Goed verduisterd - goed beschermd Gezondheids- behartiging Zebedeus NA-ZOMER VACANTIE- pu77r£ SNOEPREIS L! Het jacht KaL-Kai Het verschrikkelijke woordje „even" (Van onzen Haagschen redacteur), DEN HAAG, 14 Sept. 'Ruim twee jaren oorlog liggen er thans achter ons, reeds meer dan tweè jaren kennen wij nu een der belang rijkste nevenverschijnselen van den modernen krijg: de verduistering. En toch... hoevele Nederlanders vatten deze maatregel, die bedoeld is tot eigen bescherming en de be scherming hunner kinderen, nog steeds op als een soort plagerij van de bezettende macht? Tallooze land genooten gelooven nog steeds niet, dat het licht niet alleen de motten, doch ook de vijandelijke vliegers aantrekt. Het is 'n bekend feit, dat de z.g. toevalstreffers steeds liggen in de buurt van een nawijsbare overtreding van de verduisterings bepalingen. Helaas wordt de over treder zelf zelden of nooit door de uitgeworpen bommen getroffen;4de slachtoffers vindt men steeds in een kring om den overtreder heen. En het ergste is, dat de overtredin gen steeds te wijten zijn aan onver schilligheid of nalatigheid. Neen, ondanks alles heeft deze oorlog nog steeds geen saamhorigheids gevoel in ons volk gebracht Nu ja, hoort men zoo vaak, voor al op het platteland, wat zou dat nou, dat enkele lichtje op de Ve- luwe? Dat enkele lichtje beteekent zoo goed als zeker een kring van afge worpen bommen om het lichtje heen, beteekent ellende er^ rouw in onschuldige gezinnen eri schade aan eigendommen, vee en lande rijen. Het beteekent steeds slachtof fers onder de goede verduis teraars. Men is nu langzamerhand zoo ver, dat men, uit respect voor de poli tie, aan den voorkant dervhuizen verduistert. Maar wanneer U 's avonds uit uw achtervenster kijkt, ziet U een illuminatie, die met alle voorschriften spot. Een op straat aangestoken lucifer schijnt duizend meter ver, is een kilometer hoog te zien. Wist U dat, rooker, die buitengekomen, nog gauw een sigaretje opsteekt? En hoe velen doen dat niet op één avond in één stad? Het is zoo goed als een sig naal voor de boven Uw woonplaats vliegende piloten. Bijna geen dak- en zolderraam is er verduisterd; vooral op het platte land en in de kleinere' steden. En natuurlijk juist op dien avond, dat U nog iets uit die oude kast moet halen en met een lamp of stallan taarn op Uw zolder rondscharrelt, hangt het verderf boven U en ziet Uw licht als baken voor zijn vlucht en als doel voor zijn bommen. En dan het verschrikkelijke woordje „even". Even de hond uitlaten. Even de Vertrekkende gasten van een lichtje voorzien. Even het licht op, -om de" oude gordijnen dicht te trekken. En even neemt de rondvliegende piloot zijn kans waar en is er weer rouw en rampspoed in den lande. Nu de nachten weer beginnen te lengen en nu wij den derden oor logswinter ingaan, is 't zaak, aller wegen eens controle te .houden op de reeds getroffen maatregelen, KOENRAAD VAN DEN ARBEIDSDIENST Foei» En wit fj een man worden? ontstane schade te verbeteren en daar, waar nog niet verduisterd is, zulks nu eens grondig te doen. Heusch, het is in Uw belang, in het belang van Uw kinderen, Uw verwanten, en vrienden, en, niet te vergeten, in het belang van Uw landgenooten! Laten wij dezen win ter nu eens laten zien, dat niet alle discipline hier zoek is, dat wij niet verworden zijn tot een volk van vuige individualisten, zonder een greintje verantwoordelijkheidsge voel tegenover onzen medemensch. En bedenkt het wel: goed verduis terd, goed beschermd! door de Overheid Raad voor de Volksgezond heid ingesteld Inleiding Dr. v. d. Pas. 's-GRAVENHAGE. 15 Sept. Op den tweeden landdag van het me disch front, die j.L Zaterdag in het N.V.