Eeonoinischen rechter Fietsendieven voor de Alkmaarsche rechtbank 7 MILLIARQ Keuringen Waffen-SS en het Vrijwilligerslegioen „Nederland" Hei jacht Kai-Kai «ZONDER UITZONDERING ZWA RE STRAFFEN GEëlSCHT. Jubileerende verdachte op de mat! We hebben het al eens eerder gezegd: de Officier bij de Alk maarsche rechtbank heeft geen enkel medelijdend gevoel voor heeren fietsendieven. Hij is er van overtuigd, dat elke clemen tie hi$r verkeerd is en dat slechts zeer strenge straffen .misschien de dieven tot andefe gedachten kan brengen. Misschien Het béhoeft geen betoog, dat wü het met den Officier volkomen eens zijn. Het rijwiel is tegenwoordig een te kostbaar «bezit geworden, om het stelen er van als een kleinigheid te beschouwen. Velen hebben hun fiets noodig voor hun werk; velen zijn zuinig op hun banden, die de groote aantrekkelijkheid hebben voor de dieven. En als dan zoo'n kostbaar bezit wordt gestolen, is men niet alleen de fiets kwijt, maar is er vrijwel geen mogelijk heid om haar te vervangen door een andere. Natuurlijk komen er voor de rechtbank verschillende verdachten, die het een of ander mooi verhaal ophangen en die trachten, hun on schuld te bewijzen. Meestal lukt dat niet. evenmin als het hun lukt. om verzachtende omstandigheden aan té voeren. Onwaarschijnlijk verhaal. Zoo kwam de verdachte H. Chr. S. uit Amsterdam met een prachtig verhaal. Hij werd beschuldigd, te Andijk een fiets te hebben gestolen, maar doodlenk beweerde hij. heele- maal niet in Andijk geweest te zijn! Wel was hij op den dag. dat de be wuste fiets gestolen was. in Hoog- karspel geweest en had daar bij een fietsenstalling de fiets van zijn ..zwager" geleend en die netjes te rug gebracht. Om die fiets te lee- nen had hij gebruik gemaakt yan een valschen naam: omdat hij zijn persoonsbewijs niet bij zich jiad! Natuurlijk ging dat smoesje niet op en de Officier meende, dat het opgeven van een valschen naam noodig was geweest, om niet te la ten uitkomen, dat S. in de. buurt geweest was. Intusschen was op het erf van mej. C. een heerenfiets gestolen. Een onbekende, die akelig veel leek op verdachte, was het erf opgeko men. had-de fiets ontdaan van het keltingslot en was er mee weggere den. Een paar dagen later toonde een wachtmeester van de marechaussee aan den eigenaar van dè gestolen fiets de ketting en het slot en deze herkende beide artikelen als zijn eigendom! Verdgchte beweerde'èdhter. "on- middellij k. dateen en arider van ■ziin dochtertje was. maar dat hielp hem niet: eisch 15 maanden! 25 maal voor den rechter! Wanneer wij over voldoende plaats ruimte konden beschikken, dan zou den wij het volgende vcrslagje be ginnen meteen witte vlek in de kolom. Want de eerste minuten van deze zaak gebeurde er niets, dat ons oor kon bereiken. De verdachte G^C. T. uit Amster dam was n.1. doof. werkelijk doof. Hij kon geen enkel geluid waarne men. zoodat de president gebruik moest maken van papier en potlood! Enfin, we hoorden dan naderhand, dat deze verdachte in Hoorn een fiets gestolen had en toen meneer zelf aan het woord kwam. bleken wij met iemand te doen te hebben, die bekend was met de rechtzaal: geen wonder ook. want het was juist de 25ste keer. dat hi.i met den rechter in aanraking kwam! Een ju bileum dus.... Ja. kijk eens. meneer, dat zit om zoo te zeggen zooAldus Degon zijn verhaal in smeuig Amster- damsch. Hij was naar Hoorn ver trokken met geld. maar zonder bon nen. En tja. zonder bonnen kun je ook in Hoorn niets krijgen. Hü ving dan ook bot in .de winkels ën be sloot toen naar Groningen te gaan. Op een fiets. En fietsen zag hij ge noeg staan bij de r.k. kerk; wel 20 stuks. Daar deed hij een keuze uit en nam de slechtste weg. Wat erg nobel was. En toen naaf