Een doopsgezinde erfenis valt vrij Diploma L.O. Duitsche taal ONDERWIJZER SLACHTOFFER DER TIJDSOMSTANDIGHEDEN Mi Stijl zegeviert te Krefeld Het jacht Kai-Kai Niettegenstaande het verschil in talen schijnt men elkander uitstekend te verstaan. PK Bauer-Uhingen-H H-St-P H m Een artikel van dr. F. E. Posthuma Onlangs is eén commissie van de Oostconupagnie naar de Oekra ïne gegaan en bjj deze commissie bevopd zioh de Nederlands che boerenleider Roskam. Bij zijn te rugkeer heeft de heer Roskam me degedeeld, hoe hij de Doopsgezinde koloniën en met name Ghoritza, heeft aangetroffen. Het is nu ge bleken, dat er van de Doopsgezin de koloniën of van sommige ervan meer is overgebleven dan wel kon 'orden verwacht. De mannen zijn rootendee'ls verdwenen, maar de vrouwen en kinderen zijn voor een goed deel. gebleven en hier en daar bevindt zich ook nog een man, die weer vol moed zijn levenstaak hééft aanvaard. Inïusschen blijkt nu, dat een twaalftal van de oorspronkelijke boerderijen de vroegere bevolking niet meer zal terug krijgen. Voor dit twaalftal worden nu Verwal- te rs gezocht. Verder is gebleken, dat op het gebied van het bouwvak en aam verwante vaklken allerlei werk- zaamheden, moeten worden ver richt, zoodat er ruimte is, om werk te verschaffen aan een 150- tal timmerlieden, schilders, behan gers, smeden en dergelijke werk lieden. Door den boerenleider Roskam is medegedeeld, dat door hem maatregelen zijn genomen, om, zoo dit gewerischt wordt, op de hiervoren genoemde boerderijen en voor de hiervoren genoemde werkzaamheden doopsgezinden in te zetten. Bewaar het pand, dat u fs toebetrouvid. (1 Timotheus 6—20). Aan doopsgezinden wordt dus nu de gelegenheid geboden om openge vallen plaatsen in de oorspronke lijke koloniën in te nemen, maar vooral om geestelijken steun te verleenen aan diegenen, die met moed en volharding, en deze woor den hebben vooral betrekking op de vrouwen, alle lijden hebben verdragen en die nu zeker waard zijn, weer op hun voeten te wor den gezet. Dr. Posthuma wijst dan op de groote moeilijkheden', waarvoor eventueele kolonisten zeker zullen komen te staan, daarnaast echter op het vele, wat ze voor zullen hebben op die oorspronkelijke kolo nisten. Hij doet een beroep op alle doopsgezinde broeders, die zich ge roepen voelen en bereid zijn om in dezen werk te verrichten/ Het gaat om een groot werk, dat voor de betrokkenen in de toe komst ook maatschappelijke posi ties en voordeelen kan opleveren, doch dit moet een wensch zijn voor betrokkenen-en geen doei. Doel moet zijn, (te door de bolsjewisten in de doopsgezinde gemeenten ge slagen gaten weer aan te vullen, de weduwen en weezeh bij te staan in het weer bewoonbaar maken 'van hun woningen en het weer vruchtbaar maken van hun hoe ven, ledige plaatsen als Verwal ter aan te vullen en te hopen, dat Gods zegen op hun werk zal rus ten. Een ieder, die over bijzonderhe den wenscht te worden ingelicht kan zich wenden tot den Neder- Iandschen boerenleider E. J. Ros kam Hzn., Zeestraat 69 te 's Gra- venhage en mocht men Dr. Post huma willen schrijven dan z^l bij natuurlijk zoo goed mogelijk hel- pen<J optreden. Het gebruik van kunst- en persstoffen in de industrie 's GRAVENHAGE, 28 Oct. Tc allen tijde, zoolang de menschen huft strijd om het bestaan voeren, is het steeds zoo geweest, dat de menschelijke geest mogelijkheden en wegen uitdacht en vond, waar de natuur zelve hem hulp voor zijn levensonderhoud weigerde of w^ar de natuurlijke hulpbronnen op een goeden dag opdroogden. Deze nood zakelijkheid om de natuur steeds weer nieuwe geheimen te ontfutse len, nieuwe krachten