Brood LAVOL EUROPA voor EENS CAVOl.. ST€€DS UeljacMKxti-Kai Vc-et&al $iuemmen Ook Nederland zal zijn deel krijgen doch alleen ofters schenken rechten. Menige Nederlandsohe burger iheeft aan het begin van deze week, toen hij kennis nam van de rede van Rijksmaar schalk Göring over de voed selpositie, een onplezierig ge voel gekregen. Vooral bij het ihooren of lezen van die pas sages, welke "betrekking had den op de bezette gebieden, kon lang niet iedereen den indruk van zich afzetten, dat ihier wel zeer harde woorden werden gesproken en dat daar bij de rechtvaardigheid eenigszins in de verdrukking was gekomen. Daar deze rede echter in dft eerste plaats bestemd was voor het binnenland, voor Duitschland zelf dus, deed men er goed aan om niet te snel te oordeelen en inderdaad kan men eerst thans, nu uit verschillende commenta ren van bevoegde zijde is geble ken, hoe de woorden van den Rijksmaarschalk die ook dit maal geen uitzondering maakte op zijn vasten regel om met groote eerlijkheid en openhartigheid te spreken moeten worden uit gelegd. een oordPel vellen. Het belangrijkste element uit Goring's rede is wel, dat thans in derdaad de voedselpositie van ons werelddeel veilig is gesteld oor de verovering, exploitatie en organisa tie van de Oekraïne. Men kan er zeker van zijn, dat er binnen af- zienbaren tijd in geen der landen welke onder bescherming van het Duitsche Rijk staan, meer honger geleden zal worden. Want de strijd om het brood voor Europa zoo als Stabsleiter Schmidt het Zon- dag op het Nederlandsche dank feest voor den oogst uitdrukte is gewonnen. Het is dus praktisch alleen nog een kwestie van vervol making der organisatie. Als er door de maatregelen van den vijand gehongerd wordt, zoo verklaarde Göring. dan zal dit niet in Duitschland zijn. De anti-Duitsche mg oog op de bezette gebieden, on- 'ifeld kf :ören op haar molen ach- paganda zal deze verklaring met het getwijf ten. Wie naar dit zoet-gevooisde ge fluit door zekere radio-microfoons wil luisteren, zal zich echter dienen te realiseeren. dat het Duitsche volk nog altijd het volk is. dat de groot ste offers brengt voor de bescher ming van Europa en dus ook van Nederland tegen het bolsje wisme. En wanneer er Nederlan ders zijn. die zich zij het dan ook in 't geheim laten opstoken door de Britsche radio-propaganda. dan mogen zij bedenken, dat zij zelfs dit poovere genot alleen .te danken hebben aan de offers, welke het Duitsche volk zich aan het Oost front getroost. De GPOe maakt nu eenmaal minder omslag met lieden, die naar de door de wettige over heid verboden zenders luisteren En afgezien daarvan verdient het aanbeveling, dat men zich realiseert, dat Duitschland reeds lang voordat wij aan de beurt waren, een rigou reuze distributie kende, zoodat het dus ook uit dien hoofde reeds vol komen vanzelfsprekend is. dat men daar in de eerste plaats tot verzach ting van de rantsoeneeringsbepalin- (ten overgaat. De passage uit de rede van den Rijksmaarschalk, waarin deze zegt, dat in de bezette gebieden wel is waar bonnen zijn Inge- EXTRA Per pak 28 cent. Zonder bont Bij onze vrijwilligers. Al zijn de moeilijkheden dikwijls groot, toch mag het nooit voorkomen dat de mannen zonder eten blijven. Hier wordt in speciaal voor dit doel vervaardigde ketels, warm eten vervoerd. SS-PK Gösling-O-H-P H m voerd, doch dat men wat men dfjtr op krijgt, als een extra'tje beschouwt, terwijl men zich in hoofdzaak via den sluikhandel voorziet, heeft bij het meeren- deel van ons volk een reactie van