POLITIERECHTER INSTALLATIE Laodvrouweoleidster U/xdeAAfloAt SqmriaUie& reovtrs van Dinsdagmiddag had in het ge- bouw van den Nederlandschen Landstand fin da Zeestraat te 's-Gra- venhage dé installatie plaats van mevr. ZwiersLuth, die door den boerenleider als landvrouwenleid ster is benoemd. Tevens werd de bond van boerinnen en andere plattelandsvrouwen als de afd. landvrouwen bij de hoofdafdeelin* .Volk en Bodem gevoegd. In een korte toespraak, welke do boerenleider bij deze -plechtigheid hield, dankte hij mevr. Eggink Lovink en mevr. Uilenberg voor het vele nuttige wek, dat deze in den vroegeren Boerinnenbond heb ben verricht. Verder memoreerde spreker de belangrijke plaats, wel ke de vrouw in het Germaansche gemeenschapsleven had ingenomen en gaf hij in enlkele trekken de oor zaken weer, die tot ondermijning van deze positie hadden geleid. Nu er weer een gigantische strijd ge streden wordt door de mannen, moeten deze daarbij gesteund worden door de vrouwen, evenals dat in de oude gemeenschap ge schiedde. Spreker besloot met de opmer king, dat deze taak bij de land vrouwen in veilige handen is en dat hij daarom met eeü gerust hart de afd. landvrouwen kon instal- leeren. Daarna sprak de waarnemende voorzitster van den ouden bond van boerinnen en andere platte landsvrouwen, mevr. EgginkLo vink, die met enkele woorden haar taak aan de landvrouwen leidster overdroeg. Vervolgens sprak de landvrou wenleidster mevr. Zwiers-Luth. Zij Vertelde in de zandstreek van Gro ningen geboren te zijn in een een voudig boerengezin, waarvan de voorouders van geslacht op geslacht boerefi waren geweest. Nu haar de leiding van de land vrouwen is'gegeven, is zij dubbel I dankbaar boerin te zijn, omdat hierbij de practische ervaring haar beste wegwijzer zal zijn. Tot slot werd nog bekend ge maakt, -dat bij de afd. landvrou wen van den Nederlandschen Landstand zijn benoemd als: Landvrouwenleidster (landelijk leidster); mevr. H. Zwiers-Luth. Raadsvrouwe: mevr. H. 'Eggink- Lovink; werkleidster: mevr. C. N. Uilenberg-Rupp. Provinciale leidster voor Noord- Holland:'mevr. G. de Haan-Bösker. Ziekenfonds Rechten en Plichten. De centrale persdienst van het N.A.F. meldt: Eenige maanden geleden werd er reeds de aandacht op gevestigd, dat bij de lötvoering van het Zie- kenfondsenbesluit dikwijls moei lijkheden ontstaan, doordat verze kerden er zich niet voldoende re kenschap van geven, 'dat zij niet alleen rechten,- doch ook plichten hebben. In het bijzonder-werd daarbij ge wezen op het feit, dat dikwijls op« neming in een ziekenhuis plaats heeft, zonder dat de behandelende geneesheer de opneming noodzake lijk acht en zonder dat het fonds door inlevering van de daarvoor bestemde formulieren van de op neming in kennis is gesteld. Daar gebleken iB, dat zich nog steeds dergelijke gevallen voor doen, meenen wij goed te doen nog eens aan het bovenstaande te her inneren. Het ziekenfonds is niet gehouden de kosten, aan de behandeling en de opneming jn een ziekenhuis ver bonden, voor zijn rekening te ne men, wanneer hiervan niet op de voorgeschreven wijze werd kennis gegeven. Tegenover de vele rechten, welke verplicht-verzekerden aan het Zie- kenfondsenbesluit kunnen ontlee- nen, zijn de plichten van zoo een- voudigen aard, dat de vervulling 'daarvan onder alle omstandighe den mag worden verwacht. Hier mede wordt niet alleen een vlotte wijze van uitvoering van het be sluit verkregen, doch bovendien wordt hierdoor het belang van den verzekerde zelf in hooge mate ge diend. De