Groningen. Maar hoe kwam je daar? Hij had er Seen flauw benul van. maar hoorde, at het tot Leeuwarden al 100 KM. was en van Leeuwarden naar 'Gro ningen zou-naar zijn schatting ook wel zoo'n .100 K.M. wezen.En dus besloot hü toen maar niet naar Gro ningen te gaan. De fiets had hij dus niet noodig. maar &rug brengen ging niet. En om nou maar van de fiets af te we ren. bracht hij ze naar den trein. En laten ze daar nou vragen, waar het karretje heen moet.... Enfin, 't kon hem niet schelen en dus zei hij maar: naar Amsterdam. Dan was hij er tenminste af. Ieder luisterde aandachtig naar den verdachte, maar niemand nam het verhaal au serieux. Wat heel erg jammer was voor den man. die nu 15 maanden gevangenisstraf tegen zich hoorde eischen Vervolg van de serie. Er waren nog meer fietsendieven Om te beginnen S. L. uit Obdam. die in Juli in Heerhugowaard een karretje gegapt had. Verd. bekende. C. T. uit Wierihgèn had een fiets meegenomen „in een zwak oogen- blik". J. P. J. uit Haarlem had de fiets van een kfcnnis op den trein gezet en naar Haarlem laten ver voeren. 't Ging mis. maar J. tracht te zich er uit te redden, wat ook mis ging. W. de G. uit Rotterdam gapte in Alkmaar een fiets. J. M. v. K. uit. Texel deed hetzelfde op het eiland. F. S. uit Bergen verkocht een fiets, die uit de Overdekte te Alkmaar gestolen was. van welke diefstal hij alles afwist en N.G. v. A. te Groo tebroek kon zijn handen ook al niet van een fiets afhouden. In al die gevallen luidde de eisch van den Officier 15 maanden gevan genisstraf. Uitspraak over J4 dagen. Ondragelijke zenuwpijnen. Nu weer een ge zonde, opgewekte vrouw. Mevrouw P H. re B. schrijft, dd, 1-5- '40: „Ik ben blij, dat ik Uw adverten tie heb gelezen, want ik leed aan hevige ze nuwpijnen. Ik kon geen enkele nacht slapen! Tot mijn groote vreugde hebben mij de Ovaaltjes buitengewoon goéd geholpen. Ik ben nu weer een gezonde, opge wekte v^ouw." Bij rheumatiek, ischias; spit, verkoud heid, griëp, zenuw- en hoofdpijn hel pen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schade lijken invloed op hart, maag en dar men. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral Agentschap, Nassaukade 373, Amsterdam. Voor den Zwarte handel affaire in de Wierio,ermeer VELE MAANDEN GEVANGE NISSTRAF VOOR DE BOEREN. Ook de ruilhandel ging niet op. Daar heeft zich in de Wierin germeer begin April van dit jaar een zaak afgespeeld, die voor de betroksenen ernstige gevolgen heelt gehad. Van de zes verdachten, die achtereen volgens in deze zaak voor den economischen rechter yersche- nen, kwam er slechts - één af met een geldboete, terwijl in één geval de zaak werd aange houden. Overigens kostte het den heeren verschillende maan den gevangenisstraf; Op zekeren dag kwam bij den commissionnair Jan Ver burg te Me- demblik de grossier A. Schuilt uit vBeverwijk. Deze Schuijt hkd in den kettinghandel een aantal kistjes si garen gekocht a 50 cent per sigaar en wilde nu tarwe ^hebben. Verburg nam die sigaren over en ging den boer dp. Met gfoot succes! Bii den landbouwer M. Kalle- waard in de Wieringermeer kocht Verburg acht zak tarwe voor6 kistjes sigaren en 2 fietsbanden! Een ruilhandeltje dus. Kallewaard. die niet bekend staat als een man. die den,zwarten han del bedient, zou deze ruil zijn aan gegaan voornamelijk ómdat hij geen fietsbanden meer had voor zijn zoontje, dat in Medemblik de school bezoekt. Bovendien hü woont nog niet zoo lang in de Meer kon hij nergens sigaren koopen (heC was nog juist buiten den distributietijd) en dus bezweek hij. De landbouwer J. J. Eurelings in de Wieringermeer kreeg eveneens bezoek van Verburg en hier werden drie zakken tarwe geruild voor 5 kistjes sigaren. E. had ook al gèen kans