NOORD-HOLLAND WAT BIJ DIEPPE verloren ging Verduister 112 lèclw vliegtuigen neergeschoten DAGBLAD VOOR Felle gevechten tusschen Wolga en Don TALRIJKE GEVANGENEN BIJ OREL Invasie van 12 uur Wat was de bedoeling der landingspoging BERLIJN SCHUDT HET HOOFD Nieuwe bonnen 26 Aug 20.54 uur10Sept Uitg.: N.V. Uitg. Mij Hollands Noorderkwartier Redactie- en Adfninistratiebiueaux: SCHAÜEN:. Laan 201 Tel 444 (2 lijnen). - DEN HELDER: Kbningstr. 78. Tel. 2345 (2 lijnen). ALKMAAR: Langestraat 97 Tel 3332 SCHAGER EDITIE Deze Courant verschijnt dagelijks A d v e r t e n t i e-t a r i e t. Gewone advertenties 11 ct. .p. m.m Dij contract." binnen een iaar te ge bruiken belangrijke korting. Prij zen worden op aanvraag verstrekt 86ste Jaargang. No. 11881 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaaf VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1942 HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH'RiER, 20 Aug. Het opperbe vel der weermacht deelt mede: „Zooals in een extra-bericht medegedeeld, is gisteren een landing van Engelsche, Ameri- kaansche, Canadeesche en Gaul listische troepen over een breed te van 25 kilometer tegen de Fransche Kaühaalkust bij Diep- pe, uitgevoerd onder bescher ming van sterke vloot- en luchtstrijdkrachten en met Steun van pantserwagens, dooi de bij de kustbeseherming in gedeelde Duitsche strijdkrach ten «mét zware bloedige veflie- zen voor den vijand 'afgeslagen. Zonder dat het noodig was, re serves van het hoogere commando te requireeren, werden de op 300 tot 400 landingsbooten aan land gebrachte vijandelijke troepen in een strijd «Van dichtbij vernietigd of in zee geworpen. Alle aan land gebrachte pantserwagens, ten ge tale van 28, werden vernietigd. Tot dusverre zijn 1500 gevangenen, on der wie 60 Canadeesche" officieren, geteld. De yijand verloor talrijke dooden, terwijl de Duitsche verlie zen aan dooden en gewonden slechts 400 bedragen. Alle steun punten, batterijstellingen-en radio stations aan de kust werden dooi de bezetting behouden. Het gros der vijandelijke strijdkrachten, dat op zee op 35 transportschepen, be schermd door talrijke kruisers, tor pedojagers en bewakingsvaartuigen gereed gehouden werd ter voorzet ting van de landing, moest onver richter zake, maar na sterke ver liezen tc hebben geleden door ar tillerievuur en luchtaanvallen, in zijn havens van vertrek terugkee- ren en werd tot de ontscheping toe voortdurend door de luchtmacht achtervolgd. De vijandelijke trarisportvloot verloor düor artillerievuur 3 torpe dojagers, 2 torpédobootèn en 2 transportschepen. De luchtmacht bracht 1 torpedojager, 1 motortor pedoboot, 1 bewakingsvaartuig en 5 transportschepen met een geza- tnenlijken inhoud van 13.000 ton, waaronder 2 speciale vaartuigen, tot zinken. Zij- beschadigde 4 krui sers, 4 torpedojagers, 4 motortorpe- dobooten, 1 sleepboot, 1 stormlan- dingsboot en 5 transportschepen met een gezamenlijken injioud van 15.000 ton. Bij het bombardement op de vluchtende Britsche zeestrijd- krachten werden kaden en doks in de haven van Portsmouth, als mede andere voor de oorlogsvoering .belangrijke doelen aan de Zuidkust van Engeland zwaar beschadigd. Hierbij verloorde Duitsche lucht macht 18 vliegtuigen. Een deel der bemanningen werd gered. In lucht gevechten schoten Duitsche jagers en luchtdoelartillerie 112 vijandelij ke vliegtuigen omlaag. 