Het- achtjarig bestaan van den Jeugdstorm POLITIUECHTEII Bloedig familieduel ia woonwagenkamp w Koffie en thee zonder suiker £cfiatxn HdjucMKai-Kcd Ontwakende jeugd (vervolg van Dag. 1). Zij verloren vriendjes, in hun klasse kwamen zij alleen te staan, zij trotseerden de geniepige, plage rijtjes van hen. die ..paedagogen" heeten te zijn. De stormers en storm sters. echter stonden pal. Verstande-, li.lk konden zij het niet beredenee- j ren, hun niet bedriegende gev.oel zei hun eoljter. dat zij voor iets goeds, voor iets schoons op de bres stonden. Nog hebben zij veel te verduren, de leden van den jeugdstorm. En de jeugdstorm moet wel alles voor hen beteekenen. Dat zij. ondanks alles, trouw blijven aan hun jeugdbewe ging. Het Europeesche jeugdver- bond. Dezer .dagen is in Weenen een Europeesch jeugdverbond opgericht In elk land van Europa strijden jon gens en meisjes onder dezelfde moei lijkheden voor de nationale bewust wording van hun land. Slechts in Duitschland en Italië is de strijd reeds'tot een goed einde gevoerd en het voorbeeld in deze landen in het bewustzijn voor een heerlijke zaak te strijden, welke strijd, gewonnen zijnde, grenzelooze perspectieven opent. Grenzelooze perspectieven. Voorbeelden? De jeugd van Duitsch land en Italië bereiken op de Euro peesche jeugdlanden wedstrijden re sultaten van internationaal gehalte: en dat zijn dan jongens en meisjes tot 19 jaar. Op de cultuurbij eenkomst der Europeesche jeugd in Weimar en Florence speelden Duitsche en Ita- liaanscne jeugdkorpsen op een wij ze. waarvoor geen woorden te vin den waren. Jongens en meisjes jon ger dan 19 jaar. In welk land gebeurt het, dat de jeugd een werkzaam aandeel heeft in de totale cultuur van haar volk? Waar komt het voor, dat de jeugd zelf een welhaast onbegrijpelijke kunstzin ont plooit? In Duitschland en Italië ge beurt het. Hoe zou het gros der Ne- deriapdschejeugd van het oogenblik ziel? gedragen wanneer zij vier uren lang in'een schouwburg zou moeten zitten om een opera aan te hooren. De Duitsche jeugd geniet van Wagner, die Meistersaenger vonNuernburg. Onbegrijpelijk? Onbestaanbaar? Neen, begrip voor -de jeugd en een zuiver af gestelde opvoeding. En dit alles is ook het voorland der Nederlandsche jeugd. Ook in de Nederlandsche jeugd slui meren krachten, die slechts op ontwa ken wachten. Onze jeugd behoeft'niets onder te doen voor welke jeugd ter wereld dan ook. Ontwakende jeugd. 0< Het voilé volksche leven zal ook de Nederlandsche jeugd bereiken, ja, de jeugd zal dit volksche leven bezielen met haar geestkracht, met haar dadendrang, Niet alleen de uiterlijke moed van een de Ruyter en een Tromp" zullen tot de jeugd spreken, maar ook de innerlijke grootheid vsn een Vondël en een Rembrandt. En dit zal dan geen leege napraterij zijn, maar diepste belevenis. Zoo weet de jeugdstorm het toekom stige leven en streven van de geheele Jarenlang ondrage lijke hoofdpijn. Thans weer plezier in het werk. Mevrouw M. G. te W. schrijft, dd 18-7-'40: „Tien jaar lang kwelde mij ondra gelijke hoofdpijn. Nadat ik evenwel een kuur jnet Ovaal- 1 tjes heb gevplgd, zijn de pijnen geheel verdwenen. Nu <joe ik weer met plezier mün werk." Bi: rheumatiek, ischias, spit. verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn hel pen de Ovaaltjes van het Trineral Agentschap. Deze hebben geen schade lijken invloed op hart, maag en dar men. