De opsporingsdienst van de prijsbe.heersching Geldige bonnen voor voedingsmiddelen De zwarte handel overal fel bestreden 's-GRAVEXHAGE, 4 Sept. De' heer A. J. Stienstra, hoofd der af deeling „Opsporing" gaf dezer da- telers ziin Vaak wordt er dnïk'nn «n*1* eQCn waarin hij er de keurmeesters uitgeoefend, dié in op wees, dat de opsporing in haar de nnsitie van nn/iomocpiifwiioi^ eerste en voornaamste taak, na melijk hot verkrijgbaar houden der gerantsoeneerde en gedistrilmv S2521,' m 5et n?idf-?F' van 4e be" eerde levensmiddelen is geslaagd,^ Aanz.enluke resultaten Haar apparaat breidt zich gelei delijk uit rond.een kern van goed gedisciplineerde mannen. De afdeeling beschikt momenteel over een corps van 200 gedeta cheerde ambtenaren. Zij oefenen de interlocale-cöntróle uit. Aanvulling met een 90-tal nieuwe goede krach ten vindt in de komende weken plaats. Het zwaartepunt van het prijstoeficht ligt echter bij de plaatselijke politie (gem. politie en marechaussee). Het hoofd van de plaatselijke politie blijft verant woordelijk voor de prijzgnconfróle In zijn gemeente; met dit verant woordelijkheidsbesef staat of valt de prijsbeheersching. r Gelukkig werkt een groot deel der politie ten volle hieraan mede. Naar deze stille harde werkers mag de dank' van het volk uit gaan. Concentratie en .reorgani satie. I Onder leiding van den gevolmach tigde voor de reorganisatie van de Nederlandsche politie wordt op het oogenblik een reorganisatie van het economisch apparaat der Nederland sche politie voorbereid. Gewerkt wordt voorts aan een nauwere bin ding en activeering van de prhscon- trole-afdeelingen der rijksbureau* aan de afdeeling opsporing-van den dienst van den gemachtigde voor de prijzen. •De medewerking van. het publiek. Wil het "werk slagen, ddn is .vóór alles echter de medewerking van "*t publiek zelf noodig. De kooper be hoeft in dit verband geen angst te koesteren voor strafbaarheid. Wie meewerkt aan het opruimen van er gerlijke prijsknoeiers. kan steeds 'op een discrete behandeling rekenen. Op twee dingen dient echter nog de aandacht gevestigd te worden. Het is natuurlijk niet mogelijk de klacht van iedere huismoeder maar direct te onderzoeken. Wel kan uit al die aangiften de directe oorzaak worden gedistilleerd, en daarop wor den ingegrepen. Vanzelfsprekend zullen de opgegeven adressen na tuurlijk in de gaten wórden gehou den. Voorts verdient het aanbeveling, dat men contn^eerende ambtenaren steeds naar hun legimitatiebewijs vraagt. Gebleken is namelijk, dat soms pseudo-ambtenaren opduiken; Overzicht van de resultaten Hierna gaf de heer Stienstra een overzicht van de resultaten, waarbij hij opmerkte, dat het onderzoek zich in de eerste plaats richt op het con- stateereq, van prijsopdrijving met levensmiddelen, in de tweede plaats op die met dekking en kleeding. en dan pas op die met de rest. Wat het overzicht betreft, het volgende: Een groote strijd wordt nog steeds op het terrein van de groenten ge voerd. Het publiek wil koopen en C. KEG's Groothandel N.V. Zaandam zal bii échaarschte ook te duur koo pen. doch laat men ons niettemin vertrouwelijk inlichten over de be taalde prijzen. Een euvel van den laatsten tijd zyn de prijsovertredende groenten- veilingen. In vele gevallen zijn de bestuurders dezer veilingen onmid dellijk geïnteresseerd, omdat zij ook telers zijn. Vaak wordt er druk op de keurmeesters uitgeoefend, dié in de positie van