Dienstweigering van ambtenaar Speelgoedactie Jeugdstorm Het jacht Kai-Kai VREDEGERECHTSHOF Ondermijning van gezag en openbare orde Twee weken gevangenisstraf als ernstige waarschuwing Het vredegerechtshof heeft Jo- hannes Antonius MoonenT technisch ambtenaar lè klasse in dienst der gemeente Eindhoven, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee weken ter za&e van burgerlijke dienstweigering (artikel 358 bis wetb. van strafrecht). Aan het desbetreffende arrest is het volgende ontleend: Uit de verklaringen van de getui gen Pulles en Kools is komen vast te staan, dat eerstgenoemde als bur gemeester der gemeente Eindhoven pp 28 Mei 1942 aan getuige Kools in zyn hoedanigheid van directeur van gemeentewerken in genoemde gemeente, heeft opgedragen aan verdachte, zijnde technisch ambte naar le klasse bij den dienst der ge meentewerken der gemeente Eind hoven en als zoodanig in haar dienst last te geven er zorg voor te dragen, dat ter gelegenheid van het offici-- eele bezoek van den leider der na- tionaal-socialistische beweging der Nederlanden aan Eindhoven op 29 Mei oranje-wit-blauwe vlaggen, als mede vlaggen dier beweging, van openbare gebouwen te Eindhoven zouden worden uitgestoken door aan hem. verdachte, ondergeschikt en voor het verrichten van derge lijke werkzaamheden in het alge meen gebruikt personeel der ge meente. Uit de verklaringen van getuige Kools en de mededeelingen van ver dachte blijkt voorts, dat eerstge noemde vorenbedoelden last na mens den burgemeester aan ver dachte op 28 Mei 1942 heeft overge bracht en dat verdachte daarvan op genoemden datum kennis droeg. De eerste vraag welke het Hof te beantwoorden heeft, is of vorenbe doelde last aan verdachte bevoegde- - lijk is gegeven, met dien veTstande. dat verdachte krachtens zijn ambte lijke dienstbetrekking tot uitvoering daarvan verplicht was. In dit ver band overweegt het Hof het vol gende; De overwegingen. Het Hof is van oordeel, dat het geacht moet worden tot de dienst verrichtingen van den dienst van gemeentewerken te behooren de werkzaamheden uit te voeren, wel ke verbonden zijn aan het uitsteken van vlaggen van openbare gebou wen in de gemeente, indien daartoe aanleiding is. hetgeen ter uitslui tende beoordeeling van het hoofd der gemeente, zijnde de burgemees ter, staat. Het Hof wordt in dit oor deel bevestigd door de desbetreffen de verklaringen van de getuigen Pulles en Kools. resp. burgemeester en directeur van gemeentewerken der gemeente Eindhoven, voor zoo ver verdachte als technisch ambte naar le klasse der gemeente Eind hoven van vorenbedoelden dienst deel uitmaakte en. gelijk mede uit de verklaringen van de beide ge noemde getuigen blijkt, de leidmg had van het gemeentelijk personeel. Jarenlang rheumatiek en ischias. Thans weer nor* maal aan 't werk. Dt Heer E. R. tl D. schrijft, dd. 27-}-'40t „Sedert jaren leed iic aan de linker zijde van mijn lichaam zoo hevig I aan rheumatiek I en ischias, dat ik Steeds in den herfst en het voorjaar mét werken moest ophouden. Dit jaar pro beerde ik Uw Ovaaltjes en kon reeds na enkele dagen weer normaal mijn werk doen. Allen, die dergelijke pijnen hebben, kan ik de Ovaaltjes ten zeerste aan bevelen." Bij rheumatiek, Ischias, spit, verkoud heid, griep,zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van hetTrineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 as. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trlnoral Agentschap, Nassaukide 373, Amsterdam zaamheden of althans het doen ver dichten daarvan behoort tot hetgeen de dienstverhouding van .verdachte tot de gemeente Eindhoven redelij kerwijs medebrengt, zoodat hij zich daartoe uit kracht van zijn dienst betrekking verbonden heeft. Voorts stelt het Hof vast. dat de last tot het verrichten van bedoelde werkzaamheden aan verdachte ge geven is door het daartoe bevoegde gezag, te weten door den burge meester der gemeente Eindhoven, zijnde, het hoofd dier gemeente, en namens hem door den directeur van gemeentewerken dier gemeente, zynde het hoofd van den dienst, waartoe verdachte behoorde, tegen over wien verdachte krachtens zijn ambtelijke dienstverhouding tot na koming van den gtegeven last ver plicht was. Weliswaar heeft ver dachte zich er op beroepen, dat de burgemeester niet bevoegd zou zijn geweest aan hem te gelasten voor het uitsteken vah vluggen der NSB. van gemeentewege zorg te dragen, voor zoover verdachte hiertegen meende gewetensbezwaren te moe ten maken, zich daarbij beroepend op een circulaire van den Secreta ris-generaal. van Binnenlandsche Zaken, van 30 December 1941. afd. B. B. Bur.st. en A.R. no. 45497. ge richt tot de burgemeesters, maar het Hof wijst dit standpunt van ver dachte af. Immers, de regeling wel ke de burgemeester als hoofd van de gemeente op het stuk van vlag gen van gemeentewege wenscht te treffen, staat niet ter beoordeeling van verdachte als ondergeschikt ambtenaar in dienst der gemeente ziinde de burgemeester en niet ver dachte daarvoor verantwoordelijk Ten overvloede merkt het Hof op. dat verdachtes beroep op de aange haalde circulaire van den Secreta ris-generaal van Binnenlandsche Zaken ook daarom onjuist i§. ver mits het Hof in dit stuk al erkent het Hof. dat zijn bewoordingen veel aan duidelijkheid te wenschen over laten niet anders kan lezen dan dat de burgemeester in het alge meen niét zonder instemming van genoemden Secretaris-generaal aan het gemeentepersoneel een politie- ke gedragslijn zal mogen voorschrij ven. een omstandigheid, welke niet aanwezig is bij het geven van een concreten last tot het verrichten van bepaalde uit den aard der dienstbetrekking voortvloeiendè ambtélyke werkzaamheden als waar van in het onderhavige geval spra ke is. Overigens is het Hof van oot- deel. dat het in elk geval niet t'er beoordeeling van het ondergeschikte Eersoneel zelf staat in hoeverre de urgemeester vorenbedoeld tot hem gericht voorschrift van den Secre taris-generaal is nagekomen, met dien verstande, dat de ambtelijke plicht van dit personeel tegenover den burgemeester medebrengt, dat aan zijn binnen den formeelen kring zijner bevoegdheid' gegeven last gelijk de onderhavige last van den urgemeester van Eindhoven moet worden aangemerkt wordt vol daan.-Het Hof is mitsdien van oor deel. dat verdachte verplicht was aan den hem vanwege den burge meester-gegeven last tot het doen uitsteken van de meergenoemde vlaggen van openbare gebouwen in de gemeente- Eindhoven op 29 Mei De conclusie. Het Hof stelt in verband hierme de n^t volgende vast. Verdachte die wist. dat ny een last had bexomei om met zijn ondergescüikten vooi het uitsteken van meergenoemde vlaggen zorg te dragen, heeft in de gegeven omstandigheden, zooals uk zijn desbetreffende verklaringen te; terechtzitting blijkt, verwacht, da. deze personen de vraag, of zij be zwaar hadden tegen het uitsteken van de vlaggen der N.S.B.. bevesti gend zouden beantwoorden. Vooi zoover verdachte, gelijk is komen v£st te staan, op grond van dit door zijn personeel aangevoerde bezwaar er van heeft afgezien dit personeel de namens den burgemeester op gedragen werkzaamheden, bestaan de in het uitstekemder vlaggen van de N.S.B.. te doen verrichten het geen kennelijk in zijn bedoeling lag moet verdachte, naar 's Hofs oor deel. onder deze omstandigheden het oogmerk geacht worden te heb ben gehad een weigering tot mede werking van de zijde van meerge noemd personeel aan de uitvoering van de-ze door den burgemeester be volen werkzaamheden uit te lokken, te meer daar verdachte wist. gelijk hij ter terechtzitting verklaard heeft, dat zijn personeel aan een last als bedoeld zoii hebben vol daan. Het