DE CENTRALE FOKVEESAG TE DOORN GRASLAND WORDT GEKEURD Marktbt r chten IN VERBAND MET DE NIEUWE SCHEURPLICHT REGELING. y Naar wij vernemen, zullen de graslandgebruikers in de ge meenten Zijpe, Schagen, Bar- singerhom, Winkel, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Haren karspel, Warmenhuizen en St. Maarten, met het oog op de nieuwe scheurplicl^tregeling de komende dagen bezoek kunnen verwachten van graslandkeur ders, die in overleg met hen de te scheuren perceelen zullen aanwijzen. SCHAGEN DE SCHAGER POLITIE BINDT DEN STRIJD AAN MET DEN SMOKKELHANDEL. Vervoer geen levensmidde len clandestien. De Sohager politie was gisteren pp pad om net hare bij te dragen in den strijd tegen den clandestienen 'handel. Aan het station werd de bagage, zoowel van de binnèn komende als van de uitgaande reizigers onder zocht op smokkelwaar. Gelukkig bleek, dat de Sohager burgerij in dit opzicht, althans dooreen geno men. weinig actief deelneemt aan den clandestienen handel. Want goederen, die niet mochten worden vervoerd, /werden practisch niet aangetroffen. Tevens werd in den loop van den dag huiszoeking gedaan bij een burger van Schagen van wien mocht worden aangenomen, dat hii een partij clandestien verworven slaolie in ziin bezit moest hebben. De huis zoeking leverde niet het gewensch- te succes, althans er werd geen sla olie bij hem gevonden. GESLAAGDE COSTUMIèRES. Bij het heden gehouden examen van de Modevakschool Ensaid te -Utrecht slaagden Mej. J. Timmer mans te Schagen. Mej. L. Lugten- burg. Den Helder als coupeuse, en mej. C. van Tiel en mej. K. Wit. bei den te Wieringermeer als costumi- ère, allen leerlingen van mej. C. Mul te Schagen. Langedijk KINDERUITZENDING. Éii het plaatselijke bureau van den Nederlandschen Volksdienst al hier is een circulaire van het Prov. Bur. in N/Holland ontvangen, waar in wordt medegedeeld, dat binnen kort uit de provincie N. Holland eenige groote transporten kinderen naar pleegouders in Duitschland vertrekken, terwijl de uitzendingen ook gedurende de maanden Sept. én Oct. zullen worden voortgezet. Aangezien de meesten der reeds opgegeven kinderen voor het eerst komende transport bullen worden aangewezen, wordt verzocht, met de meeste spoed nog een groot aantal kinderen, welke voor een uitzending naar Duitschland in aanmerking wenschen te komen, te wilen opge ven en wel bij voorkeur meisjes. De leeftijdsgrens is vafi 6 tot 12 jaar. Er wordt' op gewezen, dat school verzuim is toegestaan. Aangezien de kinderen gezond en gesterkt uit Duitschland terugkee- ren. behoeft dit schoolverzuim geen bezwaar te zijn, daar zij zich dan met te meer energie -aan hun plich ten op'school kunnen wijden en den ongetwijfeld harden winter vol ver trouwen tegemoet kunnen zien. Voor de deelneming aan deze uit zendingen kan men zich opgeven bii het plaatselijk bureau van den Ned.. Volksdienst, afd. Soc. Zaken der gemeente secretarie te Zuidschar- woude. DE AARDAPPELPRIJZEN. Met ingang van deze week zijn voor de aardappelen prijzen vastge steld. waarbij rekening wordt ge houden met de soorten; tot nu toe werd voor alle rhssen een gelijke prijs betaald. De kleiaardappeJen. zijn hiervoor in drie groepen ingedeeld. De priis voor de aardappelen van groep I is f 4.75 per 100 kg. Tot deze groep behooren de rassen: Bevelander (die voorloopig niet mag worden gerooid). Koopmansblauwe. Noor deling. Roode en Bonte Star. West einder aiauwe en Bonje en Zeeuw- sche Blauwe en Bonte. Voor groep II is de prijs f 4.50 p. 100 Kg. In deze groep zijn inge deeld: Bato, Bonte en Blauwe Eigen 'heinaar. Deva. Duivelander, Eigen