-Huis te Utrecht gehouden is. is door den leider der N.S.B. d. N. ingesteld: de raad voor de volksge zondheid. Deze raad voor de volksgezond heid is een raad van advies van het hoofd van de afdeeling volksge zondheid van het hoofdkwartier der N.S.B.. dr. Koenraad ICeyer. en als zoodanig indirect ook een raad van advies op het gebied der volksge zondheid van den leider der N.SJ3. dl N. zelve. In dézen raad kunnen vanzelf sprekend slechts leden der N.S.B. worden benoemd. Twee groepen van leden zijn daarin te onderschei den: de eerstee-groep omvat die le den der N.S.B.. die een belangrijke sleutelpositie in den staat, in het openbare leven of in de Beweging op het gebied der volksgezondheid bekleeden. Als zoodanig derhalve ambtshalve, zijn benoemd: de directeur-generaal van dè volksgezondheid, dr. F. O. Bruyning. de president der Nederlandschd art senkamer. arts C. C. A. Croin. de president der Nederlandsche apo thekerskamer. apotheker J. Stam. het hoofd van den geneeskundigen dienst van het Rijksarbeidsbureau, arts J. Th. Koch. het hoofd van de afdeeling volksgezondheid van den N.V.D.. arts J. van Roon. het höofd van den geheeskundigen dienst van den Nationalen Jeugdstorm, dr. Sie- stropi De tweede groep omvat die leden, die op grond van hun deskundigheid op een bepaald gebied van de volks gezondheid als zoodanig zijn be noemd. In deze kwaliteit zijn Zaterdag jl. benoemd: dr. E. G. van 't Hoog, privaat-docent in- de voedingsleer aan de Universiteit te Amsterdam, om van advies te dienen in de vraagstukken der voedingsleer; arts H. van der Up- wich, om van advies' te dienen in de vraagstukken der rheumatische ziek ten; de heer Nachenius, hoofd van de afdeeling vorming der Nederlandsche S.S., om van advies te dienen in de vraagstukken van bevolkingspolitiek, ras- en erfelijkheidsleer; dr. Harden- berg, peuroloog-psychiater te Amster dam, om van advies te dienen in vraagstukken betreffende de geestelij- kê volksgezondheid. De directeur-ge neraal der volksgezondheid;- dr. F. O. Bruyning, die tevens tuberculoseSpecia- list is, zal adviseeren op het gebied van de tuberculosebestrijding in ons land. Waar hier te lande reeds een gezondheidsraad bestaat, zal ln dit verband de vraag gerezen zjjn of de instelling van een raad voor de volksgezondheid niet overbodig was, waarom deze raad voor de volksgezondheid dan werd opge richt en wat de verhouding tus- schen deze twee raden op het ge bied der volksgezondheid, wel zal zijn. Hierop heeft dr. van der Pas van het medische front op de pers conferentie een toelichting gege ven. Deze gezondheidsraad, aldus spreker, is in zijn werkwijze en samenstelling een merkwaardig voortvloeisel van het democratisch-liberale tijdperk. De lei der der N.S.B. heeft in zijn rede, op 31 Juli op den Goudsberg in Lunteren gehouden over „Den Nederlandschen AANVRAGEN STEUN WINTER HULP. Nu allerwege de aanvragen om steun bij de Winterhulp binnen stroomen. verzoekt de persdienst van deze stichting ons er nog eens op te wijzen, dat verzoeken om steun aan de juiste adressen aange vraagd dienen te worden. Zijn in een stad bijv. een stedelijk ep een. provinciaal kantoor van de W.H.N. gevestigd, dan behoort het verzoek te worden gericht tot het stedelijke kantoor. NEDERLANDSCHE DIPLOMA'S IN DUITSCHLAND. De einddiploma's van dertien vak scholen in Nederland worden door een besluit van den Duitschen mi nister van Onderwijs voortaan ge lijkgesteld met de ingenieursdiplo ma's van staats- of van staatswege erkende Duitsche architecten- en ingenieursscholen. Voorts worden de einddiploma's der afdeelingen voor chemische techniek aan de middelbaar technische scholen te Amsterdam. Dordrecht en Haarlem gelijkgesteld met de einddiploma's van de chemische scholen in Duitsch land. staat ln het nieuwe Europa", gezegd, dat na de Fransche revolutie de staat vrijwel geheel afstand deed 'van de volksleiding en op dat gebied een va- cuum ontstaan is, dat op een liberaal- democratische wijze is opgevuld. De gezondheidsraad is van deze opvulling een typeerend voorbeeld. Naar onze op vattingen zijn de volksgezondheid