^eonomisctiBn rechter POLITIERECHTER Problemen van den dag Vespfall Neem 'n "AKKERTJE Het jacAt KaL-KcU Dc Provinciale Fokveedag 16 September te Hoorn Voor den VERKEERD ADVIES OPGE VOLGD? Achter de groene tafel.» rechter. officier en griffier. Er voor de ver dachte. de getuige en de' raadsman. Een z.g. veeboekje gaat van hand itot hand. wordt ernstig bestudeerd en blijkt niet goed te zijn ingevuld. Met als gevolg, dat de verdachte kans loopt gestraft te worden. Wat natuurlijk niet leuk is! Deze ver dachte had n.1. in den afgeloopen winter drie varkens gekocht: fok- zeugen. Dat mocht^hy. want hij had een verklaring, dat hij op zijn be drijf drie van die dieren mocht hou den. Echter, op zijn veeboekje stond dat hij reeds in het bezit was van twee van deze historische dieren, zoodat hij nu in overtreding was. Maar. zei de verdachte Oostwou- der uit Oterleek. ik heb dat boekje verkeerd ingevuld. Ik had niet twee fokzeugen, maar twee biggen! Hij mocht ze dus wel koopen.... Mr. Krabbe vond het geval ver bazend moeilijk en wilde er meer van weten. Speciaal was hii erg be langstellend naar den persoon, die aan verdachte een verkeerd adviesr had gegeven omtrent het invullen van het boekje en daarom bepaal de hij. dat de zaak werd aangehou den om den adviseur te hooren. Aldus geschiedde. VOOR DEN BOSCHPLUNDERAARS OP DE 41: MAT. t Was zoo mooi begonnen. Werk- looze Bergenaren hadden een par tijtje hout op de kop getikt en dit tegen een behoorlijken prijs ver kocht. Doch ziet. er werd hun nog een bod gedaan op het reeds ver kochte hout. een nog hooger bod en toen bedacht het tweetal, dat ér wel iets in deze affaire zat. Meer hout. werd hun devies en dies togen zij in dezen voorzomer naar de bosschen van den heer van Reenen te Schoorl en begonnen ijverig te sprokkelen. Althans, wat men sprokkelen noemt. Want in korten tijd hadden zij ongeveer 4500 K.G. hout verzameld en een groot handel in brandhout begonnen! De takjes werden takken, de takken werden boomen en als de zaak wat langer geduurd had. was er van het heele bósch werkelijk niet veel. over geweest.... De officier, mr. de Brueys Tack. merkte in zijn requisitoir op. dat er buitengewoon veel hout gestolen wordt en dat voorbeeldige straffen noodzakelijk zijn. In dit geval ging het niet om een beetje brandhout, maar uit zuiver wintsbejag. Daar om eischte hij tegen den eenen ver dachte. den koopman P.L.B.. die als hoofdverdachte werd beschouwd, 'n gevangenisstraf van 2 maanden en tegen den tweeden verdachte, den bouwvakarbeider J. v. T. drie we ken. Mr. Krabbe veroordeelde de bei den Bergenaren tot resp. 1 mnd. en 3 weken. GEZELLIGE BRUILOFTSGASTEN Lang zullen ze leven! zongen de gasten van de familie H. uit Den i Helder ter eere vad het 45-jarig huwelijksfeest van den heer en mevr. H. Lang zullen ze leven, dachten ook de nog komende gas ten en daarmee bedoelden ze waar schijnlijk de oudjes en schakelden in hun gedachten den zoon en diens echtgenoote uit. Want toen de jonge mevr. H. de ronde deed om handjes te geven.' ving ze bot bij haar schoonzus: haar uitgestoken hand werd niet geac cepteerd. Dat nam H. natuurlijk niet; deze nam het dan ook voor zijn vrouw óp. stak ook een hand uit en zus kreeg van hem een klin kende oorvijg... Wat deze weer niet nam. zoodat de familieveete thans uitgevochten moest worden voor den politierechter. Verdachte H. gaf toe. wat losban dig geweest te zijn. Overigens, broer en zus mijden elkaar om den lieven vreden wille. Wat natuurlijk niet weg nam. dat H. vandaag werd ver