heimer. Furorë. Iduna. Iris. Komeet. Limosa. Nationaal. Populair, Pre sent. Record. Robijn. Souvenir. West brabander en Wilpo. De'prijs van f 4.25 per 100 Kg. geld voor groep III, waarin ziin op- fenomen: Alberta. Alpha. Belle de ontenay. Bintje (welke voorloopig- niet gerooid mag worden). Dunbar, YeomeivEersteling, Erdgold. Früh- molle. Geelblom. Gloria. Ideaal. In dustrie. Magnetto. Matador. Roode Eersteling. Triumph. Ultimus. Vol- igering,Voran en andere niet in groep I of II genoemde rassen. Voor zand- en veen aardappelen zijn -twee groepen. In groep I. met een prijs' van f 4 per 100 Kg. zijn opgenomen de Bevelander. Komeet. Noordeling. Populair. Record. Ro- .bijn en Roode Star. In groep II. met een prijs van f 3.75 de rassen Alpha. Bintje. Industrie en alle andere geel- en witvleezige rassen, welkp niet in groep I genoemd zijn. Voor duinzandaardappelen (alle rassen) bedraagt de priis f 4.75 per 100 Kg. AANMELDING LOGEERGASTEN De burgemeester van de ge- te Langedijk maakt in een alge meens bekendmaking bekend, dat ingevolge de Aanmeldingsverorde ning van 30 Juli 1942 particuliere personen en openbare of particulie re inrichtingen, die niet bii wijze van bedrijf of geregeld een persoon boven 15 jaren, al of niet tegen ver goeding. langer dan vier en twintig uren ten hunnent huisvesting ver strekken. hiervan in elk bijzonder geval binnen 24 uren na aankomst van den logeergast een schriftelijke aangifte bii het plaatselijke hoofd van politie dienen in te leveren. De persoon, die huisvesting verstrekt en degene., wien huisvesting wordt verstrekt, zijn beiden voor de inle vering der aanmelding op gelijke wijze verantwoordelijk. De verplich ting tot aanmelding geldt niet. wan neer de logeergast den hem opne- menden persoon' bestaat in rechte linie dan wel in de zijlinie tot en met den derden graad van bloed en aanverwantschap. De voor deze aanmelding benoodigde formulieren ziin ter gemeentesecretarie ver krijgbaar. VERGADERING OP MAAT. Zuidscharwoude.In de kolfbaan van den heer P. Kramer vergader de gisteravond de kolfclub ..Op Maat" onder voorzitterschap van den heer P. Boon. die met een toe passelijk woord de bijeenkomst opende. Nadat de notulen waren voorgelezen en goedgekeurd, werd een verzoek van de kolfclub ..Ons Genoegen" te Noordscharwoude be handeld, om een prijs beschikbaar te stellen voor de Nat. kolfwedstrii- den. die dit jaar in haar baan wor den gehouden en die heel wat fi- nanciëele offers eischten. Besloten werd aan dit verzoek te voldoen. Aan het bestuur wordt overgelaten in welken vorm de prijs zal worden gegeven of dit zal zijn een "kunst voorwerp of een medaille. Vervolgens werd de agenda voor de alg. verg. behandeld,die op 14 Sept. in een der lokalen van den heer J. de Bakker zal worden ge houden. Veel stof tot bespreking le verde dit stuk niet op. Alleen wer den nog eenige besprekingen ge houden over de vacature in het Dag. Bestuur wegens- het bedanken als voorzitter van den Ned. Kolf bond door 'den heer J. A. Schriinder. Het! bestuurslid voor Op Maat kreeg ten deze vrij mandaat. Alle leden van deze kolfclub zul le» voor deelname aan de Nat. kolf wedstrijden worden opgegeven. Opgewekt werd om Vri.idags en Zaterdags te gaan kolven om de drukke 3 dagen, die daarop vplgen. voor hen. die van verre komen te ontlasten. Aangezien het korps, dat uit de kolvefs A. Berkhout, C. Berkhout en P. Molenaar bestaat, den wissel- beker reeds tweemaal heeft gewon nen. werd besloten, dit 3-tal weer als korps aan de Nationale wedstrij den te doen deelnemen. Als plaats vervangers werden aangewezen de kolvers