De prijsbeheersching Groote Roman-prijsvraag De lucht roovers HetjacMKai-Kai Redevoering van Mr. Schokker |ZIJ RAAKT HET ONMIDDELLIJK BESTAAN VAN IEDEREN VOLKSGENOOT. In een dezer dagen in hét Dep. van Volksvoorlichting en Kun sten alhier gehouden perscon ferentie, hebben de gemachtig de voor-de Prijzen, Mr. H. C. Schokker, het hoofd van de Prijsberechting Mr. J. A. M. Pott en de heer A. J. Stienstra, hoofd van de afdeeling Opspo ring, een aantal journalisten een blik gegund in het werk van den dienst van den Ge machtigde voor de Prijzen. In drie achtereenvolgende artike len zullen wij hetgeen naar voren werd gebracht, behandelen. Mr. Schokker ving zijn uiteenzet ting aan met er op te wijzen, dat de prijspolitiek, die noodzakelijk gevoerd moet worden,- in een systeem van geleide economie, zoo wel de prijsvorming als de prijs beheersching omvat. Toen daarme de begonnen werd, bleken aller eerst noodig een centralisatie van alle departeméntale diensten, wel ke werkzaam waren op het gebied der prijsvorming en het uitstippe len van een principieels lijn. Voor deze laatste wérd vorig jaar de grondslag gelegd met de afkondi ging van het prijsvormingsbesluit. Twee beginselen. Twee belangrijke punten wer den daarin vastgelegd. Ten eerste de begrippen „Maatschappelijk ver antwoorde prijsvorming" en de „Verantwoordelijkheid van den on dernemer" op dit terrein en ten tweede het beginsel, dat de prijs vorming geen automatisch wer kend. mechanisme ter honoreering der kostenstijging behoort te zijn. Want de prijsvorming dient mede om te komen tot een rationeels productie. In ons land verliep de ontwikke ling .der prijsvorming zoodanig, dat men een aantal noodzakelijke kos- ten-stijging-elementen en -tenden- zen moest aanvaarden. Deze fac toren hadden eenigen tijd noodig om uit te werken. Deze toegelaten prijsstijging heeft tot resultaat ge had, dat voor de daarvoor in aan merking komende sectoren in hoofdtrekken thans nagenoeg het Duitsche prijzenpeil is bereikt. In dit stadium is hef nu zaak de juiste verhoudingen in aanmer king te nemen. Voorts dient men te bedenken, dat men hier niet met een autonoom stelsel te doen heeft, doch met een dat werkt binnen het kader van het Euro- pcesche prijzenpeil. Aandacht zal moeten worden geschonken aari de'wisselingen in dit prijzenni- veau. De onlangs afgekondigde richt lijnen voor de prijsvaststelling zijn de principieele grondslagen voor een maatschappelijk verant woorde prijsvorming. Deze richt lijnen en met name de binnenkort uit te geven „richtlijnen voor het normbedrijf" zullen de toetssteen opleveren, welke de prijsvorming in staat stelt in de prijzenwetge- ving den juisten samenhang te brengen. Deze ricthlijnen voor het normbedrijf zullen tevens de op lossing brengen voor de vergoe ding voor prestaties. Tegenover eenige nog noodzakelijke prijsver- hoogingen, zullen dan compensee- rende prijsverlagingen worden doorgevoerd, met name voor de z.g. nieuwe artikelen op het gebied der levensmiddelen (surrogatenbe- schikking). De rentabiliteit bedrijfsleven. van het Er wordt wel eens beweerd, dat de gemachtigde voor.de prijzen het bedrijsleven onrendabel zou ma ken. De analyse leert echter, dat 11M1 een bevredigend jaar .is ge weest. De resultaten waren wel niet gelijk die van topjaren, maar tich wel als die van '38, Met de rentabiliteij^staat het dus niet zoo erg als wel eens voorgesteld wordt Zijn de prijzen voor de groentenkweekers loonend? Een verwijt dat dezer dagen in de pers werd geuit en waarin werd gezegd, dat de prijzen die de groentenkweekers voor hun pro ducten krijgen toegewezen, niet loonend zouden zijn en het der halve verklaarbaar is, dat zij bij verdienste zoeken door die pro ducten langs een anderen dan den Door de firma J. H. Gottmer en Co. te Haarlem, Mr. Cornelisstraat 2, is een prijsvraag iugeschreven voor de beste roman in 1943. Ge vraagd worden Nederlandsche of Vlaamsche romans, omvang onge veer 