De Landdag van den Provincialen Landstand De boer oog steeds slaitpost op de begrootiog Geldige bonnen voor voedingsmiddelen HdjacMKai-Kai Nieuwe samenstelling van de bedrijfsorganisaties noodig Vervolg. Boerenleider Roskam spreekt. Toen na een pauze de volksdan- «ers nogmaals met groot succes waren opgetreden, was het woord aan den boerenleider E. Roskam, die met hartelijk applaus werd be groet. Deze tijd va* bxt jaar, aldus be gon hij, is wel geëigend om even terug te zien en ons voor te berei den op wat komt. Ër is gezaaid en geoogst en er moet worden ge ploegd. Wie als de boer zijn leven heeft verbonden aan de natuur, weet dat na den zomer de herfst komt en hij beseft de grootheid van den Schepper, die den herfst laat volgen op den zomer, die doodt op dat het nieuwe kan komen. Die kracht hebben wij noodig in den strijd, die ons wacht voor het va derland. Da tijd drukt zwaar op den boer. Denkend aan den tijd, toen wij den strijd opnamen tegen de mach ten, die ons knelden, belogen, ver kochten en verrieden, stond mij, zoo ging spr, voort, het ideaal voor ©ogen-, dat eens alle onrecht zou worden uitgewischt En nu drukt zwaar de tijd op den boer: de vee stapel is voor een groot deel afge slacht, het crisisapparaat, dat een hoon was voor den hoer, werkt nog steeds op volle kracht, het kapita lisme is rfog niet gebroken. Zeker, de boer wordt wel geëerd als de man die zorgt voor de voedsel voorziening, maar dat is gen liefde, die verstikt. Is het niet zóó, dat men zich weer gereed maakt om het spel van vóór deze oorlog weer voort te zetten? Waarom moet de hoer zijn koe leveren voor de helft van wat zij hem heeft gekost? De strijd, dien wij jaren geleden aanbonden, was niet in diepste we zen een worsteling om een betere prijzenpolitiek, maar èen strijd voor onzen ouden boerenaard. die niet bukken wil daa alleen voor den Schepper. Het goede komt. Deze jarenlange strijd heeft ons gestaald eenerzijds, ma_ar ander zijds ons doen vervlakken. Laten wij het belijden, bij al.' ons praten over boerenrecht en hoereneer en bij ons leven van den Schepper, wij hebben vaak onzen boerenaard ver loochend. Wij waren vaak'klem en te zeer vervreemd van onzen wa ren aard om de werkelijkheid van het leven te zien. Die werkelijkheid is, dat het goede komt, niettegen staande de menschen. Wij kunnen wel zaaien en ploegen, maar de groeikracht komt door een macht, die boven ons staat. Ditzelfde geldt ook voor het economische deel van ons vaderland. Wij moeten daar om de ridhtlijpen voor den opbouw van ons vaderland vinden in het hoerendom. Wij vochten tegen de liberale landbouwpolitiek van import en ex port, die ons afhankelijk maakte van het buitenland en die ineen gestort is door den oorlog, en dus niet door ons optreden. Wij moe ten er dankbaar voor zijn. dat daardoor thans inderdaad de boe ren weer het centrum zijn van het geen moet gebeuren, de grondslag voor den opbouw van het vader land. Wij vochten tegen een regeer- systeem van democratie en klasse- waan, tegen Zwanenberg c.s. en hun satellieten en die zijn hu voor een groot deel gevlucht. Enkelen hunner zitten nog in het gestoelte der eere, maar is hun kracht nog wel groot? Er is toch een Landstand gekomen en andere publiekrechte lijke lichamen, die gegrondvest zijn op de beginselen van wat wij 'be lijden. Hun uren zijn geteld, de dag der wrake komt. Zouden wij niet