Najaarskeuring te Barsingerhorn HdjacMKal-Kai N.S.V.O.-bijeenkomst in Utrecht Mussert spreekt tot vrouwen en moeders van frontstrijders In een der zalen van het N.V.- huis aan de Oude Gracht te Utrecht werd een bijeenkomst ge houden voor de vrouwen, verloof den en moeders van de Nederland- sche strijders aan het Oostelijk front. Na een kort begroetingswoord van de districtsvertegenwoordig ster van „HuLp en Bijstand'', nam de N.S.V.O.-leidster, mevr. C. de Ruitervan Lankeren Mattihes 't woord, dif er allereerst aan her- innende, dat reefis kort na den oorlog van 1940 de eerste vrijwil ligers uit Nederland naar deWaf- fen-S.S. zijn vertrokken. Vrijwillig naar het front te gaan beteekent heel wat', misschien nog wel meer dan voor hen die door den dienst plicht worden opgeroepen, of schoon spr. ervan overtuigd is, dat het ijieerendeel der Duitsche mannen in den gepst ook vrijwil ligers zijn. De N.S.V.O.-leidster betoogde dat van .de vrouwen de toekomst van Nederland afhangt, de levens" houding van de nationaal-socia- listisclhe vrouwen moet een voor beeld zijn voor de anderen. Nooit mag voor den frontsoldaat de te rugkeek een teleurstelling brengen. Mussert spreekt Mussert werd bij zijn verschij nen op het spreekgestoelte harte lijk/toegejuicht. Hij stelde'vast dat de Nederlandsche nationaal-socia- listen, evenmin als hun Duitsche kameraderi, den oorlogstoestand van 1940 hebben gewild. x Wanneer men een oogenblik aan neemt, dat de oorlog aan Nederland voorbij zou zijn gegaan en er dus geen bezetting was, dan zou het geen vraag meer zijn, waar het tweede front zou worden gevormd. Dat zou natuurlijk hiér.gesghieden aan de Nederlandsche kust. De oprichting van zulk een front in Nederland noemde Mussert het erg ste wat ons vaderland nog zou kunnen overkomen. Het zou het sluitstuk van onze ellende zijn. Zij die daarop hopen zijn,-vaak zonder dat ze het weten, ,de slechtste Ne derlanders. Van 1920 tot 1936 zwelgd© de wereld in pacifisme. Men wist njet, dat tegelijkertijd in de onmetelijke vlakten van Rusland 180 millioen menschen de eenvoudigste levens behoeften moesten missen, omdat alles werd ingesteld op de wapen- fabricage. Gelukkig is het natio- naal-socialisme en fascisme geko men -om Europa te beschermen. Het is ontzaglijk moeilijk om den oorlog te winnen, maar het zal nog veel moeilijker zijn, om den vrede te winnen, want dat kan al leen door gerechtigheid. Qe vrou wen hebben ook de «taak daaraan mede te werken. Aannemende, dat de vrede op basis van rechtvaar digheid zal worden gevestigd, die ik, aldus Mussert, al xyat in mijn- vermogen is, om Nederland zijn plaats te doen innemen. Wij wil len een behoorlijk stuk Europa worden dat zijn plicht doet en zijn recht eischt omdat het zijn plicht doet VERSTREKKING VAN BRILLEN, STEUNZOLEN ENZ. AAN VER PLICHT VERZEKERDEN. Het staatstoezicht op de zieken* fondsen heeft een voorloopige re geling vastgesteld voor wat be treft de maximum-bedragen, die door de algiemeéne ziekenfondsen ten behoeve van de verplicht ver zekerden worden betaald bij de verstrekking van artikelen als brillen, ■breukbanden, buikbanden, orthopaedisch schoeisel, steunzo len, kunstledematen, krukken, enz. Tevenö is bepaald, dat bedoelde artikelen in twee achtereenvol gende jaren ten hoogste eenmaal- zullen worden verstrekt. Een uit zondering hierop vormen de bril len, waarop de verzekerden in drie .achtereenvolgende jaren ten '•hoogste een.maal recht kunnen doen gelden. Indien een verstrekt hulpmiddel binnen den gestelden termijn op medisch voorschrift door een Een Duitsche onderzeeboot-jager, die tijdens de mislukte Britsche in- vasiepoging in Dieppe meestreed en daarbij twee vijandelijke bommen werpers neerschoot en een .