HAUPTDIENSTLEITER SCHMIDT REDE S'PAAR van Het jacM Kai-KaL Oe lucht roovers van HOITIKA zijn Duitschland vraagt geen woorden maar daden - De machtsverhou dingen ter wereld - Deze oorlog zal duren tot de overwinning In aansluiting op het gisteren reeds gepubliceerde; laten wij hier onder het slot volgen van de door Hauptdienstleiter Schmidt gehou den rede. Het behooren tot een werkelijk rijk Is geen zaak, waartoe men po litiek kan worden overreed, want leder rijk is gebaseerd op een ze delijke, volksche orde. De eerste voorwaarde om tot een rijk te be hooren draagt men derhalve als lid van zijn volk met zich mee. Daar enboven moet men evenwel ook in feitelijken zin strijden voor de ze delijke ordening, die in de rijks- gedachte ligt opgesloten. Het rijk moet derhalve in den strijd wor den veroverd. Geen volk, dat déze voorwaarden niet vervult en an derzijds zijn strijdbare en leidende bijdrage voor dit rijk levert kan aanspraak maken eens door dit rijk beschermd en erkend te wor den. Het komende rijk wordt geen enkel volk ln den schoot gewor pen, doch moet door ieder door ar beid en strijd verkregen worden. In dezen zin moet ook de jong ste rede van den leider der natio- naal-socialistische beweging, Mus- sert, begrepen worden. Deze toont heel duidelijk aan, dat de grenzen van het nieuwe rijk niet aan Maas en IJssel liggen en verdedigd» moe ten worden, doch dat daarvoor Ne- derlandsche soldaten met Duit- schers tezamen aan de Wolga en in het Oosten de grenzen van de Germaansche levensruimte moeten verdedigen. Indien kort geleden een of andere schijver uit de uit eenzettingen van Mussert de ge volgtrekking meende te kunnen maken, dat in den Germaanschen statenbond Oostelijke volksgemeen schappen opgenomen zouden kun nen worden, dan kan men zooveel politieke onwetendheid slechts be treuren. Het is derhalve tijd zich deze kwestie nog eens af te vra gen-. Het is ook onverstandig en het getuigt van een politiek analfabe tisme, wanneer thans hier en daar nog steeds de meening opduikt, dat men de Nederlanders in het Duit- sche rijk zou kunnen opnemen Om deze reden bestaat ook de poli tieke groep, die zich dit ten doel WELVAART WEIVAART IN HET GEZIN WORDT DAAR NIET ZOOMAAR GEBRACHT-NEEN. ZIJ WORDT ZORGVULDIG GEKWÉÉKTOP ZOOVEEL POSTSPAARBANK. .BOEKJES ALS ER KINDEREN ZIJN! DE VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE OPVOEDING VRAAGT GEREGELD SPAREN. DE RUKSPOSTV 8 l SPAARBANK VS-1 gesteld had, niet meer en behoort tot het verleden. Gij zijt Nederlan ders, wij zijn Duitschers, verbon den door het gemeenschappelijke bjoed en socialistische idée. Op deze bases zal eenmaal het nieuwe rijk gesticht worden en on ze trouwe kameraadschap en dap perheid dragen mede tot het ont staan van het Germaansche rijk bij. Wanneer wij beloven, deze wet ten steeds in acht te nemen att daarnaar te handelen, dan behoe ven wij ons geen zorgen te maken om het ontstaan van dit Germaan sche rijk. Een blik ln de toekomst. Nu ik zoo een kort overzicht heb gegeven over groei en verleden, willen wij nog een blik in de toe komst werpen. Ook hier in Neder land moet eenmaal een nationaal- socialistische leiding de staatkundi ge verantwoordelijkheid overnemen, De tijd zal komen, dat deze strijders naast hun politieke leiding ook op verantwoordelijke wijze de staat kundige functies moeten leiden. Meent nu niet, Nederlandsche na- tionaal-socialisten, dat dit een ver lichting van uw arbeid zal vormen, of dat daardoor uw politieke strijd ook maar onbelangrijk zou worden. Integendeel! Wat thans geschiedt, gebeurt voor rekening van de bezettende over heid. Dan zal het tijdstip komen waarop gij voor alles volkomen ver antwoordelijk zult zijn. Wij zijn hier als nationaal-socialisten geplaatst om met u tezamen dezen weg in het belang van uw volk. doch ook in het belang van het Duitsche volk, af te leggen. Niemand zal ons kunnen verwijten, dat wij hebben stilgezeten. In deze twee jaren der bezetting hebben de verantwoorde lijke mannen hun