oordeeld tot 20 gulden of 5 dagen. Dat moest hij wel „nemen".... En nou zingt h« weer: lang zullen ze leven! De tuinman P. v. H. en de landar beider P. B. uit Winkel waren er in November van het vorige jaar op uit getrokken met een roeiboot en van een weiland hadden zij 4 schelven onge- dorschte boonen weggehaald. Zij deden dit, zooals zij verklaarden om voor den winter t%at te eten te hebben. Deze •manier van „zelfvoorziening" wordt door den rechter echter nooit goedge keurd, vandaar dat de Officier tegen ieder der verdachten 3 weken gevan- Het spel is weei; begonnen. Op den eersten competitiedag heeft H.B.S. op Houtrust te Den Haag de landskampioenen A.D.O. een 30 nederlaag toege bracht. Doelman Kok van A.D.O. weert op fraalfe wjjze een aanval op xtyn veste af. Polygoon-Meijer-Pax Holland m NOGMAALS: HET LOON VAN DEN LANDARBEIDER. Wederom krijgen wij van een landarbeider een vraag over de ar- beidsloonen van den landarbeider. Wij verwijzen inzender naar het be richt in ons blad van 3 Sept.. waar in aangekondigd worctt. dat zeer binnenkort een nieuwe loonregeling zal afkomen. Wij meenen. daarom niet op zijn brief te moeten ingaan en hem aan te raden deze regeling even af te wachten. Red. D. v. N.H. Last"an Die kanUelk oogenblik over vallen. Zorgt steeds AKKER TJES in huis te hebben. Laat U dus niet noodeloos kwellen. O* Neder/andsche Pjj'nst FEUILLETON HANS POSSENDORF 15 De hut van -Bitao, waar Alfano het eerst ^aangekomen -was, was de laatste van een afgelegen klein in boorlingendorp aan de zuidkust van het eiland. Ook Bitao's man hij" noemde zich Ukolo betoonde zich, nadat het eerste Wantrouwen over- wonnen was, vriendelijk tegen Al fano. Hij begreep al gauw, dat hij met schipbreukelingen te d®en had. Hij hielp Alfano Nella's lijk naar de hut dragen en-in de buurt daarvan begraven. ,En daar Ukolo den Euro peaan onder zijn bescherming nam, lieten de andere dorpsbewoners hem ook met rust. Na eenige dagen was men zoover, dat men elkaar over de eenvoudig ste mee^ alledhagsche dingen* kon verstaan^doch alle pogingen van Alfano om door téekens of woorden iets over de ligging en de gesteld heid van het^eiland te weten te ko men, mislukten volkomen. De goedhartige Bitao verzorgde de kleine Eromanga even goed als haar eigen drie kinderen, waarvan genisstraf eischte. De politierechter veroordeelde hen echter tot 60 gulden of 15 dagen. EEN KWADE DRONK had de koop man F. D. uit Hoorn, die op een avond in Juni, nadat hij de noodige glaasjes had verslonden uit een café werd ver wijderd en zich daarna zoo opwond, dat hij met zijn schoen de ruiten van de deur maar intrapte. Tot verdach- te's voordeel bleek, dat hij de schade had vergoed. De Officier eischte 30 gld. of 10 dagen. Uitspraak 20 gulden of 5 dagen. DIERENBEUL VEROORDEELD. De vrachtrijder O. de H. uit Hippoly- tushoef schijnt nu niet direct erg zacht aardig met zijn paard om te gaan. Op een goeden, of beter voor het paard kwaden dag, kreeg het beest zulk een vracht te trekken, dat het dier den wagen geen meter meer vooruit kon krijgen. De vrachtrijder vond het toen noodig het beest maar een „afstraf fing" te geven. Hij nam een stuk hout en "ranselde daarmee het paard een paar keer af, doch de wagen kwam geen halve meter verder, zooals de ge tuigen verklaarden. De Officier diende den man ook een afstraffing toe en eischte 60 guldenhof 15 dagen, waarvan de politierechter ten slotte 25 gulden of 5 dagen maajgtb. Hef ziekeofondsbeslnit EEN VERPLICHTING VOOR WERKGEVERS. Herhaaldelijk komt het voor. dat