Be loonregelingen in land-en tuinbouw Economisch rechter Noodweer en overmacht Sneeuwruimings- besluit Uei jacht Kai-Kai Zoowel in landbouwers- als in landarbeiderskringen geven de per 2 September 1.1. door het College van Rijksbemiddelaars afgekondig de en onmiddellijk in werking ge treden loonregelingen voor land en tuinbouw aanleiding tot vele vragen en verder tot menige op- en aanmerking. Dit is niet onbegrijpelijk. Ten eerste waren in verschillende landbouwstre ken tot dusverre dg loonen enz. nog niet collectief geregeld en ten tweede, waar zulks wei het geval was, zijn de bijna 300 collectieve arbeidsovereen komsten met de zeer uiteenloopende loonen en arbeidsvoorwaarden nu sa mengevat in 15 regelingen met groo- tendeels uniforme loonen en arbeids voorwaarden. Ook na ingewonnen in lichtingen kunnen wij inzake de loon regelingen nog het volgende mededee- len. In afwijking met de vroegere col lectieve arbeidsovereenkomsten heb ben de nieuwe regelingen geen bepaal den tijdsduur. Zij kunnen te allen tijde worden gewijzigd of ingetrokken. Ook kan vergunning worden verleend tot afwijking van de vastgestelde loonen en arbeidsvoorwaarden. Overuren. Een dergelijke wijziging of liever aanvulling heei't reeds plaatsgevonden ten aanzien van de betaling van over uren. In 4 provinciale landbouwrege- lingen ontbrak de honoreering der overuren. Het College van Rijksbemid delaars heeft nu bepaald, dat met in gang van 17 October 1.1. overuren in Groningen en Friesland betaald moe ten worden met 45 ct., in Overijsel en Noord-Brabant met 40 ct. per uur. Het feit, dat de regelingen 2 Septem ber 1.1. met z.g. bindende kracht in werking zijn getreden, houdt in, dat alle loopende collectieve regelingen met dien datum zijn vervallen. Indivi- dueele arbeidsovereenkomsten natuur lijk niet, maar zij mogen geen arbeids voorwaarden bevatten strijdig met de provinciale regelingen. Op welke ondernemingen van toepassing? Op welke ondernemingen en op wel ke groepen werknemers zijn de rege lingen van toepassing? Als landbouw worden genoemd akkerbouw en vee houderij. Dus niet boschbouw en riet en griendbedrijf. Als tuinbouw: groen te, fruit- en zaadteelt en bloembollen- bedrijf. Dus niet: bloemist- en boom- kweekersbedrijf. Voor deze bedrijfs takken van land- en tuinbouw zijn of worden nog afzonderlijke regelingen vastgesteld. Met uitzondering van ar beiders in dienst van commissionnairs, werkverruimings- en dorschmachine- arbeïders, huishoudelijk personeel gel den de regelingen voor alle arbeiders, die in loondienst in genoemde land en tuinbouw-ondememingen werkzaam zijn. Zij zijn dus van toepassing zoowel op uit- als op inwonende arbeiders. Echter, niet op medewerkende kinde ren. Met hen bestaat immers als regel geen loondienstverband. De regelingen spreken van land- en tuinbouw-onder- neming. Zij zijn dus ook van toepas sing op Naamlooze Vennootschappen welke den landbouw als onderneming uitoefenen. Ofschoon in de eerste acht provin ciale regelingen (Groningen, Drente, Overijssel, Gelderlafide Utrecht, Zee land,e Noord-Brabant en Limburg) al leen wordt gesproken van akkerbouw en/of veehouderij, zijn de in die rege lingen genoemde loonen enz. toch ook, zulks blijkende de opschriften, van toe passing op de tuinbouw-ondernemin- Tijdens Uw werk of in Uw vrijen tijd, op eiken straathoek en in elk vervoers middel kan een min of meer ernstig ongeluk U treffen. Het minste wat U kunt doen is: U te vrijwaren tegen de financieele gevolgen van een ongeval. Met een polis van Zeyl's Persoonlijke Ongevallenverzekering hebt U de zeker heid. dat alle ongevallen, hoe ook ont staan, U geldelijk onaangetast laten. Vraagt ons inlichtingen per briefkaart! Amsterdam Kelzersgr. 