de bewoners aan huis was geweest om werk voor hen te verrichten. Hij was dus op de hoog te van de situatie, terwijl hem te- .vens bekend was dat er een groote som gelds aanwezig was. G. en de V. kwamen in een- café met den 26-jarigen schoenmaker van de B. en den 22-jarigen kok, D. G. om Ihet plan te maken. D. G. was de „theeverkooper", die de groeten van „Jaap" kwam brengen, terwijl de V. en van de B. de pseudo-poli- tiemannen waren. Tijdens de op lichting stond C. G. op-den uitkijk. Hedennacht is van de B. door de politie van zijn bed gelicht. D. G. bleek voortvluchtig. Naar den buit wordt nog een nader onderzoek in gesteld. Het drietal is opgesloten. v J. F. ANKERSMIT OVERLEDEN In zijn woning te Amsterdam is gisteravond op 71-jarigen leeftijd overleden dte heer J. F. Ankersmit, oud-JhooMredacteur van „Het Volk". De begrafenis van het stoffelijk oversühot zal ge&dhieden Zaterdag a~s. om 2 uur n.m. op de Nieuwe Oosterbegraafpla at6. JE. Zvrttsal Aambeienzali helpt uitstekend I Een betrouwbaar praeparaat niet een heilzame werking - POT F. 0.75 TUBE F I— .J AAM BEIENZALF c/ZETPILLEN Z WITS AL FABRIEKEN APELDOORN Ir. B. F. VAN NIEVELT DIREC TEUR PROV. WATERLEIDING BEDRIJF VAN NOORD HOLLAND De .commissaris der provincie Noord Holland heeft als opvolger van Ir. W. Mensert, per 1 Septem ber 1942 benoemd tot directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord Holland de technisch adjunct-directeur van dat bedrijf, Ir. B. F. van Nievelt. Ir. van Nievelt werd in 1888 gebo ren en studeerde aan de techni sche hoogeschool te Delft, alwaar hij in 1912 afstudeerde. In 1909 trad hij op als president van 't Delftsch studentencorps, van 1912 tot 1914 was hij werkzaam als ingenieur bij de Mij. tot Bouw en Exploitatie van Gemeentebedrijven en van 1914 tot 1919 eerst als ingenieur en ver volgens als ingenieur 1ste klasse bij het pijksbureau voor Drinkwater voorziening. Onder directie van wijlen den heer J. van Oldenborgh trad ir. van Nievelt per 1' Sept. '19 bij het Prov. Waterl.bedr. van Nrd. Holland in dienst als ingenieur. Sedertdien werd hij bevorderd, in 1920 tot ingenieur 1ste klasse, in 1924 tot hoofdingenieur en in 1941 tot technisch adjunct-directeur. Ir. van Nievelt is secretaris van de Ver. voor Waterleidingbelangen in Nederland, lid van de Centrale Comm. voor Drinkwatervoorzie ning en le wnd. voorz. van de vak groep waterleidingbedrijven der be drijfsgroep openbare nutsbedrijven. Een lugubere vondst IS EEN MOORD GESCHIED? Maandagavond j.1. werd den bur gemeester der gemeente Hooge en Lage Mierde medegedeeld, dat in het Choorven onder deze gemeente het lijk van een persoon dreef. Daar het reeds te laat was gewor den om een nader onderzoek in te stellen, werden de politie-instan- ties gewaarschuwd en werd Dins dagmorgen met het onderzoek be gonnen. Het lijk bleek van een onbekend manspersoon te zijn en lag geheel ongekleed in het water. De voeten waren met een touw -bijeen gebon den en hieraan warén enkele bak- steenen bevestigd. Ook de knieën waren bijeengebonden. Om den hals zat een touw, waaraan ook eenige baksteenen. Het lijk ver keerde reeds in een beginstadium van ontbinding. Ringen of iets der gelijks werd niet 'op het lijk aan getroffen. De omgeving van het ven. werd afgezocht, maar kleeren of iets, waaruit de identiteit van den onbekende kon worden vastge steld, werden niet gevonden. Daar aan een moord werd ge dacht, werd op last van de justitie te Breda het lijk in beslag geno men en voor nader onderzoek ge bracht naar het lijkenhuis.ie