Hel jacht Kai-Kai Wijziging onderwijzersopleiding fxfuAen UMettennen Thietard leidt io de Ronde van Frankrijk Donderdag 1 October 1942 DAGBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Tweede blad Amateurisme in de sport Op de Donderdagmiddag j.1. ge houden sportconferentie te Den Haag deelt de gevolmachtigde voor de sport mede, dat het voortaan verboden zal zijn, dat iemand, die in de een of andere tak van sport als prof optreedt, daarnaast in al le andere takken van sport als amateur kan spelen. Met andere woorden: een beroepswielrenner kan nooit meer als amateur voet baller, bokser of wat ook uitko men; een tennistrainer, die voor xijn training geld ontvangt, kan niet meer als amateur beschouwd worden in een andere tak van «port, enz. Deze maatregel van den gevol machtigde is wel een zeer ver «trekkende en zal groote gevolgen hebben. Om een voorbeeld te noê^ men, Hamstra, de Alomariaan, zal voortaan niet meer voor Alcmaria kunnen uitkomen, omdat hij trai ner is in de tennissport. - Een Len-, «tra zal óf niet m^er kunnen voet ballen, óf hij zal'er de schaatsen- «port op de korte baan om geldprij- sen aan moeten geven. Juist het Noorden zal deze maat regel aan den lijv e ondervinden, want daar zijn honderden beroeps rijders op 't ijs, die overigens rus tig als amateur hun partijtje voet-r bal of korfbal spelen. Het is de .vraag, wat men daar in Groningen en Friesland zal doen: schaatsen rijden om geld of... amateur blij ven? We vreezen, dat zoodra er ijs is, de Noordeling zich aanmeldt v de korte baan en daarmee dan zijn amateurschap verliest. Of de bedoelde maatregel toe te 'juichen is? Natuurlijk zijn er vele redenen aan te wijzen, die een der gelijke bepaling - rechtvaardigen, maar er zijn evenveel redenen op te geven voor het tegendeel. De Frie- sche beroepsschaatsenrijder voelt zich als voetballer voor de 100 amateur en zal er ook niet aln denken, om in de voetbalsport geld te verdienen. Een Hamstra we noemen nog een keer zijn naam .is een prof in de tennissport, maar maar hij heeft er nooit aan gedacht om met het voetballen iets te ver dienen; de voetbalsport was zijn liefhebberij en als voetballer voel den hij zich totaal amateur. De Overheid bewijst met deze maatregel opnieuw, dat zij de sport een belangrijke factor vindt in on ze samenleving en dat zij de sport een warm hart toedraagt. Zij wenscht de sport in goede banen te leiden enmisstanden uit den weg te ruimen. Dat is toe te jui chen. Zooals het toe te juichen is, dat ér streng onderscheid gemaakt wordt tusschen amateurisme en be- roepssport. Dat beide catagorieën alle aan dacht van de Overheid hebben, he in de vlasserij „Haarlemmermeer" heeft men thans volop werk. Het vlas. dat gedroogd en geroot is. wordt nu geswingeld en is dan ge reed. om naar de spinnerijen ge bracht te worden. Het vlas komt uit de swingelmachine.. J. A. Stevens-Pax Holland m FEUILLETON door HANS POSSENDORF 35 Bij de eerste zonnestralen gingen Rocto en Eromangaden volgenden dag op pad, begeleid door vier zwarte Guadelcanar-matrozen, die op een haastig in elkaar getimmerd rek den gedenksteen voor Nella's graf droegen. De weg door het oer- bosch was nu veel beter gebaand dan destijds, er was dus geen kans om te verdwalen en men schoot flink op. Een eigenaardig, droomerig ge voel overmeesterde Rocco nu hij weer over datzelfde pad liep* waar over h\j zeventien jaar gelèden'zijn dochtertje van drie maanden van het dorpje naar de oostkust gedragen had. En Eromana hield niet op met naar de kleinste bijzonderheden te vragen. Alles wat haar vader haar uit dien tijd vertelde scheen haar zoo sprookjesachtig en toen men tegen den avond de feerste hutten van het dorpje naderde was ze niet minder ontroerd dan Rocco zelf en even be nieuwd of ze Ukolo en Bitao daar nogvzouden aantreffen. hoeft