18 vel van 16 pagina's, per pa gina ongeveer 350 woorden,, in to taal ten hoogste 100.000 woorden. De romans moeten in duidelijk handschrift of getypt worden ïnge- zondén op slechts aan een zijde be drukt papier. De schrijver is geheel vrij in de keuze van het onderwerp, zoowel als in de te volgen spelling. De romans moeten in voortreffe lijken stijl geschreven, van inhoud en handeling moreel gezond en voor ieder aanvaardbaar zijn. De boe ken zijn bedoeld voor ien grooten lezerskring en daarom zal over het algemeen een boeiende handeling meer worden gewaardeerd dan diepzinnige bespiegelingen of uit- f?en. Prijzen: 1. een eereprijs, groot f 12.500. 2. een eerste prijs; groot f7.500 3. een tweede prijs, groot f 5.000. 4. een aanmoedigingsprijs, groot f 1.500.—. Deze laatste prijs^ls bedoeld als aanmoediging voor een schrijver (of schrijfster) van wie nog nimmer een werk is uitgegeven en die niet in aanmerking komt voor een der onder 1, 2 en 3 genoemde prijzen. Jury: De namen der jury-leden zoo wel voor Nederland als voor Bel gië zullen nader worden bekend gemaakt. Het spreekt vanzelf dat voor deze jury alleen de meest des kundige menschen zijn aangezocht. Bepalingen: Door de inzending van hun copy worden de auteurs geacht zich on derworpen te hebbfen aan de vol gende bepalingen: 1. De door de jury bekroonde manuscripten1 gaan met het recht van uitgave in vollen eigendom over aan de firma J. H. Gottmer en Co. Over rechten van verfilming en vertaling zal bij voorkomende gelegenheid overleg gepleegd wor den. De niet bekroonde manuscrip ten worden na de uitspraak van de juiy aan de inzenders teruggezon den. 2. Deelnemers aan de prijsvraag zenden hun manuscripten, zonder vermelding van naam, onder mot to in. Zij voegen bij hun hand schrift één goed gesloten en verze gelde envêloppe, di e op duidelijke wijze, in den rechter bovenhoek, hetzelfde motto draagt als het ma nuscript. In de enveloppe sluiten zij een brief, vermeldende hun volledige naam en adres, benevens een korte levensbeschrijving, en een opsom ming van de eventueel reeds van hun hand, zoo onder eigen naam, als onder pseudoniem, verschenen werken. 3. De uitgeversfirma Gottmer en Co. heeft alleen dan het recht niet alle prijzen toe te kennen, indien de ingezonden romans, volgens het oordeel van de jury niet zoodanig aan de gestelde eischen voldoen, datalle prijzen kunnen worden toegekend. 4. De datum voor of waarop de manuschripten in het bezit moeten zijn, van de firma J. H. Gottmer en Co., is bepaald op 18 April 1943. 5. De uitspraak der jury is bin dend en zal voor of op 1 Juli 1943 worden bekend gemaakt. normalen weg tegen hoogeren prijs te verkoopen, meende spr. te mo gen bestrijden. Een ingesteld onderzoek deed- uitkomen, dat de winsten sgdert 1939 aanmerkelijk zijn gestegen. Prijsdiscipline. De meeste onzer Nederlandsche ondernemers zien met hun beken de nuchterheid wel degelijk het nut en de noodzaak van prijsvor ming en prijsbeheersching in. Er zijn echter no-g uitzonderingen. Tot die categorie behooren bijvoor beeld bepaalde restaurants, ver werkers van houtproducten (meu belindustrie) en vervaardigers van surrogaten, tegen welke laatste groep onlangs maatregelen zijn getroffen. Onder meer op deze ter- reiifen worden door ondernemers nog typische staaltjes van gebrek aan verantwoordelijkheidszin ten béste gegeven. Deze hebben dé aan dacht van den dienst. Het zwaartepunt .bij de prijsbeheersching. De prijsvorming ic thans in een pha.se gekomen, waarin zij haar ar beid op andere wijze zal moeten richten. In belangrijke mate zal zij steun moeten gaan verleenen aan de opsporing. Stelselmatig zul len meer uniforme prijzen worden ingevoerd. Met het afkondigen van verdere administratievoorschriften waarvan er al enkele zijn, zal hier van voor de opsporings- en berech tingsinstanties 'n vereenvoudiging der werkzaamheden het gevolg zijn Vanaf heden zal het zwaarte punt van den dienst