ZINGEND NEDERLAND VERGEET-ME-NIETJES Marktberichten SCHAGEN Het Raadhuis-interieur gemoderniseerd Bij zijn aankomst vond do on langs benoemde burgemeester van Schagen, de heer Buitenhuis, het interieur van het raadhuis hier «n daar. in vrij deplorabelen'toestand. Hij heeft gemeend daarin verbete- ring te moeten brengen en hoewel het hier geen verbouwingen betreft, mocht.en we toch een uitnoodiging ontvangei) om een en ander in oogenschouw te komen nemén, aan weik verzoek we gaarne vol- deden. i Wekonden vaststellen, dat de 'voormalige raadzaal, wat men zcu kunnen noemen, een nieuw sausje heeft gekregen, iets wat, naar we wel mogen zeggen, tijd werd. hen nieuw behang, een gemoderniseer de verlichting, en nieuwe vloerbe dekking deden reeds veel. Daaren boven zijn een aantal wandversie ringen aangebracht, die blijkbaar uit de een of andere gemeenterom melkamer zijn opgediept.- Hoewel we de kunstwaarde er van niet kunnen beoordeelen, zijn ze groo- tendeels stellig interessant uit een Schager historisch oogpunt bezien. Het minst is dit het geval met een groot geschilderd paneel, daar naast evenwel troffen we aan ver schillende oude planten, alle da- teerönd uit omstreeks 180öj voor stellend de Hoep, het Tolhek, en de Oude Kerk. Vermelding dient een oud plattegrond je van Schagen en ten slotte Willem de Zwijger, die de zaal/ inblikt, waarin voortaan de vergaderingen van de W.H.N., den N.V.D., den Landstand, het polder bestuur zullen worden gehouden, terwijl de burgemeester zich voor- stelt er voorts de gemeentenaren te ontvangen, die hij in vergadering over diverse kwesties meent te moeten raadplegen. De wanden der secretarie zijn op geknapt, terwijl voorts de burge meesterskamer, evehals de raad zaal van nieuw behang en van mo derne verlichting is voorzien. Voorts is het meubilair opgeknapt en meer in overeenstemming met den tegenwoordigen tijd gebracht. Er hangen een tweetal afbeeldin gen van de Hoogzijde en van de Lammerenmarkt uit 1818, terwijl een oude 'kaart van de Niedorper en Schager Koggen en het Geest- meramb'acht .er nog een plaatsje moet vinden. Wederom alleen een middagdraverij Vergadering van de Hard- draverijvereen. ..West Fries land. Gisteravond hield de Harddrave rij-Ver. ..West Friesland" haar alge- rrieene vergadering in het café van den heer J. Schenk. Slechts twaalf personen zijn aan wezig als de heer A. C. Rlggeveen de vergadering opent. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Voorzitter gedenkt dan in een korte toespraak het verscheiden van wijlen den heer D. P. Timmerman, die jarenlang bestuurslid is geweest De heer Sohene zal de funcie van secretaris waarnemen tijdens de af wezigheid van den heer Brugman. De rekening sluit op een voordee- lig saldo van f 795.72. dat is f 471.17 meer dan vorig jaar. De rekening wordt nagezien en in orde bevonden door de heeren Boontjes en Tolle. In het bestuur werden de heeren P. de Boer en R. Brugman herbe noemd. terwijl in de plaats van den heer D. P. Timmerman wordt geko zen de heer C. D. Sohmalz. Het bestuur stelt voor alleen een middagdraverij te houden. De toestand is niet veranderd zoo dat er geen reden is. het anders te doen dan vorig jaar; De prijzen zullen f 500. f 200. f 100 en f 50 bedragen. Voor paarden, die niets winnen zal een reisvergoeding worden betaald, welke f 10 voor een afstand van 1550 km. en f 20 voor een afstand boven 50 km. be draagt. Aldus wordt besloten. TBi.j de rondvraag verzoekt de heer Koning meer loketten bij den tota- lisator aan te brengen. Er zal aan gedacht worden. De heer Schenk