gezien, om aan een rookertje te komen en bezweek' ook voor het aanbod. Tenslotte kwam Verburg bij Jan de Boe. landbouwer in de Wieringèr meer. terecht en van d.ezen kocht hij 7 mud tarwe. Volgens de Boe was deze handel geoorloofd, want 't betrof hier zaaitarwe. die hij niet gebruiken kon en waarvoor hü an dere zaaitarwe in de plaats moest hebben. Trouwens, in dit geval ging de tarwe van de hand tegen regee- ringspriis. Al die tarwe werd een dag later met een vrachtauto opgehaald door den chauffeur G. Bakkum uit Be verwijk. De min of meer ingewikkelde zaak werd uitvoerig door de rechtbank behandeld en de verdachten stuk voor stuk verhoord en gevonnist. Allereerst kwam de chauffeur op de mat. Bakkum verklaarde, dat hü op 8 April 1275 Kg. tarwe had ver voerd en 99 Kg. bruine boonen. De Officier wilde rekening hou den met het feit. dat B. in dienstbe trekking stond tot Schuijt en vroeg daarom slechts 250 gulden, boete. Het vonnis luidde 150 gulden of 15 dagen. De ruilhandelaar Schuyt, die ten slotte de psrrtij tarwe en boonen voor de som van 11470.weer gekocht had van Verburg, was een der hoofdperso nen in deze zaak. Zijh verweer, dat hij de producten gekocht had ten behoe ve van zijn gezin en zijn personeel, ging niet op: het heele geval riekte al te zeer naar zwarten handel Dfe Officier vroeg 5 maanden en mr. Meijer reduceerde dezen eisch met slechts èèn maafid. Kallewaard's verdediger, mr. Buis kool uit. Schagen, meende, dat zijn cliënt geen man van den zwarten han del is Hij heeft zich laten ompraten, omdat hij op die manier fietsbanden kon krijgen voor zijn zoontje. Echter, de door mr. Buiskool gevraagde geld boete kon niet worden opgelegd; het vonnis luidde echter drie maanden. Jan Verburg kwam er betrekkelijk goed af. Wel vroeg de Officier hier 3 maanden, m^ar de economische rech ter hield er rekening mee, dat verdach te reeds een geldeüjken strop had van bijna 1500 gulden en veroordeelde hem tot een maand gevangenisstraf. Mr. Spandow uit Hoorn verdedigde den boer Eurelirtgs. Nadat de Officier den verdachte had geschetst als een man zonder sociale gevoelens, bepleit te de verdediger clementie op grond van de huiselijke omstandigheden van zijn cliënt. Het vonnis luidde tenslotte 6 weken, terwijl de eisch 4 maanden was geweest. Tenslotte bleek de zaak-de Boe niet direct' opgelost te kunnen worden. De Boe zou nl. zaaitarwe verkocht hebben en voor het geld weer ander? zaaitar we gekocht hebben. Niettegenstaande deze verdediging, eerst van verdachte en naderhand van mr. Buiskool, vor derde de officier 3 maanden gevange nisstraf, maar mede op verzoek van den «verdediger werd de zaak door mr. Meijer aangehouden. WxmdelbfuyJd N.W.B.wandeltochten. Op 16. 17. 18. 1? en 20 September e.k. organiseeri de N.W.B. diverse wandeltochten over ongeveer 25 K.M., zulks natuurlijk in het kader der individueele wandeling. De deel nemers, die lid moeten zijn van den bond. kunnen zelf den dag hunner wandeling kiezen, maar dienen zich tijdig op te geven bü« de inschruf- adressen. aangezien er aan het ver trekpunt geen deelnemers meer mogen worden ingeschreven. Na volbrenging van den tocht of meerdere tpchtèn stelt de NWB een keurig verzorgde,herinnering be schikbaar. terwijl aanteekening m het wandelboekje kan plaats vinden Op de drie eerste dagen kan men op elk willekeurig tijdstip vertrek ken. op Zaterdag 19 Sept. heeft de start plaats tusschen 2.3Ö en 3.30 en op Zondag 20 Sept. tusschen 10 en 12 uur. De inschrijving, die 13 Sept. sluit, kan plaats vinden te Alkmaar bu den heer Th. J. J. Konijn. Coman- straat 11. Alkmaar terwijl de-start is bij paviljoen Kinheim bu het station. In den Heidér inschrijven bii den heer H. J. A. Lücker. Sperwerstr. 