komen te lig gen bij de prijsbeheersching. Wat deze betreft, heeft de dienst te ma ken met verschillende complicaties. Eerstens moest het apparaat voor de prijsbeheersching uit niets wor den opgebouwd. Voorts is hier spra ke van een zich ontwikkelend be- stuursstrafrecht als nieuwe en vrij wel onbekende instelling, die in het vroegere strafrecht wel eenige aan rakingspunten had, doch voorloo- pers die nog weinig bekend wa ren. Dit bestuursstrafrecht moet begrip toonen voor het doel, dat be reikt moet worden en zich daar door in zijn overwegingen laten lei den. In de afgeloopen periode is in dit opzicht al heel wat ervaring opgedaan. Prijsbeheersching dekt de valuta en het directe le vensonderhond. Spr. besloot met een woord te wijden aan de critiek, die op den dienst wordt uitgeoefend. Hij on derscheidde daarin vier soorten: de critiek, die critiseert, omdat wat ,wij doen nieuw is deze cri tiek ging hij zonder meer voorbij verder de negatieve en de con structieve critiek en tenslotte die critiek, die de prijsbeheersching alle effect ontzegt. Deze laatste achtte hij al te bout. Men verwijst daarbij naar de voorkomende prijs- knoeierijen. In denzelfden geest kan men iedere rechtsorde ontken nen om dat er nog steeds diefstal, moord, contractbreuk enz. geschie den. Een ieder stelle zich liever de vraag, welke prijzen zouden gel den voor het eenvoudige distribu tiepakket, indien er geen prijsbe heersching bestond. Wat zou men dan te betalen krijgen? Eenig denkbeeld kan men zich daarvan vormen aan de hand van de prijzen, die thans gelden op de zwarte markt. Daarop betaalt men voor gesmolten rundvet 25 tot 30 gulden per kg., boter f 12.50— 17.50 per kg., aarappelen f 27.50— 35 per mud, rogge f 2—2.75 per kg., maizena f 1.50 per pakje, suiker f 3.504.20 per kg. en voor bruine boonen f 2—2.75 per kg. Volgens hem werken prijsvor ming en prijsbeheersching dan ook zoowel naar binnen als naar bui ten. De prijsbeheersching raakt het onmiddellijk belang van iederon volksgenoot. Voor den zakenman heteekent zij de dekking onzer valuta, voor den verbruiker de dekking van zijn directe levenson derhoud. Officieele mededeelingen VOORSCHRIFTEN VERKOOP EN VERDEELING VAN VISCH. De Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat met ingang van 1 September 1942 een beschikking in werking is getreden, welke onder meer inhoudt, dat op afslagen, waar visch ten verkoop of ter verdeeling wordt aangevoerd, de aan den afslag ver schuldigde retributie wordt vastgesteld op 3 van de bruto-opbrengst van de verkochte of verdeelde visch. Voorts zijn reducties op of geheele of gedeeltelijke terugbetalingen van deze retributies verboden. Voor ontheffing van bovengenoem de voorschriften en verdere bijzonder heden wordt verwezen naar de Staats courant van 31 Augustus 1942. 1 INVENTARISATIE TUINBOUW- GEWASSEN. De Nederlandsche Groenten- en Fruit- Centrale maakt bekend, dat eerstdaags een inventarisatie van den tuinbouw met name van de te velde staande wintergewassen plaats vindt, zulks naar den toestand op 1 September 1942. Daartoe wordt in het tijdvak van 31 Aug. tot 14 Sept. aan eiken teler van warmoezerijgewassen door de Land- bouw-Crisis-Organisatie binnen wel ker werkgebied het bedrijf van den teler is gelegen, een driedeelige groene kaart uitgereikt. De teler is verplicht de daarop voor komende staten naar waarheid in te vullen en te ondertéekenen en ver volgens uiterlijk vier dagen na ontvangst terug te zenden naar de Landbouw-Crisis-Organisatie, welke hem de kaart heeft uitgereikt. Niet na- Jsoming - van deze verplichting zal streng worden gestraft met boete en mogelijk schrapping als georganiseerde. Wellicht ten overvloede wordt er op gewezen, dat als veiling slechts mag worden ingevuld de veiling of één der veilingen, waarover de teler reeds vroeger verklaard heeft zijn producten te zullen veilen. Voorts wordt medegedeeld, dat in dien gewassen worden geteeld in door- of