399, Tel. 31534 I Leeuwarden Rulterskwart, 173, Tel.3305 1 gen in die provincies. De regelingen spreken nadrukkelijk van werkuren. Schafttijden van eiken duur behoeven dus blijkbaar niet als gewerkte uren te worden meegeteld en betaald. De plaats, waar het werk begint of ein digt, wqrdt in de regelingen niet na der aangeduid. Deze plaats kan de boerderij, maar ook het werkobject zijn. Beroepsinstanties ontbreken. Beroepsinstanties ontbreken in de re gelingen. Bij geschillen tusschen werk gever en werknemer zal dus uiteinde- hik de beroepsrechter (kantonrechter) beslissen. Hoe staat het met den aftrek van émolumenten, welke land- en tuinar- beiders boven hun loon genieten? De ze mogen tegen vastgestelde richt- of marktprijzen worden berekend. Voor een vrije woning mag ten hoogste f 2 per week worden afgetrokken. -Voor inwoning en kost naar evenredigheid. Bij de Ongevallenwet wordt dat emo- lument geschat op f 350,per jaar. Voor de gemengde land- en tuinbouw- ondernemingen in Friesland, Noord- en Zuid-Holland (voor de overige pro vincies gelden voor die ondernemin gen dezelfde loonen) zal eerst uitge maakt moeten worden wat het hoofd beroep van de ondernemers is. Land- bouwarbeiders, die eenig veehouderij- werk verrichten (melken op Zondag, voederen voor en na dagtaak) kunnen natuurlijk aanspraak maken op betaling van de meerdere uren. In de land- bouwregeling voor Groningen is be paald, dat voorzoover in Oostelijk-Gro- ningen het gebruik van z.g. éénschafts- werk bestaat, dit kan gehandhaafd blijven, terwijl in de landbouwregelin- gen van alle provincies de bepaling is opgenomen, dat aan leerlingen en jeugdige mannelijke arbeiders met be houd van loon vrijaf moet worden ge geven voor het volgen van theore tisch en/of practisch landbouwonder wijs of lichamelijke of geestelijke ont wikkeling. Alle pijn verdwenen! Ik gevoelde mij als herboren. De Heer O M te tckrijft, dd. 23-1 '41' „Met mijn 83 ja ren leed ik aan een buitengewoon pijnlijken aanval «van ischias Niets ■hielp, zoodat ik tenslotte alleen nog kromgebogen, leu nende op een stok, rondkroop. Van slapen was geen sprake. Toén nam ik Uw Ovaaltjes: reeds den eersten dag verminderden de pijnen en sliep ik 6 uren. Ik gevoelde mij den volgenden morgen als herboren en reeds na 8 dagen bemerkte ik niets meer. Uit voorzorg neem ik ook verder nog Ovaaltjes en beveel deze iedereen ten zeerste aan." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud beid,griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van hecTrineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef 1 Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trinaral Agentschap, Wessauksde 378 Amsterdarr Aangenomen werk. Tenslotte de tarieven over het aan genomen werk. De regelingen bepalen, dat de tarieven voor het aangenomen werk zoodanig moeten zijn, dat de ar beiders gemiddeld ten minste 20 pet. boven het tijdloon kunnen verdienen. Of met dat gemiddelde bedoeld wordt het gemiddelde loon van vaste en losse arbeiders tezamen, dan wel van elke groep afzonderlijk, staat niet vast. Dat kan in de practijk nog al eenig ver schil beteekenen. Voor het aardappelrooien zijn in- tusschen collectieve tarieven vastge steld en het schijnt in de bedoeling te liggen die ook vast te stellen voor het bietenrooien. Vredegerechtshof Beroep op noodweer door het Hof aanvaard. Het Vredegerechtshof heeft P. B. te Lekkerkerk. die door den vrede rechter te 's-Gravenhage (Rotter dam) ter zake van mishandeling van een politieken tegenstander was veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht dagen, van alle rechtsver volging ontslagen. Het Hof over woog daarbij het volgende. Met be trekking tot