heide bloeit De zonneschijn van de laatste da* gen, zoo schrijft de Ned. Toeristen bond (A.N.W.B.), heeft het in bloei komen van de heide krachtig be vorderd. De paarse kleur van de velden breidt zich thans snel uit en zoowel op de Veluwe als in Twente en Drente, het Gooi en Noord-Brabant kan het hoogtepunt van den bloei de volgende week worden tegemoet gezien. Ook thans staan reeds deelen van het land in vollen bloei, zooals de Strijbeek- sche heide bij Breda, de heide in Dwingeloo, Olterterp (bij Beetster- zwaag) en Borger, In sommige streken, zooals bij Vorden, heeft de heide veel van de vorst in den afgelooïpen winter te lijden gehad. Niettemin zal men in tal van ge bieden nog volop van het feest van de bloeiende heide kunnen ge nieten. DE ZEEYISCH7RIJZEN. 'a-ORAVENHAGE, 19 Aug. Nu de prijzen voor de zeevisch zijn vastgesteld wordt de aandacht, van het publiek gevestigd op de offici- eele mededeelingen in de bladen van heden, waarin de prijzen van de voornaamste zeevischsoorten worden bekend gemaakt. Ook hier, en vooral daar het een distributie- vrij voedingsmiddel van groote beteekenis betreft, wordt de alge- heeie medewerking van 't publiek ingeroepen, opdat geen te Jïöoge prijzen worden betaald. Voor een redelijke verdeeling van de visch is een stipt nakomen van de prijs- voorschriften noodzakelijk. I Van alles wat nit dorp en stad Kind In zwembassin verdronken. In de gemeentelijke openlucht zweminrichting „De IJzeren Man" te Eindhoven bêmerkte Dinsdag middag een baadster, die zich in 't ondiepe bassin begaf, dat een kind op den bodem lag. Na langdurige pogingen om het kind tot bewust zijn te brengen, moest de ontboden dokter den dood constateeren. Brand in gebouwencomplex. Gistermorgen omstreeks half elf, brak brand uit in het gebouwen complex, van dén heer G. Slob te Hoornaar. De brand, die vermoede lijk door hooibroei, was ontstaan in het achterste gebouw, werd spoedig aangetast door de Hoor- naarsche brandweer. Men wist het woonhuis annex brood- en banket bakkerij te, houden. Het achterste gebouw, een opslagplaats voor brandstoffen en hooi, brandde ge heel uit. Vèrzekering dekt de schade, welke vrij groot is. WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942. Betëekent: Groote kans op één der twee millioen geldprijzen. INTERNATIONALE KANOWED STRIJDEN TE STARNBERQ. Ook Nederlanders aan den start. De Nederlandsche Kano Bond heeft naar de „Internationale Ka- nuregatta" te Starnberg de volgen de wedstrijdvaarders afgevaar digd: J. Braster („De Geuzen". Zaandam), G. Houwertjes („Quo Vadis", Koog a. d. Zaan) en W. Schaap („Quo Vader",'. Koog a. d. Zaan). Allen zullen zoowel op de langebaan (10.000 meter), als op de kortebaan (1.000 meter) uitko men. Braster zal varen in de K 1- klasse en de heide -anderen in de K 2-klasse. Zooals bekend worden de wed strijden gehouden op de Starn- berger See bij München. De lange- baan-wedstrijden vinden plaats op Zaterdag 22 en de kortebaan-wed strijden op Zondag 23 Augustus. De Nederlandsche ploeg is gister morgen naar Duitschland vertrok ken. Als leider fungeert de heer A. Kcrckhoff, lid van de bondswed- strijdcommissie van den N.K.B. gwemmen. Zwemwedstrijden van den Nationalen jeugdstorm Onder groote belangstelling zijn in het A.M.V.J. Zwembad te Ara sterdam zwemwedstrijden van den Nationalen Jeugdstorm gehouden. Deze wedstrijden vormden het slot van een zwemcursus van een week, waarvoor een vijftigtal stormers en stormsters uit het geheele land in Amsterdam waren samengeko