A. Schoenmaker. J. J. Reyne en P. van der Welle, die in de aan den gang zijnde onderlinge wed strijden het grootste gemiddelde aantal punten hebben geslagen. Daarna sluitirfg. EEN BOTSING, DIE NOG GOED AP LIEP. Zuidscharwoude. Ter hoogte van café Terburg wilde 'Woens dagmiddag een dame met een kind in een mandje achter op de fiets een naar het Noorden rijdenden wagen, passeeren, terwijl een an dere fietsrijder, wiens fiets met verschillen de tu inbouwgereedsc'h ap pen was beladen, tezelfder tijd den wagen in tegengestelde richting wilde voorbij rijden. De dame, die van achter den wagen den fietser niet zag, trachtte te passeeren als of de weg geheel vrij was, met het noodlottig gevolg, dat zij op den landbouwer inreed. Deze laatste kwam te vallen, de dame bleef nog overeind. De fiets van den man bleek niet meer berijdbaar te zijn. Die van de dame kwam er beter af„ ofschoon de fietsenhersteller er ook aan te pas zal moeten komen. Dit geval zij een waarschuwing voor hen, die (en dit gékjt vooral de op sommige plaatsen zeer nau we straat), een rijtuig willen pas seeren. Men kan daarbij, niet te op lettend zijn. De dame in quaestie betrachtte niet de noodige voor zichtigheid, waardoor de gelegen heid ontbrak den van den tegen overgesteld en kant komenden fiets rijder voorrang te verleenen. De schuldige kwam er hier nog het beste af, maar de afloop had voor beiden veel ernstiger kunnen zijp, DE PASTORIE WEER LEEG. Zuidscharwoude. De heer Korn- dörffer, die nog altijd de pastorie bewoonde, ofschoon hij zijn ambt als voorganger te Harderwijk reeds eenigen tijd had1 aanvaard heeft daar thans een woning kun nen vinden. Hij is nu daarheen verhuisd, zoodat de Ned. Herv. pastorie te Zuidscharwoude leeg komt te,staan. De Kerkvoogdij zal het gebouw niet verhuren, alvo rens zekerheid is verkregen ten aanzien van de kwestie of de ge meenteleden den benoodigden hoofdelijken omslag wenschen te betalen, die hun vanwege de ker kelijke instanties, wordt gevraagd KORPSKOLVERS. Zuidscharwoude. Naar wij vernemen, zullen voor de kolfclub „Gezellig Samenzijn" alhier als korpskolvers voor de Nationale Wedstrijden van den Ned. Kolf- bond fungeeren de kolves G. Mét- tes, Th. Rijper Sr. en Th. Rijper Jr. KORPSKOLVERS. Noordscharwoude. Als korpskol- veis voor de kolf ver. Vriendenkring alhier zijn aangewezen deheeren C. Langedijk. G. Hop en G. Deutekom. Plaatsvervangers-de heeren T. Pran ger en G. Langedijk. DE HEKJES ACHTERUIT. Oudkarspel. Thans is men ook hier begonnen met het achteruit plaatsen van hekken. Er is een be gin gemaakt met het hek voor de woning van den heer A. Swager Az, KORPSKOLVERS. Oudkarspel. Als kornskolvers voor de kolfver. „Onder Vrienden" alhier ziin aangewezen de heeren J. Schrieken. A. Eecen en P. Koste lijk. POLITIE. Oudkarspel. Gevonden: porte- monnaie met inhoud; zilveren arm bandhorloge; etui met vulpen en 2 vulpotlooden. Inl. verstrekt de gem. veldwachter alhier." Het Bestuur vraagt aller medewerking Het progpan In ons nummer van Dinsdag j.1. kon den we reeds meedeelen, dat door den Provincialen Bond van Rundveefok- vereenigingen in Noord-Holland vrij onverwachts toch was besloten om dit jaar een centrale fokveedag te houden. Hieromtrent kunnen thans de bijzon derheden worden gepubliceerd. Het besluit, destijds genpmen, om ook dit jaar weer af te zieri van een Centrale fokveedag, was vooral inge geven door twee overwegingen: 1. De zeer moeilijke tijdsomstandig heden voor de veehouders, door: op het moment der beslissing onge kend weinig gras, een slechte hooi oogst, geen krachtvoer, waardoor mager vee, de veelevering en scheurplieht. 