DE NEDERLANDSCHE STUT De lucht roevers ven HflITIKA Nieuwe Europa De keuzeboo brengt moeilijkheden Geldige bonnen voor voedingsmiddelen in het (Van onzen Haagschen redacteur.) DEN HAAG, 20 ugustus. Voor hen, die iets verder denken dan aan de dagelijksch wederkeerende dingen, is de plaats, die de Neder landsche Staat in zal .nemen in ëen nieuw Europa, een van de belang rijkste problemen in dezen aan pro blemen toch al zoo rijken tijd. Er waren ten dien aanzien verscheide ne opvattingen in omloop en het eenige, dat deze opvattingen rnet elkander gemeen hadden, was het feit, dat zij' geen van allen -kon den gelden als officieel. Nu bevat echter het weekblad „Volk en Vaderland" in zijn num mer van 2i Augustus een artikel, dat een weergave is van een door den Leider van de N.S.B. uitgespro ken rede over dit vraagstuk en meh kan gevoegelijk aannemen, dat de beteekenis van dit artikel heel wat zwaarwegender is dan de andere, tot nu toe verschenen uitin gen ten aanzien van het onderha vige thema. In dit artikel nu wordt uiteen gezet, dat tot voor kort de Staat als de hoogste organisatievorm gold van een volk. Naast de Staat kenden vele volken, waaronder al le Germaansche, ook nog het be grip „Rijk", zij het als bij ons, in den vorm „Koninkrijk", 'zij het als In Duitschland, „Das Reich". Zeker, er zijn tijden geweestffcat volken en stammen in Europa min of meer in Europeesch verband sa menleefden (het Romeinsche Rijk, het Rijk van Karei den Grooten, „das heilige Römische Reich deut- Bcher Nation"), doch dit waren ^een straffe organisaties. De ont dekking van nieuwe we^elddeelen leidde er toe, dat de Eiiropeesche randstaten overgingen to.t het vor men van koloniale rijken en het Europeesche verhand uit het oog verloren. Toen de middeneuropee- sche volken ophielden met hun on derlinge oorlqgen, was het voor hen te laat; de wereld was verdeeld en er schoot voor hen bitter weinig over. Dit leidde tot den oorlog van 19141918 fen deze oorlog verzwak te de Europeesche volken dusda nig, dat hpn wereld-hegemonie on herstelbaar geschokt werd. Dit maakte het Europeesche besef weer 'wakker en méde door de ont-^ wikkeling op economisch en ver-' keerstèchnisch gebied, begon men te beseffen, dat het tijd werd tot een continentale eenheid te komen. Zoowel kapitalisme als communis me verzetten zich echter hiertegen en uit deze. controverse werd de huidige oorlog geboren. „Het winnen van den oorlog te gen het verbond van het Aziatisch communisme en het Amerikaan- sche kapitalisme zal gevolgd moe iten worden door het winnen van cjen vrede binnen Europa door de ordening der'Europeesche volkeren, de samenwerking, het elkander respecteeren $n waardeeren, zoodat de verdediging van Europa wordt beleefd als e^en algemeen belang en een algemeene j&licht. Zou deze vrede niet kunnen worden gewon nen, dan zullen de honderdduizen den, die in deze jaren hun jonge leven in den strijd laten, Eurqpa niet redden, doch slechts uitstel van executie geven", zegt Mussert zeer terecht. Dat een continentale organisatie overigens niet alleen in Duitsch land nagestreefd wordt, jjlijkt wel uit de door de Amerikanen inge voerde idéé van de „Westelijke Haemispheeröö, 'n begrip, dat abso luut -parallel loopt inet het Duit- sche begrip „Levensruimte". Over de naam van deze Europeesche le vensruimte wordt voorlopig nog gestreden, doch, gezien hét feit, dat de Germaansche volken er het grootste gedeelte van innemen, zou het heelemaal niet dwaas zijn, het te betitelen als het „Germaansche Rijk." DitGermaansche