beste kunnen ge geven en steeds in den zin van toe nadering gestreden. Het zich alleen uitspreken met den mond heeft voor ons, nationaal-socialisten, geen waarde, en dat heeft bij ons geen weerklank gevonden. Slechts zij, die bereid zijn mét ons te allen tijde schouder aan schouder te staan, zullen onze kameraadschap genieten. Gij hebt Uw Nederland sche volk boven alles lief, ook #wij hebben het in dezen tijd leeren waardeeren. Honderdep van deze jonge idealisten dekt thans reeds de bfuine aarde van het Oosten. Meer dan 10.000 doen hun plicht. Honderdduizend ingeschreven Ne derlandsche - nationaal-socialisten ijveren en' werken voor de vernieu wing van hun volk en de nog groo- tere Germaansche gemeenschap. Wanneer ik hier als vertegen woordiger der Duitsche nationaal- socialisten de Nederlandsche ka meraden dank zeg voor hun opoffe- renden arbeid, dan zult gij begrij pen, dat ik daarbij in het bijzonder mijn nationaal-socialistische Duit sche kameraden herdenk en hun voor hun opofferenden arbeid van ganscher harte dank. Zoo is onze nationaal-socialisti sche kameraadschap gebleken en zij zal dag voor dag steeds weer op nieuw blijken. Eens zullen alle re delijke menschen wakker geschud worden. De 300.000 Nederlandsche werkers in Duitschland. De driehonderdduizend Neder landsche arbeiders, die thans reeds Duitschland werken en daar hun plicht cloen, hebben eveneens dezen hun nog onbekenden roepstem ge volgd. Vele jonge Nederlanders zijn bereid den oorlogstijd voor hun ei gen ontwikkeling te gebruiken om binnenkort eveneens naar Duitsch land te gaan. De Duitschers zijn geen onmenschen, want zij verheu gen zich over iederen arbeider, die tot huh Germaansche ras behoort. Echter verlangen zij de hoogste ka meraadschap en plichtsvervulling FEUILLETON HANS POSSENDORF „Jawel, directeur ik werd" tot levenslange deportatie „begenadigd." „Zooals ik zie had je daad een' politieken bijsmaak. Je familieleden worden nu nog als vijanden van Frankrijk beschouwd." „Jawel, directeur." „Jullie zjjn toch eigenaardige lui, jullie Corsicanen." De heer Beau- mont schudde het hoofd. .Heeft Frankrijk je vaderland niet alleen goeds bewezen? Men zou denken, dat de bewoners van het eiland, waar onze grootste keizer vandaan kwam, bijzonder goede Fr^nschen moesten zijn." Alfano antwoordde hierop niets. De directeur bladerde weer ln de papieren en ging eindelijk voort: „In het eerste jaar heb je twee pogin gen tot ontvluchting gedaan, maar daar je je gedurende de laatste vier jaren dwangarbeid onberispelijk ge dragen hebt, wil de administratie genade voor recht laten gelden en een poging wagen om je, bij wrjz® van proef, een concessie te geveh. We hopen, dat je een flinke kolonist zult worden en een bruikbaar lid der maatschappij." Weer zweeg Alfano met onbewe gelijk gezicht. „Wat was je beroep ook weer?" De heer Beaumont keek weer de /acte door, hij scheen zich niet voor uit op de hoogte te hebben gesteld. „Ik ben procuratiehouder geweest in de kleine reederrj van mijn moe der in Ajaccio." „Je hebt dus. geen verstand van landbouw?" „Een beetje." „Nu, dat leert wel. Ze hebben een heel mooi terrein met prima grond in het Douencheur-dal voor je be stemd." Ook ditmaal bleef Alfano zwijgen, doch hff maakte een kleine buiging, die men als dankbetuiging kon be schouwen een buiging, die in zijn afgemetenheid en waardigheid eigen aardig aandeed bij een 'gevangene van Nieuw-Caledonië. Met een paar gedwongen vriende lijke woorden en vermaningen be sloot de directeur deze .qoncessie-ver- leening. Het was 10 Februari 1893. zooals zij het van den Führer heb ben geleerd. Zij, die op het oogen- blik in Duitschland hun blik ,ver- grooten en hun kunnen vermeerde ren, zullen eens dankbaar zijn voor dezen tijd, dien zij in Duitschland mochten doorbrengen. Schudden wij derhalve als nationaal-socialis ten de jonge revolutionnairen wak ker, opdat zij zich het groote gebeu ren waardig toonen. De Nederlandsche arbeidsdienst neemt de jonge lieden op en voedt