PROBLEMEN De oude orde is onherroepelijk voorbij IVAN DEN DAG Oficieeie mededeelingen RADIOPROGRAMMA DE KLOMPENMISèRE TEN PLATTELANDE. NAAR aanleiding van de klom penmisère ten plattelande wil ik U vragen of daar mets tegen te doen is", zoo schrijft ons een lezer. ..En waarom is dit schoeisel niet op den bon", zoo gaat ihii voort. „Wij hopen van harte dat er op korten termijn afdoende maat regelen genome^ worden, opdat de menschen van den productieslag en de middenstanders op "het platte land geholpen worden." ANTWOORD: Klompen zijn niet op den bon. zoodat de aflevering door detaillisten aan het publiek vrij is. Wel zijn echter de verkoopen van fabrikanten en grossiers aan detail listen geregeld, en wel op basis van de afname van vóór den oorlog. Aangezien deze regeling eerst se dert kort in werking is getreden, is het nog niet mogelijk gebleken alle detaillisten op korten termijn te be voorraden. Men mag echter verwachten dat dit binnenkort wel het geval zal rijn. Op de detaillisten rust dan voorts de taak voor een rechtvaardigè ver deeling onder het publiek zorg te dragen. Velen, die vroeger nooit klompen droegen trachten thans in verband met de schaarschte aan gewoon schoeisel, ook in het bezit van klom- Een te komen. De houtvoorraden ier te lande zijn echter op een der gelijk groot verbruik niet berekend. De detaillisten zullen bij het af leveren dus in de eerste plaats de belangen van hun oude klanten moeten behartigen. Op die wijze zal het mogelijk zijn dat de plattelan ders. die altijd klompen droegen, ook nu dit houten schoeisel zullen kunnen blijven betrekken. OPNIEUW KLACHTEN OVER HELDERSCHE MIDDENSTAND. De tijd komt dat de winkelier weer om den klant verlegen is. Dan zal de consument zich herinneren, hoe hij in moeilijke tijden behandeld werd. P ÉN Heldersche' abonné schrijft J-# ons: „Voor den oorlog werd er in Den Helder nogal reclame gemaakt met den slagzin: „Wij wonen in Den Helder, wij koopen in Den Helder". Thans schijnt het parool van den n middenstand in den Helder te zijn: ..Ik verkoop liever niet", tenminste niet op de gewone manier, voor geld en bonnen. Dit geldt niet voor alle zaken; gelukkig zijn er ook nog andere, welke deze tactiek niet toe- passen. Wanneer men geen familie, kennis of goede vriend is. krijgt men niets of men moet er de groot ste moeite voor doen. Wanneer men- in den Helder een zékere winkel binnenstapt om koek jes. antwoordt de winkeljuffrouw met een grijnslach: „Wii hebben f[een koekjes, morgenochtend (Za- erdag) om half negen". Heeft men geen gelegenheid om op dien tijd aanwezig te zijn. dan kan men ze niet bestellen, want bestellingen worden niet aangenomen. Komt men Zaterdagmorgen, dan moet men een uur in de rij staan en be merkt men dat andere menschen de bakkerij binnengaan en er na een .poosje met gevulde zakken en doo- zen weder uit komen. Is men in den winkel waar geen besjgllingen aan genomen worden, dan ziet men in net lokaal daarachter een tafel vbl gevulde zakken en doozen. dus toch wél bestellingen? Gaat men naar een andere winkel dan wordt er geantwoord: „Om één uur gaan wij pas open". Terwijl men zich omkeert om te verdwij nen. Komt er' iemand anders binnen en wordt wel geholpen, keert men dan terug en vraagt of die wel ge holpen wordt, dan wordt je toege- snauwd: „ik heb gezegd om één uur" en je kan gaan. Zoo zijn er legio gevallen van za- kenmenschen. die het gevraagde zoogenaamd niet hebbén. maar heb ie wat te ruilen, wat een gewoon iurger niet zakenman, natuurlijk niet heeft, dan hebben ze het plot seling wel. Dat de winkelier hetgeen hij heeft, bewaart voor zijn vaste klan ten. gaat ook altijd niet