de vraag of verdachte getuige Stam met een ploertendooier of een dergelijk voorwerp heeft ge slagen voor- dan wel nadat deze ge tuige zijn mes tegenover verdachte getrokken had. heeft het Hof uit de verklaringen der verschenen getui gen de feitelijke toedracht niet kun nen vaststellen. Tegenover de ver klaring van getuige Stam. dat hij zijn mes trok. nadat verdachte hem met een ploertendooier had gesla gen. staan de verklaringen der an dere getuigen, dat zij omtrent vo renbedoelde feitelijke toedracht niets hebben waargenomen, alsmede de mededeeling van den verdachte, dat hij getuige Stam met een ploer tendooier sloeg, nadat deze zijn mes getrokken had. Het Hof moet der halve uitgaan van de omstandigheid, dat verdachte en getuige Stam drei gend tegenover elkander stonden, de eerste met een ploertendooier of dergelijk voorwerp, de tweede met een mes'. Bij dezen stand van za ken is het Hof van oordeel, dat het letsel, dat de een den ander, in het onderhavige geval verdachte aan getuige Stam heeft toegebracht, ge acht moet worden te zijn geschied uit noodzakelijke verdediging van eigen lijf tegen oogenblikkeliike we derrechtelijke aanranding.'Het Hof aanvaardt derhalve verdachtes be roep op noodweer. Overmacht. Voorts heeft het Hof het door den vrederechter te Utrecht uitgespro ken vonnis, waarbij C. van K.. al daar. die wegens mishandeling te recht stond en van rechtsvervolging werd ontslagen, bevestigd. Het Hof verwierp echter het door den vre derechter aanvaarde beroep op nood weer en stelde een beroep op over macht daarvoor in de plaats. Het Hof overwoog daarbij het volgende: Uit de verklaringen der voor het Hof gehoorde getuigen en de mede- deelingen van den verdachte is ko men vast te staan, dat in de stads wijk. waarin verdachte de hem bij dagvaarding ten laste gelegde mis handeling van getuige Mulder heeft gepleegd, te dien tijde en de vorige dagen groote onrust heerschte in verband met een uitgesproken vij andige gezindheid en houding der De aardappeloogst verloopt vlot BIETENOOGST IN VOLLEN GANG. Arbeidskrachten moeten tijdig aangevraagd worden 's-GRAVENHAGE. 29 Oct. Hoe wel de werkzaamheden in de laat ste weken vertraagd werden, kan worden gezegd dat door samenwer ken van alle betrokken instanties, het rooien van de aardappelen tij dig zal zijn beëindigd. Er waren in het begin groote bezwaren te overwinnen, vooral door het feit. dat door de telers- te laat aanvragen om arbeidskrachten werden ingediend Thans is het rooien van bieten in vollen gang en geleidelijk zijn de arbeiders van het aardappelrooien overgegaan naar den bietenoogst. De verwachting is gerechtvaar digd. dat voor het rooien der bieten voldoende arbeidskrachten beschik baar zullen zijn. Teneinde echter overal toereikend arbeiders ter be schikking te kunnen stellen is het van het allergrootste belang, dat aanvragen om arbeiders tijdig bij het geweestelijk arbeidsbureau of de plaatselijke bureauhouders worden ingediend. Door het Rijksarbeidsbureau en de directie van den landbouw is in dezen overleg gepleegd en zoodani ge maatregelen zijn voorbereid, dat aan alle aanvragen zal kunnen wor den'voldaan. De landbouwer zal in dezen echter ook zijn volle mede werking moeten verleenen. hetgeen in de eerste plaats dient te bestaan in het tijdig indienen van een juiste aanvraag om arbeiders aan het ge westelijk arbeidsbureau of bijkan toor of aan de plaatselijke bureau houders. bevolking tegenover de leden der N.S.B., tengevolge waarvan kort te voren een lid dier beweging door een messteek van een onbekenden dader was gewond. Het Hof is dan ook van oordeel, dat verdachte, die zelf behoorde tot de N.S.B.. en zich onder deze om standigheden met een dolk