SPORT 1 IN DIENST VAN HET VOLK 000 ONDERLINGE NEDERLANDSCHE HERLEVEND NEDERLAND Het jacht Kai-KaL De lucht roovers van HOITIKA Staatsorganisatie voor lichamelijke opvoeding noodzakelijk Sport in dfenst van het volk! Wanneer wij enkele jaren geleden nog maar een artikel gewijd had den aan dit onderwerp', dan zou het vermoedelijk door de over- groote massa onmiddellijk terzijde gelegd zijn; dan zou men onwille keurig gezegd hebben,'dat wij met beide voeten op den grond moesten blijven staan. Sport im dienst van het volk! En staatsorganisatie voor lichamelijke opvoeding nog'wel noodzakelijk! Twee onderwerpen, die tenslotte nauw verband met elkaar- houden, maar die 'zooals gezegd en- .keie jaren geleden zeker niet aan de orde waren gekomen. Integendeel Ieder herinnert zich nog wel, .wat er allemaal gebeurd is. vóór de Olympi sche Spelen 1928. Deze zouden door Ne- 'derland georganiseerd worden en het was heel begrijpelijk, dat de organisa toren toen steun zochten bij de regee ring. Immers, men behoefde zich niet uitsluitend te beroepen op de sport, men kon ook wijzen op andere, niet minder belangrijke dingen: de recla me, die voor eigen land gemaakt kon worden en gemaakt zou worden en die later ongetwijfeld zijn vruchten zou af werpen bij het Vreemdelingenhezoek. Men kon zich verder beroepO^op de beteekenis der Olympische gedachte: verbroedering aller volkeren; een idi- eele gedachte, die echter van buitenge wone beteekenis zou kunnen zijn. Helaas, de regeering en de volksver tegenwoordiging bleven doof voor alle argumenten. Men vond de Olympische Spelen heel leuk en als er veel bezoek kwam in de stadions, dan zou .dat een aardig centje aan vermakelijkheidsbe lastingen opleveren, maar medewer ken of subsidie geven Nee, nee, de sport, was een persoon lijke aangelegenheid en dat moest ze .vooral blijven. De Olympische^ Spelen 1928 zijn ge houden, Nederland telde een woordje mee, en de Spelen nebben vpor ons land zeker vruchten afgeworpen. Maar desorftianks bleef de regeering zich af zijdig houden van de sport. Wil men een iets meer actueeler voorbeeld? Tijdens de mobilisatie 1939 werd. er in militaire kringen behoefte gevoeld om aan sport te doen. yan hoogerhand werd zelfs min of meer aangedrongen op de sportbeoefening. Maar wat kwam er terecht van de mooie plan nen? Nooit kregen wij en nu noemen Eenige bijzonderheden be treffende de voorwaarden der „Onderlinge Nederlandache" 1. Voorschotheffing voor normale risico's p. halfjlar 60 cent per f. 1000 V 2. Halfjaarlijkache schade-af- rekening. 3. Zeer gunstige spreiding t W van risico. IV 4. Ook de kleine schaden I I i worden vergoed. Deelne- 1 V I mers hebben geen eigen M risico. B A 5. De volledige herbouw-o! Êm vervangingswaarde wordt MÊ vergoed. m mm 6* Elk halfjaar kan de verze kering worden beëindigd. V BS 7. In de afgeloopen halfjaren W BB konden de schaden ruim- Bl BS schoot9 uit de voorschot- i «sa wm. heffingen worden betaald. Vraagt inlichtingen. S Kantoor Amsterdam Keizersgracht 399 •Tel. 30315 MOLESTVERZEKERING MU. gevestigd te Sneek Actieve agenten gevraagd I vjij natuurlijk ons eigen onderdeel gelegenheid om in dienst de sport te beoefenen. Nooit kon er een uurtje per dag worden uitgetrokken, om aan sport,te doen. En toen wij eens ble ven aandringeSi bij onzen regiments commandant, toen kregen we toestem ming, om in de groote rust van een marschoefening een uurtje vrije oefe ningen te laten houdenOverigens, de sport kon beoefend worden buiten de diensturen om. Er verandert iets! Nu zijn we eenige jaren verder. En we merken, we zien het vrijwel