zoo krachtig en standvastig zijn om de oude ge slachten bij de hand te vatten en na te volgen? Zijn wij zoo weinig nog boer om niet met vol vertrou wen te kunnen wachten op den tijd, die alleen de Voorzienigheid bepaalt? Als de tijd, rijp is, kan men dien niet keet-en. Het is onze taak niet om het koren te laten groeien, maar om het onkruid te wieden. Eenmaal was ons volk sterk.... Zoo moet de stem van de boeren klinken in deze landen. Eenmaal was ons volk sterk, dat was toen het leefde naar de stepi van-het hoerendom. De gêest van het oude hoerendom bepaalde de richtlij nen van de regeering, wij waren toen nog één in het groote Ger- maansche Rijksverband. De sche pen voeren over alle zeeën en*toen werden in Oost-Europa duizenden hectaren woeste grond in vrucht bare landouwen herschapen. Tus- schen Elbe en Wolga hebben onze boeren mede den grondslag gelegd voor de kracht van het Duitsche volk. In den 80-jarigen oorlog, kreeg ons volk zijn stempel en zóó willfn wij zijn en blijven: de oude boeren- kracht doen uitstralen, dat is de stem van den Nederlandschen boer voor den opbouw van ons vader land. Na de 16e eeuw .keerde ons volk zich af van die boerenkracht, het kapitalisme kreeg de overhand en als slot daarvan kregen we Mei 1940. Indië en Amerika. Spr. weidde hierna even uit over hetgeen Nederland in Indië heeft gewrocht en besprak voorts de emi gratie van duizenden boeren naar Amerika, waardoor al dezen, van de beste Nederlanders zijnde, ten gronde gingen in het land van den dollar. Thans trftedt het hoerendom op nieuw bewust naar voren. Duitsch- land trok met zijn legers naar het Oosten en ook onze jongens trek ken mee, wat een eer is voor ons volk. De Landstand is gekomen en klaar om de noodzakelijke dingen te doen. In onze strejtén is gebouwd uit het diepste van onze boerenziel en daarom zijn wij geroepen om ons volk voor te gaan naar een gemeen schap, die duizenden jaren stand zal houden. In geloof zijn wij begonnen, in godsvertrouwen hebben wij gear beid, de overwinning hebben wij in ons hart gedragen. Veel is er ge beurd, maar wij hebben ons geloof niet verloren en als eenmaal onze levensavond daar is, zullen wij on ze liefde meedragen in de eeuwig heid. (Daverend applaus.) TWEEDE REDE VAN J. SAAL. Waarvoor de Landstand op de bres staat. Hierna kreeg de heer Saai voor de tweede maal het woord. In dit deel van zijn rede sprak hij speci aal over de technische en practische zaken, die de boer dagelijks in zijn bedrijf ondervindt en waarvoor de Landstand op de bres staat. Hij be- Son met op te merken, dat ieder, ie nuchter en zakelijk de/ groote worsteling in het wereldgebeuren gadeslaat, zal moeten erkennen, dat er in de wereld iets verandert en dat een eensgezind Europa bezig is onder bloed en tranen geboren te worden. Het Nederlandsche volk blijft van de barensweeën niet ver schoond. Boeren en tuinders maken moeilijke tijden door. er worden groote offers gebracht, en onder de andere groepen van ons volk zien wij dezelfde moeilijkheden. We moeten dezen tijd doormaken en daarom moeten we elkaar helpen en steunen. En juist hieraan hapert nog veel. Er zijn altijd nog lieden, j die zich op de ruggen van anderen omhoog werken en trachten zich te verrijken. Het is daarom zeer goed. dat er paal en perk wordt gesteld aan het opdrijven der landprijzen en de pachtsommen en dat er veror deningen zijn