wapende en tijdens een volksoploop op plaats en tijd als bovenbedoeld daarge laten wat de onmiddellijke oorzaak daarvan was en of hij zelf of zijn kameraden op dat óogenblik daad werkelijk ernstig werden bedreigd met dit wapen om zich heen sloeg, daarbii iemand treffend, in zooverre geacht moet worden tot deze daad door overmacht te zijn gedrongen, als hij onder dergelijke omstandigheden aan zijn drang tot zelfbehoud, die hem deed handelen als vorenbedoeld, redelijkerwijs geen weerstand kon. noch behoefde te bieden. Besluit van de secretarissen- generaal der departementen van Binnenlandsche Zaken en van Waterstaat, betreffen de 't wegruimen van sneeuw en bet bestrijden van glad heid op den ctpenbaren weg. Op gronid.van par. 1 dor veror dening nummer 23/1940 en in overeenstemming met de par. 2 ui 3 der verordening ni\ 3 1940 van den rijkscommissaris voor het be zette Nedcrlanclsche gobied wordt bepaald: Artikel 1. De zorg voor het wegruimen van se-euw op den openharen weg, voorzooveel het /^lang van hel verkeer op don weg dat eisuht, berust: met betrekking tot rijkswegen hij de directie van den rijkswater staat; met betrekking tot provinciale wegen bij den commissaris der provincie; en met betrekking tot de ove rige wegen bij den burgemeester. Artikel 2. Onverminderd het bepaalde in het vorige artikel, is de hoofdbe woner of hoofdgebruiker van een binnen de bebouwde kom gelegen gebouw of gronderf verplicht: 1. de sneeuw eiï het ijs. van liet voor of Langs het gebouw of grond erf gelogen gedeelte van het open baar voetpad weg te ruimen en bij gladheid dat weggedeelte met stroefin aken-de stoffen te bestrooi en en bestrooid (e houden: 2) te zorgen, dat. de sneeuw en het ijs bij dit wegruimen van den openbaren weg worden verwijderd, dan wel worden gebracht op den uitersten rand van het openhaar voetpad, zoodanig, dat het verkeer hiervan geen hinder ondervindt en voldoende openingen worden uitgespaard voor het afvloeien van dooiwater en tramrails, tram- en autobushalten, zoomede brandt- en rioolputten vrij blijven. Artikel 3. Indien er meer hoofdbewoners of hoofdgebruïkers van een gebouw of gronderf zijn, rust de in het vorig artikel bedoelde verplichting op een ieder van hen. Artikel 4. 1) Ingeval van uiterste noodzaak kan de burgemeester, wanneer de bijstand der plaatselijke beambten en de hulp van vrijwilligers en an dere beschikbare werkkrachten on genoegzaam zijn, inwoners zijner gemeente tijdelijk tot het doen van persoonlijke diensten ten behoeve van het wegruimen van sneeuw en Jict bestrijden van gladheid op den openbaren weg oproepen. 2) Dc diensten mogen niet wor den gevorderd van a) vrouwen b) personen beneden 16 jaar en bo ven 50 jaar; c) personen, die in het openbaar belang plichten hebben te vervul len, welke hen verhinderen, zich van de dienslen te kwijten; d) personen, die bijkens een genees kundige verklaring niet. in staat zijn de diensten te verrichten. 3) De diensten mogen van de op geroepen personen worden gevor derd gedurende ten hoogste zes uur per etmaal, gedurende ten hoogste drie achtereenvolgende dagen. Neem n AKKERTJE De Nederlandsche Pijnstiller 4) De opgeroepenen zijn verplicht de zakelijke aanwijzingen van de met de leiding van het wegrui men van sneeuw en het bestrijden van gladheid op den openbaron wég belaste personen op te vol gen. Artikel 5. Het is aan anderen dan openbare lichamen verboden: 1) Voor het verwijderen van sneeuw of ijs van den openbaren weg ge bruik te maken van zout of andere bijtende stoffen, tenzij dit geschiedt op of in de onmiddellijke nabijheid van tramrails, wissels, brandkranen of brand- of rioolputten: 2) Sneeuw of ijs op andere open bare plaatsen te storten dan die. welke de burgemeester daartoe heeft aangewezen. Artikel 6. 