verontwaardiging opgewekt Zóó leeft de Nederlandsche be volking niet gelukkig! en ingewijden hebben er dan ook geen oogenblik aan getwijfeld, of het zou blijken, dat deze woorden van Göring géén be trekking op Nederland hadden. En dat bleek inmiddels inder daad ook zoo te zijn. Bovendien werd bijna gelijktijdig van Duitsche zijde op het reeds eer der genoemde Nederlandsche dank feest voor den oogst van Duitsche zijde erkenning en dank uitgespro ken voor de offers, welke ook ons volk zich in dezen strijd voor een onafhankelijk Europa getroost. Hier mede is inmiddels niet gezegd, dat er geen Nederlanders met groote inkomens! zijn. wien de schoen, welke Göring neerzette, niet past. Zij kunnen haar aantrekken, doch hun ..verontwaardiging" over deze ..beschuldiging" zal bij de meerder heid van het Nederlandsche vólk slechts lachlust opwekken! Inmid dels bedenke men nog. dat ook de in Nederland woonachtige Rijks- duitschers geen grootere levensmid delenrantsoenen krijgen toegewezen dan wij zelf. Er is een slag lieden, dat zijn duistere bedrijvigheid in den zwar ten handel tracht te verbergen, on der den mantel eener vreemdsoor tige vaderlandschlievendheid. Zij doen dit ftiet verschillende valsche en boosaardige leugens, die ieder een wel kent: ..Geld is toch niets waard" (behalve in de zak van den sluikhandelaar..Anders gaat het toch maar naar Duitschland". ..Anders pikt de weermacht het maar in", enz. Dezulken zijn den Rijksmaarschalk ongetwijfeld dank baar geweest voor zijn openhartige mededeeling. dat de weermacht wordt gevoed door de bezette ge bieden: zij koesteren zonder eenigen twijfel geweldige verwachtingen voor hun negotie. Zij zullen het dan waarschijnlijk ook wel uit hun hoofd laten, wanneer zij dit argu ment te berde brengen, dat dit voeden van de weermacht door de bezette gebieden in hoofdzaak ge- scheidt door de Oekraïne, de oude korenschuur van Europa. Wanneer ook ons land iets heeft af te staan aan de weermacht, dan bedenke men. dat zulks volkenrech telijk geheel in den haak is (art. 52 en 53 der Haagsche Conventie welke ook door Nederland erkend en onderteekend is staan een bezettende macht zelfs nog veel meer bevoegdheden toe. dan waar van tot dusver van Duitsche zijde gebruik is gemaakt. Aan de ver plichting om ons steentje bij te dra gen tot het onderhoud van het Duit sche oorlogsapparaat, kunnen wij niet ontkomen. Of wij echter zoo dom en dwaas zijn, om ons eigen portie voor een groot gedeelte in den zwarten handel te laten ver dwijnen. is onze eigen zaak en daar van mogen wij anderen geen ver wijt maken. Tenslotte kan men dus vaststel len. dat de voedselpositie van Euro pa thans van dien aard is. dat ook de bezette gebieden in het Westen het binnen afzienbaren tijd gemak kelijker zullen krijgen. Wij moeten daarbij echter bedenken, dat de strijd voor het brood van Europa ook onze strijd is en dat ook voor FEUILLETON 43 door HANS POSSENDORF 40 Zonder moeite kwam Eromanga het adres van den kapitein te weten en zocht hem den morgen van haar aankomst in zijn woning op. De oude heer was uiterst, ver baasd over het bezoek van de vreemde dame. Hij had Eromanga tien jaar geleden voor het laatst gezien toen ze als zevenjarig kind met haar vader in Sydney was ge weest en herkende haar natuurlijk niet. Eromanga zelf herinnerde zich den kapiteinu slechts vaag, doch wist precies, welke rol hij in het leven van haar vader gespeeld had. „Ik kom u de groeten van mgn vader, Rocco Alfano, brengen," zei ze, den kapitein de hand