25; start Speeltuin. Kemphaenstr, In Hoorn inschrijven bü den heer H. v. d. Bosch. Nieuwsteeg 13; start De Keizerskroon. ONDERLINBE WVERZEKERIHS MAATSCHAPPIJ™ Tot 4 Sept. 1942 werd in totaal bij onze Maatschap pij verzekerd voor GULDEN als volgt over" de Afdee- lingcn verdeeld: Afd. A Eenvoudige risico's tot 50.000 gld. f 4.720.000.000.— Afd. B. Grootere risico's f 1.308.000.000.— A,fd. C Persoonlijke Onge vallen f236.000.000.— Afd. D Gevaarlijke risico's f 304.000.000.— Afd. E Bedrijfsschade en huurderving f 204.000.000.— Afd. G Geldswaarden-enz. f 16.000.000.—1 Afd. I Kleine inboedels tot 7500 gld. f 112.000.000.— Afd. S Schepen binnen vaart - *f 100.000.000.— HALFIAARLIJKSCflE SCHADEREGELING (Afd. I Driemaande lij lcsche) Voegt ook Uw belang bü het groote geheel eri neemt deel in. de steeds groeiende risico-spreiding! Vraagt Uw inlichtingen bij ASSURANTIE- BEZORGER». Nieuwe keuringen. 's-GRAVENHAGE. 9 Sept. Het SS-Ersatzkorpmando deelt ons me de. dat vrijwilligers voor de Waffen SS en het legioen zich op onder staande data bij de genoemde adres sen kunnen vervoegen teneinde ge keurd te worden: 15.9.41 19.942 20.9.42 21.9.42 22.9.42 23.9.42 10 uur 16 uur 10 uur 16 uur 10 uur 16 uur 10 uur 16 uur 10 uur 14 uur 10 uur 10 uur 16 uur 10 uur 10 uur Rotterdam Deutsches Haus Tilburg Werkliedenvereen.. Tuinstr. 68 Den Bosch hotel Noord-Bra bant. Markt 45 Eindhoven Huis Maria. Kruis straat Roermond N.S.D.A.P.. Swal- meTstraat 61 Arnhem Weberstraat 16 B Hengelo Deutschés Haus Zwolle school Turfmarkt Assen dienstgebouw. Vaart 161 Groningen Concerthuis. Poele straat Leeuwarden Huize Schaaf. Breedstraat Amsterdam school Iepenweg 13 Utrecht Wehrmaqhtheim. Mariaplein Amersfoort dienstgebouw Ka- pelweg Den Haag café Den Hout. Be- zuidenhoutscsheweg HOOFDPRIJZEN STAATS LOTERIJ. Bij de trekking van 9 September zijn de hoofdprijzen der Staats loterij als volgt gevallen; f 200.— 21386 f 100.— 8259 18630. RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1M2. Hilversum I. 415.6 n». 7.16 Lichte gramofoonplaten. 7.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 7.40 Morgenspei (gr.). 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.40 „De wondere wereld van microfoon en camera". 8.50 Cello> solt met pianobegeleiding (gr.) 9.00 Lichte klanken (gr.). .30 Spiegel van den dag (opii.). 9.40 Omroepmeisjeskoor (opn.). 10.00 Ensem ble Willy Kok. 10.30 Voordracht. 10.45 En semble Wllly Kok.- 11.15 Pianovoordracht. 12.00 Almanak. 12.05 Ouverture en rhapsodle (fer.)12.45 B.N.ri.: Nieuws- en zakelijke be richten. 13.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest en gramofoonmuz-lek. 14.00 „Klaar voor opname? Draaien", gevarieerd film programma. 16.45 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.00 Zang, plano- ei gramofoonmüziek. 17.30 Hier Is de poppen kast. 18.00 Muziek rond 1900, gevarieerd pro gramma. 19.00 Neerlands stem van het Oost front. 10.15 Marschen en marschllederen (gr.), 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 B.N.O.: Blnnenlandsch zakelijk praatje. 19.50 Het groote Omroeporkest en gramofoonmüziek. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio'be schikken). 20.50 Amusementsorkest en solist. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Solisten- plaatjes. 22.00 Musetteklanken en Anna del Rlo (gr.). 23.0024.00 Harmonie-orkeit en de Kölner yanner Gesang Verein (gr.). Hilversum II. 301.5 m. 7.157.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtend gymnastiek. 7.50 Sportnieuws. 8.00 Technische voorlichting. 8.20 Populaire gramofoonplaten, 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.40 Priesche liederen (opn.). 9.00 Populaire gramofoon platen. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Kees Veening en zny ensemble (opn.). 10.00 Gods dienstige uitzending. 10.30 Zang en plano. 11.00 .Voor de kleuters. 11.20 Orkest (opn.). 11.00 Orkest, Helmut Zacharlas. 12.30 Pro gramma-overzicht. 12.35 Berlijnsch Opera Orkest (gr.). 12.45 B.N.O.: Nieutfs- en zake lijke berichten. 13.00 „Limburg als boeren land", vraaggesprek. 13.15 Arnhemsche Orkest Vereenlglng en solist. 14.00 Godsdienstige uit zending. 14.30 Arnhemsche Orkestvereenlging. 15.30 Voor de vrouw. 16100 Orgelconcert en zang. 16.45 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Cello en piano. 18.00 ïyekelyksch sportpraatje. 18.20 Marschen van Willy Schootemeyer (gr.). 18.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 B.N.O.: De Jordaner ver telt over sociale nooden. 19.00 Jungherr's Accordeonsolisten (gr.). 19.15 „Mannen in dienst vna ons volk". 19.30 Tusschen de Nederlandsche wolfshonden, reportage. 20.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: „Holland" polltlcal aspects". Voor de Rsttlo-Centrales: Cello en plano (gr.). Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbin ding met de Studio beschikken. 20.15 Ver korte opera „De verkochte bruid" (gr.). 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Lei dende staatslieden schrijven. 22.10 Avond- •wiJdlng. 22.2024.00 Zie Hilversum L Officieele mededeeliogen AANMELDINGSPLICHT RIET HANDELAREN. De ondervakgroep Groothandel In riet maakt bekend, dat iedere riethan- delaar, die in aanmerking wenscht te komen voor een aankoopvergunning voor opgebost riet, zich vóór 15 Sep- teihber 1942 dient aan te melden bij het Secretariaat van de ondervakgroep Groothandel in Riet, Keizersgracht 517, Amsterdam, onder opgave van de omzet in geld in de jaren 1936, 1937, 1938, en 1939 alsmede van de verhan delde hoeveelheden bossen riet, in ge doemde jaren, gespecificeerd naar de verschillende soorten dekriet, matriet, en bladriet. De aandacht wordt er uitdrukkelijk op gevestigd, dat onder deze aanmel dingsplicht niet vallen degenen, die riet op stam koopen, (het z.g. „pach ten") doch uitsluitend de handelaars, die het riet gesorteerd koopen 'en ver handelen. RUNDVEELEVERING 1942. In verband met het feit, dat er eeni- ge tijd verloopt tusschen de levering van vèe en de afboeking hiervan in de administratie, zal in den vervolge op de lastgevingskaart tot leveren, de datum vermeld worden, waarop de laatste levering van den veehouder is afgeboekt. De veehouder kan dus het aantal ki logrammen, geleverd m bovengenoem den datum, in mindering brengen van het op de lastgeying vermelde te le veren aantal kilogrammen. RUNDVETTOEWIJZINGEN De Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Vissche- rij maakt, in verband met de beschik baar stelling van rundvet op de bon nen „48" der boter- en vetkaarten, be kend, dat slagers gedurende het tijd vak van 9 tot en met 12 September 1942 van hun klanten ontvangen bon nen op Maandag 14 September 1942 bij de Plaatselijke Distributiediensten die nen in te leveren ter verkrijging van vettoewijzingen. FEUILLETON HANS POSSENDORF 17 Zoodra ze aan wal kwamen -snelde hij naar het dichtbijgelegen Bolonda waar het hem gelukte een min voor Eromanga te vinden. Ze heette Vula volle maan. Ze was pas zestien jaar en had ondanks de wildheid van haar gezicht vrü knappe trekken. Haar man was een paar maanden en haar eenig dochtertje twee dagen ge leden gestorven: het was even oud geweest als de kleine Eromanga. Vula toonde eerst een merkwaar- digen angst, bijna afkeer voor de witte zuigeling, doch daar Nin haar wist in te praten dat de geesten haar dit kind in de plaats.van haar eigen dochtertje gezonden hadden trok ze zich het lot van de kleine aan echter onder voorbehoud, dat