ondergeschiktheid aan den drang toegeven. De slagers staan den laatsten tiid eveneens in het midden van de be langstelling Aanzienlijke resultater zijn behaald. Met de eieren is het een lijdens geschiedenis. Alleen al bij een zaak. die in Meppel aan het rollen is ge komen, zijn 20 verdachten betrok ken. Er werden 170.000 eiereft in be slag genomen. Voorts zijn omvang rijke knoeierijen met zuivel aan het licht gekomen. Verder werd over het geheele land het brood gecontroleerd. Voor -de re sultaten dezer controle zij verwezen naar een bericht elders in dit blad. Bonlooze koeken ontsnapten daarbij niet aan de aandacht.Deze koeken lijn vaak uit frauduleus meel gemaakt. Hier is sprake van een zeer ernstige fraude, want hier wordt grof geld ver diend ten koste van het weinige graan, dat we te verdeelen hebben. Over de kruideniers kan gunstiger gesproken worden, uitzonderingen bevestigen als gewoonlijk den regel. De prijsaandui ding is nogal eens het zwakke purit. Bij de rookartikelen loopt het aantal in beslag genomen partijen terug. De distributie hgeft het aantal transacties op de zwarte markt aanzienlijk doen dalen. Groote winsten werden den laatsten tijd gemaakt met shampoo. Het aanbod was groot genoeg, maar wat men voor zijn geld krijgt, is rom mel. Iri totaal is reeds een half milli- oen pakjes in beslag genomen. In het vacantieseizoen is ook de aan dacht gevallen op de huur- erf ver koopprijzen van pleiziërbooten en te vens van utiliteitsvaartuigen. Zeil- en sleepbooten gaan van f 5.000.— tot f 4Q.OOU.te duur in andere handen over. Controle is ook uitgeoefend op de prijzen tegen welke zeil jachten, wer den verhuurd. Voorts op kermissen en in pensions, hotels en restaurants.. In Brabant werden groote partijen klom pen in beslag genomen. Voor wat de tweedehands goederen betreft, hebben we nu een wettelijk voorschrift, aan de hand waarvan thans krachtig wordt opgetreden. De heer Stienstra zeide nog groote aandacht .te zullen besteden aan de knoeierijen in de schoenenbranche, de meubelindustrie, de prijzen van land bouwgereedschappen en die van visch en van brandhout. Wat den clandestienen handel be treft, in Overschie werd een partij van 300 rijwielen in beslag genomen, in Amsterdam 700 stofzuigers. Verder b.v. 7000 brilmonturen, 300 polshorloges, dui zenden haarkammen, 39.000 tuben solu tie. De prijs voor gouden horloges was b.v. f 870.terwijl voor goedkoo- pe verchroomde horloges „slechts" f54.— werd gevraagd Een beeld van de activiteit der amb tenaren geven de aantallen processen- verbaal, die werden opgemaakt. Alle controle-instanties zijn daarondér be grepen, dus ook C.C.D., R.V.V.O.; enz. In Maart van dit jaar werden in to taal opgemaakt 4158 processenverbaal, in April 4768, in Mei 5288, in Juni 6277> en in Juli 8527. Het aantal verbalen verdubbelde dus in dien tijd, terwijl het aantal ambtenaren ongeveer gelijk bleef. Hoofle boetes door den tuchtrechter opgelegd 's GRAVENHAGE, 3 Sept. Land bouwers en veehouders die hun plichten ten aanzien van de voed selvoorziening van ons volk in ernstige mate verzaken, hebben zich, bij ontdekking van hun met de voor hen geldende voorschriften strijdige handelingen, voor den tuchtrechter te verantwoordén. Met het nijpender worden van de voedselpositie worden bedoelde handelingen hun steeds zwaarder aangerekend. Reeds eerder zijn ge vallen gemeld, waarin veehouders, die i^iet al hun beschikbare melk aan een