Officieels Duitsche verklaring Ce Landdag van - Land den Provincialen niet centraal fiedeveeringen van da bserenleiders 'Roskam sn Saai Muziek, zang en tooneeL ALKMAAR, 30 Sept. -i Heden ihad in den stedelijken muziektuin de aangekondigde provinciale Landdag plaats van den Land stand in N.-Holland. Reeds ter stond bij het betreden van den tuin trof den bezoeker het groote decor (10 m hoog en 16 m breed) voor het op te voeren spel*„De Stroop pot", een vrij door Fréd. Groot be werkte volksoverlevering van Texel welk. decor in twee weken tijd was gemaakt door de studio Albert Meijer te Den Haag. Een pracht werk! Het stelde vóór 'n boerderij, op welke^ erf het spel werd ge speeld. Zij was geplaatst op een „duintop",beplant met helm, ter wijl zonnebloemen en andere plan ten den gevdl sierden. De entree van den tuin was gesierd met tee- keningen e.d., ontleend aan het werk van den Landstand. Overigens fwas in den muziektuin nog opge richt een hoog bord, \vit geschil derd, met het embleem van den Landstand, met ernaast de woor den „Met ploeg en zwaard" en „Naar de zege!" Er vóór was een ploeg geplaatst met eenige schoo ien graan. .Het geheel was getooid met gele herfstbloemen. Om 12 uur kwam de heer E. Ros kam, de landelijke boerenleider, be geleid door den heer Saai, prov. boerenleider. Staande werden zij door de circa 1000 aanwezigen be groet. Achter hen kwamen o.a, de heer Eggert, Pressedezernent van den Beauftragte van den Rijkscom missaris voor Noord-Holland, dr. Grünwald van hét Rijkscommissa riaat, bestuursraden der provincie burgemeesters van verschillende ge meenten en de commissaris van politie te Alkmaar. De opening. Het openingswoord werd gespro ken door den heer C. Koeman, uit Wognum, plaatsvervangend prov. boerenleider. Hij sprak allereerst een welkomstwoord tot de aanwezi gen en wees er vervolgens op, dat de opbouw van een nieuw Neder land mogelijk zal zijn, als de boe ren hun plicht doéh, iets waaraan 6pr.' niet twijfelde. Een vrouwenkoor, nog maar pas een zestal weken ge leden opgericht onder leiding van den heer Jac. Jansen uit Egmond aan den Hoef en bestaande uit een 40-tal vrouwen en meisjes uit ver schillende plaatsen in N.-Bolland, zong een paar liederen op zeer ver dienstelijke wijze. De provinciale boerenleider aan het woord. Geoeraal Winterappel De heer J. Saai, provinciaal boe renleider in Noord-Holjand, hield deze rede als winterappèl en zei in den aanhef, dat hij daarmee be doelde een woord van bemoediging tot hen, die zich met hem reeds hebben ingezet voor het belang van ons volk en speciaal van den Nederlandschen boer; een woord ter kennismaking met hen, dre, hoewel niet onsympathiek staande tegenover den Landstand, toch daarvan niet in het openbaar ge tuigden, iriaar nu op het terrein aanwezig waren! en ten slotte een woord van waarschuwing' tot hen, die niet van zins zijn, „ooit tot ons te komen en hun afzijdigheid niet beter weten te demonstreeren dan door ons dwars te zitten"- Komende tot zijn rede, bracht spr. dank. aan de getrouwen, voor hun steun in den strijd tegen dom heid, onwil en verkeerd inzicht Hij erkende, dat er fouten zullen zijn gemaakt, zooals overal waar gewerkt wordt, maar hoofdzaak is, dat geen duimbreed is afgeweken Te Sfe O eden rode Is dezer dagen een klompenmakersschool in gebruik ge nomen. De oprichting dezer school is te meer'toe te juichen, daar het oude handwerk steeds meer op den achtergrond werd gedrongen door de machinale klompenfabricage. Driekwart der kosten wordt door het Dept. van Sociale