en de volkszorg primair taak van de spe ciale arbeidsgemeenschappen, die hier voor reeds zijn opgericht en nog opge richt zullen worden, en van de Bewe ging. Ook de staat zal bij de volksge- zondhei^sbehartiging een belangrijke rol spelen, maar zijn rol wordt beperkt door bovenstaande 'twee factoren: de arbeidsgemeenschappen en de Bewe ging. (Slot volgt). Scheidsgerecht voor de voedselvoorziening - Op grond van art. 13 van het or- ganisatiebesluit voedselvoorziening 1941 is ingesteld een scheidsgerecht, dat in eerste instantie te beslissen heeft in geschillen tusschen een der hoofdbedrijfschappen of bedrijf schappen of nog nader door den Secr.-gen. van het Dep. van L. en Vissch. aan te wijzen organisaties op het gebied van de voedselvoor ziening en een of meer tot die orga nisatie behoorende ondernemers. In het in de St. Crt. van 25 Aug. 1942 opgenomen reglement voor dit scheidsgerecht is onder meer be paald. dat alléén hij. die terzake rechtstreeks in zijn belangen is ge troffen. bevoegd is tot het aanhan gig maken van een geschil. Het reglement bevat .voorts voor» schriften betreffende de procedure. Het geding wordt aanhangig ge maakt door hetf inzenden van een door den verzoeker onderteekend verzoekschrift bij den secretaris en storting van een geldsbedrag bij het scheidsgerecht. Van dit laatste kan de verzoeker geheel of gedeeltelijk worden vrijgesteld. Het verzoekschrift; moet inhouden den naam en de woonplaats van den verzoeker en van zijn eventueelen vertegenwoordiger en een duidelijke omschrijving van het geschil en èen bepaalde vordering. BRITSCHE LUCHTAANVAL OP CHERBOURG. BERLIJN. 16 Sept. (DNB). Naar het opperbevel van de weer macht mededeelt, heeft een ge mengde Britsche vliegtuigformatie gisterenavond brisant-bommen neer geworpen op stad en haven van Cherbourg. waardoor eenige schade aan gebouwen werd veroorzaakt Door luchtdoelartillerie der lucht macht werden bij dezen aanval een Britschen bommenwerper van het type Boston, en een Spitfire neer geschoten. IA", zei mans zei Zebedeus Pieker- .,dat viel van den zo mer niet mee met de vacanties! Als je een beetje zwerversbloed hebt, blijf je niet graag op één plaats zitten, ondanks distributie- en vervoersmoei- lijkheden. Zwerven is fijn, maar als je niet Weet of je 's avonds behoorlijk te eten krijgtMaar we zijn er op uil getrokken en als ik nog denk aan die heerlijke vacantietocht. „Waar bent u overal geweest, oom?" vroegen de ngefjes van oom Zebedeus, onzen puzzelenden lezers langzamer hand wel bekend. „Dat mogen jullie nou eens raden. Ik vertrok uit een plaats (1) waar de de redactie zetelt van een krant, waar in mijn naam nog wel eens wordt af gedrukt. Eerst ging ik naar een stad (2), waar het net kaasmarkt was. Van daar ben ik afgezakt naër een flink dorp (3), dat beroemd is als centrum van aardbeienteelt .Of het nu door die gedachte aan aardbeien kwam, weet ik niet, maar ik kreeg ineens ytrek in een pittiger snoepje, en daarom reisde ik verder naar een heel mooi dorp (4), .waar prachtige willa's staan aan den voet der duinen en ook wel er tegen op, en daar at ik kruidnoten. Prima, hoor! Alleen was mijn snoeplust er niet door gestild. Maar geen nood, vandaar was ik in een^-wip in een stad (5), die be roemd is om zijn halletjes. Natuurlijk werd ik een beetje wee van al dat gesnoep, maar dat verhielp ik gauw, want we reden met de auto al vlug een stad (6) binnen, waar ze een lek kere, pittige komijnekaas verkoop'an, en die verdreef de flauwigheid direct. We namen trouwens een flinke homp mee voor onderweg, het kostte al onze bonnen. Nadat we nog even in een an dere groote stad (7) wat hopjes had den gekocht, hielden .we halt in een stadje (8) waar je de nationale borrel als het ware zoo uit de stokerij kunt drinken, en daar aten we natuurlijk die hompjes kaas bij op. En na de borrel redén wé nog een klein eindje verder naar een grotoe