PARKEN en PRODUCTIE Schoöne schijn Ver wijsbriefjes Aan onze geachte afnemers van carbid. 60.000 Draineerbuizen, verzekerden ziekenfonds. Gebr. ten B r i n k c Brandkasten Noord-Holland Zuid-Holland rest van Nederland Marktberichten Langedijk BRANDSTOFFEN VOOR DEN TUINBOUW. Ten aanzien van de brandstof- fenvoorziening voor de tuinbouw bedrijven is thans een regeling ge troffen, welke ten doel heeft, de be schikbare kolen zoo doeltreffend mogelijk te doen gebruiken en slechts aan die tuinbouwers kolen toe te wijzen, die ze werkelijk noo- dig hebben, waarbij dan natuur lijk ook rekening wordt gehouden met de teelten, welke een tuinbou wer zal uitoefenen. De kolen wor den nu niet meer toegewezen op basis van het verbruik in een voor gaand jaar, maar er wordt als maatstaf génomen, welke behoef ten er bestaan aan de hand van het teeltplan van den kweeker. Om zijn bedrijf in het komende seizoen te kunnen verwarmen, zal de tuinder in het bezit moeten zijn van een „stookvergunning", aldus deelt de Tuinderij mede. Het ver warmen van het bedrijf zonder die .vergunning is verboden. De tuinbouwer krijgt deze ver gunning van den rijkstuinbouw- consulent, als hij op een aanvrage- formulier, dat hem wordt toege stuurd, een aantal gegevens over zijn teeltplan van het volgende jaar heeft ingevuld. Dit teeltplan moet men samenstellen met de we tenschap, dat slechts een bepaalde hoeveelheid kolen beschikbaar komt en dat men allereerst de voorteelt in alle kassen en waren huizen tot een goed einde moet brengen. Het aanvrageformulier wordt ingevuld door den assistent van den rijkstuinbouwconsulent, die het bedrijf komt bezoeken. Het spreekt vanzelf, dat de tuinder zelf eerst zijn gedachten over dit teelt plan laat gaan, opdat hij bij het be zoek van den assistent niet al te veel tijd noodig heeft om te beslis sen. Er wordt den nadruk op ge legd, dat men met de uiteinde lijk toegewezen hoeveelheid ko len in het stookseizoen 1942 1943 zijn bedrijf zal moeten ver warmen. Aanvulling der toege wezen hoeveelheden is niet mo gelijk. IEDERE KWEEKER EEN VEILING. Er zijn nog verscheidene telers van tuinbouwproducten, die geen veiling hebben gekozen. In het al- glgemeen hebben de gewone aan geslotenen van de Ned. Groenten- en Fruit-Ce'Crale bij toetreding tot de Centrale een veiling moeten kie zen. De gewestelijk-aangeslotenen hebben dit tot nu toe nog niet be hoeven te doen. Hiervoor is nu een regeling getroffen. Deze gew. aan geslotenen bij de LCO. moeten bin nen tien dagen na de inwerkingtre ding van deze regeling of tien da gen nadat hun een bijzondere teelt vergunning 1942 zal zijn uitgereikt, een drietal formulieren, welke hun toegezonden worden, ingevuld en onderteekend inleveren bij de vei ling, waarover hij zijn producten zal veilen. Een dezer door de vei ling gewaarmerkte formulieren wordt den aangeslotene terstond te ruggegeven. De gew. aangeslotene is verplicht, dit formulier aan zijn bijzondere Tecltvergunning 1942 te bevestigen. EXPORTHEFFINGEN EN BIJDRA GEN. Met ingang van Dinsdag 11 Aug. moeten de exporteurs bij export naar Duitscliland de volgende hef fingen aan de Ned. Groenten- en Fruit Centrale afdragen: Bloemkool II, van 1822 cm., f 0.60, komkommers, los verladen IA f 2, I f 1.60, II f 2.20, III f 3 40, idem verpakt in E-kisten, IA f 0.50, I f 0.30, II f 1.10, en III f 2.40 per 100 stuks. Peen zonder lof, ongewasschen III van 201500 gram, los verladen f 0.40, roode kool f 0.90, en spitskool f 1.10 per 100 Kg. De Centrale verleent met ingang van denzelfden datum