OPROEP Tewerkstelling van De taak van den vertrouwens man bij N.V.D.-transporten Verplichte tarief- opgave lijo- en bodediensten HeijatMKcii-KaL tfcAalen Uo-etAal Nederlandsche arbeiders in 'Duitscbland 's-GRAVENHAGE, 23 Sept. In de dagelijksche persconferentie heeft dr. Boening van de Soziale Verwaltung yan het rijkscommissariaat eenige me- dedeelingen gedaan over den stand van de tewerkstelling van Nederlan ders in Duitschland. Spr. herinnerde aan de actie om on geveer 30.000 metaalarbeiders of men- schen, die eenigszins met de metaalbe werking vertrouwd waren, uit Neder land naar Duitschland te brengen, wel ke actie inmiddels is beëindigd. Thans echter is een verdere tewerkstelling van Nederlandsche arbeidskrachten in Duitschland noodzakelijk en te dien einde zal gedurende deze maand en October nog een aantal Nederlanders voor werk buiten de tgrenzen worden aangeworven. Er gaan reeds geruchten, dat het thans om 80.000 man zou gaan, doch dit aantal noemde dr. Boening sterk overdreven. Spr. wees er in verband met deze te werkstelling op, dat tengevolge van de rationaliseering van het Nederlandsche bedrijfsleven, welke rationalisatie nog lang niet is beëindigd, steeds weder werkkrachten vrijkomen, waarvoor nieuwe werkgelegenheid zou moeten worden gezocht, wil men het aantal werkloozen niet grooter doen worden. Nog steeds zijn in Nederland meer dan 5^000 werkloozen en meer dan 20.000 menschen, die zg. nul uur werken en bovendien nog meer dan 30-000 perso nen in de werkverruiming. De meesten van deze menschen zijn voor de tewerkstelling in Duitschland niet geschikt en daarom is het nood zakelijk hiervoor gebruik te maken van een aantal als gevolg van genoem de rationalisatie vrijkomende arbeids krachten. Nadat dr. Boening er op gewezen had dat men ook in Nederland zal moeten komen tot een arbeid van 48 en even tueel tot 54 uur per week, sprak hij de verwachting uit,' dat de bedrijfslef ders de jonge krachten, die uit hun on dernemingen worden uitgezonden, zul len vervangen door oudere krachten uit de rijen der werkloozen, Daardoor zullen zij medehelpen aan het voeren van een practische sociale politiek. Het bovenstaande geldt, zoo deelde spr. voorts mede, ook voor het perso neel in overheidsdienst, waaronder veel jonge krachten zijn, die geschikt zijn als handarbeiders in het rijk te werkgesteld te worden. Van de tewerkgestelde Nederlandsche arbeidskrachten zal worden verwacht, dat zij denzelfden arbeid zullen pres teeën ook voor wat den tijd be treft als de Duitsche. Naast gelijke verplichtingen heeft.de Nederlandsche arbeider ook dezelfde rechten als de Duitsche. Dr. Boening wees er nog op, dat in economisch en sociaal opzicht de uit zending van Nederlandsche krach ten naar Duitschland van be- teekenis is. Doch ook politiek is zij te rechtvaardigen. Wanneer men beseft dat de Duitscher aan het front zijn le ven inzet voor den opbouw van het nieuwe Europa, mag men toch zeker verwachten, dat de Nederlander met zijn arbeid, daartoe bijdraagt Tenslotte deelde dr. Boening mede, dat het plaatsen van opdrachten bij de Nederlandsche industrie zal wórden voortgezet in den omvang welke mo gelijk zal blijken. f Opleiding tot beroepskader lid van den nationaien jeugdstorm. De jonge Nederlandsche vrouwen van 18 tot 25 jaar. die zich in de naaste toekomst als kaderlid van den nationaien jeugdstorm willen in zetten voor de leiding van de Ne derlandsche jeugd in het nieuwe Europa, kunnen zich daartoe aan melden bij. het stafkwartier van den Nationale Jeugdstorm. Koningslaan 9 te Utrecht. Van 1 Slachtmaand (November) 1942 tot 1 Sprokkelmaand (Februa ri) 1943 volgen zij dan een leergang voor beroepskaderleden aan het ka derheem „De Meent" te Blaricum. waar na gebleken geschiktheid een 'aanstelling volgt. De aanmelding moet voor 10 Zaai- inaand (October) 1942 geschieden met vermelding van: naam en voornamen Cvoluit). volledig adres (event. telefoonnr.) geboortedatum en -plaats, beroep. genoten onderwijs en opleiding. Op de enveloppe plaatst men m de linkerbovenhoek, „beroepskader- leergang-vtouwen". Lidmaatschap van den Jeugdstorm is geen ver- eischte. maar dient wel vermeld te worden. Na de aanmelding worden de noo- dige formulieren met bijzonderhe den toegezonden. Voor nadere inlich tingen richte men zich tot het Staf kwartier van den Nationaien Jeugd storm. Koningslaan 9. Utrecht. Vele ouders, wier kinderen in aanmerking komen voor een uitzen ding naar Duitschland. aarzelen nog altijd of zij die zullen toevertrou wen aan een NVD-transport. Meest al omdat zij meenen dat daaraan gevaar verbonden is. Ofwel, omdat zij denkën dat de. kinderen maar aan hun lot worden overgelaten en alleen aangewezen '"zijn op pleegou ders tegenover wie zii zien niet ver staanbaar kunnen maken. Blijkbaar is het nog niet algemeen bgkend. dat sinds eenigen 'tijd met die trans porten een of twee vertrouwens mannen meegaan, die zoowel met de kinderen als met de pleegouders, de leiders der NSV (Nat. Soc. Volks wohlfahrt) en de autoriteiten, con tact onderhouden. Een indruk van het werk dezer vertrouwensmannen kregen wij in een onderhoud met een dergenen, die bij verschillende transporten als zoodanig optrad. Hij vertelde dat speciaal de kleinen van 6 tot 11 jaar er wel eens behoefte aan hebben zich in de landstaal te kunnen uiten De ouderen kunnen zich beter red den en verstaan al spoedig een aar dig mondje Duitsch. Voornamelijk wordt die behoefte gevoeld bij heim wee en wanneer de kinderen graag contact hebben met broertjes of 's-GRAVENHAGE. 23 Sept. Zooals reeds eerder werd bekend gemaakt zullen op korten termijn tarieven voor het vervoer van goe deren met lijn- en bodediensten worden vastgesteld. In verband hiermede heeft Secr.-gen. van het Dep. van Waterstaat aan de vak groep- goederenvervoer van de be drijfsgroep wegvervoer machtiging verleend, om door middel van vast gestelde formulieren van de exploi tanten van deze liin en bodediensten verplichte opgave van de benoodig- de gegeyens te vetlangén. Deze ver plichte opgave geldt voor alle on dernemers van lijn- en bodediensten onverschillig of zij deze diensten uitvoeren met auto's, paardenwa- gens. bakfietsen, dan wel met hand wagens» De vakgroep heeft naar de haar bekende adressen inmiddels reeds de betreffende formulieren verzon den. Ondernemers, die nog geen for mulieren móchten hebben ontvan gen. zijn verplicht deze oh verwijld aan te vragen bij de vakgroep goe derenvervoer. Groot Hertoginnelaan 16. te 's Gravenhage (tel. 39 00 10) Nieuwe burgemeesters benoemd 's-GRAVENHAGE, 23 Sept. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor Be stuur en Justitie heeft de volgende personen tot burgemeesters benoemd: Te Zevenbergen den fabrieksdirec teur Th. F. v. Eijndhoven uit Roosen daal, te Schaesberg den burgemeester A. C. de Leij uit Posterholt, te Gre- venbicht, Obbicht en Papenhoven, den burgemeester J. H. Scheurs uit Ur- mond, te Weert denburgemeester J. Rüsener-Manz uit Cadier en Keer, de drie laatstgenoemden met gelijktijdig eervol ontslag uit hun vroegere burge meestersambt, en te Cadier en Keer den heer J. C. H. Lardmois uit Mar graten. KOENRAAD VAN DEN ARBEIDSDIENST Dienst aan de gemeenschap staat bij ons bovenaan. FEUILLETON door HANS .POSSENDORF 29 „Ik hoorde in Cooktown je naam noemen. Een kapitein sprak me over mfln gelijkenis met jou en tqpn..." „O zoo, ja, ja. En waarom ben je eigenlijk hier naar Frisco gekomen? Rocco. staarde zijn broer verbluft aan. „Waarom ik hier ben gekomen vraag je? Ik zeg je toch, dat ik hoorde, dat je nog in leven was en hier woond£ En dan vraag je waar om ik hier kwam?" „Ach zoo. Ja, natuurlijk. Zoo, dus alleen om mij terug te zien heb je die lange reis gemaakt? Wel, wel, dat is