gemaakt ter bescher ming *van den bodembewerker. De grond- en pachtkamers hebben thans gelegenheid te toonen hoever hun sociaal inzicht gaat. Niet altijd werken hier de meest geschikten en sociaal voelenden mede en daarom zal het goed zijn dat aan den Land stand hierin wat méér medezeggen schap wordt gegeven. De ontvangst van de menschen van den Land stand. die als „toehoorders" zijn aangesteld, is over het algemeen niet zoodanig, dat wij kunnen zeg gen. dat de voorzitters van grond en pachtkamers een hoogstaande houding aannemen. Zij zijn blijk baar zóó weinig practisch en zóó ju ridisch' aangelegd, dat het geheel eronder te lijden heeft. Maar dit zal wel een kinderziekte van voor bij gaanden aard zijn. De afd. Voortbrenging van den Landstand, welke het meest van zich doet spreken, heeft zeer veel te doen met de land- en tuinbouw- consulenten. Spr. gaf als zijn bedoe ling aan. deze samenwerking zoo veel mogelijk te bevorderen. Hii hoopte dat bij det consulenten en de assistenten ook de wil tot samen werking aanwezig zou zijn in het belang van land- en tuinbouw in Nederland. Een andere moeilijkheid voor de boeren is de oproep tot het omleg gen van een deel van het grasland tot bouwland. Als practische boer. die met dezelfde moeilijkheden kampt, rid spr. aan er niet over te mopperen, maar te doen wat mo gelijk is om de kansen voor onze voedsOTvöorziening zoo gunstig mo- ;elijk te maken. Door samenwer- :ing en een goeden geest onder de boeren is het mogelijk ermee klaar te komen. Wanneer bij de boeren het woord „burenplicht weer wordt wakker geroepen en men niet zeurt over pro- of anti. dan zullen de 6600 bunder grasland, die moeten worden omgeploegd, ook werkelijk bouwland worden. Wanneer wij. als boeren, door alle moeilijkheden heen. onzen plicht doen. kunnen wii van het Nederlandsche volk ei- schen dat wij ook ons recht krij gen. Spr. ging na hoe en waar de be zwaren ftegen den scheurplicht wor den behandeld en deelde mede. dat binnenkort de commissie bij den plaatselijken bureauhouder met door hem aangestelde boeren aan gevuld zal worden. Thans zijn er 42 commissies in Noord-Holland, maar er behoorden er evenveel te wezen als er dorpen zijn. De commissie moet dan bestaan uit de leden van den dorpsboerenraad. waarvan er. uit ieder dorp één lid wordt afge vaardigd naar den plaatselijk^n bu reauhouder. Dit is een wen l h. die in den komenden tijd vervuld dient te worden. De reorganisatie, welke thans plaats vindt bij het bureau Voedsel voorziening in Oorlogstijd, is wel een der meest urgente kwesues. waarbij de Landstand betrokken is. Over de bedrijfsorganisaties spre kende. zei de heer Saai. dat daarin boeren zitting moeten hebben, die positief met den Landstand samen werken. want daarin wordt over het wel en wee van de boel-en beslist. De wijze, waarop tot heden in die organisaties met de materieele be langen der boeren wordt omgespron gen, kon spr. niet bekoren, omdat het vaak de handels- en kooplieden zijn. die met het grootste brok van de winst gaan strijken. De boer wordt de sluitpost op de begrooting. dat is nog net zoo als vroeger. Het zal onze taak zijn. dit anders te maken en u allen roep ik op om daarvoor te strijden, zei spr. Wij krijgen slechts ons recht, als wij onzen plicht dooen. en dat is door onze organisaties zoo hecht en sterk te maken als mogelijk is. De funda menten hiervopr zijn