Zaken en de rest door een zestal Brabantsche gemeenten gedragen. Een jeug- dig loerling aan het werk. Polygoon-v. Bilsen-Pax-Holland m van den tevoren ultgestippelden weg. De taak van den Landstand is grootsch In dezen tijd, nu wij geen regeering en geen koloniën meer hebben, is het de taak van'de boe ren, in den Landstand vereenigd, om zelf het fundament te leggen voor een nieuwe boerenorde, goed voor vele geslachten, die na ons komen, Thans was de Landstand noodig„ omdat de boeren niet meer konden wachten, en als het hun nu gelukt, om in dezen tijcj, nu de storm giert, en de onweersbuien niet van de lucht zijn, het gebouw der eenheid op te richten, zal dat in tijden van voorspoed des te ste viger staan, Gelukkig vond spr. het, dat het aantal boeren, dat zich in de voor ste rijen van den Landstand schaart, steeds grooter wordt. Ook komen er dagelijks méér, die niet strijden, omdat zij nu eenmaal geen strijdersnatuur hebben, doch den Landstand een goed hart toe dragen. Bij de boeren groeit het be sef, dat stilstand achteruitgang be- teekent voor henzelf en ons heele volk. De Landstand leeft en mar cheert, dat bewijst ook het bezoek van de vele boeren, die om raad komen in het gebouw aan den Ken- nemérstraatweg te Alkmaar. De organisatie in da dorpen. nadert haar voltooiing. Over het algemeen vervullen de dorpsboe renleiders hun taak op hun helaas nog te beperkte arbeidsteirein met volle ambitie. De medewerking van de burgemeesters, is verbeterd en in sommige plaatsen is zij zelfs zeer goed. Uitweidende over het werk van den dorpsboerenraad, zei spr. o.a., dat deskundige boeren waaronder ook te verstaan de zaad telers, fruitkweekers en arbeiders daar de belangen der boeren be spreken, die ook de belangen zijn van de heele dorpsgemeenschap. Verschillende sociale problemen komen daar naar voren, welke nu door den burgemeester, niet meer gehinderd .door een verpolitiekten gemeenteraad, beter kunnen wor den opgelost, omdat uit de bespre kingen het hoe en waarom duide lijk naar voren kwam. Van ambtenarij toondè spr. zich afkeerig, zoodat hij geen enkelen ambtenaar aanstelt, indien hij niet overtuigd is dat de functie vervuld moet worden en bovendien dege ne, dien hij op het oog heeft, zijn plaats dubbel en dwars waard is. Daarom zijn er in den Landstand die toch een semi-officieel lichaam is, geen loketleeuwen, maar men- schen, die zich vóór alles bewust zijn, dat zij er zijn voor den boer en deze er niet is voor hen. Een goede geest in de dorpsboe- ren raden én op het bureau van den Landstand, dat is het groote resultaat, dat allereerst na enkele maanden arbeid kon worden ge boekt. Met dien goeden geest kun nen wij bergen verzetten. Spr. kwam hierna aan de vraag: Wat is de landjeugd? Dit is niet, zooals het moest zijn, de jeugd van het platteland, alle boerenzoons en boerendochters, zon der onderscheid, maar er is nog slechts onder te verstaan een keur corps van jongeren, die zi-ch hun roeping bewust zijn en definitief hebben gebroken met het half slachtige, dat de plattelandsjeugd de laatste jaren door stadschen in vloed heeft gekenmerkt. Zij willen hun leven als jongen boer en jonge boerin weer leven. Zij zijn zich be wust, wanneer zij allereerst trach ten „boer" te zijn, tegelijk mèèr „heer" en „dame" genoemd te mo gen worden dan wanneer zij naar uiterlijk hun afkomst verloochenen. Zij zijn er trotsch op te behooren tot de eere-garde van hen, die ons volk voeden. Zij kenneji de waarde der uiterlijke beschaving, doch schatten die der innerlijke bescha