^nel- boot" tot zinken bracht, keert op zijn steunpunt terug. PK Melsinger-O-H-P H m nieuw moet worden vervangen of wel, indien wijziging daarvan noodzakelijk blijkt, dan bestaat hiertoe uiteraard de mogelijkheid De kosten van zulk een wijziging neemt het algemeen ziekenfonds voor zijn rekening, terwijl een vernieuwing- als hier bedoeld al leen plaats kan vinden, indien de medicus een voorwerp' van de zelfde soort, doch van een ander model of andere samenstelling voorschrijft. Bij al deze verstrekkingen' geldt echter de stelregel, dat hiervoor een recept van den behandelend geneesheer en .een machtiging vanwege het bestuur van het ziekenfonds of van den contro leerend geneesheer wordt ver- eischt.' Tegelijk met de afgifte van de machtiging doet het fonds mede-- ■de-eling van het maximumhedrag dat vanwege het fonds ten behoe ve van het te verstrekken anikel beschikbaar kan worden gesteld. Desgewenscht kunnen belang-' hebbenden bij het algemeen .zie kenfonds, waarbij zij zijn aange sloten, steeds inzage verlangen van de hiervoor door het staats toezicht vastgestelde regelen. Morphine uit kaf van blauwmaanzaad Als pijnstillend middel on vervangbaar. 's-GRAVENHAGE. 7 Oct. In de geneeskunde wordt als pijnstil lend middel morphine gebruikt, dat als zoodanig onovèrtroffen is en door de artsen als onvervangbaar wordt beschouwd. Het voornemen bestaat om thans ook in ons land morphine te bereiden uit het kaf van het blauwmaanzaad. In de zaad- doozen van dit oliehoudende gewas komt, nadat het zaad er door dor- sching uit is verwijderd, n.1. nog een zeer geringe hoeveelheid van het alkaloïd morphine 'voor. Dit jaar zal voor het eerst het kaf van den binnenlandschen blauwmaan- zaadoogst voor de. bereiding van morphine worden gebruikt. Aan het Rijksbureau voor Genees- en Ver bandmiddelen is vergunning ver leend tot het koopen en ontvangen van dit kaf. In de provincies Gro ningen. Friesland. Noord-Holland. Zuid-Holland. Zeeland en Noord- Brabant zijn'daartoe commissionairs aangesteld. In de overige provincies zal het kaf niet worden verzameld. In een officieele publicatie wor- .den nadere bijzonderheden gegeven. Britsche bommen op ons land Een doode en' verscheidene gewonden. 's-GRAVENHAGE. 7 Oct. In den nacht van Dinsdag op Woens dag hebben opnieuw Britsche vlieg tuigen boven Nederlandsch gebied gevlogen. Lukraak werden er bóm men uitgeworpen, die slechts ge^in- fe materieele schade aanrichtten, en burger werd gedood, een ander ernstig 'en verscheidene licht ge wond. De Rundveefokvereeniging Bar- singerhorn-Schagen houdt sedert eenige jaren een najaarskeuring, evenals die te Wieringerwaard. W;j betreuren het. dat niet meerdere fokkers dit voorbeeld volgen. Der gelijke plaatselijke, keuringen be- hooren tot de onmisbare maatrege len in het kader der veeverbetering. Het Bestuur en de leden van Bar- singerhorn-Schagen kunnen met voldoening terugzien op den dag van 3 October 1.1. In vrijwel alle rubrieken was de kwaliteit van het ingezonden fokmateriaal overeen komstig onze verwachtingen en de ze wareft hoog gespannen, gezien 't succes op de L.T.M.