hen op tot kameraadschap en ge meenschapsgeest. Het Nederlandsche legioen roept de activisten op. in het Oosten te strijden. De Standarte Westland, die reeds in den veldtocht in het Oosten in 1941 en thans opnieuw lauweren aan haar roemrijke vaan kon hechten, heeft plaats genoeg voor goede soldaten. Het Duitsche leger, de Duitsche marinfe en de Duitsche luchtmacht verheugen zich eveneens, wanneer jonge Germanen, die nog in deze groote worsteling willen laten zien wat zij waard zijn, zich bij hen aanmelden. Wij gelooven derhalve aan onze toekomst e^ wij weten, dat eens ook hier in Nederland deze natio naal-socialistische idée zal doorbre ken. Laat ons aanpakken en ons werk ter hand nemen. Nooit moede ons voor de gemeenschap op te offeren, vrij van haat, steeds slechts in ver eering van ons eigen volk willen wij onzen plicht doen. De waardeering kan en zal niet uitblijven. De gebeurtenis sen van den dag vertroebelen onzen kijk op de toekomst niet De oorlog moet en zal zegevie rend voor het nationaal-socia lisme gewonnen worden. De oude wereld echter moet en zal sterven. Zoo zal ook het Wes ten veilig en hecht in de hand van den Führer liggen en elke eenling bereid zijn, zijn leven te ge„ven voor de veiligheid van dit gebied. Houdt daarom, nationaal-so- sialisten, de kameraadschap, die in gevangenissen en veld slagen op de proef werd gesteld, hoog. Houdt u met eiken afzon-' derlijken volksgenoot bezig en strijdt om hem, brengt hem in onze organisatie, dan zal het tijdstip niet ver zijn, waarop eenmaal ook in een door Neder landsche nationaal-socialisten geleid Nederland en in kame raadschap met het Duitsche nationaal-socialisme gesteund, en bevochten door de Duitsche weermacht, datgene zal ont staan, waarnaar wij allen met verlangen uitzien: Een groote gemeenschap in Germaansch gebied, ieder zijn vaderland beminnend, doch zich onderwerpend aan de hoo- gere wetten der orde. De werkelijke machtsver houdingen. Hauptdienstleiter Schmidt liet den kringen, die nog steeds ver blind staren op de door de vijande lijke agitatie verbreide getallen, teneinde daaruit een overmacht van de vijandelijke mogendheden over de spilmogendheden af te lei den, op indrukwekkende wijze de werkelijke machtsverhoudingen zien, zooals deze na de geweldige successen van Duitschland, Italië en Japan zich thans voordoen. Nu Britsch-lndië met zijn 358 millioen menschen zich gereed maakt zijn lot zelf in handen te .nemen, en China, met zijn 440 mil lioen menschen. volkomen van Engeland en Amerika is afgesne den, alsook na het verlies van Ne- derlandsch-Indië. zijn bijna een.mil- liard menschen niet me,er voor het oorlogspotentieel der vijandelijke mogendheden beschikbaar. Terwijl onderzijds de meeste Chineezen en volksgemeenschappen van den In- disQhen en Stillen Oceaan be halve Australië thans reeds in geschakeld zijn in het oorlogspo tentieel van het verbonden Japan, Aldus staan tegenover de 50 mil lioen Engelschen, die zich verbon den hebben met de strijdkrachten van Noord-Amerika ten getale van ongeveer 130 millioen, waarvan hoogstens nog 50 tot 60 millioen beschikbaar zijn. veel meer dan een milliard mensehen, die hun ar beidskracht voor de spilmogendhe den geven. Daartegenover is van de bevolking der Sowjet-Unie reeds bijna de helft voor den tegenstan der uitgeschakeld en begint voor ons te werken. Met een blik in de toekomst ein digde Hauptdienstleiter Schmidt in onwrikbaar vertrouwen op de overwining. „Het is dus slechts nog een kwestie van tijd wanneer bol sjewieken en plutocraten hun wapens zullen moeten neerleg gen. In het Ooosten giat het bolsjewisme reeds zijn vernie tiging tegemoet, in het Westen voeren de Duitsche duikbooten en vliegtuigen hun harden en voortdurend met succes be kroonden strijd tegen de ravi- tailleeringsscheepvaart van En geland en Amerika. Eens zal het tijdstip komen, waarop het groote Engeland door het lot gedwongen zal wor den, de rol van het kleine Malta over te nemen. Het is algemeen bekend, dat