TABAKSTEELT NIET IEDERS WERK SCHANDAAL IN LOOSDRECHT E „ée RADIOPROGRAMMA De lucht ismis van H9ITIKA Officieele mededeelingen Warmond en Loosdrecht behoo- ren tot de bekende watersportcen tra in ons land. Zeker, er zijn ook andere oorden, in Overijssel bij Meppel en Giethoorn, in Friesland, maar die zijn meer gewoon. De élite verzamelt zich in Warmond en Loosdrecht. Hoewel een jol, B.M. of sharpie voor den normalen wa tersportliefhebber niet meer te be talen is, is het op de Kager- en Loosdrechterplassen overvol en «peelt in deze omgeving de prijs Aan een boot schijnbaar geen rol. Ook de prijzen van andere artikelen schijnen in Loosdrecht geen rol te spelen, vandaar dat deze plaats een dorado was voor ieder, die niet op een tientje behoeft te zien. Zóó welig tierde hier den sluikhandel, dat levensmiddelénbons niet eens meer aangenomen werden, alles werd zonder bon verkocht tegen de meest fantastische prijzen. Een dub bele uitsmijter deed er zes en een halve gulden, de hotels betrokken clandestien geslacht vleesch bij honderden ponden tegelijk, vet, pa ling, cigaretten. en likeuren waren te kust en te keur verkrijgbaar, vooropgesteld natuurlijk, dat de be zoeker van dit oord over een zeer goed gevulde beurs kon beschik ken. Reeds eerder deden Loosdrecht en Warmond van zich spreken. Toen moest de prijsbeheersching in grijpen, omdat vacantiehuisjes en booten tegen abnormaal opgedre ven prijzen verhuurd werden. Dit maal werd in de winkels, hotels en andere gelegenheden in Loosdrecht door de prijsbeheersching schoon schip gemaakt. Razzia's werden ge houden en de processen-verbaal stapelden zich op. Geen overtre ding van de distributiebepaling was denkbaar of in Loosdrecht kwam deze voor. Voor Warmond, dat tot dusverre Verschoond is ge bleven van een dergelijk grondig onderzoek, is het te hope.n, dat men leering getrokken heeft uit het ge beulde te Loosdrecht, want ook in hier is een kleine schoonmaak niet overbodig. Deze gebeurtenissen hebben ove rigens een schril licht geworpen op de vacantie-mentaliteit van vele lieden. Nu een gedeelte van het seizoen achter den rug is en de eer ste vacantie-ervaringen uitgewis seld worden, blijkt wel heel duide lijk, waarom vele menschen met goedgevulde beurzen op vacantie gingén. Natuurschooh ..en ontspan ning was bijzaak, hoofdzaak was het eten zonder bon en het ham steren van alles en nog wat, vanaf roggemeel tot potten en pannen toe.'Er zijn streken geweest, waar- de vacantiegangers als hongerige raven den omtrek afstroopten en in plaats van geijkte prentbriefkaarten uit elk dorpje pakketten niet le vensmiddelen en. andere artikelen verzonden. Er circuleeren lijsten van hotels, waarop de diverse spe cialiteiten van deze inrichtingen vermeld staan. Restaurant X te Y: biefstuk van een half pond, gebak ken in boter en gebakken aardap pelen. Prijs zeven vijftig. Ham met spiegeleieren in een ander hotel, ongelimiteerd verkrijgbaar. Bun- kerplaatsen noem? men dergelijke hotels in het jargon van dezen tijd. Zelfvoldaan en verzadigd ko men deze menschen terug van hun vacantie. Zij halen de schouders op, wanneer zij hooren, dat in de steden eiken dag huismoeders van af zes uur in den morgen geduldig" wachten voor een groentenwinkel, die eerst om negen uur opengaat. Zij hebben geld en connecties en wie dat heeft behoeft zich in ons land nog niets te ontzeggen. Het is te hopen, dat de actie in Loos drecht tot gevolg zal hebben, dat