1) Hij. die handelt in strijd met een bij of krachtens de artikelen 2 en 4 opgelegde verplichting of met het. bepaalde in artikel 5, wordt ge straft met hechtenis van ten hoog ste zes weken of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. 2) De in het vorig lid strafbaar gpstelde feiten zijn overtredingen. 3) Indien een in lid 1 strafbaar gesteld feit wordt begaan door of vanwege een. rechtspersoon, wordt de strafvervolging ingesteld en de straf uitgesproken tegen hem die tot het feit opdracht gaf of die de feitelijke leiding had bij het verbo den doen of nalaten. Artikel 7. Dit besluit, hetwelk wordt aange haald als ..sneeuwruimingsbesluit". treedt, in werking met ingang van den dag. volgende op dien zijner plaatsing in de Nederlandsche Staatscourant. Verwervingsverbod afva'sloffen Inzameling alleen na verkre gen vergunning. 's GRAVENHAGE, 29 Oct. De Staatscourant van 28 October 1942 be vat een wijziging van artikel 6 van de oude materialen- en afvalstoffen- beschikking no. 2/40, waardoor het aan natuurlijke en rechtspersonen, die niet zijn ondernemingen in den zin der beschikking, verboden is niet al- le'en afvalstoffen te koopeh, maar ook afvalstoffen op een andere wijze te verwerven. Het huis aan huis of bij bepaalde adressen inzamelen of opha len van afvalstoffen zonder vergun ning van het Rijksbureau voor Oude Materialen en Afvalstoffen, is dus voortaan verboden, ook indien voor de opgehaalde goederen geen geld wordt gegeven. Van dit verbod kan door den direc teur dispensatie worden verleend. Een algemeene dispensatie is tegelijk met de afkondiging van bovenstaande wij ziging verleend aan verwerkers van afvalstoffen, die op grond van een vergunning van eenig rijksbureau tot verwerking gerechtigd zijn. Aanvragen schoenenboncen bij verhuizing In de nieuwe gemeente van in woning opnieuw aanvragen. 's-GRAVENHAGE, 29 Oct. De secr.-gen. van het dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt, in verband met de distributie van schoe nen, bekend, dat zij, die een aanvrage om een schoenenbon bij een distribu- tiedienst hebben ingediend en aan wie deze schoenenbon nog niet is Uitge reikt en die inmiddels naar een an dere gemeente zijn verhuisd, opnieuw een aanvrage om een schoenenbon bij den distributiedienst van de gemeente, waarin zij zich hebben gevestigd, kun nen indienen, onder mededeeling, dat zij reeds eerder een dergelijke aanvra ge bij den distributiedienst van hun vorige woonplaats hebben ingediend. Deze maatregel geldt niet voor aan vragen om schoenenbonnen voor or- thopaedisch schoeisel en rubberknie- lies) -laarzen. Deze laatste aanvragen zullen door den distributiedienst dei- oorspronkelijke gemeente van den aan vrager worden afgehandeld. U1TKEER1NG ZIEKENGELD BIJ OBSERVATIE WEGENS VLEK- TYPHUS. Dezen zomer adviseerde het be stuur van de Federatie van Bedri.ifs vereenigingen voor ziekengeldver zekering aan de bedrijfsvereenigmg in gevallen, waarin verzekerde ar beiders in observatie genomen wa ren. omdat Duitsche soldaten, die aan vlektyphus leden, bij hen inge kwartierd waren geweest, vrijwillig een uitkeering te verleenen en wel het volle loon. ook over de wacht- dagen. Het Federatiebestuur heeft thans gemeend dit standpunt te FEUILLETON door HANS POSSENDORF 57. Met dat vermoeden deed Percy McKenna mevrouw Alfano echter onrecht, want het bewuste telegram was niet door haar verzonden doch door Eromanga en wel een half uur voor het begin van den voor Edith zoo bealissenden motortocht. Eromanga had bedacht, dat het verd ójnen van mevrouw Alfano uit Hpnolulu opzien zou baren en het bericht daarvan al spoedig tot San Francisco