melkverwerkend of 'stan- daardisatiebedrijf afleverden, zich hooge boeten zagen opgelegd. Dezer dagen veroordeelde de tuchrecht5b" te Assen een veehou der te Meppel voor bovengenoemd feit tot f 1000 boete. De tuchrechter te Arnhem legde een landbouwster te Haaften voor hetzelfde feit even eens een geldboete van f 1.000 op. Zij had bovendien, terwijl zij daar toe niet gemachtigd was, een hoé veelheid kaas bereid. In een ernstiger geval veroordeel de de tuchtrechterle Alkmaar twee gebroeders, landbouwers te Sloten (gem. Amsterdam) resp. tot een geldboete van f6000 en f3000. Een landbouwer te Winterswijk had gedurende een lange periode zelf zonder vergunning melk ge standaardiseerd en deze melk, zon der daarvoor distributiebescheiden in ontvangst te nemen, verkocht. Hij-zag zich door den tuchtrechter te Arnhem een geldboete van f2000 opgetegd. Een boete van f7000 werd opge legd aan een kaashandelaar te Arnhem, die op een hem door de Zuivelcentrale toegezonden formu lier moest opgeven de hoeveelheid kaas, die hij van bepaalde catego rieën handelaren had aangekocht. Deze hoeveelheden had hij veefl te hoog opgegeven. Behalve met een boete van f7000 werd hij nog ge straft met onvoorwaardelijke schrapping als georganiseerdbij de Zuivelcentrale voor den tijd van een jaar. feilen, KAMPIOENSCHAP OLYMPIA- JOLLENKLASSE. Op 12 en 13 September zullen op het wedstrijdterrein van „De Kaag" de kampioenschapswedstrij den in de Olympiajollenklasse wor den gehouden. Hierin komen uit J. Bier, P. H. R. Bórgerhoit Mul der, C. C. Fleming, Th. van Ilel- vert, J. H. H. J. de Jong, Daan Kagchèlland, J. Proper, H. Recourt en S. de Wit. De wedstrijden van gen Zaterdagmiddag om 3 uur aan. Kanovaren PLOEGKAMPIOENSCHAPPEN OP 20 SEPTEMBER. 'S-GRAVENHAGE, 3 September. Zondag 20 September zullen op de Voorzaan. te Zaandam 'de ploeg- kampioenschappen kanovaren wor den gehouden. HONGAARSCHE UITNOODIGING VOOR NEDERLAND. 'C-GRAVENHAGE, 3 Sept. Naar wij vernemen heeft het bestuur van den Nederlandschen Kanpbond een uitnoodigin'g ontvangen van den Hongaarschen Kanobond om met senioren en junioren deel te nemen aan een internationale kanoregatta, welke waarschijnlijk in 1943 te Bu- dapest zal worden geho,uden. BONTDIEVEN OP HET SPOOR. Eenigen tijd geleden werd een in braak gepleegd in een modezaan aan bet Rokin, waar eenige bont mantels en een aantal coupons stoffen, samen ter waarde van pl.m. 1' 15.000, werden gestolen. Thans heeft de politie een 38-jarige sla ger aangehouden, die een der ge stólen mantels in zijn bezit had. Het politie-oiiderzoek wordt voort gezet. Van alle pijn in de leden verlost. Nu kan ik weer werken De Hier M.V. UT f stbrqft, dd. 20-l-'40: „Ik wil U mededeelen, dat de /Ovaaltjes mij goede diensten hebben be wezen; degezwollen gewrichten zijn nu weer geheel nor maal. Het verheugt mij, dat ik mijn bed verlaten en weer werken kan. Ik had vree- selijke pijn in de leden. Zoo gauw ik weer Iets voel, zal ik direct weer Ovaaltjes nemen, want zij werken snel en afdoende." Bij rheumatiek, ischias, spit. verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn hel pen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schade- Waar komen die vandaan? Waarschijnlijk kou gevat; begin deze nu dadelijk te verdrijven met AKKER TJES. Pijn is niet noodig, zoo flang er'AKKERTJES zijn. AKKERTJES stillen direct alle pijnen en maken dat U zich prettig gaat voelen. NeemnAKKERtjE De Nederlandsche Pijnstil let men. Neem direct de prtïèf! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukade 373, Amsterdam. Officieele mededeelingen BONAANWIJZING KUNSTMEST. Het R.V.O. Kunstmest Distributie- Bureau maakt bekend, dat met ingang van 3 September wordt geldig ver klaard: Stikstof, bonn^iserie voorzien van opdruk no. 3. De Stikstofzegels met opdruk n. 3 blijven geldig tot 30 September 1942. De verbruikers die nen deze bonnen uiterlijkt26 September 1942 bij hun leveranciers in te leveren, opdat deze voor tijdige inzending der zegels aan het R.V.O. Kunstmest Distri butie-Bureau kunnen zorg dragen. Bon nen, welke na den vervaldatum bin nenkomen, kunnen door het R.V.O. Kunstmest Distributie-Bureau onder geen voorwaarde worden geaccepteerd. ZAAIZAADREGELING 1942—1943. Het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed maakt bekend, dat «voor het seizoen 19421943 de hiervolgende Zaaizaadregeling zal gelden: Door den N.A.K. te velde en op party goedgekeurde zaaigra nen, zaaipeulvruchten en fijne zaaizaden. In principe zal ook dit jaar slechts de handel in door den N.A.K. te velde en op partij goedgekeurde zaaigranen, zaaipeulvruchten en fijne zaaizaden zijn toegesthan. Deze zaaizaden kunnen onder de bekende vervoersvóorschrif- ten door den handel bij de telers wor den aangekocht tegen de door het Be drijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed vast te stellen prijzen. Niet te velde door den N.A.K. gekeurde zaaigranen, zaaipeul vruchten en fjjne zaaizaden. Wanneer verwacht wordt, dat een' tekort aan door den N.A.K. te velde en op partij goedgekeurde zaaizaden zal optreden, zal tijdig worden overgegaan tet het vrijgeven van niet te velde goedgekeurde partijen. Deze partijen zullen echter eerst in den handel mo gen worden gebracht, nadat ze door den N.A.K. op partij gekeurd en na goedkeuring geplombeerd zijn. Om te voorkomen, dat het te* velde en op partij door den N.AK. goedgekeurde zaaizaad concurrentie ondervindt van het alleen op partij gekeurde zaad, zal op dit laatste een heffing jjjprden ge legd, waardoor de prijs van dit zaad ongeveer op hetzelfde prijsniveau komt, als dat van de goedgekeurde tweede en o^bere nabouwzaden. Deze heffing, welke voor elk product nog nader zal worden vastgesteld, moet betaald zijn, alvorens tot plombeering wordt over gegaan. In afwijking van de -regeling van het vorige jaar. zal het den han del dit jaar niet toegestaan, zijn, be houdens in door het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed nader aan te wij zen gevallen, niet door den N.A.K. te velde goedgekeurde granen, peulvruch ten en fijne zaden van de telers te koopen. Dit Jaatste geldt niet voor koolzaad, waarvoor reeds een eenigs- zins afwijkende regeling werd bekend gemaakt. Door de Provinciale Afdeeling van het Aan- en Verkoopbureau voor Akkerbouwproducten (P.I.C.A.) zal echter een-voldoende reserve van voor uitzaai geschikte partijen ongekeurde granen, peulvruchten en zaden worden aangelegd, uit welke reserve de han del zoo noodig zal kunnen putten. Bovendien kan de handel aan de Pro vinciale Afdeeling'en-van Het Aan- en Verkoopbureau (P.I.C.A.'s) verzoeken, van hem bekende telers partijen, waar van hij weet dat ze voor zaaizaad ge schikt zijn,; voor hem te reserveeren. Overeenkomsten. In afwachting van de nieuwe rege ling, welke het Bedrijfschap voor Zaai zaad en Pootgoed hiervoor zal trei- lijken invloed