geen betoog; trouwen®, we hebben reeds gezien, daL de be- roepsbokssport thans in Nederland veel meer kansen heeft dan vroeger ooit het geval geweest is. Zoo zal ook de beroepssport in al de andere takken van sport door de Overheid behartigd worden en ongetwijfeld zal men t.z.t. moeten erkennen, dat de genomen en nog te nemen maatregelen de sport in het algemeen ten goede komt. Ook al worden daarbij sommige personen gedupeerd.. Al zal men dat spoedig niet meer zoo vinden, als het „nieuwe" wat ingeburgerd is. VERKOOP VAN RIJWIELEN OP IN OMLOOP ZIJNDE BONNEjf WEDER TOEGELATEN. Geldigheidsduur dezer bon nen verlengd tot 31 October a.8. Zooals bekend is in -den loop van de vorige maand een verbod uitgevaardigd van het verkoopen of anderszins afleveren, van rijwie len aan het publiek door den klein handel, zoodat het in de laatste weken niet mogelijk was, ook wan neer men iri het bezit was van een distributiebon, om zich een rijwiel aan te schaffen. Thans echter heeft de secr.-gen. van het dep. van Binnenl. Z. in overleg met het rijksbureau voor de metalen verwerkende industrie, aan de burgemeesters medegedeeld, dat dit verbod tot het verkoopen óf anderszins afleveren van rijwie len voor kleinhandelaren met in gang van 1 October is opgehe ven, met dien verstande echter, dat nieifwe bonnen voorloopig niet zullen worden uitgereikt. Vanaf den lsten Óctober kunnen de rijwielhandelaren derhalve weer rijwielbestel- en afleveringsbonnen in ontvangst nemen en daarop het zij uit voorraad, hetzij na het be trekken door bestelling per bestel bon van fabrikant of grossier, toer- rijwielen aan het publiek afleve ren. Belangrijk zoowel voor hande laar en afnemer is vooral ook, dat de geldigheidsduur zoovel van be stel- als van afleveringsbonnen, voorzoover daarop een in Augus tus 1942 vallende daturn is vermeld, is verlengd tot 31 October. 1942. Rijwielverkoop en -koop is dus nu weer toegestaan, doch alleen op de thans nog in omloop zijnde gel dige bonnen. KINDERBIJSLAG-UITKEERIN. GEN IN LAND- EN TUINBOUW. Uit de verslagen van de 7 land- bouw-bedrijfsvereenigingen blijkt, dat deze in 1941 het eerste jaar van de kinderbijslagwet aan 25593 arbeiders, van wie 60556 kin deren voor bijslag in aanmerking kwamen, totaal 1.9 millio%n gulden hebben uitgekeerd. 4 der bedrijfs- vereenigingen keerden f 356.000 Yneer uit'dan zij aan premie ont vingen, 3 bedrijfsvereenigingen 'hadden een overchot van f29.000. Hun totaal tegoed uit het kinder bijslag-vereveningsfonds bedraagt over 1941 dus f327.000. TEWERKGESTELDJ3N EN ONDER STEUNDEN. Blijkens een opgaaf in het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek waren in Juni van dit jaar op de vanwege het Rijk gesubsidieerde werkverrui mingen tewerkgesteld 44679 werk- loozen, terwijl in dezelfde maand de geheel en gedeeltelijk werkloo- zen, gesteund ingevolge de steun regeling, bedroeg 30.450. In' Juni 1942 waren die aantallen resp. 54549 en 44224. VERBRUIKSCOÖPERATIES. Het aantal verbruikscoöperaties in ons land, aldus wordt in - het laatste maandschrift van het Cen traal Bureau voor de Statistiek medegedeeld, bedroeg op 1 Januari 1942 344 met totaal 294.000 leden te gen 285.000 leden op 1 Januari 1941 Een paar spelende kinderen zagen de vreemdelingen het eerst. Onder luid gebrul vluchtten ze de eefste de beste hut binnen. Een oude man kwam nu naar buiten en nam Rocco verwonderd op, herkende hem het volgende oogenblik en liep schreeu wend weg om het dorp te alarmeeren. Enkele minuten later waren Rocco en Eromanga zoo omsingeld door de drie dozijn dorpsbewoners, dat ze bijna geen stap meer konden doen. Opeens drongen een paar menschen door de menigte heen, gevolgd door enkele Jongens en meisjes. Toen de man- en de .vrouw Rocco en Ero manga zagen gilden ze het uit, de man viel Rocco om den