ving hooger. Voor deze landjeugd is het beste nog niet goed genoeg. De oude generatie kan de groot heid van dezen tijd wel voelen, maar in vele gevallen niet meer intens heieven. De jeugd kan dit wel en zij zal ook de eerste vruch ten plukken, gerijpt aan den boom van dezen nieuwen tijd, welken zij thans met de ouderen bezig is te planten. De vrouw en de Landstand. Spr. deed een ernstig beroep op de toetreding van de vrouw tot den Landstand. Zij toch heeft üen grootsten invloed op de medewer king van den man. Voor onze wer kers, voor wier vrouwen de arbeid in den Landstand een gruwel is, is de taak wel zeer zwaar. Gelukkig staat voor het overgroots deel de vrouw naast den man in onze rijen. Ieder strijdt op eigen terrein, zij klemmen op twee fronten het leger der saboteurs, der dommen en der haatzaaiers in een tang en zuWen het ten slotte samen on schadelijk maken. Onze landsvrou wen toonen groote activiteit en zij zullen die ook in den aanstaanden winter zeker toonen. Die' ginter zal zwaar zijn, ook voor ons boeren, al denkt de stedeling daaj* /misschien anders over, omdat hij onze noo- den niet kent, maar wij zullen dien doorkomen, mèt en dóór onze vrouwen. Door dezen goeden geest ♦zal het bouwwerk van den Land stand goed werden, onze funda menten zijn goed, wij laten ons ge bouw niet ondermijnen en wij heb ben geen geleerde urofessoren noo- dig om ons te vertellen hoe het moet. Dat wetdh wij zelf wel en wij zullen het zelf doen! SLUIT INGSTERMIJN INSCHRIJ VING ALS AMATEUR TABAKKER. Naar het A.N.P. verneemt, is de inschrijftermijn voor amateur-ta bakkers, welke zooals bekend 15 September j.1. eindigde, voor onbe- paalden tijd verlengd. Zij die - hun zelfgekweekte tabak willen laten fermenteeren en zich nog niet heb ben laten inschrijven, kunnen zich dus alsnog opgeven bij den voor hun streek aangewezen tabaksad viseur. EEN ZEEHOND IN HET NET. Te Lith hebben de gebroeders van der Zanden met het trekken van den zegen een zeehönd op het droge gehaald, hetgeen daar eeti wel zeer zeldzame vangst genoemd mag worden. i 9 VERNIETIGING WONINGVER- HUURVERORDENINGEN. De Ned. St. Crt. van heden be vat besluiten van den Sec.-Gen. van Binnenl. Zaken, waarbij de beslui ten van de burgemeesters van Utrecht en Amersfoort, waarbij een woningverhuurverordening werd vastgesteld, worden vernietigd we gens strijd met de wet. CARBIDLAMP UIT ELKAAR GESPRONGEN. Jongsn gedood. Eergisteravond was de 16-jarige J. G. Postmus uit Marum (Gr.) een carbidlamp aan het soldeeren, toen de lamp plotseling uit elkaar sprong. De jongen was op slag dood TIJDEN8 BEWARING INBRAKEN GEPLEEGD. Voor de Almelosche rechtbank hadden zich Dinsdag te verantwoor den W..L. uit Haaksbergen, A. G. B. uit Almelo en K. B. uit Enschede, die te Almelo toen zij in het huis van bewaring' zaten, verschillende inbraken hebben gepleegd. Door een lichtkoker zagen de mannen kans om des nachts het huis van bewaring te verlaten, waarna zij op pad gingen. Na hun bezoeken aan winkels en magazijnen keerden zij langs denzelfden weg in het huis van bewaring terug. Denmannen haden het voornamelijk voorzien op levens- en genotmiddelen. De officier van Justitie eischte tegen ieder der verdachten tien maanden gevangenisstraf. Uitspraak Dinsdag 6 October Spr. besloot dit gedeelte van zijn rede met dank te betuigen aan al len die aah de voorbereiding van dezen dag en dat was geen klei nigheid een werkzaam aandeel hadden. Hij was overtuigd, dat zij het met liefde deden, als een tee: ken dat de geest in Noord-Holland goed