werkgevers niet de op hen rusten de verplichting nakomen, om op de voorzijde van de laatste coupon voor ziekenfondspremie, welke bij iet eindigen van de dienstbetrek- cing aan den arbeider wordt ter hand gesteld, het ontslag, alsmede den datum van ingang daarvan te vermelden. I Daar allerlei moeilijkheden van deze nalatigheid het gevolg kunnen zijn. vestigt het Staatstoezicht op de Ziekenfondsen nog eens nadrukke lijk de aandacht der betrokkenen op Vorenstaande verplichting. Koop een huis uit Uw inkomen mei 'I NEBO-financieringsplan. Om een huis te koopen, behoeft U geen contant geld te bezitten. Na een paar jaar sparen kunt U een huls laten bouwen. De huur besteedt U dan voor afbetaling. Inlichtingen wordpn gaarne verstrekt I BOUW SPAARKAS 1G, Bergerweg 141, Alkmaar Bekend is het- feit, dat toevallige omstandigheden voor menschen en zaken, vaak van ingrijpende be- teekenis kunnen zijn, aldus schrijft ons de heer E. Koster, secr. van den Prov. Bond van Rundveefok- vereenigingen in Noord-Holland. Zoo moet het organiseeren van dezen Fokveedag, ook geheel op rekening worden gesteld van het toeval. Een paar artikelen in de Sdhager Courant, zijn n.1. oorzaak, dat'door de fokvereenigingen rond Sohagen tot het Bestuur van den Bond het verzoek werd gericht, om de reeds afgelastte provinciale fokveedag alsnog te laten doorgaan en deze dan nu maar te combinee ren met de op 16 Sept. te Hoorn te houden jaarlijksdhe L.T.M. ten toonstelling. Het Bestuur werd hierdoor voor een moeilijk vraagstuk geplaatst. Eenerzijds zat het vast aan het besluit der 68e algem. vergad., waarlbij was bepaald, dat wanneer er een fokveedag zou worden ge houden dit in Alkmaar zou zijn, terwijl anderzijds de leden orga nisaties die indertijd vóór Alkmaar hadden gepleit,, nu aandrongen op het organiseeren te Hoorn, ter gelegenheid van de L.T.M. terf toonstelling, in het bijzonder om dat dit was een gevestigde onder neming. Na langdurige besprekingen be sloot liet Bestuur met 1 stem tegen aan het verzoek van gen. fokver eenigingen góhoor te verieénen en ter elfder ureNof erger nog te 11.30 uur een fokveedag te organisee ren. Of het toeval tot aanleiding 'hierbij een gelukkige kan worden genoemd, zal na dë uitkomst moe ten blijken. Het terrein in het IJsselmeer- park, leent zich wel goed voor dit doel. Een mooie droge grasmat is als standplaats voor het vee wel geschikt, terwijl het opgaand hout met haven en de daaraan liggen de gebouwen een mooi decor geeft. Voor alles is hierbij noodig eenigs- zins gunstig weer, want bij een zuichvester-regenval is jpien hier niet gelukkig. Voor het aantal runderen, dat zou worden aangegeven, hadden wij gehoopt op meer dan 300 stuks te mogen rekenen. Deze hoop is een weinig te hoog gestemd ge weest, omdat uiteindelijk \gerekend het aantal van de 300 nog niet kon worden bereikt. Met daarnaast 160 geiten, 150 stuks wolvee, nog wat varkens en paarden, maqj in derdaad deze tentoonstelling ^r toch wel wezen. In dit verband is de benaming tentoonstelling njat geheel juist, omdat het vraagprogramma vrij wat is ingesteld op het exposeeren van verwanten en fokgroopen, ter wijl het inzenden en beoordeelen van individueele dieren, meer op den achtergrond is geschoven. Het geheel in hoofdzaak gebaseerd op de rationeele fokkerij waart)ij ook iets meerr aandacht is geschonken aan de bruikbaarheid voor de be drijven. Zoo moeten de dieren b.v. eerst in groepsverband ten opzichte van hun verwantschap- kaïmpen om? daarna v.n.1. uit deze groepen de beste dieren