zou doordringen. Wanneer ze echter Livio Alfano op zijn reis van Manilla naar 'Tonolulu wilde op vangen moest er voor worden ge zorgd, dat hij niet, verontrust door berichten o"er Edith's verdwijning, zijn reisplan veranderde. Drie dagen nadat McKenna dit telegram ontvangen had, verschenen inderdaad in de couranten van San Francisco opzienbarende berichten over het verdwijnen van mevrouw Edith. Alfano. Het grootste dagblad bracht zelfs het portret van de ver miste en de tekst daaronder luidde: „De echtgenoote van een reeder hier ter stede spoorloos verdwenen! Mevrouw Editl Alfano, de echt genoote van den reeder Rocco Alfano, mede-eigenaar van de fir ma McKenna Co. (Three An- chors Line), die sedert verschei dene weken /ooi een kuur in Ho- nolulu verbliji hield is sedert en kele dagen spoorloos verdwenen. Eveneens worden een zekere juf frouw Walton en een zekeren heer Foster vermist, die ook in het Moana Strandhotel logeerden. Alle drie personen hebben dien middag van 26 Augustus het hotel verlaten, doch niet gezamenlijk, hoewel ze anders veel samen ge zien werden. Twee menschen, die aan de ha ven bezig waren, beweren, dat ze gezien hebben dat twee dames en een heer dien dag even na vier uur 's middags de haven met een motorbootje verlaten hebben om een pleiziertoehtje te maken. De beschrijving, die deze getuigen van hen geven slaat precies op de drie vermiste personen. D^ motorboot is nooit meer van deze vaart te ruggekeerd, zoodat men, ondanks het kalme weer wel aannemen moet, dat de drie personen en den inboorlingen-bootsman een ongeluk is overkomen. Hoewel een onder zoek op de naburige eilanden tot nu. toe nog geen resultaat heeft opgeleverd, bestaat toch nog .hoop. dat de vermisten ergens op een ander eiland geland zijn. In het. hotel had echter geen der drie per sonen het voornemen te kennen gegeven om een langen tocht te gaan maken, in tegendeel: me vrouw Alfano en de heer Foster hadden voor dien avond een af spraak met andere hotelgasten gemaakt. De politie is druk met het on derzoek bezig." Den volgenden dag kwam een schendblaadje met een lang laster verhaal onder het opschrift; „Een drama uit jaloezie": hotelgasten had den. opgemerkt, dat mr. Foster in het begin juffrouw Walton het hof maakte, doch zich later hoe langer hoe meer voor mevrouw Edith Alfa no scheen te interesseeren. De repor ter had vol fantasie het bericht nog met allerhande pikante bijzonderhe den versierd en verklaarde, dat waarschijnlijk miss Walton uit ja- louzie een aanslag op de beide (ge liefden" gedaan had. Ook in de daarop volgende dagen werd de San Franciscosche uitgaan de wereld dagelijks 'door d'e couran ten op nieuwe praatjes over het ge val Edith Alfano ^vergast. Percy McKenna vond deze mede- deelingen buitengewoon pijnlijk en compromitteerend, temeer, waar niet alleen de firma McKenna en Co. tel kens genoemd werd doch ook werd vermeld, dat Edith Alfano een fami lielid van hem was. En daar hij, naar het telegram te oordeelen, geen oogenblik aan een ongeluk geloofde, was zijn stemming tegenover zijn nicht Edith nu niet bepaald van de vriendelijkste. Hij voelde zich ook verplicht zijn compagnon het schan daal te schrijven. Den 5den Septem ber zond hij een lang telegram aan Alfano, die in Hongkong vertoefde en deelde hem daarin den inhoud van Ediths telegram en het voornaamste uit de courantenartikelen medé. Ten slotte raadde Percey zijn compag non aan de reis naar Manilla zoo mogelijk toch door te zetten, want er moesten daar voor de firma ge wichtige zaken worden afgewikkeld. Alfano schrok natuurlijk erg van dit telegram. Weliswaar geloofde hij geen seconde aan een ongeluk, doch was hij, evenals McKenna overtuigd, dat zijn