- te Hoorn. Deze vereeniging bezit een be hoorlijke kern van enthousiaste fok kers. die hun vak.verstaan en wier streven met succes bekroond is. Tel ken jare zijn wij hier getuige van op de voorjaars-stierenkeuring te Schagen en de najaarskeuring te Barsmgerhorn. De kwaliteit van het ingezonden fokmateriaal is van dien aard. dat een groote belangstelling uit zuster verenigingen volkomen voor de hand zou liggen. Dat zulks nog te wenschen overlaat, pleit niet voor een overeenkomstige belangstelling in de fokkerij elders. Wij hopen, ^at zulks in de toekomst zal verande ren. Een van de fok ver een. welke in dezen steeds een gunstige uitzon dering maakt, is de Duinstreek. Opvallend in dé catalogus zijn de buitengewoon beste productiecij fers. zoowel wat betreft Kg. meik als vetgehalte. Zoolang N.H. zulke beste melk koeien heeft, met zulke beste pro ductiecijfers. zij men met import van stieren van elders uitermate «vóorzichtig. Arrondissementsrechtbank te Alkmaar SCHOOLJONGENOP HET VER KEERDE PAD GEBRACHT. 1 Jaar en 9 maanden geeischt tegen Bergenaar. In Bergen heeft zich een buiten gewoon ergerlijk geval'vah heling voorgedaan, waarvan een school jongen eigenlijk de dupe is gewor den, omdat deze verleid werd tot het. plegen van een reeks van, dief stallen, daarbij direct of indirect, aangemoedigd door den heler, t.w. J. W. P. uit Bergen. Deze heler moest Dinsdag voor staan, doch kon niet verschijnen. Wel was de schooljongen als ge tuige aanwezig en bij bet verhoor van dezen knaap hoorden we, wat er gebeurd is. Bij.de verpleegster A. v. Vladracken te Bergen werd. na melijk herhaaldelijk ingebroken en de verpleegster vermiste in den loop der maantten tal van kostba re voorwerpen: twee gouden horlo ges, twee ringen, eenige bankbiljet ten, een voorraadje koffie en thee, enz. enz.- Het bleek, dat een schooljongen kans zag om met een yalschen sleu tel de keukendeur van dè woning .van de verpleegster te openen en dat hij dan van de gelegenheid dat de zuster uithuizig was, profiteerde, om een speurtocht in de woning te ondefnemen. Met als gevolg het verdwijnen van genoemde voorwer pen. P. was de afnemer van de kost baarheden. Hij was kooper van al de artikelen, die de jongen vond en moedigde hem meermalen aan, zijn speurtochten te herhalen. Al met al betaalde P. den knaap zeker eenige honderden guldens uit, die op onbegrijpelijke wijztlweer ver dwenen. De Officier meende, dat hier dè heler nog veel erger is, dan de ste ler en dat in dit. geval zeker van opzettelijke heling gesproken moest worden. Zeker is, dat van P. het initiatief is uitgegaan en dat het voor het grootste deel aan P. te wij ten is, dat de schooljongen op het verkeerde pad is gfekomen. De eisch luidde 1 jaar en 9 mnd. gevangenisstraf. UITSPRAKEN: A. L. (Hamertje Tik). Vrijspraak. D. T., Alkmaar, diefstal, 1 jaar en 6 maanden. W. F. J. W., den Helder, diefstal, 1 jaar. Thans ter zake. De stierkalveren waren verdeeld over twee rubrieken, geb. voor en na 1 Maart. De rubriek van de jong ste kalveren was als geheel opval lend beter dan die der oudere. Beste kalveren in de rubriek geb. voor 1 Maart waren een jonge Frans 257 van Groenhoven (eig K. Reijne) een goed gelijnd, typisch kalt. dat wellicht iets dieper had gekund: én een kalf uite en gekochte F.R.S.- moeder (eig. P. N. Spaans), een best. gezonken ruim kalf. iets zon digende bij de staartinplanting. De klasse van de jonge stierkal veren was uitstekend. 10 stuks wer den bekroond, waaronder 4 van .Frans 257 van Groenhoven (n.1. la. lb. lc en 2b) Het viertal met een lste prijs bekroonde kalveren was zeer uniform, fraai van type. goed geribd en gespierd en ruim én plat van achterstel, met goed beenwerk. Bij de kui- of vaarskalveren was de waardeering juist andersom.' hier was de klasse der oudere kalveren nogal wat beter dan die der jon gere. De rubriek der oudere kalveren was goed uniform, typische, goed gelijnde, ruime kalveren met goede melkteekens. la. was een best kalf van Frans 247 van Groenhoven (eig. J. A. Schenk)., lb een kalf van Friesche origine (eig. P. N. Spaans). Voorts waren er nog een paar goedsoortige kalveren, van Frans 