meent, dat de en tree wdl een kwartje verhoogd kan worden in verband met de hooge onkosten, die gemaakt moeten wor den. Aldus wordt besloten. Hierna sluit voorzitter de verga dering en spreekt den wensoh uit dat de draverij weer zal slagen. LOOP DER BEVOLKING. Geboren: Johan Frederik Wilhelm, zoon van Hendrik Theodorus Kolen brander en van Trijntje Peereboom: Pieter. zoon van Cornelis Smit en yan Hinder kien Wüst (woonplaats Den Helder). Ondertrouwd: Martinus Cornelis Kooij, oud 24 jaren, controleur, wo- nende te Texel en Catharina Maria Timmerman, oud 23 jaren, zonder beroep, wonende te Schagen. STAND DER WERKLOOSHEID EN ARBEIDSBEMIDDELING. Op Zaterdag 29 Augustus stonden geèn werkloozen ingeschreven: op dien datum stonden bij het bijkan toor Schagen van het gewestelijk arbeidsbureau geen werkzoekende arbeiders ingeschreven. In de overeenkomstige week in 1941 bedroeg dit aantal 19; in 1940 17; in 1939 3; in 1938 21 en in 1937 40. POLITIE! Gevonden: een leeren riem. een blauw gebloemde ceintuur en een rozenkrans. Verloren een vulpen en een foto- j album. BA RSINGERHORN DEN HELDER. Interessante hockeydag voor lagere elftallen Tenéinde ook de lagere elftallen de noodige wedstrijdroutine bij te bren gen organiseert de H.H.C. „Hennes' a.s. Zondag een tournooi voor zoowel dames- als heerenelftallen. Behalve vier Hermes-elftallen ne men aan deze wedstrijden deel de pas opgerichte Texelsche Hockeyclub „de Pioniers", alsmede de door de jong ste sportweek bekend geworden Schager Hockeyclub U.V.O. Beide tournooien zullen ongetwij feld een spannend verloop hebben, daar alle ploegen volkomen aan elkaar gewaagd zjjm In de damesafdeeling zijn wij vooral benieuwd naar de .verdere ver richtingen van de U.V.O.-ploeg, die onlangs kans zag de Hermes-junioren te slaan. Een finale tusschen deze twee ploegen zou niet/ onmogelijk kunnen zijn, doch daartoe diént U.V.O. van Hennes n te winnen, dat dit ja*.r voor het eerst aan de competitie deel zal nemen. Bij de heeren valt weinig te voor spellen, doch vermoedelijk zal een der beide Hermes-elftallen zich wel voor de finale weten te plaatsen. Het programma is als volgt: A. „De Pioniers" (Texel)—Her mes III (heerei.) 121 u. B. U.V.O. (£chagen)Hermes IV (heeren) 2^3 u. Winnaar AWinnaar B (heeren) 4—5 u. A. U.V.O. IHermes n (dames) 1—2 u. B. U.V.O. II—Hermes-junioren (dames) 31 u. Winnaar AWinnaar B .(dames) 5—6 u. De speeltijd is vastgesteld op 2 X 20 min. TEXEL. BEROEPEN. In de vacature van ds. K. T. Gor ter bij de Doopsg. Broederschap te Den Burg. .Texel, is beroepen Ds. Th. v. d. Veer te Veendam. ALKMAAR. WINKELIERS OPGEPAST!' Dezer dagen heeft zich een tot nu toe nog onbekend persoon schuldig ge maakt aan diefstal van een portefeuille, inhoudende geld, distributiebonnen en andere papieren, voor den eigenaar van veel waarde. Die persoon gaat als volgt te werk. Hij begeeft zich bij voorkeur in kap perszaken, waarvan de salon naast de huisgang is gelegen. Van de omstandig heid dat er zich niemand in de gang bevindt, maakt hij gebruik om de klee ding, welke aan den kapstok hangt, te inspecteeren en daaruit voorwerpen van waarde weg te nemen. Bedoeld persoon is ongeveer 1.70 M. lang, heeft een tenger postuur, ovale gelaatsvorm. donker blond haar. Hij is naar schat ting 22 a 23 jaar oud. Het is gekleed in een bruin-grijs colbert costuum en is blootshoofds. KANO GEVONDEN. Aan het Bureau van Politie alhier zijn ilichtingen te bekomen over een tweepersoons kano, die drijvende in het Noordhollandsch Kanaal is gevon den. SINT MAARTEN. BURGERLIJKE STAND over de