Rijk nu stelt Mussert'zich voor als een soort van Europeesche statenbond met straffe organisatie en onder leiding van den Führ.er aller Germanen* en deze bond zal dan de staatkun de vorm moeten zijn van de sa menwerking der Germaansche vol keren ter behartiging van die be langen, die allen aangaan. In de eerste plaats dus de gemeenschap pelijk verdediging v. Europa, in de tweéde plaats de bevordering van de gemeenschappelijke wélvaart. „Ik ben er van overtuigd, dat dè Nederlandsche soldaat, behoorlijk afgericht, modern bewapend en goed aangevoerd, niet zal behoeven onder te doen voor een Duitsche soldaat en dat zij dus in de toe komst, gelijk gerechtigd, naast el kander zullen kunnen staan. Wij kunnen er zeker van zijn, dat de grenzen van Europa blijvend be waakt zullen moeten worden. Wij zelf wonen aan de Westgrens en dat. wij ons aandeel zullen hebben bij te dragen in de verdediging van de' Westkust van Europa, spreekt vanzelf", aldus Mussert. Doch even zeer zal de wacht in het Oosten betrokken moeten worden. Wat nu een economische samen werking betreft, deze zal op natio- naal-socialistischen grondslag moe ten berusten. De bestrijding van kapitalisme en marxisme zal de eerste tien jaar^ onverpoosd door moeten gaan, ook al zouden bei den vandaag nog. militair vernie tigd worden. Als derde punt van Germaansche samenwerking is er dan het vraag stuk van de kolonisatie van het Oosten. Er zal moeten worden ge werkt, zooals wij eeuwen in Indië gedaan hebben: in het zweet onzes aanschijns. Wat er bereikt kan worden blijkt uit wat er op Java en Sumatra toi* stand gekomen is. „Zoo zie ik dus het ontstaan van het nieuwe Europa, zoo zie ik de Germaansche samenwerking, zoo zie ik de noodzakelijkheid van de komst van den Germaanschen Sta tenbond en de regeling der Ger maansche aangelegenheden. Het spreekt vanzelf, dat het hierboven gegevene slechts een beknopt over zicht vormt, dienende om de nieu we Europeesche orde^ gestalte te geven. Dit is de noodzakelijke voor- HET PUBLIEK WERKE MEDE AAN EEN REDELIJKE VER DEELING. Bruine boonen zijn peulvruchten maar capucijners en groene erw ten ook. Voor „de distributie" zijn zer gelijk, maar een huisvrouw denkt daar meestal anders over. In dien zij een zoogenaamde keuzebon ontvapgt voor peulvruchten, is haar keuze gewoonlijk onmiddellijk be paald. Voor den kruidenier zal het moeilijkheden opleveren, indien vele huisvrouwen dezelfde keu ze hebben gemaakt. Hij ont vangt zelf op zijn toewijzing 'n bepaald percentage van iedere soort en hij is dus wel ver plicht ze in dezelfde verhou ding onder zijn klanten te distribueeren, bijvoorbeeld een derde bruine boonen, twee der de groene erwten. Wat voor de p.eu!yruchitbonnen geldt, kan ook worden gezegd van andere keuzebonnen, zooalsbij voorbeeld, die waarop maizena ver krijgbaar is. Men zal vaak genoe gen moeten nemen met het arti kel, dat de leverancier beschik baar heeft, hetzij pudding, maize na, vermicelli, tapioca of. aardap pelmeel. Er is keuze genoeg, zooals uit deze opsomming blijkt. Maar de huisvrouwen hebben meestal dezelf de wenschen. Hét is echter niet mo gelijk, dat een kruidenier aan een klant, die zes keuzebonnen, waar op onder meer pudding te verkrij gen, inlevert, op alle zes bonnen pudding aflevert. De kruidenier krijgt niet zooveel pudding toege wezen, dat h'ij ""dergelijke klanten door dik en dun- hun zin kan geven. Als dat het- geval 'was, zou er geen sprake zijn van pudding op een ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN 23 Aug. tan. 29 Aug. 1942 43A brood 43B brood 43 beschuit 43A vleesch 43B vleesch 43A aardapp. 