werkelijk aardig van je. En hoet lang ben je van plan in Frisco te blijven? Ik vraag het, omdat we dan eens rustig kunnen uitpraten over alles. Je moet het me niet kwa lijk nemen, maar vandaag schikt me dat heel slecht. Ik heb namelijk gas ten, omdat mijn schoonvader..." Livio hield op, zweeg een oogenblik zichtbaar verward en zei toenc „Ik ben namelijk al lang getrouwd, kinderen heb ik niet. Maar wat ik zeggen wil:-je begrijpt wel, dat ik mijn gasten niet naar huis kan zen den. Er zgn ook zakenvrienden bij, die ik niet voor het hoofd kan stoo- ten en wij hebben dingen met elkaar te bespreken, na zooveel jaar en na alles wat gebeurd is, die niet voor andere ooren bestemd zgn, is 't niet? Het is dus misschien wel het beste, dat je me morgenochtend op mijn bureau komt opzoeken of neen, misschien is het beter hier..."' Er werd aan de deur geklopt. „Excuseer me een oogenblik," zei Livio verbleekend en wilde op de deur toesnellen, doch nog voor hij' die bereikt had, werd die geopend en stond zijn vrouw op den drempel. Haar voorgevoel, dat er iets gebeurd was had haar aangespoord om haar man te volgen. De blik van Alfano viel op de vrouw van zijn broer en plotseling kreeg hjj het gevoel of alles om hem heen draaide. Mevrouw Edith Alfano. geboren King uit Philadelphia gaf een lui den gil en klemde zich aan de deur post vast ten einde niet te vallen. Na deze gil heerschte er een paar seconden doodsche stilte in het ver trek, {oen hoorde men haastige voet stappen naderen. Plotseling was Rocco Alfano alles zusjes, of met vriendjes en vrien dinnetjes. Er zijn namelijk altijd meer van dezulken dan pleegouders, die meer dan één kind kunnen op nemen. Zijn deze gevoelens niet van voorbij gaanden aard. dan be ijvert de vertrouwensman zich de kinderen, onder één dak of in één dorp geplaatst te krijgen. Bij een der transporten kreeg spr. te maken met een geval van acute blaasontsteking. Het betreffende 'meisje werd dirget van den trein naar het ziekenhuis overgebracht en met alle mogelijke zorg omgeven. Desondanks was het kind niet te troosten. Tofn ze den vertegenwoor diger van den, Volksdienst zag. was ze overgelukkig met een Nederlan der te kunnen praten. Hij kocht eenige dagen later voor haar ver jaardag cadeautjes en wat bloemen, organiseerde een feestje, waaraan de ziekenzaal meedeed, en toen was .het leed natuurlijk geleden. Toen het kind 14 dagen later ontslagen werd. zorgde hij voor opneming bij heel aardige menschen. Hier echter trad weer heimwee op. en in over leg met de NSV werd het meisje, vervolgens overgeplaatst naar een dprp. waar ze haar vriendinnetje uit Zwolle trof. De pleegouders, die zich hadden uitgesloofd, toonden hiervoor alle begrip. Er werden nog enkele voorbeel den gegeven. Samenvattend kan echter worden gezegd, dat de kin deren met de grootst mogelijke zorg worden omringd, terwijl de pleeg ouders een ideaal trachten te ver wezenlijken. Controleur van den C.C.C.D. neergeslagen Uit Raalte wordt omtrent het vinden van het lijk van den heer Sesink in de boerderij van Klunder nabij het Heemskerkhof, in de buurtschap Ma- rienheem, in de gemeente Raalte -ge meld, dat, naar uit officieuze aanwij zingen blijkt, het hier een geval van doodslag betreft. Hoewel van officieele zijde geen uitvoerige inlichtingen wor den verstrekt, vernemen wij de vol gende bijzonderheden. De 23-jarige controleur Sesink, afkomstig uit Huis- sen, maar die de laatste jaren te Raal te woonde, is Dinsdagmorgen ter uit oefening van zijn functie naar de boer derij van Klunder gegaan. Klunder, een ruim 30-jarig man, woont alleen op een boerderijtje, dat gelegen is aan een der wegen in de buurtschap Ma- rienheem, niet ver buiten Raalte. Toen Dinsdagmiddag een" inwoner van het dorp Raalte zich met een bood schap bij Klunder vervoegde, trof hem het vreemde gedrag van den landbou wer. Deze wilde hem