hals, terwijl de vrouw met open mond en open gesperde oogen Eromanga aan staarde. ..Dat zijn Ukolo en Bitao". zei Roc co met heesche stem tegen zijn doch ter. „Dat is Bitao, aan wien je het leven te danken hebt." Eindelijk was Bitao in zooverre van haar verrassing bekomen, dat ze pra ten kon. „Eromanga? Eromanga?" riep ze, vragend op het meisje wij zend. ,iJa Eromanga," bevestigde Rocco. „Nu trok de naakte, zwarte vrouw haar gewezen pleegkind naar haar toe en streelde haar wangen, haar en in de Een vierde klasse aan de kweekscholen gevormd. VGRAVENHAGE, 30 Sept. In de Staatscourant van 12 Augustus j.1. is een besluit van den Sec.-Gen. van het Dep. van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming gepubli ceerd, waardoor 13 bijzondere kweekscholen niet meer voor rijksbijdrage in aanmerking ko men. Te bevoegder plaatse heeft het A.N.P. een en ander verno men omtrent de bedoelingen van dit besluit en -aangaande eenige wijzigingen, welke voorts nog in de opleiding onzer on derwijzers bij gebracht of aanstaande zijn. De rechtstreeksche bedoeling van bovenaangehaald beslu^is om te komen tot een beperking van het getal onderwijzers. Het betreft hier een ingrijpende maatregel, al zijn niet alle kweekscholen, welke on der het besluit vielen, met èèn slag verdwenen. Van deze 13 scholen zijn er 9 doorgegaan zonder rijks subsidie, maar in het algemeen zonder eerste klasse. De leeraren aan alle dertien kweek scholen zijn in het genot gesteld van wachtgeld. Dit wordt echter niet uitbetaald gedurende den tijd, waarop zij aan een niet gesubsi dieerde bijzondere kweekschool verbonden zijn. Wel vereischt het successievelijk ingevoerd wordende achtste leer jaar natuurlijk, een grooter getal leerkrachten, doch dit kan worden opgevangen, gezien hét groote sur plus, dat vermoedelijk aanmerke lijk meer dan 5000 bedraagt. Bij de berekening hiervan is mede reke ning gehouden met velen, die we liswaar een anderen werkkring heb ben gevonden, doch gaarne een be trekking bij het onderwijs zouden accepteeren. Veel beloven, weinig geven.- De Nederlandsche Volksdienst belooft niets, doch geeft alles. Blijft geen buitenstaander, sluit U aan als lid. De coöperaties, welke in 1941 1091 winkels bezaten met een totale om zet van 77.6 millioen gulden, wa ren over de provincies als volgt verdeeld: Groningen 14, Friesland 6, Drente 19, Overijssel 38, Gelder land 54, Utrecht 16, Noord-Holland 37, Zuid-Holland 56, Zeeland 13, Noord-Brabant 31 en Limburg 59. De personeelssterkte der verbruiks coöperaties was per 1 Januari 1942 8711 of gemiddeld 25 per coöperatie. IN DUITSCHLAND EN FRANK RIJK GEPLAATSTE NEDER LANDSCHE ARBEIDERS. Sedert 20 Juni 1940 tot einde <Juni 1942 zijn in Duitschland, zulks blij kens een mededeeling in 't Maand schrift van het CentraalBureau voor de Statistiek, totaal geplaatst 280.325 Nederlandsche arbeiders en in Frankrijk 32.683. Voorzoover be kend, zijn uit Duitschland terugge keerd 73.746 personen. Het aantal in Duitschland geplaatste landar beider^ bedroeg bijna 20.000, bouw vakarbeiders ^68.000, metaalbewer kers 48.000. -» STAATSLOTERIJ Bij de trekking van 30 Septein ber zijn de' hoofdprijzen der Staats loterij als volgt gevallen: f 1500.— 10880 f 1000.— 2610 5762 10073 f 400.— 4522 6458 13993 14013 15062 f 200.— 2175 3674 15470 15610 16207 17209 f 100.