maand Augustus 1942. Geboren: Petrus Cornelis Alphon- sus. z. v. Jacob Pronk en yan Alida Maria Groen; Pieter. z. v. Cornelis de Maijer en van Trijntje Witsmeer; Cornelia Sophia, d. v. Louwrentia IJven. Gehuwd Dirk Doorn, oud 25 ja ren. te Zijpe en Trijntje Visser, oud 25 jaren, te St. Maarten: Pieter Hou- ter. oud 23 jaren en Jannetje Pros per. oud 24 jaren, beiden te St. Maarten: Dirk Brommer, oud 34 ja ren en Femmigje Dekker, oud 25 jaren, beiden te St. Maarten. Overleden: Arie Groet, oud 64 ja ren. LANGEDIJK VAKONDERWIJS. De afdeeling Langedijk van de Vereen. West Friesland voor Vak onderwijs heeft zijn cursus in de school te Zuidscharwoude geopend met 16 leerlingen, een aantal dat kleiner is dan vorige jaren. DE RO' 'TgERDAMMERTJES TREKKEN WEER. VER- ,Van de 130 R.K. kinderen, die hier gedurende enkele weken door „pleegouders" werden gehuisvest, zijn er reeds een aantal naar de ouderlijke woning teruggekeerd. Volgende week vertrekken de ove rigen. We vernemen, dat het hun hier goed is bevallen, wat te begrij pen is. als men weet. dat rij i met meer dan ouderlijke zorg *iverden omringd. Al hadden de meesten zich voorgesteld, dat ze bij „de boeren" kwamen, en ze de omgeving dus ietwat anders aantroffen dan ze dachten, zullen ze ongetwijfeld prettige herinneringen bewaren aan dezen op het platteland doorgebrach ten vacantietud. AANVAGEN WINTERHULP NEDERLAND. Naar wij vernemen, kunnen van af heden aanvragen voor hulp van Winterhulp Nederland worden ge daan'aan de afd. Sociale Zaken der gemeentesecretarie, in het voorma lige gemeentehuis van Zuidschar woude. Aldaar zijn "de daarvoor be- noodigde formulieren verkrijgbaar. De eerste termijn van aanvragen sluit 26 dezer. GOED VERDUISTEREN, ANDERS DRIE DAGEN ZONDER LICHT. Men verzoekt ons, er de aandacht op te vestigen, dat bij constatee ring van overtreding der verduis teringsvoorschriften naast hei op maken van proces-verbaal het geen een strafoplegging- van 150 gulden boete of 4 weken hechtenis tengevolge kan hebben onmid dellijk zal worden overgegaan tot het afsnijden van den toevoer Van de lichtvoorziening, voor een tijd vak van drie dagen. Het is dus wel zaak, zich stipt aan de voor schriften te houden. EXPORTHEFFINGEN EN BIJ DRAGEN. Met ingang van Dinsdag 1 Sep tember moeten tot nader order de volgende exportheffingen aan de Centrale worden afgedragen bij export: Komkommers los verladen IA 13.30, I 12.60, II f3.10, III f 4.10 per 100 stuks. Komkomrnersste'k losver- laden f 2.60 per 100 kg. Komkotn- mers verpakt in Klisten: IA fl.80, I f 1.30, II f2, en III f3.10 per 100 Peen zonder lof III 201—500 gram, ongewassclièn, los verladen f 0.50, spitskool f 1 per 100 kg. Met ingang van denzelfden da tum worden de volgende export- bijdragen door de Centrale ver leend: Augurken V f0.30, idem I en II stippel f 0.40, idem III en IV stip pel f0.30, peen zonder lof II 51200 gram ongewasschen, los verladen f 0.60, roode kool f 0.40, savoyekool f 0.50, tomaten I t.m. IV verpakt in kisten van 12% kg. f2.30 p. 100 kg. bruto, Tomaten I t.m. IV ver pakt in cartonnen doozen van 5 kg. f3.50 per 100 kg. bruto, witte kool f0.60 per 100 kg. Bloemkool IA boven 30 cm. over den kbp gemeten f3.10. I van 25 30 cm. f0.80, koolrabi I boven 7 cm. f 0.40 per 100 stuks. Kropsla I f 1.30 per 100 krop. HET ONWER. Tijdens het onweer in den nacht van Maandag op Dinsdag is de bliksem ingeslagen in de woning van den heer W. te Noordschar- woude, waar het radiotoestel werd vernield. Brand kwam niet voor. Er is een tijd geweest, dat in ons land het volkslied, de