17 Duitfthe jachtvliegtuigen gingen verloren. Eepige vliegtuigbestuureters, die op zee in nood verkeerden werden ge red. In den nacht van 18 op 19 Aug. ontmoetten de vijandelijke landingsstrijdkrachten bij ver rassing lichte Duitsche zee strijdkrachten. Deze brachten terstond een geheel met troe pen bezette landingsboot en twee groote snelle kanonneer- booten tot zinken. Zij bescha digden bovendien een flottielje- leider en verscheidene motor- torpedobooten door beschieting met artillerie. Vier vijandelijke vliegtuigen werden neergescho ten. Een eigen duikbootjager is daarbij gezonken. Overigens zijn geen verliezen geleden. Al le formaties der Duitsche weer macht die aan den afweer der vijandelijke landing hebben deelgenomen, hebben zich voor treffelijk gedragen. In den Kaukasus wonnen de aan- valsoperaties opnieuw aan terrein. De luchtmacht bracht aan de kust van de Zwarte Zee drie transport schepen tot zinken." Tusschen Wol ga eh Don werd ten Zuiden van "Stalingrad in felle gevechten een sinds geronnen tijd.zwaar versterk te stellingengroep van den vijand "stormenderhand genomen. De vijand verloor hierbij op 18 en 19 Aug. 3301' gevangenen, 52 pantser wagens, 56 stulpen'geschut, 90 ma chinegeweren en granaatwerpers alsmede 66 vlammenwerpers. De luchtmacht bestookte spoor- wegcoinplexen en verkeersmidde len in het achtenvaartsche gebied van den vijand. Bij een eigen aam valsonderneming 'in het gebied ten Voordon van Orel werden sinds 11 Aug. 14.000 gevangenen gemaakt en 400 pantserwagens en 200 stuk ken geschut; vernietigd of buitge maakt. Ten Oosten van Wjasma en bij Rzjef niislükten ook gisteren aanvallen van deft vijand als ge volg van het taaie verzet der Duit sche troepen. In dén""Noordelijken sector van het front werden vee scheiden© aanvallen ten dêele in tegenaanvallen afgeslagen. De vijand- verloor gisteren bovendien- in het Oosten 104 vliegtuigen. Italiaansch Weermachtbericht ROME, 20 Aug. Het communi qué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: „In den Noordelijken sector van het Egyptische front trachtte de vijand een .verrassingsmanoeuvre uit te voeren, die echter onmiddel lijk verijdeld werd. Met achterla ting van êenigedooden moest de vijand zich terugtrekken.' Bij le vendige luchtgevèdhten werden 8 Britsche- vliegtuigen door Italiaan sche en Duitsche jagers neerge schoten. Een onzer vliegtuigen is niet op zijn basis teruggekeerd. Het eiland Malta is herhaalde lijk door bommenwerpers der spil- mogendiheden aangevallen. Duit sche jagers hebben bij luchtge vechten een Beaufighter en 6 Spit- fires neergeschoten". VERKLARING VAN MACKENZIE KING. STOCKHOLM, 20 Aug. (D.N.B.) De Canadeesche premier, Ma,cken- zie-King, heeft volgens den Brit- schen nieuwsdienst in een radio toespraak gezegd: „Wij hebben een van de ernstigste oogenblikken der geschiedenis bereikt. De Vereenig- de' Naties zijn nog niet begonnen aezen oorlog te winnen." De gigantische verdedigingswerken aan de Kanaalkust worden nog voortdurend verdei' uitgebreid en versterkt. Geschutsloopen wor den op de geweldige affuiten geplaatst. Deutscher Vérlag -Recla-PK Hornung-Pax Holland m Roemeensche flottielje legt een rook gordijn. Roemeensche zeestrijd krachten op weg naar hét vijande lijk gebied. Het flottielje legt een rookgordijn, teneinde zich aan het oog van den vijand te onttrekken. Scherl-Fellinga-PK Doff Pax Holland m BERLIJN, 20 Aug. (Ó.N.B.) Het volgende door het D.N.B. ontvan gen frpnthericht werpt een helder licht op de bliksemsnelle Duitsche afweer aan de kust van het Kanaal bij Dieppe: Langs den weg van Dieppe land inwaarts trekt een lange colonne Canadeezen en Engelschen. De lan dingspoging. der Engelschen op Dieppe is afgeslagen. Ongeveer 1500 man, officieren en manschap pen, zijn op weg naar de gevangen schap. Het zijn groote gestalten, die, met stof overdekt en strijdens- moede, den