247 van Groen hoven. In de rubriek der jongere kuikal- veren zagen wij nog een paar typi sche kalveren van dezen stier, ove rigens vertoonden de" kalveren in deze rubriek onvoldoende uniformi teit en ruimte. De klasse van de hokkelingen was zéér uniform, buitengewoon beste, zeer goed ontwikkelde, ruime, sterk gelijnde, goed behangen dieren: waaronder meerdere met uitzonder lijk beste melkteekens. De jury be kroonde 10 stuks, waarvan 3 m de eerste klasse van één eigenaar (K. Reijne). Beste typische dieren, waar in ook de jonge Frans 247 van .Groenhoven van H. Nobel. De rubriek melkvaarzen was uit stekend. alhoewel nogal eenig ver schil in tvpe. Eenerzijds de iets grootere. ruime, iets matig gespier de typische N.H. melkvaarzen met veel adel. met prima melkteekens.. anderzijds de iets beknoptere, ge sloten. behoorlijk gespiesde en ge zonken. iets minder ruirfte vaarzen van Friesch type met in doorsnede iets beknoptere uiers. it maakt de keuring altijd moei lijk en geeft steeds aanleiding bij het publiek tot veel disciBsie. la. een jonge Frans 208 van Groen hoven (eig. A. Koopmaps) is. een uitzonderlijk breede. zware, diepe melkvaars met best uier; lb. een fraaie vaars van Athleet 38 (eig. Jb. Broersma); lc. een jonge Tarzan (eig. P. N. Spaans). Ook de als tweede en derde klas se bekroonde dieren waren beste melkvaarzen. waarvan de tweede -klassers de overgang naar het F.R.S. type vertoonden ep de 3de klasse het meer zuivere type. dus iets be knopter, doch evenredig, gesloten en recht. Zgn. ..op stand" imponee- ren de iets forschere en ruimere N.- Hollandsche tóch altijd even meer. althans bekeken door een N.H. bril. de Friezen zijn ook wel èens iets te beknopt. De klasse der twenters was uiter mate uniform, hetgeen mede ver klaarbaar is als men weet. dat hier 8 dochters bij waren van Frans 208 van Groenhoven (w.o. la. lb.). Be kroond werden 12 dieren, waarvan 4 in de eerste klasse. De 4 eerste klassers waren typi sche. ruime gezonken, fraaie melk koeien. met veel adel en prima melk teekens fraaie kop en horens. De grootste rubriek, oudere melk koeien. was van buitengewone kwa liteit eh uniformiteit en het kostte heel wat moeite en tijd om de bekro ningswaardige dieren eénigszins re delijk in volgorde naar type en kwa liteit-te plaatsen. Men verlangt dit nu eenmaal -van de jury. Tenslotte.werden er 7 stuks ia de eerste klasse geplaatst. 6 in de twee de en 6 in de 3de klasse, zoodat 19 melkkoeien bekronenswaardig wer den geacht. la. werd Bosma 29 een' 11-jar. buitengewoon imponeerende koe van Friesche origine van K. Reijne. Het meerendeel der dieten muntte uit in type. ruimte, melkteekens en adel. Het slot van den dag was de keu ring van de eigenaarsgrofepen. waar- STAATSLOTERIJ De hoofdprijzen der Staatsloterij zijn bij de trekking van 7 October als volgt gevallen: f 1000 42C8 9608 10935 11694 17505 f 400 1284 4906 7518 9673 14522 17398 18266 21111 f 200 7269 15164 16122 20962 21370 f 100 2092 2582 5402 10713 11201 17329 17613 17884 17962 18788 19284 19945 FEUILLETON door HANS POSSENDORF 40' „Ik zal ook zoo mijn doel berei ken. U moet alleen maar geduld en vertrouwen hebben eh aan uw ge zondheid denken. De directeur heeft me beloofd, dat u zooveel mogelijk gespaard zult worden." Rocco Alfano strijkt een paar maal over Eromanga's donker kopje. Hij 'schijnt iets te willen zeggen, doch aarzelt. Eindelijk zegt hij het toch: „Kindlief, laat het toch, geef •al wat je van plan bent toch op. Ik ik wil niet meer leven. Ik heb er zoo genoeg van. Gun me dat ik van deze wereld afscheid neem. Ik wilde jou alleen nog maar eenmaal zien en weten, dat je leeft en gezond bent. Neen laat me