koopmansstad (9), waar we overnachtten. Den volgen den dag hebben we eerst de havens bekeken, en toen reden we weer ver der; ik had intusschèn Weer een Onbe daarlijke snoeplust gekregen, en daar om kochten we in een heel aardig stadje (10) sprits en stroopwafels. Dién dag hebben we verder niet zooveel meer gesnoept; wel werden we aan de vaderlandsche geschiedenis herinnerd, want onze volgende pleisterplaats was een oud vestingstadje (11), waar de heeren Van Arkel eens het bewind voerden, en waar het huis staat, waar in Hugo de Groot na' zijn vlucht uit Loevestein verblijf hield. Vandaar re den we naar een stad (12), die hoofd plaats van een provincie en zetel van een bisschop is, en waar men een der schoonste kerken van Nederland vindt. Den volgenden dag kwam de snoeperij weer aan bod, want via een groote industriestad (13), die een groot deel van de wereld van gloeilampen voor ziet, kwamen we in een alleraardigst stadje (14), waar we bij Antje's Zaliger knagedachtenis verrrukkelijke vlaaien aten, waarvoor trouwens de heele pro vincie, waarin dat stadje ligt, beroemd is. "We aten ze ook in onze volgende stopplaats, een stad (15), die aan twee rivieren ligt, zetel van een bisschop is en de eenige kathedraal vèin Nederland bezit. Den vierden dag ging het weer Noordwaarts, naar eep fraaie, oude stad (16), waarschijnlijk de oudste van ons land, gesMcht door cTe Kelten en na de verovering van Gallië door Ju- lius Caesar bezet en versterkt. Zij was een der meest geliefde verblijfplaatsen van Karei den Grooten. We hebben er heel wat geschiedkundige herinnerin gen gezien, maar willen jullie wel ge looven, dat ik daarna echt trek in wat lekkers had? Ik hoefde er overigens niet lang op te wachten, want in de volgende stad (17) die we bereikten, kochten we wel een pond meisjes, die in het heele land beroemd zijn, en iij de daarop volgende pleisterplaats (18) kon ik trouwöhs mijn hart ophalen aan koelt, die ook-in het heele ïand een uitstekenden naarm heeft. Dien avond overnachtten we in een stad (19), waar ik oplettend d^ handen van alle raen- schen bekeek, want ik dacht, dat daar iets bijzonders aan te zien was; ze noe- vijfden dag sloegen we in een klein stadje (20) boter in; die is daar be- men die lui- immers blauwvingers. Den roemd, kluiten noemt men ze. 'sAvonds kwamen we in een groote Stad (244, waar ik verrukkelijke molleboonen ge geten heb, en den volgenden dag heb ik in de hoofdstad (22) van een andere provincie, waaruit de befaamde drab belkoeken komen, een flinke hoeveel heid van die lekkernij gekocht. Van daaruit gingen we weer in Zuidelijke richting, en na nog in een aardig dorp (23), dat het Venetië van het Noorden genoemd wordt, wat gepunterd te heb ben, kwamen we in een stad (24), die beroemd is om zijn uien." „Uien, oom?" „Ja, maar dat moet je nou nief te letterlijk opvatten. Daar gingen we op de boot, en die bracht ons naar een groote stad (25); wil je wel gelooven, dat de zeereis me hongerig maakte, en ik was dan ook blij 7n die stad een behoorlijk aantal korstjes te kunnen eten. Van daaruit maakten we nog een uitstapje, waarbij we terecht kwamen in een aardig, oud stadje (26)N waar FEUILLETON door HANS POSSENDORF Deze flinke zeeman, mr. "Robinson, was Eromanga's speciale vriend. Hij was een groote magere man van vijftig jaar, afkomstig uit Welling ton in Nieuw-Zeeland en had een donkerbruine gelaatskleur. Hij be weerde, dat zijn grootvader En- gelschman was geweest en dat hij van hem zijn Britschen naam .had, doch van zijn bloed scheen hij niet alleen het volle vertrouwen van Ero- manga, doch ook van haar vader. Na een voorspoedige reis van 12 dagen voer het jacht in den morgen van 15 Mei tusschen de koraaleilan den door de kleine flaveri van het Donderdagseiland binnen. Het was het mooiste jaargetijde voor de Tor- resstraat, want de nioessonregens hadden pa3 enkele weken geleden