2. Het verkeersprobleem, waardoor moeilijkheden met hej vervoer en de kosten hiervan. Na het nemen van bedoeld besluit, kwam er een aanmerkelijke verbete ring in den grasgroei en wellicht me de daardoor ontstond er eenige opposi tie van de leden tegen de beslissing van het Bestuur. Na 4 jaren aaneen, telkens te zijn afgelast, achtte men met het oog op den naam van ons vee en de mogelijkheden voor den afzet, nu doorgaan noodzakelijk. En men was van meenyig, dat men desnoods de jaarlijksche tentoonstelling van de Vereeniging voor Land- en Tuinbouw en Middenstand, de L.T.M. te Hoorn moest exploiteeren voor een Centrale Fokveedag. Het waren vooral de fok- vereenigingen rond Schagen, die in dezen geest spraken en bij het Bestuur aandrongen op het doen van stappen in deze richting. Het Bestuur is on danks de bovengenoemde bezwaren hiervoor-gezwicht en vertrouwend dat de vereen, v.n. de consequenties vol komen zullen aanvaarden en volledig zullen mee werken door in te zenden, is besloten den Fokveedag in Hoorn te houden. Het prachtig gelegen IJsel- meerpark met ruime parkeergelegen heid voor auto's en eventueel paarden, is door den w.n. Burgemeester hier voor toegezegd. Voor de bijdragen in de kosten van vervoer heeft het Bestuur uiterlijk f 1000.beschikbaar gesteld, uit te be talen naaf gelang van den afstand. Het vraagprogramma van de L.T.M. is overgenomen met enkele aanvullin gen: Vraagprogramma. Rubriek 1. Stierkalveren geb. na 15 Dec. 1941 en vóór 15 Mrt. '42. inleggelct per dier f 1.geldprij zen in totaal f 15. Rubr. 2. IV?-jarige stieren of daar mee geliikgestelden. inlegg. p. "d. f 1.geldpr. in tot. f 60. Rubr. 3. 21/>-jarige stieren of daar mee geliikgestelden. inlegg. p. d, f 1.geldpr. in tot. f 70. Rubr. 4. Oudere stieren, inlegg. p. d. f 1.geldpr. in tot. f 70. Rubr. 5. Kuikalveren geb. na 15 Dec en vóór 15 Mrt '42. inlegg. p. d. f 1.geldpr. in tot. f 15. Rubr. 6. ..3" hokkelingen afstamm. van één vaderdier. inlegg. p. dier nihil, geldpr. in tot. f 20.—; Rubr. 7. Hokkelingen (individueel) inlegg. p. d. f 1.geldpr. f 15. Rubr. 8. 3 melkvaarzen afstamm. WIER1NGEN ZWARTE HANDEL. De politie hield vanmorgen zeke ren B. aan. afkomstig uit Den Hel der en wopende in den Stroeërkoog- weg. alhier, die per rijwiel een kof fer vervoerde. De koffer bleek ge rookte paling te bevatten, kennelijk bestemd om op onregelmatige wijze te worden verhandeld. Aangezien de herkomst der lekkernij éven duister was als de bestemming werd B. in verzekerde bewaring gesteld. GEVAARLIJK. Hippolytushoef. Een knecht van den groenten-han delaar S. alhier kwam per rijwiel uit de Kerkhofsteeg rijden en wilde langs de hoek van slagerij Poppen, door de binnenbocht de Hoofdstraat in. Juist passeerde daar Mej. L. al hier. eveneens "per rijwiel, en een tiental meters achter haar een luxe auto. Een botsing was onvermijde lijk en de groenteman torpedeerde de fiets van Mej. L. midscheeps. Berijder en berijdster maakten een leelijken val. terwijl de aankomende auto nog tijdig kon stoppen. De straat kleurde zich bloedrood vandes groentemans heerlijke tomaatjes, die. tezamen met eenige komkommers het tafreel vervol maakten. Gelukkig kwamen de be trokken personen e» zonder noe menswaardig letsel af. maar dit voorval houdt tooh een ernstige waarschuwing in om voortaan voor zichtig te zijn en niet dan met de grootste orrizichtigheid uit stegen en zijwegen op de tooh reeds nauwe straten van ons dorp te komen. KIND VERDRONKEN. Woensdagmiddag speelde zich op het voormalige Amstelbad op Wieringen oen tragisch ongeluk af. Verscheidene