„Nationaal Zangfeest" HxmnAKKERÏ/E Loonen aardappelrooien 1942 Oe lucht rooiers van HOITIKA DE STICHTING (Van onzen Haagschen redacteur.) Maandag deed de heer Plekker, burgemeester van Haarlem, op de dageliiksche persconferentie eenige rriededeelingen over het door hem georganiseerde Nationale Zang feest. Wij ontleenen ^hieraan het volgende: Op 15 April 1942 werd de stichting „Nationaal Zangfeest" op gericht. De bedoeling van de stich ting is, eenheid" te brengen in het zingen van het Nederlandsche lied. Over het algemeen kan men zeg- - gen, dat de zangkuituur hier te lande niet op een hoog peil stond.. De liederenkennis bewoog zich tus- 6chen „Van je hela, hola" en „Dat •we toffe jonges zijn". Wel werd er' geprobeerd, door het verdeelen van liederenbundels op de diverse scho len hier verbetering in te brengen, doch doordat de keuze van liederen vrij was en er niet minder dan 200 liederenbundels bestonden, kwam er van een algemeene liederenken nis niet veel terecht. Nationaal Zangfeest heeft dan ook een plan de campagne ont worpen. teneinde aan de bestaande verwarring een einde te maken. Mede door de hulp van het Depar tement van Volksvoorlichting tn Kunsten is deze opzet als gelukt te beschouwen. leder jaar wordt er thans een kern van liederen uitgezocht, die voor de scholen verplichtend ge steld wordt. Deze liederen worden bovendien door den omroep in de huiskamer gebracht. Door het or- ganiseeren van zangmiddagen en -avonden en door propaganda op openbare bijeenkomsten wordt ge tracht deze liederen gemeengoed, te maken van het volk. Doch hier toe zijn ook zangleiders noodig. Men heeft dan ook een instituut opgericht, waar deze mcnschen cursussen, afloopen in een aantal vakken, als directie, methode en houding; in volksmuziek en volks lied; in repertoire-kennis en littera tuur en waar overigens hun uit spraak verzorgd wordt. Men heeft hierdoor al een en ander bereikt, doch men hoopt' van den winter, steunend'e op de opgedane ervarin gen. het bereikte nog uit te brei den. Verder heeft men voorbereidende maatregelen getroffen voor een .f&arlijks terugkeerend zangfeest. Het eerste zkl Zondag 6 September a.s. op den Dam in Amsterdam gehouden worden. Er komen deel nemers uit het geheele land en het laat zich aanzien, dat de opzet sla gen zal. Het feest moét een demonstratie worden vooiven door het volk. Het moet een nationale uiting worden, die niets met politiek uit te staan heeft. Men moet wel in het oog houden, dat dit feest heel iets an ders is, dan de zangfeesten van de N.S.B. Dit moet een feest worden van nationale verbroedering. Er is geen beter-middel, een volk tot el kaar te brengen, dan het gezamen lijk beoefenen van zang! Men heeft zich de medewerking verzekerd van een viertal qrkesten met in totaal 200' musici. De^teksten zullen telkens door een bekend ac teur gesproken worden. Burge meester Voute heeft alle medewer king beloofd. De toegang op don Dam is vrij, doch er is een klein ge deelte met plaatsen van een gulden en vijftig cent. Het geheel moet een nationale uiting worden en geen partij-uiting. De bedoeling is ons volk tot een groot en goed volk te maken en, als het kan, tot een zingend volk. De nieuwe regeling voor surrogaten Een gisteren in werking getreden vervangingsmiddelenbesluit V.V.