uitspreken. Ik wil niet meer even. Voor jou ia ge zorgd, dat is de hoofdzaak. Je bent rijk en knap. Laat me er nu einde lijk een eind aan mogen maken." „Luister, vader. Ik heb geen recht van u het offer te vergen uw leven nog een uur langer te dragen. Maar één ding moet weten: één minuut nadat ik het bericht van uw dood gekregen heb volg ik u. Ik heb nie mand en niets op de wereld waar ik aan gehecht ben, behalve u." „Dus je dwingt me mjjn heele ver dere leven als gevangene in Nieuw- Caledonië te slijten?" Eromanga kijkt haar vader aan, zooals die da-, voor haar staat: de trotsche, vrije mafi, dien ze van vroeger kent, nu in gevangeniskle ren bewaakt door twee gewa pende oppassers omsloten door dikke murenen getraliede venstefs. Ze beeft over het geheele lichaam", het bloed gonst in haar ooren,, stjjgt haar naar het hoofd en verduistert h#ar blik. Een golf van haat en wraakzucht verstikt haar. Een vi sioen verrijst voor haar oogen zbo krankzinnig als alleen een woeste droom in het menschelijk brein kan oproepen. Ze ziet Livio' Alfano in haar macht: jammerend en tandenklapperend wringt hij zich op den grond. „Kai-kai! Kai-kai!" brullen de zwarte kannibalen, de ge zichten van begeerte naar het vleesch van den blanke tot een gru welijk masker verdwrongen. Doch ze koestert geen menschelijke ge voelens meer voor het slachtoffer, doch geeft den kleine Gasure, die reeds met fonkelende oogen, den knots in de hand, achter Livio op de loer staat, het teeken om toe te Wantoestanden bij de groeotenvoorziening te Amsterdam Gemeente neemt tijdelijk gesloten grossiershedrijven over. AMSTERDAM, 7 October. Een der ernstigste feiten op het ge bied van 'den sluikhandel is wel de knoeierij met groente en fruit. In de tegenwoordige omstandig heden is de kleinhandelaar vol komen afhankelijk van zijn gros sier en .hier maken talrijke gros siers schromelijk misbruik van, door vefl hoogere prijzen te ver langen, dan toegestaan is."1 Tot nog toe was het voor de inspectie van de prijsbeheersching zeer moeilijk dergelijke overtre dingen feitelijk vast te stellen. Immers de grossiers vormden /een kongsi en wee den kleinhandelaar, die een geval van wat wij gerust mogen noemen afpersing, ter' ken nis van de prijsbeheersching bracht. Hij kon zijn zaak dan wel sluiten, want geen grossier was verder bereid, hem groente te le veren. Werd nu een grossier ge straft, met uitsluiting voor een bepaalden tijd, dan werden zijn punten verdeeld over enkele grossiers,^eri zijn klanten (klein handelaren) waren gedurende dien tijd afhankelijk van de gunst de zer grossiers. Nu heeft de inspectie van de prijsbeheersching contact gezocht met het gemeentebestuur van Amsterdam en de volgende rege ling is.tot stand gekömen. Zoodra een grossier wegens prijs opdrijving veroordeeld wordt en gedwongen is zijn zaak tijdelijk te sluiten, gaan zijn punten over aan de gemeentg. Deze heeft aan de centrale markt een bureau od- gericht, dat nu voorloopig als grossier gaat ^optreden en dat verkoopt aan de klanten klein handelaren van den grossier, wiens zaak wérd overgenomen'. De kleinhandelaar kan er zoodoende verzekerd van zijn, regelmatig te gen normale prijzen van warén voorzien te worden. Het personeel van den gestraften grossier gaat tijdelijk over in dienst van het gemeentelijk bureau. Na afloop van den straftijd kan de gestrafte .grossier zijn zaak in den oor- spronkelijken omvang voortzetten, zoolang hij zich aan de prijsvoor- schriften houdt. Het spreekt vanzelf, dat nu in hgt vervolg tegen kleinhandelaren, die zich aan prijsopdrijving schul dig maken, ook onverbiddelijk zal worden opgetreden, daar zij nu niet meer als