is. Opvoering openluchtspel „De Strooppot". Ongeveer 80 medewerkenden heb ben van deze Texelsche overleve ring uit omstreeks 1750 een heel goede opvoering gegeven. Fred. Groot, de perschef van den Land stand in Alkmaar, heeft er een zeer vrije bewerking van gemaakt. De plaats van handeling is het erf van een boerderij op een duintop, met tafel en stoelen en een vuurduvel, waarop een pappot. In een bont e i fleurig tooneel komen vrouwen en mfeisjes en jongemannen (allen in Texelsche kleederdracht) op het terras, waar de kastelein ijverig de roemer vult met wijn. 't Is feest, er wordt gedanst en gezongen, waarbij natuurlijk de speelman niet ontbreekt. Het feest is opgezet als een soort van dank voor den ge vonden goudschat uiC een in den nacht, in den storm gestrand schip, een schat waarvan ook de boer een deel wist in te pikken. Maar de, schout heeft er van gehoord en' komt met zijn rakkers een onder; zoek instellen. Hij neemt links en rechts het gevondene in beslag, maar vindt bij den boer niets door dat diens vivuw het goud in den strooppot heeft gedeponeerd, die als illustratie bij de pap op tafel wais geéet Nadat de schout is afgetrok ken, worden de gouden schijven ondanks de tegenstribbeling van zijn vrouw;, door den boer gedeeld met de overigen, maar eerst worden nog met een kwast verf als her innering aan het gebeurde de woorden „De Strooppot" op den ge vel van de boerderij geteekend. Zooals gezegd, het werd een zeer goede opvoering, vooral als men in acht neemt, dat het hier een eer ste optreden betrof van een slechts kort geleden bijeengeroepen groep in verschillende plaatsen wonende. Bij een volgend optreden het ligt in de bedoeling, dat er in do. toekbmst méér werk van tooneel wordt gemaakt zullep er onge twijfeld veel successen worden be haald. Het geheel, staande on der leiding van den schrijver, werd opgeluisterd door een strijkorkèsttje onder leiding van Jac. Jansen. Een luidsprekerinstallatie zorgde er voor, dat alles door 't publiek goed kon worden verstaan. De voksdan- sen, ingestudeerd en uitgevoerd .o. l.v. mevr. Knigge, en 't ten toonéele voeren van twee heusche schapen lokte veel bijval. Aan het einde werd via de microfoon een woord van dank gebracht aan de mede werkenden; den heer Groot en den heer Meijer resp. schrijver van het stuk en teekenaar van het decor, werden bloemen aangeboden. Vervolg in ot\s nummer van morgen. Weer kaarsen voor stal en voertnigeoverlichting Aanvragen ln het tijdvak van 1 Oct. tot 17 Oct. a.s In het winterseizoen 1942-43 wor den wederom kaarseri voor verlich ting van stallen en voor verlich ting van handkarren en door nie ren getrokken voertuigen beschik baar gesteld. Betrokken verbruikers van kaar sen tot bovengenoemd doel kun nen in het tijdvak van 1 October 1942 tot 17 October 1942 een aan vraag bij de distributiediensten op de formulieren MD 10 (voor stal- verlichting) en MD 11 (voor voer tuigenverlichting) indienen. De dis tributiediensten zullen bij het in dienen van bovenbedoelde aanvra ge aan de verbruikers van kaarseri voor stalverlichting de helft der voor het tijdvak van 1 October1 December toe te kennen rajitsoen- bonnen uitreiken en het restant, nadat de aanvragen aan een con trole zijn onderworpen, terwijl aan verbruiken^ van kaarsen voor vër- lichting van voertuigen na 1 Octo ber 1942 eveneens voor verbruik tot 1 December uitreiking zal geschie den van vijf rantsoenbonnen per voertuig, dal. gedurende de duis ternis moet worden gebruikt. Omtrent de beschikbaarstelling van kaarsen na 1 