Bij de eerwaarde zusters te Lage Mierde. Woensdagmorgen werd door Dr. Hulst uit Leiden sectie op het lijk toegepast. Hierbij was tevens aan wezig de substituut-officier bij de arrondissementsrechtbank te Bre da en de heer Stevens, inspecteur van politie, afdeeling recherche, te Tilburg. De onbekende is ongeveer 2425 jaar, heeft blond krullend haar en bruine oogen en is van een flink postuur. Op last van de justitie ^or4t thans de heide in de omgeving van het ven met politiehonden afge zocht, om je trachten kloeren te vinden' en de identiteit van het slachtoffer vast te stellen. Distributie schi'ders- benoodigdhedeo In verband met de in voorberei ding zijnde distributie van mate rialen, die door de schilders, die op het terrein van de Nederlandsche Kultuurkamer Werkzaam zijn, voor de uitoefening van hun beroep worden gebezigd, stelt de Neder landsche Kultuurkamer alle perso nen, die tot deze categorie behoo- ren en in de toekomst voofr rcgél- matige toewijzing van genoemde materialen wenschen in aanmer king te komen, in de gelegenheid hiervan voor 15 September 1942 op gave te doen. Deze opgave dient onder duide- fjcKalcux Schaaktournooi te Leeuwarden i LEEUWARDEN, 6 Aug. Vijfde ronde. Cortlever tegen van Schèl- tinga: A'Onregelmatige ope ning, welke door Clbrtlever niet sterk werd gespeeld. Van Schel- tiniga kwam beter te staan kon de kwaliteit winnen, maar liet dit na. Het gevolg was, dat na ruil, romise werd bereikt. Van der Hoek tegen Kraimer: 1—0 Koning-Indisdh. Kramer kwam gedrukt te staan, zette bovendien zwak voort en kon niets doen te gen een aanval op den konings vleugel, welke de winst afdwong. De partij Drs. Stumpers tegen de Groot, werd, na een interessant gevedh-t, ontstaan uit een Griin- feid-Indisohe verdediging, afgebro ken in een moeilijk te beoordeelen stelling. Dr. Mulder tegen Ir. van Stecni^ 10. Half-Indisch. Van 9teenis won aanvankelijk een pion, doch een combinatie nivelleerde dit ver lies vah Mulder niet alleen, dodh hij hield een fraaien aanval over, die op den 34sten zet met mat eindigde. Stand na de vijfde ronde: 1 en 2 Cortlever en van Sobeltinga met 4 punten, 3. v. d. Hoek met 3 pun ten, 4 en 5 de Groot en Drs Stum pers ieder 2 punten, en een afge broken partij, 6. Dr. Mulder VA, 7. Ir. van Steenis met 1 punt en 8 Kramer A punt. Van alles wat nit dorp en stad Drie jeugdige inbrekers gevat Eergisteravond constateerde een burger, dat jongens bezig waren in' te breken in een tijdelijk onbe woond huis aan den Koninginne weg.. Hij wist'een van hen, een 43- jarigen jongen, aan te houden ~en stelde deze ter beschikking van de politie. Daarop konden nog een 15- en een 10-jarige jongen worden ge arresteerd. De eerste was ondanks zijn leeftijd reeds verschillende ma len, o.a. wegens kippendiefstallen en inbraak, met de politie in aan raking geweest. Het drietal had zich dopr verbreking toegang tot 't huis aan den Koninginneweg ver schaft en daaruit reeds o.a. een groote hoeveelheid kleedingstuk- ken gestolen. De Tilburgsche vergiftigingszaak. De 29-jarige bakker J. van H. uit Tilburg,, die Woensdag door de Bre- dasche rechtbank is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 15 jaar en ter beschikking-stelling van de re geering wegens het vergiftigen van zijn vrouw door middel van ratten- kruid, heeft hooger beroep tegen deze uitspraak aangeteekend. Knaapje bij het spelen verongelukt Het 4-jarig'zoontje van de fami lie S. in de Tongelresche straat te Eindhoven was bij het spelen op een ladder achter de ouderlijke wo