toestekend. „Wat? Van mijn ouden vriend Alfano?" riep mr. Foster. „Dan is u dus de kleine Eromanga?" En toen Eromanga toestemmend knikte pakje de oude heer haar bij de schouders, keek haar in het gezicht en gaf haar in overmaat van blijd schap een klinkende kus op den mond. „Dat is nog eens een prettige ver rassing," ging hij voort. „Hoe maakt mijn beste Alfano het? Nog altijd in den parelhandel? Ik heb in vijf jaar. zoolang ik in Melbourne woon niets meer van hem gehoord." En zonder Eromanga tijd te laten tot antwQArden, praatte hij met den babbercucht van oude menschen ver der: „Zoo, zoo, dat is dus de kleine Eromanga. Een groote, volwassen dame! Wat gaat die tijd gauw! Het is me net of het maar een paar jaar geleden is, dat ik je als klein wurm van drie maanden aan boord van de „Sunbeam" nam, voor den tocht naar het kannibalen eiland Gudalca- nar. Je leven hing werkelijk aan een draadje toen we in de bocht van Bo- londa aankwamen. Als niet een van mijn matrozen ach, hoe heet de kerel ook weer? Nin? Juist. Nin. Als Nin je niet een min bezorgd had, zou je nu niet voor me staan. Ja, ja, dat waren goeie tijden toen op de eilanden de laatste mooie jaren vóór de komst van de civilisa tie, die de beste zaken voor ons be dorven heeft: sar.delhouthandel, me- relva.rgst, koelie-werving... Maar nu moet je me over mijn besten Alfano vertellen. Hoe gaat het hem? Waar zit hij „Daar, waar hij vandaan kwam toen u hem leerde kennen en hielp, AAN DE FAMILIELEDEN VAN DE NEDERL. VRIJWILLIGERS IN DE WAFFEN SS EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede: Door de geweldige toe name van vrijwilligers voor de Waf- fen-SS en het legioen Nederland, wordt het aantal te verzenden brie ven en pakjes steeds grooter. Dit is een verheugend teeken. echter moet er ook voor gezorgd worden, dat de vrijwilligers inderdaad hun post zonder vertraging ontvangen. In het belang van een goede en snelle postverzending wordt dringend verzocht van het onderstaande goe de nota te nemen: Pakjes moeten zoo goed mogelijk ingepakt worden, het liefst in ste vig carton. verzend nooit artikelen, die aan bederf onderhevig zijn. bv. fruit. Ook niets wat breekbaar is. b.v. potten jam of glaswerk. Bedenk, dat het pakket een lange reis heeft af te leggen. Schrijf vooral duide lijk naam en adres. Doet men dit niet. dan is het gevolg dikwijls niet aankomen of in ieder geval veel vertraging. Brieven en pakjes moeten geadres seerd worden als volgt: An das SS-Ersatzkommando. Nederland. Den Haag. Stadhou derslaan 132. Te zenden aan: Rang:naam: veldpostnummer of adres: Indien U dezen weg volgt, is dit een garantie, dat onze vrijwilligers hun post zoo snel mogelijk in hun bezit krijgen. De Nederlandsche Volksdienst telt reeds 35.Q00 vrijwillige me dewerkers en duizenden leden. Blijft geen buitenstaander, sluit U ook aan. ONTPLOFFING IN DE HAVEN VAN GIBRALTAR. LA LINEA, 12 Oct. (D.N.B.) Aan boord van een in Gibraltar aan de kade liggend Britsch koop vaardijschip heelt zish Zaterdag een zware ontploffing voorgedaan. Het schip stond spoedig na de ont ploffing in lichterlaaie en werd, om te voorkomen dat de braud op de goederenloodsen zou overslaan, door verscheidene sleepbootennaar het midden van de haven gesleept, waar het met de lading in de diep te verdween. Over de oorzaak van de brand bewaren de Engelsche autoriteiten liet strengste stilzwijgen. De Spaan- sehe grensbevolking echter ver moedt. dat 't 'n daad van -abo'uge is van de Engelsche matrozen, die tegen hun wil gedwongen werden door de