op hart, maag en dar- ,Ieni ZBl voorh)oplg de handel in zaai- granen, zaaipeulvruchterï en fijne zaai zaden zijn toegestaan aan die hande laren die een overeenkomst resp. voor' zaaigranen, zaaipeulvruchten en zaai- lijnzaad met de Nederlandsche Akker bouw Centrale hebben afgesloten. FEUILLETON Het jacPit Kai-Kai door HANS POSSENDORF 12 Doch den tweeden nacnt op open zee gebeurde er iets ontzettends. Rocco Alfano was een weinig gaan rusten en had Lacroijj; het comman do over de boot opgedragen. Nella, juffrouw Lacroix en haar kinderen sliepen al éenige uren evenals Er- colè Forni. Plotseling schrok Rocco door gillende kreten wakker, waar op onmiddellijk een heftige woorden wisseling tusschen Lacroix en de drie. concessionaressen volgde. Alfano richtte zich slaapdronken op. „Wat is er gebeurd, Lacroix?" „Zé hebben Tschali en haar broer over boord gegooid." Het hulpgeroep der ongelukkigen klonk reeds een heel eind achter de boot. Alfano rukte het zeil zdo gauw hij kon om. Terugvaren was met deze boot en den sterken pas saatwind niet' mogelijk, doch men moest trachten vaart te minderen, opdat beiden de boot weer zwem mend zouden kunnen bereiken. „Hierheen! Hierheen!" schreeuwde Alfano, de handen als een trompet voor den mond. En nu zag hij in het zwakke maanlicht hoe een lichaam, met den -stroom meezwemmend, de boot naderde. Het was Tschali's broer. „Waar is Tschali?" riep Alfano hem toe, - toen de man de boot al bijna bereikt had. „Haaien," brulde de Nieuw-Cale- doniër tot antwoord. Hij wilde daar mee zeggen, dat zijn zuster reeds een slachtoffer van een van die monsters geworden was. Doch op hetzelfde oogenblik, nog geen vijf meter van de boot verwijderd, ver dween ook £ij met een kreet van pijn in de golven en kwam niet meer boven. „Wie heeft dat gedaan?" vroeg Alfano met dreigende stem. „Wij allemaal," zei Hammerle. „Mahieu wiide het met alle geweld hebben." „Jij hebt goed pr&ten," viel Ma hieu tegen Rocco uit. „ïk had haar latet in Australië maar aan 'mijn nek gehad. Wat moet ik met dat zwarte beest beginnen? Ik heb me alleen maar met haar ingelaten om de boot te krijgen. Ik heb me al drie maan den in het belang van jullie allemaal opgeofferd en met die' negerin opge trokken. En die broer van haar, nou, die hadden we toch niet meer noodig. We zijn in open zee. Waar om dus zoo'n eter meer aan boord?" Het scheelde weinig of Rooco was den schürk naar den keel gevlogen, doch hij bedwong zich en zei alleen: „Als we aan land zijn, zal ik je ant woorden." Nella echter, die ook door het la waai wakker was geworden en eerst langzamerhand het ontzettende be greep, schrok zoo ontzettend van deze schandelijke daad, dat ze van dat oogenblik af niet meer kon sla pen van angst om Rocco, wat haar zenuwen in enkele dagen totaal uit putte. Den volgenden morgen werd de passaat zoo hevig, dat het gebrek kige stuur niet meer-werkte.. Men moest dus, zooals Rocco voorzien had, koers'zetten in noord-oostelijke richting en voor den wind zeilen. Het weer bleef echter prachtig, men schoot flink op en de-, prikkelbare stemming verdween geleidelijk. Zoo ging het eenige dagen. Toen werd de passaat zwakker en zwak ker en eindelijk kwam men- niet meer vooruit. Het zeil hing meestal slap neer, doch omdat het mooi, zon nig weer was verontrustte dit nie mand, behalve Alfano, die het ge vaar van den toestand inzag. ,faet helpt niets, we moeten roeien naar het Zuid-westen, om weer