geleed door onze afdeeling Voortbrenging goed te organiseeren. Hieruit moeten de medewerkers komen, die straks de belangen der boeren in de bedriifs- schappen zullen verdedigen. Den Landstand in Noord-Holland zullen wij met elkander hand in hand versterken en opbouwen. Op houden of teruggaan, dat nooit! Ën dat is ook niet noodig. De vroegere organisaties passen niet meer in de zen dynamischen tijd. Nu is het woord en waar mogelijk ook de daad aan den Landstand, die leeft en marcheert. Hij bouwt aan de een heid van ons volk en ik roep u op om aan die eenheid mede te bouwen Deze dag. dit winterappel, zal de inzet zijn voor onzen verderen op bouw. Wij' vragen méér medezegen schap en zullen die krijgen! Maar dan dienen wij ook een voorbeeld te ziin voor de anderen, buiten on ze rijen. Wij bereiden de toekomst voor onze kinderen en kindskinderen. Zoo doen wij onzen plicht voor een beter Nederland en werken wii mee aan het geluk va*} onze Germaan- sche volkeren, aan den opbouw van een gelukkig Eurooa! Ook op deze rede volgden luide blijken van instemming. Het nogmaals optreden van het vrouwenkoor vormde het slot van het programma. De drie nog gezon gen liederen oogstten veel succes. Per microfoon werd een woord van sluiting gesproken. De spreker bracht dank voor het bezoek, spe ciaal aan de autoriteiten en hij be sloot: De toekomst zal zijn een strijd voor allen, want alleen een volk dat weet te strijden, zal in het nieuwe Europa kunnen voortbe staan. De zeer goed geslaagde landdag was hiermede afgeloopen. Officieele mededeeliogeo TEELT VAN TUINBOUW- GEWASSEN IN 1943. De regeeringscommissaris voor de bodemproductie maakt bekend, dat voor het telen van tuinbouwgewas- sen in 1943 de volgende bijzondere, voorschriften zullen gelden: a.) Voedingsgewassen. Groenten en fruit onder glas. Alle teeltvergunningen, welke in 1942 geldig waren, blijven in 1943 van kracht. Voor het verwarmen van een tuinbouwbedrijf moet de teler in het bezit zijn van een ver gunning. af te geven door den rijks- tuinbouwconsulent, binnen wiens ambtsgebied het bedrijf is gelegen. In alle kassen en warenhuizen, uit gezonderd speciale komkommerkas- sen. moet voor het hoofdgewas een voorteelt van daarvoor in aan merking komende groentengewas- sen worden geteelt. Het telen van aardappelen onder glas is verbo den. tenzij in bepaalde gevallen in verband met cultuurtechnische om standigheden de inspecteur van den ^tuinbouw en het tuinbouwonder- 'wijs op voorstel van den rijkstuin- bouwconsulent vergunning voor deze teelt heeft verleend. Van de verplichting tot het drijven van een voorteelt wordt in het algemeen geen ontheffing verleend, behalve voor kassen en/of warenhuizen, waarvan het grondoppervlak geheel met een meerjarig gewas is bezet. Het telen van plantmateriaal onder glas wordt met een voorteelt gelijk gesteld. Met het uitplanten van to maten onder glas mag niet worden begonnen voor 15 Maart 1943. Met het zaaien van komkommers mag niet worden begonnen voor 30 JanuarL1943. Groenten in den vollen grond en vroege .aardappelen. Alle vergunningen voor het te len van groenten en/of vroege aard appelen. welke in 1942 geldig wa ren. blijven in 1943 van kracht. Aan geslotenen bij de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale en bij de Nederlandsche Sierteeltcentrale, als mede landbouwers, aangesloten bii Landbouw-Crisis-Organisatie. de