el- ken dag, dat er ook op sportgebied 'iets veranderd is en nog steeds iets ver andert. In de sport'wordt thans een volks belang van de allereerste orde ge zien en wel wordt z0 beschouwd als een instrument ter bevordering van de volkshygiëne, de volks kracht en de volksweerbaarheid, ^terwijl 'de sportvereenigingen ten slotte de plaatsen z0n, waar het nationaal besef het sterkste leeft, burchten, waar de nationale tradi ties veilig bewaard worden. Maar als dat juist is en wie zou dit kunnen ontkennen? dan is het ook duidelijk, dat de sport een •staatszaak van de allereerste rang dient te z0n. Zoo is het ook. In de voorbije twee jaren is dit o.a. tot uiting gekomen in de instelling van een Commissie van Gevolmachtigden voor de sport. Deze Commissie heeft haar taak onmiddellijk aangepakt en de eerste resultaten heeft ieder kun nen zien: de samensmelting van ver schillende bonden, die elk voor zich [hetzelfde doel nastreefden. Wat deze maatregel heeft beteekend, is mis schien nog niet voor allen heelemaal" duidelijk geworden, maar ieder recht geaard sportman zal moeten erkénnen, dat het yerdwijnen van allerlei bond- jes een stap in de goede richting ge weest is. En dat die aparte bonden, niet noodig zijn, is reeds in de praktijk ge bleken: de voetballers bijvoorbeeld hebben in nieuw en groote^ verband even prettig en even enthousiast ge speeld als vroeger en hun geestelijk welzijn is er nooit ook maar even door verminderd! Intusschen is dit sfechts een eerste schrede geweest. Thans is 'de tijd ge komen, dat et een begin gemaakt moet worden met dea opbouw van de sport in positieven zin. Immers, de ge- heele sport zal doelbewust dienstbaar gemaakt moeten worden aan het volks belang. Een nationale organisatie van het ge- heele sportleven is daartoe noodzake lijk, evenzeer als de nieuvfre organisatie op sportgebied tusschen de; Europee- sche landen, waarvan inmiddels reeds sprake - is; x Deze algemeene Europeesche sport organisatie maakt het echter noodig, dat in de verschillende landen staats-, organisaties de sterk verschillende tak ken van sport overkoepelen. Afgezien echter van deze Europee sche samenwerking (we mogen mis schien hier terloops opmerken, dat op boksgebied reeds een nieuwe Europee sche boksbond is opgericht, die be reids zijn werkzaamheden heeft aange vangen), bestaat er toch een groote be hoefte aan een behartiging van de sportbelangen door een lichaam onder éénhoofdige leiding, waardoor van het stadium der incidenteele staatsbe moeienis overgegaan zal worden tot een doelbewuste behandeling van dit volksbelang. Een Duitsch voorbeeld. Door de herhaaldelijke bemoeiingen van dr. H. Harster, den persoonlijken Presse- en Sportreferent van den Rijks commissaris, zijn reeds vele personen uit het Nederlandsche sportleven in de gelegenheid geweést, kennis te nemen van de wijze, waarop in Duitschland de Nationaal Socialistische Rijksbond voor Lichamelijke Opvoeding (de N.S. B.L.) Werkt. v Destijds is men in Duitschland ook niet dadelijk tot deze wijze van orga nisatie overgegaart, die in het kort hier op neer komt. De Rijksbond, onder' lei ding van den Rijkssportleider von Tschammer und Osten, bijgestaan door staatsambtenaren en een staf van des kundigen op sportgebied, bestaat uit een aantal afdeellngen voor de ver schillende takken van sport, die elk voor zich weer onder leiding staan van een deskundige, terwijl deze lei der weer de beschikking heeft over een staf van deskundigen, die zich op een bepaald gebied gespecialiseerd hebben. Op deze wijze werd een einde ge maakt aan het bestaan "van het groo te aantal sportbonden met hun bestu ren, terwijl tevens de sport onttrokken werd aan de destructieve elementen, die hun partijpolitiek in de sport brachten. Dat dit alles niet voor niets geweest is, kan ieder weten. De sport heeft zich in Duitschland ontwikkeld tot een zeer hooge trap, zooals o.a. de Olym pische Spelen 1936 bewezen. Welnu, dat in Duitschland tot- stand gebracht is op sportgebied, dat moet ook in ons land mogelijk zijn, en het is zaak van het Duitsche voorbeeld partij te trekken. Daarom is ook voor ons .land een staatsorganisatie voor de lichamelijke opvoeding noodzakejjjjk als waarborg voor een krachtige bevordering van de sportbelangen en ter vervulling van de •a'aft de sport te stellen sociale en volk- sche taak. Geen tfjd mag verloren gaan! De vraag is: wanneer wordt hier mede begonnen? Vanzelfsprekend mag geen tijd meer verloren worden gegaan en dat is ook niet noodig, waar een langdurige voor bereiding reeds plaats vond. Natuur lijk zal men rekening moeten houden met de financieele mogelijkheden, doch deze komen niet op de eerste plaats. Hoofdzaak is dat de nieuwe organisatie zal moeten worden opgezet om aller eerst de volksgezondheid te dienen, daarnaast, om de werkkracht, van ons volk te verhoogën en tenslotte, om de beoefening van de sport uit te breiden, opdat binnen afzienbaren' tijd ons ge heele volk tot de daadwerkelijke sport beoefening kome. Maar dan, wie moeten straks leiding geven aan de sjiort? De ervaring leert, dat men er niet komt met menschen, die weliswaar hun ervaring hebben, maar die den ruimen blik missen, welke noodig is om de groote lijnen uit te stippelen. Thans is het helaas nog al te vaak zoo, dat personen, die nog geen enkel begrip voor den nieuwen tijd hebben, de leiding in handen hebben in sport bonden en op scholen. Thans is het nog steeds zoo, dat nationaal socialisten zoo veel mogelijk geweerd worden, zoodat zij nog steeds buitfen het opbouwwerk- staan. En daarmee bedoelen wij niet uitsluitend leden van de N.S.B., maar allen, die begrip hebben voor den nieuwen tijd met zijn nieuwe ideeën, ook op sportgebied. Het ware te wénschen, dat hier zeer, zeer spoedig verandering in kwam, omdat de lichamelijke opvoeding, om dat' de sport een nationaal belang is', omdat hier het geheele Nederlandsche volk direct mee gebaat is. Thans is de tijd gekomen tot den opbouw. Herinneren wij aan wat de Diutschë Rijkssportleider, von Tschammer und OïTten zeide, onlangs bij een bijeen komst in Den Haag, toen hij sprak over sport in oorlogstijd: „Eens zullen onze mannen hun sol- datenkleed uittrekken en hun taak in het dagelijksche leven hervatte». Dan zullen wij met hen we'er bouwen aan de toekomst van ons sportleven. Tot dan echter, of de verrichtingen van uw vereeniging aanzienlijk waren dan wel in het groote geheel bezien nauwelijks opvielen, zult gij de eerzucht bezitten, uw gemeenschap als instrument voor de vorming van het volk en voor de lichamelijke opvoeding geheel en al ge reed te houden voor den' vrede, die komt." Ook Nederland moet dezen tijd be nutten, moet vooruit zien en maat regelen nemen in het welbegrepen be lang van zijn volk, waaraan de sport dienstbaar moet worden gemaakt. Ondragelijke zenuwpijnen, Nu weer een ge zonde, opgewekte vrouw. MtvrtSuw P H. tt B. 'cbrijft, dd. 1-5-'40: „Ik ben blij, dat ik Uw adverten tie heb gelezen, want ik leed aan hevige nuwpijnen. kon geen enkele nacht slapen! Tot mijn groote vreugde hebben mij de Ovaaltjes buitengewoon goed geholpen. Ik ben nu weer een gezonde, opge wekte vrouw." Bij rheumatiek, ischias, spit. verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn hel pen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schade lijken invloed op hart, maag en dar men. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukaöe 373, Amsterdam. RADIOPROGRAMMA ZONDAG 30 AUGUSTUS 1942. HILVERSUM I. 415.5 M. 8.00 Dansen voor groot orkest (gr.p.l.i 8.15 De zin van het boer zijn. 8.30 Or kestconcert (gr.pl.). 9.00 B.N.O.: Nieuws berichten en programma, uittreksel. 9.15 Studiodienst. 10.15'Symphonie or kest (gr.pl.). 10.30 Deutsche Stunde. 11.30 De Stem der S.S. 11.45 Neerlands stem van het Oostfront. 12.00 B.N.O.: Nieuwsberichten en populair actueel praatje. 12.15 Gevraagde platen. 12.40 Uit Berlijn: „Het Duitsche Volkscon cert". 14.00 Limburg's Lof, inleiding tot het streekprogramma. 14.05 Limburgsen boerderijen vroeger en nu, klankbeeld. 14.45 Het Nationaal Sosialistische Volks koor te Brunssum. 15.00 Van Meiel op Sevenum, gevarieerd programma. 15.30 Limburg in het nieuwe Europa, lezing door Graaf de Marchant et d'Ansem- "bourg. 15.40 Stedelijk orkest van Maastricht en solisten. 16.30 Hollanders maken kennis met Zuid-Limburg. 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17.45 B.N.O.: Sportuitslagen en Oostlandpraatje. 18.00 „De Houwers", luisterspel uit het mijnwerkersleven. 18.45 B.N.O.; Nieuwsberichten. 19.05' Sport in het bronsgroen eikehhouf. 19.15 De Om roep in Limburg, bonte avond. Vanaf '20.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Limburgers aan het woord, vraaggesprekken. 21.00 Zang, cello en piano. 21.30 Limburgsche Taptoe, muzikaal programma (opn.). 21.45 B.N.O..' Nieuwsberichten. 22.00 Georg. Freundorfer speelt,cither (gr.pl.) 22.15 Dansmzueik (gr.pl.). 23.00 Salon orkest (gr.pl.). 23.25—24.00 Composities v. Frans Liszt (gr.pl.). HILVERSUM n. 301.5 M: 8.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Licht (,Van onzen Haagschen Redacteur.) Heden zal te Utrecht een zeer interessante tentoonstelling ge opend worden. Het betieft hier een aantal geschriften en voorwerpen, die betrekking hebben op de wor dingsgeschiedenis van de fascisti sche en nationaal-socialistische idéé hier te lande. Deze idéé had al vrij vroeg hier te. lande voet gevat. Reeds in den vorigen-oorlog waren, er tneorieën ontwikkeld, doch deze bleven fei telijk geheel min academische krin- gèn. Al^vrij spoedig na den oorlog bégonnen zich echter mede onder invloed van de opkomst van het fascisme in Italië allerlei groep jes te vormen: de nationaal-solida- risten, de federalisten, rebellen en anderen, die het weliswaar onder elkander niet altijd eens waren, maar tezamen een strooming vorm den, die zich rechtstreeks wendde tegen de in ons land heer.sohende politieke verwordiüg. Zij tastten ron,d en zochten naar een weg uit de om zich heen woekerende ont binding. Figuren als Eric Wich- man. gestorven door een longont steking, opgedaan bij een poging een dijkbreuk te stoppen en de kort geleden aan het Oostfront ge sneuvelde Sinclair de Rothemoht, waren in die tijden van zeer groo te beteekenis. In 1932 zag de Rochemont kans, te Delft een fusie tusschen ver scheidene van deze groepjes tot stand te brengen. Er stonden toen een viertal groepeeringen aan het front van onze nationale herleving, doch over het algemeen genomen waren ze niet genoeg in den Ne- 'derlandsch'en. geest. Uit al die her- groepeeringen is dan eindelijk de N.S.B. ontstaan, die nu reeds elf jaar in woord en geschrift gestre den heeft en bestreden is. Een weer gave van deze geheele wordingsge schiedenis vindt men in Utrecht bijeen. De