tusschenteelt, m.a.w. zijn uitgezet op De Nederlandsche Volksdienst telt reeds 35.000 vrijwillige me dewerkers en duizenden leden. Blijft geen buitenstaander, sluit U ook aan. Voetbal Competitie afd. Noord-Holland Naar wij uit welingelichte bron vernemen, zal de competitie van de afdeeling Noord-Holland 13 Sep tember beginnen te draaien, dat is dus een week later dan de compe titie in landelijk verband. *DE MOORD OP HET 8-JARIG MEISJE TE ARNHEM: Gearresteerde bekentenis af. zuster legt Op Zondag 19 Juli werd zoo als bekend het 8-jarig dochtertje van de familie van Braak, wonen de aan den Klarendaltjcheweg te Arnhem, vermoord aan den weg langs 's Hazegrietje gevonden. Als verdacht van dezen moord had de politie een zuster van het jeugdige slachtoffer, de 23-jarige G. H. W. van B. gearresteerd, aangezien de ze zuster omtrent den moord bij zonderheden had verteld, welke zij anders onmogelijk had kunnen we ten. Tot nog toe had deze zuster hard nekkig ontkend iets van den moord af te weten. Niettemin waren zoo veel aanwijzingen tegen haar ver zameld, dat zij in het huis van be waring werd ingesloten. Naar wij vernemen heeft het meisje thans bekend den moord gepleegd te hebben. CLANDESTIENE SLACHTINGEN OP GROOTE SCHAAL. De 22-jarige bloemist J. P. Voort man uit Kudelstaart had in Jan. en Febr. van dit jaar niet minder dan 20 -varkens, 4 schapen en een koe geslacht. Volgens den officier van justitie was dit een van de grootste zaken, die de economische rechter in Haarlem ooit te behan delen had gehad, en hij meende de nooit 'geëischte straf van twee jaar gevangenisstraf te moeten vragen. Verdachte werd door den rechter overeenkomstig den eisch veroor deeld. 300. Maar zijn vader liep al naar hem toe en pakte hem bij zijn schouders, en schudde hem van vreugde heen en weer. Gelukkig! We hebben hem! Ilij is het! Gauw naar huis, moeder zit in doods angst... En hij duwde hem voor zich uit. Zoo verliet Pietje Durf zijn geheime plekje ,in het riet, waar bij zoo graag voor Robinson Cru- soë speelde en zulke wonderlijke avonturen, wel niet in werkelijk heid, maar dan toch in zijn droom beleefd had. grootere afstanden dan gebruikelijk bij volveldsche teelt, de teler verplicht" is een zoodanige oppervlakte in te vullen, waarop deze in door- of tusschenteelt geteelde gewassen bij normale vol veldsche teelt zouden kunnen staan. MAXIMUM GROSSIERS- EN DETAIL - LISTENPRIJZEN VOOR FRUIT. De in ons nummer van gisteren op genomen publicatie van maximum grossiers- en detaillistenprijzen voor fruit, blijkt foutief geweest te zijn. We laten hieronder een verbeterde opgaaf volgen: Bekendmaking No. 29b/1942. Deze prijslijst geldt van 2 September 1942 af. Gros- Detail siers- listen- prijzen prijzen FRUIT: Perziken: p. lOOst. p. st. Ia boven 8 cm. 0 f 35.— f 0.42 Ib van 6—8 cm. 0 f 20.— f 0.24 II van 56 cm. 0 f II.f 0.14 III van 45 cm. 0 f 5.— f 0.07 p. 100 kg. p. kg. IV beneden 4 cm. 0 f 32.— f 0.40 DruiVen: Groep I. Gros Coll- man, Golden Cham pion, Muscaat, West Frisia, Leopold f 84.f 1.— Groep II. Frankenthaler f 73.— f 0.88 Groep III. Overige soorten f 68.f 0.82 Meloenen: suiker en kleine groe- ne ananas f 35.50 f 0.43 overigë soorten f24.50 f 0.31 Voor bezorging van fruit mag door detaillisten 1 ct. per kg. in rekening gebracht worden bóven den vérkoop prijs af winkel. Voor-de afwijkende qualiteit van bo vengenoemde producten, alsmede voor het zg. uitschot, moeten prijzen bere kend worden die in een redelijke ver houding staan tot de hierboven gepu bliceerde maximumprijzen, welke gel den voor de besté kwaliteit. Bij in koop tegen lagere dan de gepubliceer de maximumprijzen moeten de ver koopprijzen dienovereenkomstig wor den verlaagd. Voor den prijs van appelen en peren wordt verwezen naar publicatienum mer 25 d.d. 28.7.42. Voor den prijs van pruimen wordt verwezen naar publicatienummer 26. Het vragen van hoogere prijzen is strafbaar. Bewaar deze opgave en gebruik haar. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. VERVAARDIGING VAN COSMETICA Dé Directeur van het Rijksbureau voor Chemische Producten maakt, in overleg met de Directeuren van het Rijksbureau voor Aardolieproducten en van het Centraal Bureau voor Marga rine, vetten en oliën, bekend, dat het koopen van natriumsulfaat, natrium bicarbonaat, sel de Soude, wassen, stearine, vaseline, witte oliën (vase line- en paraffine-óliën) voor de ver vaardiging van cosmetische producten nog slechts geoorloofd zal zijn op een, voor zoover betreft na'lumsulfaat, na triumbicarbonaat, sel de soude en was sen door den directeur van het Rijks bureau voor Chemische Producten, voor vaseline en witte oliën (vaseline- en paraffine-oliën) door den Directeur van het Rijksbureau voor Aardaliepro- ducten en voor Stearine en op basis daarvan vervaardigde grondstoffen, door den Directeur van het Centraal Bureau voor Margarine, Vetten en Oliën, afgegeven koopvergunning. Alle vóór 1 September 1942 door een der hierboven genoemde directeuren voor genoemd doel verleend dispensa tie en alle door anderen dan de bo vengenoemde directeuren afgegeven FEUILLETON HANS POSSENDORF 11 Alfano wendde zich nu tot de zwarte vrouw: „Wat is dat voor een boot? Een inboorlingenvaar tuig?" Tschali knikte ijverig. „Ja een groot. Heel groot, veel mannen. Dertig mannen kunnen in de boot. Mooie groote zeilen, nieuw en stuur als bij boot voor witte menschen. O, goede boot." Alfano deed nog enkele vragen naar het vaartuig. Toen zei hij: „Als het werkelijk zoo is als je zegt, zou den we het kunnen probeeren. Maar die reis wordt geen grapje, bereid je daar maar op voor. Het jaarge tijde is tamelijk gunstig. Wanneer zal het zijn?" „Zoo gauw mogelijk," zei Mahieu. „Tschali heeft ook al voor proviand gezorgd. We zijn het alleen nog niet eens over één kwestie: het reisdoel. Sommigen willen graag naar Zuid- Amerika, de libéré met zijn vrouw en kinderen gaat liever naar Noord- Amerika. En de concessionnaris Peh- /NT) jtfin voor China Rocco Alfano had den Parijschen apache eerst verbluft aangekeken. Toen barstte h(j in lachen uit: Hahaha! Zijn jullie kwajongens of volwassen mannen? Weet jullie dan niet hoe ver China ligt en Amerika? En willen jullie daar met die open boot naar toe? Denk jullie dat je met zoo'n schuit kunt varen waar heen je maar wilt? Wëes big als we ooit weer ergens aan land komen." En nu vertelde Rocco den mannen dat er maar één mogelijkheid be stond: „We moeten lapgs de Oost kust van Nieuw-Caledonië tot de Noordsplts van het filand zeilen. Daar komen we naar alle waar schijnlijkheid in den Zuid-Oost passaat en kunnen, als de boot aan het stuur gehoorzaamt, met ruimen- den wind regelrecht naar het Wes ten varen en zoo langs den kortsten weg de kust van Australië berei ken." „Hoe lang kan dat duren?" vroeg Ercole Forni. „Als alles goed gaat vijftien tot twintig dagen, maar als de boot slecht bestuurbaar is, wat bij zoo'n inboorlingenvaartuig 't meest waar schijnlijke is, moeten we voor den wind zeilen, dus naar het Noord westen en kunnen dan als we. geluk hebben in drie of vier weken de Noord-oostpunt van het Australische vasteland of Nieuw-Guinea bereiken. In elk geval moeten we voor zes weken proviand en water meene men." Forni streek tevreden over zijn baard. „Des te beter. Het is maar goed als er geen keus is wat het einddoel van de reis betreft, dan geeft het geen ruzie." „De hoofdzaak is," ging Alfano voort, „dat we zoo gauw mogelijk vertrekken, want als we de noord westelijke koers nemen, moeten we voor 't begin van den moesson, dus in den loop van October ergens aan ,land komen. En jullie moet goed weten, wat het zeggen wil, zonder goed kompas en zonder kaarten te zeilen, het gaat om leven en dood." Er werden nog eenige vragen en antwoorden gewisseld. Toen werd besloten het plan dat over aller vrij heid en leven zou beslissen, ten uit voer te brengén. Reeds drie dagen later in