bitteren weg gaan. In den vroegen morgen hoorden de luisterposten bij de kazematten in de omgeving van Dieppe een ge vecht aan den zeekant. Tegen 6 uur doken uit den mist voor de haven schaduwen op: mótortorpedoboo- ten, landingsbootón en stormboo- tgn der Engelschen. Onmiddellijk begon het afweervuur. Onder de bescherming van een kunstmati- gen nevel konden de Engelschen pantserwagens en infanterie aan land zetten. Van zee uit schoot En- gelsch scheepsgeschut op stad en haven. Bommenwerpers cirkelden boven ?le stad en lieten hun bom men vallen. In golven komen de jagers opzetten. Dit is het uur, waarop de Duit sche soldaten gewacht hebben. On danks het linge wachten-zijn zij voorbereid. De landingsbooten wor den onder vuur genomen door af weergeschut en artillerie. Op de Noordelijke hoogte staat een stuk afweergeschut, dat het geheele strook strand beheerscht. Aah de frontzijde beneemt een huizenblok INGRIJPENDS WIJZIGINGEN IN DIENSTREGELING DER NEDERLANDSCHE SPOOR WEGEN. UTRECHT, 20 Aug. In de bestaande dienstregeling 'der Nederlandsche Spoorwegen worden ingaande 24 Augustus a.s. verschillende ingrijpende wijzigingen gebracht,' die niet door middel van wijzigings bladen ter kennis van de reizi gers gebracht kunnen worden. Een aantal treinen vervalt, andere worden vervroegd' of la-, ter gesteld. Dit betéekent, dat het nieuwe spoorboekje geldig van 2-4 Augustus af, in belang- rijkfe mate afwijkt van het thans geldende. Ter voorko ming van teleurstelling zal men een nieuw spoorboekje dienen aan te schaffen. Itet boekje zal van 22, zoo mogelijk reeds van 21 Augustus af, ver krijgbaar zijn. den vijand het uitzicht. Aan land gebrachte Engejsche pantserwa gens kunnen de stad niet binnen dringen. Overal wordt hun de we.g versperd door pantsermuren. Zon der systeem rijden zij langs het strand heen en weer, lossen een schot en verdwijnen. De soldaten aan het pantserafweergeschut lig gen op de loer. In weerwil van de vijandelijke kanonskogels en bom men stellen zij met enkele schoten 4 pantserwagens buiten gevecht. Het lot van alle aan land gebrachte pantserwagens is hetzelfde. ^Op verscheidene plaatsen in Dieppe zelf en Oostelijk en Weste lijk van de stad tracht de vijand met sterke strijdkrachten aan land te gaan. Op twee plaatsen slaagt hij erin vasten voet te krijgen met pantserwagens en infanterie. Duit sche' afdeelingren maken zich voor den tegenaanval gereed. Versterkin gen en afweergeschut worden aan- voerd. Nog voor zij ingrijpen, is de tegenstander verslagen. Zwaar en verbitterd was het gevecht. Een batterij wordt door den vijand aan gevallen. Het is tenslotte onmoge lijk het geschut te gebruiken, maar ondanks de overmacht wijken de kanonniers niet. In harden strijd op korten afstand verdedigden zij hun stelling, tot zij ontzet werden. Oude in den strijd beproefde solda ten toonen hun kunnen opnieuw en nieuwe soldaten uit het vader land doorstaan waardig en dapper de vuurproef. Slechts gedekt door den nevel gelukt het den tegen stander voet aan land te zetten. De welvoorhereide afweermaatrege- len, de kracht van den nieuwen Westwall aan het Kanaal en de onberispelijke dapperheid van de Duitsche soldaten hebben deze, evenals alle toekomstige pogingen van dien aard snel doen misluk ken. Toen wij van Dieppe uit land inwaarts reden, zaten de soldaten aan den kant van den weg. Veld keukens waren komen aanrijden en het vertraagde middagmaal werd genuttigd. Op de velden wa ren de Fransche boeren aan- het werk. BERLIJN, 20 Aug. (D.N.B.) De militaire correspondent Van het D.N.B. schrijft: Inzake de bedoelingen van den vijand bij de uitvoering der invalspoging in het gebied van Dieppe is sinds gisteravond te Berlijif een volledig overzicht beschikbaar. De volgende ondubbelzinige be wijzen staven de opvatting, dat bij Dieppe sprake was van een lang te voren voorbereide BritschAmerikaansche inva siepoging. 