te mobilisee- ren en nieuwe hulpbronnen, te tint sluiten, is Wel nooit ernstiger en dringender geweest dan in ons tijdiperk der techniek. De grondstoffen, die voor den teöhnisohen arbeid pu eenmaal de bases leveren, zijn daar moeten wij ons bij neerlegden slechts -in bepedkten omvang in den grond aanwezig. Taak van den technicus is het derhalve, wanneer hij zich in hooge mate bewust is van zijn verantwoordelijkheid tegenover •zijn tijd en de toekomst, omhet gebruik van de*ze grondstoffen en vooral vat\ de zeldzame metalen aldus te leiden, dat met het ge ringste verbruik de grootst moge lijke prestaties worden bereikt. Een belangrijke hulp bij het be zuinigen op deze schaarschte meta len heeft de chemicus en techni cus geleverd, door de creatie en ontwikkeling van de kunst-, en persstoffen. Hoe jong dit nieuwe gebied der techniek ook nog is, zoo groot en belangrijk zijn de suc cessen, die reeds - konden worden bereikt. Het gaat er thans echter om, niet te blijven staan op den eenmaal ingeslagen weg. Het is de plicht van den technicus, iedere mogelijkheid om nieuwe gedach ten en inspiraties in zich op te nemen, ook uit te buitan en zelf nieuwe wegen voor de verdere ont wikkeling te zoeken. Een dergelijke gelegenheid t om nieuwe ervaringen te l\ooren en voor zijn beroep nuttig te maken, wordt voor iederen technicus en ingenieur geboden op Vrijdag as. 30 October, waar in een bijeenkomst der N.S.B.D.T. des middags om J4.30 in de Tivolizaal te Utrecht,- Kruisstraat 1, dr. ing. Kramer van het rijks- ministerie voor bewapeningen munitie te Berlijn aan de hand van lichtbeelden zal spreken over hét'thema „Het technisch fiebruik van kunst- en pers- stoffen." Met de lezing gaat een expositie gepaard van technische producten op het gebied van de kunst- *en persstoffen. Alle technici en ingenieurs in Nederland worden voor deze be tooging uitgenoodigd. De reorganisatiegevolmachtigden der Nederlandsche industrie zul len hief gelegenheid hebben zich grondig te verdiepen in de ge bruiksmogelijkheden der kunst- en persstoffen in de praétijk. Een nieirwe staats'eening De geruchten, welke de laatste dagen omtrent een nieuwe staats- leening hardnekkig den kop opsta ken. zijn thans bewaarheid géwor den. De voorwaarden, waaropde .nieuwe leening zal worden uitgege ven. zijn in groote trekken bereids bekend. Hoewel de schatkist, wanneer het om op te nemen gelden gaat. voor de financiering van de loopende be- hoeftén, geen groote moeite heeft met het onderbrengen van schat kistpapier. is de vlottende schuld geleidelijk aan toch tot ruim drie milliard gulden, gestegen. Nu is de ruimte op de geldmarkt nog altüd groot, maar het was toch niet ongewenscht geworden een ge deelte van de vlottende schuld te consolideeren. 1 Wat de aflossing op de vlottende schuld aangaat, zoo kan men zich dienaangaande toch geen geweldige voorstellingen vormen, althans niet wat de sommen betreft, welke op de open markt geplaatst zijn. Het bij de bank ondergebrachte schat kistpapier ten beloope van. om streeks een f 250.000.000.wórdt natuurlijk afgelost, evenals dé dag gelden. welke tusschen de aankon diging van en de storting bp de nieuwe leening waarschijnlijk door het agentschap van het ministerie Van Fin. zullen worden opgenomen Uit de opbrengst va» een nieuwe leening van f 1.000.000.000.zou dan niet veel meer dan de helft overblijven, voor aflossing van het in de open markt geplaatste schat kistpapier. dat thans f 2.706.396.000 bedraagt. De voorwaarden voor het onder brengen van een grootscheepsche leening zyn overigens niet slecht. Zeer groote kapitalen toch liggen nog