— 1061 -2027 2554 2833 3678 3816 7310 7440 8487 9913 17787 21266 handen, overlaadde haar met onver staanbare, teedere woordjes en was uitgelaten van blijdschap. En ten slotte wees ze afwisselend op zichzelf en de jongens en meisjes om te be duiden, dat dat haar kinderen waren. De grénzenlooze blijdschap der wil den had naast den grappigen kant toch ook iets aandoenlijks. Het heele dorp deelde in de vreugde. Iedereen drong om hen heën ten einde Rocco en zijn dochter te begroeten. Het duurde langen tijd eer Ukolo er in slaagde, het pad vrij te krijgen, zoo dat Roco en Eromanga hun tocht naar de hut van Ukolu konden voortzetten. Rocco herkende de plek al uit de verte. „Daar onder dat dak heb jij je eer ste levensdagen doorgebracht,' z'ei hg. „En onder dien boom, links daar achter, ligt je moeder begraven." Toen ze om het struikgewas, dat den voet van den boom verborgen had, hen geloopen waren, bleef Rocco verrast staan. Wat hij zag overtrof nog zijn verwachingenUkolu en Bitao hadden hun belofte, zeventien jaar geleden gegeven, trouw gehou den en uit dankbaarheid sloot Rocco Ukolu en Bitao in de armen en Ero manga volgde zijn voorbëeld. Toen knielde vader en dochter hand ln hand bij Nella'a graf neer. Bij de rijkskweekscholen zal met 1 September. 1943 een nièuiw algemeen leerplan wor den ingevoerd, waarin meer aandacht zal worden besteed aan de lichamelijke oefening en het zangonderwijs. Wat het eerste punt betreft, wordt nu reeds in de nieuwe richting ge werkt. Voor wat het tweede punt aangaat, is een commissie benoemd, onder voorzitterschap van den hoofdinspecteur voor het lager onderwijs, P. v. Nes, wielke zich zal belasten met de samenstelling van een leerplan voor het zangonderwijs. Ook in 't teekenonderwijs zal ver andering komen. De tot heden toegepaste methode voldoet niet in alle opzichten. De kweekscholen hebben dit jaar geen eindexamens afgenomen in verband met de vorming van een vierde klasse, die met' dezen cur sus aan de bestaande drie klassen is toegevoegd. Door dit vierklassen systeem heeft men bereikt, dat de leerstof beter verdeeld en meer uitgesponnen kan worden, terwijl de practische opleiding op breede- ren basis kon worden gebracht. De secr.-gen. heeft aan de kweek scholen geschreven, dat wat de leerstof der verschillende vakken betreft, hij erop meent te kunnen vertrouwen, dat aan de problemen van het heden voldoende aandacht zal worden besteed. Met name heeft hij erop aangedrongen, dat bij de kennis der natuur de Nalge- meene beginselen der mensehelijke rassenleer ter sprake zullen ko men, terwijl bij de geschiedenis en de aardrijkskunde de plaats van Nederland in Europa en de ver houding van ons land tot 't Duit- sche volk en het Duitsche rijk sterk de aandacht verdienen. Bij de ge schiedenis ware ook op de Ger manen en hun kuituur nader in te gaan. Het gaat naar de mee ning van den secretaris-generaal niet aan, de aanstaande onder wijzers onzer jeugd van deze in de toekomst zoo bejangrijke onderwer pen onkundig te houden. Dfe tweekamp Euwe-v. d. Hoek De achtste en negende par tij remise. In het Nationaal Schaakgebouw was het Dinsdagavond weder vol tijdens het verloop van de ^achtste partij, Ten derde male kregen de schaak enthousiasten een Engelsche ope ning te aanschouwen, waarin hét ditmaal warm toeging. V. d. Hoek koos een voortzetting, die door den onbekenden Weenschen scliaakspe Ier Haberditz ten tooneele werd ge voerd en waarover de meeningen nogal uiteenloopen. Euwe belette de korte rochade maar nadat v. d. Hoek de lange rochade tot stand had gebracht, kreeg onze nationa le kampioen een dreigenden aan val langs de openingsïijn te bestrij den. Toen de zwarte koningin op den damevleugel buiten spel kwam te staan, dacht men, dat v. d. Hoek zou gaan winnen, maar de zwarte positie bleek zeer hecht te zijn. V. d. Hóek offerde de kwaliteit om de zwarte stelling open te breken, maar was later gedwongen een vol len toren te offeren om remise door voortdurend schaak af te dwingen. Een prachtige partij. - Onze kampioen opende de negen de partij, voor de laatste maal met wit spelende, weder met e2e4. In tegenstelling met de achtste partij, waarin het heet toeging, was de strijdlust thans ver te zoe ken. Het werd nu eenSpaansch vierpaardenspel met de door Ru binstein