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trineral* Agentschap, Nassaukade 373, Amsterdam. Nederlandsche jeugd te zullen vormen, inhoudsvol en diep doorleefd zal dit leven en streven zijn. Met volste over tuiging zal de jeugd tegen het leven „ja" kunnen en durven zeggen. Een krachtig, sterk en gehard, een levend volk zal uit "deze jeugd groeien. Het is de jeugd, die zal beslissen over het zijn of niet zijn va:» ons volk en de jeugdstorm beteekent leven voor ons volk. Aan den vooravond van het acht jarig bestaan staat een jeugdstorm in geheel ons Nederland aangetre den om den strUd, welke achter hem ligt, te gedenken en ziïh te bezinnen óp den strijd om de toe komst van volk en vaderland, wel ke nog komen gaat, een vaderland, dat zich een eervolle plaats zal verwerven ln het nieuwe Europa, dat geboren wordt. Elkaar met hakmessen te 's-HERTOGENBOSCH. 22 Sept. Op 12 Juli van het vorig jaar kre gen in het woonwagenkamp te Hel mond twee zwagers, tussofren wie de verhouding allang niet meer voorbeeldig genoemd kon worden, het met elkaar aan den stok. De köopman P. H. viel zijn zwager P. met een hakmes aan. waarna deze zich in zijn wagen terugtrok en eveneehs een hakmes te voorschijn faalde. Inslen wagen werd het duel voortgezet, waarbij beide flinke ver wondingen opliepen. Het Bossche Hof kreeg vandaag den nasleep van het gebeuren te be handelen. De verdachte H.. die door de rechtbank tot 2 maanden was veroordeeld, was niet verschenen. Naar het scheen, was hij echter al weer wegens een ander delict ge detineerd. De aangevallen zwager P. was er echter wel en hing een romantisch gekleurd verhaal van 't gebeurde op. dat de president af tak met de opmerking: ..Maar U hebt hem toch veel erger geraakt dan hü U. U hebt hem een vinger afgesneden en hem ook nog andere verwondingen toegebracht Getuige: ..Dat wjas maar afweer, en trouwens, ik heb mijn straf van twee maanden eerlijk uitgezeten en was er tevreden mee." De advocaat-generaal wilde het voor den niet-verschenen verdachte die op zijn zwager zou zijn? losge stormd onder de kreet ..Ik snij ie je ooren af" om daarna deze bedrei ging te vervolmaken met ..Nee. ik snij je je kop af" niet- zwaarder ma ken. daar de aangevallene hem ook al duchtig had afgestraft en eischte bevestiging van bet vonnis der rechtbank. Uitspraak over 14 dagen. INSTELLING GOUD. EN ZILVER- REGISTER. In de Ned. St. Crt. is opgenomen een beschikking van de secr.-gen. van H., Nijv. en Sch., van Fin. en Justitie tot instelling van een goud en zilverregister. Hierbij wordt bepaald, dat fa brikanten, groothandelaars en kleinhandelaars in een door 'Of vanwege den diirècteur van het rijksbureau voor jion-ferro metalen genummerd en gewaarmerkt regis ter aanteekening moeten houden van alle transacties met goud- en zilverwerken, oud goud en oud zilver. Een gemakkelijk nummer Dat gironummer van ons fonds, dat is een gemakkelijk te onthouden num mer. 4 3 2 1 0 0. U telt maar van 4 naar 0. Bovendien, de som der cijfers is 10. Als u -dat eenmaal in de gaten houdt, dan vergeet u het niet meer, dan weet u direct, 4 3 2 1 0 0 dat is het gironummer van het Verzorgingsfonds Maar landgenoot, dan ook niet ver geten .geregeld op dit nummer te stor ten, weet het. ons verzorgingsfonds maakt het mogelijk geregeld pakketten naar het Oostrfont te zenden. Pakket ten met boeken, tijdschriften, schrijfbe- noodigdheden, sigaretten, tabak, siga ren, versnaperingen en nuttige ge bruiksvoorwerpen, alles voor onze dap pere Oostfrontstrijders. 