excuus kunnen aanvoeren, dat zij tot prijsop drijving gedwongen worden, om dat zij aan den grossier ook ver hoogde prijzen moeten betalen. Ongeluk met döodelijken afloop. Gistermiddag omstreeks half één waren arbeiders bezig, met behulb van hijsehkraan met grijper een ko- lenschip te, lossen aan de Laakkade bij het Calandplein te Den Haag. Op een gegeven oogenblik is de 55- jarige W. J. T. uit de Rembrandt- straat in den grijper bekneld ge raakt, en op slag gedood. Het stof felijk overschot is naar het zieken huis Zuidwal vervoerd. Handel in distributiebescheiden. Te Den Haag zijn gearresteerd de 44-jarige gehuwde vrouw N. de K. en de 45-jarige kantoorbediende S. B. De vrouw had van B. een groot aantal distributiebonnen gekocht. In haar woning werden een groote hoe veelheid bonnen en een bedrag van 520 gulden in beslag genomen. Bei den zijn in bewaring gesteld. Fotograaf stal postcheque. Een jonge fotograaf uit Amsterdam, die. een postcheque ter waarde van f 45 bestemd voor zijn buurman, gesto len en geïnd had. is door de recht bank te Amsterdam, conform den eisch van den officier van justitie, tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Eigendom van haar hospita verkocht De rechtbank te Amsterdam heeft een juffrouw, die den inboedel van haar hospita aan een opkooper te koop had geboden, veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf. De officier van justitie had een jaar ge eischt. slaan Het vreeselijke beeld verdwijnt. Eromanga grijpt de handen van haar vader en zegt: „Ja, vader. Ik dwing u het nog een poosje uit te houderi. Ik zal u bevrijden, zoo waar ik hier voor u sta." xm. Voorbereidingen. Na de ari-estatie van Alfano en Eromanga in Port Vila was mr. Ro- binson eerst in de verzoeking ge weest Kuan-Lung in Dobo onmiddel lijk alles mee t te deelen, doch htf had het toch niet durven, doen zon der Eromanga's toestemming en .toen h\j haar enkele dagen later in de gevangenis sprak, werd besloten voorloopig niets te vertellen. Eerst na het weerzien met -haar vader had Eromanga aan den heer Merkel, den bedrijfsleider op het Donderdag-eiland eén telegram ge zonden: hij moest onmiddellijk de ■kleine stoomboot Van het filiaal naar Dobo zenden en den heer Kuan Lung laten zeggen, dat ze hem dringend spreken moest, en hem vragen of hij, als het eenigszma mo gelijk was, met de boot naar Cook- town wilde komen waarheen ze zelf ook zou zeilen. Reeds een week na het verzenden van dit telegram kwam de heer Kuan-Lung in Cooktown aan en dipnzelfden avond liep ook het jacht Guadalcanar de haven van Cook town binnen. De Chinees was al lang ongerust geweest omdat hg al in geen weken eenig bericht van zgn compagnon ontvangen had. Het telegram uit Numea had die ongerustheid nog doen toenemen. Wat hij nu echter van Eromanga en mr. Robinson vernam maakte den ouden man zoo bedroefd en opgewonden, dat hij niet in staat was nog -dienzelfden avond met Eromanga te confe- reeren. Eerst den volgenden morgen kwa men Kuan-Lung, Eromanga en Ro binson in de woning van Yü-Ming- Pao, den leider van het hoofdfiliaal-, weer byeen. Men was besloten om Yü-Ming-Pao, die zeer bevriend was met Kuan-Lung en Rocco Alfano. 