op. want het bovenstaande gebeurt ook in zaken waar rfien altijd klant is ge weest en al was men geëvacueerd, toch zoo veel mogelijk klant is ge bleven. Ik weet bij ondervinding dat het in andere plaatsen en niet alleen in groote zaken, heel anders en eer lijker toegaat. Of worden de Hel dersche winkeliers door hun leve ranciers zoo slecht bedeeld? Geachte Redactie meer wil ik hier niet van zeggen maar is mijn vraag: Is hier nu niets aan te doen? Moet een gedeelte van de burgerij het vuur uit zijn sloffen loopen om iets voor zijn gezin te kunnen bemach tigen. terwijl een ander gedeelte dit pp een veel gemakkelijker manier kan ontvangen? Op boven beschre ven wijze wordt hetgeen de winkels nog hebben, door kennissen en vrienden door een achterdeurtje voor je neus' weggehaald en staat de gewone klant er bijna altijd naast. Hetgeen beschikbaar is. is toch niet alleen voor vrienden en kennissen? Men moet toch met zijn geld en bonnen oveTal terecht kun nen. ANTWOORD: Inzender roert hier een der moeilijkste kwesties op dis- tributiegebied aan. Van officieele ziide wijst men ons er zelfs op. dat het niet eenvoudig, zoo niet onmo gelijk is. een voor alle voorkomen de gevallen bevredigende oplossing te vinden. Inderdaad zoo geeft men toe zijn de door inzender in het licht gestelde handelingen van sommige winkeliers in zijn woonplaats onge twijfeld als onsociaal aan te mer ken. Echter behoeven zij niet beslist in strijd te zijn met wettelijke voor schriften. Een detaillist is nl. ook t.a.v. ge distribueerde goederen volkomen vrij zelf te bepalen aan welke per sonen hij de voorradige goederen al dan niet wenscht te verkoopen. Een wettelijke bepaling krachtens welke hij verplicht zou zijn aan lederen adspirant-kooper te leveren bestaat niet. Alleen indien de verkoop van goe deren uit den voorraad van een on derneming wordt geweigerd, terwijl kan worden aangetoond, dat hierbij tevens de bedoeling voorzit de be treffende goederen tegen hoogere. dan de daarvoor vastgestelde prij zen. of op andere wijze, in strijd met de distributiebepalingen te verkoopen. is de burgemeester op grond van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet gerechtigd de goederen in beslag te doen nemen en ter be schikking van de bevolking te stel len. Indien inzender dus kan aanne men. dat de betreffende winkeliers zich met de genoemde ongeoorloof de praktijken ophouden, kan hij zich wenden tot den burgemeester. In andere gevallen is het echter niet mogelijk maatregelen te treffen." Tot zoover de uiteenzetting van de bevoegde instantie, die wij de klacht van den Helderschen ingeze tene voorlegden. Het antwoord is duidelijk ge noeg, maar zal de v o 1 k s g e- meenschap niet bevredi gen, omdat hierin onomwonden tot uitdrukking komt dat de be langen van den consument nog niet voldoende door de over heid beschermd worden. Het wordt o.i. hoog tijd. dat nu de winkeliers uitsluitend het eigen belang blijken te zoeken ten koste van den klant van hoogerhand eens krachtig en met bedreiging van scherpe strafmaatregelen den mid denstander wordt opgelegd, hoe hij zich in dezen tijd te gedra gen heeft. Het is toch zoo. dat de winkeliers een deel uitmaakt van het distributieproces, dat beoogt een ieder het deel van het beschikbare te verschaffen, dat hij noodig heeft en waar hij recht op heeft. Het is. indien de winkelier zich- niet aan den normalen regel houdt, onvol doende dit een onsociale daad te noemen. In afwachting van de maatregelen waar wij thans dringend den be voegden autoriteiten om verzoeken, geven wij den consumenten het ad vies. reeds nu terdege na te gaan. welke winkeliers zich onsociaal ge^ dragen, opdat, wanneer straks de klant weer koning is. men zich her- ïnnere hoe de winkeliers zich in moeilijke tijden ten opzichte van ons gedragen hebben. Een rede van gezant Werner Daitz in het Haarlemsche Concertgebouw QP uitnoodiging van den Beauf tragte van den Rijkscommissa ris in Noord Holland werd dezer dagen in het Haarlemsche Concert gebouw een bijeenkomst gehouden, waar"" het woord werd gevoerd door gezant Werner Daitz uit Berlijn over het momenteel weer zeer - actueele onderwerp:: „Die Wiedergibuhr Europas aus- deui Lebensgezetz der Europaischen. Völkefa.mil ie". Nadat gezant Daitz door Presse dezement Eggert hartelijk welkom was geheeten, ving hij zijn betoog aan, wat ongeveer anderhalf uur in bslag nam, Spr. wees er priori op, dat het. uit het -beloop der dingen logisch te verklaren is dat de weretfdrevo- futiè, die tlhans woédt, ïm Duïtschi land zijn oorsprong gevonden heeft. Waar elders in de wcreldi was de nood hooger, was de mo reele plicht tot revolutie intenser aanweizig dan juist in Duitschland welk i rijk zoowel de joden als de- Angló-Amerikanen systematisch trachtten datgene te onthouden, wat het als eerste levenseisch nood'ig had. Werner Daitz gaf dan een gedo cumenteerd historisch overzicht waaruit blijkt op welke wijze het huidige wereldbeeld ontstaan is en de grondoorzaken daarvan. Nadat de volkeren der wereld aanvankelijk min of meer on^ge sfoord leefden, elk in de begren zing van de eigen, natuurlijke en biologisch ontstane levensruimle. werd omstreeks het jaar 1500 de hieuwe zeeweg naar Indië gevon den en Amerika ontdekt. Het wa ren. deze ontdekkingen die een ra- Voor zuiver wol, zijde en kunstzijde (niet voor katoenen en half. katoenen stoffen) Per pak 28 et. Zonder boni dicale wijziging teweeg zouden brengen in het wereldbeeld, wij zigingen die de meest rampspoe dige gevolgen met zich zouden voeren. Wij zien bijv. vanuit het Engel- sche eiland talloozen emigreeren naar de „nieuwe wereld" en in Noord-, midden- én Zuid-Amerika komen nieuwe volkoren tot ont staan. Deze nieuwe volken waren het die aldra een positie innamen, welke groote onrust deed ontstaan in de „oude" wereld. Het begin van een uiterst onpewenschten en op den duur onhoudbaren toe stand was geschapen. Onhoudbaai zoowel in economisch als 'politiek opzicht. Met cijfers en tal van voorbeelden schetste spr. hóe de zelfstandigmaking der nieuwe volkeren gepaard ging' met hiolo- gischen, politieken en economi- schen druk der anderen. ^^ELE oorlogen zijn 't gevolg v geweest en wederom staan thans de legers der wereld tegen over elkaar. Eindelijk zal deze strijd thans definitief uitgevochten worden en het zal het nieuwe Duitsche rijk zijn dat dit dezen strijd als overwinnaar te voor schijn zal komen. Dit zal dan te danken zijn aan het feit, dat de Voorzienigheid aan Duitschland den Fiihrer, Adolf Hitier, schonk. De Fiihrer zal het zijn, die de orde in Europa weder zal grond vesten volgens de natuurlijke eisohen der volkeren, volgens de wetten van biologische noodzaak. Met vele voorbeelden schetste Werner Daitz de positie van En geland in Europa na 1500. den drang om als imperium een vol komen alleen-heerscherbde plaats, in het bestel der volkeren in te neimen. Hij vertelde hoe dit alles geschiedde, niet volgens de wetten der humaniteit en noodzakelijk; heid, doch integencleel, door ego isme en eigenbelang, door winst heiag en machtswellust. In het Duitsche rijk van heden wordt beseft, wat biologische sa-' menhang beteekent. „Bloed en Bo dem" zijn geen woorden, het is geen theorie, doch levensechte werkelijkheid.' Engeland propageer de door de eeuwen heen de idee: de mensch op zichzelf is