Ö. 1942 beteekent een belangrijke uit breiding van het toezicht op. de vervaardiging van surrogaten. Van nu af aan zal voor de fabricage van 1 evensmidde 1 ensuirrogaten een .vergunning vereischt zijn. Tot nu toe bestond er op dit gebied voor de fabrikanten een groote vrijheid. .Wel was er sinds ~1het vorige jaar een vervangings middelen commissie ingesteld, die advies uitbracht voor het beschik baar stellen van grondstoffen, doch veel verder ging men hier mede niet. Het thans ingevoerde vergun ningsstelsel maakt het mogelijk invloed uit te oefenen op de sa menstelling, de kwaliteit en den prijs van de vele vervangingsmid delen. Zoo zal bijvoorbeeld van de in vele kwaliteiten, prijzen en verpakkingen in den handel zijn de soorten bouillonblokjes, jus- blokjes, aroma's e.d. een aantal soorten, dat een onvoldoende voe dingswaarde bezit, niet meer mo gen worden gemaakt. De belangen van de verbruikers worden door deze regeling zeer gediend. Zij zul len er nu zeker van kunnen zijn voor hun geld ook werkelijk bruikbare artikelen te ontvangen. Duldeloos, maar niet hope loos, mits AKKERTJES in huis. De AKKERTJES ne. men wel niet de oorzaak, maar wel die vervelende pijnen verrassend snel weg. AKKERTJES stillen direct alle pijnen en maken dat U zich prettig gaat voelen. Pe Neder/andsche Pijnstiller DE METAALVERORDENING. De Commissaris-Generaal voor Financiën en Economische Zaken Heeft de volgende vergunning ver leend: In overeenstemming met het be paalde in art. 2 der Metaalverorde ning verleen ik hierbij een alge meene vergunning om over meta len voorwerpen, welke gedeelten of toebehooren van gebouwen zijn, tezamery met het onroérend goed, waartoe' zij behooren, ten gunste van deij verkrijger van het onroe rend goed te beschikken. Deze vergunning wordt in de dagbladen afgekondigd. Zij is van toepassing ten aanzien van alle be schikkingen, welke sedert het in werking treden der metaalverorde ning plaats vinden of hebben ge vonden. iP-cAuaUen De turokampioeoschappen te Krommenie Voor de turnkampioenschappen, te houden op Zondag 6 Sept. te Krommenie, bestaat groote belang stelling. In de vier verschillende groepen zijn de volgende inschrijvingen ont vangen: 7 jeugdturnsters, 20 da mes, 7 jeugdturners en 3? heeren. Met een totaaf van 71 is dit een zeer gunstig resultaat, indien wij bedenken, dat in 1939 67 en in 1940 57 'candidaten voor deze wedstrij den' hadden ingeschreven. Hieruit blijkt duidelijk de toenemende be langstelling voor toestelturnen, niettegenstaande er nog al moei lijkheden met het oefenen zijn we gens het gebrek aan zalen. Jam mer, dat de furners(sters) uit Fries land door déze moeilijkheden ver stek moeten laten gaan, vooral om dat zij over uitstekende krachten beschikken. Int de ingeschrevenen behooren diverse oud-kampioenen van voor gaande jaren, terwijl ook van en kele nieuw aangesloten vereenigin- gen inschrijvingen van hun keur- turners(sters) zijn ontvangen. STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen: f 1500.—: 19916 f1000.—7084. f 100.—: 19806. Zaterdag de schaatsen uit het vet DE KUNSTIJSBAAN WORDT GEOPEND. Elk jaar een nieuw record, is het parool van^de directie van de Kunstijsbaan in de Apollo- hal. Ditmaal bestaat het uit de zeer vroegtijdige opening der baan. Hoewel het ijsmannetje in de Amsterdammers op het oogenblik beste klanten vindt, zullen toch reeds Zaterdag a.s. de poorten van de hal voor het publiek opengaan. Dat wil zeg gen een maand eerder dan vo rig jaar! De ijverige directie der stichting vestigt hiex-mede niet alleen een Nederlandsch, doch ook een Eu- ropeesch'record. Tot nu toe heeft nog niemand het gewaagd om in Augustus ijs te makqn. In zekeren zin is de poging, die in de hoofd stad gedaan wordt, dan ook te be schouwen als een proef. Thans sfaat echter reeds vast, dat zij slaagt. Dinsdagavond zijn de ma chines in werking gesteld en giste ren bedekte al een laagje ijs van 1 tot»2 m.m. de bepekelde laag zand tusschen de honderden koelende buizen. Het is dan ook niet twijfel achtig of Zaterdag a.s. kan uitste kend gereden worden. De opening om