de volgende exportbij dragen: Augurken V f 0.30, idem I en II stippel f 0.40, idem III en IV f 0.30, peen zonder lof II, 51 200 gr. ongewasschen los verladen f 0.70, tomaten I tm. IV, in carton- nen doozen van 5 kg. f 1.20, per 100 kg. bruto. Bloemkool IA, boven 27 cm. f 2.60, van 22—27 cm. f 0.30, koolrabi I boven 7 cm. f 0.40 per 100 stuks, kropsla f 1.10 per 100 krop. VRACHTRESTITUTIE OP GROEN TEN EN FRUIT VOOR HET BINNENLAND. Zooals wij eenigen tijd geleden reeds berichtten, is een fonds ge vormd, om op de te maken vracht kosten, welke een bepaald bedrag te boven gaan, aan de betr. hande laren een restitutie te verleenen. Om de berekening en de controle der eventueel te restitueeren bedra gen mogelijk te maken, publiceert de Tuinderij een lijst van de vracht factor, welke in den maximumprijs is begrepen. Deze vrachtfactor wordt, omgerekend over de desbe treffende hoeveelheid, van de wer kelijk betaalde vrachtkosten jn min dering gebracht. Deze vrachtfactor is voor snij- fdunsel) en stoofsla, komkommers (stek), boonen, peulen, meirapen, doperwten, tuinboonen en kroten f 1, augurken IV en V f 1.10, witte, roode, savoye, spitskool en bosuien f 1.20, peen zonder lof I f 1.25, to maten, pepers, pruimen kw. IV f 1.30, rabarber f 1.35, perziken IV f 1.40, druiven f 1.45, andijvie, spi nazie, snijbiet, meloenen f 1.50, pos telein f 1.60, kruisbessen, aalbes sen, aardbeien en frambozen f 3 p. 100 kg. Kropsla, peterselie, kervel, bosselderij f 0.30, Hollandsche bloemkool Ille soort f 0.70, Holland OM koJd uMhaal: Door ANTON KERBERS. Hoe hij in zoo'n stemming ge komen was, wist Fred Haagens zelf niet. Misschien omdat het werk in de mijn dien dag nog zwaarder geweest was dan ge woonlijk. Fred Haagens voelde zich .volkomen gebroken. Achterover geleund in zijn ge- makkelijlcen stoel, hoorde hij hoe de regen herfstachtig tegen de rui ten kletterde, zag hij de wolken stormachtig langs den hemel ja gen. Opeens kwam zijn leven hem kleur- en doelloos voor. Gewoonlijk was Haagens geen droomer. Zijn werk hij was mijnbaas gaf hem daartoe geen gelegenheid. Daadkracht werd er van hem gevorderd en daadkrach tig was hij in hooge mate. Dezen avond was hij echter niet zichzelf. Dat overkomt iedereen wel eens. Vooral als men alleen in zijn ka mer zit en een radio-station aan het andere einde van de wereld zendt liederen uit die snikken van troostelooze eenzaamheid en wee moed. En als een mensch zich dan nog verdiept in een boek als Fred Haagens dien avond in zijn handen hield, een boek als „Sterren onder palmen", dar\ zullen maar weini gen weten te ontkomen aan den greep van het fantastisch verhaal dat men ademloos volgt. Santa Cruz bij maanlicht. Sche merige palmlanen, in de haven de roode, groene en gele lichten van schepen, die af- en aandrijven als wolken. Een half vervallen tempel in het oerwoud. Bloedroode bloe men tusschen loodgrijze steenen. menschcn van zuidelijke schoon heid en zuidelijken hartstocht, die- elkaar liefhebben aan den rand van de jungle Was dat het werkelijke leven? Zoo iets kende men hier niet. Zoo veel stemming, zooveel levens warmte. Het stemde Haagens triest, dat hier alles zoo heel an ders was, zoo koud en grauw als men het vergeleek bij de pracht en de rijkdom van het leven daar i: het Zuiden. Ruw verstoorde de telefoon zijn gedachten. Haagens schrok als een dien men onbesuisd uit den slaap schudt. „Hier, Fred Haagens." Met een lusteloos gebaar had hij de tele foon, die onzer zijn bereik stond, gegrepen. Na een paar seconden sprong hij echter