den nacht van 5 op 6 Octo ber zou de voetmarsch naar de Oostkust van het eiland beginnen. V. De dooden tocht. Het was een merkwaardige en avontuurlijke troep, die in den vast- gestelden nacht op de afgesproken plek bijeen kwam. Behalve Alfano, Nella, Forni, Mahieu en zijn vrien din Tschali behoorden ook de libéré Lacroix met vrouw en twee kinde ren en de drie concessionarissen Achmed, Hammerle en Pehdong tot het gezelschap. Lacroix was een valsch munter uit Marseille, hijmaakte een rusti- gen fatsoenlijken indruk, wat men van zijn vrouw, een publieke gieid en dievegge uit Lyon niet zeggen kon. Dit huwelijk was ook door tusschen- komst van het Convent de Bourail tot stand gekomen. Het dochtertje van dit echtpaar was acht, dé jon gen vijf jaar oud. Achmed was een Arabier uit Al giers een dief en moordenaar. Hammerle was Elzasser van af komst. Wat h(j t)p zgn kerfstok had bleef in het duister. Pehdong kwam uit Fransch Indo- China, waar hg van straatroof had geleefd. De tocht door het binnenste van het eiland naar de oostkust was zeer moeilijk, omdat men alleen des nachts verder kon trekken en zich overdag verschuilen moest in holen en kloven. De beide kinderen wer den meestal dóór de mannen gedra gen. Na drie dagen werd de verdwij ning van de bewoners der farms be merkt en de achtervolging begon. Doch de vluchtelingen hadden kans gezien den achtervolgers het spoor bijster te maken en kwamen na vijf dagen veilig in het visschersdorp van Tschali aan. Het bleek, dat Tschali alles wer kelijk goed had voorbereid. De boot was bruikbaar en goed voorzien van proviand en water. Bovendien had Tchali haar broer aangeworven, die den tocht tot de noordkust van het eiland zou meemaken/ want hij kende het vaarwater dat vol riffen was, uitstekend, evenals de bochten waarin men zich overdag zou moe ten verbergen om geen kustboot te gen te komen. Met goed weer bereikte men na drie nachtvaarten de noordpunt van het eiland, waar Tschali's broer volgens afspraak weer aan land zou worden gezet. Maar toen het spoor een gesprek tusschen hem en Alfano duidelijk werd, hoe moeilijk het voor iemand, die deze wateren niet kende, zou zijn om zonder zeekaart den weg tusschen de klippen door naar zee te vinden, stonden allen zelfs Tschali er op. dat haar broer verder mee genomen zou worden en er zat voor den armen jongen dus niets anders op fdan zich in het on vermijdelijke te schikken. Zoo bereikte men de open zee. kwam bij mooi weer in een vasten Zuid-Oost passaat en kon met rui- menden wind regelrecht naar 'het Zuiden zeilen. De stemming onder het gezelschap was uitmuntend. i Wordt vervolgd. koopvergunningen, b.v. de door het Rijksbureau voor genees- en Verband middelen aan de cosmetische fabrieken verstrekte toewijzingen van aardolie producten zijn hiermede ingetrokken. Tot het verkrijgen van inlichtingen omtrent de voorwaarden, waaronder in het vervolg nog koopvergunnïngen voor de Cosmetische industrie kunnen worden verleend, worden de betrokken ondernemingen verwezen naar het Secretariaat van de Vakgroep Cosmeti sche Industrie, Alexanderstraat 6, 's-Gravenhage, tel. 116087. AFLEVERINGS- EN VERVOER VER BOD VISSCHERIJPRODUCTEN. De Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Vissche-., rij -maakt bekend, dat met ingang van 1 September 1942 een besluit in wer king is getreden; waarin wordt be paald, dat het te koop aanbieden, ver koopen, afleveren, be- of verwerken van visch, schaal- en schelpdieren en producten daarvan slechts is toege staan aan diegenen, die, doordat zij den handel in en de be- of verwerking van visch als bedrijf uitoefenen, als georganiseerden zijn aangesloten bij de Nederlandsche Visscherijcentrale en voor_ zoover door dezen kan worden aangetoond, dat ten aanzien van het desbetreffende visscherijproduct is ge handeld met inachtneming van de daaromtrent door de Nederlandsche Visscherijcentrale op grond van het Visscherijbesluit 1941 gegeven aanwij