ning geklauterd. Het knaapje kon zijn evenwicht niet bewaren en stort te naar beneden. Ernstig gewopd is het slachtoffertje naar het zieken huis vervoerd, waar het aan de be komen verwondingen is overleden. Klein Jtind door vrachtauto overre den. Gistermiddag is een meisje van 16 maanden, Barbara van Kla veren, te Vlaardingen, onder een vrachtauto geraakt, welke om zand te storten achteruit de Hartmanstr. inreed. De wielen gingen haar over het hoofd, waardoor de dood vrij wel onmiddellijk intrad. Twist met .doodelijken afloop. Eergisterenmiddag heeft zich in een woning aan de Maaskade te Venlo een ernstig drama afgespeeld Bij een hoogloopende twist heeft zekere M. K. zijn 25-jarjgcn neef C. K. met een mes gestoken, tengevol ge waarvan de jongeman na, korten tijd overleed. De dader werd gear resteerd en ingesloten. Omtrent 't motief tast men nog in het duister lijke vermelding van naam, adres en vvQonplaats en beroep te worden gericht aan de Nederlandsche Kul tuurkamer, afdeebng Sociale Za ken, Bureau Materialenvoorzie- ning, 2e Van den LJoschstraat 44 te 's-Gravenhage. WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942. Beteekcnt: Blijdschap in vele gezinnen. Nieuwe motorbrandstof in Chili Mengsel van alcohol, ben zine en benzol. De benzine-schaarschte in Chili vormt een ernstig gevaar voor het' automobielverkeer en het ligt 'dan ook voor de hand dat men alle .po gingen in het werk heeft gesteld om een vervangingsproduct voor benzine te vinden. Belangrijke proe ven werden onlangs genomen met een vervangingsproduct dat de naam .Alcoholina" draagt. Het be treft hiei een motorbrandstof, wel ke voor 80 pet. uit alcohol (druiven- resten), 15 pet. uit benzine en voor 5 pet. uit benzol bestaat. Als gevolg van de groote druivenproductie van Chili zou het inderdaad mogelijk zijn op belangrijke schaal de nieu we brandstof in het land zelf te vervaardigen. Naar gemeld wordt werd onlangs met een autobus een proeftocht gehouden van Santiago naar Valparaiso. Deze autobus, wel ke de nieuwe brandstoL stookte legde hot 150 km. lange traject met normale snelheid af. In Chileen- sche vakkringen staat men echter nog eenigszins gereserveerd tegen over de toekomstmogelijkheden van Alcoholina. DE GRAANINLEVERING IN ITALIë. Nu de tarwe-oogst beëindigd is. wijden de Italiaaiwsrhe landbouw- organen de grootste belangstelling aan de inlevering (Ammassi) van het graan. De Staat heeft den wensch geuit, dat de boeren dit jaar snel ten volle hun quota, inle veren. Er kan worden geconsta teerd dat tot 10 Juli, de datum waarop de extra-premie van 20 lire per 100 kg. ingeleverde tarwe ver vier, reeds een belangrijk deel van de geoogste tarwe was ingeleverd. Door het tijdige publiceeren van die hoeveelheden, welke door de boe ren mogen worde achtergehouden voor gezinsbehoefte en zaaigoed, is klaarheid geschapen omtrent het bij de Ammassi in te leveren graan. IJSLAND HAD EEN ZACHTEN WINTER. OSLO, Juli (VPB) Terwijl hel Europeesche vasteland in den afge- loopen winter onder bijzondere kou de leed, hadden de IJslanders se dert 1890 niet zoo'n zachten winter meegemaakt. In Reykjavik stonden de bloemen reeds in Februari in bloei. Sneeuw is in het geheel niet gevallen, zoodat de wintersport een fiasco werd. De lente kwym echter met hevige stormen. Kort na Pa sehen werd het eiland door een or kaan geteisterd, die zware schade aanrichtte. In de haven van Kesla- vik vernielde de woelige zee de*ka de. Officieele mededeelingen KAARSENBONNEN- EN TOEWIJ ZINGEN. De Secretaris-Géneraal