kunnen bij de afdeeling tuinbouw van de L.C.O. een aanvrage indie nen om een teeltvérgunning voor: a. groentengewassen in den vollen grond; b. vroege aardappelen met of zonder nateelt van groenten. Bo vendien kunnen landbouwers, aan gesloten bii de L.C.O.bij de afdee ling tuinbouw van die organisatie een aanvrage indienen om een ver gunning voor het telen van groen tengewassen. als nateelt na een landbouwgewas, dat vroegtijdig wordt geoogst of is mislukt. Groentenzaden. De door den Nederlandschen al- gemeenen keuringsdienst voor groentenzaden erkende telers van groentenzaden kunnen voor eigen rekening deze zaden telen, mits de beteelde oppervlakte, zoo spoedig mogelijk wordt opgegeven aan de Nederlandsche Groenten- en Fruit- Centrale. Bij den N.A.K.G. aange sloten zaadhandelaren mogen met land- en tuinbouwers overeenkom sten voor het telen van groenten zaden afsluiten. De zaadhandelaar is verplicht deze overeenkomsten bij de .Nederlandsche Groenten- en Fruicentrale te doen registreeren en wordt als de teler aangemerkt. Fruit in den vollen grond. Op de oppervlakte, welke recht matig wordt gebruikt voor het telen van fruit in den vollen grond, mo gen in 1943.1 voorzoover zulks mo gelijk'is. groentengewassen worden geteeld. De met groenten beteelde oppervlakte moet zoo spoedig moge lijk aan de Nederlandsche Groenten en Fruit-Centrale worden medege deeld. Het voor 1942 uitgevaardigde verbod van het inzaaien van gron den in boomgaarden met gras blijft voor 1943 van kracht. De teler is verplicht öp de gronden in boom-' gaarden, voorzoover zulks naar het oordeel van den rijkstuinbouwcon- sulent mogelijk is. land- of tuin- bouwgewassen te telen. Ook van deze met groenten beteelde opper vlakte moet .zoo spoedig mogelijk een opgave aan de Nederlandsche Groenten- en Fruit-Centrale wor den ingezonden. b.) Siergewassen. Bloemen en planten. Op de in de teeltvergunning voor 1942 aangegeven oppervlakten mo- ELK DER VOLGEND!- BONNEN GCEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN i Oet tm. 10 Oct 1942. 51A Brood 51B Brood 51 Beschuit 51A Vleesch 51B Vleesch 51A Aardapp: 51B Aardapp,' 51 Melk 1-57,2-57 Res. 51 Tabak 51 CigaV% 4 rants. brood of V2 rants. gebak 1 rants. beschuit, brood of gebak 1 rants. vleesch of Vz rants. vl.waren 2 kg. aardappelen 1 kg. aardappelen 1%. liter melk 11. taptemelk 1 rants. tabak 1 rants. Cigaretten 4 Oct. t.m. 31 Oct. 1942. 402 alg. 403 alg. 404 alg. 405 alg. 406 alg. 407 alg. 397 t.m. 399 alg. 406 t.m. 411 alg. 4-57,4-58 res. 51.53 versn. 53.54 versn. 1 Kg. suiker 1 rants. jam 125 gr. peulvruchten 125 gr. havermout 250 gr. gort 100 er. verm./maiz. 1100 gram kaas 1 rants. bloem, brood of gebak 250 gr. rijst 100 gr. chocolade 100 gr. suikerwerk 4 Oct. tjn. 28 Nov. 1942. 400 alg. i 250 gr. koffiesurrogaat. 25 Sept. t.m. 6 Oct 1942. 48 boter 48 vet Vt rant. boter rants. boter 13 Sept t.m. 11 Nov. 1942. 2-61, 2-62 3-61, 3-62 4-61 114 rants. boter rants. boter H rants. boter Beschikbaar per persoon 0 t/m I 4 t/m 114 t/m| vol- I een 3 jaar 13 jaar 20 jaar wass. heid in tijdvak van één week 5 18 22 18 rantt 4 rants. 1% 3 3 3 rants. 2 4 6 4 kg- 1 1 1 1 kg- b'/4 3'/7 liter lJ/4 l3/< liter 2* rants. rants. tijdvak van vier weken 1 1 1 1 kg 1 1 I 1 rants. 