432 1 00. Begint u met deze cijfers op te schrijven en in uw notitieboekje, en op een overschrijfbiljet voor de gi ro. Door dit laatste versterkt u meteen het verzorgingsfonds van het Vrijwilli gerslegioen „Nederland", Koning®ne- gracht 22 te 's-Gravenhage. Hotels en ^afé's krijgen geen suiker voor het zoetfen van dranken. 's-GRAVENHAGÊ, 22 Sept. Met ingang van 4 October 1942 zullen de hotels, café's en restaurants niet meer in de gelegenheid zijn suiker bij koffie en thee te geven of bij de bereiding van andere dranken te gebruiken, al dus deelt het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd me de. Bij het ingaan van de nieuwe toe*1 wijzingsperiode zal namelijk de ver strekking van suiker voor datdoel stopgezet worden. Het is de bedoeling hotels en café's uitsluitend suiker te verstrakken voor het bereiden van spij zen en niet meer voor het zoeten van dranken. Enkele geneesmiddelen slechts op recept Nieuwe bevoegdheid voor het Rijksbureau voor Genees- en Verbandmiddelen. 's-GRAVENHAGE, 22 Sept. Door de in de Staatscourant 'van 21 Septem ber bekend gemaakte wijziging van de Geneesmiddelenbeschikking 1939 no. 1, heeft de Directeur van het Rijksbu reau voor Genees- en Verbandmidde len de bevoegdheid gekregen te bepa len, dat een aantal geneesmiddelen slechts op recept zal mogen' worden verkocht. Deze geneesmiddelen zijn in suline, jodium en jodiumverbindingen, theobromine en de zouten daarvan, theophyline en de zouten daarvan, cof- feïne en de-zouten daarvan, alle zgn. chemotherapeutica, ook die onder merknamen worden verkocht, alle zgn. „wek-aminen" (die onder merknamen worden verhandeld inbegrepen), liquor cresolï saponatus, levertraan en eau dè cologne. De -geneeskundige hoofdin specteur voor de volksgezondheid heeft aan de artsen reeds aanwijzingen gege ven ten aanzien van het uitgeven van recepten voor levertraan en voor in suline. Deze aanwijzingen blijven on veranderd geldig. Om het kampioenschap van Nederland Dr. Euwe wint de tweede party. De tweede partij, die gisteravond werd gespeeld, gaf de lievelingsopening van Van den Hoek, de Engelsche, te zien, Hij beleefde hiervan echter niet veel plezier, want een onnauwkeurig- hied in de opening kostte hem een kostbaren pion. Öe voorsprong in ont wikkeling van wit werd door voorzich tig manoeuvreeren van Euwe geleide lijk teniet gedaan. Nadat de zwarte stelling tegen alle dreigingen weer stand kon bieden, nam Euwe het ini tiatief over, waarna de witte stelling als een kaartenhuis ineenstortte. Reeds na 24 zetten was het plett in het voor deel van den kampioen beslecht. De derde partij wordt hedenavond gespeeld in het Nationaal Schaakge bouw te Den Haag van 17—22 uur. Van alles Arat uit dorp en stad LIJK GEÏDENTIFICEERD Het lijk van een bejaarden man, dat vorige week Dinsdag 'in' d,e Scheveningsche Boschj.es werd ge vonden^ en waaromtrent de Haag- sche politie inlichtingen verzocht, is geïdentificeerd. Het is dat .van den 69-jarigen E. E. D., voorheen woonachtig in de residentie. Er blijkt geen misdrijf in het* spel. 23 PERCEELEN AFGESLOTEN VAN LICHT Tengevolge van de eergisteren gehouden contröle op de naleving der veindursteringsvoor schriften zijn in DenvHaag 23 per- ceelen voor drie dagen afgesloten van het lichtnet. LICHT-AFSNIJDING IN DE MAASSTAD BIJ NIET VOLDOEN DE VERDUISTERING Sinds bij openbare bekendmaking door den burgemeester van Rotterdam is be paald, dat bij niet voldoende ver duisteren .zou worden overgegaan tot het afsnijden van den toevoer van de lichtvoorziening voor een tijdvak van drie dagen is sinds 19 September reeds in 132 gevallen tot lichtafsnijding moeten .worden over gegaan. KOENRAAD VAN DEN ARBEIDSDIENST Even geduld.... een kleinigheid Snoep óp bon 377 Aflevering mag reeds plaats vinden. 