ze eerst nog de duivelsdokters (tooverpriesters) van Bolonda moest vragen of Nins bewering juist was. Daar Alfano zijn dochtertje en haar min niet aan het onbeschermde strand achter kon platen en Vula hardnekkig weigerde om aan boord tan het schip te komen, zat er niets anders op dan de kleine Eromanga naar Bolonda te brengen. Nog dien zelfden middag keerde Vula met haar pleegkind in gezelschap van Rocco en Nin naar haar dorp terug. De inwoners van Bolonda maak ten een zeer woesten indruk, doch Nin wist de Europeanen tegen hun dreigende opdringerigheid te be schermen. Alfano en zijn dochtertje werden eerst met Vula in haar hut opgesloten, terwijl de oudste van hetdorp raadsvergadering hielden of ze het kleine witte wezen in Bo londa mochten dulden. De bgge- loovige wilden vonden het heele zaakje om de een of andere ondoor grondelijke reden niet in den haak. Nin maakte echter van dien tijd ge bruik om de duivelbezweèrders van het dorp in hun afgelegen hutten op te zoeken en het geval te ver tellen en hen met royale geschen ken om te koopen. Het gevolg was, dat een dier toovenaars naar de raadsvergadering gezonden werd en daar® verkondigde, dat de geesten het kind voor onaantastbaar hadden verklaard, dat zijn verblijf in het dorp geluk en zijn dood het grootste ongeluk over Bolonda zou brengen. Vula was door de geesten uitverko ren om bij de kleine Eromanga de plaats der moeder in te nemen. Wat Vula's zorgen voor haar pleegkind betrof, voor baar was deze beslissing der geesten niet meer noodig 'geweest. In die enkele urén was de afschuw, voor Eromanga reeds in hartstochtelijke, teederheid veranderd. Gedurende de tien dagen waarin kapitein Foster met zijn schoener aan de kust voor anker lag en met de inboorlingen ruilhandel dreef, be zocht Rocco Alfano z\jn dochtertje nog drie maal in Bolonda en kon tot zijn blijdschap constateeren, dat Eromanga's toestand zlenderoogen verbeterde. Tóen de wind steeds meer uit het Westen kwam en de ligging van den schoener hier onhoudbaar werd, stond Alfano opnieuw voor een moeilijke beslissing: of Eromanga meenemen en haar opnieuw aan levensgvaar blootstellen of het kind onder Vula's hoede op Cuadalcanar achterlaten. De beide andere moge lijkheden, namelijk: ook in Bolonda blijven of Vula meenemen, kwamen niet in aanmerking: want nu moest Rocco Alfano voor zichzelf en zijn dochtertje een bestaan gaan schep-' pen en het gelukte Nin niet om Vula's verzet tegen het verlaten van haar vaderland en het aan boord gaan van die vreemde boot te bre ken, zelfs niet na hernieuwd omkoo- pen der priesters. Kr zat dus voor Rocco Alfano niets anders op dan verder als stuur man aan boord Van den Australi- schen schoener te blijven en de kleine Eromanga op het kannibalen- eiland Guadalcanar achter te laten hij deed het met een bezwaard gemoed, doch in de vaste hoop over enkele maanden bij de eerstvolgen de' rondvaart van het schip weer te rug te keeren. Doch het noodlot hgd het anders beschikt. Na verscheidene maanden keerde le „Sunbeam" naar haar haven ",ydney terug. Met behulp van kapi- ein Foster en den weiwillenden eeder, Mr. Bushell gelukte het .occo Alfano papieren te verschaf- en naar men voorgaf ter ver vanging van de papieren, die op eis verloren waren gegaan. Hij had len beiden heeren zijn lot verteld en -.ij hadden hem geloofd, 'want de kapitein had gedurende de lange veis en onder de moeilijkste omstan digheden ruimschoots' gelegenheid gehad het eerlijke karakter van Al fano en zijn zeemansbekwaamheden te leeren kennen en op de proef te stellen; Daar de eerste stuurman van de „Sunbeam" afmonsterde, nam Alfano zijn plaats in^ De volgende reis ging echter niet naar de -Salomon-eilanden, de zaken waren