langzamerhand weer over.al nor male verhoudingen en prijzen weer- keeren en dat ieder, onverschillig hoe groot zijn inkomen is, niet meer en niet minder krijgt dan waarop 'hij recht heeft. (V.P.B.) Amateurs oogsten weinig succes Beroepsplanters hebben meer succes koOP*" "ledige'wbf me' TAHDP ASA(andsteen dispergonjegen N.V. Prodenta De groote vlucht welke de teelt van tabak vooral dit jaar in ons land heeft genomen, is voor de amateur-telers een reden geweest met eenige zorg den oogsttijd tege moet te zien, niet zoozeer om de resultaten daarvan die zij toch nog niet konden beoordeelen als wel om de bange verwachting dat de geheele opbrengst aan ta- bal tenslotte ten algemeenen nutte zou worden aangewend en dus ook de amateurs zouden worden genood zaakt hun geheelen oogst in te le veren. Thans is evenwel bekend, dat de amateurs de zelf geteelde tabak met een maximum van 1 are of ciroa 500 tot 600 planten mogen behouden zelfs zonder dat zij hun rookerskaart behoeven te missen. M.a.w. de verplichte leve ring geldt niet voor de z.g. ama teurstabak. Dit is in laatste instantie niet alleen een geluk voor de amateur- telers, maar wellicht meer nog voor den tabakshandel en zijn af nemers. Men behoeft er namelijk geen doekjes mèer om te winden, dat de amateurstabak over het al gemeen helaas van zeer inferieure kwaliteit is en geen enkele waar de bezit voor den bonafiden han del. Al zou zelfs de kwaliteit nog wat meevallen, dan zou mén.nog uit de wirwar van allerlei verschillende kleine partijtjes nimmer een uni form, bruikbaar pak tabak kun nen samenstellen. De tabaksfabri kanten zouden stellig nog liever een hoeveelheid van' het veel. ge- smaade surrogaat toegewezen krij gen dan het mengelmoes van ama teur-oogsten. Geheel anders is het met de re sultaten, welke de beroepsplanters in de bekende tabaksc'entra heb ben weten te bereiken. Wel zijn de oogstresultaten dit, jaar tengevolge van verschillende omstandigheden ongunstig beinvloed, doch .men weet thans dat het zeer wel mo gelijk is onder deskundige voor lichting en zekere teeltvoorschrif ten in ons land een behoorlijk bruikbaar product te krijgen. Men kan dan ook niet meer voortbordu ren op het oude thema, dat „in- landsche tabak toch niet goed is" - integendeel is men er in geslaagd aan te toonen, dat verschillende variëteiten, tabak-niet behoeven on der te doen voor vele uitheemsche soorten. Behalve kwalitatief, is de oogst ook kwantitatief, ondanks de ongunstige beinvloeding waarvan hiervoor sprake was,-sterk vooruit gegaan. De tabaksteelt wordt thans niet alleen in de oude centra het Land van Maas en Waal met Dru- ten als middelpunt en de provincie Utrecht (Rhenen en Amerongenl beoefend, maar ook in geheel andere ètreken, als Valkenswaard, waar de vrij groote aanplant he laas vrijwel mislukt is door een te laat begin, Boxtel, Den Bosch en Tegelen. Naast de teelt van gewone tabak is de beroepsteelt van nicoti- ne-tabak ter hand genomen en wel ten deele ook in Maas en Waal, bij Zalt-Bommel en Beuningen en voorts in Schijndel, Rhenen en Lis- se. De stand van de gewone tabak is over het algemeen minder mooi dan verleden jaar, die van nicotine tabak slechts op enkele plaatsen behoorlijk, op de meieste plaatsen slecht. Niettemin kan door de plaats ge had hebbende uitbreiding van het areaal de tabaksopbrengst voor het geheele land hooger geschat worden dan een jaar geleden, zoo dat de inlandsche beroepsteelt een