opgehouden. Het eiland en zijn vele kleine,' omlfggende eilandjes preikten nog met weelderig groen en de fris- sche passaatwind had alle wolken weggevaagd, zoodat water en hemel vlekkeloos blauw straalden. Het filiaal van Kuan-Lung Co. op het Donderdagseiland, maakte niet bepaald een impossanten in druk. De magazijnen bestonden uit een paar lage, met gegolfd ijzer bedekte loodsen, doch borgen schat ten aan parelmoer eri andere zee producten. De pareloogst van het seizoen ïag veilig geborgen in de brandkast van den heer Merkels, den leider van het filiaal. Het bedrijf was reeds in vollen gang, want het Seizoen voor de parelvisscherjj was half April begon nen. De heer Merkel, eeri Duitscher, die reeds twintig jaar in Australië woonde en Uchiyama, de comman dant van den Japanschen duiker staf, waren in de beste stemming, toen ze den chef en zijn dochtertje begroetten. De oogst aan parelmoer en parelen was reeds in deze enkele weken zeer belangrijk gèweest, zoo- dat er eeri flinke tantième voor de beide heeren afviel. De firma Kuan-Lung Co. had namelijk de beste Japansche duikers in dienst, die meestal vijftig meter diep werkten, waar de kostbaarste oesters lagen. Alfano en Eronjanga inspecteer den dadelijk na aankomst het be drijf in de loodsen. Daar worden de oesterschepen door inboorlingen ge reinigd, gedroogd, gesorteerd en in kisten verpakt. Uchiyama en Merkel vergezelden hun chef op dezen rond gang, beantwoordden zijn vragen en vertelden wat er vodr nieuws was. „Hoe lang is het geleden, dat mijnheer Kuan-Lung hier was?" in formeerde Alfano. „Ik had gehoopt hem hier nog aan te treffen, dan flfe ik me de reis naar Dobo kun nen besparen." „Hij as drie weken geleden van Cooktown lfler gekomen, toen heeft u hem toch ook gesproken,'1 ant woordde AJerkel. „Hij is maar een dag hier geweest en is toen door gereisd naar Dobo." „Daar kun je trotsch op zijn, beste mijnheer Merkel," riep Alfano en klopte den braven Wurtemberger op- den schouder. De wantrouwige Chi nees moest wel een zeer groot ver trouwen in dezen filiaalleider stel len, dat hij het bij zoo'n vluchtig be zoek liet blijven. „En gaat alles goed met de duikers?" wendde Rocco zich nu tot Uchiyama. „Ja, nu wel," verzekerde de Ja panner in slecht Engelsch. „Maar een week geleden bijna wij verloren duiker Nakamura; mijn beste man. Nakamura duiken 220 voet diep dan vindt veel ^groote schelpen, blijft onder te lang, geeft geen antwoord op onze teekens. Toen langzaam op getrokken Nakamura 'heel stijf, heel lam, als dood." Het was het typische ongeval ge weest, waarvan moedige diepzee duikers zoo vaak het slachtoffer worden. De ontzettende druk van het water was voor het lichaam te groot gfêweest en de verandering, van druk bij het, tegen de voor schriften in, te snel optrekken, had de rest -gedaan en dén duiker totaal verlamd. Doch in dit geval was het, zooals Uchiyama berichtte, gelukt, den duiker te redden door hem on middellijk weer 60 voet te -laten zakken en' hem op die diepte een paar uur in het water te laten han gen. „Zie je wel, Eromanga," wendde Rocco zich tot zijn dochtertje. „Nu zul je toch wel gelooven, hoe ge vaarlijk het is." „Ik behoef toch ook niet dadelijk 200 voet diep te gaan," meende het kind. Het was al lang haar wensch om eens in een echt duikerpak met den kap op net als de Japanners te mogen duiken om de wonderen daar beneden op den bodem der zee rus tig te kunnen bekijken. Zooals ze van de Japanners gehoord had moest de kleurenpracht en veelvul digheid der vïsschen, schelpen en ko ralen op die diepte verre alles over treffen wat 'Eromanga ooit gezien had, want bij het naakt duiken met deinboorlingen in Guadalcanar was ze nooit dieper dan dertig voet on der den zeespiegel geweest. (Wordt vervolgd; Officieele mededeeliogen AFDEKKEN VAN STROOMIJTEN. Het is iebleken, dat door de betrok ken verbouwers niet steeds de noodige zorg aan