43B aardapp. 43A tabak 43A cigarett. 4 rants. brood of A rants. gebak 1 rants. beschuit, brood of gebak 1 rants. vleesch of Va rants. vl.waren VA kg. aardappelen Va kg. aardappelen 1 rants. tabak 1' rants. cigaretten 9 Aug. Lm. 5 Sept. 1942. 1 Kg. suiker 500 gram jam 1 rants. bloem, brood of gebak 250 gr. rijst 250 gr. peülvr. 250 gr. gort 100 er. vermic./maizena gem 357 algem. 358. al gem. 362 t.m. 365 algem 4-41 4 42 res. 359 algem. 360 algem, 361 algem. 367 tm. 369 a 41 A tm. 44A melk 41 B tm. 44 B melk 41, 42 versn.1100 gr. chocolade 43,44 versn.|l00 gr. suikerwerk 12 Juli Lm. 5 SepL 1942. 338 algem. |250 gr. koffiesurrogaat 20 Aug. Lm. 31 Aug. 1942. 100 gram kaas VA liter melk 1% liter melk 42 boter 42 vet \A rant. boter \/a rants. boter 15 Juli t.m. 12 &ept. 1942. 2-35,2-36 res. 3-35,3-36 res. 4-36 res. IA rants. boter A rants. boter A rants. boter Beschikbaar pér persoon t/mU t/m 114 t/ml vol-. een- jaar 113 jaar|20 jaar| wass. heid in tijdvak van één week 18 22 18 rants. ,3 4'A Vs rants. kg- kg- rants. rants. in tijdvak van vier weken 1 1 1 1 kg 500 500 500 500 gram 4 4 4 4 rants. 500 piam 250 250 250 250 gram 250» 250 250 250 gram 100 100 100 100 gram 300 300 300 300 gram 28 14 4— liter 7 7 liter 200 200 200 200 gram 200 200 2C0 200 gram in tijdvak van- acht we en 250 250 250 250 gram in tijdvak van één week j&'/j. 175 175 146 gram DIVERSE ARTIKELEN. Tijdvak 02 petroleum 01 t/m 05 B.V. brandst 01. 02. 03 KF brandst 370 algemeen M eenheidszeep 371 algemeen M waschpoeder M toiletzeep TT textiel (mannJ 2 L. pretroleum 1 eenh. brandst. 1 eenh brandst. (geen anthr.) 1 rants. eenheidszeep 1 rants. eenheidszeep 1 rants, waschpoeder 1 rants. waschpoeder 75 gr. toiletzeep 80 50 er scheerzeep 23 Aug. 1942 31 Oca. 1942 11 Mei 1942 div. data 16 Aug. 1942 16 A'ug. 1942 16 Aug. 1942 16 Aug. 1942 16 Aug. 1942 1 Mei 1942 31 Dec. 1942 SO^pr. 1943 30 Sep% 1942 30 Sept. 1942 30 Sept. 1942 30 Sept. 1942 30 Sept. 1942 31 Aug. 1942 OPMERKINGEN: Niet meer geldig: Na Zaterdag 22 Aug.: 42 Brood, Beschuit, Vleesch, Aardappelen,. Tabak. - Verlengd: t.m. Woens dag 30 Sept.: 335, 336 Algemeen (Zeep), L-Zeep, L-Toiletzéep. *Mann.' personen van 18 jaar en outjer. Vrouwelijke personen van 25 jaar en ouder. Officieele Landbouwmededeelingen voor de provincie Noord-Holland KUNSTMEST. Daar gebleken is, dat verschei dene kunstmestverbruikers, de verklaring op het toewijzingsop- roepformulier niet hebben gelezen of hebben begrepen,, wórdt hierme de nogmaals bekend gemaakt, dat de verstrekte kunstmestbonnen, die deze weken uitgereikt zijn, slechts voorloopige toewijzingen zijn, ber rekend naar de eerste toewijzing van het voorgaande bemestings jaar, ^escheurcr grasland, teeltver- gunpingen. extra toewijzingen, enz. buiten beschouwing gelaten. Binnen korten tijd;zullen er weer nieuwe aanvraagformulieren voor het bemestings.jaar 1942/43 bij den P.B.E. te verkrijgen zijn, hetgeen vooraf gepubliceerd zal worden. Aan de hand van deze aanvraag formulieren en de gegevens van de inventarisatie 1942, zal het res tant van i de geheele toewijzing 1942/1943. rekening houdende met de door de verbruikers opgegeven bedrijfsveranderingen, berekend en toegewezen "worden. Binnenkomende schriftelijke of mondelinge klachten, betreffende het hierbovenvermelde worden niet meer in behandeling genomen, Betreffende de toewijzingen kunstmest voor de teelt van kool zaad, raapzaad en blauwmaanzaad voor het bemestingsjaar 1942/1943 zal binnenkort nog een publicatie verschijnen. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND. FEUILLETON Hei jacAt Kai-Kai door HANS POSSENDORF INLEIDING. Toen ik op mijn voorlaatste groote reis aan boord van een ver velende vrachtboot den - Stillen Oceaan overstak, kreeg ik, pp zoek naar wat lectuur, een pak couran ten in handen. Daaronder bevond zich een Australisch Dagblad van een der laatste, Octoberdagen 1924, dat het volgende bericht bevatte: „Hedenmiddag Werd miss. E... A... na het uitzitten van haar zeven-jarige gevangenisstraf uit de gevangenis te B. ontslagen. Zooals men zich zal herinneren, werd deze jonge vrouw -r- een op vallende schoonheid in October 1918 veroordeeld wegens vrijheids- berooving in 104 gevallen, het toe brengen van lichamelijk letsel, be dreiging, beleediging, beschadi ging van persoonlijk eigendom, zeerooverij, in gevaar brengen van scheepsladingen, enz., enz. *Miss A..., die nu zevenden twintig jaar oud is, werd door haar verloofde afgehaald. Ze weigerde den jour nalisten, die zich in grooten ge.- tale voor den uitgang der gevan genis hadden opgesteld, elke in lichting. De op haar gerichte foto toestellen kon ze natuurlijk niet ontgaan. Ze stapte zonder groote haast met haar verloofde in een met de vlag van haar huis ver sierde auto. Het paar reed regel recht van de gevangenis naar het stadhuis, waar het huwelijk vol trokken werd." Ik moet bekennen, dat ik erg sceptypisch tegenover dit berichtje stond. Doch de werkelijkheid over treft vaak alles wat de grootste fantasie bedenken kan. Ik besloot deze zaak eens nader te onderzoe ken en wat ik met 'groote offers aan tyd, geld en moeite ben te wé ten gekomen vormt het onderwerp van dezen roman. De verschillende voorvallen strek ken zich uit over een groot akntal jaren. De voornaamste hadden plaats tusschen het voorjaar van 1914 en het voorjaar van 1917 en speelden zich af op de wateren en eilanden van den Stillen Oceaan. Zehebben met den wereldoorlog niets te maken. Doch daar Duitsch land destijds bijna geheel van de buitenwereld was afgesloten is er weinig of niets van de sensationeele berichten der Australische en Ame- rikaansche pers over deze geschie- 291. Verbazend, wat slingerde dat schip! Eerst ging het zoo kalm, maar riu leek het wel, of het steeds sneller ging varen. En wat werd het koudOpeens zag Piet appe len over het dek rollen, steeds waarde om verder met vrucht te kunnen spreken over den nieuwen Nederlandschen Staat, die moet worden opgericht als opvolger van den democratischen staat, die in vier en een halven dag in Mei 1940 in elkander is geploft. Die staat moet passen in het wordende nieuwe'Europa en daarom moeten onze gedachten over het nieuwe Europa eenigermate vasten vorm hebben aangenomen, alvorens over den nieuwen Europeeschen Staat' kan worden gesproken." „De taak en de rechten van den Staat worden dus op de eerste plaats beperkt dooh het lidmaat schap van den Germaanschen Sta tenbond en doordat den Leider van dien Bond (de Führer) tot zich moet trekken datgene, wat alge meen Germaansch geregeld moet worden en waarover hetboven staande handelde. Daaraan ver leent de Staat zijn medewerking, voor zoover die gewenscht is. Ove rigens heeft de Staat een zuiver Nederlandsche taak en wordt daar bij gestuWd en geleid door de Be weging, als eenige politieke verant woordelijke wilsuiting van het Volk". keuzebon. Dan kon er eenvoudig een puddingbpn worden uitgegeven. Uit het feit, dat er een keuzebon bestaat, kan reeds worden