behoorlijke bijdrage levert ter ver betering van de algemeene tabaks positie. De amateurteelt vastgeloopen. Het is overigens zeer te betreu ren, dat de amateurteelt zoo wei nig resultaten oplevert, want onge twijfeld ware anders de totaalop brengst nog met ettelijke duizen den kilogrammen te verhoogen geweest. Maar de amateurteelt is ontegen zeggelijk vastgeloopen, ondanks de pogingen welke men o.a. te Druten door den secretaris der tabaks- plantersvereeniging Maas en Waal den heer P. J. M. Albcrs in samen werking met den rijsktuinbouw- consulent ir. SJits heeft aange wend. Men mag zich afvragen, waarom men zich met deze resulta" ten voor oogen nog zoo druk maakt om de amateurs te helpen. In ver volg op de medewerking welke verleden jaar verleend werd, is men te Druten immers ook dit jaar weer bereid de door de amateurs opgezonden tabak deskundig te fermenteeren en gaf men dit voor jaar zelfs een handleiding voor de tfeelt uit. Ruim 2000 amateurs zijn te^Druten reeds ingeschreven, ter wijl anderen voor het fermenteeren worden verwezen naar „hulppos ten": J. Cappon, Schellingwoüder- dijk 213B, Amsterdam-Noord voor geheel Nederland, uitgezonderd dé drie Zuidelijke provincies en de omgeving van Nijmegen, Ch. Ma- joie Jr., Sint Lambertuslaan 13 Maastricht voor Limburg en de omgeving van Nijmegen en J- Schipper, Broerelaan 5, Eindhoven voor Noord-Brabant en Zeeland. Bij deze hulp gaat men van het standpunt uit, dat nu er toch een maal vele duizenden amateurs zijn, het maar het beste i$ de door hen geteelde tabak, hoe inferieur ook, zocy goed mogelijk te verwer ken, opdat de amateurs er zelf tenminste nog iets aan hebben Zou men het fermenteeren door -deskundigen achterwege laten, dan zou de geheele amateuroogst zon der meer weggegooid kunnen wor den. Bovendien zit in deze hulp let? goeds voor de beroepsteelt, want als de geheele oogst van de ama teurs vernietigd moest worden, zou men nog meer dan vroege, geneigd zijn te beweren, dat de inlandsche tabak nergens voor deugt. Overigens kan de huln aan ama-' teurs dit jaar vermoedelijk niet verder gaan dan tot het fermen teeren. Of de tabak ook gesneden (gekorven) zal worden door des kundigen. zooals in de handleiding van ir. Smits (nr. 28 Mededeelin gen van den Rijkstuinbouwvoor- lichtingsdienst,) is toegezegd? Dit zal nog jnoeten worden a'f ge wacht doch veel hoop is er niet. Wel zul len zij uiteraard zelf mogen pró- beeren een rookbaar product van de gefermenteerde tabak te ma ken. De verwachting bestaat, dat volgend jaar zelfs geen medewer king meer verleend zal- mogen worden bij het fermenteeren en gezien de oogstresultaten behoeft dit niet eens verwondering te wekken. Het is tijd, geld en moeite verspillen. In andere baqen Toch rijst de vraag in deskun dige kringen of het verstandig is de amateurteelt nu reeds eer zachten dood te laten sterven. Het zou immers niets dan voonlee brengen, wanneer velen voor eigen rookgerei .kunnen zorgen, zonder dat iemand er nadeel van heeft Men zou daartoe de amateur! eelt nog verder moeten leiden en ten slotte gebruiken om meer tabak voor den handel beschikbaar te krijgen. Daarmede zou ieder ge baat zijn. Het zou daarvoor noodzakelijk zijn óok de amateurteelt aan ver gunning onderhevig te maken welke vergunning dan gebonden kan zijn aan bepaaldè voorschrif ten. De eerste zou moeten ziin dat ieder die teelt een gedeelte van den opbrengst, voor eigen ge bruik mag behouden, zooals dat