volkomen vrij, doch interpreteerde dit prin cipe op de eigen wijze. Naar eigen inzicht. Er zijn thans andere prin cipes aan de orde: en het voor naamste daarvan is, dat het Ëuro peesche belang maatgevend- is. Het belang van Europa als eenheid i gaat ver uit boven het belang van den enkeling. Gezant Daitz gaf voorts beelden van het typisch-Engelsche leven, en hij schetste dit met zijnsociëty, zijn Oxford-beweging, zJjn „Round Tabel" en zijn Volkenbond. Dit al les evenwél belette niet, dat het Engeland was, dat als wereld-on derdrukker als nummer één ge noemd moet worden en door het zelfde Engeland tallooze volken ap onduldbare wijze gekneveld en on derdrukt werden en worden. Doch ook hiervan is het einde thans in zicht. Engeland gaat ten gronde, alle teekenen wijzen er op. Het einde van een wereldrijk staat voor de deur en zooals eens' het vermaarde Atlantis van den aardbodem weg gevaagd werd, zoo zal in de nabije toekomst het Britsche rijk het weggevaagd worden. Spr. liet zien hoe de nationaal- socialistische revolutie kwam als logisch gevolg van de Anglo-Ame- rikaansche onderdrukking. Als dam werd zij opgeworpen om als Ëuropeesche volksgemeenschap stand te kunnen houden tegen den drang uit het westen. Ten behoud van de groote Ëuropeesche volks familie werd de 'revolutie levend en als zoodanig zal zij overwinnen. En dat zal geschieden zonder een Volkenbond en zonder een z.g. „Pan-Europa". Het zal geschieden uit historische roeping en plicht jegens de volken. Dit Europa zal niet gedrongen worden in een eng keurslijf, doch het zal zich vrij bewegen in de oorspronkelijk gegeven levensruim te. Men zal er net zoo vrij kunnen zijn als de andere volken in hun levensruimten. Maar er zal geen overheersching meer zijn van bui ten af en een systematisch terug dringen van de Ëuropeesche vol ken. f C cherp hekelde spr. naast de Anglo-Amerik. politiek ook de monetaire en economische politiek dier landen. In het bijzonder over de credietpolitiek wist hij interes sante cijfers te geven, waaruit bleek op- welke wijze men zich steeds weer wen§chte te verrijken aan het meest eigene bezit van andere landen. Dit 'alles draagt, aldus spr., steeds weer dat ééne, altijd terugkeerende kenmerk: eigenbelang. Het eeuwige anglo- Amerikaansche principe! Gelukkig ...de revolutie zal zegevieren.Niets zal haar vermogen tegen te hou den. De Führer was de man dde Euró^' pa de nieuwe politiek wees, die zelf de banier daarvan voor-droeg. Hij wees den weg en zal hem ook in de toekomst blijven wijzen. Adolf Hitier geeft daarbij geen theorie-politiek, doch politiek, ont leend aan de meest nuchtere wer kelijkheid. Hij belooft daarbij geen paradijs op aarde, doch w e 1 een menschwaardig bestaan voor ieder een in de eigen levensruimte. Met enorme opofferingen werd nu reeds datgene bereikt wat be reikt kon worden. Grondstoffen en levensruimte zijn op enorme wijze toegenomen en ze zullen blijven. Niemand behoeft te ver wachten dat het Duitsche rijk, zoo als eens, nog eens zal capitulee- ren. Nooit zal dit gebeuren. DE tihans gevoerde economie is wel de béste garantie voor het winnen van den oorlog. Met vele sprekende voorbeelden illustreerde spr. dit. Hij had gelegenheid naar bij te wijzen op de „waarschuwin gen", die het buitenland steeds weer meende te moeten geven om trent. de in Duitschland gevoerde politiek, ceonom-e en niT,">tp.'vp maatregelen. Duitschland zou ver- n:eti«rd word--- aan de eigen foutieve economische inzichten ten onder gaan Maar VEILPLICHT OOK VOOR PASTINAKEN. De Neder landsche Groenten- en Fruitcentrale maakt bekend, dat be halve voor herfstrapen, koolrapen (met uitzondering van de