's-GRAVENHAGE, 22 Sept. Aange zien er misverstand blijkt te bestaan omtrent de vi;aag of het al dan niet geoorloofd ,is reeds thans versnaperin gen af te leveren op bon „Algemeen 377" wordt van bevoegde zijde medege deeld, dat dit inderdaadf is toegestaan. Uiteraard zullen detaillisten, die reeds thans op dezen bon afleveren er "rekening mede moeten houden, dat zij .bij herbevoorrading op dezen bon met minder gangbare artikelen gen'oegen zullen ihoeten nemen. DE OVERHEIDSVOORSCHRIF TEN TEN AANZIEN VAN HET AREN LEZEN. Men deelt ons mede. dat in de voorschriften ten aanzien^van gele zen aren eenige verandering is ge komen. Met ingang van heden worden geen dorschvergunningen meer afgegeven, zoodat gelezen aren niet meer od de bouwbedrijven te gelijk met het graan van den be treffen den boer kunnen worden ge- dorscht. Vervoerbewijzen. worden in verband daarmee voor taan slechts afgegeven "voor onge- dorscht graan. .Officieele mededeelmgen HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN EN KEUKENGEREI. Ingevolge de bekendmaking in de Staatscourant van 21 September 1942 is het koop-, verkoop- en afleverings verbod voor metalen huishoudelijke artikelen of keukengerei in dier voege gewijzigd, dat 1., fabrikanten, importeurs, grossiers en detailtamdelaren slechts de onder sub 2 genne'mde geëmailleerd of gegal vaniseerd ijzeren of aluminium artike len niet mogen koopen, verkoopen of afleveren zonder vergunning van den Directeur van het Bureau voor de Me talen verwerkende Industrie. Dit betee kent, dat in tegenstelling met de be staande regeling, artikelen, welke uit andere metalen, b.v. blik zijn vervaar digd wel zonder vergunning kunnen worden gekocht, verkocht of afgele verd; 2. het aantal artikelen, waarvoor het verbod geldt, wordt uitgebreid zoodat het koopen, verkoopen of afle veren'van de volgende artikelen in ge- emailleerde, (gegalvaniseerde of alu minium uitvoering zonder vergunning van den Directeur van het Bureau voor de Metalen verwerkende Industrie is verboden: afwaschbakken, bedkruiken, beiers, borden, bra^jsleden, deksels, drinkbussen, eetketels, emmers, etens dragers, inmaakketels, ketels (alle soorten), koekepannen, koffiekannen, lepels (alle soorten), marmieten, melk kannen, melkkokers, pannen (alle soor ten), schalen, schotels, schuimspanen, steriliseerkfctels (met en zonder inzet), teilen, theepotten, vergieten, waschke- tels (met en zonder rooster), waschke- tels (met en zonder zak),, waterkannen zeeften voor .waschketels. GELDIGHEIDSDUUR KAASTOÉ- WIJZINGEN. De Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Vissche- rij maakt bekend, dat de geldigheids duur van de toewijzingen voor kaas met een vervaldatum gelegen ia het tijdvak van 1 September tot en met 15 October 1942 is verlengd tot en met 15 October 1942. Neerlands jeugd luistert naar 1 Het radio-programma „Dag van de Jeugd". Ter herdenking van den „Dag van den ouden jeugdstorm" op Zaterdag 26 September a.s. wordt de Nederland sche jeugd in staat gesteld om via de radio eenige hoogtepunten van dien dag mede te beleven. Deze dag, die voor de jeugd in het algemeen en voor de jeugóstormers in het bijzonder van groot belang is, om dat zij ons de oprichting van den jeugd storm nu acht jaar geleden in herin nering brengt, wordt ingeluid om: 8.15 uur: over den, zender Hilversum 2 klinkt het liefl „Schoon klaart de dag", Neerlands jeugd zendt een groet aan de stormers, die aan het Oostfront strijden. 