veerkrachtig overeind. „In tien minuten ben ik er!", zei hij energiek. Een overstrooming in de mijn en in gang ,4G waren de pompen al tot stilstand gekomen! Ook de lift functioneerde niet meer. Fred Haa gens had men geroepen, Fred Haa gens was een man, die de mijn en haar gevaren door en door kende. Fred Haagens zou redding kunnen brengen. Toen hij weer thuis kwam, mijn- baas Fred Haagens, was het reeds ochtend. Doodmoe was de man. Maar over zijn oververmoeid ge zicht lag een glans van voldoening. Het was een zware nacht geweest, maar hij had het water weten te lceeren en veel menschenlevens wa ren gered door zijn tijdig ingrijpen. Op weg naar zijn slaapkamer, viel zijn oog op het boek, waarin hij den vorigen avond gelezen had. Onwillekeurig bladerde hij er een oogenblik in om het even later met een haast verachtelijk gebaar van zich af te schuivena Dat er toch dwazen zijn, die aan zoo iets geloo- ven! Schoone schijn! Het werke lijke leven daar in de verte zou on getwijfeld heel anders zijn dan de schrijver van de „Sterren onder palmen" zijn lezers wilde wijsma ken. Ook daar zou harde arbeid zijn! Fred Haagens was nog geheel in den ban van den nacht die ach ter hem lag. Van den nacht, waar in hij zich zelf had weergevonden. Het leven van plicht en verant woordelijkheid werd hem weer vertrouwd. Gerustgesteld en tevre den ging hij slapen. sche bloemkool 2e soort, komkom mers, boskroten, bospeen, en radijs f 1, bosprei f 1.20, aubergines, pa prika en pruimen I, II en III f 1.30 perziken f 1.40, koolrabi en Holl. bloemkool IA en I f 1.50 per 100 krop, bos of stuks. Vrachten, welke de bovengenoem de bedragen te boven gaan, zullen dus door de restitutie-regeling tot deze bedragen worden terugge bracht. BEROEP AANGENOMEN. Broek op Langendljk. Ds. D. Biesma, predikant bij de Chr. Geref. Kerk alhier, heeft zijn beroep naar Nieuwe Pekela aangenomen. GESLAAGD. Noordscharwoude. Onze plaats- genoote, mej. A. M. Kos, is geslaagd voor de L.O.-akte Fransch. NIEUWE COMMIES. Noordscharwonde. Naar wij ver nemen, is met ingang van Maan dag 10 Augustus alhier een derde commies der belastingen gestati- onneerd. Het is de heer E. A. H. Warnders. Zijn vorige standplaats was KerkradeRolduc. HET VERTREK DER ROTTER- DAMSCHE GASTEN. OudkarspeL Naar wij vernemen, is het vertrek van de Rotterdam- sche kinderen, die in Noordschar woude en Oudkarspel zij-n onderge bracht, vastgesteld op Woensdag 19 Augustus a.s. BERGEN ZOMER-ZOTTERNIJ. Een talrijk publiek kwam Maan dagavond af op de zomer-zotternij, die het „Lach-Kabaret" in de Rus tende Jager debiteerde en de op zotternij beluste vacantiegangers kregen wel waar voor hun geld. Het was zotternij, dwaasheid, on zin, nonsens van begin tot eiude. van de door Roland Wagter, Anna Wagter en Bob Bleijenberg ge- sepelde scène >,Op een bank" tot het slot, dat den weidschen titel van „De Koopman van Venetië" droeg en vertolkt werd door Jan Ganzebord, Bob Bleijenberg en An na Frank. Er werd onbedaarlijk eelachen en ook „Het biertje" van Ganzebord en Bleijenberg bracht vroolijkheid. De clown Fantasio trad op als violist en zangeres en deze hansworst wist ook de lach spieren in beweging te krijgen. Het programma werd afgewisseld door het optreden van den hier niet onbekenden goochelaar Antonini. die als duivelskunstenaar weer groot succes had. Als buikspreker kwam hij met zijn oude program ma. De snelteekenaar Roland Wag ter gaf een herhaling van het op den jubileumavond van Willv Der by vertoonde. „Grooter lof kan een schrijver niet worden