gevarenzone te varen. ons zoo goed als voor Duitschland geldt: meer brood meer offers. Wie inmiddels liever luistert naar de in blazingen van gene zijde van de Noordzee, doet er verstandig aan. eens in twee kolommen naast el kaar op te tellen, wat de Duitsche ..vijand" en wat de Britsche ..bond genoot" ons volk elk hebben aange daan. Dan zal het onaangename ge voel. dat hem misschien beslopen heeft, toen hij voor het eerst ken nis nam van de rede van Rijksmaar schalk Göring. spoedig tot het ver leden behooren. (V.P.B.) KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN Het SS-Ersatzkommando deelt ons' mede. dat vrijwilligers voor de Waf- fen-SS en het legioen zich op on derstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen tenein de gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd eri wel speciaal voor hen. die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len. dat thans de mogelijkheid be staat om dienst te nemen in een speciaal w.achtbataillon. De oplei ding vindt in Nederland plaats ter wijl de inzet van dit bataillon ook in Nederland blijven zgl. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS Nederland (Ne derlandsche SS) willen toetreden. 14.10.42 14.10.42 15.10.42 16.10.42 17.10.42 18.10.42 19.10.42 20.10.42 21.10.42 21.10.42 22.10.42 22.10.42 23.10.42 24.10.42 10. uur Groningen. Concerthuis. Poelestraat. 16.00 uur Assen, dienstge bouw. Vaart. Zuidzijde. 11.00 uur Zwolle, school Turfmarkt. 11.00 uur Deventer. NSDAP, Parkweg 2. 11.00 uur Arnhem. We verstraat 16b. 14.00 uur Venlo. Deut- sches Haus. Emmastraat. 11.00 uur Eindhoven. Huis Maria." Kruisstraat. 11.00 uur Den Bosch. Ho tel Noord-Brabant. Markt 45. 10.00 uur Tilburg. Werk liedenver.. Tuinstraat 68. 17.00 uur Rotterdam. Deutsches Haus. 10.00 uur Amsterdam, school Iepenweg 13. 17.00 uur Utrecht. Wehr- machtheim. Mariaplein. 10.00 uur Den Haag. Café Den Hout. Bezuidenhout- scheweg. 11.00 uur Amersfoort. Dienstgebouw Kapelweg. STAATSLOTERIJ 's-GRAVENHAGE. 12 Oct. f1000 1939 8932 14339 f 400 7178 11824 14625 18261 f 200 9085 12428 13339 16993 20814 f 100 1964 5632 6134 7628 8110 10773 12305 14109 14385 17234 17967 18485 19073 19840 21270 Alcmaria wint van tf.C H. Maar totaal onverdiend. Alcmaria won. maar totaal on verdiend. RCH is over het algemeen veel sterxer geweest en de withem- den doen dus verstandig, om zich niet blind te staren op het succes van dezen middag. Alcmaria begon goed en binnen de minuut had een hard schot van ten Hericel al doelgetroïlen. Daarna kreeg dezelfde voorhoede nog eeni- ge kansen, doch nu werd het doel te hoog gezocht. Toen RCH van den eersten schrik bekomen was. nam zij het spel meer en meer in han den en Brouwer, goed bijgestaan door zijn achterspelers, moesten al le zeilen bijzetten; totdat door al te lang aarzelen van de witte defen sie RCH een kans kreeg, wel liep Brouwer nog uit. doch hij miste en zoo vloog de bal in het verlaten doel. De tweede helft begon met sen satie: direct na den aftrap een snel le aanval van RCH en een straf schop! Naast geschoten! Zoodat Alcmaria moed kreeg en RCH een beetje teneergeslagen werd. Niet lang echter, want er volgde een lange periode, waarin de bal eigen lijk niet voor het Alcmaria-doel weg kwam. Alcmaria moest zich toen tot uitvallen bepalen, en die waren bijna allemaal gevaarlijk. Zoo gebeurde het. dat na 5 minu ten zoo'n snelle doorbraak succes had. Sovonije schoot prachtig in. Het gevolg was dat hoewel RCH toch nog het beste van het spel be hield. het krachtsverschil