Hof is voorts van oordeel, dat een ambtenaar als verdachte, zijnde een technisdi ambtenaar le klasse, uiteraard weet. dat vooral in de huidigé tijdsomstandigheden zonder krachtige gezagshandhaving een re gelmatige- gang van het bestuur en de open pare orde en dienst niet lan ger verzekerd aijm met alle hoogst nadeelige'gevolgen voor de gemeen schap daaraan verbonden. Indien verdachte derhalve desondanks op zettelijk een weigering van de zijde van meergenoemd personeel om uit voering te geven aan den bevoegde- lijk door den burgemeester ver strekten last en dus een aantasting van diens gezag heeft uitgelokt gelijk hij gedaan heeft dan moet verdachte naar Hofs oordeel on der deze omstandigheden tevens het oogmerk hebben gehad den regel- matigen gang van het bestuur in de gemeente schade toe te brengen en aldus de uitoefening van den ge meentelijken openbaren dienst te stremmen, hetgeen daarmede bij de Neem AKKERTJE De Nederlandsche Pijnstiller huidige verhoudingen immers on afscheidelijk is. verbonden.. De strafmaat. Wat de aan den verdachte op te leggen straf betreft, overweegt het Hof het volgende. Onder de huidige omstandighe den. waarin de plichtmatige mede werking vah het overheidspersoneel aan de bestuurstaak een zaak van het allergrootste belang is. moet verdachte, die met volledig besef van wat hij deed. heeft gehandeld, zijn misdrijf, dat het gezag onder mijnt en de. openbare orde in ge vaar brengt", zeer zwaar worden aangerekend, zoodat het opleggen van de hoogste bij de wet toegelaten straf op zichzelf den hove Zéker niet onverdiend zou voörkomeh. Het Hof wil echter aannemen, dat verdachte door verschillende om standigheden. waaronder de meer genoemde tot mogelijk misverstand aanleiding gevende circulaire van den Secretaris-generaal van Bin nenlandsche Zaken, beinvloed is op een wijze, welke een lichtere straf in dit geval bij uitzondering zou kunnen rechtvaardigen. Ook wiLhet Hof in aanmerking nemen dat dit het eerste geval van burgerlijke dienstweigering is, dat aan zijn rechtspraak onderworpen wordt, zoodat nog met een zeer ernstige waarschuwing zal kunnen «worden volstaan, hetgeen in de op te leggen straf «ijn uitdrukking vindt. gemeente- 1942 te voldoen. Voorts stelt het Hof vast. dat ver dachte aan dezen hem bevoegdelijk gegeven last. tot welke uitvoering hij krachtens zijn dienstbetrekking gehouden is. n e t. heeft voldaan. Daarbij overweegt het Hof het vol gende: Uit de verklaringen van de getui gen Dufhuis. van Bakal. de Kruyff en Vilé. zijnde personeel in dienst der gemeente Eindhoven en aan verdachte ondergeschikt, waarmede verdachte den bedoelden last -had moeten uitvoeren, blijkt, dat ver dachte hun den méergenoemden last vanwege den burgemeester niet als zoodanig, d.w.z. als last. heeft overgebracht, maar in plaats daar van tot hen de vraag heeft gericht, of zij er bezwaar tegen hadden de vlaggen, bepaaldelijk die der N.S.B.. van openbare gebouwen det ge meente uit te steken, gelijk; door verdachte zelf wordt erkend. Uit de verklaringen van voormelde getui gen blijkt tevens dat zij desge vraagd. medegedeeld hebben aan verdachte, bezwaar te hebben de bedoelde werkzaamheden te ver richten. maar dat zij. indien hun bepaaldelijk last daartoe gegeven was gelijk verdachte, naar het Hof vaststelt, verplicht was geweest te doen. daaraan zouden hebben voldaan. Voorts hebben de genoem de getuigen verklaard, dat verdach te nadat zij hem hun voormeld be zwaar hadden kenbaar gemaakt, niet nader op het verrichten van de bedoelde werkzaamheden bij hen heeft aangedrongen. Beroepsverandering Het Langemarck-Studium bouwt, indien mogelijk voort op de tevoren op de school of in het beroep ver worven kennis en leidt bij voorkeur ap voor een hoogere positie in het vroeger uitgeoefende beroep. Het is echter zeer goed mogelijk via