de rijke plutocratenzonen en -dochters met hun familieleden naar Ca nada vertrekken. Moge thans nog de Engelsche luchtmacht hier en daar steden en daarmede oud Duitsch cul tureel bezit vernietigen, eens zal het tijdstip "komen, waarop wij met een enormen bommenregen Engeland zullen aanvallen. Iedere bom, die thans op Duitsch of bezet gebied wordt geworpen, zal eens duizendvoudig worden ver golden. Engeland zal dan, evenals Malta, nog slechts een aanleg plaats zijn voor uiteengeslagen con- vooien. Wij willen echter den Al machtige bidden, dat hij ons de be straffing en terechtwijzing van Amerika voor al deze roekelooze daden, die Amerika onder Wilson tot en met Roosevelt heeft bedre ven, zal overlaten. Het zijn toch ten deele menschen van ons bloed, die door rijkdom verblind, geen cul tuur meer dienend, het avondland ontrouw geworden zijn, en zich als afvallige zonen thans tegen hun moeders in Europa verheffen. Ook met deze krachten zullen wij het den een of anderen dag klaar spe len. Dan zal het tijdstip komen, waar op het avondland in oude schoon heid weer zal opstaan, de edele kunsten weer zullen beoefenen en de menschheid een lange vrede zal beschoren zijn. 293. Geleidelijk werd het donker der en donkerder om hem heen. Het schip en de appels verdwenen voor zijn oogen en hij zag een lfcht, het leek de maan welwat gek boomen?Nu opeens mid den op zee? Ja, hij" zag de maay duidelijk, en die boomen dat wa ren zijn bekende knotwilgen, en hoorhet was of hij de rivier hoorde kabbelenOp beide ar men steunende keek hij verwon derd rond. De Führer» Adolf Hitier, heeft ons dezen weg reeds sedert 20 jaren.ge wezen en is ons moedig en zeker voorgegaan, Wij willen hem ge trouw volgen e'n den strijd op ons nemen, vooraan het volk van 92 millioen Duitschers. dat zich opoffe rend in den strijd werpt, teneinde daardoor den weg te banen voor de vrijheid van het reeds zoolang onderdrukte Europa. Deze oorlog-duurt tot de overwinning. Indien gij. kameraden, mij nu vraagt: hoe lang duurt de oor log nog? Dan kan „ik daarop slechts antwoorden: tot aan de overwinning! Overwinnen zal het nationaal- socialisme in ieder geval. Wij zullen de laatste bataljons in het veld brengen en daarmede ook den een of anderen dag deze worsteling beëindigen. Smeeken wij den Almachtige den zegen af voor den Führer, Adolf Hitier, en voor al zijn soldaten. Sieg Heil. Wie De Nederlandsche Kultuurkamer De Nederlandsche Kultturkamer deelt het volgende mede: Wanneer binnenkort de Kuituur- werkers op grond van hun aanmel ding en van de vragenlijst de*; le denregistratie van de Nederland sche Kultuurkamer, geregistreerd zullen zijn, zullen de vöorloopige „bewijzen van aanmelding" verzon den worden. Daarna zullen op het terrein van de Nederlandsche Kul tuurkamer nog slechts diegenen werkzaam mogen blijvep, die in het bezit van het „voorloopig be wijs van aanmelding" zijn. Hun, die zich bij de Nederland sche Kultuurkamer hebben aange meld, doch de vragenlijst nog niet ingevuld aan de Nederlandsche Kultuurkamer hebben teruggezon den, alsmede hun die aan hun aan meldingsplicht nog niet hebben voldaan, wordt in hun eigen belang verzocht, onmiddellijk hun verzuim te herstellen. Iri.verband hiermede zij nog eens verwezen naar de artikelen 3 en 4 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, be treffende de Nederlandsche Kul tuurkamer (Verordeningenblad 211/25 Nov. 1941. stuk 47) die als volgt luiden: Artikel 3. Hij die medewerkt aan de voort brenging. de weeigave. de geeste lijke of technische bewerking, de verspreiding, de instandhouding, het ^in het verkeer brengen of de bemiddeling tot het in het verkeer brengen van kultuurgoed, is ver plicht lid te zijn van de Neder landsche Kultuurkamer, tenzij dit medewerken een uitsluitend com- mercieele. administratieve, .techni sche of mechanische werkzaam heid is. Artikel 4. 