men om door de kompane de Doo<^- Koenen getraind te worden. De wedstrijden dienden 'tevens als se lectie voor de zwemploeg welke ons land in Milaan zal vertegen woordigen. Het programma werd afgewis seld met verschillende demonstra ties. In aanmerking genomen den kor ten tijd waarmee de meeste deelne mers en deelneemsters zich eerst met wedstrijdzwemmen bezig hou den, mogen de gemaakte tijden ze ker bevredigend genoemd worden, hoewel er nog hard getraind* zal moeten worden voor Milaan. In Coby Koster en Leen Gerritse be zit de Jeugdstorm een paar goede krachten. Vooral Gerritse is in het laatste jaar zeer vooruit' gegaan. De 100 M. crawl won hij gisteren in zijn besten tijd 1 min. 06 sec., ver voor zijn tegenstandei*. Ook Coby Koster boekte op de 200 M. school slag een ondubbelzinnige overwin ning, (3 min. 08.2 sec.). De' voornaamste uitslagen lui den: 100 M. rugslag stormsters: 1. Sien Berghuis 1 min. 23.5 sec.; 2. Dien- tje Kaan 1 min. 23.7 sec.; 3. Ans Jansma 1 min. 52.3 sec. 100 m. schoolslag stormsters: 1. Aaf Vens 1 min. 42.5 sec.; 2. Henny Meyer 1 min. 44 sec.; 3. Eefje Kop pelaar 1 min. 51.G sec. 200 M. schoolslag stormsters: 1. Coby Koster 3 min. 08.2 sec.; 2. Jet- ty van Iperen 3 min. 18 sec.; 3. Anie Waterman 3 min. 19.6 sec. (buiten mededinging). 100 M. vrije slag stormsters: 1. Dientje Kaan 1 min. 17.5 sec.; 2. Sien Berghuis 1 min. 19 sec.; 3. An- nie Eggermont 1 min. 20.5 sec. 100 M. vrije slag stormers: 1. Leen Gerritsen 1 min. 06 sec.; 2. Hein Zomer 1 min. 20,5 sec.; 3. Jo de Roos 1 min. 20.7 sec. 200 M. schoolslag stormers: 1. Piet Bakker 3 min. 38.2 sec.; 2. Piet Vens 3 min. 39 sec.; 8. Wim Land man 3 min. 52.3 sec. 100 M. rugcrawl: 1. Leen Gerrit sen 1 min- 24.6 sec.; 2. Gerrit Podt 1 min. 24.9 sec. 3 x 50 m. wisselslag estafette: 1. stormersploeg 1 min. 54.5 sec.; 2. stormstersplóeg 1 min. 34.5 sec. 4 x 50 M. schoolslag estafette.' 1. Stormstersploeg 2 min. 55 sec.; 2. Stormstersploeg 3 min. 06.4 sec. FEUILLETON Een romantisch verhaal alt de Grieksche bergen door ERNST KLEIN 50 De inwoners van Zaricani dach ten, dat de jongste dag was aan gebroken en merkten temidden van het heidenlche lawaai niet, dat de troep, die het huis van den school meester was binnengedrongen, niet meer te voorschijn was gekomen. Het eskadron cavallerie reed onder veel kabaal terug naar Elassona, terwijl Hamid aanstalten maakte, om met zijn manschappen den marsch door de onderaardsche gang te onder nemen. Hij Het den haard draaien en daal de af. Zocht naar den schakelaar, om het licht aan te draaien.Maar hoe hij ook draaide en drukte, de gang bleef in duisternis gehuld. Hamid wist onmiddellijk wat hem te doen stond. Kortsluiting komt alleen bij de electriciteltswerken van groote steden voor. Maar hier was iets niet in orde. Hij liet van het brandhout, dat op den haard lag, een paar fakkels maken en toen ging het voorwaarts, hij aan de spits van den troep. Lang duurde de marsch niet. Na ongeveer drie kwartier ver sperde een reusachtige puinhoop den weg. De zoo zorgvuldig uitgegraven gang was ingestort opgeblazen, zooals Hamid op het eerste gezicht zag. Een uur lang werkten de mannen, om de rotsblokken uit den weg te ruimen. Vergeefs liet vernielings werk was te grondig verricht. Hamid moest omkeeren. Hij huilde bijna van woede'en razernij. Hij was een hard, een wreed sol daat. Opgegroeid in den voor£duren- den strijd van man tegen man, volk tegen volk, was hij geworden, wat men een bloedhond noemt. In geheel Macedonië, vanaf de