de Langemarckopleiding tot een ge heel nieuwe beroepsopleiding te ko- men. Een jonge timmerman behoeft dus niet onvoorwaardelijk vbor ar chitect of ingenieur te studeefen. doch kan bijvoorbeeld ook de studie voor onderwijzer, arts of journalist opvatten. Zoo gemakkelijk als som migen meenen. gaat dit echter niet. In elk geval moet de candidaat aan nemelijk weten te maken, waarom hij van beroep wenscht te verande ren en het moet,blijken, dat,hij in derdaad een klare voorstelling,heeft van datgene, wat hij zou willen worden. Verder, dat zijn begaafd heid ook werkelijk in deze richting gaat. Ten slotte moet zijn geheele persoonlijkheid hem stempelen tot iemand, die als het ware voorbe stemd is voor de door hem ge- wenschte opleiding. Aanstaande candidaten dienen dit goed te overleggen. In h^t alge meen biedt de levensbeschrijving, die ze bij hun aanmelding moéten inleveren, hun de gelegenheid, de leiding van het Langemarck-Studi- üm over hun verlangens en toe-: komstdroomen in te lichten. Ook ge durende de schifting bestaat daartoe alle gelegenheid. Het is echter dien stig in alle gevallen, waarin twijfel bestaat, persoonlijk inlichtingen te vragen bij het bureau van het Lan gemarck-Studium. Waalsdorperweg 12. Den Haag. Sint Nicoïaas nadert Sint Nicolaas naderthet heer lijke avondje. Voor Uw kind mis schien. Weet U echter dat het voor. honderden Nederlandsche kinderen geen heerlijk avondje belooft te worden, omdat vader en moeSer in dezen moeilijken tijd nauwelijks het hoofd boven water kunnen houden? Ook deze kinderen komt echter een „heerlijk avondje" toe. Voor hen heeft de Jeugdstorm zich inge zet. Morgen of een „der volgende da gen zal er ook aan uw huis gebeld worden en dan zal een jongen of een meisje u vragen of u wat be schikbaar wilt stellen voor de kin deren van behoeftige volksgenoten Speelgoed, oud of nietiw, kleeding. geld. of iets anders. Zorgt, dat de jeugd niet te vergeefs een beroep op U doet. Uw kind bezit zeker wel een stuk speelgoed, waar het toch niet meer naar omziet. Uw kind. zal het niet missen, maar straks; met SI, Nicolaas. zal een ander kind er verlangend naar grijpen. Zet nu reeds, hetgeen u kunt mis sen. klaar. Legitimatiebewijs voor leden van den Kultuurraad In de Nederlandsche" Staatscourant van 7 October 1942. no. 195 is een besluit' opgenomen van den presi dent van den Nederlands'chen Kul tuurraad betreffende een1 voor de leden van den Nederlandschen Kul tuurraad ingesteld legitimatiebewijs dat den houder het recht geeft bij alles wat op kultureel gebied wordt georganiseerd, en voor het publiek toegankelijk is. aanwezig te zijn. fERUGBEtALINGDN BIJ DEN RIJKSPOSTSPAARBANK. Bij besluit van den secr. gen. van het dep. van Binr\enl. Z. is een wijziging gebracht in het post- spaarbankbesluit, welke, heden in werking is getreden. Daarbij is bepaald, dat de direc teur van de rijkspostspaarbank be voegd is rechtstreeksche terugbe taling van de spaarbankboekjes te doen geschieden tot een door hem vast te stellen gezamenlijk bedrag van ten hoogste 100 gulden in ze- vt»n dagen door of vknwege alle andere kantoren dan op 'net spaarbankboekje is *aangewezen Voorts is het bedrag, dat op -het boekje moet blijven staan, verlaagde van 1 gulden to't &5 cehls. STAATSLOTERIJ De honderdduizend is ge vallen. Bij de trekking van 15 October der Staatsloterij zijn de volgende hooge prijzen uitgetrokken: f 100.000 12584 f 50.000 plus premie f 30.000 17650 f 1000 5620 9522 12272 15572 f 400 5353 8125 19459 f 200 4738 5164 6859 10787 13123 14182 21750 f 100 1659 2123 4710 5791 7767 10369 10732 11343 12589 18112 21558 1 Rechtzetting In ons nummer van gisteren -kwam een verslag voor over Je zitting van den Alkmaar- ichen Economischen Rechter, betreffende een zaak van frau- luleus slachten in Den Helder. Met opschrift boven dit