initiaiief-nemer van deze tentoonstelling is de heer Schui- lenburg. Hij hééft materiaal bijeengebracht vanaf 1922. De tentoonstelling be gint met een overzicht van de hier te lande bestaande politieke par tijen, om dan voort te gaat met ma teriaal uit den tijd van voor de N.S.B. Van de N.S.B. zélf wordt een overzicht gegeven over de propa ganda, de' ordediensten, het uni formverbod. en de broodroof, waar dé leden onder leden in ons vrije Nederlanda Dan is er veel en inte ressant materiaal over de internee- ring. En damtot slot een overzicht van de JeugTlbeweging. Want dat is wel een der belangrijkste deelen van de N.S.B. Immers, wie de jeugd heeft, heeft de toekomst! Vandaar dat dit gedeelte de bijzondere zorg van de inrichters gehad heeft. Een belangrijk onderdeel van de tentoonstelling is besteed aan de uitbouw van de N.S.B. en aan dat gene, wat zij ook in deze dagen tot stand weet te brengen. De tentoonstelling wordt heden middag on| drie uur geopend en verdient de volle belangstelling van iedereen. FEUILLETON door HANS POSSENDORF 7 ni. Rocco's noodlot. Toen Alfano na dat eerate onder houd het klooster weer verlaten had, viel het Nella pas in, dat ze niet eens naar zijn naam had gevraagd en omdat ze zich schaamde over die vergeetachtigheid, durfde ze er zus ter Gabrielle ook niet naar te vragen. Veertien da^en later werd haar het verzoek om te .mogen trouwen ter onderteekening voorgelegd en las ze: Livio Alfano, geboren 10 Januari 1860 in Ajaccio. „Nella Alfano," zei ze een paar maal zachtjes en luisterde naar de welluidende klanken, en toen rekende ze uit, dat haar verloofde vijf en dértig jaar* was en dus. vyftien jaar ouder dan zij. Vief weken later eind Septem- ■wor. nnivinp- Alfano bericht, dat j— de adSninistratle en het gouverne ment verleend was en dat hij zich onverwijld voor de huwelijksvoltrek king naar Bourail moest begeven. Hij had Nella na dat korte onder houd- achter de tralies niet meer terug gezien. Na de nuchtere, wettelijke huwe lijksvoltrekking liet hqt paar zich nog door den priester inzegenen, want ze waren beiden overtuigde Christenen en geloovige Katholieken. Daarop hadden ze onmiddellijk de -lange-wandeling naar Alfano's farm ondernomen. De eerste uren uren durfde Nella Alfano niet hij den naam te noemen doch toen hij gedurende een langere rustpoos hartelijk tegen haar sprak en zijn -arm om haar heen sloeg, vlijde ze zich tegen hem aan en noemde zachtjes den voornaam, die op de aanvf-age gestaan had en die ook b0 de huwelijksvoltrekking was voorgelezen: „Livio". Alfano had tóen gezegd:: „Noem me alsjeblieft geen Livio, maar Rocco. Zoo ben ik thuis altijd ge noemd en zoo wil ik ook door mjjn vrouw «genoemd worden." Nella toonde geen verbazing, ze knikte toestemmend, bekeek hem een poosje en zei toen: „Ja, Rocco klinkt krachtiger en past beter bij je." Naar Rocco Alfano's verleden en zijn misdaad vroeg Nella met geen enkel woord, noch gedurende hun tocht, noch in de lange maanden waarin ze samen op de farm woon den. Ze dacht: Als hij wil, zal hjj he'. me welvan zelf zeggen. Hij is goed voor me en ik heb hem lief. Wat wil ik' meer? Nella was gelukkig. Het leven «op de kleine farm was net iets voor haar. Dé lanf^ ontbeerde arbeid in de frissche lucht deed haar lichaam goed. Het bedrijf ging vooruit. Om gang miste ze niët. Ze leef deheele maal voor Rocco, dien ze met den dag inniger lief kVeeg. Nooit had ze een dergelijk gevoel voor Andr' Du- val gekoesterd en ze had nog wel zoo vast gedacht .dat ze van hem hield. Met de liefde van Rocco Alfano voor Nella stond het anders: wel