witvleezige) alle peen (dus zoowel roode als gele) en alle uien ook voor pastinaken veil plicht bestaat. Verbouwers van pasti naken zullen deze producten dus slechts mogen verkoopen via een bij genoemde Centrale "aangesloten vei ling voor tuinbouwproducten. GRIENDHOUT, RIET EN BIEZEN. Griendhout. Degenen, die griend- hout, hetwelk door hen overeenkom stig de Grondverordening 1942 moet worden te koop aangeboden en op 15 November 1942 nog niet aan de daar voor in aanmerking' komende perso nen hebben verkocht, benevens dege nen, die het te velde staande griend-. hout ln de daarvoor in aanmerking komende jaren als hetzelfde gewas' niet dan wel aan anderen dan „koo- pers op stam" hebben verkocht, zijn verplicht daarvan vóór 20 Nov. 1942 kennis te geven aan het Bedrijfschap. Het desbetreffende griendhout dient daarna binnen een door of vanwege het Bedrijfschap te stellen termijn te koop worden aangeboden aan één of meer door of vanwege het Bedrijf schap aangewezen „koopers op stam". Riet. Degenen, die riet, hetwelk de werkelijkheid laat een ander beeld zien. Het liep NIET mis en de nieuwe economische en mone taire structuur zal BLIJVEN be staan., Met cijfers werd dan aan gegeven het ontzaglijk bezit van Duitschland en de verschillen van nu met 1932. Het merkwaardigste daarbij is de toename van het na tionale inkomen, ondanks uen oorlog. De nieuwe orde zal voor goed gegrondvest worden in Euro pa, riep Werner Daitz uit. de orde van „bloed en bodem". En deze orde zal ten gevolge hebben dat' de vplkercn rustig kunnen levens zonder vrees voor andere volke ren; die het op hun levensgebied voorzien hebben. De oude orde is onherroepelijk voorbij en keert nooit weder. Dat garandeert ons het genie van den grootsten Eu ropeaan van dezen tijd: Adolf Hitier, de Führer!- STAATSLOTERIJ Bij de trekking van 6 October zijn de hoc-fdpriizen der Staatsloterij als volgt gevallen: f 25.000.— 3738 f 1.500.— 20985 f 1.000.— 12178 12340 13351 20888 f 400.— 3024 7361 12092 17670 f 200.— 6566 8322 8958 10831 12087 13127 17590 door hen overeenkomstig de Rietver ordening 1942 moet worden te koop aangeboden en op 10 September onder scheidenlijk 1 October van het desbe treffende jaar dit nog niet aan de daarvoor in aanmerking komende per sonen hebben verkocht, benevens de genen, die hun te velde staand riet in 1938 aan anderen dan „koopers op struik" hebben verkocht, zijn verplicht daarvan vóór 15 September, onderschei denlijk 5 October van het desbetreffen de jaar kennis te geven aan het Be drijfschap. Het desbetreffende riet dient daarna binnen een door of van wege het Bedrijfschap te stellen ter mijn te koop te worden aangeboden aan één of meer door of vanwege het Bedrijfschap aangewezen „koopers op struik". Biezen. Een ieder, die de vrije be schikking heeft over perceelen biezen te velde, is ingevolge Biezenverorde- ning 1942 verplicht om, indien en voor zoover hij de biezen van de desbetref fende perceelen in de jaren 1940 en/of 1941 te velde heeft verkocht, de op desbetreffende perceelen gegroeide biezen, telkeh jare vóór 1 Mei te velde te koop aan te bieden aan de koopers op stam, welke hij in de jaren 1940 en/of 1941 heeft, verkocht, tegen den prijs, ten hoogste gelijk aan een nader door het Bedrijfschap in overleg met den Gemachtigde voor de Prijzen vast te stellen bedrag per ha. Nadere inlichtingen omtrent de ver ordening betreffende Griendhout, Riet en Biezen, kunnen worden ingewon nen ten kantore van het Bedrijfschap voor Griend en Riet, Zwarteweg 75, 's-Gravenhage. ZEEPTOEWIJZINGEN. In verband met de verlenging van den geldigheidsduur van de bonnen „Algemeen 335", „Algemeen 336" en „L-Zeep" kunnen