kinderen en oude ren waren er aan het „zwemmen, totdat men op een gegeven mo ment het t0-jarig zoontje van. de familie Vlieger miste. Het kind was in een kuil geraakt en had mevr. Stijgstra meegetrokken. Mevr. Stijgstra wist men op tijd te redden, doch het jongetje kon men aanvankelijk niet vinden. Genees kundige hulp werd ingeroepen en Dr. Oterdpom mocht het genoegen smaken het ventje uit het water te halen. Helaas te laat! De levens- geestèn waren al geweken. Toen het Amstelbad nog bestond, had men op de plaats van het on geluk een kuil gegraven; om vanaf de dniknlank in het wte" te kun nen duiken. Nu het Amstelbad reeds geruim en tijd opgeheven is^ heeft men er niet aan gëdacht, deze kuil,-dicht te maken. Mie" geldt dus ook weer: „Als het, kalf vedronken Is, dempt men de nut Het is echter droevig, dat 't eerst menschlevens moet kosten. van één vaderdier. inlegg. p. dier nihil, geldpr. in tot. f 30. Rubr. 9. melkvaarzen (ind.), inlegg. p. dier f 1.geldpr. in tot. f 25. Rubr. 10. 3 melktwenters afstamm. van één vaderdier. inlegg. p. dier nihil, geldpr. in tot. f 40. Rubr. 11. Melktwenters (irtd.) in legg. p. d. f 1.geldpr. f 25. Rubr. 12. Fokver.groepen. best. uit 5 melkkoeien. In deze groep uiter- lijk_2 dieren van één eigenaar, in legg. p. groep f 2.50. geldpr. f 100. Rubr. 13. ïndividueele keuring uit sluitend voor de melkkoeien, in legg. p. groep nihil, geldpr. f 40. Rubr. 14. Groepen melkkoeien van één eig.. best. uit 4 koeien. De eigenaars moeten de dieren mins tens 3 maanden in hun bezit heb ben. inlegg. p. gr. f 2.50. geldpr. in totaal f 75. Rubr., 15. Kampioenskeuring voor koeien, hieraan mogen ook deel nemen de dieren uit rubriek 14; prijzen kamp. f 25. en reserve f 10 Rubr. 16. Idem voor stieren; prijzen kamp. f 25.«^en reserve f 10. Aan hét bovenstaande kunnen nog de volgende bijzonderheden worden toegevoegd: A. Voor de fokgroepen genoemd in de rubrieken 6, 8 en 10 worden de toe gekende geldprijzen met 50 ver hoogd indien het vaderdier tijdens de keuring nog als dekstier in de provincie aanwezig is en met 100 °/o, indien het vaderdier met de fokgroep wordt aangeboden. B. Voor de fokvereenigingsgroepen worden de toegekende geldprijzen met 50 °/o verhoogd, indien de jury voor alle dieren van de groep voor de volledige melkteekens ab kan toekennen. C. Het melkvee genoemd in de ru brieken 814 moet hebben gekalfd na 1 Dec. 1941 en voor 1 Aug. 1942. D. Voor elke groep genoemd in de rubrieken 6, 8, 10 en 12 mag 1 re- servedier worden aangegeven en aangevoerd. Alleen zij opgemerkt dat in de fokvereenigingsgroepen, het reservedier niet een derde koe van één eigenaar mag zijn. E. Het inleggeld genoemd in de, des betreffende rubrieken moet bij de aangifte, direct worden voldaan of het moet gestort worden op de postrekening no. 55461 van E. Koster Dz., Berkhout. "Wenscht men dieren uit de fokgqoepen in de individueel rubrieken mee te laten dingen, dan moet het inleg geld hiervoor betaald zijn, anders vallen zij absoluut buiten de beoor deeling. F. Aangifte en betaling dienen vóór 31 Augustus te hebben plaats ge vonden, tèn kantore van den Bond in Alkmaar.'Voor de leden der fok- vereeniglngen kan de aangifte plaats hebben middels den contro leur en op de daarvoor aan te vra gen aangifteformulieren. Niet-le- den dienen de afstammingsbewij zen van de dieren in te zenden. In het belang van de kwaliteit voor de inzending en ook met het oog op onnoodige belasting van het verkeer, is het zeer wenschelijk uitsluitend met goede dieren te verschijnen. Daarom is overleg en uitzoeken in de vereeni ging zeer wenschelijk. Ook