12.35: „Wij trekken' langs de banen". Een overzicht van het werk van de stormsters in den nationalen jeugd storm 15.0015.15 uur: De hoofdstormer C. van Geelkerken spreekt tot de Neder landsche jeugd. 15.15—16.00 uur: „Paddeltje, de scheepsjongen van Michiel.de Ruyter". Een groote luisterspel voor de jeugd, naar het gelijknamige op het jeugd- congres te Weimar bekroonde congres boek van Johan Been. 16.00—16.15 uur: „Toe dan jongens, handen uit de mouwen'de Haagsche zangschaar zingt voor de microfoon. 18.40—18.50 uur: „Spiegel van den dag". Reportage van de kranslegging op de graven van een Duitschen- en een Nederlandschen soldaat op den Grebbeberg, door den jeugdstorm. Uit zending van de rede gehouden door den stafchef van den nationalen jeugd storm, opper-banheer Quispel, tijdens deze plechtigheid. Stemt dus'af Zaterdag 6 September a.s. op Hilversum 2 en luistert op bo venstaande tijdstippen. FEUILLETON door HANS POSSENDORF 28 In het bij het Golden Gate Park gelegen huis van den reeder Alfano, zat men in vroolijken kring aan tafel. Alfano's schoonvader was den dag te voren uit Pennsylvanië, waar hij woonde, voor een lang bezoek naar San Krancisco gekomen. Ter •eere van hem waren vandaag en- - kele intieme vrienden des huizes aan tafel genoodigd, waaronder ook Percy McKen'na, de jonge compag non van Alfano. Tegen het eind van den maaltgd trad een bediende achter den stoel van Alfano en fluisterde hem een paar woorden in het oor. Alfano wendde met een ruk het hoofd om en keek den man ontsteld aan. Toen beheerschte hg zich en bracht bliksemsnel zijn vinger aan dé lippen, fiè bediende begreep ter stond, dat zijn meester wilde dat hij zweeg over het aangediende be- Het ontging mevrouw Alfano ech ter niet, dat haar man opvallend bleek was toen hij ópstond en met een vluchtig excuus de kamer ver liet Om geen opzien te verwekken, babbelde ze met gehuichelde onbe vangenheid verder met haar tafel buurman, doch ze had intusschen het gevoel, dat er' iets pijnlyks ge beurd was. Met onvasten tred, de hand tegen het voorhoofd gedrukt betrad de reeder Alfano het salon. Bijna tege lijkertijd opende de bediende de te genover liggende deur, liet den be zoeker en het kind binnen en sloot de deur weer achter hen. Een paar oogenblikken staarden de mannen elkaar sprakeloos van op winding aan, hoewei die opwinding van verschillenden aard was. Toen stak Rocco Alfano zijn broer beide handen toe: „Livio! Je leeft! M\jn God, wat is dat heerlijk!" Het kwam er heesch, bijna fluisterend uit, de blijdschap verstikte zgn stem. „Ben... ben... je... uit Nieuw- Caledonië... gevlucht?" stamelde Li vio Alfano en liet zijn Vvan. zenuw achtigheid ijskoude handen slap in die van zijn broer rusten. „En... dat kind daar? Is dat...?" „Mgn kind, ja." Livio deed een stap naar Eroman- ga toe om haar te begroeten, doch het kind week schuw achteruit. „Livio, zeg me eerst één ding... hoe komt het, dat ik in twintig jaar nooit meer iets van je heb ge hoord?" drong Rocco met bijna angstige stem aan. „Ik;., ik weet het niet," stamelde Livio Alfano. „Ik heb je natuurlgk altijd geschreven, dat wil zeggen... maar toen ik geen antwoord meer kreeg..." „Hg liegt," voelde Rocco met: ont zetting. „Je bent dus getrouwd?" leidde Livio haastig af. „Mgn vrouw is dood, al meer -dan elf jaar. De vlucht uit Nieuw-Cale- donië en de bevalling hebben haar het leven gekost." „Ben je al elf jaar daar van daan?" zei Livio opgelucht. „Ja dan heb .je mijn brieven ook niet meer kunnen krijgen." En^weer