December 19i2 zullen nqg nadere mededeelingcn worden gepubliceerd. De bovenge noemde rantsoenbonnen, waarop vermeld staat „één rantsoen Mar sen" zijn voor onbepaalden tijd gel dig en geven elk recht op het koo pen van 1 pak 300 gram kaarsen. Aangezien de handelaren thans vrijwel niet over een voorraad kaar sen beschikken, dienen zij, voordat de aflevering aan de verbruikers kan plaats vinden, eerst in de ge legenheid te worden gesteld van bun leveranciers kaarsefi te betrek ken, zoodat de aflevering in de meeste gevallen niet tegelijk met de afgifte van den bon zal kunnen plaats vinden. Vergunningen voor tweedmantels en -jassen Aanvragen bij den gemeen telijken distributledienst. 's-GRAVENHAGE, 30 Sépt, Het is gebleken, dat onder bepaalde groepen der bevolking de indruk bestaat, dat voor tweedmantels en -jassen geen speciale vergunningen worden verstrekt Deze opvatting is onjuist, aangezien voor tweedman tels van 1 September tot en met 31 October 1942 en voor tweedjassen van 1 Mei tot en met 31 October 1942 speciale vergunningen kunnen worden aangevraagd. Het indienen van aanvragen kan uitsluitend geschieden bij den di£ tributiedienst der gemeente, waar aanvrager in het bevolkingsregister is ingeschreven. De aanvragen moeten worden ge daan op een formulier MD 102 dat op verzoek door den distributie- dienst gratis wordt verstrekt. In het belang van een spoedige en juiste behandeling moet het in te dieften 'formulier zoo volledig en correct mogelijk worden ingevuld. Arbeid in broodoakkerijen Regeling vastgesteld voor het tijdvak van 15 October tot 15 Maart. Volgens een bekendmaking in de Ned. Staatscourant heeft de secr.- gen. van het dep. vèn Sociale Za ken'voor het tijdvak van 15 October 1942 tot 15 Maart 1943 een nadere regeling vastgesteld voor den bak-, kersarbeid en de broodlbeizorging op den Zaterdag. Deze regeling, welke gelijklui dend is aan die voor het overeen komstig tijdvak van 1941-'42 komt in hoofdzaak hierop neer, dat op Zaterdag des ochtends" twee uur vroeger dan normaal met den bak- kersarbeid mag worden aangevan gen. Voorts is. wat de broodbezoraing betreft, bepaald dat de bakkers deeg en brood, dat na 8 uur deê^ namiddags van den vorigep dag gebakken of opgewarmd is, gedu rende het tijdvak, waarvoor deze regeling geldt, opZaterdag des ochtends van 8 uur af mogen vervoeren, terwijl de verkoop of aflevering om 9 uur mag beginnen. HONDEN- EN KATTENBROOD OP BON 10. Voor de periode van 1 tot en met 31 Oct. 1942 wordt op de bonnen no. 10 van de voederkaart voor honden, en van de voederkaart voor honden brood (groep K). resp. voor honden en katten. Volgens dezelfde normen als voor de voorafgaande periode hondenbrood. resp. kattenbrood, be schikbaar gesteld. Na 31 Oct. zijn de bonnen no. 10 van bedoelde kaarten ongeldig. Zij mogen nadien niet meer worden aangenomen. UITKEERING BIJ BEVALLING. Naar wii vernemen, kan binnen kort een besluit worden tegemoet gezien, waarbij aan ambtenaren en arbeidscontractanten in Rijksdienst bH bevalling van hun echtgenoote of inwonende dochters aanspraak wordt gegeven op een uitkeering van 55 gulden. In afwachting van de totstandkoming van dat besluit kan aan belanghebbenden deze uitkee ring reeds bij wijze van voorschot worden verleend. Vischleer voor de reparatie van fietsbanden De bruikbaarheid van de huiden van bot en schol schijnt onbeperkt te zijn, want nadat deze huiden, verwerkt tot bovenleder, zooileder en tot materiaal voor ïijne lederen met één slag de wereldmarkt had den veroverd, zal nu ook nog