namelijk onder geen beding op zijn erf toelaten en de man vertrok onverrichterzake. Het vreemde optreden van Klunder werd hem echter later duidelijk, want hij kreeg thuis bezoek van Klunder, die hem vertelde, dat hij in de schuur bij zijn boerderij een controleur met een knuppel had neergeslagen en de man daar nog lag. De Raaltenaar begaf zich daarna naar de schuur en vond Sesink op den grond liggen. Het bleek al spoedig, dat Sesink overleden, was. Waarschijnlijk is het tot een twist tus- schen den landbouwer en den contro leur gekomen en heeft Klunder' in een vlaag van drift Sesink neergeslagen. De inwoner van Raalte heeft toen de politie gewaarschuwd. AANVRAGEN VOOR ONTSLAG VERGUNNINGEN. Ingaande 1 October 1942 moeten de aanvragen voor het verkrijgen van een ontslagvergunning voor personen, die in het bouwbedrijf bij de uitvoering van werkzaamheden voor de Duitsche Weermacht te werk zijn gesteld, wor den ingediend via de „Vertrouwens- instantie in het Bouwbedrijf", Falck- straat 10 te Amsterdam (C.). KINDERUITZENDING. De Nederlandsche Volksdienst zendt niet alleen kinderen uit naar Duitsch land, doch bezorgt de jeugd ook een prettige vacantie: a. in haar tehuizen in Nederland, b. bij pleegouders in Nederland. Vooral de onderbrenging bij pleeg ouders neemt steeds meer toe. Even wel overtreft het aantal kinderen dat op zulk een wijze een vacantie wil ge nieten, het aantal menschen dat zich beschikbaar stelt, één of meer kinde ren voor eenigen tijd liefdevol in huis op te nemen. Speciaal uit de Oostelijke Provincies van ons land komen aan vragen binnen. Hek is daarom dat wij ook langs dézen weg een beroep doen op hen, die gelegenheid hebfeen dit prachtige werk te steunen. Al is de zomer achter den rug, ons werk gaat door. Honderden kinderen hebben be hoefte aan verandering van omgeving. Kindervrienden geeft U op bij het Plaatselijk Buurtschapshoofd van den Nederlandschen Volksdienst. duidelijk geworden en akelig kalm klonk nu zijn stem: „Dus daarom heb je me zonder bericht, zonder een woord van troost gelaten Livio, uit angst, dat ik dit te weten zou komen? Dat heb je dus kunnen doen, mg mijn verloof de afhandig maken, terwijl ik voor jouw misdaad en om jou leven te redden als gevangene onder het uit vaagsel der menschen leefde en dwangarbeid verrichtte." Livio beefde over het geheele lichaam. Hg scheen niet in staat een woord uit te brengen. Rocco wendde den blik van hem pi naar de deur, naar Edith. Doch ze was niet meer alleen, naast haar stonden twee mannen: een oude heer van ongeveer zeventig jaar, mr. Charles Kihg uit Philadelphia, Edith's vader en een jonge man van begin twintig, groot, slank en blond met een frisch energiek gezicht: mr. Percy Mc Kenna. De beide mannen wierpen ver baasd vragende blikken op Livio Alfano. Deze beheerschte zich met moeite en zei met een voorstellende beweging naar Rocco: „Dat is mijn broer Livio, die, zoo als ik tpt mijn groote verbazing hoor. al tien of elf jaar geleden uit Nieuw-Caledonië ontsnapt is." „Maar wat beteekent dat, wat hg Om het kampioenschap van Nederland Ooi: de derde partij brengt dr. Euwe winst. Het was in de derde partij een groote verrassing, dat van der Hoek dé efopening niet met de Caro Kann verdediging beant woordde, maar e5 speelde. Het werd nu een Spanjaard volgens een voorbeeld van een correspon dentiepartij tusschen Johansson— Gruenfeld 1935. Bij den veertien den zet vervolgde zwart in genoem de partij met T b8. Euwe behield een vrijer spel, het karakter van deze opening, maar het duurde zeer lang voor de onweersbui hoven v. d. Hoek losbarstte. Toen dit echter gebeurde verhaastte een fout zijn ondergang. De stand is thans: dr. Euwe 2Yt punt. A. J. v. d. Hoek Vt punt. TURNEN OPRICHTING VAN EEN EURO- PEESCHEN TURNBOND IN VOORBEREIDING. BERLIJN, 23'Sept. (A.N.P.) De Duitsche Reichssportführer von Tschammer- und