den dag wordt gelegd ten aan zien van het afdekken van stroo, het welk na afdorsching in mijten wordt gezet. In verband hiermede vestigt de P.I. C.A. voor Noordholland te Alkmaar er nog eens nadrukkelijk de aandacht op, dat stroo een crisisproduct is, en dat degene, die voor een goede bewa ring van stroo niet zorgdraagt, straf baar is. In dit verband wordt verwe zen naar art. 2 en 9 van het Voedsel- voorzieningbesluit. Op de naleving van de voorschrif ten lal strenge controle worden uitge oefend. NON FERRO METALEN VOOR UIT VOERING DUITSCHE ORDERS. De Directie van het Rijksbureau voor Non-ferro Matelen ma^tt be kend, dat alle „Metalldeclpingsbe- scheide", welke gedateerd zijn op 31 Maart 1942 Of eerder, per 30 Septem ber 1942 komen te vervallen. Na dezen datum kunnen op deze „Metalldec- kungsbescheide" in den regel geen koopvergunningen of „Beschaffungsbe staetigungen" meer worden afgegeven. Op „Metalldeckungsbescheide" van 31 Maart 1942 en eerder kunnen verwer kingsvergunningen nog slechts dan worden afgegeven, indien op het be trokken „Metalldeckungsbescheid" óf reeds een koopvergunning óf „Beschaf- fungsbestaetigung" voor deze partij is afgegeven, óf indien "'het materiaal reeds voorradig is. „Beschaffungsbestaetigungen" kun nen op deze „Metalldeskungsbeschei- de' 'slechts tot 30 September 1942 wor den aangevraagd. Vóór dien aange vraagde „Beschaffungsbestaetigungen" behouden ook na dezen datum hun geldigheid. Houder^ van.ingeyolge de ze regeling vervallen zijhde „Metall deckungsbescheide", die voor het uit voeren van een Duitsche opdracht nog non-ferro metalen moeten aanschaffen, moeten zich met hun Duitschen op drachtgever in verbinding stellep en een nieuwe matriaaldekking aanvra gen (zgn. „Nachtontinentierung"). De ze nieuwe contingentsloewijzing C.Me- tallschein" c.q., „Metalluebèrtragungs- schein") moet wederom op >de beken de wijze bij de Zëntralauftragsstelle worden ingediend. Men moet er reke ning mede houden, dat de „Metalldec kungsbescheide", uitgeschreven op April 1942 of later, per 31 December 1942 zullen vervallen. Voor het overi ge wordt verwezen naar de aanvul- lings^irculaire no. 300A, welke binnen kort verschijnt. LEIDENDE SPORTORGANISATIES. In verband met de vele verzoeken om inlichtingen, die het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kui tuurbescherming langs telefonischen weg bereiken,' wordt bekend gpmaakt, dat door den Secretaris-Generaal van dit Departement voor de hieronder aangegeven takken van sport de daar achter vermelde organisaties al^ '„lei dende sportorganisaties" zijn aangewe zen: Athletiek: Nederlandsche Athletiek- Unie, Gravin Beatrixstraat 30, Gouda. Biljartspel: Nederlandsche Biljart bond, Bronckhorststraat 25 hs., Amster- dam-Z. Bokssport: Nederlandsche Boksbond, Weteringschans 105 hs., Amsterdam- C. Cricketspel: Nederlandsche Cricket bond, Oude 's-Gravelandscheweg 7, Bussum. Gymnastiek: Nederlandsche Gymnas tiek Verbond, Leidschegracht 50, Am sterdam-O. Handbalspel: Nederlandsche Hand bal Verbond, Schollenbrugstraat 6, Amstèrdam-O. Handboogsport: Nederlandsche Bond van Handboogschutterijen, Anna Pau- lownastraat la, Eindhoven. Hockeyspel Nederlandsche Hockey Bond, 's-Gravenhaagsche Weg 144, Hil versum. Honkbalspel: Nederlandsche Honk- balbond, Dr. Gerkestraat 18b, Zand- voort. Jiu Jitsu: Nederlandsche Jiu Jitsu Bond, Spotvogellaan 38, 's-Gravenha- ge. Kaatsspel: Nederlandsche Kaatsbond, Jan Bogtstrastraat 29, Franeker. Kanosport: Nederlandsche Kano Bond, Goudreinetstraat 155, 's-Graven- hage. •Kegelsport: Nederlandsche Kegel bond, Pomonalaan 42, 's-Gravenhage. Kolfspel: Nederlandsche Kolfbond, Stationsstraat 57, Koog u. d. Zaan. Korfbalspel: Nederlandsche Kolfbal- bond, Vierambachtsstraat 116b, Rotter- dahn-W. Krachtsport: Nederlandsche Kracht sportbond, Stadhoudersstraat 3, Arn hem. Roeïsport: Nederlandsche Roeibond, de Genestetweg 