de wielrijder kunnen profiteeren van dé taaie huid der geduldige plat- visschen. Het Duitsche blad „Volksgemein schaft" meldt althans dat Deen- sche experts erin zijn geslaagd het soepele en zachte vischledcr, dat zich onderscheidt door een buit--n- gewone trekvastheid, zoo te behan delen, dat het gevulcaniseerd kan worden. Versleten buitenbanden van 'éen fiets kunnen, naar uit ge nomen proeven is gebleken, thans duurzaam met vischleder hersteld worden, wanneer de in den handel zijnde kleine en groote .stukken huid aan den binnenkant van den band op de zwakke plek worden gevulcaniseerd. Naar aanleiding van dit bericht hebben wij te bevoegder plaatse 'geïnformeerd, welke ervaringen men hier te landen met vischleer heeft opgedaan. Men deelde ons mede, dat de proeven om uit visch huid leer te fabriceeren volkomen geslaagd zijn. Fabricage op groote „Klommen zij niet als katten in het want...." De Scheveningsche jeugd weet zich op den vrijen middag in het want der loggers best te ver maken. Polygoon-Meijer-Pax Holland m. Churchill over Dieppe Geen belangstelling in La gerhuis. STOCKHOLM; 30 Sept. (D.N.B- 'Naar de Engelsche nieuwsdienst nieldf> heeft Churchill in het La gerhuis verklaard, dat er bij den' aanval op Dieppe zeer zware ver liezen ontstaan zijn, die bijna de helft bedragen hebben van de ge- zamenijke Britsche strijdkrachten. Churchill weigerde evenwel, nauw keurige cijfers te noemen. Voorts zeide hij, dat de in Dieppe aan land gezette pantserwagens door de ongedacht groote 'kracht dei- verdediging in hun operaties Hjn belemmerd. Naar de Londensehe correspon dent van Nva Dagligt Allehanda meldt, ,'was het volslagen gebrek aan belangstelling een der meest kenmerkende factoren bij de Lager huisdebatten van Dinsdag. Tien tot twintig Lagerh. sleden slechts hadden geluisterd naar de debat ten over de productie van levens middelen. Ondanks een vlammen de rede van dén conservatief Lord Winterton was het debat zoo mat gebleven, dat het Lagerhuis twee uren eerder dan men verwicht had naar huis kon gaan. Winter ton stelde, den eisch, dat, de Lon densehe parken en golfterreinen gebruikt zouden worden om groen te te verbouwen. In het tekort aan landbouwarbëiders diende te wor den voorzien, door de kellners uit de voorname restaurants van het Westend te halen. De gasten moes' ten dan zichzelf maar bedienen Ongehoord noemde Winterton het. dat oudere heeren nog altijd niet honden in de groote parken gin gen wandelen. - 9qmtiailie£ Bondskeurwedstrijden Het land ln districten verdeeld. Tot heden werden jaarlijks zg. bondskeurwedstrijden gehouden, waarbij vooraanstaande vereenigin- gen uit het geheele land in wed strijden voor behaalde' groepen ,tot elkaar werden gebracht. Reis- en verblijfkosten maken het samenbrengen van vereenigirigen uit geheel Nederland op een cen traal punt vrij moeilijk waardoor is besloten hét land in districten te verdeelen zoodat thans zijn inge steld zg. districts-bondskeurwed- strijden. Het aantal districten is bepaald op drie en de voorwaarden tot inschrijving zijn eenigszins ver licht zoodat de inschrijving per district grooter kan, worden. schaal stuit echter op de moeilijk heid van inzameling der vischhui den. Proeven om rijwielbanden met vischleer te repareeren zijn nog niet genomen. De mogelijkheid het vischleer te vulcaniseeren, lijkt, uit gesloten, omdat onder vulcanisee ren verhitting onder toevoeging van zwavel moet worden verstaan. Daartegen is leer meestal niet be stand. Wel kan men natuur- en kunstrubber vulcaniseeren. Daarom lijkt het waarschijnlij ker dat hier sprake is van het vischleer op den band of het aan brengen van een of ander solutie- laag daartusschcn. NIEUWE BON VOOR GASGENE RATOR ANTHRACIET EN BAG- GERTRUF. 