van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt be kend, dat detaillisten de door hen ontvangen bonnen „2" de petrole- umkaarten „S" en „T", welke .aan gewezen zijn ter verkrijging van één rantsoen kaarsen, geplakt op afzondei lijke opplakvellen bij de plaatselijke distributiediensten die nen in te leveren ter verkrijging van toewijzingen voor kaarsen. De inlevering moet geschieden in veel vouden van 10 stuks met een mini mum van 40 stuks, tezamen met een ontvangstbewijs MD 201A. In dien een detaillist het minimum van 40 stuks niet kan bereiken, kan hij een maximum van 39 bon nen bij zijn grossier inleveren. Grossiers kunnen de ontvangen toewijzingen vóór kaarsen eiken Maandag bij de plaatselijke distri- 280. Hij antwoordde: Zeker kap- pie, ik behoor tot de lading voor Rotterdam .bestemd. De ander ver trok zijn mond tot een breede grijns: Rotterdam? Weer vroeg hij butiediensten inleveren. Deze inle vering dient te geschieden in een enveloppe MD 258A met een ont vangstbewijs MD 257. De van de taillisten ontvangen consumenten bonnen kunnen zij in veelvouden van 100 stuks en met een minimum van 100 stuks eiken Vrijdag bij de distributiediensten inwisselen. Wat betreft eventueele restantbonnen „22" wordt nog bekend gemaakt, dat detaillisten deze met een maxi- mym van 9 stuks in de periode van 10 tot en met 14 Augustus 19-42 kunnen inleveren, terwijl gros siers op Vrijdag 28 Augustus 1942 maximum. 99 van deze bonnen mo gen bijplakken. INVOER UIT CLEARINGLANDEN Het deviezeninstituut deelt mede: Voor de aanvragen van vergun ningen tot storting bij het Neder- landsch Clearinginstituut wegens invoer van goederen zijn nieuwe formulieren formuliér C 1) vastge steld. Exemplaren zijn vanaf heden verkrijgbaar bij de Kamers van Koophandel en het Deviezeninsti tuut en vanaf half Augustus even eens bij de deviezenbanken. Van io Augustus a.s. af dient uit sluitend van dit nieuwe formulier gebruik te worden gemaakt. Het nieuwe formulier is samen gesteld uit drie exemplaren. Aan vragen waaraan het duplicaat of •triplicaat ontbreekt, kunnen niet. in behandeling worden -genomen. TERUGZENDING ZAKKEN AAN ZAADHANDELAREN. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale maakt bekend, dat het in verband met de uiterst be perkte voorraden van geweven zak ken dringend noodzakelijk is, dat de ontvangers van' tuinzaden de voor de verzending van deze za den gebruikte geweven zakken on middellijk na ontvangst terugzen den aan den handelaar-leveran cier van het zaad. Daar op* aanvulling van de zak- kenvoorraden bij den zaadhandel zoo goed als niet gerekend kan worden, wordt bij niet oifmiddel- lijke terugzending van de gebruik te zakken aan den handelaar de regelmatige zaadvoorziening in Ondragelijke zenuwpijnen. Na weer een ge- sonde, opgewekte Mevrouw P H te B ■chrijft, dd. 2-5-'40. „Ik ben blij, dat ik Uw advertentie heb zeiezen, want ik leed an ontzettende ze •vuwpijnen Ik kon gcClj -asctz lucui s.apcn! Tot mijn groote vreugde hebben mij de Ovaalties buiten gewoon goed geholpen Ik ben nu weci een gezonde, opgewekte vrouw Bij rheumattek, ischias, spit. verkaud heid. griep, zenuw en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Tnneral Agentuur Deze hebben geen schadelijken invloed op hert, maag en darmen Neem direct de proefOriginéele verpakking van 20 tabletten slechts 60 cis In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar frmcrai Agantuui Nauauhalu 373. Amttardam FEUILLETON Een romantisch verbaal alt de Grieksche bergen door ERNST KLEIN 89 „Ik