volkszang heeft gebloeid. In eenvoudige taal, met veel vaste wendingen en eveneens eenvou dige melodie, werd weergegeven wgt er leefde en omging bij een breede laag van ons volk. Kenmerkend voor het oude volkslied is immers het ele ment van gemeenschapskunst, waar aan het zijn unieke bekoring dankt. In den loop der eeuwen echter werd het volkslied in het steeds meer bur gerlijke Nderland teruggedrongen en slechts in afgelegen landelijke streken heeft het zich nog kunnen handhaven. In de steden echter en vandaar zich over het geheele land verspreidend, ontstond het straatlied, dat in zeer spo radische gevallen iets van het oude volkslied heeft bewaard, doch overi gens vulgair was en bovendien elk ele- Er zijn nog enkele radiotoestellen door den bliksem onklaar gemaakt Het is wel aan te bevelen, om in dezen tijd de radiotoestellen af te zetten, wanneer er onweer dreigt. Kapotte toestellen zijn niet zoo spoedig meer gerepareerd. SCHAAKVERÈEN. „SCHAAKMAT". De uitslag van de gehouden winter competitie was als volgt: le klas: 1. W. Kaan 101/, p.; 2. J. J. Kroon 7y9 p.; 3. en 4. K. Bierman en H. Hart, 7 p.; 5, 6 en 7 J. Klinkert, dr. J. de Wit en G. Goudsblom 6 p.; 8. D. Koorn 5i/o p. Wim- Kaan heeft hiermede voor de derde maal achtereen beslag gelegd op den wisselbeker, welke aan het kam pioenschap verbonden is. Daardoor is deze definitief in zijn bezit gekomen. Van de tweede klas waren 1 en 2 G. Keppel en C. Witsmeer, van de derde klas 1 en 2 J. Heidsma en A. Cop- pens. De zomercompetitie gaf voor elke groep drie gegadigden voor twee prij zen. In Groep I was W. Kaan prijs winnaar en J. Kamper of C. Witsmeer, in groep II. Van der Lubbe en T. de Jong of G. van Loenen. Later zal nog uitgemaakt -.moeten worden, wie met de prijzen zullen gaan strijken. Vrijdag a.s. begint de wintercompeti tie 19421943 en in October a.s. zal in het clublokaal een tournooi in vier kampen worden gehouden, zoodat er voor de schaakliefhebbers weer iets interessants te bebeuren staat. SINT PAN CR AS. BLIKSEM INGESLAGEN. Bij het onweer van Maandag— op Dinsdagnacht is het onweer ingeslagen bij den heer K. Bakker; een steekvlam van minstens een meter lengte sloeg uit de kamerlamp, het springen van de stop was het gevolg, een vreeselijke zwavellucht bleef hangen, brand ont stond niet. Bij meerdere buren waren de stoppen gesprongen. DIEFSTALLEN GAAN DOOR. Steeds worden nog kleine hoeveelhe den tuinbouwproducten gestolen van de akkers. Een tuinder die hooi had liggen, kwam tot de onaangename ont dekking, dat dit reeds was medegeno men. DOODE VISCH. Door het slechte water in de „Daal- meer" drijft veel doode visch aan de oppervlakte, vele half doode zoeken naar versch water. Dit zou den tuin der K. bijna noodlottig zijn geworden; een molentje op het land wat voor on derbemaling zorgt, was door de wind stilte stil blijven staan, tusschende af sluitklep was echter een half doode visch terecht gekomen, met als gevolg dat het water terug stroomde. Toen de heer K. bij zijn land kwam, was het water enorm gestegen, wat voor het gewas niet bevordelijk is. HEERHUGOWAARD DE A.S. PREDIKANT. Cand. B. Richters, beroepen pre dikant te Heerhugowaard bij de Ned. Herv. kerk. nam afscheid als hulpprediker van Weesp. ment van gemeenschapskunst miste. Het is dan ook niet in het minst aan het straatlied te danken, dat de Ne derlander zich is gaan schamen om ge meenschappelijk en in het openbaar te zingen. Wanneer men echter tot de conclusie zou komen, dat het volkslied dood is, vergist men zich. Naast het vulgaire straatlied en het dronkemans- gelal