braak. Hierbij dient in aanmer king te worden genomen, dat sinds langen tijd aan de beleggingsmarkt geen nieuw ïnateriaal in den vorm van leeningen is toegevoerd. Daar tegenover zijn nu en dan wel enor me bedragen- afgelost, in welk ver band slechts behoeft te worden ge wezen op de verplichte aflossingen op de bestaande staatsleeningen. Men mag dan ook veronderstellen, dat voor de gelden, welke van de groote eri de kleine beleggers teza men zullen worden gevraagd, ge noegzaam middelen beschikbaar zijn Dit klemt temeer, omdat de diverse bepalingen en voorschriften ten aanzien van de beurs de aandeelen- markt. alles bij elkaar, niet aantrek kelijker hebben gemaakt. NIEUWE LEIDER VAN DE HOOFD- AFDEELING VOLKSVOORLICHTING EN PROPAGANDA IN HET RIJKS COMMISSARIAAT. 'b GRAVENHAGE, 28 Oct. De lei der van de hoofdafdeeling Volksvoor lichting én Propaganda in het rijks commissariaat te Den Haag Gauamts- leiter H. Gemand, is door den rijksmi nister voor Volksvoorlichting en Pro paganda met een nieuwe taak belast. In zijn plaats is benoemd Gauhaupt- amtsleiter Oberregierungsrat Max Stampe, leider van het Reichspropgan- da-amt en Gauhaiiptamt Propaganda der N.S.D.A.P. in Danzing, West-Prui sen. Ten einde het onderwijzend per soneel, dat niet de bevoegdheid bezit, voor het geven - van lager onderwijs in de Duitsche taal, in Vde gelegenheid te stellen zich voor dit onderwijs verder'te bekwamen, zijn in verschillende plaatsén van ons land vanwege het rijksschool- toczicht applicatiecursussen inge steld, voor welke cursussen in onderwijzerskringen groote be langstelling bestond.- In de St. Crt. is thans opgeno men een besluit van den secr.-gen. van het dep. van Opv., Wetensch. en Kult.uurbesch., waarbij is be paald, dat aan hen, die regelma- Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Een tasch verdwenen Alkmaar, Dinsdagavond. Een onderwijzer stond terecht,- verdacht van diefstal van een da- mestasch met inhoud. Terwijl de verdachte geen enkel motief heeft kunnen hebben, dat hem verle'idde tot deze daad Het was de 47-jarige K., hoofd eener school in Den Helder, die al sinds langen tijd in Alkmaar woont en el- ken dag heen en weer reist naar Den Helder. Daar heeft hij in en na de oorlogsdagen verschillende bombarde menten meegemaakt en mede daardoor is zijn- zenuwgestel ernstig geschokt. Hij is opvliègend geworden, maar te gelijkertijd zeer vergeetachtig; hij is besluiteloos geworden en doét dingen die een gewoon mensch zeker niet zou doen. Op een morgen in Januari van dit jaar zat hij in den trein van Alkmaar naar Den Helder. De coupé was vol en het reizende publiek had als steeds veel bagag% Tegenover hem zat een dame, die een groote tasch onder de bank had gezet, juist op de plaats van den on derwijzer. Meenende, dat het een mm of meer waardeloos voorwerp was, heeft' hij deze in Den Helder meege nomen naar huis. Een dag later bleek hem, dat het een goede damestasch was. Weer wat later heeft hij een deel van den inhoud geinspecteerd en o.a. «rat koekjes en een koek gevonden," welke laatste hij echteer in de vuilnisemmer wierp, om dat hij dacht, dat het een. oud brood je was! Nog^weer later vond hij in de tasch diverse toiletartikelen, zooals crème, poeder, parfums e.d. en tenslot te een T)uitsch woordenboekje, Het laatste legde de man op een hóeken- plankje,' de eerstgenoemde artikelen plaatste hij op de waschtafel? Tenslotte vond hij ook nog distribu tiebescheiden in de tasch, alsmede een aantal brieven en foto's. En zoo ont dekte hij tenslotte, dat een en ander toebehoorde aan mevr. BuisKrampe uit Texel. Nu zou het hpel normaal