te kiezen. De prijzen voor de groepenkeuring worden verhoogd, wanneer de desbetreffen, de stamvader nog in de provincie is of naast zijn afstammelingen kauworden .gepresenteerd. Nog kan worden ffênoemd dat in het belang van de bruikbaar heid, voor de fokvereenigingsgroe- pen de toegekende geldprijzen met 50% worden verhoogd indien voor alle dieren in de desbetreffende groep ab voor de volledige melk- teekens kan worden gegeven. Wat de inzending zelve betreft zij vermeld, dat naast enkele kui- en stierkalvergn aangegeven zijn 16 VA jarige, 11 214 jarige en 9 oudere stieren. Voor hokkelingen komen 9 groepen van drie afstam melingen van één vaderdier met daarnaast voor de individueele keuring nog 9 dieren. De 'melkvaarzen komen uit met eveneens 8 groepen van 3 en daar naast 2 dieren voor de individuee le keuring. Een zeer belangrijke ru/briék is die voor de fokvereenigingsgroepen waarvan er 15 elk met 5 melk koeien tegen elkander in het strijd perk komen, met de reserve mee is dit een inzending van 82 dieren welk aantal ook voor de indivi dueels keuring verschijnt. Vervolgens hebben we de keu ring van eigenaarsgroepen, elk be-, staande uit 4 melkkoeien, 13 eige-' naars komen in deze rubriek uit. Tenslotte zijn er dan nog de kampioenskeuringen voor stieren en koeien. Nog zij vermeld, dat hoewel in afwijking van vorige fokveedagen geen aparte rubrieken zijn ge maakt voor lichte en zware grond, is bij de indeeling van de catalo gus hiermee wel rekening gehou den en daarvan bij de desb^treffen de groepen melding gemaakt. Ook zij nog genoemd, dat blijkens een gunstige beschikking van de spoorwegen, bezoekers .uit de rich ting De Helder èn Schagen, met trein nr. ?526 én vertrek uit Den Helder 7.30 u., directe, aansluiting hebben in Hcerhugowaard en daar door ongeveer 9 uur in Hoorn kunnen arriveeren. Overigens is de reisgelegenheid moeilijk en zal het voor bezoekers van verre aanbeveling verdienen in Hoorn te overnachten. Vroeg-" tijdig logies be'steHen is hierbij wenschelijk. Officieele mededeelingen VERVOERVERBOD RUNDVEE. Het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch maakt bekend, dat met ingang van 7 September 1942 een vervodfverbod voor rundvee zal worden afgekondigd. Het vervoer van rundvee zai dan slechts geoorloofd zijn, indien voor de desbe treffende runderen geleidebiljetten zijn afgegeven. Dit verbod geldt niet voor a voor nuchtere kalveren, ,b. indien het vervoer loopend plaats vindt voor eigen bedrijf over een wegafstand van ten hoogste 5 km. Het vervoer van rundvee naar een markt en binnen de bebouwde.kom van een marktplaats op den dag van de markt en den dag daarvoor moet steeds door een geleide biljet gedekt zijn. Bij verkoop van een rund of inscharing op een ander be drijf dient voor het vervoer van het desbetreffende rund steeds een gelei- debiljet te worden aangevraagd, ook al is de wegafstand, daarover het rund vervoerd wordt, minder dan 5 km. Voor het vervoer van bedrijf naar een markt of van een veehouder naar een veehouder zijn geleidebiljetten te verkrijgen bij de plaatselijke bureau houders, voor het vervoer van een markt bij het daarvoor aangewezen personeel op/deze markt. Bij rechlstreekschen verkoop van veehouder maar veehouder, dient k o o p e r Bij zijn P.B.H. eerst een machtiging (aankoopverg un- n i n g) aan te vragen. Deze aankoop vergunning dient door den verkooper c-nder overlegging van zijn veeboekje bij zijn P.B.H. ingeleverd te worden, die hierop een geleidebiljet uitreikt. Aan handelaren kan tegen