dacht Rocco met diepe smart: „Waarom liegt hij?" Toen zei hg: „Ik had lang daarvoor al geen bericht meer van je gekregen. Ik hèb alleen het eerste jaar, dat ik daar was brieven van je ontvangen. De mededeeling dat moeder dood was was het laatste. Weet je, dat Edith. King kort na haar terugkeer naar Amerika daar getrouwd is?" Lfvio Alfano antwoordde niet en Rocco scheen geen antwoord te ver wachten. Hij was geheel in de war door de ^eigenaardige stemming, die hier heerschte. Hg had zich het weerzien met zijn broer na een en twintig jaar zoo heel andfers voor gesteld, doch het kwam misschien alleen door hun opwinding, dat alles wat ze zeiden zoo levenloos en onnatuurlijk klonk. Hij zocht een uitweg üit deze stemming en wendde zich daarom tot E.omanga: „Wil je opm Livio niet goedendag zeggen, kind, kom!" Doch Eromanga trok zich nog meer terug, zonder haar blik van Li- vi af te wenden. Di- uitdrukking in haar oogen was precies dezelfde als die waarmede de inboorlingen van <ïuadalcanar vreemdelingen aanke ken: schuw, wantrouwend en vol haat. Met haar donker verbrand ge- zitht en de eigenaardig ineengedo ken houding van het hoofd zag ze er op dat moment werkelijk uit als een van de kleine wilden van het kanni balen-eiland Bolonda. „Je moet het haar niet kwalijk nemen," verontschuldigde Rocco Haar tegeno e zijn broer. „Het is alles zoo nieuw voor Eromanga. Ze heeft het grootste gedeelte van haar jeugd in de wildernis doorgebracht." „Waar woon je dan?" vroeg Li vio haastig. Hij was zeer onrustig en scheen»onder het gesprek telkens naar iets te luisteren. Ook had hij vergeten zijn broer uit te noodigen plaats te nemen. „In de Zuidzee. Mijn hoofdzetel heb ik op een eiland der Salamo- groep." Ik dacht..." „En waarom ben je hier geko men?" vroeg Livio werktuigelijk. (Wordt vervolgd) MAXIMUM GROSSIERS- EN DETAILLISTENPRIJZEN VÖOR FRUIT. Bekendmaking No. 32b. Deze prijslijst geldt van 23 September 1942 af. Gros- Detail siers- listen- prijzen grijzen pi 100 kg. p. kg. FRUIT. Appelen: Groep T. Cox Oranje Pippin, enz extra kwaliteit le kwaliteit* 2e kwaliteit Groep II Goudrei- nette, enz. extra kwaliteit le kwaliteit 2e kwaliteit Groep III. Brabant- sche Bellefleur, enz. extra kwaliteit le kwaliteit 2e kwaliteit Groep IV. Jacques Lebel, enz. ■le kwaliteit 2e kwaliteit f 58.50- f 0.73 f 42.— f 0.52 f 25.— L 0.32 f 42.— f 0.52 f31.— f 0.39 f 19.50 f 0.25 f36.— f 27.50 f 16.50 f25.— f 16.50 f 0.44 f 0.35 f 0.20 f 0.32 f 0.20 VOOR DEN SCHIPPER EN MATROOS IN COMBINE. Een schipper en een matroos uit den Helder, t.w. W. C. de W. en H. H. van H.. hebben dit voorjaar op een Maartschen avond' een uitstapje gemaakt, zooals schippers en ma trozen wel eens meer doen.^/Maar deze twee heeren gingen niet een biertje koopen of zoo. maar wajren van plan. om duistere dingen te doen. Na heel wat heen en weer scharrelen namen zij een poort, daarna -een muur en kwamen toen op het achtererf van een sigaren winkelierster. Om zooals ze ver klaarden. daar wat brandhout te zoeken, dat er echter niet lag Hun doen en later werd bespied en misschien tot hun gduk iets te vroeg, werden ze aangehouden en meegenomen naar het politiebureau. Nu stonden ze terecht voor po ging tot diefstal en daar bleef het bij. niettegenstaande de W. bleef volharden bü zijn verklaring, dat ze niet van plan waren geweest Om in te breken of wat dan ook. Het Êing slechts om een beetje brand- out te zoeken v. H. kon zich niet verdedigen, omdat hij maar thuis gebleven was. Eisch tegen v. H. 6 weken en tegen de W. 