Serivsche ber gen tot aan Valeciko kende men zijn naam, en Serven, Bulgaren en Grie ken, die eeuwig in oneenigheid met elkaar leefden, warefi het In het wenschen van dezen naam roerend eens. Met Hamid Bey joegen Servi sche moeders hun kinderen schrik aan, vervenschten Bulgaarsche va ders hun zonen, bedreigden' Griek se popen hun gemeenten. En deze man was thans niet in staat, zijn' vriend te helpen, die zijn hulp wel licht dringend noodig had die mis schien de minuten telde, totdat Ha mid zou komen... Als een panter liep hij den heelen middag en avond op en neer in de kamer van Vitus, op zijn snor by- DIPLQMA BONDSTURNER INGESTELD. Aanmoediging tot verhoo ging van hot tarn peil. Dat het het N.G.V. bestuur ernst is, om zijn taak als leidinggevend orgaan, voor gymnastiek uit te voe ren, blijkt uit een mededeeling, welke ons bereikt over de instelling v*.n een diploma le, 2e en 3e klasse bondsturner(ster). Dit diploma moet gezien worden als een aanvulling van de reeds be staande vaardigheidsproeven, waar van de populariteit overduidelijk blijkt uit het aantal van 5000 ge slaagden in 1941. De voorgeschre ven oefenstof is vooral voor le klasse aanzienlijk zwaarder dan de vaardigheidsproeven, maar ook nu vlot en logisch van opbouw en zeer geschikt voor de keurtürners (sters), die daarin tevens een aan moediging vinden tot verhooging van het turnpèil. Door electrische draad gedood. Dinsdagmiddag is de zeventienja rige jongen Verhoef uit Waalwijk in aanraking gekomen met de elee trische draden van een lantaarn paal, waarin hij tijdens het spel wae geklommen. Hij stortte dood naar beneden. Lift omlaag gestort, In een fa briek te Arnhem heeft een onge luk met een lift plaats gehad, waarbij zes personen zijn gewond. Een aantal arbeiders had in strijd met de voorschriften in een goede renlift plaats genomen. Door over. belasting knapte de kabel en stortte de lift naar beneden. Zeven arbeiders moesten naar het ge meenteziekenhuis worden overge; bracht ,waar een van hen kon wor" den heengezonden. Bij het baden verdronken. -— Bij 't baden in de Lek is gistermiddag het 12-jarige zoontje van de wed. Bonter, wonende te Streefkerk, ver dronken. De jongen kon niet zwem men en toen hij in den stroom geraakte, verdween, hij in de diep te, zonder dat iemand hem te hulp kon komen. In een vijver verdronken. Gis termiddag waren drie jongens, waarvan er twee kqpden zwem men en één niet, aan het baden in een in aanleg zijnden vijver in het Zuiderbad te Den Haag, Op eeiv gegeven oogenblik werd de 13- jarige D. van M„ uit de Honthor- sterstraat, gemist, waarop zijn twee vriendjes de politie waar schuwden. Èen agent heeft eeni- gen tijd gedregd, waarop hij het lijk van den verdronken jongen ophaalde. Doodelijk ongeval. In de onder- grondsche werken van de Oranje Nassaumijn III te Heerlenheide, heeft zich een instorting voorge daan. waarbij de 21-jarige sleeper van Rijzewijk uit Heerlen doodelijk verongelukte. De jongeman was ongehuwd. Inbrekers gepakt. Een goede week geleden werd te Nijmegen ingebroken in een woning in een buitenwijk, terwijl de bewoners uit- stedig waren. De politie kon er th-ans toe overgaan zes personen te arresteeren, die in twee groepen in de woning hadden ingebroken. iHcNt 289. Piet draaide zijn bezem eens in de emmer om en wees op de eerste de beste, die hij een eind ver der zag staan. De zeeman liep op zijn maat toe en snauwde: Waar bemoei jij je toch feltijd mee, hè? Heb jij hier de orders uit te dee len? En hij wees nijdig op Piet. VOOR