ook bij den graanbouw en de 1eelr van andere gewassen het. geval is (bijv. 50 halve kilogrammen^ Voorts, zou de vergunning slechts uitgereikt moeten worden in die streken waar groote belangstelling bestaat voor tabaksteelt en aan die oersonen ,die reeds blijk gaven iets goeds te kunnen telen. De contróle hierop is mogelijk door de uitvoerige gegeven waarover men te Druten thans beschikt Uiteraard dient op de vergunning vermeld, welke variëteit geteeld moet worden. Aldus kan men in bepaalde streken behoorlijke hoe veelheden (ftijksoortige tabak bij eenkrijgen, die voor den handel van groote waarde zou blijken te zijn. Regelt men de tabaksteelt op deze' wijze, dan kan een flinke DONDERDAG 30 AUGUSTUS. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 7.15 Orkesten in den ochtendstond (gr. pl.). 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsbe richten en programma-uittreksel. 8.16 Marscb en lied (gr. pl.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Ochtendrhythme (gr. pi.). 10.30 Concertge bouworkest (opn.). 11.00 Radto-Vacantie- school. 11.30 Viool en piano. 11.54 Zang met planobegeleiding (gr. pl.). 12.00 Ensemble Willy Kok. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Het groote Omroeporkest en solist. 14.00 Sympho- nlscb middagconcert (gr. pl.). 15.00 ZSng met pianobegeleiding en pianosoll. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Zondag 26 van den Heidelberg- schen Catechismus, en gewijde muziek (opn.). 16.30 Gerard van Krevelen en zUn orkest en soliste. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 Strijkorkest. 18 00 Een vraaggesprek over de tennissport met T. Hug- han. 18.15 Een .strijkorkest.' 18.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 18.55 B.N.O.: De wereld- meening uit vreemde kranten. 19.05 Branden de kwesties, causerie. 19.20 Pianovoordracht. 19.50 Symphonie-concert (gr. pl.). (Vanaf 2015 alleen voor de Radio-Oentrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.40 Het Zepparonikwartet en gramofoon muziek. 21.40 Gramofoonmuziek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Pianospel (gr. pl.). 22,15 Musetteorkesten spelen (gr. pl.). 33.00— 24.00 Luchtige avondklokken (gr. pl.). Hilversum n. 301.5 m. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Ballet muziek door Symphonleorkesten (gr. pl.). 9.10 Strijkkwartet (gr. pl.). 9.42 Orgelconcert (opnO. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Fragmenten uit Italiaansche Opara's (gr. pl.). 10.40 Voor de vrouw. 11.00 Orkest Timm. en gramofoon muziek. 12.00 Het Harmonie orkest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke bericht». 13.00 Tweegesprek over het leven van den boer in de provincie Groningen. 13.15 Orkestconcert (gr. pl.). 13.45 Voordracht. 14.00 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 14.30 Orgelcon cert. 15-00 Voor de vrouw. 15.30 Planovoor dracht. 16.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 16.45 Kinderkoor van den Nederlandschen Omroep. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 Varia, gevarieerd pro gramma. 18.30 Reeks „Arbeidsdienst": Levend verleden. 18.45 Musette (gr. pl.). 19-00 Hier W.A. 19.15 Marschmuziek (gr. pl.). 19.30 N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 B.N.O.: Wat Nederland schrijft. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 Amusementsorkest en soliste. Als Inter mezzo: „Wij trekken er op uit". (Vanaf 30.16 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 21.00 Gramofoonmuziek. 