1. Onder kultuurgoed in den zin IL Een eigenaardig huwelijk. „Zeg eens, Nella, waarom heb jij je eigenlijk hier naar Nieuw-Caledo nië laten zenden?" vroeg zuster Ga- brielle, non van Saint-Joseph. „Je bent nu al bijna een jaar bij ons en hebt in dien tijd al minstens twee dozijn mannen afgewezen." „Maar als toch geen van allen naar mijn zin was," Nella Hendriks vertrok minachtend de lippen. „Ja, maar wat voor voorstelling had jij je dan gemaakt van een Nieuw Caledonischen gevangene?" vfoeg de non lachend. De milde en vriendelijke toon waarop ze sprak, kwam zelden in dit huis voor, want de pensionnaires van het „Couvent de Bourall" bestonden uit het schuim der vrouwelijke bevolking van Frank rijk. Doch Nella Hendriks was nu een maal de lieveling van zuster Ga- brielle; geen wonder, want ze was een mooi, frisch persoontje. Een jong boerenmeisje uit Fransch- Vlaanderen, .volgens woonplaats een Frangaise, doch volgens ras een echte Vlaamsche Met haar groote. weelderige gestalte, haar blanke huid, blauwe oogen en dikke blonde vlechten was ze een echte Rubens figuur. Men verwonderde er zich over, dat dit jonge ding met de zachte, open trekken een zware mis-i daad kon hebben begaan en regel recht uit een Fransche gevangenis naar Nieuw-Caledonië was gekomen. „Ik heb me niets bepaalds voo& gesteld," antwoordde Nella troüv^ hartig. „Toen de inspectrice van de werkzaal op een goeien dag kwam vragen wie zich voor Nieuw-Cale donië wilden aanmelden, heb ik eerst alleen maar aan die groote zeereis gedacht en dat ik in een heel vreemd land zou komen, waar veel nieuws te zien zou zijn. Dat was toch veel beter dan nog jaren in de gevange nis zitten. En als ik er uit was ge komen zouden ze me toch' allemaal veracht hebben en geen fatsoenlijke man zou met me hebben willen trouwen." „Nu, dan zie je toch zelf, Nella, dat je je eischen wat lager moet stellen en genoegen nemen met een man, die bij, je past." „Maar ik moet hem toch aardig vinden." hield Nella vol. En daarmee was het gesprek voor ditmaal geëindigd, want'de bel riep de „pensionnaires" der inrichting aan tafel. Wordt .vervolgd. van deze verordening wordt begre pen: 1) iedere kunstschepping of kunstverrichting, welke voor het publiek waarneembaar wordt ge maakt, 2) Iedere andere geestelijke schepping of verrichting welke door middel van druk, film, radio uitzending of geluidsband voor het publiek waarneembaar wordt ge maakt. 2. Met druk in den zin van lid 1, onder 2, wordt iedere soort van vermenigvuldiging op een voor massavermenigvuldiging geschikte wijze gelijkgesteld. 3./ Als waarneembaarmakrng van kultuurgoed in den zin van het eerste lid wordt ook beschouwd het geven van onderwijs in vakken op het gebied der kunst, voor zoo ver dit onderwijs niet plaats vindt aan openbare of aan die bijzondere onderwijs- en opvoedingsinrichtin gen. welke onder toezicht staan van den secretaris-generaal van het de partement van opvoeding, weten schap en kuituurbescherming. Tenslotte worden hieronder en kele groepen van personen ge noemd, die zich bij de Nederland sche Kultuurkamer dienen pan te melden en van wie gebleken is, dat bij hen twijfel bestaat omtrent hun plicht tot aanmelding: 1. Ambtenaren in overheids dienst, die'werkzaam zijn op het gebied der bouwkunde, zooals arch'i tecten. bouwkundige teekenaars e.d. in dienst van rijk, provincie of.ge meen te. overheids- of semi-over- heidsbedrijven. 2. Productenten van en hande laren in gramofoonplaten, alsmede het in- en verkoopend personeel. 3. Handeleren in en uitgevers van bladmuziek. 4. Pei sonen-onc^ernemers, 'die concerten of tooneel-, cabaret- of variétévoorstellingen organiseeren. 5. Zij die medewerken aan de productie van films (scenarioschrij vers, productiélijders, regisseurs, opnameleiders, filmarchitecten* ca meramannen, enz.) 6. Alle ontwerpers en ontwer pers-uitvoerders op het gebied van het kunstambacht. 