typeerend verschijnsel op ker missen en feestdagen kon zich het oude volksliedje „Hei, 't was in de Mei" nog altijd handhaven, al werd het na eenigen tijd meestal overstemd door liedjes als: „Wij gaan nog niet naar huis" en andere weinig hartver heffende gemoedsuitingen. Juist omdat het volksliedje nog leefde in het hart van vele,,ontbrak het daarom niet aan lieden, die welgemeende pogingen de den om ons volk weer tot een zin gend volk te maken. Al deze pogingen moesten echter mislukken, omdat elke eenheid in het verleden zoek is ge weest. En waar eenheid ontbreekt, kan geen„gemeenschapskunst ontstaan. Zoo zagen in de jaren, die thans achter ons liggen, talrijke liederbundels het licht, werden zangfeesten georganiseerd en wedstrijden uitgeschreven, zonder dat eenig tastbaar resultaat geboekt kon worden. Gemeenschapskunst en een heid zijn nu eenmaal onverbreekbaar met elkander verbonden. Het is daar om juist gezien, nu in ons volk lang zaam de eenheidsgedachte groeit, dat men het volkslied weer die plaats wenscht te geven,welke het toekomt. Uit de talrijke zangbundels heeft men een liederenkern uitgezocht, die op de scholen verplicht is gesteld. De ómroep is ingeschakeld om 't volkslied tot de massa te brengen, de stichting Natio naal Zangfeest streeft, naar hetzelfde doel. De arbeidsmannen van den Ne- derlandschen Arbeidsdienst hebben weer geleerd gemeenschappelijk te zin gen. Schuchter nog en aarzelend wint het volkslied weer terrejn. Maar de voor uitgang is onmiskenbaar en dit is een verheugend teeken. Binnenkort, op 6 September a.s., zal op den Dam te Amsterdam onder auspiciën van de stichting Nationaal Zangfeest een grootsche demonstratie gehouden worden, een waarlijk natio naal zangfeest, waaraan duizenden uit ons geheele land zullen deelnemen. Een nationaal feest, geen politieke de monstratie. Want werkelijke volkszang Is" nationaal en steeds los van alle po litiek. Het is juist daarom te hopen dat duizenden bij deze uitvoering tegen woordig zullen zijn. Zang verbroedert, nog altijd hebben de gevleugelde woor den van een der grootste dichters niets van hun beteekenis verloren. Want waar men zingt, daar vreest men niet, bij slechte menschen klinkt geen lied. .Nederland zal weer moeten worden wat het vroeger was: Een zin gend volk! (V.P.B.) WAAR KOMT ONZE „MORAAL" VANDAAN? Met deze vraat; bedoelen wij: Wat is de oorsprong van het woord „moraal"? Welnu, het woord stamt af van het Latijnsche ad jectief „moralis", d.i.: „de 'zeden betreffende". Wij verstaan er het begrip van ze4elijke plichten en voorschriften onder. Doch ook beteekent het woord een bepaalde levenshouding, die in overeenstemming met moreele plichten is. In de derde plaats wordt liet woord „moraal" gebruikt om een zedelijke ervaring aan te duiden, die uit een voorval, een anecdote of een verhaal kan wor den geput. Dat is dan zoo gezegd „de moraal van de geschiedenis". In figuurlijken zin wordt het wodbd „moraal" bovendien ge bruikt voor het geestesleven of zie- leleven. INSCHRIJVINGEN IN HET HANDELSREGISTER van 25 Aug. tot 1 Sopt. 1942. Nieuwe Inschrijvingen: Schoorl: J. P. de Boer, Heerenweg C 61. expeditiebedrijf. Zijpc: Firma H. T. de Groot, Bosch weg I 80 E, 't Zand (fik), transportbedrijf en aannemers bedrijf (Hoofdzaak te Vianeh). Uit de natuur Legenden rondom het blauwe bloempje door J. S. BEDANKT VOOR BEROEP NAAR DEN HELDER. Ds. A. v. Biemen uit Barsinger- horn. ^predikant bij de Ned. Herv. kerk. "heeft bedankt voor het beroep naar Den Helder (vacature ds. F. W. J. v. d. Poel). Ge- kent ze natuurlijk