21.15 Avondlied (gr. pl.). 2145 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 BN.O.: Militair overzicht. 22.10 Avondwijding. 22.15— 24.00 Zie Hilversum I. FEUILLETON Een romantisch verhaal alt de Grieksche bergea door ERNST KLEIN 49 Vifeus wilde antwoorden. Wilde... wist zelf niet, wat hij wilde. Ergens in zijn keel zat een prop Iemand anders antwoordde i hem. Elena. Naast Vitus staand, had zjj de langste toespraak gehoord, die Salomon ooit in znn leven ge houden had. Nu vloog zij op hem af en voor de Spanjool wist wat er met hem gebeurde, hing zij aan zijn hals en kuste hem op beide wangen Ik Salomon ik dank u en zal u mijn heele leven dankbaar blijven ik! Salomon bewoog zich niet. Toen zij hem losliet, veegde hjj met den rug van zijn reusachtige hand over zijn mond, likte zich heel zorgzaam de lippen af en grinnikte: Niets aan Sarah zeggen, mijn heer Thavon! Men zal misschien eenigszins ver baasd zijn over het gedrag van Elena. Zij, die ba*r liefde voor «neerland met daden had be wezen, werpt opeens alles, vader land, patriottisme, haat tegen den vijand, opzij en zichzelf in de armen van den man, die de Helleensche zaak meer nadeel had berokkend, dan tien Hamid Beya hadden kun nen doen. En toch Hm inconsequentie is het eenige, waarin de vrouw consequent is. De geschiedenis kent honderd en een voorbeelden, waarin het vrou wenhart zjjn consequente inconse quentie bewezen heeft. Vrouwen van grooter beteekenis dan de kleine Grieksche, hebben terwille van haar liefde voor een man, de liefde voor het vaderland vergeten. Wie zal haar daar een verwijt van maken? Maar wjj zullen ons niet langer met psychologische beschouwingen bezighouden. Het feit, dat Elena den .vermetelen journalist boven alles liefhad, staat in ieder geval vast. Zij aanbad hem, zooals slechts een dappere vrouw een dapper man kan aanbidden. En zij kuste den verre van aantrekkelijken Salomon, die zooeven nog twee harer landslieden en strqdmakkers had omgebracht, omdat hij haar liefste gered had. Als iemand het met den loop der dingen niet eens is, dan moet hij de huidige mevrouw Thavon zijn be zwaren maar eens uiteenzetten. Doch nu keeren wjj weer tot onze geschiedenis terug. Elena opende de huisdeur, wenkte de mannen terug te komen en gaf hun een verklaring van het gebeur de. Vitus stopte ieder van hen twee goudstukken in de hand en daar mee was de vrede gesloten. Men droeg de dooden en gewonden weg en bracht het l\jk van Xymatis naar zijn slaapkamer. Twee antartes hiel den er de wacht bij...... Opeens herinnerde Vitus zich den kapitein, dien Salomon geboeid in den kelder had achtergelaten. Lieve help! riep hij, de arme drommel zal zjjn leven lang geen lid meer kunnen verroeren. Als Salo mon iemand onder handen gehad heeft Elena stelde hem gerust. Heb je dan niet gemerkt, vroeg zij hem, met een wijzen, echt vrou- welrjken glimlach, dat Irene niet bij ons is? Zij is naar Stratos toege gaan. Wij zullen haar niet storen, liefste, zij hebben vier vreeseljjke jaren lang op dit oogenblik moeten wachten. Boven lag Xymatis stijf en strak in zijn Fransche praalbed, en bene den, in den kalen vochtigen kelder, hing zijn. vrouw aan den hals van den man, dien zij sedert haar prilste jeugd beminde en schreide schreide, tot de ellende vart haar vierjarig huwelijksleven als een booze droom achter haar lag plaats makend voor een nieuwe