hield hij oprecht van Nella, doch de hartstocht die ^rj eens gekend had voor de mooie Edith King uit Phila- delphia zou hjj nooit voor een andere vrouw kunnen gevoelen. In Maart, toen het paar al meer dan vijf maapden getrouwd was. zei nn/ior den maaltiid: „rScco, ik wou je graag iets vra gen, maar je moet 't me eerlijk zeg gen als je het liever niet hebt." „Aha!" dacht Rocco, „nu komt de lang onderdrukte vraag naar mijn misdaad." Doch het was heel wat anders. Nella vroeg of hij het goed vond, dat ze haar eenzame, arme moeder naar Nieuw-Caledonië liet komen. Alfano keurde het goed en Nella schreef een langen brief naar huis. Na vier maanden kwam het ant woord: de oude boerin kon niet meer besluiten de lange reis naar het vreemde land te ondernemen. Dat was een droevige tijding voor Nella Daar kocco levenslang naar Nieuw- Caledonië verbannen was, zou ze haar moeder dus nooit meer terug zien. Er was echter nog iets anders, dat Nella hoe langqf hoe meer ging drukken: ze voelde, dat haar man niet zoo gelukkig en tevreden was als zjj. Hij had dat eerst niet willen toegeven tot hij haar eindelek de reden van zijn melancholie benende. Het was einde September 1898 ze waren juist een jaar getrouwd toen het volgende gesprek tusschen^ hen plaats vond. Wordt .vervolgd. 297. Hij liet zich voorover vallen en wist zijn been bijtijds op het droge te halen. Hoe kwam hij hier heelhuids, o,f liever gezegd droog- paks vandaan? Hij liep voetje voor voetje verder, maar inplaats van een pad te volgen, dwaalde hij mSSir zoo'n beetje tusschen "het hoo ge riet en de verspreid staande knotwilgen rond. Officieele Landbouwmededeelingen voor de provincie Noord-Holland KUNSTMEST. Voor de teelt van Koolzaad en Blauwmaanzaad zal in dit bemes tingsjaar wederom- een hoeveel heid stikstof per H.A. toegewezen kunnen worden. Bovendien zal voor koolzaad *en raapzaad, nadat in het voorjaar 1943 gebleken is; dat het gewas goed door den winter gekomen is, een toeslag worden verstrekt. Voor de teelt van blauwmaan zaad. zal in het voorjaar 1943 een zelfde toewijzing kunnen worden verstrekt, als voor koolzaad en raapzaad. De aanvragen voor de stikstof meststoffen voor koolzaad en raap zaad kunnen schriftelijk ingedien i worden, waarbij het aantal, te ver bouwen H.A., met kool- en raap- Ochtendspel (gr.pl.) 9.00 B.N.O.: Nieuws berichten en programma uittreksel. 9.15 Luisterspel: „Het Zomerstoeltje". 9.30 Zondagmórgen zonder zorgen. 10.00 Toespraak door den heer H. J. Wou denberg, leider van het Nederlandsch Arbeidsfront. 10.15 Zondagmorgen zon der zorgen. 10.50 Hobo, piano en gra mofoonmuziek. 11.30 Pianovoórdracht. 12.00 B.N.O.: Nieuwsberichten en po pulair actueel praatje. 12.15 Orgel en cello (opn.). 12.45 Godsdienstige lezing (gr.pl.). 13.05 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde. 13.20 Zang fnet pïo- nobegeleiding en gramofoonmuziek. 14.00 Eerste Haarlemsche Pianoaccor- deonvereeniging „Accordia". 14.20 Or gelconcert en zang. 14.45 Voordracht. 15.00 Vocale duetten met pianobegelei ding. 15.30 Kwartetconcert. 16.00 Op. den steiger door Prof. Dr. T, Goede- waagen, 16.15 Luisterspel: „Hein Sta vast, de admiraal van Moskitonië". 17.00 Omroep Operette-Orkest, "solisten en Gemengd Omroepkoor. 18.15 Sport van den dag. 18.45 De Melodisten. 19.30 J3-N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 B.N-O.: Militair weekoverzicht. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 B.N.O.: Engelsche uitzending:- „Dutch News Reel". Voor de Radio-Centrales: Pianosped (gr.pl). Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Cen trales Ndie over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Omroep- Symphonie-Orkest en solist. 20.45 Toon dichters en hun werk in de anecdote, muzikale causerie. 21.25 Omroep-Sym- phonié-orkest. 21.45 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 22.00 B.N.O.: Militair overzicht. 22.10 Avondwijding. 22.15—24.00 Zie Hilversum I. MAANDAG 31 AUGUSTUS 194. HILVERSUM I. 415.5 M. .45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 7-15 Een nieuwe week vangt aan (gr.pl.). .745 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten, en program ma uittreksel. 8.15 Orgelconcert (opn.). 8.35 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Omroep-Opera-Orkest en solisten (opn.). 10.25 Robert Gaden en zijn orkest (oph.). 11.00 Radio-Va- cantieschool. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en solist 12.00 Pianovoor- dracht. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Kwartetconcert en g: amofoonmuziek. 14.00 Otto Hendriks en zijn orkest en gramofoonmuziek. 15.00 Voor de vrouw 15.45 Zang met pianobegeleiding. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Cello en piano. 16.45 Luisterspel: „Het Steenen Hart". 17.15 .N;0.: Nieuws-, zakelijke- en beurs berichten. 17.30 Orgelconcert en zang. 18.00 Waarom kolonisatie? 18.15 Ernst van 't Hoff en zijn orkest. 18.45 B.N.O.:. Nieuwsberichten. 18.55 B.N.O.Inter nationaal zakelijk praatje. 19.05 Poli tiek weekpraatje. 19.20 Oogstspel, de- clamatorium. 19.55 Utrechtsch Stedelijk OrcKest en solist. (Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschik ken). 20.55 Kamermuziek van Schubert en Schumann (gr.pl.). 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Imre Magyari en zijn orkest spelen Hongaarsche volksliedjes (gr.pl.). 22.15 Sterrea klin ken ln den avond (gr.pl.). ?3.00—24.00 Otto Dobrindt en zijn orkest en de 5 Gesangsgitarristen. (gr)pl.). HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Vroo- lijke Ochtendklanken (gr.pl.) 9.15 Beet- hoven-Schubert (gr.pl.). 10s00 Morgen wijding. 10.15 Orl estmuziek van Ri- chard Wagner «(gr.pl.). 10.45 „Verande ring van décor"; „De beteekenis van het Tooneel", door Prof. Dr. T. Goede- waagen (opn.). il.OÖ Zang met piano begeleiding. 11.30 Reportage. 11.40 Zarfg "en piano. 12.00 Het Meistersextet (gr. >1.) 12.15 Landelijke Romance, muzi- caal programma. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Actueel nieuws voor boer en tuinder. 13.15 Amusementsorkest en solist. 14.00 Viool en piano en zanjf met pianobegeleiding. 14.50 Kamerorkest (gr.pl.). 15.00 Disco- matiné (gr.pl.). 15.45 Luisterflits „On der de Luifel". 16.00 Ensemble W. Kok en gramofoonmuziek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beurberichten. 17.30 Solistenprogramma. 18.30 Wij So cialisten: Nieuwe Orde leege bor den. 18.45 Omroeporkest. 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 B.N.O.: Friesch praatje. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 Promenade, gevarieerd programma. (Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Cen trales die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 21.00 Avond zang (grpl.). 21.45 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 22.00 B.N.O.: Politiek praatje. 22.10 Avondwijding. 