geweest zijn, wanneer de onderwijzer alles in gepakt had en opgestuurd had naar Texel, maar hij deed dat niet. Wel pakte hij de distributiebescheiden in een papier en deponeerde dit in de bus van den Helderschen distributiedienst, terwijl hij op hèt pakje had geschre ven: Gevonden voorwerpen. Maar hij vergat zijn naam als afzender op het pakje te zetten. Nog vreemder werd het, toen hij een aantal dameszakdoekjes mee naar Alk maar nam er tenslotte een paar da- merhandschoenen, welke hij ook in de tasch gevonden had, zelf aantrok en mee naar Alkmaar nam! Het verhoor. Het verhoor leverde weinig nieuws op en gaf wellicht een min of meer zieligen indruk van verdachte. Hij deed een zeer* omstandig ver haal over de gevonden artikelen, leg de uit, waarom hij het woordenboekje juist op de boekenplank had gelegd, 'n dejeuner in de kast had gezet ende toiletartikelen op de waschtafel. Dat was allemaal toeval, geen opzet. De president: En waarom nam U de handschoenen dan mee naar Alkmaar? Verdachte: Omdat d^ar ook de zak doekjes waren, dan kon ik later alles weer meenemen naar Den Helder! ,De president vindt het tenslotte vol doende en geeft den Officier, mr. de Brueys Tack de gelegenheid tot het houden van zijn requisitoir. Deze gaat de heele 'zaak nog eens na, wijst op de onwaarschijnlijkheden in de verkla ringen van den verdachte en meent, dat hier .verduistering zeer /eker be wezen is. Mede door de zeer eigenaar dige houding van 'verdachte, die de rechtbank voor een kinderklasse"" wenscht te houden, vraagt spr. een maand gevangenisstraf. Mr. Mulder, raadsman van verdach te, schetst de omstandigheden, waar onder verdachte verkeerde en hoe de ze geestelijk en lichamelijk zeer ge schokt is geworden door de gebeurte nissen. Waar hier geen enkel motief gevon den kon worden voor verduistering en waar al de gevonden artikelen voor verdachte geenerlei waarde hadden, meende spr. dat verdachte zich niet schuldig gemaakt heeft rfan verduiste ring, maar dat hij slechts verregaand nonchalant is geweest. Reden waarom spr. vrijspraak vroeg. Officieele mededeelingen OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Bericht no. 135. PRIJZEN, ZWANEN EN ZWANEN- VELLEN. Voor zwanen en zwanenvellen geldt formeel de 9 Mei-prijs. Vanwege den Dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen zal echter niet tot vervolging worden overgegaan, indien de hieron der vermelde prijzen niet..worden over schreden. Bij andere dart de hieronder aangegeven leveringsvoorwaarden die nen deze prüzen te worden gewijzigd overeenkomstig de extra gemaak'te resp. bespaarde kosten. Producent: Levend of gedood, onbewerkt, af bedrijf verkooper f 11,50 Handelaar: 1. Levend of. gedood, onbe werkt, franco bedrijf ver kooper f 13. 2. bout aan poulier franco be drijf kooper, onbewerkt zonder kop, pooten en vel, incl. darm f 5,50 8. Ruw vel af bedrijf vefkoo- per t 7,50 4. Veeren en wieken af bedrijf verkooper f 1, Kleinhandelaar: 1. Bout af winkel, onbewerkt, zonder kóp, pooten en vel f 6,60 2. Bout'panklaar thuisbezorgd f 7,50 tig een applicatiecursus hebben bezocht, aan het einde van den cursus een diploipa wordt uitge reikt, indien blifkt, dat zij het on derwijs met vrucht hebben ge volgd. Dit dipfoma verleent den be zitter tot .1 September 1943 dé be voegdheid tot het geven van on derwijs in de Duitsche taal aan scholen voor gewoon en voor voort .gezet gewoon lager onderwijs! In den uitgestrekten Wieringermeer polder is men thans reeds begon nen met het gereedmaken der ak kers. teneinde deze te kunnen be zaaien met wintertarwe. Het ploe-. gen en eggen der gronden. Polygoon-Kuiper-Pax Holland m ^wemmen BERLIJN, 28 Oct. (A.N.P.) Tijdens' zwemwedstrijden van de vereeniging Krefeld behaalden Alie Stijl en Erna Westhelle, vroeger van Nederlandsche nationaliteit, maar Duitsche geworden door haar huwelijk, gemakkelijke over winningen Alie Stijl won den 100 m. vrijqn slag in 1 m. 10.6 s. 