vrouw een romantisch avontuurtje met dien mr. Foster had, doch daar hij in zijn ijdelheid aan niets grooter waarde hechtte dan aan zijn aanzien en zijn goeden naam in de groote wereld van Frisco was hij ontzettend verbitterd tegen Edith. Hij kon zijn verlangen om aan dit schandaal een eind te ma ken en zijn vrouw ter verantwoor ding te roepen niet weerstaan, gaf aijn verdere reis naar Manilla op en vertrok met de eerste de beste pas sagiersboot regelrecht naar Hono- lulu. Deze verandering van reisplan hield Livio weliswaar voorloopig uit Eromanga's handen doch had verder voor alle betrokkenen de meest vér strekkende gevolgen. De keten van leed en gewelddaden werd daardoor aanzienlijk verlengd. Toen Percy McKenna bericht kreeg, dat Alfano de reis naar Manilla had opgegeven was hij woedend.Hij had gehoopt, dat zijn compagnon in Ma nilla groote verschepingscontracten voor de terugkeerende booten zou afsluiten, waardoor de slechte zaken die de uitgaande schepen gemaakt hadden, weer wat zouden worden goed gemaakt. Nog was hij niet over die teleur stelling heen of een nieuwe slag volgde: Het schip de „California", van de Three Anchors Line, dat op terugreis van Yokohama naar »San Francisco half September Hawaii aan moest doen, liep daar niet bin nen. Ook de hoop, dat het schip mis schien regelrecht naar San Francis co gegaan was, zonder daar bericht van te geven, moest eindelijk worden opgegeven. (Wordt vervolgd). Voor den ALLERLEI OVERTREDINGEN. DE DISTRIBUTIE BETREFFENDE De economische rechter te Alk maar had Woensdag een groot aan tal min of meer kleine zaken af te doen. waarvan we hier een uittrek sel geven. Handel in bonnen. H. Schouten te Alkmaar had 27 melkbonnen ver kocht aan J. W. v. d. Neut. melkslii- ter te Alkmaar. Eerstgenoemde werd veroordeeld tot 75 gulden boete, de melkslijter tot 250 gulden boete. Dezelfde H. Schouten werd verder veroordeeld tot twee weken gevan genisstraf wegens het verhandelen van te.xtielgoederen zonder bonnen of punten. Dezelfde straf kreeg F. J. Ouwens t.e Haarlem, die in St. Pancras een tasch met textielgoederen te ver handelen had. Drie weken luidde het vonnis te gen J. B. Worm te Bergen, die tex tielgoederen geruild had tegen tar we, terwijl de leverancier der tar we er met 150 gulden boete afkwam De veiling is er ook nog! Eeni- ge tuinders kwamen op de mat om dat zij een deel van hun producten buiten de veiling om verkocht had den. Hoewel in deze gevallen nog geldboetes werden gegeven, merkte de officier op en de economische rechter was het geheel met hem eens dat voortaan slechts vrij heidsstraffen zullen worden gevor derd voor dergelijke delicten, om dat juist door het buiten de veiling om verhandelen van tuinbouwpro ducten de groentedistributie ernstig wordt benadeeld en dat het waar schijnlijk aan deze handelingen van tuinders heeft gelegen, dat we dit voorjaar tijdelijk zonder groenten zaten. J. J. Bot. tuinder te Ursem had kool verkocht buiten de veiling om en een extra winst gemaakt. Eisch en vonnis 250 gulden. C. Kroon, tuinder te St. Maarten, had een partij kool verkocht, maar geen extra hoo.gen prijs berekend. Eisch 150 gulden, vonnis 200 gulden Handeltje in boterbonnen. Ca- tharina Bleeker te N. Niedorp heeft verschillende malen boterbons ver kocht a f 1.50 per stuk. Ze deed het niet uit armoede, maar had de bon nen over. vermoedelijk, omdat er thuis gekarnd wordt200 gulden boete. De koopster was Aaltje Zeeman uit hetzelfde dorp. Zij verkocht een deel der bonnen weer met een gul den winst per stuk200 gulden boete. De koopster van deze laatste bon nen was Grietje Meisner aldaar, die thans 75 gulden zal moeten betalen. Dure benzine. Tenslotte een paar regels over dure