zingen. Voorts is het vervoer van bovenge noemde visscherijproducten slechts toegestaan, indien kan worden aange toond, dat ten aanzien van het ver voerde visscherijproduct eveneens is gehandeld met inachtneming van d? daaromtrent door de Nederlandsche Visscherijcentrale op grond van voren genoemd besluit gegeven aanwijzingén. Deze bepaling betreffende het ver voer is niet van toepassing^ op sport en gelegenheidsvisschers-, indien de vervoerde visch is verkregen uit eigen vangsten en een hoeveelheid van 3 kg. niet te boven gaat. RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1913. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 7.15 Vlot ochtendspel (gr.). 7.45 Ochtendgym nastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten en ge sproken programma-uittreksel 8.16 Orkest concert (gr.). 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Viool en plano (gr.l. 10.00 Melodieën-Revue (gr.). 11.00 Omroep-Kleuterklas. 11.20 Ensem ble Willy Kok. 12.00 Het Paard, de Hond, de Haan, en de Aap In onze moedertaal. 12.15 Musette-orkest en soliste. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Melodisten en gramofoonmuzlek. 14.00 Arnhemsche Orkest Vereeniging en solist en gramoroonmuzlek. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Amsterdamsch Trio. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 Knutsel- klas.^ 17.45 Orgelconcert. 18.30 Neerlands stem van het Oostfront. 18.45 B.N.O.:, Nieuws berichten. 18.55 B.N.O.Binnenlandse!, zake lijk praatje. 19.05 WekeliJksch sportpraatje. 19.30 Salonorkest. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over ee^ lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Orgel, viool en zang (gr.j. 21.00 Theo Uden Masman en zyn dar.sorkest. 21.15 Duetten uit Oeperettes igr.)21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Helnrich Schlusnus zingt (gr.). 22.15 VrooliJk orkestconcert (gr.). 22.4524.00 Operette- Programma (gr.). Hilversum n, 801.5 m. 6.458.16 Zie Hilversum I. 8.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste (opn.). 8^55 Pianovoordfacht (opn.). 9.10 Amuse mentsorkest en het Vroolijke Klaverblad (opn.). 9.35 Berüjnsch Philharmonlsch orkest (gr.l. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Zang met pianobegeleiding. 10.40 Cultuur en landschap, causerie. 11.00 Strijkkwartet van Fr. Schubert (gr.). 11.30 Pianovoordracht. 12.00. Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Technische Voor- lichtng, 13.15 Tusschen de bedrijven, ge varieerd programma. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Om en om programma. 17.00" Als je verre reizen doet.... 17.15 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.30 Ensemble ^Jonny Ombach. 18.15 Geweld, causerie. 18.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 18.55 De eeuwenoude strijd tegen de wantoestanden der pandjeshuizen door K. J. J. Ingerman. 19.15 Otto Hendriks en zijn orkest en soliste. 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 1J).40 B.N.O.: De Jordaner vertelt over sociale nooden, 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 B.N.O.: Engelsche Uitzending: Holland's polltic'al aspects. (Voor de Radio-Centrales: Orkestconcert, gr.pl.). Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Openlucht Opera te Zoppot met inleiding (opn.). 21.00 Landmans lust. 21.30 Beethovcn-Schumann programma (gr.), 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O. Leidende staatslieden schrijven 22.10 Avond- wijding. '22.1524.00 Zie Hilversum u. Hoofdredacteur A. R. Jonker Plaatsverv van den hoofdred.. buitenl en stadsnieuws Dèn Hel der A C van Kampen Binnen land alg report en streéknieuws A Eriks. Haagsch redacteur P. E. H. M Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de adver tenties. Schager editie G. Schoorl, Schagen. Verantwoordelijk voor de advertenties. Heldersche editie J. Visser, Den Helder.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2