james Watt, o B. Minkema o 8 S. Minkema-Brouwer niet komen venten GEZELLIG ZITJE VRIJGAI-VLEESCH Óssen- en varkensvleesch Beweging» te KROMMENIE: Drs.Arn.ETMAN „Arbeids-orde Ruilhandel in fietsbanden in de Wieringermeer Marktberichten Predikbeurten beroemd om zijn stoom machine, baseerde zün baanbrekende construc tie op zelfstudie. Baseert Uw toekomst op technische zelfstudie. Vraagt ons prospectus, dat U den weg wijst naar een goede positie in de techniek! SCHAGEN BEROEPEN. De candidaat H. G. Beneder. hulp prediker bii dè Nederl. Herv. kerk alhi^. is beroepen te Baarland. LOOP DER BEVOLKING. Iqfekomen personen gedurende de maand September '1942: v~ Johannes M. Buys, E 163, van Al- blasserdam. Jan H. Van den Brink, Veldstraat 1, van Weststellingwerf; Gerrit Baken, A 101 van Ommen; Ja- cob Kuiper, D 118 van Hoogwoud; Pie- ter Schenk, C 52 van Anna Paulowna; Jan van Kempen, D 134 van Beemster; Johanna M. Wit, A 140c v. Langedijk; Hendrika Kops, A 19 van Heiloo; Mat- thijs J. Baars, B 77, van Castricum; Itensje de Boer, K 20 v. Winkel; Hiltje Vonk, G 24, van Smallingerland; Roe lof van der Moor, C 85 van Amster dam; Jan Tol, C 10 van Warmond; Pie- ter A. Nodelijk, ft 37 van Hummelo en Keppeu; Pieter Roskam, H 37 van Wie- ringermeer; Gottfried A. Timmerman, E. 116 van Alkmaar; Geert Beuker, B 179 van Wierden! Jan Kuiper, A 140c van Winkel; Helena J. Simon en gezin, F 85 v. Amsterdam; Klazina Ooster- wal en gezin, A 101 van Den Helder. Jarig Haagsma, A 101 van Den Hel der; Hendrik Tammer, A 101 van Den Helder; Kees de Wit en vr., F 16 van Zijpe; Otto J. ftf. roon, F 13, van Zaandam. Vertrokken personen gedurende de maand September 1942: Teunis Kroon van A 101 naar Alk maar, Voormeer 18; Córnelis Kossen en vr. van B 121 naar Alkmaar, Ake leistraat 21; Catharina M. Bleeker van E 168 naar Anna Paulowna, Molen vaart 10; Maria J. M. Sinnige van E 108 naar Bergen, Loudelsweg 20; Gerard Sinnig; van E 108 naar War mond, A 101; Johannes W. de Wit van C 21 naar Medemblik, Ridderstraat 10; Hendrikje van der Heide van E 35b naar Alkmaar, Geesterweg ia; Gerrit Bruin van D 119 naar Alkmaar, Kruis- 1 aan 14; Hendrikus J. Bouma en g., v. B 78 naar Wieringen, van Hengel- straat 3; Johannes A. van den Heuvel en gezin van F 7 naar Wieringen, van Hengelstn 14; Roelfiena B. Weijer van B 23 naar Wildervank C 81; Anna E. Houter van B 15 naar Schoorl, Heere- weg A 84; Ida H. van der Stoop van B 149 naar Den Helder, Ruyghweg 148; Geertruida C. Thijssen van B 6 naar Andijk, Oosterweg 18; Frederika de Boer van E 104 naar Winkel, Lutjewin kel B 116; Maartje iNeuwenburg van D 169 naar Harenkarspél, Dirkshorn B 110; Hendrik de Boer en gezin van E 11 naar Nieuwe Niedorp, woonkeet bij tramlaan. Reijer Kossen, van F 74 naar Den Helder,-Vischstraat 45; Jo hannes J. Louwe van B 69 naar Am sterdam, Postjeskade 1351 W.; Hilbert A. Huisman van A 101 naar Zijpe, Schagerbrug E 4. BERGEN EETBARE PADDENSTOELEN. Niets eetbaars maft verlo ren gaan! Nu in dezen tüd van voedsel- «chaarschte elke aanvulling van het rantsoen welkom is. vragen de eet-, bare paddenstoelen weer wat meer onze belangstelling. Hebben deze paddenstoelen, die