'voor Vera Schhfèrwordt, en Erna Westhelle zege vierde in den wedstrijd op den 100 m. rugslag in 1 m. 17,5 s. Symnailie& KEUR WEDSTRIJDEN id de districten Naar wij vernemen, heeft - de Am- sterdamscbe Turnbond de organisatie van een der districtskeurwedstrijden voor zijn rekening genomen. Deze wedstrijd is hoofdzakelijk voor de provincies Noord-Holland, Utrecht en Gelderland en zal worden gehouden op Zondag 21 Febpuari a.s. Hij omvat de volgende onderdeden:. a. Klassikaal ringenzwaai turnsters. b. Rythmische vrije oefeningen turn sters. c. Klassikaal brugturnen turners. d. Vrije oefeningen turners. FEUILLETON HANS POSSENDORF .56. „Wilt u dat werkelijk' riskeeren! Weet u hog groot de bemanning is? 4 „Drie en flvintig tot vijf en twin tig man, daar spelen we het wel mee klaar. Voorüit dus! En dadelyk een noodsignaal geven. Ons schip brandt, begrepen?" In enkele minuten is het .heele schip in rep en roer. Men vaart met Volle zeilen voor den wind en alle drie motoren werken. Een geraffineerd verzgnnen ma chine wordt in werking gezet: een rookmachine. Door een dozijn pijpen, die onder het achterdek gelegd zijn, dringt uit daarvoor speciaal aange brachte openingen een grauwgele walm naar buiten en stijgt in kleine wokjes omhoog. Het jacht schiet door de golven, onafgebroken noodseinen gevend. Nu verandert ook de Californla van koers en vaart het j^cht tege moet. De kapitein is er in gevlogen: liy denkt, dat de lading van de zeil boot in brand staat. Als de schepen nog slechts een kwart mtfl van elkaar verwijderd zijn stopt het jacht en zet haar twee sloepen uit. - Elk wordt met vier Guadalcanar-matrozen, twee 'Chi- neezen en-twee Maleiers bemand. In de eerste boot neemt bovendien Foster en in de tweede Eromanga plaats. Dan vaart men naar de stoomboot der Three Anchors Line. Foster begeeft zich het eerst aan boord van de California en vertelt den kapitein, dat de lading al twee dagen brandt en redding uitge sloten geacht wordt. Kaoitein Ro- binson wilde het schip nog altijd niet opgeven en bevond zich'nog met een paar flinke lui aan boord van het jacht, doch de meeste leden der be manning waren niet meer te houden geweest toen ze de California zagen en daarom had de kapitein het nood sein gegeven en de bemanning moe ten toestaan het gevaarlijke schip te verlaten. „En moet ik dien heelen troep neenemen naar San Francisco?" vraagt de kapitein van de California ontstemd. „Er zal wel niets anders opzif- ten," meent Foster schouderophalend „Of wilt u ons laten verdrinken of verbranden?" De zestien gele en zwarte matro zen klauteren dus aan boord en nie mand is over te halen om naar Ifet jacht terug te keeren om de onbe schadigde proviand te halen. Eindelijk zegt de kapitein der Ca lifornia: „Ik w:1dat zaakje eerst eens zelf bekijken, misschien is er nog iets aan te doen en zoo niet dan moeten we üw kapitein met geweld van boord halen, of willen jullie hem daar laten verbranden?" Hij wenkt een paar matrozen, stapt met hen in een der booten en laat zich naar het jacht Kai-Kai roeien. De walm w >rd juist in de richting van de „California»" gedreven en daarom legt d« imerikaansche ka pitein aan-langs de van het schip af gewende zijde van het jacht; nie mand merkt dus ..van de California af. wat met hem en de matrozen ge