afgeleid 'dat er van de daarop' beschikbaar gestelde artikelen, afzonderlijk niet voldoende voorraad is om er het geheele Nederlandsche publiek mee te voorzien. De kruidenier kan hier natuurlijk .niets aan doen. Het is daarom onbillijk hem een vérwijt te maken als hij niet aan de wen schen ten volle kan voldoen. Verreweg de meeste kruide niers doen hun uiterste best om hun klanten zooveel moge lijk van dienst te zijn en wij mogen gerust zeggen, dat het meerendeel daarbij inderdaad blijk geeft van een prijzens waardige gemeenschapszin. Doch ook het publiek werke méde en make het den winke lier niet te moeilijk door ei- schen te stellen, waaraan ten slotte toch niet kan worden voldaan. Men bedenke, dat de Winkeliers in dezen tijd door de vele distribu tiemaatregelen aan tal van ver plichtingen hebben te voldoen. Een. wederzijdsche begrijpen en een juiste samenwerking tusschen pu bliek en winkelier wordtdaarom in beider belang aanbevolen. Een nieuw soort ZEEPPOEDER De kwaliteit niet slechter dan de oude samenstelling. De zorgen van de huisvrouw strekken zich in deze dagen verder uit dan tot de levensmiddelen al leen. Het is ook de verzorging van de wasch, die haar wel eens hoofd brekens kost, in verband met de distributie van zeep en zeeppoeder. Over het algemeen kan niettemin worden gezegd, dat de moeilijkhe- denis tot ons doorgedrongen. En ten slotte hadden de Duitschers toen ook wel andere dingen aan het hoofd dan het duistere lot van een Corsicaansche-Vlaarnsche- Amerikaan sche-Nieuw-Calédonische avonturiers familie. I. De hel op aarde. D,e opzichter Badou beefde over het geheele lichaam van opwinding. Het was hem aan te zien, dat hij zich slechts met de grootste in spanning onthield van handtastelijk heden tegen den strafgevangene. „Gemeene schurk! Wil je nou wel eens werken of..."Zijn stem sloeg over. De gevangene wees met een bru talen grijns op zijn verdierlijkt ge-* zicht met den linker wijsvinger op zijn reé'hter arm, die slap langs zijn lichaam hing. „U ziet toch, dat mijn arm weer verlajnd is." Hij was hier pas kort. Enkele maanden geleden had men hem te Parijs wegens een heele rij zware misdaden tot twintig jaar dwang arbeid veroordeeld en naar het ge vangenkamp Nakety op het' eiland Nieuw-Caledonië gedeporteerd. Hij had bij den wegenaanleg, waarbij hij was ingedeeld, nog bijna geen spade in den grond gestoken en zijn slechte voorbeeld werkte ongunstig pp de anderen. meer appelen... verbazend, wat een boel appelenen wonderlijk genoeg, die bleven allemaal net. voor Piet ligg.en en hoopten zich daar op. den, die er zijn en waarvan men het bestaan niet kan ontkennen, nogal meevallen. Ook de overheid is er steeds op uit aan de oplossing er van zooveel mogelijk haar mede werking te verleenen. Zoo is eeni- gen tijd geleden met betrekking tot den prijs van pakjes zeeppoe der van 250 gram bekend gemaakt, dat daarvoor niet meer dan' VIA cent per pakje mag worden be taald. Deze .regeling geldt sinds 3 Juni jl. Hoewel de samenstelling als gevolg Van de bijzondere om standigheden eenige wijziging heeft ondergaan, bestaat dit zeeppoeder nog steeds uit de ook voorheen ge bruikelijke grondstoffen. Teneinde echter aan de vraag naar zeeppoeder in het algemeen te kunnen voldoen, moest de over heid ter vervanging en ter aanvul ling van de bestaande soorten, het aan de-markt brengen van een uit andere grondstoffen vervaardigd soort waschpoeder wel bevorderen. In kwaliteit behoeft dit nieuwe waschpoeder voor het eerst bedoel de zeeppoeder evenwel in geen