voor fijnproe vers een hoogelijk gewaardeerde •delicatesse beteekenen. dan werke lijk voedingswaarde? Indirect heb ben ze waarde, evenals alles, wat den eetlust opwekt, de vertering bevordert dus het nuttig effect van onze maaltijden helpt verhoogen. Van de eigen voedingswaarde maakt men zich allicht een overdreven- voorstelling. als men bijv. leest, daf ze in gedroogden toestand 10 tot 35 pet. eiwit bevatten en betrekkelijk rijk zün aan vitaminen. (Mager en vet rundvleesch. peulvruchten, brood, eieren, bevatten resp. 19.5. 16. 25. 8 en 12 percent eiwit). Men dient hierbij echter te bedenken, dat veel ervan niet voor ons bereik baar is: de celwanden toch bestaan grootendeelsuit chitine. een door onze maag niet te verteren stof. die o.a. ook voorkomt in de schilden van kevers en torren. Intusschen bevatten de padden stoelen in meerdere-of mindere ma te stoffen, die de mensch voor zün voeding noodig heeft en al kunnen ze dan ook niet op één lijn ge plaatst worden met oqs broodkoren, onze groenten, vruchten enz., nö er niets eetbaars mag verloren gaan. nu is het toch zaak. wat meer aan dacht te schenken, aan de padden stoelen. Ofschoon de Nederl. Mycologische Vereeniging door woord en ge schrift het eten van paddenstoelen heeft gepropageerd, is in ons land het gebruik als voedsel verre van populair, staat het publiek er nog altijd wat wantrouwend tegenover. Angst voor de giftige soorten? Ei- komen inderdaad een 25-tal ver dachte of giftige soorten voor in ons land. doch ze beteekenen slechts een minderheid tegenover het veel grootere aantal goede. Vrees voor vergiftiging behoeft niemand te weerhouden eens een proef te ne men. Verschillende werkjes maken het den beginneling vrij gemakke lijk en de aanwijzingen, die de Ne derl. Mycologische Vereeniging in een paar vlugschriftjes geeft, zijn wel zoo duidelijk, dat vergissing zoo goed als uitgesloten is. Bij eenige oplettendheid is het kaf wel van het koren te scheiden en zijn bijv. de hier nogal veel voorkomende en door kenners zoo geprezen Hane- kammetjes (Cantharel) en Eekho rentjesbrood wel te onderkennen. ..Ik houd maar wat ik heb: dat nieuwe! 'k gruw er van!" Goed. gruw; maar zeg. wat hebt ge dan? (P. A. de Génestet). CORRESPONDENTEN EN MEDEWERKERS van 't Dagblad voor Noord-Holland gelieven voortaan hun maand- of kwartaalrekeningen rechtstreeks in te zenden aan: Hoofdredactie Dagblad voor Noord- Holland. Voordam 9. Alkmaar. Problemen van den dag HET LOON VAN DEN LANDARBEIDER. Een lezer uit Dirkshorn komt nog eens terug op de nieuwe loonregeling welke onlangs voor de landarbeiders is afgekomen. Hij haalt in zijn brief aan, dat het verwonderlijk is, dat men van de zijde der Landarbeidersorgani saties enz. niet tot een loon. is kunnen komen dat reeds door en kele landbouwers eigener bewe ging aan hun arbeiders word't betaald. Het komt mij voor zoo schrijft hij verder dat die heeren niet voor hun taak bere kend zijn en dat zij aan- den kant behooren te worden gezet. Of is dat soms zoo moeilijk? Er gaan er tegenwttendig meer dié niet deugen, dus kan dat met hen ook wel. Ik vraag den Landstand eri het Arbeidsfront datgene