daar niet winstgevend geble ken, daar bet niet gelukt was da in boorlingen over te halen tot het in ruilen van pareloesters. De volgende reizen van de „Sunbeam" gingen dus naar Nieuw Zeeland. Toen eindelijk anderhalf jaar na Alfano's afscheid van zijn doch tertje de schoener weer een reis naar Guadalcanar zou maken kwam van daar de treurmare:, dat het Oostenrijksche oorlogsschip „Alba tros" de Zuidkust van het eiland had aangedaan en het grootste deel der bemanning voor een vreedzamen onderzoekingstocht aan land ge stuurd. Doch, weinige mijlen van Bo- lando was de expeditie in het dichte oerwoud door inboorlingen over vallen en tot den laatsten man op- wreedaardige wijze afgeslacht. Het gevolg hiervan was, dat de reederij afzag van deze reis en dat ook de andere handelsschepen voort aan dit beruchte eiland vermeden. Zoo bleef Rocco Alfano niets an ders over dan het hem aangeboden commando van een boot der zelfde reederij op zich te nemen en met dit schip tusschen Sydney en Nieuw- Guinea te varen. Hij nam den Gua dalcanar Nin, die aldoor aan boord van de „Sunbeam" als matroos ge varen had, met zich mee op zijn ^chip. Wordt vervolgd. INLEVERING EIEREN. De Voedselcommissaris voor Nooid- holland makat bekend, dat alle pluim- veehouders, georganiseerd of niet ge organiseerd bij, de Landbouw-Crisis- Organisatie voor Noordholland, cüe geen voedertoewijzing voor hun pluim vee ontvangen en die nog in het ge heel niet of slechts gedeeltelijk aan de eierenleveringsplicht zijnde 15 eie ren per kip nebben voldaan, alsnog tot en met 15 September 1942 in de gelegenheid worden gesteld, hun eie ren in te leveren bij den erkenden eierenverzamelaar in hun rayon. De pluimveehouders, die nog niet-in het bezit zijn van een leveringskaart' dienen deze ten spoedigste aan te vra gen bij het Bureau van den Provincia len Voedselcommissaris voor Noordhol land, afd. Pluimvee le Alkmaar, on der opgave van het aantal kippen. Indien geen eieren worden ingele- v'erd zullen strafmaatregelen volgen. INLEVERING VAN BROUWGERST. De Provinciale- Inkoopcentralë van Akkerbouwproducten voor Noordhol land maakt bekend, dat aan telers, wier gerst voldoet aan de door deze Centrale te stellen eischen voor brouw gerst een toeslag van/f 0.50 per 100 kg. boven den richtprijs zal worden toe gekend. Er wordt echter wel met na druk de aandacht op gevestigd, dat de ze toeslag alleen zal worden betaald voor partijen welke vóór 1 December 1942 bij een door de P.I.C.A. erkenden opslaghoudet zijn ingeleverd. In hun eigen belahg worden de ver bouwers van brouwgerst dus aangera den hun gerst vóór 1 December a.s. bij de betreffende pakhuishouders aan te bieden. NIEUWE VOORSCHRIFTEN INZAKE DRIJFRIEMEN. De Secretaris-Generaal van het De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het volgende be kend: De Lederbeschikking 1939 no. 1, is zoodanig gewijzigd' dat 'onder haar bepalingen zijn gebracht alle drijfrie men, alsmede alle andere tot het aan drijven van machines bestemde- riemen of banden, loopende-, transport- en elevatorbanden, valhamerriemen en ronde of gevlochten snaren, al dan niet afgepast, geheel of gedeeltelijk ver vaardigd uit leder, rubber, balata, eeni- ge andere grondstof of eenig textiel product. Onder deze goederen, in het onderstaande kortweg drijfriemen te noemen, zijn niet begrfepen de goede ren, waarvan het gewicht per stuk niet hooger is dap 1 kg. en de klein handelsprijs een bedrag van f10.per stuk niet te boven gaat. Het is verbo den drijfriemen in voorraad of voor handen te hebben, te koopen, in ont vangst te riemen, te gebruiken'te ver- lcoopen, af te leveren, te verhuren, uit te leenen, te verwerken of te reparee- ren, alsmede de^ze handelingen te doen