verslag luidde abusievelijk: „Duistere '.aken bij Heldersche boeven". Het had moeten zijn: „Duiste re zaken bij Heldersche boe- r e n". Officieele mededeelingen AANMELDINGSPLICHT MEUBEL INDUSTRIE. Zooals ln de Staatscourant van 16 September 1942 en in, de dagbladen is bekendgemaakt, dienen alle onderne mers waarop de calculatiebeschikking Houten Meubelen no. 1 van toepassing is (fabrikanten, klein-fabrikanten, stoffeerders en ambachtslieden) zich vóór 15 October 1942 tot het Rijksbu reau voor Hout, postbus 25 te Amster dam te wenden, teneinde de in arti kel 4, lid 1, van deze beschikking be doelde goedkeuring te verkrijgen. Tot heden hebben nog niet alle on dernemers aan dezen oproep gevolg gegeven. Speciaal onder de ambaehts- bedrijven zijn er, die zich nog niet tot het Rijksbureau voor Hout hebben ge wend. Teneinde de nalatige bedrijven tegemoet te komen, is de aanmeldings termijn tot 30 October a.s'. verlengd. In zijn eigen belang wordt aan iederen ondernemer, die zich #og niet heeft gemeld, dringend in overweging ge geven zich onverwijld, dpch in elk ge-: val vór 30 ÓctobM; 1942,'tot het Rijks bureau voor Hout te wenden. PRIJSVERHOOGINGSAANVRAGEN DOOR WA^SCHERIJEN. Mét ingang van' 16 October 1942 moeten de verzoeken tot prijsverhoo- ging van chemische- en witwassche- rijen niet meer worden ingediend bij het Bureau Prijzen vah de afdeeling Middenstand van het Departement Voetbal Nederlanders in Duitsche elftallen Verscheidene bekende Nederland sche voetballers, die in Duitschland arbeiden, hebben zich aangemeld ngemeld als lid van een Duitsche voetbalver- ig. f iijvÉ Het Volk. eeniging, teneinde hun sport te kun nen blijven beoefenen, aldus meldt Zoo speelt De Heer van ADO thans in'de voorhoede van de popu laire Berlijnsche club Hertha. Bak- huys is als amateur naar Metz te ruggekeerd en komt nu uit in de Gau-afdeeling Westmark. Zondag j.1. maakte hij drie doelpunten in den wedstrijd tegen Aitenkessel. Bekende spelers, die in Duitschland voetballen zijn- voorts Blauwboer van RFC. die voor V en R. Hamburg uitkomt. Ditmars van DHC. die evenals De Heer- de kleuren van Hertha verdedigt. Verdaasdonk van NAC voetbalt in het elftal van Rot Weiss uit Essen. De Ajax-speler Hordijk maakt deel uit van de voor hoede van de S.V. Potsdam. In Geilingen spelenniet minder dan zes Nederlanders, namelijk Va- lentijn van EDO". Van Ernst van Stichtsche Bovs. Nielsen van Zee- burgia. Fikke van De Volewijckers. Klootwijk van Sparta. Klop van Feijehoord en Vink van ODS. Behn- ken van 't Gooi en Hofland van Ex celsior zijn in het eerste elftal van de bekende vereeniging Werder uit Bremen opgesteld. Bloemink van HFC en Renes van Amersfoortsche Boys spelen in Ein- tracht te Brunswijk. De Leur van RFC. Noordzij van de Rotterdam- sche Zwaluwen. Breukel van Spar ta en Ritmeester van RFC in S.C. Weimar. Ook Brandenburg S.C. heeft vier Nederlandsche spelers in de gelederen, namelijk Burg uit Feyenoord. .Campen van SVV.Hei- deman van DSO. en den Utrechte naar Key. Eindhoven is met Van Dooren en Verbeek van Picus en De Vroqmen van PSV bij Polizei Chemnitz 'ver tegenwoordigd. Wacker in Halle heeft de beschikking over Fröhlich van Enschedé en Van Loy van Tu- bantia. In de Berlijnsche club Tas- mania spelen Geysberts van WA en Visser van DWV. "-Enele Rotterdammers als Huis man van Feyenoord. Van der Vlist van Hermes-DVS. alsmede de ADO'er Den Hollander spelen in Germania uit Zwenkau. Ook vertegenwoordigers van an dere takken van sport, zooals wiel renners. hockeyers, turners, tennis sers. zwemmers, zwemsters en bok sers zijn in Duitsche sportclubs op genomen. van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, doch bij de afdeeling Prijsvor ming (sectie Wasscherijen) van het Rijksbureau voor Chemische Produc ten, Koningskade 15, 's-Gravenhage. Vóór de indiening