half twee kan een apart karakter dragen, dank zij den rolschaats-tocht-door-Ncder- land van de Ijshockeyers Moolen- ijzer en L. Benjamin, die dien dag in de hoofdstad zijn einde vindt. Zij stappen hier terstond van de rolschaatsen op de» ijsschaatsen over en zullen de kunstbaan al dus openen. Daarmede zal het seizoen zijn in geleid, een sozoen. waarin het zwaartepunt wordt gelegd op het rijden door de massa. De ervaring in de gepasseerde zeven jaar heeft de wenschelijkheid hiervan duide lijk aan het licht gebracht. De rol van dé kunstijsbaan is bij het kweeken van een sportief volk, vooral in Amsterdam, doch ook ver daarbuiten, een groote geweest. De groote groei van het aantal dansen de paren is daarvan het bewijs. Het college van i*ijksbjèmiddelaars heeft voor het tijdvak van 27 Au gustus tot en met 31 December 1Ö42 een regeling der 'tarieven voor het rooien van aardappelen en de daai-aan verbonden werk zaamheden bindend vastgesteld. Voor de klei- en zandgebieden van alle provincies met uitzon dering van de veenkoloniën is het tarief bepaald naar de op brengst per hectare en wel op den navolgenden grondslag: bij een opbrengst beneden 300 H.L. f 100 per H.A. voor rooien alleen, f 112.50 met soi;teeren en f 125 met sorteeren en opmeten, van 300 350 H.L. onderscheidenlijk f 108, f 121.50 en f 135, van 350—400 H.L. onderscheidenlijk f 116, f 130.50 en f 145, boven 400 H.L. onderschei denlijk f 124, f 139.50 en f lo5. Alle gebruikelijke «werkzaamhe den moeten voor dit tarief aan de aardappelen worden verricht. Voor aardappelen, geteeld op ge scheurd grasland, wordt een toe slag van 10 pet. gegeven. Bij aan houdend slecht weer kan een toe slag van 5 tot 10 pet. worden be dongen. De afzonderlijke- regeling voor de veenkoloniën ziet er als volgt uit. Hier geld een tarief van f 100 per H.A. of 50 et. per rij van 100 M.. maximum afstand kruien 80 M. of in zakken op het land gezet. Wan neer verder gekruid zal moeten worden, zal voor elke 10 M. verder kruien f 1.50 per H.A. meer wor den betaald. Bij groen krabben- der aardappe len wordt een toeslag gegeven van 10 pet.,' eveneens voor aardappelen, die op' gescheurd grasland zijn ge teeld, terwijl ook een toeslag van 10 pet. is vastgesteld als de aard appelen niet mogen worden opge stoken. Voorts kan bij aanhoudend slecht weer een toeslag, van 5 tot HET VENTVEF^OD VAN GROEN TEN EN FRUIT EN DE MARKT- HANDELAREN. In aansluiting op het bericht, waarbij het ventverbod van groen ten en fruit werd bekend gemaakt, deelt het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd alsnog mede, dat dit verbod niet geldt voor den normalen marktver- koop. Het drama met de zilvervos Mooi succes van de Hoorn- sche recherche. Onlangs had een brutale diefstal plaats van een zilvervos, vertegen woordigende eén -verkoopswaarde van pl.m. f 1200.uit een etalage van tje fa. Brtiggemann aan hel Groote Noord te Hooi'n. Thans kun nen wij melden, dat het aan de Hoornsche politie niét alleen is ge lukt de hand te leggen op de da ders van dit brutale stukje, doch tevens wist zij de zilvervos, zij hel niet zondftr moeite, op te sporen. Het waren twee betrekkelijk jeugdige Amsterdammer, de gebroe ders M. G. de W. en C. H. de W., resp. 25. en 17 jaar ,die voor eeni- gen tijd op hoop van zegen naar Hoorn waren getrokken-om te zien, of daar niet iets viel te verdienen. Inzake het begrip „verdienen'" hul digde dit tweetal blijkbaar zeer ruime opvattingen, wat op een van de kermisdagen het oude echtpaar Jans, dat op den hoek Nieuwland— Munn'ickenveld een groentenwin- keltje drijft, moest ervaren. Hier vervoegden de beide broers zich op een kwaden dag om wat fruit in te slaan, waarbij de jongste tevens vroeg van de W.C. gebruik te mo gen maken. De oude mevr. J. wees den eenen broer den weg om daar na den andere weer in den winkel te helpen. Van deze gelegenheid maakte de jongste gebruik 'om in de voorkamer door te dringen en daar uit het dressoir een porte feuille, inhoudende pl.m. flOO.