beurt. Nu vaart Hsü» de eerste officier va~> de Kai-Kai, naar de California schijnbaar in opdracht van den kapitein om nog acht van de Amerikaansche matrozen te halen voor het blusschingswerk. Nauwelijks zijn ook deze aan boord en is de Amerikaansclxe be manning op d e wijze gehalveérd of Eromangr geeft het afgesproken tee- ken. In enkele oogenblikken zijn de Amerikanen overweldigd door de Guadalcanars, de Maleiers en de Chi- rieezen. De meesten geven zich ter- stxod over als ze zien, dat deze zee- roovers allen gewapend zijn. Nie- 1 Aiand heeft lust zijn leven te wagen om het eigendom 'an Mac Kenna en Alfano te vercedipen. Het is geen makkelijk werk om de „California" te laten zinken, doch tegen den avord juist als de zon ondergaat, is ook het stoomschip ..California" van de Thee Anchors Line tot zinken gebracht. XVIII. Crisis stemming bij McHenna Co. Het was alsof het goede ge sternte. dat tot nu toe over Percy Mc Kenna's lot gestraald had, plot seling was gedoofd en wel sedert dier dag waaro Miss Raymond spoorloos verdwenen was miss Raymond, aat raadselachtige jonge meisje, dat slecht enkele weken z\jn particuliere secretaresse geweest war mi^ Raymond, de eerste vrouw waar Percy ooit ernstig ver liefd op is geweest. Tot nu toe hadden populariteit bij vrouwen, voortdurend suc - in za ken en een onverstoorbaar goed hu meur gemaakt, datPercey zichzef als een bevoorrecht gelukskind had beschouwd! En nu was dat alles op eens uit: liefdesleed, tegenslag in zaken en een onafgebroken reeks van tegenspoed volgden elkaar op. Hoeveel moeite Peracy ook deed om de herinnering aan het geliefde meisje uit zijn hart te bannen het was vergeefs.- "Vat hij ook deed om de aan ooncurrertie verloren be vrachters voor de Three Anchors Line terug te krijgen, het mislukte. En tegenover onaangename voor vallen en raadsel-uM'ge ongelukken, die elkaar opvolgden stond hjj mach teloos. Het' begon met een zeer pijn lijk schandaaltje. Den e !en Augustus, tegen den avond de dag waarop Edith Alfano In handen v*>- Eromanga viel ontvinr McKenna een telegram uit Honolulu: „Laat je niet verontrusten door -.ourantenberichten. Ben op na burig eiland Canal, waar ik enkele weken blijf. keer midden Sep tember naar Iïonoluiu terug, waar ik mijn man afwacht. Edith." Daar er tot nu toe nog geen. ver ontrustende courantenberichten ver schenen waren en Edith geen adres had opgegeven zat er voor McKenna voorloopig niet anders op dan af .te wachten. Doch hij kon het idee "niet van zich «fzetten, dat de /rouw van zijn compagnon een onbezonnen streek had uit^ehaa'd, die het aan- zier van haar man en dus ook dat van de firma schaden kon.- (Wordt vervolgd). 3. Ruw vel af winkel t 7,50 4. Veeren en wieken af win kel' f 1,— Bereider: Bereide velfen franco bedrijf kooper: le kwaliteit f 11,60 2e kwaliteit f 10,10 Bericht no. 136. PRIJZEN GESTOOMDE EN GE ROOKTE ZOETWATERVISCH. Voor gestoorrfde en gerookte zoetwa- tervisch geldt formeel de 9 Mei-prijs. 'Vanwege den Dienst van den Gemach tigde voor de- prijzen zal échter niet tot vervolging worden overgegaan, in dien de hieronder vermelde prijzen niet worden overschreden. I II Bij ver- Bij ver koop koop door door den roo- kleinhan- ker-ver- delaar werker aan den aan den consu- kleinhan- ment delaar af station van verzending p. 1/2 kg p. 1/2 kg Gestpomde of gerookte voorn tot 200 gr. f 0.46 f 0.60 voorn 200 gr. of zwaarder f 0.53 f 0,70 baars f 0,50 f 0,65 snoekbaars f 0,65f 0,85 snoek f 0,65 f 0,85 brasem tot 400 gr. f 0,45 f 0,60 brasem boven 400 gr. f 0,62 f 0,80 zeelt f 0,60 f 0,80 bot f 0,85 fl,10 Ontschubd: Gestoomde of gerookte voorn tot 200 gram f 0,55 f 0,78 voorn 200 gr. of zwaarder f 0,62 f 0,80 brasem» tot 400 gr. f 0,52 f 0,70 bbaserrt boven 400 gr. f 0,72 f 0,95 Voor de overige vischsoorten wor den de prijzen voor "geschubd en ont schubd gelijk gesteld. ^Bij verkoop door den rooker-Verwerker aan den groothandelaar dienen de in de eerste kolom genoemde prijzen met 5 pet. te worden .verlaagd. RADIOPROGRAMMA VRIJDAG. HILVERSUM 'i, 415.5 m. 7.15 Ouverture (gr.pl.). 