der verzoeken moet worden gebruik gemaakt van een for mulier, hetwelk op aanvraag door het Rijksbureau wordt verstrekt. De aanvragen van wasscherijen, wel ke reeds zijn ingediend bij het Bu reau Prijzen van de afdeeling Mid denstand zullen gedeeltelijk ter be handeling worden overgedragen aan het Rijksbureau, van welks over dracht de aanvragers schriftelijk in kennis zullen worden gesteld. De ove rige gevallen zullen nog worden afge daan door het Bureau Prijzen Van de afdeeling Middenstand. De aanvraagformulieren, welke zijn uitgereikt door "het Bureau Prijzen van de afdeeling Middenstand, moeten na Invulling nog worden teruggezonden aan dit Bureau, Bezuidenhoutscheweg 107, 's-Gravenhage. EXTRA AANSLAG VERPLICHTE RUNDVEELEVERING. In verband met den opgelegden ex tra aanslag in de verplichte rundvee levering worden de veehouders erop gewezen, dat zij zich per 18 October a.s. in ieder geval moeten hebben aan gepast aan hun bedrjjfsmaximum, het welk door middel van de toegezonden kaart werd bekend gemaakt. Zij, die een verhoogde toewijzing hebben aangevraagd en hun overtollig vee aanhouden in afwachting van de beslissing op hun aanvrage voor ver hoogde toewijzing, zullen eveneens moeten voldoen aan de hen opgeleg den extra aanslag, Indien op hun aan vrage ongustig wordt beslist, dit in afwijking van hetgeen reeds aan en kele veehouders zou zijn medegedeeld. EXTRA ZITTING AFGIFTE RUND- VEEVERVOERBEWIJZEN De Heer J. Euwen, P.B.H, te Mid- den-Beemster, zal vo'or de afgifte van rundveevervoerbewijzen een extra zit ting houden des Vrijdags van 1316 uur te Berkhout in Café Ridder St. Joris. Geen verbod tot aflevering van man denvlechtwerk, dat wordt toegepast in landbouw, tuinbouw, vlsscherfj, techniek, enz. De Secretaris-Generaal van het. De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt, onder verwijzing naar de in de dagbladen van Woens dag 14 October j.1. verschenen mede- deeling, betreffende het verkoopver bod voor bepaalde artikelen, bekend, dat onder mandenvlechtwerk in dit verband slechts wordt verstaan, man denvlechtwerk voor huishoudelijk ge bruik. Door het afleverings-, respectievelijk verkoopverbod, wordt derhalve niet getroffen mandenvlechtwerk, dat nor maal toepassing vindt in den land bouw, tuinbouw,, visscherij, techniek, enz. ZAAIZAAD UIT EIGÊN OOGST. Het Aan- en Verkoopbureau van Akkerbouwproducten Afd. Noord-Hol land te Alkmaar deelt aan de telers van Akkerbouwproducten, welke een hoeveelheid van hun producten als zaaizaad wenschen te behouden, mede, dat zij hiervoor ten kantore van den Plaatselijken Bureauhouder een aan- vraagformulier kunnen invullen, waarna de desbetreffende vergunning hun zal worden overhandigd. FEUILLETON door HANS POSSENDORF 46 Hij had Eromangh. pas drie weken na die eerste ontmoeting terug ge zien bij de tweede proefvaart met het jacht. Daarna was hij echter nauwelijks meer van haar zijde ge weken. Van eind Februari tot begin April hadden ze in de kóraalzee, de Torresstraat en de Alfoeren-zee ver dere proeftochten gemaakt en bij die gelegenheid de nog ontbrekende manschappen en. officieren aange worven een avontuurlijke schare van kleurlingen, Chineezen, Maleiers en wilden. Terwijl het jacht op zee was had hij Eromanga het gebruik en onderhoud der motoren geleerd en al spoedig had ze hem er ook bij gehaald als ze 's avonds of 's nachts met kapitein Robinson het geheele plan de campagne ontwierp. Dat Phiüpp Foster Eromanga AL fano lief had, daar was hij al gauw van overtuigd geraakt, doch haar houding tegenover hem verried niets anders dan kameraadschap, die ge durende de bijna veertien dagen du rende. zeereis van Australië naar Californië bijna tot vriendschap was gerijpt. Nooit had Philipp Foster het echter gewaagd met Eromanga over zijn gevoelens te spreken. Het verdriet om haar