wel; mis schien hebt ge ze zelf wel in Uw tuin, die kleine hemelsblauwe bloempjes met hun gouden hartjes: de vergeet-me-nietjes. Dat zijn dan natuurlijk de gekweekte soorten. Maar kent ge ">ok de wilde vergeet- me-nietjes, die algemeen groeien langs wegen en dijken en aan slooten en plassen Gt. hebt heel wat gemist, wanneer ge de moeras vergeet-me- niet nog nooit eens bij honderden hebt zien bloeien in het rietland, tusschen manshoog, wuivend riet. Op een zonnigen zomerdag lijkt het dan wel alsof een stukje van den zomer hemel naar beneden is gevallen tus schen den uitbundigen bloei van witte waterscheerling-schermen, gele wederikpluimen en roode katte staarten, witte spiraea en bruin lischdodde-kolven. Zoo bloeien z daar, verscholen tusschen de anderi planten var. het rietland. Hoe lang ze daar al staan? In elk geval al heel lang! Want het ver- geet-me-nietje heeft al gebloeid in het paradijs, vertelt de legende. Het heeft gestaan in den tuin van al- moed Eva. Alleen had het toen nog een heel anderen naam. Toen de Schepper alle bloemen op aarde een naam had gegeven, was er één, die zijn naam vergeten had. Dat was een klein bloempje, een hemelsblauw sterretje met een goudgeel hartje. Overal ging het rond, vragend, of m^schien een van de andere planten zijn naam nog wist. Maar geen kon het bloempje helpen; de indrukwek kende ceder niet en het nietige mos plantje al evenmiji. Zoo moest het bloempje wel naar den Schepper terug om aan( Hem opnieuw zijn naam te vragen. Maar deze stak alleen maar vermanend een vinger op, en zei slech s: „Vergeet mij niet". Het bloempje heeft zich toen vol schaamte verborgen onder tusschen het gras aan een beekoever. En daar staat het nu nog!... Zoo komt het bloempje dus aan zijn naam. Of wilt ge het anders? Het kan gebeure Want, toen Adam aan alle planten en dieren in het paradijs een naam gaf, zoo vertelt een andere sproke, had hij een klein blauw bloempje in den hof over het hoofd gezien. Op een avond hield hij appèl in den hof; een voor een riep hij ze bij hun naam, en telkens fluisterden de bloemen •jn naam als echo terug. En bijna aj hij met zijn wandeling door het paradijs gereed, toet plotseling, van tusschen het gras voor zijn voeten, een fijn stemmetje opklonk: „Hoe heet ik, Adam?" „Vergeten heli ik je", zei Adam, „maar nu zal ik je zóó noemen, dat ik je nooit meer vergeten zal! „Vergeet me niet" zul je voortaan heeten!" Volgens een legende, welke opge- teekend is in Oostenrijk, moet het bloempje echter op de volgende wijze aan zijn naam gekomen zijn. Een verliefd paar wandelt langs den oever van den Donau. Op een eilandje ziet zij een bosje blauwe bloempjes bloeien. Wanneer zij den wensch uit die bloempjes te bezitten, biedt hij aan ze voor een kus te ha len. Veilig bereikt hij den overkant, plukt de bloemen en is alweer dicht bg zijn beminde, als hem een hevige kramp overvalt. De stroom sleurt hem mee naar een waterval, die in de verte met donderend lawaai om laag stort. Hij weet de bloemen nog op den kant te gooien en met een laatste krachtsinspanning de gelief de toe te roepen: „Vergeet mij niet!" dan wordt hg meegesleurd door den stroom. En tot haar dood heeft het meisje de blauwe bloempjes in haar haren gedragen... Maar hoe het bloempje dan ook aan zijn naam mag komen, wanneer ge het plukt hebt ge ookkans een schat te vinden. Het verhaal zegt dat ieder, die een vergeet-me-nietje plukt kans heeft opeens een deur geopend te zien. Gaat ge die deur binnen, dan komt ge in een ruimte vol goud en edel- steenen. Een stem waarschuwt U echter: „Vergeet het beste niet!" Maar natuurlijk gooit ge de bloem neer en grijpt naar de schatten. Bij het weggaan vergeet ge het beste, de bloem, die U de deur ontsloot. Met een klap valt de deur dicht, en blijken de meegenomen schatten stof qn aarde te zijn geworden. Dus, ge Weet het nu: een gewaarschuwd mensch telt voor twee. Volgens een andere sproke groeit het bloempje boven een schat. Een man, die dien schat vond en opgroef, werd zóó bezeten door een gouddorst, dat hij overal naar die blauwe ster retjes ging zoeken en graven en speuren. Maar al zijn zoeken was vergeefs, wat door zijn gewroet wer-. den alle bloempjes met aardkluiten bedolven. Hij vond er geen. Alleen klonk een klagend stemmetje tot hem op: „Vergeet mg niet!" Het vergeet-mij-nietje is geboren uit... vrouvvetranen! Een herder en een herderin uit Arkadië, die elkan der zielslief hadden Lykas *en Egle genaamd moesten scheiden. Hij ging naar de groote stad, en zij vreesde zeer, dat hij haar ontrouw zou worden. Op den dag van het afscheid begeleidde zij hem nog een eindweegs, en toen zij van elkander afscheid namen, drupten er tranen uit haar blauwe oogen. Waar deze op den grond vielen, ontbloeiden op eens kjeine, blauwe bloejnpjes. Eén daarvan plukte zij en gaf het aan Lykas. „Blauw zijn ze als jouw oogen", zegt deze, „en als jouw oogen zegt het: vergeet mg niet" En ten slotte nog een sproke, die ik wel de mooiste vind. Een Perzi sche legende. Aan e^n engel is de toegang tot den hemel ontzegd, omdat hg een dochter der aarde heeft lief gekre gen. Verdreven is hij, en - weenend zit hg voor de poorten des hemels. Hij had haar gezien, in dè zon, aan den oever van een beek, toen zij haar haren ^orvlechtte met de blauwe sterretjes der vergeet-mjj-nieten. En omdat hij aan haar zijn hart verloren had, was hg verstooten uit den kring der hemelingen. Alleen... de poorten zouden weer voor hem geopend wor den, wanneer het meisje in alle hoeken der wereld vergeet-me-niet jes had geplant. Een bgna niet te volbrengen taak. Maar omdat hun liefde zoo groot is, ondernemen zij ook dit, en samen gaan zg over 4e wereld, dag in, dag uit; jaar in, jaar uit. En overal zaaien en planten zij de blauwe bloempjes. Totdat zg overal, in alle hoeken, geplant rijn. En als zij dan samen weer aan de poorten van den hemel komen, staan deze al wgd open, en gouden lichtbundels omvangen hen als zg deze glorie binnengaan, samen. Ja, samen. Ook de vrouw, „want", zegt de poortwachter, „uw liefde was grooter dan de wensch tot levensbe houd. Ga in tot de vreugden des he mels, want de grootste dier vreugden is: onzelfzuchtige liefde". Bedenk dit alles ook eens, wan neer ge een vergeet-me-nietje plukt. Al deze oude legenden en sproken geven een wondermooie bekoring aan het eenvoudige blauwe bloempje. Biljarten TOURNOOI TE ROTTERDAM. Gisteren is te Rotterdam het be langrijke bilj^rttournooi begonnen, dat acht dagen zal duren en waar aan, met uitzondering van Van Vliet en Kobus, alle prominente Nederlandsche spelers deelnemen. Deze achtdaagsche wedstrijden, hebben een bijzonder karakter door hun veelzijdigen vorm. De ver schillende spelers zullen nl. niet alleen uitkomen in 45/2 en 71/2, doch 4e meesten van hen zullen ook den strijd tegen elkaar aanbin den over drie banden. Deelnemers aan dit tournooi zijn: Van der Pol, kampioen 45/2, Sweering, kam pioen 71/2, Sengers, kampioen drie banden, De Leeuw, Dommering, Vreeswijk, Jacobs, Verbeek, Geh- rels, Heinrich, en Tournier. Dinsdag en Woensdag worden de wedstrijden over 45/ 2 gespééld. De Leeuw was Dinsdag werkelijk formidabel op dreef. In vier beur ten maakte hij de partij van 400 punten uit, aldus spelende met een gemiddelde van 100, hetgeen in een •officieelen wedstrijd in ons land nog hooit is voorgekomen. Als re cord kan deze prestatie echter niet erkend worden., daar zij niet in een kampioenschapswedstrijd 'ge maakt is. De Leeuw maakte ach tereenvolgens 1. 