toegezwaaid» dan dat hij iets gedaan heeft om het lachen der mcnschen te bevor deren", heeft een auteur eens ge schreven. Zoo bekeken heeft dit I.ach-Kabaret zich zeer verdienste lijk gemaakt en was het applaus der vacantiegangers wel verdiend (Kettenborgh). GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN OVER DE MAAND JULI 1942. Gevonden: diverse portemon- naies damesschoen, persoonsbe wijs, tabakspijp, heeren polshorlo ge, gekleurde bal, rieten mand. kinderjasje, vulpotlood, parapluie. zwembroek en handdoek, 5 zilver bonnen, 1 bloemkool, heerensokken, polshorloge, jongensjasje, >vollen i VACANTiE Met vacantie op de hei, Met de wijde vèr-gezicliten Onder 't gouden zonnelichten, In een wereld, ruim en vrij, Waar de wolken komen, gaan, Langs de blauwe hemelbaan. Met vacantie op den plas In een bootje rank en lustig, Met een zeiltje, blank en rustig, Drijvend langs het groene gras, Als de zorg van dezen tijd In d' oneindigheid verglijdt! Met vacantie in het bosch, Waar we vele paadjes kennen, Tusschen wat verspreide dennen Over 't zachte, groene mos, En een avondzon van goud Wegzinkt achter 't lage hout. Met vacantie naar de wei, Blij genietend van het leven Jn verdroomde zomerdreven, Bij een oude boerderij, Waar, omhuifd van golvend'graan, Paadjes door het koren gaan. Met vacantie ergens daar, Waar we eens, als stoute bengel, Stiekum vischten met den hengel. En soms lachten om 't gevaar, Met dat torentje in 't verschiet, 't Zelfde wegje tusschen 't riet! Met vacantie nog eens thuis. Bij zoo heel veel lieve dingen, Vol van de herinneringen Aan een veilig ouderhuis Dan wat licht en zonneschijn, Waarlijk, daar is 't goed te zijn!! Augustus 1942. KROES. (Nadruk verboden.) kinderjasje, eenige ceintuurs, kin dercape, damespolshorloge, paar glacé handschoenen, étui met in houd. Aan komen loopen 2 konij nen. Verloren: Eenige persoonsbewij zen .verschillende portefeuilles met inhoud, boodschappentasch, jon gensregenjas, distr. textielkaart, da- inestasch met inhoud, 3 regenjas sen, diverse portemonnaies, tabaks kaart, zilveren schakelarmband, parapluie, distr. bonboekje, paar sandaaltjes, 7 distr. aardappelen bonnen, gouden broche, gouden schakelarmband, snoer kralen, gou den damespolshorloge, gouden ket tinkje met gouden kruisje, gouden trouwring, eenige sleutels, zilveren broche. Weggeloopen 2 poesjes en een dwergkeesje. BARSINGERHORN HET SLOT VAN DE KERMIS. Tot slot van de beide „kermis"- dagen trad in „de Fortuin" op het gezelschap van Daan Pool. Het is een waardig slot geworden van een tweetal zeer drukke en buitenge woon geslaagde dagen. De zaa-1 was eivol toen Daan met zijn gezelschap voor het voetlicht trad. Een uitvoerige bespreking van het programma lijkt minder ge- wenscht, omdat dit een herhaling zou geven van wat reeds uit ver schillende andere plaatsen is ge meld. Ook hier echter was het suc ces groot. Alles was tot in de punt jes verzorgd, costuums, decors, ze waren een lust voor het oog en met de uitstekende verlichting in „de Fortuin" viel dit des te meer op. Daan zelf verzorgt het voornaamste deel en zonder de anderen ook maar iets te kort te doen, mogen wij toch zeggen, dat hij het geheel „draagt". Zijn voordrachten en bovenal zijn „praatjes voor .de vuist" dwingen Inschrijvingen in het Handelsregister Van 28 Juli lat 11 Ang. 1M2. Nieuwe inschrijvingen. Alkmaar: Bijtjes en van Zwanen burg, Bloemstraat 6, kleinh. in fruit. Den Helder: „Het Noorden", Ja- vastraat 86, glasverzekering. Bestuurswijzigingen Heerhugowaard: Coöp. Zuivelfa