DpN ALTIJD WEER DEN HELDER. Den Helder schijnt nog altijd een plaats te zijn waar men het niet zoo nauw met de eerlijkheid neemt, en alhoewel de straffen die de diverse a£- deelingen van de Alkmaarsche Recht bank uitdeelen steeds strenger worden, blijken de leden van het gilde der langvingerigen nog immer niet vol doende afgeschrikt te worden. Maandagmiddag moest zich voor den Politierechter weer een jeugdige boe renarbeider van 18 jaar verantwoor den, omdat hij op 25 Moi van de afwe zigheid der bewoners misbruik ge maakt had, om een perceel aan de Oude Kerkstraat binnen te sluipen en zich daar meester te maken van al lerlei artikelen, hoofdzakelijk eetbare waar. Zoo nam hij o.a. een pond vet, een trommel koekjes, ëen pond-boter, als- méde enkele stukken zeep weg. 'Ook een klein geldbedrag van 10.70, dat hij toevallig t egenkwam, bleek van zijn gading te zijp- Verdachte zeide dat hij uit honger gehandeld had, maar de Politierechter merkte op, dat de stukken zeep toch zeker wel niet opgepeuzeld waren. Verdachte bleek niet geheel normaal te zjjn en woonde bij zijn moeder thuis, die over het geval heelemaal niet te spreken was geweest. Ze was zelf rheegekomen en toonde zich niet zoozeer gebelgd over de misstappen van haar zoon. als wel over het feit dat de benadeelde juffrouw na eerst beloofd te hebben er geen politiewerk van te' maken, toch aangifte gedaan had. Ze was er maar niet van te over tuigen, dat dit buiten den Politierech ter omging en toonde zich zeer veront waardigd oyer diens onverschilligheid op dit punt. Daar de knaap, zoowel als het gezin niet ongunstig bekend stonden, bleef de Officier clement en hij eischte een boete van f 40.— of 15 dagen. Het vonnis werd conform. Officieele mededeelingen INSCHRIJVING VAN VOLKSTUINEN De Product iecommissaris voor den Tuinbouw en de Ooftteelt maakt be kend, dat de gelegenheid tot het aan vragen van een inschrijving van een volkstuin bij de Landbouv/-Cyisis-Or- ganisatie, binnen wier werkgebied de volkstuin is gelegen, door middel van een bij den plaatselijken bureauhouder verkrijgbaar formulier, tot en met Za terdag 22 Augustus 1942 blijft bestaan. Aanvragen, welke na dezen datum bij de L.C.O. binnenkomen, zullen ,niet meer in/behandeling worden genomen. Op grond van cjé „Bodemproductïe- beschikking 1942 Volkstuinfen", is het gebruiken van een volkstuin verboden, indien deze niet is ingeschreven by voormelde L.C.O. en de gebruiker er van niet in het bezit is van een door die L.C.O. uitgereikt bewijs van. in schrijving. SERVIESGOEDDISTRiBUTIE. 18 Augustus. De Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart maakt bekend, dat détaillisten en instellingen met een zoogenaamd permanente bevol king (internaten, kloosters e.d.) de bonnen Reserve 30, 31 en '32 van de bonkaart voor voedingsmiddelen 7e periode, welke tot en met 8 Augustus 1942 recht gaven op het koopen van serviesgoed, tot en met 29 Augustus 1942 bij de distributiediensten kunnen inwisselen tegen toewijzingen. De bon nen moeten geplakt zijn op opplak- vellen MD 18. Détaillisten en bovengenoemde in stellingen kunnen met ingang van 18 Augustus 1942 de speciale punten met opschrift: „Serviesgoed Extra" op eèn door den distributledienst te bepalen dag inleveren, waarbij opplakvellen MD 268 gebruikt dienen te worden, welke bij de distributiediensten ver krijgbaar zijn f 0.03 per 10 stuks. Deze speciale punten welke een on- bepaalden geldigheidsduur hebben, zijn in de plaats gekomen van de spe ciale vergunningen, die