1 van alles óp de hoogte te stellen. Eveneens zou de heer Merkel door Kuan-Lung worden ingelicht. Aan alle andere employés der firma en die der 'ilialer zou gezegd wor den, dat Alfano wegens ernstige ongesteldheid voor langen tijd haar Europa was gegaan. Terwijl Kuan-Lung ook nu nog totaal de kluts kwijt was, spreidde Eromanga een bijna onbegrijpelijke kalmte en zekerheid ten toon. Na dat ze nogmaals den geheelen toe stand had bloot gelegd, zei ze: „Ik ben er vast van overtuigd, dat ik mijn vader weer in vrijheid zal kun nen stellen. Als ik die overtuiging niet had zou ik geen oogenblik meer willen leven." „Maar hoe d^n? hoe dan?" riep Kuan-Lung wanhopig. „Daarover zullen we het straks hebben. Eerst mpetfen de zaken ge regeld gorden. Wie zal voorloopig de plaats van mijn vader en mij in nemen, want ik verzoek u mij voor onbepaalden tijd verlof te geven." „Kind, dat komt immers wel te recht," meende Kuan-Lung met een vermoeid gebaar. „De zaak komt pas in de tweede plaats als het gaat om het' leven en de vrijheid van je vader." „Zeker, maar ik wil, dat vader als hg uit Nieuw-Caledonië terugkomt, de zaak minstens in denzelfden toe stand aantreft als ze nu is." „Dan stel ik voor, dat mijnheer- Merkel mr. Alfano vervangt," zei Yü-Ming-Pao, Kuan-Lung vond dit goed, evenals Eromanga. (Wordt vervolgd.) aan door niet minder dan 10 groe pen werd deelgenomen, waarvan 8 groepen bekroond zijn. Eerste we^d geplaatst een groep van K. Reijie Kz.. een groep met stuk vp9r stuk eerste klasse melkkoeien, één kt 3, iets aan den grodten kant. verstoor de de uniformiteit eenigermate on desondanks welverdiend le pri met een tweeden prijs werden b - kroond een zeer uniform 4-tal v; Jn. Bakker Cz.. de uniformiteit w..s hier inderdaad zeer groot, de kw - liteit der koeien was o.i. van dien aard. dat de plaatsing iets aan den hoogen kant was. Vervolgens P. N. Spaans, een groep van 6 stuks, over wegend jonge koeien van klasse, op de uniformiteit was eenige aanmer king te mkken; Jb. Swaan. eveneens een groep varl 6 stuks, behoorlijk uniform, met goedsoortige melk koeien; A. Koopmans. een 4-tal bes te melkkoeien, op de uniformiteit kon een kleine bemerking gemaakt worden. De 'met een derde prijs bekroon de groepen waren achtereenvolgens van H. Nobel. Jb. Broersma en J. A. Schenk, groepen, die o.i. evengoed in de tweede klasse geplaatst had den kunnen worden, omdat de ver schillen naar onze meening te ge ring waren om klasse-onderscheid te maken. De fokvereen. Barsingerhorn Schagen kan met groote voldoening op een zeer goede geslaagde na jaarskeuring 1942 terug zien. De Rijks veeteelt-consulent. L. de Vries. Officieele mededeeliogen BLAUWMAANZAADKAFLEVE- RING VOOR MORPHINEBEREIDING. 5et Bedrijfschap voor Hooi, Stroo en Ruwvoeder maakt bekend, dat dit jaar voor het eerst het kaf van den binnenlandschen maanzaadoogst voor de bereiding van het voor de ge neeskunde onontbeerlijke pijnstillen de middel morphine zal worden ge bruikt. Een vergunning tot het koo pen en ontvangen van dit kaf is ver leend aan het Rijksbureau voor Ge nees- en Verbandmiddelen, dat hier voor gebruik zal maken van de dien sten van de heer P. Blaauboer, Direc teur der Zaaizaadtelersvereeniging „Waard en Groet" le Kolhorn (N.H.) De heer Blaauboer heeft in de pro vincies Groningen, Friesland, Noord- Holland, Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant commissionnairs aange- stled. in de overige provincies zal het blauwmaanzaadka^ niet worden verza meld. Hte Bedrijfschap verzoekt allen te lers in bovengenoemde provincies drin gend ten volle hun medewerking te verleenen door hun kaf te koop aan te bieden aan deze. commissionnairs. Verkoop ervan aan anderen is verbo den, ingevolge de Verordening Blauw- maanzaadkaf 1942. Ingevolge artikel 2 van deze verordening zal het Aan- en Verkoopbureau voor Akkerbouw producten het kaf van hen, die dit niet te koop aanbieden aan den heer Blaauboer, in bezit kunnen nemen. Daar het tot het verkrijgen van een goede opbrengst aan morphine noodig is, dat het maanzaad goed droog wordt gedorscht, Wordt verzocht zoo moge lijk er voor zorg te dragen, dat dit het geval is. Bij evt. tijdelijken opslag aan de boerderij wordt den telers drin gend verzocht het product op een dro ge plaats goed te bewaren tot het wordt afgenomen. RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 9 OCTOBER. Hilversum I. 415,5 m. 7.15 Hèyn Kwartet (gr.). 