— te ontvreemden. De heeren zijn daar op met hun buit vertrokken en hebben daarvan hoofdzakelijk in een-van de café's in de Havensteeg goede sier gemaakt. De kermis duurde echter blijkbaar langer -lan de heeren financieel konden uil zingen en zoo hebben zij op 'n nieu we mogelijkheid gevlast om aan geld te komen; een mogelijkheid, welke zich plotseling voor hen moet hebben geopend toen zij de fi*aaie zilvervos in de étalage van de fa. Bi'üggemann ontwaarden. Het plan rijpte bij hen om zich hiervan meester te maken en in den avond van 21 Augustus, tus schen elf en twaalf uur. werd dit plan tot uitvoering gebrast. De een ging op den uitkijwstaan. tenvijl de ander met ijzer de vi trine en daarna het slot .forceer de. De kostbare vos kon men na tuurlijk in Hoorn niet aan den nian of beter aan de vrouw brengen en daarom is deze naar Amsterdam getransporteercl, waar de gebroeders deze aan divrrse pesoncn, aanvankelijk zonder suc ces, te koop hebben aangeboden. Eindelijk vonden zii hiervoor ech ter een gegadigde in de nersoon van een buffetjuffrouw, werkzaam in een der café's aan den Nieu- wendijk, die hiervoor f 400.— af tikte, doch dié niet lang pleizicr van haar bezit heeft gehad. De1 Hoomsche politie had namelijk in dien tijd hiet stil gezeten en hoofd' agent-rechercheur Feenstra had met zijn assistenten Luijendijk en Den Bakker zijn netten uitgezet, met het gevolg, dat de oudste der heide broeders gistermorgen in een logement hier ter plaatse kon worden gearresteerd. D>e jongste kon in den loop van den dag te Amsterdam worden aangehouden waarna de Hoornsche politieman nen hun moeizame nasporingen nagr de verdwenen zilvervos zijn begonnen, waarbij het groote be zwaar was, dat de naam en de standplatas van de bewuste buffet juffrouw niet bekend waren. Toen men ten slotte toch het, betrokken 10 pet. worden bedongen. Het college van rijksbemiddelaars is bevoegd vergunning te verleenen tot afwijking van bepalingen dézer regeling. 295. Wat had dat te beduiden? Zouden het stroopers zijn? Als ze maar niet kiei'hecn kwamen... Hij was nog nooit alleen 's avonds hier in het donker geweestAls hij eens in zijn hut kroop? Hij kroop er in en na een tijd, stak hij voor zichtig zijn hoofd eens buiten de planken. Radionieuws Reportage en uitslagen pre mietrekking van loterij Winterhulp. Hedenavond wordt in hotel „Bel- levue" te Amsterdam om 19.00 uur de premietrekking van de loterij Winterhulp gehouden. In den „Spiegel van den dag" hoort u om 19.50 (zender Hüv.'lI) reeds 'n re portage van deze trekking en de eerste uitslagen. Vraaggesprek met prof. dr. T. Goedewaagen. In dé serie vraaggesprekken ,,U' kent hen, maar kent U hen ook?" hooi-t U Zondag 30 Augustus een interview met prof. dr. T. Goede waagen. Secr.-Gen. van het Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten', om 18.15 uur over den zender Hil versum II. De ondervrager is Tom Kortebeiri. Wijziging zendtijd W.A.- kwartiertje. In verband met het wintersche- ma in fe programma's van den Ne- derlan"chen omroep wordt ook de uitzendtijd van het W.A.