te doen wat momenteel gedaan moet worden en alle touwtjes in han-! den te nemen om dan tot een contractloon te komen, dat meer in overeenstemming komt met 't belang van arbeider en patroon. ANTWOORD: Wij hebben reeds in een hoofdartikel, dat wij aan dit ondei-werp wijdden, uiteengezet, dat de Landstand inderdaad po gingen aanwendt om den landar beider datgene te geven, waar hij recht op heeft. Keulen en Aken zijn echter niet op één dag ge bouwd. Dat personen die niet in den geest van den nieuwen tijd blijken te kunnen medewerken aan don kant moeten worden ge zet, zooals- inzender betoogt, zijn wij volkomen met hem eens dooh ook biervoor geldt, dat "niet alles tegelijk kan worden aange pakt. Er zijn nog zooveel onder werpen, waarin de geest van den nieuwen tijd moet, doordringen. Wij herhalen daaj-om onzen raad t}>og een wijle geduld te 'oefenen. Men zal zien, dat zoo men den nieuwen tijd gelegenheid daartoe biedt, er zeker iets^ goeds tot stand wordt gebracht.' de tegenstander, die zich zoo maar niet l^at verslaan. Dus oppassen zij" het parool. 's Morgens om tien uur speelt Koegras I uit tegen B.K.C. II. HARENKARSPEL SCHAAKCLUB „Dr. MAX EUWE'. Tuitjenhorn. De uitslagen, van de partijen, gespeeld in de 2e ronde voor de wintercompetitie luiden als volgt: groep A-: A. HofC. Gutker 0-—1,. Ch. ImmensW. Wester 10. groep B; Jan StoopC. Brommer Az. 10, D. Hoogeboom—II. Bom- mer 10, W. DuyvesD. Tol 10, H. BommerD. Hoogeboom 01. SCHAAKCUB „DIRKSHORN." Dirkshorn. De uitslagen van de voor de wintercompetitie gespeelde partijen luiden als volgt: Jan Bak- kumW. Bakkum P. Tij- senJan Levendig afgebr., L. Mei- nemaJb. Bakkum 0—1, J. Komen R. Kant 1—0, P. Hoeve—P. Ver straten 1—0, D. VerstratenR. Mei- nema 10. HERKOZEN. De heer A. ^chrama werd herko zen als bestuurslid van den Spek- eterpolder. KOEDIJK Heden is na een kortstondige onge steldheid van ons -heengegaan onze kleine lieveling KLAAS, in den aanvalligen leeftijd van 1 jaar en 3 maanden. De diepbedroefde Ouders en Zusjes, C. P. DISSEL. T. DISSEL— Wa ge makel en Kinderen Koedijk, 9 Oct. 1942. WIERINGEN AAN KOOfERS GEEN GEBREK. J.l. Donderdagmiddag zagen wij weer een heele partij versche pa ling verkoopen, door een erkend handelaar alhier. Bij informatie bleek dat dit be geerde goed tijdens frauduleus ver voer ifl beslag genomen was. Aan koopers geen gebrek. KOEGRAS JULIANADORP VERREGAANDE BRUTALITEIT. Ons werd medegeeld dat eenige dagen geleden bij de familie G. op klaarlichten dag, en terwijl er veel volk in de buurt was, een of meer pex-sonen de brutaliteit hebben ge had om door, opschuiving van een raam in de woning 'binnen te drin gen en daar eenige gebruiksvoor werpen benevens uit een portefuil le een bedrag aan contanten weg te nemen. KOEGRAS-NIEUWS. Zondagmiddag om. half dri8 speelt. Koegras II tegén B.K.C. III. Laatstgenoemde club is een beken- GEEN DIENST GEDAAN. Vrijdagmiddag 1 uur werd de brand weer opgebeld, voor een begin van 'brand. Na 10 minuten was de brand weer met een motorspuit ter plaatse, te weten bij A. Schouten, Noordeinde. Het bleek niet van ernstigen aard te zijn, daar de vuurhaard binnen den schoorsteen