handelaren ook ge durende het tijdvak van 12 t.m. 16 Oc tober 1942 de nog in hun bezit zijnde zeepbonnen, met uitzondering van de bonnen „Algemeen 378" en „N—Een- heidszeep" bij de plaatselijke distribu- tiedienpten inleveren ter verkrijging van toewijzingen. De Nederlandsche Volksdienst telt reeds 35.000 vrijwillige me dewerkers en duizenden leden. Blijft geen buitenstaander, sluit U ook aam INSCHRIJVINGEN IN HET HAN DELSREGISTER van 30 Sept. tot 6 Oct. 1942. BESTUURSWIJZIGINGEN: Hoogwoud: Coöp. Boerenleenbank ..Hoogwoud" I W.A.. Noordeinde D 54. ANDERE WIJZIGINGEN: Alkmaar: Alkmaarsche Confectie- Atelier Kennemerstraatweg 101. fabricatie van damesconfectie. rechtsvorm gewijzigd. Fa. Peperkamp. Dubbelebuurt .14. stalhouderij en expeditiebedrijf, rechtsvorm gewijzigd. Den Helder: Heldersche Steenhou werij P. J. Duiivelshoff. Graven straat 68. steenhouwerij, rechts vorm gewijzigd. Texel: J. Koorn Mz.. Den Burg. Wil lem de Zwijgerlaan 54. timmer en aannemersbedrijf en houthan del. overgegaan aan M. W. Koorn. Wierineen: H. G. Rump. Koningstr. 40, winkel in goud. zilver en uur werken. en verkoop van meube len e.a.. de afd. wmkel in goud. zilver en uurwerken is overge gaan aan C. Rump. Wmkel: Café ..de Zwaan", eig. D. A. de Bruijn. Dorpsstraat A 82. café. restaurant en hotelbedrüf en grossierderij in sigaren enz., de afd. café. restaurant en hotelbe- drijf, wordt voortgezet door een vennootschap onder firma. Zijne: gebr. Eriks. Petten. Kerkweg M 89. bloembollen kweekers en handelaren, benoeming vennoot. OPHEFFINGEN: Ziipe: G. J. Pannekeet. Oudesluis. Smidsbuurt H 56. smederij en rij- wielherstelplaats. - ü'eIj i i ,1 /tü'rON UdjacMKai-Kai door HANS POSSENDORF Een harde lach van Eromanga doet den heer Maubert zwijgen. „U schijnt een dergelijke moge lijkheid uitgesloten te achten?" „Ja." „U moet het toch probeeren. Gaat u zelf naar San Francisco. Beschrijft hen Eromanga maakte een afwerend gebaar. „Deze mogelijkheid is uitge sloten. Ik heb als kind meegemaakt hoe Livio Alfano tegenover mijn va der, die zich voor hem had opge offerd, brutaal in het gezicht ont kend heeft..." Ze breekt af, be denkt zich een oogenblik en vraagt dan „Raad u me aan naar Corsica en Marseille te gaan en daar te trachten bewijzen te vinden?" „Ik zou u aanraden een geschikten advocaat daarmee te belasten. Na tuurlijk zullen de nasporingen zeer langdurig en zeer twijfelachtig zijn." „En als ze niets opleveren?" De heer Maubert haalt spijtig de schouders op. „Hoe lang zoudt u 9l dat geval mijn vader hier vasthouden?" „Juffrouw Alfano, u vergeet, dat uw, vader is veroordeeld geworden tot'..." „Neen, niet mijn vader, maar „Goed dan, Livio Alfano is tot levenslange deportatie veroordeeld of liever begenadigd." Eromanga springt met een ruk op% De heer Maubert buigt zich ver achterovér in zyn stoel als vreest hij een aanval, zoo dreigend zijn hou ding en blik van het jopge meisje. Dan zegt Eromana echter: „Par don" en gaat weer zitten. De heer Maubert is werkelijk met medelijden voor het jonge schepseltje vervuld. Hij kijkt somber voor zich uit. Eindelijk zegt hij: „Het ergste is, dat we uw vader niet eens een zekere bewegingsvrijheid mogen "toe staan. Na de twee ontvluchtingspo gingen zal er de eerstvolgende jaren alleen sprake zyn van streng arrest in het gevangenkamp. Maar ik zal, zoolang uw nasporingen aan den gang zijn, uw vader door een attest van den dokter laten vrijstellen van allen vernederenden dwangarbeid. Dat is hte uiterste wat ik kan doen." Eromanga sluit vertwijfeld de oogen en denkt: „Wanneer word ik uit dezen droom wakker Dat kan toch alles niet werkelijkheid zijn. Eindelijk herstelt