inzage van het handelaarszakboekje en het vee boekje van den verkooper-veehouder, een geleidebiljet worden afgegeven zonder dat een aankoopvergunning wordt overgelegd. De geleidebiljetten moeten bij den p.b.h. worden aangevraagd tenminste drje dagen voordat het vervoer plaats vindt, latere aanvragen worden niet in behandeling genomen. Bij het aan vragen van een geleidebiljet voor het vervoer van rundvee van een markt af dient o f het handelaarszakboekje o f het veeboelcje van den veehouder, waar heen het betreffende rund vervoerd wordt, ter inzage worden gegeven, een aankoopvergunning is hierbij niet be- noodigd. De geleidebiljetten, uitgereikt voor het vervoer van runderen naar een bedrijf, dienen door den geadres seerde bij zijn p.b.h. te worden inge leverd uiterlijk 2 x 24 uur nadat de desbetreffende runderen op zijn bedrijf zijn aangekomen, onder overlegging van zijn veeboekje of handelaarszak boekje. HOOFDPRIJZEN STAATSLO TERIJ. f 5000: 11867 fT500: 18462 f 1000: 9393 5020 f 400: 10910 11805 15843 f 100: 1709 7488 7502 7865 11765 13338 14114 15067 19132 19371 20178 INLEVERING PEULVRUCHTEN. De Provinciale Irikoopcentrale van Akkerbouwproducten voor Noerjhol- land/ maakt bekend aan de georgani- seerden, wonende in de Gemeenten St. Maarten, Harenkarspel, Warmenhui- zen, Oudkarspel, Langedijk, St. Pan- cras, Koedijk, Oudorp, Winkel, Nieu we Niedorp, Oude Niedorp, Hoogwoud, Opmeer, Spanbroek, Öbdam, Hens broek, Heerhugowaard, Ürsem, Medem blik, Opperdoes, Twisk, Abbékerk, Sg- bekarspel, Midwoud, Nibbixwoud, Wognum, Berkhout, Hoorn, Zwaag, Westwoud, Blokker, Schellinkhout, Wijdenes, Wervershoof, Andijk, Hoog- karspel, Grootebroek, Bovenkarspel, Enkhuizen en Venhuizen, dat zij de door hen verbouwde peul vruchten oogst 1942 binnen 3 x 24 uur na dorsching dienen in te leveren bij één der onderstaande erkende opslag houders: N.V. P. Koomen, Waterkant te Span broek; Fa. M. Sluyter, Dijk Nr. 82 te Enk huizen; N.V. N. Timmerman, Schermerweg 116 te Alkmaar; P. Visser Zn., Oosterhaven 3 te Me- demblik; S. Vriend Pzn., Kleingouw 4a*te An- dijk West; Coöp. Verg. „Berkhout", A 139 te Berkhout; Coöp. „De Toekomst", Schulpweg B 154 te Nieuwe Niedorp; N.V. L.T.B., Korenmarkt te Hoorn; H. Schouten, Middenweg A 87 te Heer hugowaard Zuid! G. Bos, Molenkade B 1 te Noordschar- woude; Jac. Stekelbos, Hensbroekerweg C 222 te Heerhugowaard. Onder peulvruchten wordt verstaan: alle soorten Bruine Boonen, Witte Boo-. nen, Capucijners, Grauwe Erwten, Groene Erwten, Schokker Erwten, Waalsche Boonen, Veldboonen, Dui- veboónen, Citroenboonen etc., dus niet de voor de .tuinbouw, bestemde en goedgekeurde^ peulvruchten, eveneens niet ae door de N.A.K. te velde goed gekeurde akkerbouwpeulvruchten. Voor het vervoeren naar de pakhui zen zijn inname geleidebiljetten ver krijgbaar bij de hierboven vermelde erkende opslaghouders en bij de in name opzichters, die regelmatig de bedrijven zullen bezoeken. Nogmaals wordt onder de aandacht van de telers gebrachtj dat zonder ver gunning niet mag worden gedorscht. Dorschvergunningen zijn verkrijgbaar bij de Bureauhouders. Tegen hen, die niet voldoen aan de inleveringsplicht zal zeer streng wor den opgetreden. VERVOERVERBOD RUNDVEE. Vanaf Maandag a.s. 7 September geldt voor alle rundvee boven 60 kg. een vervoerverbod. Derhalve dienen o.a. alle koeien die naar een markt vervoerd wojden op een geleidebiljet te worden geplaatst. Men- wende zich hinrtoe tot zijn P.B.H. en wel voor de markt: Schagen tot den Heer de Haan. Alkmaar tot de heeren