bleef. Door deskundig en actief optreden waren gevaren spoe dig geweken. De spuit behoefde geen* dienst te doen. ANNA PAULOWNA ONDERWIJZERSNIEUtfS. Aan den heer Hazeloop. hoofd v. school III (Oostpolder) is met in gang van Maandag a.s. ziekteverlof verleend. Mej. Teer is belast met het waarnemen van zijn functie en de heer Th. Stroobol. thans kwee- keling met acte aan deze school, werd benoemd tot tijdelijk onder- wüzer. HOOGWOUD LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen: Maria Ge- sina Pater. huishoudster, van Ursem naar Zuideinde D 20. Hermanna F. M. Schijfsma. echtgenoote van J. R. van Wil land. van Sneek naar Ker- kelaan C 5. Marijtjg Balk. zonder beroep van Hoorn naar Aartswoud E 45. Ernestus H. Meijer, kruide nier. van Zijpe naar Aartswoud E 16. Martha M. Duin. dienstbode, v. Beverwijk naar Weefe K 52. Fran- cina Jansen, dienstbode, van Zwaag naar Zuideinde D 48. Arie Nieuw- land, zonder broep. en echtgenoote van Anna Paulowna naar Langereis A 23. Jacobus Boot$ landbouwer, en zoon van Opmeer naar Lange reis A 35. Pieter Tromp, kantoor bediende. van Hoorn naar Aarts woud E 16. -Córnelis W. van Does burg. van Geldermalsen naar Aarts woud E 62. Frederikus J. M. Kuii- pers. zonder berooep. vaa Tilburg naar Weere K 28. Trijntje Wagenaar huishoudster, van Koedijk naar Aartswoud G 37. Vertrokken personen: Geertrui- da Jong. echtgenoote van F. Stam. van Boekeiweg I 15 naar Schagen. Jacob Houtman, zonder beroep, v. Pade B8 naar Berkhout. Alida Pot- giesser. huishoudster, van Nöord- einde D 55 naar Nieuwe Niedorp. Pieter Kuiper, boerenknecht, van Gouwe H 52 naar Wognum. Elisa- beth Purmer. echtgenoote1 van C. Klomp. van. Aartswoud E 12 naar Wieripgermeer. Trijntje Brander, huishoudster, van Kerkelaan C 17 naar Hoorn. PeWus A. Leijse. 'on- derwüzer, van Weere K 26 naar Abbekerk. Córnelis J. Verburg en echtgenoote. van Goujve H 29 naar Geleen. Lena J. Fierens. weduwe van J. Verburg. van Gouwe H 29 naar Enkhuizen. Alida1M. van der Meulen. huishoudster, naar Abbe kerk. Jan Stap. inspecteur ass. maatschappij, van Weere K 13 n. Hoorn. Johannes W. Tuinman, boe renknecht. van Langereis A 18 naar Ambtelijke mededeelingen Distributie-nieuws. Langedijk De uitreiking van de bonkaarten 12e periode zal geschie den volgens onderstaand schema en niet op de dagen zooals die op de thans in het bezit der consumenten zijnde bonkaarten staat aangegeven. Uitgereikt zullen worden behalve de gewone bonkaarten ook aardap- pelkaarten. Zij die geen zelfverzor- ger voor aardappelen zijn ontvan gen de aardappelkaart met de nieu we bonkaart en behoeven hiervoor Jjeen aanvraagformulier in te vul- en. Onder zelfverzorgers voor aard appelen worden gerekend degenen, die meer dan 5 are kleigrond of 10 are zand- of veengrond met aard appelen bebouwen. De zelfverzor gers voor aardappelen zullen een persoonlijke oproep ontvangen voor de dagen waarop zij worden ver wacht. De zelfverzorgers voor brood, vleesch en melk.'welke zou den moeten verschijnen op 14 en 16 October a.s. zullen eveneens een schriftelijke oproep ontvangen. *De ruiling van inlegvellen van hen., die geboren zijn tusschen 5 October en 1 November van de ja ren 1921. 