22.1524.00 Zie Hilversum I. zaad, dient te worden opgegeven, te vens of het op reeds bestaand bouwland of op gescheurd grasland verbouwd zal worden. Er worden Vóór deze aanvragen geen formulieren ter beschikking' gesteld. HUISSLACHTING VARKENS. De veehouders, die een mesteon- tract voor eén varken hebben aan gevraagd, dienen dit alsnog bij den, P.B.H. af te halen, daar zij anders' niet in aanmerking zullen komen voor eén huisslachtingsvergiinning. Het tot stand komen- van de vrije huisslachting voor Noordholland ontheft derhalve deze personen niet 'van hun contractueele ver plichtingen ingevolge het%oor hen aangevraagde mestcontract. De VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORDHOLLAND. VERPLICHTING TOT HET TELEN VAN KOOLZAAD EN VERPLICH- TING TOT HET SCHEUREN VAN GRASLAND. In verband met de opvatting wel ke in de tuinbouwstreken bestaat over de verplichté verbouw van winterkoolzaad, deel ik nog eens het volgende mede: Bedrijven met minder dan 5 H.A. akkerbouwland zijn niet verplicht koolzaad te teelen. Zij kunnen vol staan met de uitzaai van 5 of 8 van het aJckerbouw-areaal met blauwmaanzaad. Diegenen welke een grooter land bouwbedrijf hebben in de Tuin bouwstreken, zullen dus 5 of 8 koolzaad moeten verbouwen. Kruisbestuiving van sluitkoolza- den en winterkoolzaad is nagenoeg uitgesloten. Wie toch meent'in deze risico te loopen kan schriftelijk verzoeken zijn koolzaadverplichting te mogen omzetten in blauwmaanzaad. Op deze verzoeken zal gunstig worden beschikt indien blijkt, dat op rede lijke gronden deze Wijziging goed is té achten. Er is geen sprake dat eenige tuinbouwstreek in Noordholland zonder meer is vrijgesteld van de verplichte lioolzaadverbOuw. Inzake de verplichte scheuring vaq grasland wordt nog onder de aandacht van graslandgebruikers gebracht dat de aanslag voor het scheuren niet is bepaald naar een zeker percentage van de grasland- oppervlakte. De aanslag is vastge- steld per bedrijf, waarbij èenigszins fekeping is gehouden met het be drijf s verleden. Beroepen tegen het scheuren moeten schriftelijk Worden inge diend aan mijn adres Vbordam 5, Alkmaar. Tevens dient ait beroepschrift gepaard te gaan met een stortings bewijs, waaruit blijkt dat f 10.— per H.A. is overgemaakt op de girorekening vari de Landbouw- Crisis-Organisatie voor Noordhol land tg Alkmaar. Tenslotte' wordt erop gewezen, dat het spreekuur te Alkmaar uifc sltiitend wordt gehouden od Vrij dag en Zaterdagmorgen vanaf 11—12.30 uur. DE PROVINCIALE PRODUC TIECOMMISSARIS VOOR NOORDHOLLAND. Officieele mededeelingen REPELEN VAN VLAS. De Landbouw-Crisis-^rganisatie voor Noordholland deelt aan belanghebben den met betrekking tot het repelen van vlas oogst 1942 mede, dat dit alléén gedaan mag worden door diegene, die het altijd hebben gedaan. Indien telers het thans voor het eerst wenschen te doeen moeten zij dit bij het Bedrijf schap Vlas en Hennep, Zwarteweg 75, 's-Gravenhage, aanvragen. Deze aan vrage moet uiterlijk 1September 1942 in het bezit zijn van het Bedrijfschap Vlas en Hennep Degerfen; die voornemens zijn vlas van oogst 1942 te repelen, moeten daarvan minstens 3 dagen vóór den aanvang kennis geven aan de Land- bouw-Crisis-Organisatie voor Noord- holland te Alkmaar. De telers dienen, indien^ij tot repe len gerechtigd zijn, vóór 1 Maart 1943 hun vlas afgerepeld te hebben. Indien zij hieraan niet kunnen voldoen, moe ten zij hun vlas ongerepeld verkoopen. BEROEPSCHRIFTEN TEGEN AANSLAG VEELEVERING 1942. Belanghebbenden wordt medege deeld, dat na 1 September a.s. geen mogelijkheid meer bestaat tot het in dienen van éen beroepschrift inzake de aanslag voor de verplichte" veele vering 1942. Men kart derhalve na ge noemden datvim niet meer door de pro vinciale beroepscommissie gehoord' worden, terwijl ook geen bezoekers over deze aangelegenheid meer kun nen worden gehoord.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2