voor de verkeersregeling is overleg wensche lijk, desnoods met de vereenigingen uit één streek gezamenlijk. ALKM\AR. DIEFSTAL VAN ZOLEN EN HAKKEN. Bij de recherche is aangifte ge daan van -diefstal van een flinke Êartii gummi zooien en en hakken, en door haar ingesteld onderzoek had tot resultaat dat de dader kon worden aangehouden en een groot gedeelte van het gestolen goed kon worden achterhaald. SIÜT P AN CR AS. UITZENDING VAN KINDEREN NAAR DUITSCHLAND. Naar wij vernomen hebben be staat thans weer de gelegenheid om kinderen uit te zenden, via de Ne derlandschen Vóiksdienst. naar pleegouders in Duitschland, Deze uitzending zal plaats vinden in de maanden September en October as. Ouders, welke hun kinderen wen schen uit te zenden, moeten zich tot het Plaatselijk Buurtsohapshoofd wenden, terwijl er op gelet moet worden, dat de leeftijdsgrens is van 6 tot 12 jaar. terwijl bij voorkeur meisjes worden uitgezonden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Aart. zoon van. Bastiaan den Hartigh en Aaltje Schuur. GEVONDEN VOORWERPEN. Verloren: een bos sleutels. Inl. bii den gem.veldw. SCHOURL. POLITIE. De heer A.. Beek. wachtmeester der maréchaussee alhier, werd ge detacheerd te Bergen wegens ver trek van den Chef-veldwachter al daar. De heer J. Visser, wachtmeester te Petten, zal met ingang van 1 Sept. a.s. te Schoorl gedetacheerd worden OUDE NIEDORP REDDERS BELOOND. Met toepasselijke woorden werd door den burgemeester dezer ge meente aan mej. Rie Meereboer 4n Cor de Wit de bronzen medaille^, met hijbehoorend getuigschrift uit gereikt \voor het redden en tot le vensgeesten terugbrengen van een drenkeling. Het betreft hier het redden van Piet van Straalen uit de ringvaar te Verlaat waarover reeds eerder werd bericht. GESLAAGD. De heeren Dirk en Frans Jong te 't Veld slaagden voor het exa- ipen boekhouden van de Associatie voor Ned. Praklijkexamens. VOLONTAIR. De heer P. A. van Dicmen werd benoemd tot volontair ter secreta rie in deze gemeente, MODERNISEERING VAN EEN GRONINGER ZANDBOERDERIJ. Met subsidie van het Landbouw kundig Bureau der Staatsmijnen is op het bedrijf van den landbouwer H. Oosterhuis te Niebert (Gr.) een z.g. bedrijfsproef uitgevoerd. De gang van zaken' en de resultaten van deze proef over de jaren 1937 1941 worden door den rijksland- bouwconsulent Ir. P. G. Meijers uit voerig beschreven in het Landbouw kundig Tijdschrift. De bedrijfsproef had ten doel na te gaan in hoeverre verbetering der bedrijfsuitkomsten mogelijk wa6 door doelmatig gebruik van stikstof, een daarbij aangepaste rationeele bewerking en conserveering en ver- voedering van de gewonnen voorra den wintervoer. Uit de .uitvoerige mededeelingen van Ir. Meijers blijkt dat van het geheele bedrijf (191/*. ha. groot, waarvan 17 ha. grasland. IVo ha. bouwland en Vo ha. erf en tuin) het onkostencijfer door een hooger gebruik van meststoffen enz. toenam met gemiddeld f 500.per jaar, de kraohtvoederbesparing af nam met ongeveer f 900.per jaar. terwijl bij gelijk berekenden melk prijs jaarlijks voor f 1380.meer melk werd afgeleverd. De verbetering der bedrijfsuit komsten in 19371941 vergeleken met 1933'37 was ongeveer f 1800 per jaar. waarvan echter f 300. dient te worden afgetrokken door vermeerdering van de afgeleverde hoeveelheid melk door uitbreiding van het grasland met 1.32 ha. De netto-winst steeg met ongeyeer f 75 per jaar. BENOEMD. Tot Overste van het Zusterhuis Ursulineu te 't Veld werd benoemd de Eerw. Zuster Laurentia. PROEFALARM. Bij circulaire van de rijksinspec tie voor de bescherming van de be volking tégen luchtaanvallen