minder groot werd en dat de kanthalves er beter in kwamen. Totdat 20 minu ten voor het einde de beslissing viel: weer een uitval van Godvliet. een voorzet en totaal verrast liet de RCH-doelman zich door ten Herkei met een kopbal passeeren (31). Een zeer gelukkige overwinning voor de withemden. Officieele mededeeliogen NON-FERRO METALEN VOOR UIT VOERING DUITSCHE ORDERS. De Directie van het Rijksbureau voor Non-ferro Metalen maakt be kend, dat de geldigheid van de „Me- talldéckungsbescheide", die zijn geda teerd op 31 Maart 1942 of eerder, ver lengd is tot 30 November 1942. Koop vergunningen en „Beschaffungsbe- staetigungen" kunnen derhalve op de ze „Metalldeckungsbescheide" nog worden aangevraagd tot 30 November 1942. VERPLICHTE OPGAVE IJZER EN STAAL. Beschikkingsverbod. De Directeur van het Rijksbureau voor IJzer en Staal maakt, onder ver wijzing naar de Verordening no. 107 dd. 8 October 1942 van den Rijkscom missaris voor de bezette Nederland sche gebieden (Verordening Herdristri- butie IJzer er Staal), het volgende be kend: Krachtens genoemde verordening is iedere eigenaar of houder van meer dan 10 ton ijzer en staal, als bedoeld in de aan de verordening toegevoegde materiaallijst, verplicht hiervan vóór 25 October 1942 opgave te doen aan het Rijksbureau voor IJzer en Staal, Lan ge Houtstraat 11 te 's-Gravenhage. Met betrekking tot de wijze waar op deze opgave dient te geschieden heeft het Rijksbureau een circulaire samengesteld (circulaire no. 677), wel ke circulaire door de betrokken eige naars en houders, voor zoover zij deze bedoelde circulaire op 17 October 1942 nog niet mochten hebben ontvangen, bij het Rijksbureau moeten worden aangevraagd. Voorts is het aan deze eigenaars en houders van den datum van het in- werkingtrdeen der verordening (8 Oc tober 1942) af verboden zonder toestem ming van den Rijkscommissaris (Com- BELANGRIJKE DRIE-KRINGEN WEDSTRIJD TE ALKMAAR. Het bestuur van den Kring Noor delijk Noord Holland van den Ne- deri. Zwem- en Reddingshond heeft, we duidden daar onlangs reeds op. naar middelen gezocht om te voor komen. dat de zwemsters en zwem mers in onze omgeving een diepe winterslaap ingingen. Reeds hebben we de kring- en schoolwedstrijden gehad met het F.M.-polotournoói op 27 Sept. j.1. Nu staat er weer een ontmoeting op het programma en wel een drie-kringen-wedstrijd op 22 Nov. a.s. Aan dezen wedstrijd zullen deel nemen de kringen Noordelijk Noord Holland, Noord Holland benoorden het Y en de kring Haarlem. Daar uiteraard de beide gastkringen over betere krachten beschikken dan Noordelijk Noord Holland is beslo ten. dat uitsluitend nieuwelingen zullen starten, waardoor we gelijk waardige partijen krijgen. Het programma bevat persoonlij ke en estafette-zwemmers en eën halve waterpolocompetitie tusschen de vertegenwoordigende zeventallen Voor heeren en dames zijn er: 100 meter borstcrawl. 100 m. schoolslag en 50 m. rugslag een 3 x 50 m. wis selslag. estafette, voor dames een 5 x 50 m. en voor heeren een 10 x 50 m. borstcrawl estafette. Voor de meisjes en jongens adspiranten zijn er 50 meter banen voor de drie zwemslagen. Op elk nummer be halve de 10 x 50 m. heeren wordt iedere kring vertegenwoordigd door de twee beste leden. Wie dit zullen zijn bepaalt het kringbestuur. Wat het waterpolo betreft, de ver tegenwoordigende zeventallen van de beide uitgenoodigde kringen zul len bestaan uit spelers van kring zeventallen. waardoor hopenlijk ge lijkwaardige tegenstanders de strijd zullen aanbinden. Noordelijk N. Holland