125 125 125 125 eram 125 125 125 125 gram 250 250 250 250 gram 100 100 100 100 gram 300 300 300 300 gram 4 4 4 4 rants 500 gram 200 200 210 2C0 gram 200 200 2C0 200 gram in tijdvak van acht weken 250 250 250 250 gram Gemiddeld per week DIVERSE ARTIKELEN. Tijdvak 02 petroleum 01 t/m 05 B.V. brandst 01, 02, 03, 04 K F brandsl M textiel (mann.) 2 L. pretroleura 1 eenh. brandst. 1 eenh brandst 'geen anthrj 45 gr. scheerzeep 80 23 Aug. 1942 11 Mei 1942 div. data Sept. 1942 31 Dec. 1942 30 Apr. 1943 31 Dec. 1942 OPMERKING: Niet meer geldig: Na Zaterdag 3 Oct.: 49 Brood, Beschuit, Vleesch, Aardappelen, Melk, Tabak, 52 Reserve (Taptemelk) 377 Alg., 382 t.m. 390 Alg--, 392 t.m. 395 Alg., 46, 47, 48, *9 Versn., 4-49, 4-50 Reserve. Verlengd: t.m. Zaterdag 31 Oct.: 370, 271 Algemeen (Zeep), M.- Zeep, M-toiletzeep. Mann. personen van 18 jaar en ouder. Vrouwelijke personen van 25 jaar en ouder. FEUILLETON door HANS POSSENDORF 96 „Ik weet het al, u ie mede-eige naar van een firma in Cooktown en geen zeeroover." Dit laatste voegde hg er met een bemoedigend lachje voor Eromanga bij. Hij ver moedde niet-, dat haar zichtbare zenuwachtigheid een diepere oorzaak had. „Maar waarom heeft u zich niet aan de voorschriften gehouden? Uit uw btuurman kunnen we geen ver standige verklaring over het doel van uw reis hierheen krijgen. Ik moet u dus om een duidelijken uit leg verzoeken." v Alfano overlegde haastig dat het wel het bester zou zijn de waarheid te vertellen. „Ik heb zeventien jaar geleden verscheidene maanden op |dit eiland gewoond. Mijn vrouw is hier gestorven. Mijn dochter ver langde zeer om het graf van haar moeder te bezoeken." „Maar dat is toch geen reden om de voorschriften te ontduiken. Of was u soms bang, dat de overheid in Port Vila zou weigeren u toe te staan deze piëteitvolle daad te ver richten „Het is mijn schuld, comman dant," viel Eromanga hem nu in de rede. „Ik heb vader overgehaald om direct koers hierheen te zetten." „Maar waarom, miss Alfano? U heeft daarmee een groote fout be gaan." „We wilden door dien omweg naar Port Vila niet onnoodig tijd verliezen en we dachten ook, dat die voor schriften alleen golden -voor schepen, die om zakelijke feden hier kwa men." „Dan heeft u zich vergist, juffrouw Alfano. Ik geef toe, dat het doel van dit voorschrift natuurlijk van poli- tieken aard is, maar lAtzonderingen zjjn niet voorzien." „Commandant," zei Alfano nu, „Ik kan niet anders doen dan u vragen mijn schip te doorzoeken opdat u zich kunt overtuigen, dat we geen handelswaar aan boord hebben. De boete zal lk onmiddellijk betalen." „Dat is onmogelijk, mr. Alfano, „ik heb geen recht boeten te incas- seeren. Het schip is reeds doorzocht, dat was mijn plicht. En het is ook mijn plicht u met uw schip naar Port Vila te brengen, daar kunt u alles regelen, het zal wel los loopen, denk ik." „En voor welk bestuur heeft mijn vader zich te verantwoorden?" vroeg Eromanga, die haar best deed haar angst te verbergen. „Daar het jacht onder Australische vlag vaart natuurlijk voor den Engel- schen resident." En zich weer tot Al fano wendend ging de commandant voort: „Morgen vroeg varen we af. Ik moet u een paar leden van mijn bemanning aan boord geven. Ik ver zoek u dat niet als persoonlijk wan trouwen te willen beschouwen, maar het is voorschrift." Alfano en Eromanga stonden op. De commandant gaf beiden de hand en zei: „Het spijt me werkelijk, dat ik u deze onaangenaamheden niet besparen kan vooral niet met het doel uwer reis naat dit eiland. U