van 10 Augus tus 1942 af niet meer uitgegeven wor den, doch hun normalen geldigheids duur behouden. Ten einde het vereischte minimum „VUILE 8CHOFT". Maria S„ huisvrouw te Den Helder, moest op het matje komen, omdat zij op 1 Mei door de stad wandelend, te- ,gen een haar vijandige kennis gezegd had: „Vuile schoft". De meneer H. K., tegen wien deze onvriendelijke woor den gebezigd waren, had het niet „ge nomen" en aangifte gedaan bij de po litie. Verdachte ontkende hardnekkig iets gescholden te hebben. Even later echter bleek dat ze wel „schoft" ge roepen had, maar het „vuile" was er niet bijgevoegd. De meneer H. K. had een getuige meegenomen om te bewijzen dat een en ander wel duidelijk had plaats ge vonden, doch de verdachte ook niet mis, had zich weer voorzien van een getuige a décharge. Het eigenaardige van het geheele geval was, dat de ge tuige a decharge A. O. de wettige echt genoot bleek te zijn van de juffrouw, die kwam bewijzen dat de ten laste legging wel degelijk waar was. Bovendien wérd het toen ook nog duidelijk dat de juffrouw op het matje heusch de kwaadste nog niet was, en dat de meneer (de „vuile schoft") het haar steeds 'wel erg lastig maakte. Toen de Politierechter vroeg of dit waar was, ontkende deze het, maar de Politierechter geloofde den getuige niet bijster. In verband met het feit dat ze alle bei niet zoo „zuiver op den graat wa ren", eischte de Officier slechts een boete van f7.50 of 3 dagen. De Politierechter vond dit nog te hoog en maakte er f 3.— of 1 dag van. van 100 punten (of veelvouden daar van) te bereiken, is het tot en met 29 Augustus 1942 geoorloofd de bon nen 30, 31 en 32 en de speciale pun ten gezamenlijk, in te leveren. Tevens dient men' tegelijk met de bonnen en punten een formulier MD 201A in te leveren, waarop eventueel, behalve naam en adres, enz., de ingeleverde punten en bonnen naar hun soort ver meld diénen te zijn. Grossiers, die tevens détaillist zijn.r kunnen hunbonnen en punten uit sluitend bij den distributiedienst in leveren in hun hoedanigheid van dé- taiUist, dus onder een R-nummer. Grossiers, tevens détaillist, die nog niet onder' een R-nummer zijn inge schreven bij hèt Rijksbureau voor cjgp Keramische Industrie, Juliana van Ptolberglaan 27, 's-Gravenhage, moe ten zich hiertoe ten spoedigste met dit Rijksbureau in verbinding stellen. VEEVOEDERAARDAPPELEN. In verband met het feit, dat er ten aanzien van de administratieve rege lingen voor het vervoederen van aard appelen bij velen nog onwetendheid bestaat, maakt de Provinciale Inkoop centrale van Akkerbouwproducten voor Noord-Holland bekend: 1. dat, alvorens tot het vervoederen van kriel en uitschot over te gaan, een Veevoedcrverldaring dient te worden aangevraagd bij den P.B.H., waaronder de betrokkene ressor teert. 2. Indien aardappelen voor consump tiedoeleinden niet geschikt zijn en men deze aardappelen wil vervoe deren of als veevoer verkoopen, ook hiervoor een Veevoederverkla- ring bij den P.B.H. dient te wor den aangevraagd. Telers, die voor veevoeder vrij gegeven aardappelen hebben ^en deze wenschen te verkoopen, moe ten dit uitsluitend doen aan de V B.N.A. Zij, die veevoederaardappelen wil len koopen, dienen een aankoop vergunning aan te vragen bij de Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten voor Noord- Holland te Alkmaar. Bovenstaande regeling geldt niet al léén voor beroepstelers, doch voor al len, die bij de Landbouw-Crisis-Orga- nisatie zijn georganiseerd en aardap pelen verbouwen. tend, knarsetandend