85, 120 en 194. De uitslagen van den eersten dag waren: De Leeuw 400 4 194 100 Sweering 50 4 43 12.50 Jacobs 400 26 90 15.38 Van der Pol 373 26 67 14.86 Vreeswijk 400 46 47 8.69 Dommering 240 46 37 521 Sweering 400 29 92 13.79 Jacobs 361 29 86 12.44 Van der Rol 400 16 113 25 Vreeswijk 138 16 34 8.62 De Leeuw 400 46 69 8.69 Dommering 336 46 67 7.30 Wijzigingen: Alkmaar: Gebr. D. en L. Schoone- wil en C. Jonker, Papiermolen straat 18, bouwbedrijf, rechts vorm gewijzigd. Bijtjes en van Zwanenburg, Bloemstraat 6, kleinhandel in fruit; vennootschap ontbonden. A. J. N. Kroon, Schoutenstraat 9,. winkel in sigaren, enz.; overgegaan aan E. Scholtmeijer Den Helder: Electr. Techn. Instal latie Bureau v.h. Ir. J. Oort- gijsen, Soembastraat 53, han delsnaam gewijzigd in instal latie Bureau P. L. v. d. Slikke. Opheffingen: Den Helder: Firma Oud-kerk en van Praag, Spoorgracht 44, manufacturenhandel e.d. Alkmaar: Alkmaarsche Zakken- handel K. van Thijn, Zaad- markt 71. Leidsche Wol- en manufactu renwinkel K. van Thijn, Snaar- manslaan 67. Gedeponeerde stukken: Alkmaar: N.V. Manufacturenhan del J. Spruijt v.h. M. Leijers in liq., Langestraat 68, Plan van uitkeering ingediend. ROTTERDAM, 1 Sept. Veemarkt. Aangevoerd 2439 die ren, waaronder 60 paarden, 211 veulens, 183 schapen, 1215 runde ren, 202 nucht. kalveren, 287 gras kalveren, 65 biggen èn 216 bokken en geiten. Prijzen per stuk: Melkkoeien f715—600-500, kalfkoeien f 720-600 500, varekoéien f 500400—340, vaarzen f 480—360—235, pinken f 310—230—190, graskalveren f210 165- 80. Aanvoer graskalveren grooter met redelijken handel en onveran derde prijzen. Melk- en kalfkoeien aanvoer iets ruimer met matigen handel en prijzen constant. Vaar zen en pinken aanvoer iets grooter met tamelijken handel en prijzen als vorige week. PURMEREND, 1 Sept 1942. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhan deld 8 partijen, wegende 16000 kg. Handel vlug. 40 plus f5256, 20 pi. f30—43.50. Kaasmarkt: Handel vlug. 2 sta pels kleine Boeren, 40 plus f 51— 53.50, 1 stapel Goudsohe, volvet f62.50. Runderen, totaal 890 st. 473 vette koeien, levering. 237 gelde koeien f385—490. 112 melkkoeien f510-630, 28 stieren, levering, 6 veulens f 450 550, 9 vette kalveren, lévering; 40 pinken f 110275, 176 nucht. kal veren, levering, 15 vette varkens voor de slacht, levering; 25 mag. varkens f25—65, 181 biggen 122— 46, 533 schapen f48—70, 121 'bok ken f2585, 532 lammeren; kip eieren f 1.32 per kg.. 200 N.H. Blau wen f 0.90 per kilo, 600 oude kippen en hanen f0.90 per kg. WARMENHUIZEN, 1 Sept. 1942. Schotsche muizen f4.35, eigen heimers f 4.60, bintjes f 4.35, roode kool f 3.50, gele kool f 3.50, witte kool f2.30, slaboonen f 16. Aanvoer: 63.400 kg. aardappelen, 7800 kg. roode kool, 4800 kg. gele kool. 13300 kg. witte kool. BROEK OP LANGENDIJK. 2 Sept. 1600 kg. spercieboonen f 16, 150.000 kg. roode kool f3.50, 7000 kg. witte kool f2.30, 21.00 kg. gele kool f3.50 100 st. kropsla f2, 70 st. komkom mers f5.50—11. NOORDSCHARWOUDE. 2 Sept. 5880 kg. spercieboonen f 16, 15.150 kg. roode kool f 3.50, 6200 kg. witte kool f2.30, 9550 kg. gele kool f3.50. 300 kg. komkommers f2.90—6.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 3