werd bepaald dat elke rr\^and een proef- alarm zal plaats vinden door mid del van de sirene. Elke maand zal hierover nader per. advertentie worden bericht. KERMIS ZIJDEWIND. Behoudens onvoorziene omstan digheden zal de kermis te Zijde wind dit jaar door gaan. TRANFORMATORGEBOUW. De Provincie heeft van de heeren P. Raatgers en J. Snip een perceel tje grond aangekocht voor het bou wen van een transformatorge bouwtje. SLUIS TE VERLAAT VERDWIJNT De werkzaamheden tot slooping van de sluis te Verlaat vorderen goed. Men is thans reeds eenigen tijd bezig de sluismuren te sloopen. De balans van de wipbr'ug werd verwijderd, terwijl ook de lan taarnpaal werd weggehaald. Ver laat verliest hiermede de oude wipbrug, die het plaatsje een ty pisch aanzien gaf. - VERKEER TE VERLAAT OM GELEID. Een gedeelte weg 'van den Leijer- dijk is voor het verkeer gesloten. Men kan thans, komende van Nieu we Niedorp gebruik maken van den nieuwen weg. HARENKARSPEL BENOEMD. Waarftmd, De'Weleerw. heer Ch. Vriesekoop, kapelaan bij de parochie van den H. Wulfram al-' hier, is door Z. E. den Bisschop van Haarlem, tot kapelaan be noemd te Noordwijkerhout. NIET NAAR DE KERMIS. Dirkshom. Gisteren kwam de jongeheer P. P. uit de Woudmeer met zijn voet in een scherp voor werp terecht. Het kwam nóg al aan, zoodat dokters hulp noodig was. Resultaat is, dat Piet eenige dagen rust moet houden, en Zbn dag a.s. niet. naar de Waarlander kermis kan. ZIJPE VOORLICHTINGSCUFSUS VOOR HUISVROUWEN. Oudesluis. Hier bestaat het plan een voor lichtingscursus voor de huisvrouw ten plattelande te houden. Mejuffr. K. C. Liefhebber uit Alkmaar zal de leidster van een cursus in het naaien zijn, die in 6 lessen elk 2lA uur zal. gegeven worden. Het vervaardigen van onderkleeding voor kinderen, verstellen enz., zal onderwezen worden, ook pantoffels wanten en kousen worden gemaakt Hiervoor kunnen zich opgeven 'ge huwde vrouwen bij mevrouw E. JippesKroes, bij wie nadere in lichtingen zijn te verkrijgen. Aan gifte v*>or Vrijdagavond a:s. is noodzakelijk. NIEUWE NIEDORP DE ZANG HEEFT GROOTE PLANNEN. Niedorp's Gemengd koqr heeft voor het nieuwe seizoen in studie genomen de operette „de Groot Mo- gol" van Edmond Audran. Men heeft beslag weten te leggen op den heer Vóórhaar uit Alkmaar, die deze operette met succes op an dere plaatsen opvoerde. -Genoemde heer is reeds eenmaal ter kennisma king hier geweest en we twijfelen niet of met een beetje animo zal er iets goed te N. Niedorp gebracht worden. HEERHUGOWAARD BURGERLIJKE STAND. Geboren: Nicolaas. zoon van H. Wagenaar en A. Bouwens; Sigber- tha Emerentia. dochter van P. Lim- men\n M. A. Bakker.Agatha Ca- tharina Gijsbertha,. dochter van H. A. Smit en M. C. Rijs: Theodorus Jacob Theresia z. v. E. A. Besteman en Th. M. A. v. Diepen: Geertruida Maria. d. v. N. Hooiveld en M. Bu- ter; Janke. d. v. H. Regts en J. Kui per: Johannes Nicolaas. z. v. W. Oudhuis en M. C. Mosch; Adriaan- tje. d. v. G. Huizinga en N. Otto; Simon Gerardus. z. v G. A. Don- gelmans en G. C. Nelis; Anna Ma ria. d. v. A. Breed en G. A. Beere- Op 21 Augustus Verloven zich JAN BAKKER* Hartestraat 15. Den Helder, en MAARTJE KREUGER Rijksweg K '72, 't Zand. Vanaf heden kunnen weer nieuwe bestellingen aangenomen worden. Geopend voor fotografische opnamen en voor bestel' lingen van vergrootingen enz.WOENDAGS. 