vader, de demoni sche bezetenheid, waarmee ze haar plan najoeg, haar positie als eige^ nares van beide vaartuigen, hoofd der beide bemanningen en leidster der geheele onderneming omgaf haar met een zekere ongenaakbaarheid, die zelfs bepaalde grenzen stelde aan een vertrouwelijke vriendschap. Twee dagen later kwam mr. Fos ter des morgens in San Diego aan. De kleine stoomboot „Vendetta" lag in de haven zelf', het jacht „KaL Kai" vele mijlen verder aan het Zuid-einde van de San Diego baai De beide schepen moesten den schijn vermijden. Men moest niet weten dat ze bij elkaar hoorden; dat ze zich niet in de haven van San Francisco, die in zekeren zin het vijandige hoofdkwartier vormde, vertoonden, sprak van zelf. Eromanga was dade lijk na aankomst van het jacht, duS reeds een week geledep, van boord gegaan en woonde in een pension. Onmiddellijk na aankomst, nog van het station uit, belde Foster dat pension op en vroeg naar miss Walton, waarop Eromanga geroepen werd. Een half uur later ontmoetten ze elkaar in een lunchroom. Eromanga scheen niets te* bemerken van de aandoening, die dit weerzien in Fos ter opwekte. Kalm luisterde ze naar zijn verslag zonder hem ook maar met een woord in de rede te vallen. Toen Foster uitgesproken had, zei e alleen: „Ik dank je, Foster. Ik /ist vooruit wel, dat het niet zou elukkem Kreeg je den indruk, dat et dienstmeisje de waarheid sprak n dat mr. Alfano en zijn vrouw /erkelijk voor langen tijd op reis aren?" „Ja, dien indruk kreeg ik beslist." „Dat komt goed uit. Vanavond ga naar San Francisco. De schepen Jij ven hier voor anker liggen. Wan- leër eh of ik hier terugkom, weet k nog niet. Ik zal kapitein Casa- nello mijn orders zenden. Adieu Foster, groet allen van me." XV. Miss Raymond. Mr. Percy McKenna komt, haas tig als altijd, uit zijn op de tweqde verdieping gelegen privé kantoor, -irigt met een zetje in d'i. lift, hoe wel die al veel' te hoog is en gaat naar de vierde -verdieping. Dan snelt hij haastig de lange gang over- de geheele lengte door, want hij wil naar de .uitrustingsafdeeling, die juist aan het andere eind ligt. Over het algemeen heeft hij daar niets te maken, omdat de technische lei ding van de „Three Anchors Line" onder Alfano's leiding staat, maai nu zijn compagnon op reis is, ver vangt Percy McKenna hem ook daar. Een paar employés, die den chef op de gang tegenkomen, mompelen in het voorbijgaan een kort „mpr- ning" als tot een kameraad, want McKenna houdt niet van buigingen en dergelijke dingen.Hij behandelt zyn ondergeschikten als gelijken, e is altijd vriendelijk, maar bjj de geringste nalatigheid van een employé 'zegt hijeven vriendelijk als altijd: „U kunt aan het eind van de week gaan," en dan helpt geen bid den of smeeken, en geen veront schuldigingen, Percy McKenna is hard tegen anderen zooals hij hard is voor zichzelf. Als zoon van rijke ouders was het niet noodig geweest dat hij als jon gen van zestien jaar in dienst ging bij een vreemde exportfirma om zich daar af te jakkeren als een arme kantoorbediende. Doch rijkdom al leen is in zijn oogen niets waard kennis vlijt en succes alles. Met phi- losopliische en kunstzinnige vraag stukken bemoeit hy zich niet. Toch is hjj zyn gezelschap waard. De vrouwen zijn dol op hem. Dat heeft hem al vroeg bekoeld en kieskeurig gemaakt. Nu is hij negen en twintig en mede-eigenaar van de „Three Anchors Line" een „homme arrivé". Mr. Lewis, de procuratiehouder van de uitrusting-afdeeling dicteert uist zijn secretaresse een brief als 'ercy McKenna bij hem binrien- reedt. Het donkere hoofd van de onge typiste is diep over het papier .ebogen. Als McKenna Lewis aan- preekt, heft ze het hoofd op. Per- cy's blik ontmoet dien van het jonge meisje én er overkomt hem iets heel merkwaardigs: de blik van een vrouw maakt, dat hij midden in zijn zin blijft