's-GRAVENHAGE, 30 Sept, Gedurende het tijdvak van 1 Octo ber tot en met 31 October 1942 ge ven de met de woorden „Genera- toranthraciet, tiende periode" ge merkte bonnen elk recht op het Tcoopen van één Jiectoliter (max. 75 kg.) anthracietnootjes IV of V, ter wijl gedurende hetzelfde tijdvak de met de woorden „Generatorturf, tiende periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. Niet de eenige Een loodgieter, vader van yijf kinderen, had met bij-steun een we- kelijksch inkomen van f23.80 per week. De uitgaven aan huur enz. bedroegen f5.13, kleeren voor de kinderen waren er, als gevolg van een jarenlange werkeloosheid van den man, nagenoeg niet meer, Met geld van Winterhulp ontving dit gezin ondergoed, schoenen, jassen, een mantel voor de vrouw en een uitkeering in contanten. Bedenk, dat dit gezin niet het eenige is, dat medewerking be hoeft. Wil Winterhulp kunnen blijveni helpen, dan dient ook met milde hand en een warm hart geofferd te worden. Winterhulp werkt niet voor zichzelf, doch voor al onze volksgenooten, ongeacht confessie of politieke overtuiging. INZAKE DE DRIE GETORPE DEERDE TRANSPORTSCHEPEN. BERLIJN, 30 Sept. (D.N.B.) Daar de Britsche en Amerikaan sche berichtendienst het tot zin ken brengen van de drie groote troepentransportschepen in het cen trale en Noordelijke deel van. den Atlantischen Qccaan. probeeren te ontkennen, wordt van officieele Duitsche zijde verklaard: 1. Het convooi, waartoe de tot zinkengebrachte schepen van het type „Viceroy of In- cia", „Reina del Pacifico" en „Derbyshire" behoorden, koers- - te naar het Noordelijk Kanal tusschen Ierland en Noord- Schotland. 2. Het transportschip van het type. „Viceroy of Iridia" werd op 25 September 's namiddags omstreeks 16.30 uur getorpe deerd en tot zinken gebracht. 3. Het transortschip van het type „Reina del Pacifico" werd op„26 September tegen 01.00u. in het zeegebied op ongeveer 55 graden Noorderbreedte en 26 tot 27 graden Westerlengte ge torpedeerd en tot Zinken ge bracht, d.w.z. ongeveer ?50 zee mijlen ten Westen van den in gang naar het Noorder Kanaal. 4. Het. transportschip van het jtype „Derbyshire" werd op 26 September des nachts tegen 23.30 uur op ongeveer 55.30 graden Noorderbreedte en 18.30 graden Westerlengte getorpe deerd en tot zinken gebracht, d.w.z ongeveer 400 zeemijlen ten Westen van dpn ingang naar het Noorder Kanaal. De officieele Duitsche instanties zullen in de eerstvolgende dagen hieuw bewijsmateriaal over het tot zinken brengen van de drie groot ste transportschepen publiceéren, zoodat de Britsche en Amerikaan- sche pogingen om dit te ontkenen, ontzenuwd zijn. Italiaansch Weermachtbericht ROME, 30 Sept. Het ïtaliaan- sche weermachtbericht van heden luidt als volgt: „Geen enkele opmerkelijke ge beurtenis aan het Egyptische front. Duitsche jagers hebben zes vijan delijke machines neergeschoten tij dens luchtgevechten, een zevende toestel werd neergeschoten door het luchtafweergeschut van Tobroek. Een vijandelijke aanval op Porto Empedocle en een naburig plaatsje eischte zestien dooden en dertien gewonden onder de. bevolking en bracht schade toe aan enkele hui zen. Britsche vliegtuigen hebben bommen geworpen op La Canea en or de baai van Soeda op Kreta. Ei4 wordt geen schade geméld. k

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 6