en de vuisten ballend. Toen was zijn geduld uitgeput. Wat er ook gebeurde diplomatieke verwikkelingen oorlog met Grie kenland het was hem totaal on verschillig. Hg ging Vitus bevrijden of hy stak tot wraak het huis der bandieten 1 oven Hun hoofden in brand. Hij zou het wel vinden, het huis met den tuin en het tuinhuis... Zoodra de duisternis begon te val len, vertrok hy. Tot aan de grens volgde hy de bergstraat. Toen het Turksche grens- huis in zicht kwam, sloeg hy een smal ravyn in, dat langs den weg naar Grieksch grondgebied voerde. Achter elkaar marcheerden zgn sol daten, geruischloos slopen zg voort langs de in diepen nacht gehulde rotsen Als de Grieksche grensposten hem ontdekten was hot uit... Dan schiet, ik die honden over hoop, beloofde Hamid zichzelf. En teen plotseling... Met een schok bleef hg staan. Zijn gehoor was door jarenlange ervaring bijzonder scherp ontwikkeld h\j had een geruisch vernomen, dat hy onmiddellijk herkende. Het afglgden van den hoef van een muildier langs de steenen... In het ravyn naderde een troep van den anderen kant... Die schenen in bergstrijd even er varen te zyn als hy. Piy vernam geen geluid meer. zy f tonden stil en loerden, zooals hy Er verstreken vgf, tien, vg'ftien minuten... En toen... Toen werd de stilte van den-nacht ve "-cheurd door een vreeselijk trom petgeschal. Tot twee-, driemaal toe.., Iemand van den anderen kant in het donker verborgen troep niesde, dat d bergen wankelden. Prosit professor! riep een bru- tai. stem in het Duitsch. Hamid maakte een luchtsprong. Die stem kende hij. Thavon! schreeuwde hy. Hamid! Zoo vonden zij elkaar. Nadat zy in het duister, als roofdieren, gereed tot den sprong, op elkaar geloerd hadden, verbrak professor Martius de spanning. In plaats van geweervuur en revol verschoten dreunde het ravyn van lachsalvo's. Alleen de porfessor lachte niet. Die was woedend. Ik ben geen barbaar, zooals u, myne heeren. schold hy. My heeft dr beschaving geleerd, in zoo'n koele nachtlucht een verkoudheid op te deen. Hamid zette groote oogen op, toen Vitus Elena uit het duister te voor- schyn haalde en haar aan hem als zijn verloofde voorstelde. Nog groo- tere oogen zette hy op, toen hij het verslag te hooren kreeg. Ja, waarde vriend, zeide Vitus, het ©chyR*, dat jullie, Jong-Turken, I je precies zoo laat beetnemen als de oude Pasja's, die vroeger het bewind in handen hadden. Jullie goede vriend, Xymatis, was de ongekroon de koning van dit land. Hg heeft jullie aardig bg xlen neus gehad. Hg heeft te Saloniki /gewoond, heeft jullie uitgenoodigd, jullie oesters eh champagne voorgezet, en buiten in de bergen, hebben zyn komitadschis jullie soldaten vermoord. En hg heeft daarbij goede zaken gedaan.De mi nisters te Athene hebben evengoed naar zijn pgpen moeten dansen als de pope in Ajos Dimitrios. Wie niet gehoorzaamde kreeg een kogel of een messteek. Hy behoefde zelf na-, tuurlgk geen vinger uit te steken. Hij had een organisatie, die schitte rend werkte, vooral wat het ombren gen betreft. Als hy te Saloniki in zijn mooie villa den vinger ophief, dan gingen precies daar, waai hg wilde in Macedonië, de geweren af. Alleen voor mg heeft hy zich persooniyke moeite gegeven. Ik moest natuuriyk ook gevangen genomen worden, om zakelgke en om privé-redenen. Mgn blad zou betaald hebben dat was de zakelgke kant. En dan zou de heer Apollodoros Xymatis my in hoogst eigen persoon naar de andere we reld geholpen hebben, waarmede de andere kant van hot geval in orde gebracht zou zijn. Ik kan mij erop laten voorstaan, persoonlijk door hem gehaat te zijn. Wordt „vervolgd. RADIOPROGRAMMA Vrijdag 21 augustus. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 8.50 Ochtendgym nastiek. 7.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 7.15 Scheer U bil muziek (gr. pl.). 7.45 Ochtend gymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten en programmauitireksel. 8.16 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" (opnj. '9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Composities voor strijk-trlo (gr. pi.). 10.00 Tempo (gr. pl.). 11.00 Vacantie- Kleuterklas. 11.20 Gerard Lebon en zijn orkestt 12.00 Luisterspel: „De geschiedenis antwoordt". 12.16 Bertus van Dlnteren en z()n orkest. 12,40 Almanak. 12,45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Otto Hendriks en zijn orkest en gramofoonmuziek. 14.00 Nederlandsche orkesten en solisten (opn.). 16.00 Bijbellezing. 16.20 Zang met pianobegeleiding. 16.45 Orgel concert (gr. pl.). 17.15 B.N.O.: Nieuws-, zakeltfjce- en beursberichten. 17.30 -De knutsel- klas. 17.45 Gr^mofoömnuziek. 18.00 Omrocp- Pianotrio. 18.30'Neerlands stem van het Oost front. 18.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 18.55 B.N.O.: Binnenlandsch zakelijk praatje. 19.05 Het wekeHJltsche sportpraatje. 19.30 Pront en vaderland, gevarieerd programma, voor de Nederlandsche strijders aan het Oostfront. (Vanaf 20.15 alleen fbor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio be schikken). 20.15 Gramofoonmuziek. 21.00 Orgelconcert. 21.25 Gramofoonmuziek. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Eduardo Blanco en zijn orkest (gr. pl.). 22.15 Operafragmen- t*n (gr. pl.). 22,4524.00 Operette-programma (gr. pl.). Hilversum I, 415.5 m. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Prlsch en vroolijk (gr. pU. 9.00 Melodlsten en soliste (opn.). 9.45 Klassieke muziek (gr. pl.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Pianovoordracht. 10.40 Voordracht. 11.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 11,30 Sollstenconcert (gr. pl.). 12.00 Ensemble Joan Lancé. 13.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Technische Voorlichting „Juiste wijze van melken". 13.15 Tusschen de bedrijven, ge varieerd programma. 18.00 Voor de vrouit. 15.45 Om en om programma. 17.00 Als Je v&re reizen doet11.15 B.N.O.: Nieuws-», zake lijke- „en beursberichten. 17.30 Het groote Omroeporkest. 18.15 Reportage. 18.30 Amuse mentsorkest en solist en gramofoonmuziek. 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 B.N.O.: De Jordaner vertelt over sociale nooden., 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: „Hollands polltlcal aspects". Radio-Centrales: Liederen van Rlchard Strauss (gr. pl.). 20.15 Alleen voor do Radio- Centrales die over een lijnverbinding met da» studio beschikken. 20.15 Hobo, viool, altviool, cello en plano. 21.00 Landmans lust. 21.30 Sollstenconcert (gr. pl.). 21-45 B.N.O.: Nieuws berichten. 22.00 B.N.O.: Leidende staatsleiden schrijven. 22.10 Avondwijding. 22.15-^24.00 Zie Hilversum I. Hoofdredacteur A. R. Jonker. Plaatsverv. van den hoofdred., buitenl. en stadsnieuws Den Ilelr der A. C. van Kampen. Binnen land. alg. report, en streeknieuws A. Eriks. Haagsch redacteur P. E. H. M. Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de adver tenties, Schager editie G.,Schoorl, Schagen. Verantwoordelijk voor de advertenties, Heldersche editie, J. Visser, Qgn Helder.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2