Osten, heeft den Fachamlleiter voor turnen, Martin Schneider, opdracht gegeven voor bereidingen te treffen voor de vor ming van een Europeeschen Turn bond. Het voornémen is tot de op richting van den bond in het voor jaar van 1943 over te gaan en dan tevens Europeesche turnwed strijden te organiseeren. Texel blijft in de 4e klasse A Geen uitstel meer In ons nummer van Maandag j.1. uitten wij de veronderstelling dat Texel waarschijnlijk weer buiten het competitieverband zou komen te staan, daar verscheidene clubs de reis naar Texel te gevaarlijk vonden De secretaris van de S.V. Texel deelt ons naar aanleiding daarvan mede. dat deze club beslist in de competitie zal meespelen. Het dis- trictsbestuur heeft in zijn geheel de ..gevaarlijke" reis aar Texel ge maakt en na een bespreking met het bestuur van de voe-tbalvereeni- ging is besloten onder geen voor waarde meer uitstel te verleenen. Het districtsbestuur is van mee ning dat Texel op één lijn gesteld kan worden met den Helder en ook in den Helder wordt gevoetbald. Oudesluis heeft nu nog uitstel ge had. doch dat is voor het laatst ge weest. A.s. Zondag komen de eilandbe woners naar de vaste wal om een bezoek aan Wieringerwaard te bren gen en 4 October zullen zij dan Watervogels op eigen terrein een welkom toeroepen, zoodat het Texel sche publiek dan. na een afwezig heid van twee jaar. weer den eer sten competitiewedstrijd kan aan schouwen. HULPWERK BEELDENDE KUNST. Op den eersten dag van de tentoon stelling Hulpwerk Beeldende Kunst in het Frans Hals Museum te Haarlem, georganiseerd door den Nederlandschen Volksdienst in samenwerking met de Nederlandsche Kultuurkamer, werd door de Provincie Noordlfolland aan gekocht een schilderij van den Haag- schen schilder L. v. d. Vlist, voor stellende „Opgravingen". Ook door par ticulieren werden nog verscheidene werken gekocht. De tentoonstelling is op werkdagen geopend van 105 uur, 's Zondags van 1—5 uur. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ f 10.000.— 17110. f 5.000.— 4393. f 1.00.— 10654 18855 21349 21665. f 400.— 886a 11062 13676. f 200.— 19548. f 100.— 1262 7451 7725 13832 15851 16417 19281. zegt... van... een verloofde en dat... hg je leven heeft gered en...," Mr. King schudde verward zijn grijze hoofd. Livio Alfano zei tegen zijn broer: „Ik begrijp, niet, Livio, waar je het over hebt. Je hebt zeker niet uit laaghartige beweegredenen, een misdaad begaan, waarvoor je zwaar geboet hebt. Niemand verheugt er zich meer over dan ik, dat het je- gelukt is eindelijk..." Rocco Alfano greep met beide handen naar zijn hoofd, deed een stap op zijn broer toe en keek hem met een onbeschrijfelijke uitdruk king in zijn oogen aan. Ontzetting, walging en ongeloovige verbazing, dat alles lag in dien blik, die Livio Alfano deed verstommen. Toen zei Mr. King: „Hoor eens, mijnheer, u hoeft niet met leeiijke middelen te werken. We willen open kaart spelen: U heeft natuurlijk geld noodig .U zult ondersteund worden en royaal ook. Daarin zal mijn schoonzoon Rocco het wel met me eens zijn. Maar natuurlijk onder voorwaarde, dat u onmiddellijk San Franclsco verlaat en er nooit meer terugkomt. Het is voor mijn schoon zoon geen recommandatie in zaken als bekend wordt, dat hg een broer heeft, die in Nieuw-Caledonië ge vangen heeft gezeten. Dat zult u Officieele mededeelmgen CHEMISCHE PRODUCTEN. Aanmeldlngs- en opgaveplicht. De Directeur van het Rijksbureau voor Chemische Producten maakt be kend, dat met ingang van 22 Septem ber 1942 zijn ingetrokken de Pyriet- en Zwavelzuurbeschikking 1939, no. 1 en de Beenderenbeschikking 1939 no. 1. De op grond van deze beschikkin gen getroffen regelingen blijven even wel geldig, doordat gelijktijdig zijn toegevoegd aan tabel A, behoorende bij de Chemische Productenbeschik king 1941 no. 1 Pyriet (ongerooste ijzerkies), zwavel, zinkblende, gasaar- de (afgewerkte ijzeraarde), zwavel zuur (met inbegrip .van oleum), zwa- veligzuur, beenderen (zoowel eeschoon- de als ongeschoonde van e^hoevige dieren, runderen, schapen, geiten en varkens), horens, hoeven, lijmvleesch (met inbegrip van chroomschaafsel van eenhoevige dieren, runderen, schapen, geiten eii varkens), beenderlijm (met inbegrip van vleesch- en vischlijm), gelatine, beenzwart, textielhulpmidde- len (d.w.z. die stoffen, welke worden gebruikt als hulpmiddel bij de fabrica ge en veredeling van textielgoederen, waartoe o.m. behooren producten op basis van: a. Oliën, vetten, vetzuren en derivaten daarvan; b. vetalcoholen, synthetische vetzuren en derivaten daar van; c. naphtaline, pyridine en afge leide teerproducten; d. minerale oliën, wassen of vetten en derivaten daar van; e. zetmeel en zetmeelderivaten. f. enzymen, g. dierlijke lijmen, gom men, caseïne, en derivaten daarvan; h. cellulosederivaten en kunstharsen, i. combinaties van een of meer pro ducten, genoemd onder a t.m. h, cos metische producten, kunstharsperspoe- ders, kunstharspersmassa's, en kunst- harsinjectiemassa's, onverschillig in welken vorm. Voorts harslinnen en harspapier, waaronder te verstaan zijn materialen, opgebouwd uit weefsel- of papierbanen, sammgebonden door een kunsthars, Arabisch gom, uitgezonderd de kwaliteiten, welke voldoen aan de. eischen, gesteld in de Nederlandsche Pharmacopee Editie V, schellak. Te zelfdertijd wordt aan tabel b, behoo rende bij de Chemische Productenbe schikking toegevoegd: Silicofluoriden. Deze uitbreiding van de tabellen A en B en tegelijktijdig in de Chemische Productenbeschikking 1941 no. 1 aan gebracht wijzigingen brengen o.m. de hieronder vermelde gevolgen mede: 1. Aanmeldingsplicht. Elke onderneming, die haar normaal bedrijf maakt van het fabriceeren, be werken, verwerken, importeeren, ver handelen, of van het doen verrichten van deze handelingen van goederen, waarvan hierboven is medegedeeld, dat zij zijn toegevoegd aan tabel A, is verplicht zich schriftelijk tot den Di recteur van het Rijksbureau voor Che mische Producten, Koningskade 15, 's-Gravenhage, te wenden tot het ver krijgen van een aanmeldingsformulier, onder vermelding voor welke produc ten men wenscht te worden ingeschre ven en ongeacht of men reeds voor an dere producten aan het R.C.P. is inge schreven. Zij, die zich uitsluitend met deru de tailhandel bezighouden, zijn van deze verplichting vrijgesteld. De verplich ting schriftelijk een aanmeldingsformu lier als bovenbedoeld aan te vragen rust ook op fabrikanten en importeurs van goederen, waarvan hierboven is vermeld, dat deze zijn toegevoegd aan tabel B van de Chemische Producten- beschikking. 2. Opgaveplicht. Goede Nederlanders weten, dat zij hun volk dienen, door lid te worden van den Neder landschen Volksdienst. wel begrijpen, niet waar." Doch Rocco scheen niets te begrij pen. Hg keek van den een naar den ander, alsof hier een verbijsterend drama werd afgespeeld. Er lag geen spoor van woede alleen verbazing, grenzelooze verbazing op zijn ge zicht te lezen. En toen hij niets zei, ging mr. King voort: „Ik vind het niet goed, dat 'de verdere onderhandelingen tusschen u en mg'n schoonzoon nu onmiddellijk gevoerd worden, dat geeft maar aanleiding tot onnoodige opwinding. Onze MacKenna, die tot nu toe niets af wist van uw bestaan, maar die we nu van alles op de hoogte zullen moeten brengen en die we ten volle vertrouwen, zal de rest met u afmaken." Mr. King wendde zich tot McKenna. „Niei waar, Per cy, we'mogen in deze kwestie wel op je welwillende medewerking reke nen?" Doch Percy McKenna had al lang niet meer geluisterd. Zijn blik hing verbluft aan de kleine Eromanga en hij dacht: „Wat is dat voor een fas- cineerend schepsel? Verduiveld wild zie£ dat kind er uit. Dat zal wat bij zonders worden!" (Wordt vervolgd) wijziging op de tabel A geplaatste