heerlijke werkelijkheid. LAATSTE HOOFDSTUK. Bruiloft. Intusschen zat Hamid Bey in de keuken van het huis te Zaricani, staarde naar den haard, kauwde op .zijn snor en brak zich het anders zoo vindingrijke hoofd oyer het pro bleem, hoe hij twintig gendarmen in de gang kreeg. Toen hij des middags de twintigste cigaret gerookt had, had hg eindelijk een idee. Als een dronken ezeldrijver wan kelde hij de straat op, maakte met iedereen ruzie, veroorzaakte opstoot jes, werd i tenslotte door een patrouille redifs opgepakt en voor den luitenant gebracht. Dien gaf hij onder vier oogen zijn bevelen en wankelde toen weer het huis van den schoolmeester binnen. Een paar uur later reed een eska dron cavallerie uit de richting van Elassona het dorp binnen, maakte een geweldig spektakel, schoot, en reed alles overhoop, wat niet on middellijk in de huizen vluchtte. Toen werden in iedere woning door groepen van trien tot twintig man huiszoekingen gedaan. Alle moge lijke lieden werden gevangen ge nomen. Wordt vervolgd. 288. Er kwam een bootsman voor bij, die hem op zijn gemak eens bleef staan aankijken, en toen zei: Wel, wel, is het kuiken uitgeko men? Je zou zeggen waar komt zoo'n krielkip ineens vandaan, hè? En dat wil me het dek schrobben, dat ik een half uur geleden ge daan heb. Wie heeft jou dat op gedragen, apekind? WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942. Beteeken t: v „Voor hef volk, door het volk". uitbreiding van het areaal ver wacht worden .zonder dat er spra ke is van een gevaarlijk forceeren en zonder dat er grond benut wordt welke beter voor de voedsel voorziening bestemd had kunnen worden. Hoe het echter ook met de amateurteelt zal verloopen. de beroepsteelt gaat op den een maal ingeslagen weg voort en breidt zich steeds verder uit. Aan de hand van de ook dit seizoen weer opgedane erva ringen heeft de tuinbouwin- spectie reeds weer dusdanige richtlijnen opgezet, dat men er verzekerd van kan zijn, dat de tabaksteelt volgend jaar, met of zonder amateurs, nog uitgebreider en beter geordend dan tot dusver ter hand geno men zal worden. MAXIMUM GROSSIERS- EN DETAILI^STENPRUZEN VOOR GROENTEN. Bekendmaking No. 27/1942 Deze prijslijst geldt van 19 Augus tus 1942 af. Gros- Detail- siers- listen- prijzen prijzen GROENTEN Holl. bloemkool: 1 p. 100 st. p. st. Ia boven 27 cm over den kop gemeten f18.f0.24 Ib 2227 cm over den kop gem. f 15.f0.20 II 1822 cm over den kop gem. f 11.f 0.14 III 1218 cm over den kop gem. f 7.50 f0.10 p. 100 kg. p. kg. Witte kool f 5.50 f0.06 Roode koolf 6.90 f 0.09 Savoye kool f 6.90 f 0.09 Chineesche kool f 6.20 fO.OÜ Spitskool f 5.90 f 0.08 Boerenkool f 7.50 fO.lü Snijsla f 10.f0.13 Andijvie f10.— f 0.13 Postelein f 17.f0.22 Spinazie: blud f 13.50 f 0.18 struik f12.50 f0.16 Boonen: stok prinsesse f26.50 f0.34 snij spek f 19.50 10.25 stamboonen <- zonder draad f 19.50 f 0.25 Overige soorten f 16.50 f 0.22 Pronkboonen f 14.— f 0.18 Tuinboonen f 8.50 fO.11 Kropsla: p. 100 st. p st. I minstens 2 kg. per 10 st. f 3.50 f0.06 II van 1.7 tot 2- kg. per 10 st. f 3.— f0.05 Komkommers: Ia minstens 850 gr. per stuk f 17.f0.22 Ib 700—850 gr. p. st. f 14.f 0.18 II 600—700 gr. p. st. f 11— f 0.14 III 500-600 gr. p. st. f 8.— f0.10 p 100 kg. p. kg. Komkommerstek f10 50 f 0.14 p. 100 kg. p. kg. Tomaten I. II, III en IV f20.— f0.26 Tomaten, 4bpnken f 15.50 f0.20 Tomaten, kriel en gescheurde f 10.