1928 en 1938 geschiedt in de uitreikingslokalen. In de O. L. school te Zuidschar- woude. Op Maandag 19 Oct. voor inwoners van Noordscharwoude: van 2 tot 3 uur zij. wier geslachts naam begint met de letter A en B; van 3 tot 4.30 uur H tm. K.; Dins dag 20 October inwoners van Noord scharwoude van 9.3010.30. S tm. V; 10.30—11.30 C tm. G en W tm, Z; van 11.3012.30 L tm. R. Woens dag 21 Oct. Inwoners, van Zuidschar woude van 9 3010.30 A en B; van 10.30—11.30 C tm. ,H: van 11.30 12.30 L tm. R: van 23.30 uur I tm. K; van 3.304.30 S tm. Z. In het lokaal achter het betaal- kantoor der Langedijker Groenten- veiling te Broek op Langendijk. Voor inwoners van Broek qp Lan gendijk van 23.30. de letters A en B; van 3.394.30 C tm. J: op Maan dag 26/Oct. en op Dinsdag 27 Oct. van 9.3010.30 K en L; van' 10.30 —11.30 M tm. T; van 11.30—12.30 U tm. Z. In het voormalig gemeentehuis te Oudkarspel op Woensdag 28 Oct. voor inwoners van Oudkarspel van 9.30—10.30 A tm.- C.; van 10.30— 12.30 D tm. L; van 23 uur M tm. R en van 34.30 S tm. Z. Na-uitreiking van de bonkaarten 11e periode zal geschieden op Vrij dag 9 October in de O. L. school te Zuidscliarwoude. Toeslagkaarten wegens het ver richten van zeer zwaren. zwaren en •langdurigen arbeid kunnen worden afgehaald aan het kringkantoor te Zuidscharwoude op Maandag 26 en Dinsdag 27 October. Tuinbouwers en zij. die belast zijn met tuin. hooi of oogstwerkzaamheden komen niet voör toeslag in aanmerking. Zij die voor het komende winterseizoen voor de verlichting van stallen, handkarren en door dieren getrok ken voertuigen uitsluitend» aange wezen zijn op het gebruik v^n kaar sen. kunnen tot en' met 17 October hiervoor aanvraagformulieren afha len aan-de plaatselüke kantoren. De ingevulde formulieren dienen voor 18 October te worden terugbezorgd aan het kringkantöor te Zuidschar woude. Kamerhuurders en pensiongasten ,die in aanmerking meenen te ko men voor de hiervoor beschikbaar te stellen brandstoffen kunnen tot en met 10-Oct. aan de kantoren een aanvraagformulier hiertoe afhalen. De ingevulde en door verhuurder en huurder ondertekende formulie ren dienen z'oo spoedig mogelijk te worden terugbezorgd onder over legging van de stamkaarten van de huurders en de pensiongasterv Sint Pancras. De uitreiking van bonkaarten 12e periode zal geschie den op het gebouw naast de' Ned. Herv. kerk op Vrijdag 23 October voor inwoners van Sint Pancras van 9.3011 uur de letters A t.m. G.; van 1112.30 uur H tm. M.; van 2 3 uur N tm. T en van 34 uur U tm. Z. Voor extrakaarten voor zwaren arbeid, distributie van kaarsen an vaste brandstoffen voor kamer W pensionbewoners zei men het distr. nieuws van Langedijk. c«ooiOo>Gcx)OfOao 8 Den 12 October ho- 9 pen onze lieve Ou- U S ders, Q 0 en 0 8 hun 35-jarige Echt- Q vereeniging te her- Q Q denken. q 0 Dat God hun nog Q Q lang moge ^aren is n q de wensch van hun 'n 8 dankbare Kinderen Q én Kleinkinderen. O Schoorl, Oct. 1942. n 3 Voorweg E 117. f) 000400005001000 Klaas Kruiten Wieringerwaard, kan MAANDAG ZONDAG 11 OCTOBER bij S* Zomerdijk DEN OEVER, WIERINGEN. met de bekende DAMESBAND. Verkoop ZATERDAG 10 OCTOBER, 's middags 3 uur op bonnen. S. Houtkooper, scbapenvleesch met bon, ZATERDAG, 5 uur, S. OUDT NIEUWE NIEDORP. ROOS] ES Gevraagd een Rietsnjjder, voor groote partij, in het aan genomen te snijden, staande Kneeskade, Kleinesiuis. J. F. v. d. Berg, Molenvaart 363, Anna Paulowna, Telef. 