zal u iets zeggen, mejuf frouw, vervolgde hij. Ik ben door mijn redactie hierheen gestuurd, om professor Martius te vinden en te bevrijden... Dat zal u nooit gelukken! riep zij heftig uit. Dat zullen wy maar rustig aan de toekomst overlaten. Ik heb hier. dus een taaie te volbrengen. Ik geef u echter mijn eerewoord, dat ik, zoodra dit geschied is, alles zal doen, om aan mevrouw Irene goed te maken, hetereen ik ieeens haar Wat meent u dat ernstig? Ja. VIER EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Nog een verrassing. Eer Vitus zich nog van de verras sing, die de wonderlijke jongedame hem zooeven bereid ha'd, kon her stellen, werd de deur geopend en kwam kapitein Stratos binnen. Hij was gehaast en opgewonden. Het spyt my zeer, zeide hy tot Vitus, maar ik kan u toch geen tijd meer laten voor uw persoonlijk ver slag. Onverwachte omstandigheden noodzaken mij, onmiddellijk te ver trekken. Zonder een antwoord af te wach ten, nam hij het couvert, dat nog op dezelfde plaats lag, waar Elena het had neergelegd, en verliet het vertrek. Hij wenkte Elena, hem te Ik weet het niet, luidde het antwoord van den officier. Er schijnt aan den anderen kant van de gang iets nieJ in den haak te zyri. Wij hebben reeds driemaal opgebeld, doch krijgen geen antwoord, noch van Stephanides, noch van zijn zus ter. Ook thans niet nu is het nog wel middag en moeten ze be slist thuis zijn.i Ga je er dadelijk heen? Ja. Xymatis acht het, ook noodig dat er eens poolshoogte genomen wordt. Misschien is het tweetal ge vangen genomen, toen de journalist vanmorgen niet terugkeerde. Zeer goed mogelijk. Wees ech ter op je hoede, want Salomon, de dragoman, is natuurlijk nog in het huis. Met dien speel ik het wel klaar. Ik heb immers... De stemmen werden zachter en zachter, daar het paar zich van de deur verwijderde. lcelyk in den steek laten? Vitus Thavon was een van die gelukkige menschen, die er altyd in slagen, aan den meest benarden toe stand nog een goede kant te ont dekken. Deze menschen zijn de on- overwinnelijken. Zij zyn de stof.' waaruit de groote veroveraars en de groote uitvinders gevormd worden. De eerbiedwaardige correspondent- van de „Welt" was weliswaar noch het een noch het ander, maar hij was, als zij, niet ten onder te bren gen door tegenslag en grillen van het noodlot. Hij kon Stratos niet verhinderen, de geheime gang te be treden. Goed! Dan was het zeer wel mogelyk, dat de rollen omgedraaid werden en Stratos gevangen werd genomen en als gy ze laar voor hem zelf tegen de rooverbende werd. uit gespeeld. Hamid zou niet voor den avond op marsch gaan. In vier uur was Stratos aan den anderen kant. Nu, Hamid en Salomon zouden wel Hij. trad zijn kamer weer binnen. De middagzon scheen loodrecht op den tuin. Zwoel stroomde de hitte naar binnen. Vitus liet de jalouziën zakken en strekte zich op de otto- mane uit. En wachtte. Langen tijd lag hij daar. Niemand verscheen. De onrust greep hem aan verteerde hem. Tenslotte is niet iedereen in staat, om stil te bleven liggen, wanneer men weet, dat er gebeurtenissen op til zijn, waarvan welslagen of mislukking afhangt. Overwinning of nederlaag. En wel licht leven of dood. Tevergeefs hield hy zichzelf voor, dat Stratos naar alle waarschijnlijkheid het andere einde bereikte, voor 'Hamid zich op weg begaf. Tevergeefs stelde hij zich het gezicht van den kapitein voor, wanneer deze uit den haard stapte en door Salomon met zyn ge wone beminnelijkheid in ontvangst werd genomen...

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2