in den passaat te kómen," zei hij eindelijk. Doch niemand, behalve Fornl en Lacroix was daartoe bereid. „We zullen hier ook wel weer wind krijgen," meende Hammerle luchthartig. „Ik hoop van niet," zei Alfano. „We zijn al in het moessongebied en als de moesson eenmaal begint va rren we weer terug naar Nieuw- Caledonië." Men kibbelde er lang om. Mahieu en de Arabier Achmed schoven alle schuld op Alfano. Ze, geloof den hem niet als hij zei, dat net ontzettende pech was, dat de passaat nu al in October zoo afnam. f Eindelijk besloot men toch Alfa- no's raad op te volgen: Elkaar af lossend roeide men onafgebroken twee dagen en twee nachten door Men kwam slechts langzaam voor uit,' daar de mannen door den een- tonigen en slechten kost verzwakt waren*. Toen stak een onregelmatige wind op dié de boot in een nacht weer evenveel terugdreef als men met roeien gewonnen had. Den 23sten October des middags toen de wanhopige toestand allen duidelijk werd, kreeg Mahieu een aanval van razernij en viel Alfano a£n. Nella wierp er zich tusschen en kreeg, toen men den apache met ge meenschappelijke krachten gebonden' had, «en zenuwtoeval. Wordt vervolgd. ELK DER VOLGENDE •BONNEN GEEfT RECHT OP HET KOOPEN VAN 6 Sept Lm. 12 Sept 1942 46A brood 46B brood 46 beschuit 46A vleesch 46B vleesch 46A aardapp. 46 B aardapp. 46. melk 46 tabak 46 cigarett 4 rants. brood of X rants. gebak 1 rants. beschuit, brood "of gebak 1 rants. vleesch of X rants. vl.waren VA kg. aardappelen 1 kg. aardappelen S>V liter melk 1 rants. tabak 1 rant. cigaretten 6 SepL Lm. 3 Oct. 1942 382 al gem. 383 algem. 392 t.m. 395 algem 4-49 4-50 res. 384 algem. 385 agem. 386 algem. .w 381t.m. 389 algem 46, 47 versn. |100 48,49 versn. 100 390 algem. |250 Kg. suiker gram jam rants bloem, brood of gebak gr. rijst gr. peulvr. gr. gort gr. vermic./maizena 1100 gram kaas gr. chocolade gr. suikerwerk gr. koffiesurrogaat 1 Sept. Lm. 12 SepL 1942 44 boter VA rant. boter 44 vet 'X rants. boter 15 Juli Lm. 12 SepL 1942. 2-35,2-36 res. I X rants. boter 3-35,3-36 res. X rants. boter 4-36 res. I X rants. boter Beschikbaar per persoon 0 t/m I 4 t/m 114 t/m vol- I een- 3 jaar 13 jaar 20 jaar wass. heid in tijdvak van één week 5 18 22 rant* 4 rants. IV» 3 3 3 rants. v/t 1 3 1 3«/a 4'/a 1 3 1 kg- kg. liter - —r - 2* rants. rants. in tijdvak van vier weken 1 500 1 500 1 500 1 500 kg gram 4 •500 250 250 100 300 200 200 250 4 250 250 100. 300 2C0 200 250 4 250 250 100 300 200 200 250 4 250 250 100 300 200 2C0 250 rants. piam gram gram eram. gram gram gram gram in tijdvak van één week 175 175 146 DIVER8E ARTIKELEN. Tijdvak 02'petroleum 01 t/m 05 B.V. brandst 01. 02. 03 KF brandst 370 algemeen M eenheidszeep 371 algemeen M waschpoeder M toiletzeep M textiel (mann.) 2 L. pretroleum 1 eenh. brandst. 1 eenh. brandst. (geen anthr.) 1 rants. eenheidszeep 1 rants. eenheidszeep 1 rants. waschpoeder 1 rants. waschpoeder 75 gr. toiletzeep 80 45 gr. scheerzeep 80 23 Aug. 11M2 11 Mei 1942 div. data 16 Aug. 1942 16 Aug. 1942 16 Aug. 1942 16 Aug. 1942 16 Aug. 1942 1 Sept.*1942 31 Oct. 1942 31 Dec. 1942 30 Apr. 1943 30 Sept. 1942 30 Sept. 1942 30 Sept. 1942 30 Sept 1942 30 Sept. 1942 31 Déc. 1942 OPMERKING. Ni«t meer geldig: Na Zaterdag 5 Sept.: 44 Brood, Beschuit., Vleesch, Aardappelen en Tabak; 338 Algem. (koffiesur rogaat); 357 t.m. 365 Algem., 367 t.m. 369 Algemeen. Ver- lengd: t.m. Woensdag 30 Sept. 335, 336 Algem. (Zeep), L Zeep, L toiletzeep. 