aanbevolen speelwijze 4... P d4. Er volgde na dezen zet een algemcene ruil, waarna tot remise werd besloten. De stand luidt thans dr. Euwe VA punt, y. d. Hoek *1 lA punt. Uit natuurlijk fyn gevoel, zooals men dat juist zoo vaak bij de zooge naamde wilde stammen vindt, trok ken de dorpsbewoners zich onmid dellijk terug. Met zachte stem zei Rocco Al- fano in zijn Italiaansche moedertaal een gebed op. Toen hij het Amen had uitgesproken barstte hij plotseling in snikken uit. Het was voor het eerst in haar leven dat Eromanga haar vader zag schreien. Deze zwakheid duurde slechts en kele seconden, toen had Rocco Alfano zijn stem weer in bedwang. „Eromanga," zei hij zuchtend, „ik heb zooveel van je moeder gehou den. Maar "als ik nu weer aan dien tijd terugdenk, heb ik het gevoel of mijn liefde voor haaf nog veel te zwak is geweest. Ze was het een voudigste, goedhartigste en trouw ste menschenkind dat ik ooit in mijn leven gekend heb." Eromanga keek zonder te ant woorden met een somber gezicht voor zich uit: waarom was de liefde van zulk een moeder haar door het noodlot ontzegd? Al haar speelge- nooten, die arme, naakte wilden, hadden een moeder, zij alleen niet. Den volgenden morgen werd de grafsteen op Nella's graf gezet, daar na zochten vader en dochter onder Lambrichtsde eenige Neder- landsehe deelnemer, uitge vallen. PARIJS, 30 Sept. (A.N.P.) Reeds in den eersten rit van de Ronde van Frankrijk, welke Maandag j.1. is begonnen, heeft „de man met den hamer" zijn slachtoffers' gemaakt. Vooral de Belgen zijn hiervan de du pe geworden, zoodat aan het begin van den tweeden dag bleek, dat o.a van Kerckhoven, Depredhomme en van den Meerschaut den strijd hadden moeten staken Ook de eenige Nederlandsche deelnemer, Lam brichts kon den strijd op den tweeden dag niet voortzetten. De tweede etappe liep van Le Mans naar Poitiers over Angers, 'n afstand van 22 km Er werd met vertraging gestart, waarna een ge middelde van 35 km. per uur voor loopig niet werd overschreden. Een groep van zeven renners gaf eindelijk het teeken tot den strijd. Zij namen 2 minuten voorsprong, doch werden later weer ingeloo- pen. Bij het naderen van Angers probeerde Tiger het" in zijn eèntje. Snel en onweerstaanbaar ging hij er tuschen uit en bereikte Angers met 500 meter voorsprong op het hoofdpeleton Guy Lapebie, die de eerste etappe won, hing vandaag achter in het peleton. Toch h?.d Tiger leven in de brouwerij ge bracht, want aan den kop werd nu hard getrokken, zoodat Tiger ten slotte het alleen niet kon bolwer ken en werd ingehaald. Na 133 km. toen men Saumir passeerde, lag Le Guevel aan het hoofd, terwijl Lape bie door een hardnekkige jacht zijn positie had verbeterd. Twintig kilometer voor Poitiers kwam eindelijk de beslissing. Le Guevel, geholpen door zes anderen, ging er plotseling tusschen uit en zij lieten zich niet meer inhalen. Gezamenlijk ging het zevental op de eindstreep af, zoodat de sprint de beslissing moest brengen. De Belg Bonduel, die tot nu toe uit stekend heeft gereden, wist de over winning in, de wacht te slepen voor Goutal en Thietard. Ook vandaag moesten eenige Bel gen den strijd staken, zoodat thans reeds elf Belgische renners van het tooneel zijn verdwenen, n.1. Kint, van den Meerschaut, Schotte, Rit- serveldt, van Kerckhoven, Depred homme, Defoordt, Deltour, Paepe, Adriaenssens en Lowie. De uitslag van de tweede etappe luidt als volgt: 1 Bonduel in 6 uur 46 min. 33 sec. 2. Goutal op 2 lengtes, 3. Thietard, 4. Carini, 5.. Louviot, 6. Goasmat, 7 Le Guevel, 8. Caput in uur 47 min. 52 sec. 9.- Guillier, 10 Blum, 11. An- toine, 12 van de Weghe, allen zelf de tijd. De algemeene rangschikking, luidt als volgt: 1. Thietard, 12 uur, 44 min. 43 s.; 2. Goutal 12.45.4; 3. Le Guevel, z.t. 4 Bonduel 12.45.36; 5 Neuville 12.45. 