Schuyt, Tesse- laar en Jansen. Ho^fn tot de heeren Broersen, Euwen en de Vries. Haarlem tot den Heer Cornet. Pur'merend tot de Heeren Plas, Eu wen. Amsterdam tot de Heeren Eversen en Blom. Uithoorn tot den Heer Zwetsloot. Hilversum tot den Heer Blom. HET IN BEZIT HEBBEN VAN JACHTGEWEREN. „Op verzoek van den Commissaris- Generaal voor de Openbare- Veiligheid wordt de aandacht er op gevestigd, dat het bezit van een geldige Nederland- sche groote jachtakte slechts bevoegd heid verleent tot het onder zich hebben en dragep van niet meer dan één jachtgeweer en de daérbij behoorende munitie, en dan nog slechts indien de houder dezer jachtakte tevens in het bezit is van een „verklaring, van geen bezwaar", afgegeven door den Rijks commissaris ^oor het bezette Neder- landsche gebied (Commissaris-Gene raal voor de Opénbare Veiligheid) of de c^por hem aangewezen instantie. Tot dusverre werd de z.g. „voorloopï- ge* verklaring" di.e voor „gezien" was geteekend door het hoofd van hét be trokken Einsatzkommando der Sicher- heitspolizei und ^es S.D., beschouwd als „verklaring van geen bezwaar". De Commissaris-Generaal Voor de Openbare Veiligheid heeft thans echter bepaald, dat de z.g. „v o o r lo o p i g e verklaring" na 15 Augustus 1942 haar geldigheid heeft verloren. Na dien datum is de houder van een geldige groote jachtakte, krachtens welke van een geweer kan worden gebruik ge maakt, slechts bevoegd een jachtge weer en de daarbij behoorende muni- tié onder zich te hebben eii te dragen, indien hij een te zijnen name gestelde „verklaring van geen bezwaar" kan toonèn. Inzake de uitreiking der, „ver klaring van geen bezwaar" dienen be trokkenen zich te wenden tot de Ne- derlandsche politie hunner woonplaats. Wordt men na 15 Augustus 1942 in het bezit van een jachtgeweer of jacht- munitie aangetroffen, zonder dat men behalve van een jachtakte, tevens in het bezit is van een verklaring van geen bezwaar en zonder dat men uit anderen hoofde bevoegd is tot het on der zich hebben en dragen van een jachtgeweer en de daarbij behoorende munitie, dan zal proces-verba al terzake van overtreding der wapenverordening worden opgemaakt. Degenen echter, dïe in het bezit zijn van jachtgeweren >en/of jachtmunitie, zonder daartoe be voegd te zijn, doch deze voorwerpen vóór 1 September 1942 in leveren .bij de politie, zullen niet wed den vervolgd. Na 1 September 1942 zullen de bepalingen, waarbij het on bevoegd voorhanden hebben van wa penen en munitie strafbaar is ge steld, in volle gestrengheid worden toegepast." het jongste slechts enkele maanden ouder was dan Alfano's dochtertje. Zoo kon Rocco al gauw kleine on derzoekingstochten over het eiland beginnen. Het dichte bosch echter belette hem ver te gaan en hij bleef in hét onzekere of er Europeanen op dit eiland waren en of er mogelijk heid bestond het binnen afzien- baren tijd weer te verlaten. Alfano gaf zijn ver geef sche pogingen al gauw weer op en bouwde met be hulp van Ukolu een eigen hut en voorzag op de manier der inboorlin gen in zijn levensonderhoud. Drie maanden later verscheen op zekeren middag in het dorp een in boorling, die Alfano nog niet gezien had. Hij bracht zeker een zeer be langrijk bericht, want den volgenden morgen belaadden de inwoners zich met sandelhout, noodigden Alfano fnet teekens uit zich bij hen aan te sluiten en marcheerden langs paden, die alleen voor ingewijden te vinden waren, in noord-oostelijkè richting weg. Door de zware bepakking en de onbegaanbaarheid der wegen kwam ae kleine karavaan slechts