-kwartier tje „Hier WlA." met ingang van 11 September 1942 gewijzigd. Van dien datum af zal de W-A. niet meer te hooren zijn op Donder dagavond van 19.0019.15 uur, doch op Vrijdagavond van 19.15 19.30 uur, eveneens over den zen der Hilversum II. Belangrijke radiouitzendin gen op Donderdag 27 Aug. Van 18.3018.45 uur over den zender liyversum Tï: de heer M. café had ontdekt, bleek de dame in kwestie niet meer aanwezig te zijn, dooh even later had men geluk toen het madammeke, pe- tooid met vos en al, het drietal politiemannen op straat recht streeks in de armen tippelde.. Het behoeft geen betoog, dat de hoofd stedelijke dame' In een minimum van tijd van haar voornaamste tooisel werd ontdaan en dat dit werd meegevoerd naar Hoorn waar het mogelijk t.z.t. weer in de étalage zal zijn te bewonderen Voor de ia. Brtiggemann beteekent deze afloop een meevaler, voor de betrokken politiemannen is het resultaat een compliment waard en voor Hoorn is het een gerust stelling. dat de heeren nu achter de tralies zitten en de stad dus niet verder tot operatieterrein kunnen kiezen. Alleen de oude heer Jans in z'n lapje van hondei-d kwijr. VERSAILLES IN EEN NIEUW GEWAAD. PARIJS, Aug. (V.PB.) De om geving van hét slot te Versailles was sedert den oorlog eenigszins verwaarloosd. De fonteinen spuiten niet meer en onkruid woekerde in de beroemde parken. Thans heeft echter de productieslag ook op Ver sailles beslag gelegd en er nieuw leven gewekt. Kudden schapen gra zen op de grasvelden, die weer een gelijkmatig aanzien hebben gekre gen. De bij\ het slöt behoorende boerderij, die tot voor kort onbe woond was, werd in gebruik geno men en reeds dragen de akkers rij ke vrucht. FEUILLETON Het jacht Kai-Kxd HANS POSSENDORF 5 „Nu zoo heel veèl niet meer, Nella. Maar er zijn er nog wel." „Ben, jy ook een roover?" Er lag geen spoor van angst meer in Nella's oogen, alleen spanning en bewonde ring. Alfano glimlachte. En veel later heeft Nella hem bekend, dat ze al bij dat lachje verliefd op hem werd. „Neen, ik ben geen roover. Ik ben niet wegens roe# maar wegens moord ter dood veroordeeld en heb toen gratie gekregen en levenslangs deportatie." Hij meende te merken, dat haar frisch gezichtje iets bleeker werd en voegde er bij: „Nu word je bang voor me. hè Nella?" Ze slikte even en zei toen met be vende stem: „Neen, ik ben niet bang voor je, je ziet er niet slecht uit." Er' ontstond een kleine pauze. Toen zei Nella Hendriks: „En ik ben in de gevangenis gekomen, omdat ik..." Alfano maakte een afwerende be weging: „Je hoeft het me niet te vertellen, tenminste' niet nu dade lijk." „Maar dat moet je tóch weten als als je my misschien Ze durfde niet goed verder gaan. „Ik zou toch eerst moeten weten of of jij wel wilt." Ze monsterde hem nog eens van top tot teen, ernstig en toch met kin derlijke nieuwsgierigheid, zyn scherp besneden, gebruind gezicht en zijn lange, slanke gestalte. En toen zei ze heel eenvoudig: „Ja, ik wil met je trouwen." Plotseling wendde ze zich echter af en barstte in tranen uit. Hij wachtte een poosje, terwijl hij haar aandachtig opnam. Toen vroeg hij: „Waarom huil je, Nella?" Ze schudde eer t het blonde hoofd, doch eindelijk stamelde ze snikkend: „Omdat omdat... je me... niet zult willen hebben als je... alles weet." „Maar ik wil niets weten, Nella. Ik trouw je zoo," zei Alfonso wat ongeduldig, doch hij stak tëgelijk zijn hand door de tralies en streelde pver haar gebogen hoofd. Op dat moment kwam zuster Ga- briele weer .m de deur kijken, doch toen ze de schreiende Nella -en de troostende hand van den gevangene zatrok ze gauw haar hoofd weer terug Nella Hendriks stond ér op haar nieuwen vriend haar geschiedenis te vertellen. „Je xoet het weten," zei z „ook al is dan alles uit ik moet je zeggen wat ik gedaan heb. Het is vreeselijk. „Fn toen ze wat bedaard vas begc- ze te vertellen: ,,Op een Zondagmiddag het is al meer dan drie jaar geleden, ik was toen pas zestien jaar kwam een jonge man uit Saint Omer naar ons dorp, want er was kermis