1) Voor deze actie was door de Britsche en Amerlkaahsche leiding een geheel leger op de been ge bracht, dat de invasie in drie gol ven moest uitvoeren. 2) Het optreden van zeer aan zienlijke strijdkrachten van de marine en van de luchtmacht. 3) De op de gevangen genomen officieren bevonden bevelen en het buitgemaakte kaartmateriaal, dat niet alleen de fotografische schet sen van het gebied van Dieppe om vat, [doch ook het geheele Noord- Fransche kustgebied met inbegrip van Parijs. In dén Groot-Duitschen genera- len staf schudt men het hoofd over het dilettantisme van het plan en over de uitvoering van de vijan delijke actie. Rubberzolen en zwart gemaakte gezichten, die ook hier bij weer gebruikt werden, worden te Berlijn gekenmerkt als de ge bruikelijke requisieten van Brit sche invasicpogingen. In kringen van militaire deskundigen gelooft men niet, dat een der verantwoor delijke militairen van de tegenpar tij deze onderneming gesanctio neerd kan hebben, doch meent men dat hier veeleer sprake is van een actie geboren uit den nood van den politieken toestand. In ieder geval, zoo vervolgt men in genoem de Berlijnsche kringen, is hét re sultaat voor de Londensche en Washingtonsche militairen - zoo verpletterend, dat het niet zonder gevolgen zal blijven. In kringen van militaire des kundigen werd heden vernomen, dat reeds een uur na het begin van de invasiepoging de actie van den vijand als volkomen mislukt be schouwd kon worden. De vijand is ook tot inzicht gekomen, want reeds na zeven uur in den ochtend zijn Britsche oorlogsschepen, hef tig om zich heen vurend, opgc- stoomd tot vlak bij den sector van de kust, waar de invasiepoging had plaatsgevonden, om in ieder geval nog de resten van de eerste invasiedivisie aan boord te ne men en te redden. Deze manoeuvre is echter niet gelukt. Het opmerke lijkste is echter, dat de Duitsche kustwacht zonder eenige verster king, de vijandelijke invasiedivisie Keeft vernietigd. Het Duitsche Theater in Nederland De intendant dr. Wolfgang Nuf er, heeft voor "het komende speelsei zoen de tooneelspeler Max Wilm- sen uit Berlijn aan het Duitsche theater in Nederland verbonden. 's-GRAVENHAGE, 21 Aug. Voor de volgende week zifn de ge bruikelijke rantsoenen brood, be schuit, vleesch en aardappelen ver krijgbaar op de bonnen 43. Van de tabakskaart voor man nen en de sigarettenkaart voor vrouwen is eveneens bonnummer 43 geldig verklaard. Maan 2Maan op vanavond om onder 17.15 aa g* jt 1.13 V.M. tot morgenochtend N.M. 2Sept. x 17Sept. l.k. 6.33 uur e.k. De gezamenlijke exploitanten van de kermis te Apeldoorn hebben eenige dóizenden minderbedeelde kinderen een prettigen middag be reid. De uitreiking der kaartjes geschiedde door den Nederlandschen Volksdienst. VNP-Zei.ilemaker-Pax Holland m Weer een groot distributieproces voor het Duitsche Obergericht Te Utrecht behandelt het Ober- gericht "eenproces tegen 48,Neder landers, die zich schuldig hebben gemaakt aan sabotage en ernstige overtreding van de distributicvoor- schril'ten en economische oorlogs- wetten. t Van deze 48 personen waren er 21 weikzaam hij den distributie- dienst te Amsterdam. De verdachten hebben in het tijdvak van. Augus tus' 1941 tot Maart 1942 een niet meer te controleeren aantal le vensmiddelenkaarten en andere distributiebescheiden verduisterd en/of verkocht. Het. moeten groote