365 E^reezand. Gevraagd een net Meisje voor den dag of -voor d. en n., door Mevr. van Veen te Schagerbrug. Gevraagd een flink Dienst meisje voor d. of d. en n. Huize „Buiten Zorg", Scha gerbrug. ,BietenKooiers gevraagd bij W. Govers, Dirkshorn. Gevraagd Aardappelrooiers en Bietenrooiers. K. Kiste- maker, „de Halm", Winkel. Gevraagd in Amsterdam N. Huishoudster, leeftijd 30- 40 jdar, genegen in zuivel- winkel behulpzaam te zijn. - Br. onder lett. TH2 Bur. van dit blad. Gevraagd een Meisje voor de morgenuren (811.30), Te vens te koop Handwringer met bok. S. Keesman, Hee renbosch, Schagen. Gevraagd net Dagmeisje, bij G. Deutekom, A 96, Nrd.- scharwoude. Huishoudster gevraagd, P. G., in gezin van 2 personen. Br., lett. A adv. bur. P. Mie nes, Oudkarspel. Waschvrouw gevraagd, die genegen is de wasch bij haar thuis te doen. Joh. Dienaar, Ruigeweg F 43a, Schager brug. i Paard gevr. voor land- bouwwerk, genegen den win ter door te houden en Bie tenrooiers gevr. J. Biemond, Oudesluis. Gevraagd een flinke Dienst bode, voor dag en nacht. Br. onder letter KG3 A. Hoog land, Agent van dit blad, St. Pancras. Gevraagd een Hnishoud- ster, of nette Wed., in een klein rustig gezin, bij een al leen wonende juffr., van Chr. beginselen, Br. onder letter M aan A. Hoogland, Agent v. d. blad, St. Pancras. KOMT Efl HOORT Nationaal Socialistische irdeSoclU.OnsGenoeflen over het onderwerp s Meisje gevraagd voor dag en nacht, voor 3 maanden. J. Put, Liefdelaan B 76, Oud karspel. Direct gevraagd een Jon gen voor 'smorgens te venten of alleen voor 's Maandags en Zaterdags. Melkhandel Jac. Sneekes, Roosstraat C 149, Schagen. Gevr. *met Kerstmis een R.K. Meisje voor dag of dag en nacht. P. Wynker, West- dijk, Heerhugowaard. Gevraagd Dienstmeisje, z. st. kunnende werken en kor ken. bij Jurrien Lont, Voor straat 25, Den Oever, Wie ringen. Kappersbediende gevraagd A. Bout, Voorstraat 91, Eg- mond aan Zee. Flinke jongeman, 19 jaar, G.G., zoekt plaatsing als Vo lontair op flink landbouwbe drijf, ten einde volgend jaar op de R.L.W.S. als leerling aangenomen te kunnen wor den. Barth. v, d. Griendt, Berglustlaan 55a, Hillegers- berg. Boerenzoon, leerling R.L. W.S., zoekt per 26 Oct. een voudig Kosthuis. L. Doppen- berg, Kamer 11, Kamp N.O. ■Polder,- Vollenhove (Ov.). Zoo spoedig mogelijk gevr. een Dagmeisje of Werkster. A. Rentenaar, Barsingerhorn Spanbroek. Albert Langereis. con troleur steunverleening. van Gou we H 29 naar Hoorn. Jacob Dijk. uitvoerder Ned. Heidemlj. van Gou we H 22 naar Ommen. Simon C. Volkers, zuivelarbeider. en echtge noote. naar Langedijk. Maria A. Rood. dienstbode, van Weere K 22 naar Zuid- en Noordschermer. Si- verinus M. Kuijpers. zonder beroep van Weere K 25 naar Zeist. Maria Biersteker, zonder heroep. van Zuid einde D 1 naar Hoorn. Antje L. Hoogland, dienstbode, van Aarts woud F 33 naar Winkel. Elisabet-h