heeft wel pech gehad hier komt niet meer dan twee of drie keer 'Sjaars een Engelsche of Fransche kruiser." Dien nacht lag Eromanga nog lang wakker in haar kooi en dacht er over na toe ze 'zou kunnen beletten dat haar vader het eiland Efate, den zetel der Engelsch-Fransche dubbel- regeering der Hebriden zou betreden. Aan vluchten viel niet te denken, daar er vier leden der Engelsche be manning aan boord waren, haar va der zou trouwens nooit voor zooiets te vinden zijn en terecht, want hij zou daardoor eerst recht argwaan hebben gewekt. Den volgenden dag bereikte men in den middag Port Vila. Het was in de kleine afgelegen haven altijd een gebeurtenis als er een schip bin nen liep en daar het hier nog boven dien een vreemd zeilschip betrof, dat klaarblijkelijk onder bewaking van een kruiser werd binnen gebracht, nam het voorval den vorm van een sensatie aan. De geheele bevolking was op de been toen Alfano en Ero manga, vergezeld door den tweeden officier, aan land gingen. Ook de ge heele bezetting van het jacht moest van boord gaan, daar het schip nog maals grondig onderzocht moest worden. Men handelde streng vol gens voorschrift. Er zat dus voor Rocco, Eromanga en Robinson niets anders op dan in een klein „hotel", een smerige keet vol lawaaiige, drinkende gasten, een onderkomen te zoeken. Ze verwek ten natuurlijk hier, waar iedereen elkaar k^nde, de grootste nieuwsgie righeid, werden met vragen lastig gevallen en trokken zich dus daarom dadelijk na het avondeten in hun slaapkamers terug. Den volgenden dag werden Rocco, Eromanga en Robinson b(j den En- gelschen resident op het kleine eiland Iriki gebracht. Alles verliep snel en gemakkelijk. Alfano betaalde z(jn boete, kreeg een vermaning en kon toen gaan. (Wordt vervolgd.) gen in 1943 groentengewassen wor den geteeld. Voorzoover de teler hiervoor geen vergunning heeft van de Nederlandsche Groenten- en Fruit-Centrale moet de met groen ten beteelde oppervlakte zoo spoe dig mogelijk aan die Centrale wor den opgegeven. Voor het verwar men van zijn bedrijf moet de teler in het bezit ziin van een vergun ning. af te geven door den rijks- tuinbouwconsulent, binnen wiens ambtsgebied het bedrijf is gelegen. Van de tot het bedrijf behoorende kassen, warenhuizen en bakken moet in 1943'ten minste 50% van de oppervlakte met groentengewassen worden beteeld met dien verstande, dat nimmer meer bloemisterij ge wassen (waaronder te verstaan alle gewassen, onverschillig of deze voor den handel, voor zaadwinning, als grondstof voor het eigen bedrijf of anderzins worden geteeld) mogen worden geteeld dan de teeltvergun- ning 1942 aangeeft. De voor de teelt van groentege wassen bestemde glasopstand, welke op 15 December 1942 van sierge wassen moet zijn ontruimd, wordt door den rijkstuinbouwconsulent aangewezen. De in de vorige alinea genoemde verplichting geldt niet: a. voor de op de teeltvergunning ver melde ^osse ramen, indien deze werkelijk als losse ramen worden gebruikt en niet als ..as of ramen- hok; b. voor bedrijven waarvan de totale glasopstand, losse ramen uit gezonderd. minder bedraagt dan 250 M2 van den werkelijk tot het be drijf behoorende open grond moet in 1943 ten mirfste 50% van de op pervlakte met groentengewassen worden beteeld. Deze verplichting geldt niet voor bedrijven van ho veniers en stadsbloemisten. wier voor de teelt van siergewassen ge bezigde