7-30 BNO: Nleuwsber. 7.40 Vroeg ln den morgen (gr.pl). 8.30 BNO: Nleuwsber. 8.40 Alleen voor liefhebbers, lezing. 8.50 Zang en orkest (gr.pl.). 0.— Semi-pop. progr. (gr. pi 9.30 Spiegel van den da^(opn.). 9.40 Semi-pop. progr. (gr.pl.). '10.Orkest Joan Lancé. 10.30 tfoordr. 10.45 Orkest Joan Lancé. 11.15 Bach-Schubert-proja*. lopit.). 12.— Almanak. J2.0S Harmonie orkest (opn.). 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.—'Piano, Theo Udcn Masraaa en zijn dansorkest en gr.pl. 14.— Buisterfllts: De. arrestatie van schele Gerrlt. 14.20 Otto Hendriks en zijn orkest. 15— Klaar voor opname.. Draaient gev. filmprogr. 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke en beursber. 17— Zang met pianobëgel. 17.30 De Poppenkast. 18.— Spaansch progr.'r „Jas mijn"." 18.30 Orgelconcert. 19.— Neerlands steni van het Oostfront. 19.15 Marschen en Marschllederen (gr.pl.). 19.30 BNO: Nleuws ber. 19.^ BNO: Blnnenl. zakelijk praatje. 19.60 Twee fluiten en viola d'amore. 20.15 Operette fragmenten (gr.pl.). 21.Gerard van Krevelt en zijn orkest. 21.45 BNO: Nleuwsber. 22.— Op ten dans (gr.pl.). 23.-24.— De laatste klanken (gr.pl.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hil- srsum I. 7.40 Ochtendgymnastiek. 7.60 Sport nieuws. 8.Technische voorl. 8.15 Vlotte klan ken. (gr.pl.). 8.30 BNO: Nleuwsber. 8.40 Or kestmuziek van Pranz Schubert (gr.pl.). 9. Lichte discopotpourri (gr.pl.). 9.15 Voor de hulsvrouw. 9,20 Lichte disco potpourri (gr.pl.), 10.— Godsd. ultz. 10.30 Kwartet concert (gr. pl.). 11.— Voor de kleuters. 11.20 Kinderkoor - Puszta klanken (gr.pl.). 12.30 Program- ma-overz. 12.35 Guus Jansen en zijn rbyt- mlsch kwartet (gr.pl.). 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.Streekprogr. 13.16 Haarl. Orkestvereen. 14.Godsd. uitz. 14.30 Haarl. Orkestvereenlglng en solisten. 15.30 Voor de vrouw. 16 Viool met planobegel., zang het planobegel. en planosolo. 16.45 BNO: Nieuws, zakelijke en beursber. 17.i- Voor de jeugd. 17.30 Fluit, viool, altviool en cello. 18.— Het wekelijkschê sportpraatje. 18.15 Marschmuzlek gr.pl.). 18.30 BNO: Nieuwsber. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 BNO: De Jordancr vertelt over sociale nooden. 10.Marschen en marschllederen (gr.pl.). 19!l6 Hoe de W.A. groeide. 19.30 Gevraagde platen. 20.BNO: Eng. uitz.: Holland's political aspects. (Voor de Radio-Centrales Herbqrt Erfist Groh zingt gr.pl.).*) 20.15 Luisterspel: '„De Slangen bezweerder". 20.45 Beethoven-Brahms (gr.pl.). 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— BNO: Leidende staatslieden schrijven. 22.10 Avondwijding;. 22.20—24.— Zie Hilversum I. 'Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Cen trales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. e lioofdredactèur A R. Jonker Plaatsverv van den hoofdred., nuitenl en stadsnieuws Den Hel ler A G van Kampen Binnen- and alg report én streeknieuws Eriks Haagseh redacteur P H M Verherne Den Haag. Verantwoordelijk voor de adver- enties. Schager editie G Schoorl. Schagen Verantwoordelijk voor de advertenties, Heldersche editie J. Visser. Den Helder.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2