goederen geldt tot wederopzegging een algemeene dispensatie met inachtre- ming van de hiernavolgende uitzone ï- ringen, waarvoor dus de bovengenoem de verboden blijven bestaan: a. Textielhulpmiddelen. Gehand haafd blijft het verbod tot het koopon verkoopen en afleveren van na da'.o dezes hier te lande vervaardigde tex tielhulpmiddelen op basis van oliën, vetten, natuurlijke en synthetische vet zuren of vetalcoholen en derivaten daarvan. b. Horens en hoeven. Het koopen, verkoopen en afleveren van hoyens en hoéven is uitsluitend toegestaan met schriftelijke vergunning van den Di recteur van het R.C.P. c. Beènderlym (met inbegrip van vleesch- en \ischlgm), gelatine en beenzwart. De dispensatie van het verbod tot Jiet koopen van deze goe deren geldt voor be- en verwerkers al leen als zii deze koopen van hande laren en importeurs. De dispensatie van het verbod tot verkoopen en afleveren geldt voor handelaren alleen voorzoover zij per maand aan ieder hunner afnemers niet meer verkoopen en afleveren dan gelijk is aan een derde gedeelte van hetgeen zij aan die afnemers hebben verkocht en afgeleverd in de periode van 1 Mei 19421 Augustus 1942. De dispensatie van het verbod tot het be- of verwerken en tot het doen be- en verwerken van deze goede ren geldt voor be- en verwerkers al leen voorzoover zij per maand niet meer be- of verwerken (respectieve lijk doen be- of verwerken) dan een derde gedeelte van hetgeen is be- of verwerkt in de periode van 1 Mei 1942 1 Augustus 1942. d. Pyriet en zinkblende. Ten aan zien van deze producten blijven alle verbodsbepalingen gehandhaafd met uitzondering van het verbod tot het be- of verwerken van pyriet of zink blende door verwerkers. e. Zwavel. De dispensatie van het verbod tot het koopen van zwavel geldt alleen voor hoeveelheden van minder dan 1000 kg. Aan de dispensa tie van het verbod tot het verkoopen en afleveren is de voorwaarde verbon den, dat verkoop en aflevering van hoeveelheden grooter dan 1000 kg. al leen geschiedt tegen inontvangstne- ming van een door den Directeur van het R.C.P. afegegeven aankoopver gunning. f. Gasaarde. De dispensatie van het vérbod' tot het verkoopen en afleveren van gasaarde wordt aan fabrikanten slechts verleend onder voorwaarde, dat zij uitsluitend verkoopen en afle veren aan door het Rijksbureau voor Chemische Producten aangewezen on dernemingen. g. Zwavelzuur (met inbegrip van oleum). De dispensatie van alle ver bodsbepalingen geldt slechts ten aan zien van hoeveelheden, die per maand niet grooter zijn dan een twaalfde van de hoeveelheden, die in 1939 zijn ge kocht, verkocht, afgeleverd, bewerkt of verwerkt. De dispensatie van het verbod tot het verkoopen en afleveren van zwavelzuur geldt niet voor het verkoopen en afleveren aan onderne mingen, welke zwavelzuur verwerken voor de vervaardiging van superfos faat en ensilagezuur of voor het beit sen van metalen. Voor deze laatste on dernemingen geldt evenmin de dispen satie van het verbod tot het be- of verwerken van zwavelzuur. h. Kunstharsperspoeders, kunsthars persmassa's en kunstharsinjectiemas- sa's. De dispensatie van het verbod tot het koopen, be- of verwerken en doen be- of verwerken van kunsthars perspoeders, kunstharspersmassa's, en kunstharsinjectiemassa's geldt niet voor be- en verwerkers van deze goe deren. Hilversum II. 301,5 m. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtend gymnastiek. 7.50 Sportnieuws. 8.00 Techni sche voorlichting. 8.15 Orkestconcert. 8.30 B.N.O.: nieuwsberichten. 8 40 Orkestrhapsodle. 9-00 Orkestmelodieën. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.30 Orkestmelodieën. 10.00 Godsdienstige uit zending. 10,30 Orgelconcert. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Cello en clavecimbel. 11.30 Amabilé-sextet en orgelspel. 12.30 Programma overzicht. 12.35 Orkestcoficert. 12,45 B.N.O.t. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Vlssche- rükwartier. 13.15 Planovoordracht. 14.00. Gods dienstige uitzending. 14.30 Nederiandsch Kamerorkest. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Orkestcom posities van Max Reger. 16.45 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Zang met piano begeleiding. 18.00 WekeliJksch sportpraptje. 18.15 Gramofoonmuziek. 18.30 B.N.O.: Nieuws berichten. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 B.N.O.: -De Jordaner vertelt over sociale nooden. 19.00 Jussi Björling zingt. 19.15 „Is de^ W.A. volksvijandig?", luisterspel. 19.30 „Ne-' derland in noodNederland grootl", luis terspel. 20.00 B N.O.: Engelsche uitzending: „Holland's polltical aspects". Voor de radio- centrales: Koorzang. Vanaf 20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Kamermuziek concert. 21.05 Symphonie van Brahms. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Leiden de staatslieden schrijven, 22.10 Avondwijding. 22.20—24.00 Zie Hilversum I. Hoofdredacteur A R. Jonker Plaatsverv van den hoofdred.. huiienl en stadsnieuws Den Hei ier A C van Kampen Binnen- and alg report en streeknieuws Eriks Hóagsch redacteur P 3 H M Verberne, Den Haag Verantwoordelijk voor de adver- ■enties, Schager editie G Schoorl Schagen. Verantwoordelijk voor de advertenties, Heldersche editie J. Visser, Den Helder. Alle fabrikanten, bewerkers, verwer kers en importeurs van, en handelaren in op de tabellen A en B der Chemi sche Productenbeschikking vermelde goederen zijn verplicht binnen eén week na dato dezes op en overeenkom-^ stig door den Directeur van het R.C.P vast te stellen enop aanvraag te ver strekken formulieren, volledige opga ve te doen van deze bij hen in voor raad of voorhanden zijnde distributie goederen, voorzoover zij dit niet reeds hebben gedaan. 3. Verbodsbepalingen en dispensaflfis. Van het verbod tot het voorhanden en in voorraad hebben van alle op de tabel A vermelde goederen geldt tot wederopzegging toe 'n algemeene dis pensatie. Van het verbod tot het vervoeren en het doen vervoeren van de op de ta bellen A en B voorkc:~iende goederen geldt een algemeene dispensatie, be halve voor het vervoer ten uitvoer van de in de Staatscourant van 27 en 28 Februari met name genoemde goe deren. Van het verbod tot het koopen, ver koopen, afleveren, bewerken, verwer ken, doen bewerken en doen verwer ken van de bU de hierboven vermelde RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 25 SEPTEMBER, Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Lichte gramofoonplaten. 7.30 B-N-O,: Nieuwsberichten. 7.40 Walsen en fantasieën. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.40 Kort of lang, causerie. 8.50 Piano-etudes. 9.00 Kinder koor. 9.30 Spiegel van den dag. 9.40 Musette- orkest en soliste. 1O.Q0 Gerard Lebon en zijn orkest. 10.30 „De Zee". 10.45 Gerard Lebon en zijn orkest. 11.15 Zang met pianobegelei ding. U.45 Viool, cello en piano. 12.00 Alma nak. 12.05 Het groote Omroep-orkest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 „Italiaansche vensters", een muzikaal pro gramma. 13.30 Ensemble Wllly Kok en solist. 14.00 „Klaar voor opname?Draalen!", gevarieerd filmprogramma. 16.45 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.00 Altviool en plano. 17.30 Hier is de poppen kast. 18.00 Om en om-programma. 19.00 Neer- lands stem van het Oostfront. 19.15 Gramo foonmuziek. 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 B.N.O.: Binnenlandsch zakelijk praatje. 19.50 "Kamermuziekconcert. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-centrales, 01e over een lijnver binding met de studio beschikken. 20.15 Ge varieerd concert. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 22.00 Orgelspel. 22.15 „Zon, wijn en meisjes". 23.00—24.00 Uit film, revue en operette.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2