bij ons en dan kwamen er altijd veel menschen uit Saint Omer. Hy heette André Duval en werkte bij 1 een kleine Bank. We hebben toen veel samen gedanst en daarna kwam hij dikwijls in het dorp en kwam ook m(jn moeder opzoeken en zei haar. dat hij met me wilde trouwen. Maar hij verdiende nog niet veel en vond da we nog -vat moesten wachten met trouwen Moeder gaf hem af tijd eten mee als h£ kwam ham en boter en zoo omdat hij arm was Maar we hadden zjelf niet veel en hebben r.et dikwijls voor hem uit onzen mond gespaard. Moeder heeft hem 1 ook Vöak wat geld gegeven, want ze dacht dat hij de verloving misschien zou af:..aken als ze hem niet hielp en dat zou een groote schande voor ons zy'n geweest, om dat de andere t jei'en altijd spotten: „Nella moet natuurlijk met een stadsmijnheer trouwen, een boer is niet deftig genoeg voor haar." Toen we elkaar maanden ken den klopte André onsv opeens midden in den nacht wakker. Hij was erg zenuwachtig zei, dat hg een heele- bc 1 geld van de Bank verloren h^d en uit zyn betrekking gejaagd zou worden a's hij het niet terug kon geven. Wy gaven hem alles wat we aan baar geld bezaten. Dat was na tuurlijk niet veel. Ik heb toen twee dagen zitten h 'len, omdat ik zoo'n medelijden met André had. Toen kwam hy terug en zei, dat hy in de gêvangenis zou komen als hy niet bi nen drie dagen het heele bedrag t*>rug kon-ge en. We dachten: nu is alles uit, als we' hem niet kunnen helpen. En moeder verkocht toen onze beide koeien en het varken en gaf hem het geld. We waren nu heel arm en moesten by de andere boeren gaan werken. Dat wat verschrikke lijk voor moeder niet om het harde werk, maar omdat het tegen onze eer ging. En toen werden we pa~ goed door ie boeren bespot om dat die hadden gemerkt, dat we onze koeien om André verkocht hadden. Een paar dagen later kwam een boer uit ons dorp bij ons en zei: „Het schijnt jullie An'ré erg best te gaan met jullie geld. Ik heb hem gisteren nacht in het Café du Progrès in Saint Omer gezien in fyn dames gezelschap!" Ik wou het niet gelooven en ging der volgenden dag naar Saint Omer en wachtte André bij de Bank op. Toen hij buiten kwam was hy heel onaardig tegen me en zei, dat hij geen tijd had, maar dat al wat die boer ons verteld had leugens waren. Toen ging ik naar Café du Progrès en vroeg den kellner naar André! Die wou eerst niets zeggen-, maar ik kreeg er toch uit, dat André al we- kei. lang eiken avond daar in vroolyk gezelschap kwam pretmaken en dat hy veel geld uitgaf. Ik ging heele- mnal van streek naar huis en ver telde het aan moeder. Di» was ver stijfd van schrik en den volgenden nacht toen toentoen heeft moeder geprobeerd zich..." Nella barstte in tranen uit bij de herinnering aan die vreeselijke uren. „Wi1 je me de rest niet liever eens later vertellen?" vroeg Alfano toen ze weer wat gekalmeerd was. „Het is te veel voor je. We zullen, hoop ik, nog dikwijls met elkaar spreken." „Neen, neen, je moet nu ales hoo ren," hield ze vol en ging onderdrukt snikkend voort: „Dien nacht werd ik opeens met een vreeselyken schrik wakker waarvan wist ik zelf niet. Wordi .vervolgd. Meuldijk spreekt in de reeks „Ar beidsdienstover „Sport en Spel". Van 19.00—19.15 uur over den zender Hilversums II: Mannen in diens# van ons volk. Een reportage 'over het dakloozentehujs te Win schoten. Van 19.0519.20 uur over den zen der Hilversum I: Brandende Kwes ties door Max Blokzijl. Officieele mededeel ingen MISLUKKING TEELT STOPPEL- KNOLLEN E.D. GEEFT VERPLICH TING TOT TELEN ZOMEROLIE- GEWAS. De RegeeringscommissariS voor de Bodemproductie maakt aan de telers die stoppelknollen, koolrapen en merg- stamkool voor zaadwinning verbouwen, het volgende bekend: Indien gedurende de winter een deel van het gewas stoppelknollen, kool rapen off mergstamkool dat voor zaad winning wordt geteeld en waarover ontheffing van koolzaadteelt is ver leend. verloren gaat, is de teler ver plicht in het voorjaar 1943 een over eenkomstige oppervlakte met een zo- meroliegewas te bebouwen. Zoodoende zal dus op het bedrijf de gezamenlijke oppervlakte Van de gewassen stoppel- knollen, koolrapen of mergstamkool voor zaadwinning, winterkoolzaad, winterraapzaad en zomeroliegewas in het voorjaar 1943 ten minste zoo groot moeten zijn als de oppervlakte, die men verplicht is met koolzaad te be telen. Welke gewassen in den zin van deze bepaling als zomeroliegewas zullen worden aangemerkt, zal nog nader be kend worden gemaakt. BEPALING IN VERBAND MET DE DISTRIBUTIE VAN KAAS. Het Bedrijfschap voor Zuivel vestigt de aandacht van winkeliers, venters en de overige bij den kaashandel be trokkenen, die kaas bij gedeelten en/of gesneden vprkoopen, op het bepaalde in artikel 13 der Zuivelverordening 1942, kaas. Volgens dit artikel moet n.1. bij het verkoopen en afleveren van ge sneden kaas of gedeelten van kazen, de leverancier het laatst verkoopen en af leveren de stukken, welke voorzien zijn van het rijkskaasmerk dan wel van het ^oor het Bedrijfschap voor Zuivel te 's-Gravenhage voorgeschre ven kaasmerk. Hierbij wordt opgemerkt, dat de pro ductie van kaas zonder merk niet is toegestaan; terwijl voorts het voorhan den hebben, verhandelen, vervoeren en afleveren dezer ongemerkte kaas krachtens dezelfde verordening verbo den is. In verband daarmede is het derhalve van het grootste belang te achten, dat te allen tijde bij de betrok ken detaillisten kan worden vastge steld, of ten verkoop aangeboden kaas al of niet is voorzien van het boven bedoelde kaasmerk. Belanghebbenden worden er daarom met nadruk op ge wezen, dat het laatst verkocht moet worden dat gedeelte der kaas, dat is voorzien van het vereischte merk. Voorts wordt er de aandacht op geves tigd, dat het niet naleven van dit voor schrift strafbaar is. AAN- EN VERKOOP MEERWAARDIG FOK- EN GEBRUIKSVEE IN HET KADER VAN DE VERPLICHTE VEELEVERING 1942. Aanvulling op de reeds rondgezond den circulaire betreffende de veerui ling, welke circulaire op aanvraag verkrijgbaar is by den Voedselcommis- saris, afd. Veelevering. De in deze circulaire vermelde sluitingsdatum is verschoven naar 9 September 1942. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd. dat bij aankoop niet 100 kg. wordt vrijgesteld maar het gewicht van het geheele dier: van het aangekochte dier behoeft dus niets geleverd te wor den. Formulieren voor aankoop en ver koop moeten worden aangevraagd bij den Voedselcommissaris, Afdeeling Veelevering. Bij aangifte voor verkoop moet voor ieder dier een'formulier worden inge vuld. De aanvragen worden behandeld naar volgorde van binnenkomst; for mulieren na 9 September aangevraagd, worden niet meer in behandeling ge nomen. DISTRIBUTIE VAN ZEEP. De Secretaris-Generaal van het De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat de gel digheidsduur van.de toewijzingen voor zeep, met een vervaldatum gelegen in het tijdvak van 20 Aügustus tot en met 21 September 1942 is verlengd tot én met 21 September 1942. Hoofdredacteur A. R. Jonker Plaatsverv. van den hoofdred., builenl. en stadsnieuws Den Hel ler A. ,C. van Kampen Binnen- and alg. report en streeknieuws A. Eriks. Haagscb redacteur P. 3 H. M. Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de adver tenties, Schager editie G. Schoorl, Schagen.' Verantwoordelijk voor de advertenties, Heldersche editie. J. Visser, Den Helder.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2