50 6 Level 12.46.15, 7 Geus zt 8 Ca put 12.46.23 9\ Guegan 12.46.26; 10 Jezo z.t. RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 2 OCTOBER. Hilversum L.415.5 m. 7.16 Koorzang (gr. pl.). 7.30 B.N.O.: Nieuws berichten. 7.40 Tijdig begonnen (gr. pl.). 8.S0 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8,40 Omroepers zor gen. 8:50 Orkestconcert (gr. pl.). 9.00 Zang en orkest (gr. pl.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9.40 Zang an orkest (gr. pl.). 10.00 Planovoordracht. 10.80 Voordracht. 10.45 Orkest John Lancé en gramofoonmuziek. 13.00 Almanak. 12.05 Licht klassiek Orkestconcert (gr. pl.). 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Om eh om programma. 14.00 Otto Hendriks en zijn orkest en gramofoon muziek. 15.00 Klaar voor opname? Draajen..!, Ukolu's leiding de plek aan het strand qp, waar Nella haar dochtertje het leven had geschonken en haar eigen leven daarvoor in ruil had gegeven. Rocco wees zijn dochter ook de klip pen waartegen de boot dien nacht te pletter was geslagen. Rocco en Eromanga bleven den vol genden nacht nog in het dorpje en aanvaardden den morgen daarop in alle vroegte den terugweg naar de baal. Alle bewoners van het dorp en vooral Ukolu, Bitao en haar kinderen hadden bij'het afscheid rijke geschen ken gekregen. Toen Alfano en Eromanga met hun vier Guadalcanar-matrozen tegen den avond de baai weer bereikten zagen ze daar tot hun onaangename ver rassing een klein oorlogsschip, dat de Engelsche vlag voerde, voor an ker liggen. „Zie je nu wel, daar hebben we het al," riep Rocco boos. „Dat kost me een flinke boete, reken daar maar op." „Altijd nog beter een paar pond sterling te betalen dan u in gevaar te begeven," zei Eromanga een beetfe verlegen, „maar misschien laten ze ons heelemaal met rust." „We zullen zien," meende Alfano. „Er is nu in elk geval niets meer aan, te veranderen. Daar zetten ze al. onze sloep uit! Robinson komt Officieele mededeclingcn INLEVERING SLUITKOOLZAAD De Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale maakt bekend, dat telers van sluitkoolzaad, die voor de teelt van dit zaad een contract 'htebben af gesloten met een erkenden zaadlj^nde- laar dit op contract geteelde zaad ten spoedigste, doch uiterlijk op 15 October 1942 moeten afleveren aan den betrokken handelaarcontractant. De handelaren, die sluitkoolzaad uit contract-teelt verkrijgen, zijn verplicht binnen 3 dagen na de ontvangst van iedere partij, mededeeling daarvan te doen aan de N.G.F.C., onder opgave van hoeveelheid en soort der door hen ontvangen zaden, alsmede van den naam en het adres van den teler van wien zij de partij hebben ontvangen. Telers van sluitköplzaad, die voor de teelt van dit zaad geen contract met een zaadhandelaar hebben afgesloten, dus zoogenaamd „vrij" hebben geteeld, zijn verplicht dit door hen „vrij" ge- teeldë sluitkoolzaad af te leyeren aan een doof den Directeur deT N.G.F.C. nader aan te wijzen erkenden "zaad handelaar. De aflevering van sluitkool zaad door den handel, onverschillig of dit zaad bp contract dan wel zoo genaamd „vrij" geteeld is, blijft .ver boden. Ket niet nakomen van deze voorschriften is strafbaar. AANVOER- EN VEIL VERBOD BE- WAARAPPELEN. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale maakt bekend, dat bij- Bestuursbesluit No. 99 het aanvoeren ter veiling,* alsmede het veilen van be- wa^rappelen is verboden. In dit be sluit, opgenomen in de Staatscourant van 15 September 1942, staan de be langrijkste variëteiten vermeld, waar voor dit verbod geldt. Als de tijd van plukken daar is, moet de teler, respectievelijk pachter, het fruit na het plukken opslaan. Te zij ner tijd zal de Centrale ontheffingen verleenen van het verbod, met name bij een tekort aan oplegruimte, en hieraan eventueel voorwaarden ver binden, Dit wordt nader- door de vei lingen bekend gemaakt. gevarieerd filmprogramma. 