7. Op muziekgebied: alle bege leiders, koorleiders, leiders van cur sussen (werkgemeenschappen), ar rangeurs en in uniform optredende musici. Zij. wier letterkundig werk niet in boekvorm verschijnt, doch in den vorm van tijdschriftartikelen, zijn (in afwijking van vorige mededee- lingen) eveneens tot aanmelding verplicht. Alle aanmeldingen dienen schrif telijk te geschieden bij de afdeeling ledenregistratie van de Nederland sche Kultuurkamer, 2e van den Boschstraat 46. Den Haag, onder opgave van naam, adres en beroep. Bij het zwemmen verdronken. Zondagavond is de 19-jarige J. v. Bilden uit Born bij het zwemmen in het kanaal Maastrioht^-Maas- bracht verdronken. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ f25.000: 18549. f2000: 8167. f1000: 18170 f400: 16791 15998 14047 9469 f200: 18848 f 100: 19993 12256 9840 7842 5887 3830 2091 Van alle pijn in de leden verlost. Nn kan Ik weer werken 1 De Heer M.V. UT. schrijft, dd. 20-1-'40: „Ik wil U mededeelen, dat de Ovaaltjes mij goede diensten hebben be wezen; de gezwollen gewrichten zijn nu weer geheel nor maal. Het verheugt mij, dat ik mijn bed verlaten en weer werken kan. Ik had vree- selijke pijn in de leden. Zoo gauw ik weer iets voel, zal ik direct weer Ovaaltjes nemen, want zij.werken snel en afdoende." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trineral Agentuur. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 as. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trlnnral A^entuir, Nassaukadt 373, Amsterdam Hardnekkige geruchten Wij leven in een tijd van geruch ten. Dat is niets bijzonders. In ie deren tijd waarin gebeurtenissen plaats vinden die een deel der be volking niet kan begrijpen, viert het gerucht hoogtij. Hardnekkige gerruchten, voort gekomen uit wenschdroomen, wa ren rond. Zij worden ijverig verder verteld door menschen, die mee- nen dat het bolsjewisme „zoo erg niet is", die geen idée hebben van de gevaren die Europa bedreigen, die genieten van „berichten", ver spreid door de Oranje-zender', die gereed zijn de Engelsche „bondge- nooten" met gejuich te begroeten, en intusschen onze dappere Oostfrontstrijders bekladden. Inderdaad landgenoot, gij zijt uit ander hout gesneden. Hardnekkige geruchten en wenschdroomen- ver loren bij U den strijd tegen de naakte feiten. Beoordeelt de situ atie naar deze feiten, trekt uw con clusies en meldt U aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Haag. Van alles wat uit dorp en stad Groote bonnenhandel ontdekt. De marechaussee te Hemden heeft in Drunen en omgeving een wijd- vertakten bonnenhandel ontdekt, waarbij meer dan 50 personen zijn betrokken. Verschillende daders zijn reeds gearresteerd. Duizenden bonnen zijn er hier verhandeld. De bonnen werden opgekocht bij boeren en arme gezinnen. Tweejarig meisje door tram over reden en gedood, Gistermorgen is in de Oranji^oomstraat te Rot terdam de tweejarige J. Wouters door een motorwagen van lijn 9 aangereden. Het kind, dat plotse ling overstak, werd door den wa gen gegrepen en tegen den grond geslingerd. Het geraakte bekneld tussohen Voorbumper en een vluchtheuvel. Het meisje werd met een ernstige hoofdwonde naar het Zuiderziekenhuis vervoerd, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. Inbraak in woning. Gedurende de weekwisseling is een inbraak gepleegd in een woning in de Ge- leenstraat te Amsterdam. De buit was aanzienlijk: een aantal gou den en diamanten sieraden, nis mede bijna f 2000 aan contanten. De politie van het bureau Pieter Aertzstraat stelt een onderzoek in. Na trap van een paard overleden. Bij het spelen kreeg het vijf jarig dochtertje yan C. H. van R. uit Hoogland een trap van een paard. Ernstig gewond is de kleine bij het transport naar het zieken huis te Amersfoort aan de bekomen verwondingen overleden. Hoofdredacteur NA- R- Jonker Plaatsverv. van den hoófdred., buitenl. en stadsnieuws Den Hel der A. C. van Kampen Binnen land alg. report, en streeknieuws A Eriks. Haagsch redacteur P. E. H. M. Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de adver tenties. Schager editie G. Schoor). Schagen. Verantwoordelijk voor de advertenties, Heldersche editie J. Visser, Den Helder.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2