8, Bloemendaal. iets lekkersflte snoepen viel: moppen! En ik heb gesnoept, daar kun je van op aan! Toen waren al mijn bonpen op en mijn vacantie langzamerhand om, en we gingen terug naar huis; maar onderweg keken we in een klein, heel mooi stadje (27), toch nog naar een paar van die lekkere ronde kaas jes, die ze daar maken en die over de heele wereld beroemd zijn. Jammer, dat onze bonnen ,op waren!" Hoewel oom Zebedeus Piekermans geen enkelen plaatsnaam genoemd had, wisten zijn neefjes toch onmiddellijk, waar hij zooal geweest was. Gij ook, lezer? Schrijf dan op een vel papier de in Zebedeus' snoeprels verhaal op gegeven cijfers onder elkaar, en vul daar achter de namen der plaatsen, waarop zij betrekking hebben, in. OPLOSSINGEN. OPLOSSINGEN worden ingewacht tot en met Zaterdag 26 Septem- ber i.s. Zij moeten in gesloten enveloppe ingezonden worden aan REDACTIE DAGBLAD VOOR NOORD-HOLLAND. SCHAGEN. Op de enveloppe duidelijk vermelden het woord: „Prijsvraag". Wij hopen in staat te zijn noc voor het einde der daaropvolgende week den uitslag van deze prijsvraag te kun nen publiceeren. PRIJZEN. Voor de goedeoplossingen worden de volgende prijzen beschikbaar ge steld (zoo noodig beslist het lot): Hoofdprijs tien gulden. Twee prijzen van f 2.50. Vijf prijzen van f 1. Correspondentie over dit onderwerp kan niet gevoerd worden. Rugbyspel: Nederlandsche Rugby bond, Olympiakade 51, Amsterdam-Z. Schaatsenrijden: Nederl. Schaatsen- rijdersbond, p.a. Mr. C. P. Eecen Gzn., Oudkarspel. Schermsport: Nederlandsche Ama teur Schermbond, Van Blankenburg straat 3la, 's-Gravenhage. Schietsport: Vereeniging van Neder landsche Scherpschutters, Utrecht- schestraat 329, de Bilt. Skisport: Nederlandsche Ski Bond, Laan van Meerdervoort 52, 's-Gravën- hage. Squash Racketsspel: Ne'derlandsche Squahs Raskets Bond, Wittevrouwen- singel 26j Utrecht. Tafeltennisspel: Nederlandsche Tafel- tennisbond, Apeldoornscheweg 192, Arnhem. Tennisspel: Nederlandsche Lawn- Tennis Bond, Albertinestraat 7, 's-Gra venhage. Voetoalspel: Nederlandsche Voetbal bond, van der Spiegelstraat 21, 's-Gra venhage. Wandelsport: Nederlandsche Wandel sport Bond, Zaanenlaan 55, Haarlem. Zeil- en Motorbootsport: Verbonden Nederlandsche Watersport Vereeniging N.Z. Voorburgwal 104, Amsterdam-C. Wielren^port: Nederlandsche Wiel- ren Unie, Anna Paulownaplein 3, 'sGravenhage. IJshockeyspel: Nederlandsche IJs hockey Bond, Gooilandscheweg 1, Bussum. Zwemmen: Nederlandsche Zwem- en Reddingshond, Laan van Minsweerd 7bis, Utrecht. Voorloopig als leidende organisatie aangewezen: Autosport: Nederlandsche Automo bielclub, Koninginnegracht 37, 's-Gra venhage. Golf spel: Nederlandsche Golf Comi té, Groot Hertoginnelaan 30, 's-Gra venhage. Motorsport: Nederlandsche Motor- wielrijdersver., 2e v. d. Boschstraat 38, 's-Gravenhage. Tevens wordt medegedeeld, dat voor dammen en schaken als leidende orga nisaties zijn aangewezen: Dammen: Nederlandsche Dafnbónd, Willemstraat 15, Dordrecht. Schaken: Nederlandsche Schaak bond, van Speykstraat 2, Utrecht. INLEVERING BONNEN „24" PETROLEUMKAARTEN, S EN T. D^ Secretaris-Generaal van het De partement van Handel, Nijverheid -en Scheepvaart maakt bet volgende be kend met betrekking tot het inleveren door détaillisten en grossiers der bon nen „24" van de petroleumkaarten S en T, welke bonnen recht geven op het koopen van één rantsoen kaarsen." Détaillisten kunnen de bonnen „24" van de petroleumkaarten - S en T tot en met 10 Octobv 1942 bij de distribu tiediensten inleveren, met dien ver stande, dat zij de overgehouden rant soenbonnen tot een maximum van 9 stuks doorgeven aan de grossiers. Eveneens dienen détaillisten, die het voorgeschreven minimum aantal van 40 stuks niet kunnen bereiken, alle in hun bezit zijnde bovengenoemde bon nen over te geven aan de grossiers. De grossiers kunnen alle-in hun bezit zijnde bonnen „24" der petroleumkaart S en T tot en met 16 October 1942 bij de distributiediensten inleveren. RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 18 SEPTEMBER. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Zang In den ochtend (gr. pl.>. 7.30 B.N.O.: Nleuws^richten. 7.40 Marschen en marschllederen (gr. pl.)ë.30 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.40 Goede manleren, hoofdstuk XI, 8.50 Rotterdamsch Phllharmonlsch orkest (opn.). 9.00 Bekende zangers (gr. pl.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9.40 Gino Bordln en zijn ensemble (gr. pl.). 10.00 Ensemble Willy Kok en solist. 10.30 Voordracht. 10.45 Ensemble Willy Kok. 11.15 Concertgebouw orkest (opn.). 12.00 Almanak. 12.05 Solisten- concert. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijk» berichten. 13.00 Om en om programma. 14.00 De Filmband rolt. 16.00 Klassieke kamer muziek (gr. pl.). 16.45 B.N.O.: Nieuws-, zake lijke beursberichten. 17.00 Orgelconcert. 17.80 Hier ls de Poppenkast II. 18.00 Parade der prijswinnaars. 18.40 BerHjnsch'Phllharmonlsch orkest (gr. pl.). 19.00 Neerlands stem van het Oostfront. 19.15 Bielefelder Kinderkoor (gr. pl.). 19io B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 BN.O.: Binnenlandsch zakelijk praatje. 19.50 Slotconcert van het Nederlandsche Radio- Muziekfeest. Omroep-Symphonle orkest en solist. (Intermezzo: PianMpel). (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Sympho- nle-Orkest (gr. pi.). 22.15 Liefdeszang (gr. pl.). 23.1524.00 Liefdesnacht (gr. pl.). Hilversum II. 30115 m. 7.157.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtend gymnastiek. 7.50 Sportnieuws. 8.bo Hoe staat het met den schapenstape), causerie. 8.15 Werken van Anton Dvorak (gr. pl.). 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.40 Mozartprogram- (gr. pl.). 9.00 Mlliza. Korjus en Enzo da Muro Loman (gr. pl.). 9.15 Voor de huls vrouw. 9.20 Pranz von Flotowprogramma (gr. pl.). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 .Planovoordracht. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Scala orkest van Milaan (gr. pl.). 11.30 Melodlsten en gramofoonmuzlek. 12.30 Pro gramma-Overzicht. 12.35 Operette-Muziek gr. pl.). 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Streekcultuur. 13.30 Wagner- Llszt (gr. pl.). 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Aansluiting met de tentoonstelling „Vlêr eeuwen Nèderlandsch Muziekleven": Solisten concert. 15.15 Orgelconcert (gr. pl - 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Planovoordracht. 16.30 Hoorn en orkest (gr. pl.). 16.45 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.00 Voor de jeugd.^T.SO Koor-concert (gr. pl.). 17.45 Belaardconcert. 18.00 Het wekeljjksche sportpraatje. 18.15 Gramofoonmuzlek. 18.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 18.40' 8p(egel van den dag. 18.50 B.N.O.: De Jordaner vertelt over sociale nooden.. 19,00 Het Meistersextet (gr. pl.). i9.15 'Mannen ln dienst van ons volk. 19.30 Luisterspel: „Deventer". 20.00 'I.N.O.: Engelsche uitzending: „Holland's politieel aspects". (Voor de Radio-Centrales: Planosoli, gr. pl.). Vanaf 20.15, alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbin ding met de studio beschikken. 20.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest en solist en Dameskoor „Aethercharme". 21.00 Solisten- défilé (gr. pl.). 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Leidende staatslieden schröven. 22.10 AvondwUding. 22.20—24.00 Zie Hilver sum Hoofdredacteur A. R. Jonker Plaatsverv van den hoofdred... builenl en stadsnieuws Den Hel ler A C van Kampen Binnen- 'and alg report en streeknieuws A Eriks. Haagsch redacteur P. E H M Verberne. Den Haag. Verantwoordelijk voor de adver tenties. Schager editie G Schoorl, Schagen. Verantwoordelijk voor de advertenties, Heldersche editie J. Visser, Den Helder.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2