aantallen geweest zijn. De hoofd schuldigen in dit proces zijn de ver dachten Burger en Landman, die niet den verdachte C. Kuipers de onregelmatigheden op groote schaal hebben gepleegd. Kuiper ontbreekt in de rij verdachten, aangezien hij voortvluchtig is. De amateurtuinders te De Bilt heb ben teneinde diefstal van hun ge was te voorkomen, in samenwerking met de politie een volkstuinwacht gevormd. Bi| het verlaten der tui- nén worden personen, die groenten vervoeren, gecontroleerd. VNP-De Keijzer-Pax Holland m Hoofdbedrijfschap voor tuinbouwproducten BEDRIJFSCHAPPEN V. GROEN TEN EN FRUIT, VOOR SIERr TkELTPRODUCTEN EN VOOR TUINBOUWZADEN. De secr.-gen. van het dep. van Landbouw en Visscherij heeft vol gens mededeeling in de Ned. Staats courant van gisteren, met ingajig van 15 Augustus ingesteld: 1. Het hoofdbedrijfschap voor tuin bouwproducten, 2. Het bedrijfschap voor groenten en fruit. 3. Het, bedrijfschap voor sierteelt producten. 4. Het bedrijfschap voor tuin- bouwzaden. Aangewezen worden voorts de ge bieden, waarop de verschillende be drijfschappen weikzaam zijn. Hangende de totstandkoming Drie September Britsche nationale rouwd ag STOCKHOLM, 20 Aug. (D.N. B). De Britsche berichten dienst meldt, dat de 3de Sep tember, de dag van de En gelsche oorlogsverklaring aan Duitschland, in Engeland na tionale rouwdag zal zijn. Vice - Rijksbestuurder van Hongarije gesneuveld BOEDAPEST, 20 Aug. (D.N.B.) - De zoon van den Rijksbestuurder, Stephan von Horthy, is naar hier bekend wordt, aan het Oostfront gesneuveld. Na de ontvangst van dit bericht, dat hedenochtend in Boedapest binnenkwam, zijn de /feestelijkheden naar aanleiding Uan den Hongaarschen nationalen feestdag, die heden gevierd zou worden, afgelast. GEMEENSCHAPPELIJKE BRIEF DER ENGELSCHE BISSCHOPPEN STOCKHOLM, 20 Aug. (D.N.B.) De Engelsche berichtendienst pu.- bliceert een gemeenschappelijken briefd er r.k. Bisschoppen in En geland en Wales die onderteekend is door de aartsbisschoppen van Liverpool, Birmingham en Cardiff en door aartbissehop/Hinsley. In dezen brief wordt gezegd, dat het noodig is, in Engeland open taal te spreken, opdat Engeland na den oorlog ook werkelijk een eco nomische nieuwe orde krijgt. De huidige Engelsche economische orde vormt een sociaal systeem, dat voor de bevolking des lands- niets eens ©en gemiddelde materi eel e veiligheid waarborgt. Dit sys teem is een moreel© schande. Ook het gezinsleven lijdt er onder, aan gezien de woningtoestanden onmo gelijk zijn. eener regeling ter zake van niet- nakoming van door het hoofdbe drijfschap en de bedrijfsschappen uitgevaardigde regelen, wordt na mens de organisaties tuchtrecht uitgeoefend op de wijze, als is be paald in par. 4 van het crisis-orga- nisatiebesluit 1933. Tenslotte bevat de Staatscourant reglementen, regelende de samen stelling, inrichting en bevoegdheid van het hoofdbedrijfschap en de be drijfschappen, en. het reglement voor het aan- en verkoopbureau van tuinbouw- en sierteeltproduc ten. Een monument voor de tachtigers te Amsterdam AMSTERDAM, 20 Aug. .Nnar wij veniemen, bestaan ©r plannen bij het gemeentebestuur van Am sterdam om de groote figuren uit do tachtiger-beweging in onze Ne derlandsche letterkunde dóór een. monument te eeren. In dit monument, waarvoor een Nederlandseh beeldhouwer «t.z.t. een opdracht zal ontvangen en dat waarschijnlijk in het Zuidelijk deel van Amsterdam zal worden ge plaatst, worden de beeltenissen aan gebracht van Willem Kloos, Jacques Perk, Lodewijk van Deijs- sel, Frederik van Eeden, Helenê Swarth en Alfoert Verweij, t

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 1