benzine. Juf frouw T. Schoorl, garagehoudster te Schagerbrug. had uit haar benzine pomp eenige duizenden liters ben zine verkocht zonder daarvoor bon nen in ontvangst te nemen. Het grapje kostte haar vandaag 750 gul den. moeten innemen ten aanzien van alle gevallen, waarin arbeiders, hoe wel zelf niet door ziekte arbeids ongeschikt. hun werk niet kunnen verrichten, omdat zij in observatie of in quarantaine genomen dan wel bacillendrager zijn. Getracht zal worden deze uitkeeringen te doen dragen door het prophyïaxefonds. RADIOPROGRAMMA ZATERDAG. HILVERSUM I. 415.5 M. 7,15 Wiener Sanger- knaben (gr.pl.). 7.30 BNO; Nieuwsber. 7.40 Marsch en Lied (gr.pl.). 8.30 BNO: Nieuws ber. 8,40 Het einde van het begin, lezing. 8.50 Orkestconcert (gr.pl.). 9.— Ital. zangers, afgew. door orkest (gr.pl.). 9,30 Spiegel van den dag (opni- 9.40 Ital. zangers, afgew. door orkest (gr.pl.). 10.00 Solisten (gr.pl.). 10.30 Je zou er over heen lezen. 10.45 Orkest Rent meester. 11.30 Viool met pianobegel. 12.00 Almanak. 12.05 Een strijkorkest. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.00 Amusementsor kest en soliste. 13.45 Reeks Arbeidsdienst: „De dienstbode". 14.— Strijkorkest (gr.pl.). 14.30 Europ, tildschrlftensohouw. 15— Bonte middag, 16.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 17 Koorzang (gr.pl. en opn.). 17.30 Luister- flits „Afbetaling". 18,— Gregor Serban en zijn Roemeensch orkest en pianospel. 18.40 Gr. pl. 19.— Als ik 't voor 't zeggen had. 19.15 Piano en viool (gr.pl.) 19.30 BNO: Nieuws ber. 19.40 ENO: De wereldmeenlng uit den aelher geplukt. 19.50 Zooals het klokje thuis tikt, tikt het., voordien in den klokken- winkel20.15 Omroep-Symphonie Orkest (opn.). 20.58 ottRerd. Phllharmonisch Orkest (opn,). 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.— Luchtige avondklanken (gr.pl.). 23.-24.— Operette- progr. (gr.pl.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnastiek. 7.50 Berlijnsch Staatsopera Orkest (gr.pl,). 8. Brandende kwesties (opn.). 8.15 Klassieke gr. p.l 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.40 Gitaar- en fluitspel (gr.pl.). 9.Musette orkesten epglen (gr.pl.). 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.30 Musette orkesten spelen (gr.pl,). 10.Godsd. uitz. 10.30 Improvisatie concert door Ned. organis ten (opn.). 11.Voor de jeugd. 11.20 Matro- zenkoor (gr.pl.). 12.30 Progr. overz. 12.35 Pi- anosoli gr.pl.). 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 13.Bloembollencultuur. 13.15 Concert gebouworkest. 14.Hoe groeide de Hervor ming? klankbeeldenreeks. 14.45 Concertge- bouworkest en soliste. 15.30 Voor de Jeugd. 16,— Otto Hendriks' en z(jn orkest en soliste. 16.45 BNO: Nieuws- en zakelijke ber. 17. Voor de binnenschippers. 17,15 Marschmuziek (gr.pl.). 17.30 Met schaar en ellemaat, repor tage. 17.45 Orgelspel. 18.De NSB antwoordt. 18.15 Orgelspel. 18.30 BNO: Nieuwsber. 18.40 Spiegel van den dag. 18.50 BNO: Gron. praatje. 19.Groeten aan Nederlandsche zeelleden. 19,30 Als het weerhulsinannetje uit huizig wordt: Cabaret-revue. 20.15 Van de eene melodie in de andere (gr.pl,). 21,45 BNO: Nieuwsber. 22.BNO: Mil. overz. 22.10 Avondwijding. 22.2024.Zie Hilversum I. Vanaf 20,15 alleen voor de Radio-Cen trales, die over een lijnverbinding niet de Stu dio beschikken. Hoofdredacteur A. R Jonker Plaatsverv van den hoofdred,, ftuilenl eD stadsnieuws Den Hel ler A C van Kampen Binnen- and alg report en streeknieuws Eriks Haagsch redacteur P 0 H M Verberne. Den Haag. Verantwoordelijk voor de adver tenties, Sohager editie G Schoorl, Schagen. Verantwoordelijk voor de advertenties. Heldersche editie J. Visser. Den Helder.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2