40 gulden. Vonnis resp. 1 maand en 40 guld. DE JANKENDE SAXOFOON.' Toen de 19-jarige P. S. nog in Hporn woonde, was hij nog geen musicus- maar probeerde het te wor den. Zij beroep was toen kruide niersbediende en als zoodanig fiet ste hij voor Albert Heyn de klanten af eerst om boodschappen te no- teeren en daarna om ze te bezorgen. Dat is tegenwoordig geen sinicure met al die bonnen. Hetgeen S. on dervond. Hif moest n.1. bij verschil lende huisvrouwen d=e diverse le- vensmiddelenbonnen in ontvangst nemen en afdragen in den winkel. Het eerste gebeurde natuurlijk se cuur. het laatste liet nbg al wat te wenschen over. Althans op een ge geven oogenblik' waren er voor' 1200 kg. aan suikerbonnen zoek!. S. gaf toe, dat hij een 50 van die bonnen verduisterd had en nader hand verkocht had. Van de op brengst had hij o.a. een saxofoon gekocht Vier maanden zeide Officier:zes weken oordeelde de politierechter. En nu is het huilenen de lachende saxofoonzal weldra een jankende worden STAATSLOTERIJ Bij de trekking van 22 September zijn de hoofdprijzen der Staatsloterij als volgt gevallen: f 1000.2041 14801 16205 f 400.—9174 18463 f 200.—1437 1675 4381 961*3 f 100.—: 3688 4569 "4718 6653 8072 17130 17208. Groep V. Overige soorten, le kwaliteit 2e kwaliteit Val van Goud- en Sterreinetten, Yellow, Transparant en de soorten'uit Groep I Val van alle overige appelen Kroetappelen (zuur) Kroetappelen (zoet) Peren: Gifoep I. Beurré d'Anjou, enz. extra kwaliteit le kwaliteit 2e kwaliteit Groep II. Legipont, enz. - extra kwaliteit le kwaliteit 2e kwaliteit Groep II A. Brede- rode enz. le kwaliteit 2e kwaliteit Groep III. Beurré de Mérode enz. le kwaliteit 2e kwaliteit Groep IV. Overige soorten- Ie kwaliteit 2e kwaliteit Kroet Druiven: Groep I. Gros Coll- man, Golden Cham pion, Muscaat, West Frisia, Leopold Groep II. Frankenthaler Groep III. Overige soorten Meloenen: suiker en kleine groe ne ananas overige soorten Amerikaansche Bramen Walnoten (zond. bolster) f22.— f 14.— -f 0.18 f 0.18 f 16.50 f 0.20 f 14.— f 12.— f *8.50 f52.— f 35.50 f 19. f 41.50 f30.— f 13.50 f30.— f 13.50 f 19.— 13.50 f 8.— f70.— f 55#— f54.— f 0.18 f 0.15 f 0.11 f 0.65 f 0.44 f 0.25 f 0.52 f 0.38 f 0.17 0.38 0.17 f 0.34 f 0.17 f 0.25 f 0.17 f 0.10 f 0.84 ,f 0.71 f 0.66 f 35.50 f 24.50 f60.— f 160.— f 0.43 f 0.31 f 0.75 f 1.90 Voor bezorging van fruit mag door detaillisten 1 ct. per kg. in rekening gebracht worden boven den verkoop prijs af winkel. Voor de afwijkende qualiteit van bovengenoemde producten, alsmede voor het zg. uitschot, moeten prijzen berekend worden die in een redelijke verhouding staan tot de hierboven ge publiceerde maximumprijzen,, welke gelden voor de beste kwaliteit. Bij in koop legen lagere dafh de gepubliceer de maximumprijzen moeten de ver koopprijzen dienovereenkomstig wor den verlaagd. Voor de prijzen van pruimen wordt verwezen naar publicatie No. 26, en voor de prijzen van perziken wordt vérwezen naar publicatie No. 31. HÉT VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GE BRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. GELDIGHEIDSDUUR PEUL VRUCHTENTOEWIJZINGEN. .De Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de geldigheidsduur der toewijzingen voor peulvruchten, welke een vervaldatum hebben gele gen in het tijdvak van 15 Augustus tot en met lé October 1942, is verlengd tot en met 15 October 1942. RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 21 SEPTEMBER. Hilversum I. 415,5 m. 7.15 Lichte gramo'foonplaten. 7.