— f 0.13 p. lOOst. p. st. Aubergines f 24.50 f0.31 p. 100 bos p. bos Peterselie, kervel f 4.50 f0.07 Bosselderij f 4.— f0.06 p. lOOst. p st. Knolselderij 16 cm 0) f 7.50 f 0.10 p. 100 bos p. bos Bosprei f 5.70 i 0.08 p 100 kg. p. ke Zilveruien f 15.50 f 0.20 Pepers f 68.— f 0.84 p. 100 st. p. s.t Paprika f 17.50 f0.23 Koolrabi (boven 7 cm. 0) f 6.— f0.08 Peen zonder lof: p. 100 kg. p.kg. I van 20—50 gram gewasschen flO.— f0.13 II van 51—200 gram ongewasschen f 7.f 0.09 III van 201500 gram ongewasschen t 6.f0.06 Bospeen p. 100 bos p. bos (0.6 kg. peen minst. 15 st. per bos) f 7.50 f0.10 p. 100 kg. p. kg. Kroten f 6.— f0.08 Ramenas f 11.f0.14 Sjalotten f 11.f0.14 Herfstknollen f 5.50 f0.08" Bleekselderij f 11.f0.14 Zuchetti f 11.f 0.14 Pootuien f 8.50 fO.11 Vroege aardappelen: I boven .28 m.m. f0.09 II kriel boven 15—28 mm. f 0.06 Vpor het snijden van kool mag 3 ct per kg. berekend worden, met dien verstande, dat de kool na het snijden gewogen wordt. Voor het schrappen van wortelen mag 1 cL per kg. of per bos bere kend worden, met dien verstande, dat de wortelen vóór het schrappen gewogen worden. Voor bezorging van groenten mag door détaillisten 1 ct. per kg. in rekening gebracht worden boven den verkoopprijs, af winkel. Voor de afwijkende qualiteit van bovengenoemde producten, alsmede voor het z.g. uitschot, moeten prijzen berekend worden, we^ke in een redelijke verhouding staan tot de hierboven gepubliceerde maxi mumprijzen. welke gelden "voor da beste kwaliteit. Bij inkoop tegen la gere dan de gepubliceerde maxi mumprijzen moeten de verkoopprij zen dienovereenkomstig worden verlaagd. Het vragen van hoogere prijzen is strafbaar. Bewaar deze opgave en gebruik haar. Nieuwe opgaven kunnen de vroe gere ongeldig maken. MAXIMUM GROSSIERS. EN DETAILLISTENPRUZEN VOOR FRUIT.. Bekendmaking No. 27/1942 Deze prijslijst geldt van 19 Augus tus 1942 af. Gros- Detail siers- listen- prijzen prijzen FRUIT. Druiven: p. 100 kg. p. kg. Groep I. Gros Coll- man, Golden Cham pion, Muscaat, West-Frisia, Leo- pold f96.— f 1.14 Groep II. Fraiiken- thaler f84.— fl. Groep III. Overige sóórten f79.f0.95 Meloenen: suiker en kleine groene ananas f35.50 f0.43 overige soorten f24.50 f 0.31 Voor de prijzen van augurken, peren, appels, pruimen en perziken zie vorige publicatie, eveneens voor kersen, aalbessen, kruisbessen, boschbessen en frambozen die pu blicatie, waarin dfe prijzen daar voor het laatst zijn opgenomen. Voor bezorging van fruit mag dóór detaillisten 1 ct. per kg. in rekeniffc gebracht worden boven den verkoopprijs af winkeL Voor de afwijkende qualiteit van bovengenoemde producten, alsmede voor het zg. uitschot, moeten prij zen berekend worden die in een -re delijke verhouding staan tot de hierboven gepubliceerde maximum prijzen, welke gelden voor de beste kwaliteit. Bij inkoop tegen lagere dan de gepubliceerde maximimprij- zen moeten de verkoopprijzen dien overeenkomstig worden verlaagd. Het vragen van hoogere prijzen Is strafbaar. Bewaar deze opgave en gebruik haar. Nieuwe opgaven kunnen de vroe gere ongeldig maken. Hoofdredacteur A. R. Jonker Plaatsverv. van den hoofd- red., buitenl. en stadsnieuws Den Helder A. C. van Kampen. Binnenland, alg. report, en streeknieuws A. Eriks. Haags.ch redacteur P. E. H. M. Vcrberne, Den Haag. Verant woordelijk voor de adverten ties, Schager ediüe. G. Schoorl. Schagen Verantwoordelijk v. ie advertenties. Heldersche editie, J. Visser. Den Helder.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2