16.45 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.00 Vierhandige pianovoordracht. 17.30 Hier ls de poppenkast. 18.00 Amusementsorkest en gra mofoonmuziek. 19.00 Neerlands stem van het Oostfront. 19.15 Accordeon ensembles spelen (gr. pl.). 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 B.N.O.: Blnnenlandsch zakelijk praatje. 19.50 Zang met pianobegeleiding. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnver binding met de studio beschikken. 20.15 Orgel, piano en de- Melodlsten. 21.45 B.N.O.: Nieuws berichten. 22.00 Orkestconcert (gr. pl.). 22.15 Zang en Musette (gr. pl.). 22.45 Ed. KUnneke- programma (gr. pl.). 23.3024.00 Tango en Foxtrot (gr. pl.). Hilversum H. 801.5 m. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtend gymnastiek. 7.50 Sportnieuws. 8.00 Technische Voorlichting. 8.J5 Lichte gramofoonmuziek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.40 Kleine Spaansche Composities (gr. pl.). 9.00 Lichte gramofoonmuziek. 9.16 Voor de huisvrouw. 9.20 Operette-programma (gr. pi.). 10.00 Gods dienstige uitzending. 10.30 Zang met plano begeleiding. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 8ymphonie-orkest (gr; pl.). 11.30 Gerard Tan Krevelen en zijn orkest en soliste en gramo foonmuziek. 12.30 Programma-overzicht. 12.35 Operette-fragmenten (ga pl.)/ 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 „Draaiil Joo! Aardappelcampagne en nog waf', klankbeeldenreeks. 13.30 Zang en plano. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Groninger Orkestvereniging en solist. 15.80 Voor de vrouw. 16.00 Bang, fluit en claveclmbel. 16.45 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke-'en beursberichten. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Zang met piano begeleiding. 18.00 Het wekelijksche Sport- praatje. 18.15 Marschen en marscbliederea (gr. pl.). 18.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 B.N.O.: De Jor- daner vertelt 'over sociale nooden. 19 00 Marschmuziek (gr. pl.). 19.15 Mannen in dienst van ons volk. 19.30 Onder de luifel, luisterspel. 30.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: „Hollands politica aspects". (Voor de Radio- Centrales: Symphonie-Orkest '(gr. pl.). Vanaf 20.16 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 20.15 Concertgebouwtrio. 21.00 Mozart-Debussy (gr. pl.). 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Leidende staatslieden schrijven. 22.10 Avondwijding. 22.20—24.00 Zie Hilversum L Hoofdredacteur A R. Jonker. Plaatsverv. van den hoofdred., buitenl. en stadsnieuws Den Hel der A. C- van Kampen. Binnen land alg. report en streeknieuws A. Eriks. Haagsch redacteur P. E. H. M. Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de adver tenties, Schager editie G. Schoorl, Schagen. Verantwoordelijk voor de advertenties, Heldersche editie J. Visser, Den Helder. zelf mee, nu zullen we gauw meer weten." Er verliepen tien minuten van pijnlijk wachten tot de sloep aan legde en Robinson als eerste er uit sprong. „Verduivelde pech," riep hij Al fano toe. „Maar ik heb dadelijk ge zegd, dat we eerst Port Vila hadden moeten aandoen." „Is die kruiser al lang hiér? Zijn de scheepspapieren al gecontro leerd?" vroeg Alfano haastig „Hij is vanmiddag gekomen. Ze hebben al geïnspecteerd en de com mandant laat u zeggen, dat u on middellijk bij hem aan boord moet komen." „Laten we er dan maar heen roeien," beval Alfano, terwijl hij met zgn dochter in de boot stapte. Een kwartier later werden Rocco en Eromanga, die niet van haar va ders zijde had willen wijken, bij den commandant gelaten. De Engel schman was niet onvrien delijk en zei, toen Alfano hem over zijn persoon wilde inlichten: (Wordt vervolgd)

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 5