briek „Excelsior", Middenweg B 182 Z. Den Helder: Hein van den Berg en Sons, Bulbgrowing and Export Compagnie, Langevliet 15. Scliagen: Coöp. Land- en Tuin- bouwbank, Hoogzijde C 4. Andere wijzigingen: Alkmaar: P. Schermer, Nieuwe- sloot 129, timmer- en aanneem- bedrijf, uitbreiding bedrijf. Holl. Spaar Crediet Financiering, Nieuwesloot 38, bouwspaarkas, rechtsvorm gewijzigd. N.V. Bouw- en Administratie Mij. „Pandora", Oudegracht 279a, in liq. getreden. J. de Wit, Fnidsen 101, slagerij, rechtsvorm gewijzigd. N.V. A. Meiboom s Handel Mij. in liq., Oudegracht 26, rechtsvorm gewijzigd. N.V. van de Pol's Brood- en Be schuitbakkerij, Lindelaan 2, be noeming directeur. Expl, Bouw- en Aanneembedrijf „van der Berg en Hulst", Steijn- straat 10, uitbreiding bedrijf. Kok en Mostert, Dr. Schaepman- straat 25, beurtvaart Alkmaar Amsterdam,, toetreding vennoot. Bergen: N.V Berger Radio Distri butie Onderneming „Berdo", Sta tionsstraat 15, bedrijf gestaakt. Den Helder: Duinker Goedkoop en Co, Jan Verfailleweg 26, Car- gadoorsbedrijf, benoeming procu ratiehouder, enz. S. Schellinger, Keizerstraat 91, schildersbedrijf, overgegaan aan J. S. Schellinger. N.V. Aard- en Groentenh. v/h. P. van Twist in liq., Bassingracht 16, omgezet in een commanditai re vennootschap. Administratiekantoor M. Kwast, Boerhaavestraat 63, rechtsvorm gewijzigd.' N.V. De Heldersche Graan en Kunstmesthandel v/h C. R. Keij- ser en Co., in liq., omgezet in een comm. vennootschap. Langedijk: W. Bakker, Handels- ka 7, stroo-, zakken-, touw- en papierkleinhandel, overgegaan aan W. Heinis. Opmeer: J. v. d. Molen, Breestraat De verzekerden van het Alg. Ziekenfonds Alkmaar en Om streken worden erop opmerkzaam gemaakt, dat zoowel de verplicht als de vrijwillig verzekerden vóór het inroepen van specialistische hulp, aan hun hu'sarts een verwijsbriefje moeten aanvragen. De specialist zal zijn hulp weigeren, indien geen verwijs briefje getoond kan worden. Het Bestuur van het Alg. Ziekenfonds A. en O. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon, Marinas Cornelis M. VAN OUDENAARDEN. M. VAN OUDENAARDEN- Ivoeten. Aartswoud, 10 Aug. 1942. Maak Uw carbidvaten haastig leeg in een of ander voorwerp en zend ons p. o. de leege vaten terug. ERNSTIG VERLET VAN LEEGE CARBIDVATEN. HIPPOLYTUSHOEF. TE KOOP: fi besta 1 Schrijfbureau. H. SCHRIEKEN, Schagen Telef. 241. Te koop op bonnen: van 5 tot 12 c.M., bij M. SCHOEN, Buizenhandel. Schagen. Voor direct pension gezocht door 2 dames, gedurende 2 3 weken k i 250 per dag per persoon. Brieven aan C. de Haan, Gesterweg 15b, Den Oever. B. z. a.: 2 flinke jongens voor seizoenwerk, liefst Wie- ringermeer, eenigen tijd werk gegarand. W. de- Jong, Bene- denweg 127, St. Pancras. .37, beurtvaartbedrijf, rechtsvorm gewijzigd. Zijpe: S. Mosk Jzn., Zijperdijk K 100, vrachtrijder, verplaatst naar: Anna Paulowna, Stoomweg 89. en uitbreiding bedrijf. Opheffingen: Alkmaar: Reclame Bureau Neder land, Rozenstraat 7, Bosboom straat 5. Heerhugowaard: Joh. Beers, Mid denweg D 41, handel in rijwie len en radio-art. Den Helder: N.V. Mij. tot expl. v. Winkelzaken en Electro Techn. Bureau Ideco, Keizerstraat 117. Oude Niedorp: W. Heinis, Dorps straat 73, stroohandelaar en melk rijder. groote bewondering af. Te vroeg brak het sluitingsuur aan, maar men ging hoogst voldaan huis waarts. De feestdagen liggen weer achter ons, doch ze hebben een prettige herinnering achtergelaten. (A. Wiedijk). OMSLAG VEEFONDS. In de vergadering van het vee fonds „Barsingerhorn" werd de om slag over het afgeloopen