steken, één oogenblik slechts. Dan bespreekt hij met Le wis zijn aangelegenheden en verlaat weer even snel de kamer als hij die binnen is gekomen. Toch keeren in den loop van den dag Percey's gedachten een paar maal terug naar dat merkwaardig- boeiende meisjesgezicht, dat hem zoo gefascineerd heeft als te voren nog nooit een vrouw hem geboeid 'heeft. En hij heeft daarbij het ge voel, alsof hij al eeps eerder, mis schien in zijn droom, zoo'n gezicht heeft gezien. Wordt vervolgd. RADIOPROGRAMMA ZATERDAG. Hilversum I, 416.5 m. Volksliedjes (gr. pl.j. 7.30 BNO: Nieuwsber. 7.40 Muziek b« zonsopgang (gr. pi-)- 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.40 Aansluiting ln soorten, veordr.' 8.50-Pianovoordr. (gr. pl.). 9.00 Koor. en orkest (gr. pl.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9.40 Koor en orkest (gr. pl.). 10.00 Vocale sollstenplaatjes (gr. pl.). 10.30 Het stond ln de krant. 10.45 Jona Lancé en. zija orkest. 11.30 Orgelconcert. 12.00 Almanak. 12.05 Theo Uden Masman en *(jn dansorkest, en gr. pl. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelfiko "ber. 13.00 Omroeporkest. 13.45 Reeks Arbeids dienst: Arbeidtedlenstplicht voor meisjes. 14.00 Bekende ouvertures (gr. pl.). 14.30 Europ. tijdschrlftenschouw. 15.00 Bonte middag. 16.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 17.00 Beroem de kerkkoren zingen (gr. pl.). 17.30 De drui^ ven der gramschap, luisterspel. 18.00 Cabaret- progr. ».00 Als ik 't voor 't zeggen had. 19.15 Berllner Mozartchor (gr. pl.). 19.30 BNO: Nieuwsber. 19.40 BNO: De wereld- meening uit den aether geplukt. 19.50 Pop. dansmuziek door Charley and is orchestra. 20.15 Solisten, Haagsche Zangvereeniging „Excelsior" en het Residentie orkest (opn.). 20.45 Planovoordr. 21.15 Omroep-Symphonie orkest en Omroep-Vrouwenkoor (opn.). 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.00 Rixner' progr.. en^zeng- lntermezzl (gr. pl.). 23.00—24.00 Bralndenda harten (gr. pl.). Hilversum II, 801.5 m. 7.157.40 Zie .Hilversum I. 7.40 Ochtend gymnastiek, 7.50 Symphonie orkest (gr. pl.), 8.00 Brandende kwesties (opn.). 8.15 Orkest concert (gr. pl.). 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.40 Balletmuziek (gr. pl.). 9.00 Orkest Emanuel Ramboür en soliste (opn.). 9.15 Voor de huls vrouw. 9.30 Orkest Emanuel Rarabour en soliste (opn.). 10.00 Godsd. uitz. 10.30 Plano en orkest (gr. pl,). 11.00 Voor de zieke kin deren. 11.20 Christelijk kinderkoor en plano (opn.). 12.30 Progr.- overz. 12.35 Balletmuziek (gr. pl.). 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.00 Bloembollencultuur. 13.15 Kopelblazerg en orgel (gr. pl.). 13.30 Vioolduo. 14,00 Godsd. ultz. 14.30 ted. orkest van Maastricht en solist. 15:30 Voor de Jeugd. 16.00- Amusementsorkest. 16.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 17.00, Voor de binnenschippers. 17.15 Lichte gr. pl. 17.30 Reportage, 17.45 Orgelspel. 18.00 De N.3.B. antwoordt. 18.15 Orgelspel. 18.30 BNO: Nieuwsber. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 BNO: Gron. praatje. 19.00 Groeten aan Ned. zeelleden. 19.15 Op Uw boterham, cabaret revue. 20.15 Van de eene melodie in de andere (gr. pl.). 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.00 BNO: .Mil. overz. 22,10 Avondwijding. 22.20— 24.00 Zie Hilversum I. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Oentrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. Hoofdredacteur A R. Jonker Plaatsverv van den hoofdred. Ouitenl en stadsnieuws Den Hei ier A C van Kampen Binnen band alg report en streeknieuws A Eriks. Haagscb' redacteur P C H M %Verberne. Den Haag. Verantwoordelijk voor de adver- enties. Schager editie G Schoorl Schagen. Verantwoordelijk voor ie advertenties, Heldersche editie 1 Visser. Den Helder.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2