en kel opzicht onder te doen. De prijs van het nieuwe waschpoeder moest iets hooger gesteld worden dan die van de pakjes zeeppoeder van-oude samenstelling, en bedraagt 15 cent per pakje van 250' gram en 27 A ct. per pakje van 500 gram. De afle vering mag uitsluitend geschieden op de hiervoor aangewezen bón nen. Daar verspilling van verpakkings materiaal in dezen tijd moet wor den voorkomen, zijn verschillende fabrikanten in overleg met de sec tie zeep van het rijksbureau - voor chemische nroductem ertoe overge- gaah het nieuwe waschpoeder te verpakken volgens db gebruikelijke methode., weljte ook bij het oude zeeppoeder werd toegepast. Op dui delijke wijze moet dan worden aan gegeven of men met een nieuw of met een oud product te doen beeft. Daarom zal het "publiek op de ver pakking van het nieuwe zeeppoe der de woorden „nieuwe samenstel ling"' kunnen aantreffen, zoodat vergissing is uitgesloten. De aardappeldistributie ln verband met de aanwijzing van de! bonnen 43A en 43<B van de aardappel kaart voor het koopen van onderscheidenlijk lA kg. en A kg. aardappelen, wordt er van bevoegde zijde nogmaals de aan dacht op gevestigd, dat het koopen en afleveren van aardappelenop de voor een bepaalde week aange wezen bon niet. geoorloofd is op den aan die week voorafgaanden Zaterdag. Op bon 43A en 43© mo gen derhalve heden, Zaterdag 22 Augustus, geen aardappelen wor den betrokken of Afgeleverd. Hoofdredacteur A. R. Jonker. Plaatsverv. van den hoofdred., builenl. en stadsnieuws Den Hel der A. C. van Kempen. Binnen land alg. report, en streekpieuws A. Eriks. Haagsch redacteur P. E. H. M. Vei'berne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de adver tenties, Schager editie G. Schoorl, Schagen. Verantwoordelijk voor de advertenties, Heldersche editie J. Visser, Den Helder. „Nou? Begin je haast?" brulde Badou, de lippen wit van drift. De strafgevangene verroerde zich niet, doch zijn kleine, gemeene oogen rustten met eenzeldzaam brutale en terugstootende uitdruk king op. het gezicht van zijn i baas. Nu rukte Badou zijn geweer van den schouder en stootte den man met volle kracht met de kolf in den maagstreek. Met een kreet week de ander een pas achteruit en drukte beide han den zijn arm was nu opeens met meer verlamd tegen de pijnlijke plek. Doch Badou hield niet óp. Hij was in een staat van wilde razernij ge raakt en sloeg nu met de kolf naar het hoofd.van den gevangene twee, drie maal donder hem te ra ken, de kerel ontweek hem handig. „Man, houd toch op, wil je jezelf ongelukkig maken." De opzichter Fabre kwam toesnellen en rukte zijn kameraad het wapen uit de hand. Badou echter bleef den gevangene slaan, schopte hém tegen de knie schijven en de schenen en smeet hem eindelijk met een trap tegen het-onderlijf op den grond. Toen sprong hij boven op hem en danste op hem als op een zak zand. Hij was krankzinnig van drift en wist niet meer wat hij deed. Wordt vervolgd. Officieele mededeelmgen GEWIJZIGDE REGELING VOOR HET VERKRIJGEN VAN ZAKBOEKJES RUND^EEHANDELAAR. Het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch maakt bekend, dat met ingang van 1- Septembér 1942 eenige wijziging wordt gebracht in de regeling voor het verkrijgen van een nieuw zakboekje voor den rundveéhandelaar. Tot dus ver werd een zakboekje uitgereikt aan hen, die daartoe een eerste aan vraag hadden ingediend en naar het oordeel van het Bedrijfschap daatvoor in aanmerking kwamen. Voorts aan hen, die, nadat zij een eerste zak boekje hadden bekomen, het achter in het uitgereikte