'Mann. personen van 18 jaar en ouder. Vrouw, personen van 25 'jaar en oufler. Quoteering. De" handel in zaaigranen zal niet worden gequoteerd. Echter is in de Zaaizaadverordening 1942, waarvan de publicatie binnenkomt is te verwachten, een bepaling opgenomen, die het het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Poot goed mogelijk maakt een ieder te ver plichten zijn voorraden zaaizaden ge heel of gedeeltelijk in te leveren. Zulks zal b.v. kunnen geschieden, wanneer naar het oordeel van het Bedrijfschap een handelaar door zijn handelingen een goéde zaaizaadvoorziening in ge vaar brengt. De handel in zaaipeul vruchten zal worden gequoteerd vol gens nader aan den betrokken handel mede te deelen richtlijnen. Binnenkort zal aan eiken handelaar in peulvruch ten, die een overeenkomst zaaipeul vruchten met d^N.A.C. heeft afgeslo ten, worden meegedeeld, welk quan- tum door hém in het a.s. seizoen mag worden verhandeld. Aflevering zaaipeulvruchten aan volkstuinders. 'Aflevering van zaaipeulvruchten aan volkstuinders is tot nader order ver boden. Eveneens zijn voorlopig verbo den afleveringen aan detaillisten en zaadwinkejs, die deze peulvruchten af leveren aan volkstuinders, Een regeling van dezen handel zal nog nader wor den bekend gemaakt. Zaaizaadregeling lijnzaad. Deze zal nog npder worden bekend gemaakt. Handel van boer tot boer. De handel van boer tot boer blijft toegestaan. Er mag slechts zaaizaad van eigen oogst worden verhandeld. Te velde goedgekeurde granen, peulvruch ten: en zaden mogeri slechts, nadat ze definitief geplombeerd zijn, worden af geleverd. Niet te velde goedgekeurde granen, zaden en peulvruchten mogen eerst worden afgeleverd, wanneer deze handel door het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed is vrijgegeven. Deze niet te velde goedgekeurde par tijen moeten eveneens door den N.A.K. op partij zijn goedgekeurd en geplotn-'* beerd. Het plombeeren geschiedtgperst, nadat de verschuldigde heffing Ts be taald. HOOFDAGENTEN INZAMELING KASTANJES, BEUKENOTEN EN EIKELS. Het Rijksbureau voor db Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt be kend, dat voor de inzameling van Rijkswege van kastanjes, beukenoten en eikels tot hoofdagent zijn aange- 'steld voor: 1} Groningen, de N.V. E. Kloosterhuis te Veendam, Beneden Oosterdiep 101. 2) Friesland, de firma D. B. Schroor te Beetsterzwaag, 'Hoofdstraat 149. 3) Drenthe, de N.V. F. Benes, Com missiehandel te Assen. 4) Overijssel, de heer W. B. A. Bloe men te Ootmarsum. 5) Gelderland ten Oosten^van den IJs- sel, den Achterhoek, de, heer H. Jansen te Ellecom. 6) Rijk van Nijmegen, Veluwe èn Be tuwe, de Nederlandsche Heide maatschappij te Arnhem. 7) Utrecht en Noörd-Holland, de heer A. M. E. Overdijkink te Voorthui zen. 8) Zuid-Holland, Gebr. van der Glos sen te Zwijndrecht. 9) Zeeland en Noord-Brabant, de fir ma Wed. de Bievan Aalst te Zun- dert. 10) Limburg, de firma G. Hegger en Zn. te Lomm gem. Arcen. Personen, die agent willen worden, moeten zich met /9en hoofdagent van de streek, waar zij wonert, in verbin ding stellen. Zij moeten van de pro ducten op de hoogte zijn en over vol doende opslagruimte beschiltketj. Be kendheid met het werk strekt tot aan beveling. De vruchten, welke de ra- pers bij den naastbij gevestigden agent moeten inleveren, dienen in het alge meen zoo droog mogelijk te zijn' en vrij van doppen of bolsters, zand, steè- nen en ander vuil. RADIOPROGRAMMA zaterdag 5 september 1912. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuzlek. 0.50 Ochtendgym nastiek. 7.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 7.15 Populair begin tgr.)7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten en programma- uittreksel. 8.15 Brandende kwesties fopn.). 8.30 Goeden Morgen Weenen (gr.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.30 Bioscooporgelsoli <gr.). 10.00 Ernstige muziek (o'pn-.i. 11.00 Voor de jeugd. 11.20 Viool en plano. 12.01 Frans Wouters en zUri orkest. 12.30 Zangkoor en orkest (gr.J* 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Ensemble Wllly Kok en gramofoonmuzlek. 14.00 Louis Bouwmees ter-herdenking. 14.20 Na gedaneo-arbeid muziek en vroolUkheld. 15.45 Gramofoon muzlek. 18.00 Godsdienstige lezing en gewijde muziek (opn.). 16.30 Vierhandige pianovoor dracht. 16.50 Pro Musica. 17.15 B.N O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 17.30 Orgel spel. 18.00| De N.S.B. antwoordt. 18.15, Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 18.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 18.55 B.N.O-: De wereldmeening uit den Aethcr geplukt. 19.50 Als lk 't voor "t zeggen had. 19.20 Herbert Ernst Groh zingt (gr.). 19.30 Onder Moeder's Parapluie, gevarieerd programma. Vanaf 20.15 AUeen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Filmpraatje. 20.30 Amusementsorkest, solist en Dameskoor „Aethercharme" en accordeQnsoll. 21.30 Franclsco Canaro en zun ArgentUnsch Orkest (gr.). 21.45 B.N.p.: Nieuwsberichten. 22.00* Klanken uit het) Zuiden (gr.). 22.15 Barnabas von Goczy en zijn orkest en Peter Kreuder, plano (gr.). 23.00 24.00 Mooie Melodleërf (gr.). Hilversum II. 301.5 m. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Klassieke gramofoonmuzlek. 8.40 Vlooi en plano (gr.). 9.10 Requiem, W. A. Mozart (gr.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Operafragmenten (gr.|. 10.30 Lichte muziek (opn.). 12.00 Zang met planobegeleiding en gramofoonmuzlek. 12.30 Strijkkwartet (gr.). 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Tulnbouwreportage. 13.15 Blzet-programma (gr.) 1340 WU kijken de natuur In! 14.00 Groninger Orkestvercenl- glng en solist. 15.30 TUdschrlftenschouw. 15.45 Orgelconcert. 16.30 In en om den bijenstal. 16.45 Lichte gramofoonmuzlek. 17.00 Voor de binnei)schippers. 17.15 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 17.30 Een muziekkorps van de Dultsche weermacht. 18.16 Het kwartier van den arbeid. 18.30 Symphonle Orkest (gr.). 19.00 Groeten aan Nederlandsche zee lieden. 19.30 b:n.O.: 'Nieuwsberichten 10.40 B.N.O.: Groningsch praatje. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 Otrechtsch Stedelijk Orchest (opn.) en gramofoonmuzlek. (Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centrales die oVer een lijnverbinding met de stucllo beschikken.) 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.NO.: Militair overzicht. 22.10 AvondwUdlng. 22.15— 24.00 zie Hilversum I. Hoofdredacteur A. R. Jonker Plaatsverv. 'van den hoofdred.. bultenl en stadsniéuws Den Hel der »A. C van Kampen Binnen land alg report en streeknieuws A Eriks. Haagsch redacteur P- E H M Verberne, Den Haag Verantwoordelijk voor de adver tenties. Sehager editie G. Schoorl. Schagen. Verantwoordelijk voor de advertenties, Heldersche editie J. Visser, Den Helder.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2