beschikt hier op 22 Nov. waarschijnlijk over een zeer sterke ploeg, daar de Hel- dersche Sportclub ..Frisgche Mor gen' niet meer de eenige polopl' .g is: men heeft versterking gekregen van de ploeg der Zeevaartschool ..Abel Tasman" te Enkhüizen. Deze ploeg speelde voor de verhuizing van Delfzijl in den kring Groningen. Zoo mogelijk zullen tevoren eenige toetsingswedstrijden worden gehou den. wellicht in den vorm van een tournooi. Een definitieve beslissing dienaangaande moet ;.og worden ge nomen. Rest ons nog te vermelden, dat er een wisselbeker voor deze drie-krin gen-wedstrijd beschikbaar zal wor den gesteld. Het ligt dus in de be doeling den wedstrijd ieder jaar te doen houden.. Het behoeft geen betoog, dat deze wedstrijden zeer interessant zullen worden. Wij zijn benieuwd welk figuur de leden uit N. N. Holland zullen slaan. Reeds nu staat vast. dat ook Boonacker. Sinke en Mej. van Os kunnen starten, daar zij nog tot de nieuwelingenklasse behooren. mr. Foster, in het gevangenkamp op Nieuw-Caledonië." Toen Eromanga eindelijk haar lang verhaal geëindigd had, bleef de oude man nog lang onbewegelijk in zijn stoel zitten en kon van louter aan doening geen woord uitbrengen. Ein delijk higf hg zijn zware vuist op, sloeg er mee op tafel en riep: „De duivel hale mijn oude rheu- matische botten. Als ik kon, zou ik me direct als kapitein voor je jacht aanbieden. We zouden dien schurk wel te pakken krijgen! Al zou hij zich in een safe opsluiten, we zou den hem er uit halen! Maar wacht, Eromanga, ik weet iemand voor je, voor wien het net een kolfje naar zijn hand zou zijn om aan boord van je jacht „Kai-Kai" op een wraak- tocht uit te gaan. Heb je al een machinist?" „Neen, ik zoek er een." „Dan heb ik er een voor je." „Heeft hij ook verstand van mo toren?" „Dat is juist zijn specialiteit." „En wie is het? Hoe heet die man?" „Hij heet Foster en is mijn zoon. Als je wilt kunnen we hem vandaag nog vragen of hij er zin in heeft en ik wed dat hij geen neen zal zeggen. De bengel is drie en twintig ongetrouwd en is niet bang voor alle duivelsbezweerders van de Salomonseilanden by elkaar." Dienzelfden middag werd Philipp Foster als eerste machinist voor het jacht „Kai-Kai" aangeworven. Eromanga bracht bijna den hee- len middag door in het bureau van mr. Douglas, dien kapitein Foster haar als den beroemdsten advocaat van Melbourne had aangeraden. Mr. Douglas toonde weinig men- schelyke deelneming in het lot van Rocco Alfano en Eromanga, doch ging bij zijn informaties uiterst se cuur en zakelijk te werk. Nadat Eromanga hem alles wat ze wist verteld had, zei de beroemde advocaat: „Ik acht het onnoodig, dat u zelf naar Europa gaat. Het is ook bui tengesloten, dat ik mijn praktijk hier maanden in den steek kan laten, voorloopig moet er ook nog geen ju ridisch, maar meer spsurderswerk geleverd worden. Ik ken hier een ge wezen politiebeambte, die me goede diensten bewezen heeft een ge boren speurhond ingeschreven als Australiër, maar van geboorte Franschman, hij spreekt volmaakt Fransch. Die zullen we, als u wilt, naar Corsica en Mar.ieille zenden, dat zal u ook niet zoo duur uitkomen „De kosten spelen geen rol," viel Eromanga hem in de rede. „Des te beter. Geef den man voor dien tijd een flink salaris en beloof hem in geval zijn nasporingen suc ces hebben ,nog een extra som. Als u wilt, zal ik hem nu meteen op bellen." Het bleek, dat mr. Dujardin niet voor 1 April vry was, dan zou hg echter onmiddellijk naar Europa ver trekken als de betaling behoorlijk