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 7.40 Vroolijk den ochtend in. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.40 „Het hoog tepunt", causerie. 8.50 Symphonie-orkest. 9.00 Licht ochtendprogramma. 9.30 Spiegel van del dag. 9.40 Licht ochtendprogramma. 10.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 10.30' „Als Je maar goed luistert", luisterspel. 10.45 Otto Hendriks en zijn orktst. 11.15 Kamermuziek. .12.00 Al manak. 12(05 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en Zakelijke berichten. 13.00 Zang met pianobegeleiding.' 13.35 Vier handig pianospel. 14.00 Het Museum-Kamer orkest en, soliste. 14.00 „Kleine relze. groote gedachte", voordracht. 15.15 Haarlemsche Or- kestvereenlgmg. 16.06 Planovoordracht.16.45 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.00 Ensemble Willy Kok en soliste. 17.45 Vaudeville-orkest en soliste. 18.15 Uit den mond der kinderen, een Europeesch jeugdpro gramma. 19 00 Brandende kwesties, cguserie. 19 15 Marschmuzlek. 19.30' B.N.O.: Nieuwsbe richten. 19.40 B.N.O.: „De wereldmeening uit vreemde kranten". 19.50 Theo Uden Masman en zijn dnnsorkest. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-centrales, die over een lijnverbin ding met de studio beschikken. 20.15 Om- y roepsymphonle-orkest en soliste. 21.05 Zang met planobegeleiding. 21.15 Omroepsymphonle- orkest. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 iHeyn Quartet. 22.15 Idyllische Impressies. *23.0024.00 Soirée musical, Hilversum II. 301,5 m. 7.157.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtend gymnastiek. 7.50 B.N.O.r Gesproken blnnen- landsch overzicht. 8,00 Een Nederlandsche boer trok naar Oostland. 8.15 BerlUnsch Phll- harmonisch orkest. 8.30 BJ4.0.: Nieuwsberich- teg. 8.40 Liederen van Manuel de Falla. 9.00 Lichte gramofoonmuziek. 9.15 'Voor de huis vrouw. 9.20 Lichte zangplaatjes. 10.00 Gods dienstige uitzending. 10.30 Ptanoyoordracht. 11.00 Gesprekken tusschen man en vrouw over de opvoeding van hun kind. 11.20 Sym- phonle-orkest 11.30 Boyd Bachman en züa orkest en gramofoonmuziek. 12.30 Programma overzicht. 12.35 Gilles et Jülie. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 „Beste peren ln den tuin en.hoe ze te kweeken", cau serie. 13.15 Alt. harp en hobo. 14.00 Gods dienstige uitzending. 14.30 De Melodlstea, so liste en gramofoonmuziek. 15.30 En hier is de koffergramofoon 16.00 Zang met pianobege leiding en gramofoonmuziek. 16.45 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.00 Kinderkoor van den Nederlandschen Omroep. 17.30 Clavccimbelvoordracht. 18.00 Vraagge sprek over reddend zwemmen. 18.15"Gramo foonmuziek. 18.30 B.N.O.: Nieuwsberichten, 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 B.N.O.: Wat Nederland schrijft 19.00 Concerto grosso. B&n- del. 19.15 Vlool\en plano, en zang met plano begeleiding. Vanaf 20.15 alleen voor de radlo- centralés, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 W11I Glahé en zijn orkest. 20.50 Omroeporkest en orgelspel. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Mili tair overzicht 22.10 Avondwijding. 22.20—24.00 Zie Hilversftn I. Hoofdredacteur A. R Jonker Plaatsverv van den hoofdred.. buitenl en stadsnieuws Den Hel der A C van Kampen Binnen land alg report en streekni(euws A Eriks Haagsch redacteur P E H M Verberne. Den Haag Verantwoordelijk voor de adver tenties. Schager editie G Schoorl, Schagen. Verantwoordelijk voor, de advertenties. Heldersche editie. J. Visser, Den Helder.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2