oppervlakte met inbegrip van glasopstand van ten hoogste 250 M2 minder Wedraagt dan 1000 M2. De vrijstelling van de verplichte inkrimping van de teelt van bloemisterij gewassen en de onthef fingen van de verplichting tot het telen van groentengewassen in 1942 zijn vanaf 15 December 1942 ver vallen. Op het telen van groenten gewassen in bloemisteriibedrMven zijn de voorschriften van de teelt- regeling 1943 voor groenten van toepassing. Het door kunstmatige warmte uit den rusttoestand groei of bloei brengen (trekken of forceeren) van de daarvoor in aanmerking komende bol- en knol gewassen. heesters, vaste planten en potplanten is gedurende het trekseizoen verboden tot het tijd stip. waarop met het trekken moet worden begonnen om het product van 1 Maart 1943 af te kunnen ver- koopen. Het voorhanden hebben en/ of ter veiling of op andere wijze verkoopen van in groei of bloei ge trokken producten, als in de vorige zin vermeld, v o o r 1 Maart 1943 is verboden. Boomen en heesters. Op de in de teelt vergunning 1942 aangegeven oppervlakten mogen in 1943 groentengewassen worden ge teeld. De teler is verplicht om den in zijn bedrijf vrijkomenden grond met daarvoor in aanmerking ko mende land- of tuinbouwgewassen te beteelen en waar mogelijk onder- of tuschenteelt toe te passen, zulks naar het oordeel van den rijkstuin bouwconsulent. Voor zoover de teler ;een vergunning heeft van de Ne- lerlandsche Groenten- en Fruit- Centrale moet als in de twee vorige zinnen vermeld, de met de groen ten beteelde oppervlakte worden Vraagt Uw Winkelier to's 'Per Pat C. KEG's Groothandel N.V. ZaandamT De Nederlandsche Volksdienst telt reeds 35.000 vrijwillige me dewerkers en duizenden leden. Blijft geen buitenstaander, slnlt U ook aan. opgegeven aan genoemde Centrale. Voor het verwarmen van een bedrijf moet de telèr in het bezit van een vergunning, af te geven door den rijkstuinbouwconsulent. binnen wiens ambtsgebied het bedrijf is gelegen. De teeltregeling voor boom kweekerijgewassen blijft gelijk aan die van 1942. Bloembollen. Op de in de teeltvergunning 1942 aangegeven oppérvlakten mogen in 1943 groentengewassen worden ge teeld. Voorzoover de teler geen ver- Sunning heeft van de Nederlandsche rroenten- en Fruit-Centrale moet de met groenten bezette oppervlak te aan de Nederlandsche Groenten- en Fruit-Centrale worden opgege ven. Voor het verwarmen van een bedrijf moet de teler in het bezit zijn van een vergunning, af te ge ven door den ryjkstuinbouwconsu- lent. binnen wiens ambtsgebied het bedrijf is gelegen. De met tulpen en hyacinthen te betelen opper vlakte in het teeltjaar 1942/1943 bedraagt 100 van die van het teeltjaar 1941/1942. behoudens wij zigingen door overschrijving van teeltvergunning. De met narcissen te betelen oppervlakte in het teelt- jaar 1942/1943 bedraagt 93 van die van het teeltjaar 1941/1942 met de verplichting om breede paden open te laten en behoudens wijzi gingen door overschrijving van teeltvergunning. Hoofdredacteur A. R. Jonker Plaatsverv van den hoofdred.. bultenl en stadsnieuws Den Hel der A C van Kampen Binnen land alg report en streeknieuws A Eriks. Haagscb redacteur P H M Verberne. Den Haag. Verantwoordelijk voor de adver tenties, Schager editie G Schoorl, Schagen. Verantwoordelijk voor de advertenties, Heldersche editie. J. Visser, Den Helder.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2