was. „Dat duurt nog zeven weken," riep Eromanga teleurgesteld uit. „Weet u v/at het zeggeflv wil, om zeven weken langer of korter in een gevangenkamp op Nieuw-Caledoniè te zitten?" „Als u een ongeschikte man naar Europa zendt, verliest u meer dan zeven weken. Ik kan voor de be kwaamheid van mr. Dujardin in staan. U kunt zelf onafhankelijk van onze pogingen naar San Fran- cisco gaan en trachten mijnheer Al fano of zijn vrouw te bewegen een beëedigde bekentenis af te leggen. Of een dergelijke verklaring door de Fransche regeering erkend zal worden is niet zeker, maar moge lijk." (Wordt vervolgd.) missaris-Generaal voor Financiën en Economische Zaken) of de door dezen aangewezen instantie over het betref fende materiaal te beschikken (door verkoop, aflevering, be- of verwerking of op andere wijze). Van dit beschikkingsverbod zijn uitge zonderd: a. De voorraad-ijzer en staal, benoo- digd voor de uitvoering van Duitsche opdrachten, waarvoor reeds rechtsgel dige „Kontrollnummer-aufstellungen". bewijzen van overdracht, ,,A", „Eisen- deckungsbescheide", „Eisenscheine'" of bewijzen van overdracht „D" wer den ontvangen. b. De voorraad ijzer en staal, wel ke t.m. 31 December 1942 benoodigd is. voor de uitvoering van Nederland sche opdrachten, waarvoor reeds toe wijzingen en/of bewijzen van over dracht „C" werden ontvangen. c. 40 pet. van den niet onder a of b ressorteerenden voorraad ijzer en staal van handelaren in ijzer en staal. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de Verordening zelf welke gepubliceerd is in Verordenin genblad no. 26 dd. 8 October 1942. HALVEEREN VAN PAKJES BOTER. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt be kend, dat het, in afwijking van het be paalde ten aanzien van het uitspitten van boter, alsmede den verkoop en cfe aflevering van dit artikel zonder merk, aan détaillisten is toegestaan een hoe veelheid boter van 125 gram af te ge ven en daartoe een pakje van 250 gram door te snijden in die gevallen waarin zulks, in verband met het aantal bon nen, dat de afnemer kan overleggen, onvermijdelijk is. Daarbij dient erop te worden gelet, dat nimmer meer dan één half pakje boter in den winkel aanwezig mag zijn. ELECTROTECHNISCHE WINKEL- BEDRIJVEN. Voor aanvragen van electrotechni- sche winkelbedrijven (d.w.z. kleinhan delaren in electrotechnische artikelen, die niet als installateur bij zijn bureau zijn ingeschreven) kan voor installa tiemateriaal en snoer in den vervolge geen gebruik meer worden gemaakt van een aanvraagformulier. Toewijzin gen voor deze artikelen voor genoem de winkelbedrijven zullen voortaan, voor zoover de grondstoffenpostie dit toelaat, in den vorm van driemaande- lijksche koopvergunningen worden verstrekt. Teneinde voor zulk een driemaan- delijlcsche toewijzing in aanmerking te komen, dient men daarvoor bij het Bureau voor de Metalen-verwerkende Industrie een aanvraag te doen door middel van 'n formulier Akd. Dit for mulier Akd is uitsluitend te verkrij gen bij het Bureau voor de Metalen- verwerkende Industrie en wordt op verzoek gratis toegezonden. Het formu lier Akd moet, volledig ingevuld on derteekend, vóór 21 October 1942 bij het Bureau worden ingediend, Formu lieren, welke na dezen datum binnen komen, worden terzijde gelegd. OPHEFFING AFLEVERINGSVERBOD POOTGOED EERSTELINGEN. De P.I.G.A. voor N.H. deelt mede, dat het vanaf heden is toegestaan, dat alle goedgekeurd pootgoed van het ras Eersteling in de maat 35/55 voor het binnenland wordt afgeleverd en verhandeld. Dit geldt natuurlijk niet voor poot goed, dat voor export aan de B.E.A. II is verkocht. RADIOPROGRAMMA WOENSDAG. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Kölner Manner Gessng Vereln (gr. pl.). 7.30 BNO: Nieuwsber. 7.40 Ochtenddansjes (gr. pl.). 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.40 Pleizier in soorten, voordr. 8.50 Symphonle orkest (gr. pl.). 9.00 Kleine solt, bekende melodieën (gr. pl.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9.40 Operette-Aria's (gr. pl.). 10.00 Orkestconcert (gr. pl.). 10.30 Reportage. 10.45 Jack der Kinderen en zijn orkest. 11.30 Viool en piano. 12.00 Almanak. 12.05 Theo Uden Masman en zijn dansorkest en gr. pl. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest en pianospel. 14.00 Halfweg, gevar. progr. 15.00 Bij ons In d'n Achterhoek. 15.20 Halfweg, gevar. progr. 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke en beursber. 17.00 Triocon cert (gr.). 17.30 Een krachtige Jeugd in het nieuwe Nederland. 18.00 Omroep-ppera-Orkest en solisten. 19.00 Wat niet ln de krant staat. 19.15 Tango's (gr. pl.). 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 BNO: Zakelijk praatje over den land bouw. 19.50 Herfstklanken ln muziek en dicht- woord, gevar. progr. 20.15 Zang met pianobegel. 20.40 Utr. Sted. orkest. 21.25 Koorzang (gr. pl.). 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.00 Werken van Albert Lortzing en Carl. Zeiler (gr. pl.). 23.30—24.00 Slotklanken (gr. pl.). Hilversum II. 301.5 m. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtend gymnastiek. 7.50 Sportnieuws. 8.00 Voor do rijpere Jeugd van het platteland. 8.15 Sym phonle orkesten (gr. pl.). 8.30 BNO: Nieuws ber. 8.40 Dansen voor symphonie orkest (gr. pl.). 9.00 Orkestconcert (gr. pl.). 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.30 Orkestconcert (gr. pl.). 10.00 Godsd. uitz. 10.40 Orkestconcert (gr. pl.). 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Kinderzang (gr. pl.). 11.30 Orkest Willy Kok en solist en gr. pl. 12.30 Programma-overz. 12.35 Noorsche hapsodie (gr. pl,). 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.00 Reportageflltsen uit het werk van de V.A.N. te Wijster. 13.15 Plano, viool, altviool en cello. 14.00 Godsd. ultz. 14.30 Symphonische gedichten (gr. pl.). 15.30 Voor de vrouw. 15.45 Walsencyclus H (gr. pl.). 16.00—16.45 De Opera in de enalssance. De Orfeo van Monteverdi. (Omroep-Symphonle orkest en Omroep-Opera-gezelschap). 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke en beursber. 17.— Voor de Jeugd. 18.Er dreunen trommels door ons land, Jeugdstorm-reportage. 18.15 Marschmuzlek .gr.pl.). 18.30 BNO: Niehwsber. 18.40 Spiegel van den dag. 10.50 BNO: Bra- bantsch praatje. 19.Francisco Canaro en zijn Tlplca-orkest (gr.pl.). 19.15 Pension 't Stekeltje, luisterspel. 19.30 Vreugde en Ar beid, gevarieerd progr. 20.30 Chansons en musette muziek (gr.pl. 20.55 Vreugde en ar beid, gevar. progr. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— BNO: pol. praatje. 22.10 Avondwijding. 22.20—24.—. Zie Hilvers. I. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. Hoofdredacteur A R Jonker Plaatsverv van den hoofdred., buitenl en stadsnieuws Den Hel der A C van Kampen Binnen land alg report eD streeknieuws A Eriks Haagsch redacteur P E H M Verberne. Den Haag. 'Verantwoordelijk voor de adver tenties. Schager editie G Schoor) Schagen Verantwoordelijk voor de advertenties, Heldersche editie J Visser. Den Helder

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2