lang zaam vooruit. Bij het invallen van de duisternis sloeg men zijn nacht kwartier te midden van het oerbosch op en den volgenden morgen werd de tocht voort gezet. Na eenige uren werd het bosch dunner en kwam men op grasland. Tegen den middag zag Alfano in de verte de zee en daar bespeurden zijn scherpe oogen iets wat hem bijna eén kreet van vreugde ontlokte: een Europeesch schip. Eindelijk aan het strand gekomen begon een drukke ruilhandel. De schoener lag weliswaar een halve mijl van het strand voor anker, doch de kapitein, de lading en een deel der bemanning waren met de sloe pen aan land gekomen. Ér viel geen dorp te ontdekken, doch, dobh vele inboorlingen waren met hun pro ducten naar deze bocht gekomen. De komst van Alfano verwekte wel eenige nieuwsgierigheid, doch geen overgroote verbazing. Hij ging naar den kapitein toq en zei in het Engelsch: „Ik ben kapitein Alfano. Drie maanden geleden heb ik hier' op de kust' schipbreuk geleden. Heet dit eiland werkelijk Eromanga en tot welke groep behoort het?" De kapitein van den schoener monsterde den vreemdeling Wan trouwend: „Is u kapitein? van welk schip dan?" „Ik ben hier niet met mijn eigen schip gestrand maar als passagier van een..." Hij aarzelde een seconde „Je bent geen kapitein, vriend, maar..." De kapitein hield op, wend de zich tót de om hem heen staande matrozen bn zei ruw: „Wat staan jullie hier te gapen en pas toen de mannen zich hadden terug ge trokken ging hij voort: ,*Je bent uit Nieuw-Caledonië gevlucht hé? Dat kan ik op mijn vijf vingers nareke nen. Je bent niet de eerste die op. die manier b\j de Nieuw-Hebriden ge komen is." „U vergist zich, kapitein, ten min ste wat betreft..." „Je hoeft niet bang te zijn, dat ik de Franschen op je af zal zenden ik ben Engelschman van geboorte. Mijn schip komt van Sydney, het behoort aan de firma Bushell Co. Vertel me dus liever de waarheid, man, dan kan ik je misschien helpen of raad geven." „Goed dan u heeft gelijk: ik kon van Nieuw-Caledonië," zei Al fano vastberaden. „Maar, ik ben werkelijk kapiteip geweest bij de Italiaansche koopvaardijvloot. Ik heb de bark „Marguerita" een paar maal van Genua naar de Westkust van Zuid-Amerika en terug ge bracht. Ik kom van Corsica." Nu vertelde Alfano van zijn vlücht, de schipbreuk, de geboorte van zijn dochtertje en den dood van vrouw. Kapitein Foster was hem met geen enkel woord in de rede geval len, doch zijn gezicht verried, dat het verhaal indruk op hem maakte. Toen Alfano had uitgesproken zei h\j: „Misschien ben ik een ezel, maar ik geloof alles wat je me verteld hebt. Luister nu eens: je bent hier werkelijk op het eiland Eromanga, het is een van de zuidelijkste Hebri- den eilanden. Al is deze groep nog zonder eigenaar, toch laten de Fran schen er al een soort recht op gel den en af en toe kruist er een klein Fransch oorlogschip in deze wate ren. Het zou dus het beste voor je zijn als je zorgde hier zoo gauw mo-. gelijk vandaan te komen, anders wordt je weer gesnapt en naar dat vervloekte eiland teruggezonden." „U heeft makkelijk praten," ant woordde Alfano zuchtend, „maar hoe kom ik hier weg - met het kleine kind, zonder boot®en zonder geld?" Kapitein Foster dacht even na, nam Alfano nog eens onderzoekend van top tot teen op en zei toen: „Heb je op het eiland a! Europeanen gezien?" „Europeanen? Ik wist niet dat die er woonden." Wordt vervolgd. RADIOPROGRAMMA WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1912. Hilversum I. 413.5 m. 7.15 Lichte gramofoonplaten. 7.