Wever, dienstbode, van Kerkelaan C 13 naar Voorburg. Guurtje Root. huishoudster, en zoon van Aarts woud G 37 naar Koedijk. Jacobus J. Schilder, monteur, van Pade B 7 naar Alkmaar. Simon Karsten zon der beroep, van Weere' K 1 naar Westwoud. Jacobus A. Klaver, zon der beroep, van Weere K 32 naar Westwoud. Jacob Kuiper, zonder beroep, van Kerkelaan C ,17 naar Schagen. Cornelia Blauw, echtge noote van H. P. Langedijk. van Zuideinde D 41 naar Beverwijk. Adriana Schouten, zonder beroep, van Weere K 30 naar Boxtel. Nico- laas de Lange, zonde^ beroep, van K 38 naar Medemblik.' WINKEL BURGERLIJKE STAND EN LOOP DER BEVOLKING over de maand September '42. Geboren: Annie. dochter v. Sieg- fried v. d. Wal en Grietje Dekker: Jan. zoon van Lammert Haven en Grietje Kwak; Pier. zoon vsfti Lieu- we Hoitinga enTietje'Meintema; Jantje Johanna. dochter van Florus Johannis Hoogstraten en Jantje Aukje Pouwels. Ingekomen personen: Antje L. Hoogland van Hoogwoud. Dijkbuurt F 33 naar Winkel B 10; Bareld van der Meer en echtgenoote van Gaas- terland. Balk 211 naar Winkel B79. Frederika de Boer. van Schagen. Hoogzijde E 104 naar Winkel B 116. Catharina M. Barnhorn van Haar lem. jA. v. d. Goesstraat 24 naar Winlcel A 25; Ajie v. d. Meer en echtgenoote van Hoogwoud E 24 n. Winkel' E 19. Vertrokken personen: H. J. C. M. Temming van Winkel A 72 naar Norg, Veenhuizen 167. A. J. van Eekelen van Winkel A 194 naar Oud en Nieuw Gastel B 279; A. M. van Eekelen van Winkel A 194 naar Oud en Nieuw Gastel B 279; Gerben Tiersma en ;htgenoote vfcn Winkel B 79 naar Hem Oldephaert. Kou- dum B 98; Jan Tiel en gezin V2n Winkel B 97 naar Den Helder. Ho ge» Dorpsstraat 35; Pieter L. Zan der van Winkel A 84 naar Purmer- end. Oudesluis 2; Klaas de Boer v. Winkel A 82 naar 's-Gravenhage. Laakkade 80; Rensje de 13oer van Winkel A. 68 naar Schageh K 20: Geertje de Jongh van Winkel D 66 naar Wieringermeer. Middenmeer: Maartje de Beurs van Winkél B 116 naar Hoogwoud H 55; Harmen Hoog land van Winkel C 38 naar Leeuwar deradeel Wirdum 134 B: Nicolaas A. Nolten en gezin van Winkel E 27 naar Harenkarspel Slootgaard C 91: Jan Kuiper van Winkel C 20 naar Schagen A 140c; Hülco J. Th. Span van Winkel. A -173 naar Delft, de Vriesstraat 42. VREEMDE HOUDING VAN VERDACHTEN. Waar of het nu eigenlijk begon nen is, weten we nog niet, maar zeker is, dat in het hartje van deiv vorigen winter een zekere C. Zee man uit Wieringerwaard een aar dig handeltje had: bij een huis zoeking werden hij hem etvop fietsbanden, zeep, vet; wijn, wol artikelen enz. enz. De geheele voorraad werd in beslag genomen en bij het ver hoor, dat Zeeman moest onder gaan, werd al spoedig één naam bekend, n-.l. P. Versluis, eveneens wonende te Wieringerwaard. Beide heeren zouden in Februari in café de Boer te Alkmaar een aantal fietsbanden gekocht heb ben van een onbekende, die zich „Jan" liet nopinew Zon •>r1--nf werd aan de politie verklaard. En nu op de rechtzitting, ont kende Zeeman' dat. Hij zou nooit ir. r'" Poer -*iin Zoodat getuige Versluis nadere in Ücht'T\«pn rne*-»? ir«vpn die zegt ook, dat Zeeman niet in het café geweest is. Hij (Versluis) was daar alleen. Mr. Meyfer: Maa^ waarom ver klaarde u aan de politie dan san- ders? Getuige: Ik dacht, dat die ver klaring beter was! En dan vertelt Versluis, hoe de I zaak zich 'heeft toegedragen. Hij wist banden te koop. maar had geen, geld. En toen ze hem aange boden werden, belde hij Zeeman op en tenslotte kwam de koop tot stjyid. Maar niet Zeöman, doch Versluis had de banden gekocht. Mr. Meyer: Zoo als hier geknoeid is, is bij de beesten af. Get. Versiuis zegt dan nog, dat hij de handen bij Zeeman gebracht heeft, die ze later in 'de Wierin germeer verkoopen en verruilen zou. De win^t zou- hij qjet Zeeman deelen. omdat die zijn geld erin gestoken had. Mr. Meyer tot verdachte: 't Gaat er gunstig voor u uit zien. niet waar? Maar'waarom hebt u bij de politie een geheel andere verkla ring afgelegd? En nog wel een zeer uitvoerig verhaal met tal van bij zonderheden? Verdachte: Ik zat vijf dagen in voorarrest en werd telkens weer gehoord, omdat de verklaringen van de anderen niet klopten met de mijne. En toen, om vrij te ko men, zijn de verklaringen klop pend gemaakt. Op verzoek van den Officier wordt deze zaak dan aangehouden en War de instructie terug verwe zen. Als tweede verdachte staat dan terecht P. Versluis, getuige in de vorige zaak. Hü had o.a. eenige fietsbanden verkocht, aan den tand bouwer Kallewaard in de Wierin germeer. D.w.z. hij had ze willen ruilen tegen tarwe, maar de koop of ruil was nog niet tot stand ge komen. In afwachting daarvan liet Versluis de banden bij Kallewaard liggen. Getuige Kallewaard bevestigt, de ze verklaring, waarna de Officier het bewijs der aflevering van de banden geleverd achtte en drie maanden eischte Verdach.t£" werd tot zes weken veroordeeld. LEEUWARDEN. 9 Oct. Veemarkt. 372 vette- koeien; 978 melk- en kalfkoeien f 315660: 390 pinken f 215270: 906 graskalve ren f 60125.. 119 nuchtere kal veren; 708 weide schapen f 75 125. 291 lammeren f 40—60. 41 vette varkens. 95 kleine biggen f 4 40. 160 bokken en geiten. 2l paar den. Totaal aanvoer 4066 stuks. OVERZICHT: melk- en kalfkoeien en pinken aanvoer ruim. .hamdel vlug. prijzen hooger. Graskalveren aanvoer ruim. handel vlug. prijzen hoóger. Biggen aanvoer kort. han del matig, prijzen lager, schapen en lammeren aanvoer ruim. handel vlug. Drijzen duur. De veehouderij- centrale nam 900 koeien. 600 gras kalveren. 100 -nuchtere kalveTen. 750 schapen en eenige varkens. Eierhandel; kipeieren 6.510.45 ct. per stuk. handelsprijs f 1.32 1.37 per kg., eendeieren 7.68.1 ct. per stuk. Pluimvee. Slachthanen f 1.50 2.50. slachtkippen f 1.502.75. jon ge hanen f 12.25. jonge duiven f 0.-40, *per stuk konijnen f 0.50 per pond. Vereen, v. Zuivelmaatschappiien: Edammer kaas 20 plus f 87. 40 plus f 112. Goudsche kaas 20 plus f 87, 40 plus f 112. Broodkaas kaas 40 pl. f 112. Leidsche kaas 20 plus f 102 per 100 kg. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.15 uur, Cand. Benoder. Geref. Kerk. (Verbeterde opgave). Noordscharwoude.. voorm. 10 uur. Ds. Richel. Voorb. H. A. Nam. 4.30 uur, Ds. Richel. Broek op Langen-dijk, voorm. 10 uur, Ds. Donner. Nam. 3 uur, Ds. Donner. H.A.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 3