ze zich en vraagt: „Mag ik mijn vader bezoeken?!' „Jawel, ik zal u een schrijven voor den kampcommandant meegeven en zal hem ook nog telegrafeeren. De voorschriften die bij elk bezoek gel den, zult u daar hooren." Twee dagen later komt Eromanga Alfano in het gevangenkamp aan. Men is reeds door de directie op haar bezoek voorbereid. De commandant ontvangt haar- beleefd. Ze behoeft niet lang te wachten en wordt reeds na enkele minuten in een kaal ver- 'trek gelaten. Daar gaat een getra liede deur open en geleid door twee oppassers met geweren want bij een ouden uitbreker moet je voor zichtig zijn - treedt de bestrafte^ die onder den naam van Livio Alfano op de lijst staat, binnen. Er komt geen kreet over Eroman- ga's lippen, geen traan in haar oogen. Ze heeft tyd genoeg gehad zich in den geest op dit schouwspel voor te bereiden. Ze gaat met vasten tred op. Rocco toe, omhelst en kust hem en zegt: „Ik heb vier weken in de gevangenis gezeten om 'dien aan val op de agenten. Ander.' zou ik 'eerder gekomen zyn.-Hoe is het met uw gezondheid, vader?" Rocco Alfano kan echter nog niet spreken. Hij heeft zijn dochter niet meer gezien sedert ze bloedend op den grond in de gelagkamer van het hotel in Port Vila lag en door acht vuisten werd beet gepakt en van hem weggesleept. Hy streelt met bevende hand haar wangen en kust haar oogen en het roode litteeken op haar voorhoofd. Eindelijk zegt hij„Ja, ik ben gezond licharrye- lijk volkomen gezond. Maar jij jij ziet er zoo slecht uit, mijn kind „Ik ben door de zorg en de gevan genisstraf een beetje mager gewor den vader, maar dat komt wel te recht ik moet weer sterk worden, want ik heb nu zooveel te doen om te zorgen, dat u weer gauw hier weg komt." Even rustig en zonder merkbare opwinding als het onderhoud begon nen is zet ze het voort, de beide op passers komen niet op het denk beeld, dat dit het eerste weerzien van vader en dochter is na diens arrestatie. Rocco en Eromanga spre ken Fransch zooa^s voorschrift is maar heel vlug en zacht. „Geef je geen moeite, kind, het is toch vergeefs," zegt Rocco moede. Eromanga begrijpt hem onmiddel lijk) haar vader denkt zeker, dat ze wil probeeren hem 'door list en ge weld opnieuw te laten vluchten. Doch ze heeft dat plan reeds opge- geven althans voorloopig, want ze is het er met zichzelf over eens, dat in geval van mislukking ook zij zelf langen tijd haar vrijheid zou verliezen en die vrijheid heeft ze nu noodig om te kunnen handelen. „Ik zal alles ophelderen, vader," zegt ze vol vertrouwen. „Waar zijn de brieven die Edith King u vroeger hierheen geschreven heeft? Vooral die laatste is van heel veel belang, omdat daaruit blijkt, dat-.Ee met u verloofd was dat wil dus zeg gen „Die brieven zijn verbrand al meer dan twintig jaar geleden." „En de brieven van uw moeder en uw broer?" „Die zijn in ons huis op Guadalca? nar. Maar daar heb je niets aan. want die zyn natuurlijk aan „Livio Alfano" geadresseerd en er staat alleen boven: „Mijn lieve broer" of „mijn lieve zoon". En mijn broer heeft natuurlijk ook onderteekend. „je broer". Die brieven gingen hier door de controle, zoodat er niets van de ware feiten in vermeld mocht worden, die kunnen dus nooit als bewijsstukken dienen." XWordt vervolgd.) Jarenlang rheumatiek en ischias. Thans weer nor maal aan 't werk. De Heer E. R. te D. schrijft, dd. 27-3-'401 „Sedert jaren leed ik aan de linker zijde van mijn lichaam zoo hevig aan rheumatiek en ischias, dat ik st,eeds in den herfst en het voorjaar met werken moest ophouden. Dit jaar pro beerde ik Uw Ovaaltjes en kon reeds, na enkele dagen weer normaal mijn werk doen. Allen, die dergelijke pijnen hebben, kan ik de Ovaaltjes ten zeerste aan bevelen." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen deOvaaltjes van hetTrineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trtmral AgsnUeiiafi, Nnstukad* 17», Anstarfen! DONDERDAG 8 OCTOBER. Hilversum I. 415,5 m. 7,16 Die fünf Gesang Gltarriaten (gr.). 7.30 BNO: Nieuwsberichten. 7.40 De vroegte wint (gr.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. -8.40 Euro pa's Geest. -8.50 Pianovoordracht (gr.). 9.00 Ochtendklanken (gr.). (9.309.40 Spiegel van den dag opn.). 10.00 Orkest Wllly Kok. 10.30 „ln en om Winschoten, hoofdstad ven 't Oldambt- en Westerwolde", klankbeelden- reeks, 10.45 Orkest Willy Kok. 11.15 Sympho- nieconcert (gr.). 12.00 Almanak. 12.05 Piet van DUk "en zyn orkest. 12.45 BNO: Nleuws- en \sakeiyke berichten. 1^(00 Om- en om-pro gramma 14.00 Vocaal en instrumentaal pro gramma. 14.30 Oramofponmuziek. 15.00 „Daar boven in de bergen", voordracht. 15.15 Pasto rale muziek (gr.). 16.45 BNO: Nieuws-, zake- ïyke- en beursbeirchten. 17.00 Otto Hendriks en zyn orkest. 17.45 Amusementsorkest en soliste. 18.15 Uit den mond der dwazen, luis terspel. 19.00 Brandende kwesties, causerie. '19.15 Het Omroep-Harmonie-orkeat. 19.30 BNO: Nieuwsberichten. 19.40 BNO: De Wereldmee- ning uit vreemde kranten. 19.50 Omroep-Har- tnonie-orkest. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een ïynverblndlng met de Studio beschikken. 2(^.15 Piano en viool (gr.). 30.40 Concertgebouworkest. 31.36 Zang en piano (gr.).' 21.45 BNO: Nieuwsberich ten. 22.00 Spaansche zang (gr.). 23.15 Puszta- klanken- zonder zigeuners (gr.). 23.00—24.00 Dansmuziek en zang (gr.L Hilversum II. 801,5 m. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtend gymnastiek. 7.50 BNO: Gesproken binnen- landsch overzicht (opn!). 8.00 'Lezing „Het boerenleven in Zeeland". 8.15 Orkestconcert (gr.i. 8.30 BNO: Nieuwsb^jlchten. 8.40 Be roemde orgelcomposities (gr.). 9.00 Oroot Operette orkest (gr.). 9.16 Voor de huisvrouw. 9,20 Omroeporkest (opn.). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Trioconcert (gr.). 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Liederen van Catharina van Rennès (gr.). 11.30 De Melodisten, soliste en pianospel. 12.30 Programma-overzicht. 12.35 Berlynsch Opera orkes)/ (gr.). 12.45 BNO: Nieuws- en zakeiyke berichten. 13.00 Kleine tuinbouw. 13.15 Plano- en zangvoordracht. 14.00 Godsdienstige uitzending!. 14.30 Stryk- orkest. 15.-30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 Zang en piano. 16.45 BNO: Nieuws-, za keiyke- en beursberichten. 17.00 Kinderkoor van den Nederlandschen Omroep. 17.30 Vtool en cello. 18.00 A.'J, van Hoek vertelt over het spel der 04 velden. I8.I5 Marschmuzlek (gr.). 18.30 BNO: Nieuwsberichten. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 BNO: Wat Nederland schrijft. 19.00 Zang en piano (gr.). 19.15 Concertge bouworkest en solist. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lUnverbln- dlng met de Studio beschikken. 20.15 Zang en orgel. 20.46 Salonorkest, een volksmuzïekkwar- tet en een jeugdkoor (opn.). 21.25 Musette- orkest en solist (opn.). 21.45 BNO: Nieuwsbe richten. 22.00 BNO: Militair overzicht. 22.10 Avondwydlng. 22.20—24.00 Zie Hilversum I. Hoofdredacteur A. R. -Jonker Plaatsverv van den hoofdred.. nultenl en stadsnieuws Den Hel ler A. C van Kampen Binnen- 'and ölg report en streeknleuws A Eriks. Haagsch redacteur P. Z H M Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de adver tenties, Schager editie Q. Schoorl, Schagen. Verantwoofdelijk voor de advertenties, Heldersche editie J. Visser, Den Helder.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2