zakboekje, zich bevin dende blanco formulier hadden inge vuld en ingeleverd aan voornoemd bedbijfsschap. Ingevolge de gewijzig de regeling is men verplicht voor het verkrijgen van een nieuw zakboekje alle reeds ontvangen zakboekjes vol, in te leveren. Teneinde een nieuw zakboekje te verkrijgen, dient men het formulier, dat zich achterin het laatst uitgereikte zakboekje bevindt, ingevuld aan het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch, Laan van Meerdervoort 55 te 's-Gra- venhage, in te zenden, ónder opgave van het volledig adres van den plaat selijken bureauhouder tot wiens werk gebied men behoort. Het zakboekje wordt aan den ge noemden P.B.H. toegezonden en bij hem kan men tegen inlevering van het vorige volle boekje, zoo er meer zijn uitgereikt tegen inlevering van alle volle boekjes, het nieuw aange vraagde zakboekje bekomen. Bij de uitreiking van het nieuwe boekje kunnen de runderen, die nog niet ter rechterzijde van het zakboekje zijn af- geteekend, overgeschreven worden in het nieuwe zakboekje. Teneinde een vlugge uitreiking van het boekje te bewerkstelligen, wordt met nadruk verzocht er voor te zorgen, dat de betaling ad f 0.50 voor het zakboekje tijdig is geschied op giro no. 446800, ten name van hef Bedrijf schap voor Vee en Vleesch, fe 's-Gra- venhage, aangezien anders het zak boekje niet aan den P.B.H. zal wor den afgezonden. Ten behoeve van el- ken handelaar of vértegenwoordiger wordt maar één zakboekje tegelijk uit gereikt. Zij, die in 's/Gravenhage, ten kan tore van voornoemd Bedrijfsschap een zakboekje wenschen te komen afha- lén, zijn- gehouden alle vorige zak boekjes voLmede te brengen en in te leveren. HUISSLACHTING VARKENS. Aan alle belanghebbenden wordt me degedeeld, dat voor de provincie Noord-Holland de huisslachting is vrij gegeven. Het houden van een varken voor eigen gebruik zal derhalve niet meer uitsluitend afhankelijk worden gesteld van een afgesloten varkens-mestcon- tracht. Voor de nieuwe huisslachting gelden de navolgende bepalingen: 1. -Zij, die meer dan één varlcens- mestcontract hebben afgesloten, kunnen in aanmerking komen voor een tweede huisëïqchtingsvergun- ning, echter met dien verstande, dat in verband met het beschikba re vleeschrantsoen en het aantal gezinsleden Jiet dan geldende vleeschraldo niet wordt overschre den. 2. Zij, wier aanvragè voor een mest- contract niet meer in behandeling kon worden genomen, omdat geen aanvraagformulieren meer be schikbaar waren, komen in aan merking vobr één huisslachtings- vergunning. 3. Aan hen, die over een varkenstoe wijzing beschikken kan één ver gunning worden verstrekt. 4. Aan hen die een speciale toewij zing hebben in verba'nd met een gunstige voederpositie, kan één vergunning worden verstrekt. 5. In het algemeen zullen zij die ver leden jaar een varken voor eigen gebruik mochten mesten, ook dit jaar wederom een vergunning kun nen ontvangen. Deze laatste categorie kan zich tot hun plaatselijken bureauhouder wenden indien zij ook dit jaar een varken wenschen te houden. Zij, die dit jaar voor het eerst wen schen te mesten, dienen- een daartoe strekkende aanvraag in te dienen bij de Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord-Holland, Alkmaar, Af deeling Veehouderij, onder opgave van*\3e hoe veelheid ruwVoeder, hetwelk hun be drijf oplevert. - Fokzeugen kunnen alleen voor huis slachting worden bestemd dqor perso nen, die op grond van hun fokzeugen- toewijzing een fokzeug aanhouden.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2