's DONDERDAGS, 's V R IJ D A G S en 's ZATERDAGS, alleen hamiddag van 1 7 uur. Grootere groepen bij voof- uitbe spreking. Fotoge. Kunstatelier Arpad Moldovan N. Niedorp - Tel. 27* (K 2261) Dc bespreking Moskou in BERLIJN, 19 Aug. (A.N.P.) De verrassende factor bij de besprekin gen te 'Moskou is volgens Duitsche politieke kringen ongetwijfeld de aanwezigheid van generaal Wavell geweest. Reuter heeft dit omschre ven met de woorden: „Het is wen schelijk geweest, dat Wavell als een der meest ervaren Britsclie generaals deze conferenties in Mos kou bijwoonde, waar eenige der belangrijkste problemen in verband met de voortzetting van den oor log besproken zijn." Wavell is dus, (naar men in Ber lijn opmerkt, belast met de on dankbare taak in den passieloozen vorm van een soldaat de Sowjet- Russische' toehoorders op de hoogte te brengen van de spanning in het Indische gebied en hun bij te bren gen dat de verrassende toespitsing van de Bri^sch-Indische toestanden en de tegenstand in Egfpte den Engelsqhen de uitvoering van hun belofte betreffende een tweede front moeilijk te maken. Niet oninteres sant noemt men verder- de rol der Amerikanen in Moskou. De Ameri- kaansche pers laat reeds, zoo ver klaart men, duidelijk doorscheme ren, dat de Ver. State» zich eigen lijk op een afstand houden van de gespreksonderwerpen tusschen ChurcTill en Stalin, terwijl aan den anderen kaht, de officieele Ameri- kaansche instanties verklaren, dat Harriman op zijn minst in de rol van een controleur op de bespre kingen van den Britschen premier met Stalin'heeft toegezien. SOWJETVLIEGTUIGEN DOVEN DUITSCH GEBIED. BERLIJN, 19 Aug. (D.N.Bj Tijdens systeemlooze storingsvluch; ten hebben Sowjetvliegtuigen in den loop van vannacht, naar het D.N.B. wordt gemeld, bommen ge worpen op verscheidene plaatsen in Oost en West-Pruisen. In wijken der burgerbevolking ont stond geringe schade aan huizen, Twee der aanvallers werden neer geschoten. DE AFZETTING VAN AUCHINLECK. ROME, 19 Aug. (D.N.B.) L afzetting van generaal Auchinleck en zijn medewerkers wordt door dé Romeinsche ochtendbladen een van die mutaties genoemd, die Londen pleegt te ondernemen na iederen nerlaag. Wat zijn opyolger betreft, herinneren zij aan de on afgebroken reeks nederlagen, die generaal Alexander in Birma heeft geleden. WARMENHUIZEN, 19 Aug. Aanvoer: 139.700 Kg. aardappe len: Schotsche muizen f 4.35, Ei genheimers f 4.60, 2500 Kg. roode kool f 4.20, 20400 Kg. witte kool t 2.80, 430 Kg. slaboonen f 16, 2000 Kg. rabarber f 4. BR. OP LANGENDIJK, 20 Aug. Aanvoer: 67.675 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 4.25, Eigenhei mers f 4.50, BI. dito f 4.50, Koop- mans blauwe f 4.75, 2025 Kg. peen 1 4.20, 855 Kg. spercieboonen f 16, 1250 Kg .rabarber f 4, 163.000 Kg- roode koolf 4.20, 28.000 Kg. witte kool f 2.80, 10.700 Kg. gele kool f 4.20, 150 Kg. bieten f 3.50. NOORDSCHARWOUD7, 20 Aug. Aanvoer: 134.500 Kg. aardappe len: Schotsche muizen f 4.35, Ei genheimers f 4.60, BI. dito f 4.60, Bevelanders f 4.85, Koopmans blau" wé f 4.85, 5680 Kg. spercieboonen f 16, 105 Kg. tuinbooncn f 6, 30.450 Kg. roode kool f 4.20, 25.800 Kg. witte kool f 2.80. poot; Agatha. Maria. d. v. J. Groen veld en C. Plak; Nicolaas Adrianus. z. v. A. P. P. Beers en M. Bakker. Ondertrouwd: Nico Haring. 33 j.. Nibbixwoud en Anna Dekker. 22 j.. Petrus Zuijdam. 24 j.. Obdam en Anna Alida Molenaar, 22 j. Gehuwd: Klaas Kramer en Jo- hanna Antonia van Alphen: Lippers Reint BruinëVoud en Aafje Neelt.je Scheltus: Petrus Groot en Johanna Stoop; Nico Haring en Anna Dek ker. Ontbonden huwelijk: Jc. Klos en M. Dissel door echtscheiding. Overleden: Pieter Olii. 41 j;. echt genoot van B. v. Til (overl. te Alk maar): Wilhelmus Martinus Alber- tus. Weidema, 13 jaar. z. v. H. J. Weidema en H. W. Osendarp (overl. te Alkmaar).

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 3