verrichten zonder hiertoe van den di recteur van het Rijksbureau voor Hui den en Leder (R.H.L.) een schriftelijke vergunning te hebben verkregen. Ieder, die drijfriemen in voorraad of voorhanden heeft, is verplicht vóór of op 19 September 1942 daarvan in drie voud opgave te doen op een door den Directeur van het R.H.L. vastgesteld formulier, dat gratis verkrijgbaar is bij de Kamers van Koophandel of haar plaatselijke kantoren. Zij, die de aan gegeven goederen momenteel in ge bruik hebben, dienen tegelijkertijd op hetzelfde formulier een verzoek tot inschrijving als gebruiker tot den Di recteur van het R.H.L. te~ richten. Voor het koopen en in ontvangst ne men van drijfriemen moet men een aanvraag indienen bij de Arbeidsin spectie op een formulier, dat door het R.H;L. op aanvrage kosteloos wordt verstrekt. Gebruikers, die onder één der Centrales van het Rijksbureau vjor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd ressorteeren, moeten kde ingevulde for mulieren niet bij de Arbeidsinspectie, doch bij dit Rijksbureau inzenden. Bij dringende noodzaak kan de aanvraag tot het aanschaffen van nieuwe drijf riemen met voorbijgaan van de Ar beidsinspectie rechtstreeks bij het R.H. L. worden 'ingediend. Voor het tijdvak tusschen 5 Septem ber 1942 en den datum, waarop, men de beslissing van het R.H.L. inzake het gebruiken, in voorraad of voorhanden hebben der drijfriemen ontvangt, ia dispensatie (ontheffing) van de ver bodsbepalingen ten aanzien van het in voorraad hebben en het gebruik ver- leénd, onder voorwaarde, dat aari -bo vengenoemde verplichting tot voor- raadopgave stipt wordt voldaap. Van het verbod tot het gebruiken van drijfriemen wordt tot wederopzeg ging dispensatie verleend voor wat be treft de tot de reserve van een bedrijf behoorende drijfriemen, voor zoover deze in gebruik worden genomen ter vervanging van krachtens vergunning of dispensatie in gebruik zijnde drijf riemen, onder voorwaarde dat de in bedrijfstelling binnen 24 uur nadien onder opgave van bijzoncjprheden en redenen aan het R.H.L. wordt, gemeld. Van het verbod tot het verkoopen, afleveren, koopen, in ontvangst nemen het verwerken of repareeren wordt tot wederopzegging dispensatie verleend, uitsluitend voor zoover het bétreft loo pende-, transport en elevatorbanden, vervaardigd uit rubber of balata, on der voorwaarde dat reeds gegeven of nog te geven voorschriften van het het Rijksbureau voor Rubber stipt worden opgevolgd. Van het verbod tot het repareeren wordt tot wederopzegging dispensatie verleend voorzoover de reparatie wordt uitgevoerd door drijfriemenfabrikan ten, die bij het R.H.L. zijn ingeschre ven, alsmede onder bepaalde voor waarden aan gebruikers, die deza reparaties plachten te laten uitvoeren door eigen personeel, voor zoover dit over de vereischte deskundigheid be schikt.. Wanneer een bedrijf wordt gesloten of stilgelegd, 'dient dit onverwijld aan het R.H.L. te worden opgegeven. Niet nakoming van bovenstaande voorschriften is strafbaar volgens de bepalingen van het Economisch Sanc- tiebesluit 1941. Voor nadere bijzonder heden dient men de Ned. Staatscou rant van 4 September 1942 te raadple gen, terwijl verdere inlichtingen kun nen worden ingewonnen bij het Rijks bureau voor Huiden en Leder, Keizers gracht 277, Amsterdam. Hoofdredacteur A. R. Jonker. Plaatsverv. van den hoofdred., buitenl. ën stadsnieuws Den Hel der A. C. van Kampen. Binnen land alg report en streeknieuws A Eriks. Haagsph redacteur P. E. H M Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de adver tenties, Schager editie G. Schoorl, Schagen. Verantwoordelijk voor de advertenties, Reldersehe editie J. Visser, Den Helder.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2