kwartaal bepaald op f 0.60 per koe. SCHAGEN POLITIE. Gevonden: een in den trein ge vonden actetasch, inhoudende 2 le dige flesschen is ten raadhuize te Schagen terug te bekomen. ZIJPE Oudesluis. GESLAAGD. Voor de examens van de „Eerste Nederlandsche Mode Vakschool" te Utrecht slaagden: Mej. J. C. Geerligs te Oudesluis voor het exa men Leerares-coupeuge, de dames A. C. Bruul en J. M. Russelman te Wieringen voor het examen cou peuse, de dames A. P. Dekker en A. Visser te Anna Paulowna en M. J. Russelman te Wieringen voor het examen costumière. Alle zes leerlingen werden opge leid door mej. J. Geerligs alhier, die hiermede al haar examen-can- didaten zag slagen, een prachtig resultaat dus! AtMetiek Het athletiekseizoen draait op het oogenblik op volle toeren, het geen tot uiting komt in de vele wedstrijden, welke elkaar thans snel opvolgen. Dit seizoen is voor al kenmerkend door het naar vo ren komen van eenige jeugdige athleten, welke de plaatsen van de ouderen met gerustheid kun nen overnemen. Vooral de Hage naar Spree brengt de gemoederen de laatste weken nogal in bewe ging door zich een groote concur rent v. Osendarp te toonen. Zon dag j.1. moest onze kampioen in hem zijn meerdere erkennen en Zondag a.s. zullen beide elkaar op nieuw bekampen op de athletiek wedstrijden, welke de Haagsche athletiekvereeniging Vlug en Lenig organiseert op de sintelbaan aan de Laan van Poot in Den Haag. Deze wedstrijden beloven zeer in teressant te worden, want voor het eerst zullen ploegen met de sterk ste athleten uit Noord- en Zuid- Holland en de Rest van Nederland elkaar ontmoeten. Vooral de deel neming van de laatste ploeg is be langwekkend en belooft een kracht meeting te worden met de Weste lijke athleten, welke weliswaar in het voordeel van laatstgenoemden zal uitvallen, hoewel verrassingen natuurlijk niet zijn uitgesloten. Op papier ziet de Noordholland- sche ploeg er het sterkst uit door deelneming van athleten als Ber ger, Wil van Beveren, Bakels, Bou- man, de Ruyter, de Roode, Lutke- veld e.a. Bij Zuid-Holland ontbreken van Osta Haagh en Geul, doch zijn naast Osendarp en Spree welke laatste alleen de 100 meter zal loo pen Grijseels, Mahieu, A. de Bruyn, Slijkhuis, Hagendoorn e.a. van de partij. Op de 400 meter zal Grijseels van Pro Patria een kans wagen, hetgeen wellicht een ver rassing inhoudt, hoewel hij het te gen den kampioen op dezen af stand, Blok van Olympia, moet op nemen. Bij de estafettes komt N.-Holland op de 400 meter met dezelfde ploeg waarmede Zondag jl. op te Werve werd gewonnen. De wedstrijden beginnen om 2 uur. De athleten komen uit in wit hemd eri resp. in roode, witte en blauwe broeken. ing tot afpersing Een bewoner van de 2e Laurier dwarsstraat had bezoek gekregen van twee mannen een bewaker en een winkelier die van hem een bedrag van f 500 eischten. Vol deed hij niet aan dezen eisch, dan zouden zij de politie ervan verwit tigen, dat hij zijn koper niet had ingeleverd. De man had dit echter wel gedaan en dies snelde hij zelf naar het politiebureau, waar hij zijn wedervaren vertelde. Toen twee dagen later zooals afgesproken een der beide af persers terug kwam, kreeg hij een enveloppe, welke slechts waarde loos papier bevatte. Nog voordat hij zich daarvan had kunnen overtui gen, voelde hij den greep van een rechercheur in zijn kraag. Ook zijn compagnon werd kort daarop gear resteerd en beiden kregen voorloo- pig gelegenheid, op het bureau hun euveldaad te overpeinzen. Verkeerde gasten AMSTERDAM, 11 Aug. De di recteur van een N.V., gevestigd