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 7.40 Orkestconcert (gr.). 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.40 „Dienten gevolge flesondanks". 8.50 Viool met piano begeleiding (gr.). 9.00 „Zwerftocht door de discotheek" (gr.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9.40 „Zwerftocht door de discotheek" (gr.). 10.30 „Proost!" Met de microfoon in een Limburgsche bierbrouwerij, reportage. 10.45 Ensemble Jack der Kinderen. 11.30 Zang met pianobegeleiding. 12.00 Almanak. 12.05 Frans Wouters en rijn orkest. 12.46 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 De Melodisten en gramofoonmuziek. 14.00 „Halfweg", vroolijk programma. (15.00—15.20 Causerie „Een eeuw mode"). 16.45 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.00 Vierhandige piahovoordracht. 17.30 „Eena varen wij weer uit", beelden over Rotterdam in het Nieuwe Europa. 18.00 Zang, fluit en plano. 19.00 Causerie „Oude betrekkingen: Tusschen Thailand en Nederland". 19.15 Erna Sack en Marcel Wlttrisch (gr.). 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 B.N.O.: Zakelijk praatje over den landbouw. 19.55 „De .zwarte handel lokt", luisterspel. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die pver een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Zang met pianobegeleiding (gr.). 20.35 Omroepsympho- nie-orkest (opn.). 21.4b B.N.O.: Nieuwsberich ten. 22.00 Coro Belmonte met orkest (gr.). 22.20 COmposites van Frans Grothe-en Ralph Maria Slegel (gr.). 23.00—24.00 Instrumentaal concert (gr.). Hilversum II, 301.5 m. 7.1&7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtend gymnastiek. 7.50 Sportnieuws. 8.00 Een land- bouwreportdge. 8.15 Populaire gramofoon- platen. 8.30 B.N.O.: NieuwsbdHchten. 8.40 Menuetten voor symphonle-orkest, Mozart (gr.). 9.00 Populaire gramofoonmuSlek. 9.18 Voor de huisvrouw. 9.30 Rococo-octet (opn.). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Piano voordracht. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Orkest (opn.). .11.30 Ensemble Willy Kok. 12.15 Duo Ja met orkest (gr.). 12.30 Pro- grama-overzlcht. 12.35 Symphonle-orkest (gr.). 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 18.00 „Wat dóet de Directie van den Land bouw?". 13.15 Hollandsch Kamermuzlek- ensemble. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 15.10 Impsftsslons d'Italie, Char- pentïer Jgr.1. 15.30 Lezing „Over huwelijk en staatszorg". 15.45 Operaconcert (gr.). 16.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoon- muziek. 16.30 Pro Arte Kwartet (gr.), 16.48 N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.00 Voor de jeugd. 18.15 Marschen (gr.). 18.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 B.N.O.: Brabantsch praatje. 19.00 Marschen en marschllederen (gr.). 19.15 Een ernstig woord tot het Protestantsch Christelijk volk. 19.30 Hol landsch Instrumentaal kwintet. Vanaf 20.18 alleen voor de Racllo-Centrales. die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. .15 Lichte klanken. 21.45 B.N.O.: Nieuws berichten. 22.60 B.N.O.: Politiek praatje. 22.10 Avondwijding. 22.00—24.00 Zie Hilver sum I. Hoofdredacteur A R. Jonker. Plaatsverv. van den hoofdred., buitenl en stadsnieuws Den Hel der A C van Kampen Binnen land alg report en streeknieuw's A Eriks. Haagsch redacteur P. E H M Verberne. Den Haag. Verantwoordelijk voor de adver tenties, Schager editie G Schoorl, Schagen. Verantwoordelijk voor de advertenties, Heldersche editie J Visser, Den Helder. T"

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2