7.30 BNp: Nieuws berichten. 7.40 Goeden morgen (gr.). 8.30"BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Zonderlinge zaken. fc.50 Orkestconcert (gr.). 9.00 Bekend, maar steeds nieuw (gr.). <9.309.40 Spiegel van den dag r opn.). 10.00 Amabllé-sextet. 10.30 Voor dracht. 10.45 Amabllé-sextet. 11.16 Septetcon cert (gr.). 12.00 Almanak. 12.06 Orkestcon cert (gr.). 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten. 13.Q0 Musette-orkest. 13.30 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 14.00 Kro niek djér Nederlandsche zeehelden: Johan Wan Galen, luisterspel. A4.20 Otto Hendriks en zijn orkest. 15.00 „Klagr voor oj>name.. Draaien!" gevarieerd filmprogramma. 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.00 Vocule duetten met pianobegeleiding. 17.30 Hier is de poppenkast. 18.00 Oerard van Krevelen en zijn orkest, soliste en gramofoon- muziek. 19.00 Neérlands stem van het Oost front. 19.15 Walsencyclus G. (gr.). 19.30 BNO: Nieuwsberichten. 19.40 BNO: BInnenlandsch zakelijk praatje. 19.50 Cello en plano. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de 8tudio beschikken. 20.15 Om-' en om-programma. 21.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten. 22.00 Zonnige klanken (gr.). 23.00—24.00 Orkestconcert (gr.). BUlversum H. 301,5 m. 7.15—7.40 Zie .Hilversum I. 7.40 Ochtend gymnastiek. 7.50 Sportnieuws. 8,00 Technische voorlichting. 8.15 Operettefragmenten (gr.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Symphonie- orkest (gr.). 9.00 Beroemde marschen (gr.). 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Het groote Amu sementsorkest (opn.). 10.00 Godsdienstige uit zending. 10.30 Zang met pianobegeleiding. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Kinderkoor „De Kre kels" (opn.). 11.30 De Melodlsten en gramo- foohmuzlek. 12.30 Programma-overzicht. 12.35 BerlUnsch Opera orkest' (gr.). 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten. 13 00 Streek- cultuur. 13.30 Orgelconcert. 14.00 Godsdiensti ge uitzending. 14.30 Groninger Orkestvéreenl- ging en solist. 15.30 Voor de vrouw. 18.00 Variatie en fantasie in de muziek (opn.). 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.00 Vóór de Jeugd. 17.30 Zang. hobo, clave- cimbel en ütrechtsch Strijkkwartet. 18.00 Wekelijksch sportpraaUe. 18.15 Marschmu- zïek (gr.). 18.30 BNO: Nieuwsberichten. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 BNO: De Jordaner vertelt over sociale nooden. 19.00 Fllmlledjes (gr.). 19.15 „Geweld", lezing. 19.30 „Express AmsterdamBrussel, prlvé-cablne No. 17," luisterspel. 20.00 BNO: Holland's politica] as- pects. Voor de Radio-Centrales: „Aldo Vis conti (Gr.J. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met le Studio beschikken 20.15 Oesproken inleiding tot de vdlgendo uitzending. 20.25 Requiem van Verdi (gr.). 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Leidende staatslieden schrijven. 22.10 Avondw(jding. 22,20—24.00 Zie Hilversum L Hoofdredacteur A. R Jonker Plaatsverv van den hoofdred., buitenl en stadsnieuws Den Hel> der A C van Kampen Binnen land alg report en streeknieuws A Eriks. Haagseh redacteur P. E H M Verberne, DeD Haag. Verantwoordelijk voor de adver tenties, Schager editie G. Schoorl. Schagen. Verantwoordelijk voor de advertenties, Heldersche editie, J. Visser, Den Helder.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2