aan den Hoogte Kadijk, zou van daag een koelhuis te Landsmeer openen en had daartoe een hoe veelheid versnapering en dranken opgeslagen, welke den gasten bij het feest zouden worden aangebo den. Voor dat de genoodigden eehter ariveerden, kwamen van nacht ongenoode gasten op visite die de lekkernijen en flesschen met inhoud deden verdwijnen Daarenboven namen zij nog twee schrijfmachines, een telmachine en het aardewerk mede. Tusschen de huizen in de steden, op de pleinen in de villadorpen bloeien de aardap pels. Waar eens glooiende frischgroene gazons de vijvers omzoomden, wachten erwten en boonen op den pluikker. Waar eens de rozen gloeiden en de tuinman op kousevoeten achter de maaimachine over het fluweelen grasveld liep, zijn thans aardappelrooiers be zig met het binnenhalen van den eersten oogst. Parken en plantsoenen in dienst van den productieslag De parken en plantsoenen in ons land zijn eens onze gerecht vaardigde trots geweest en de ge dachte, dat deze parken zouden worden veranderd in aardappelvel den en groentetuinen, zou vroeger velen met ontzetting hebben ver vuld. Nu vinden we het gewoon, dat de parkbezoekers tegen elkaar zeggen: „Ga eens mee kij'ken, hoe de aardappels daar ih het perkje staan". Parken en plantsoenen zijn een kostbaar bezit, maar voedsel is nog kostbaarder. Daarom zijn in vele gemeenten de plantsoenen in dienst gesteld van de voedsel voorziening, evenwel zonder deze recreatie-oorden te vernielen. Met beleid is men te werk gegaan en slechts de gazons zijn in de mees te gevallen omgeploegd. Aan den aanleg is over het algemeen niets veranderd en wanneer de toestan den weer normaal geworden zijn, zullen onze parken en plantsoe nen spoedig hun vroegere schoon heid herkregen hebben. De oppervlakte echter aan cul tuurgrond, op deze wijze verkre gen, is niet gering. Aan den spits staat Rotterdam met zeventig hectare bebouwde plantsoengrond, dan komt Den Haag met bijna twintig hectare, terwijl in de ove rige gemeenten de oppervlakte va rieert tusschien tien en twee hec tare. De oogstvooruitzichten zijn gunstig, wat niet in de laatste plaats te danken is aan den uit stekenden cultuurgrond, die een goed onderhouden plantsoen nu eenmaal oplevert. oZo wordt de aardappeloogst in Rotterdam al leen al geschat op 400.000 rant soenen van drie kilo. Dit koste lijke voedsel zal ten geode komen aan zieken- en weeshuizen, aan armlastigen en werkloozen met groote gezinnen. Zonder hon en zonder betaling! Zoo krijgen onze parken een bestemming, die ruim schoots het verlies aan schoonheid goedmaakt. Bloeiende rozen en flu weelen gazons zijn mooi, maar voedsel voor duizenden arme volks genoot en is beter. (V.P.B.- W ARMENHUIZEN, 11 Aug. Aanvoer: 94.200 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 4.90, Eigenhei mers f 4.90, Bintjes f 4.90, 3500 Kg. witte kool f 3, 4000 Kg. rabarber f 4. BR. OP LANGENDIJK, 12 Aug. Aanvoer: 1200 Kg. bieten f 4, 45 Kg. slaboonen f 16, 370 Kg. andijvie f 7, 65.000 Kg. roode kool f 4.50, 2600 Kg. gele kool f 4.50, 11.000 Kg. witte kool f 3, 69.000 Kg. aardap pelen f 4.90, 140 stuks perziken f 2 —16 per 100 stuks. De eerste perziken werden aangevoerd door den heer P. Kool, Heerhugowaard NOORDSCHARWOUDE. 12 Aug. Aanvoer: 107.100 Kg. aardappe len: Schotsche muizen. Eigenhei mers, BI. Eigenheimers. Bintje en Geelblom f 4.90, 14.600 Kg. roode kool f 4.50. 21.800 Kg. witte kool 3, 235 Kg. spercieboonen f 16, 350 Kg. tuinboonen f 6, 150 Kg. snijbiet 1 6.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 3