otu Theater ROYAL „J O H A N" OORLOGSSCHADE 0 Stad Kalinin aangevallen Klomp sokken Sport in weinig woorden Helder kraakt Terrasvogefs SCHAGEN 14 NOVEMBER, DE DAG DER POLITIE. Zooals we Zaterdag jl. berichtten, lal de komende Zaterdag geheel ge wijd zijn aan de politie. Het zal zijn „de dag der politie", en deze even noodige, als door het publiek vaak miskende organisatie zal de burgers doen zien hoe ze vóór alles is een dienaar des volks. Ook de Schager politie zal ni%t achterblijven, zij het ook, dat in ver band met het betrekkelijk gering aantal agenten de medewerking hier slechts van geringen omvang zal kunnen zijn. Zoo zal de activiteit van ons korps zich beperken tot een rond gaan met de collectebus voor Win terhulp. Een en ander in de ver wachting, dat de ingezetenen deze geste ten bate van de noodlijden den zullen weten te waardeeren door een ruim offer. INSTALLATIE JEUGDSTORM. Zaterdagmiddag vond op het To renplein de plechtige installatie plaats van de streken Texel, Nieu- wediep, Schagen, West-Friesland, en Alkmaar van dén Nationalen Jeugdstorm. De installatie werd verricht door den heer Kiers, gewestelijk leider van den Nationalen Jeugdstorm. Het is vandaag, aldus de heer Kiers, een belangrijke dag voor jullie. Er wprdt op jullie jonge schouders de zware last gelegd om alles te geven voor het vaderland. Daarna vond de eedsaflegging plaats en met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus werd de plechtigheid besloten. Alkmaar HELDENHERDENKING. De aangekondigde heldenherden- ding vanwege het Stützpunkt Alk maar der N.S.D.A.P. trok Zondag- Sorgen een goedgevulde zaal van et Wapen van Heemskerk. Het podium was met bloemen en vlaggedoek, waartusschen het borst beeld van den Führer en verschil lende adelaars prijkten, smaakvol .versierd. Na een welkomstwoord van den vertegenwoordiger van den Stütz- punktleiter, den heer Fuhrt, zong een koor van leden van den Bund Deutscher Madel en van de Hit- lerjugend een lied ter opening „Ein Junges Volk steht auf." Het Dnltsche volk strijdt voor zijn eeuwig leven. Hierop nam Amtsleiter Kuhlmann het woord. Hij ving aan met te zeggen, dat 9 Nov. herinnert, aan een gevallen en in diepe duister nis levend Duitschland, maar ook aan het opstaan van jonge krach ten, bereid, om alles te doen om hun land weer op te heffen.. Zij, die uit den vorigen oorlog terug kwamen, waren doordrongen van het besef, dat groote eenheid onder het Duitsche volk noodzakelijk was om een ommekeer te brengen in het noodlot, dat het vaderland had getroffen. En aan dien omme keer geloofden zij stellig. Tegelijk met dit besef voelde men erkenning voor wat vorige genera ties ten dienste van het geheel had den gedaan èn die ons nalieten het streven naar eenheid en den plicht onz'è taak op te nemen in het be lang van onze kinderen en kinds kinderen. Van ons zal het afhan gen of die eenheid werkelijkheid wórdt én het zal zoo worden, als wij nimmer vergeten, dat een volk een eeuwig leven heeft, als het ge dragen wordt door een verlangen naar leven en als het bereid is daar voor te offeren zelfs het eigen le- .ven. 1 Dat hebben ook gedaan zij allen, die rondom ons in den strijd zijn gevallen en daarom zullen zij eeu wig blijven voortleven in de groote gemeenschap, (tye ons volk is. Als nat.-socialisten hebben wij geleerd in het volk te leven, omdat zijn lot ons lot is. En daarom zullen de Erigelschen en Amerikanen, die hopen op' eeri ineenstorting van on ze Duitsche eenheid, bedrogen wor den in hun verwachting. Door den arbeid is na 1933 het Duitsche volk opgekomen en ar beid zal het ook zijn, die voeren zal naar het grootsche Germaansche Rijk waar slechts één groote we reldbeschouwing zal heerschen. Zo is de taak, waarvoor ons volk ls gesteld, een grootsche en op dezen dag hebben wij er behoefte aan om ben te gedenken, die vie-. len in den strijd voor een groot, eendrachtig Duitschland.'"Wij ook willen ons niet onttrekken aan dien strijd en wij zullen steeds weer de opengevallen plaatsen vullen en den ons door het lot voorgeschre ven weg volgen. Spr. bracht hierna den gevallen helden den Duitschen groet, daarin nagevolgd door alle aanwezigen, waarbij op den vleugel het beken de „Ik had een wapenbroeder" werd gespeeld. Daarna noemde hij de namen van hen die vielen voor het nat.-socialisme, tevens herin nerende aan de gevallen twee mil- lioen mannen in den vorigen we reldoorlog en aan de gesneuvelden in den tegenwoordigen oorlog. Na de rede, die onder diepe stilte en groote aandacht werd gevolgd, bracht de heer Fuhrt nog een groet aan den Führer als eerste en groot ste strijder voor Duitschland tegen marxisme en bolsjewisme. De aan wezigen sloten zich hierbij aan met een driewerf „Sieg Heil" en zongen het Deutschlandlied en het Horst Wessellied, waarmee de bijeen komst werd besloten. De mannen van het Vrijwilligers Legioen Nederland, die aan het Oostelijk front staan, zullen met de Kerstdagen wederom verrast wor den met een pakket, bevattende ve lerlei artikelen, welke zij best kun nen gebruiken. De commandant van het Vrijwilligers-Legioen Ne derland, luit- gen. Seyffardt, toonde dezer dagen zijn belangstelling voor het gereed maken, der Kerstpakket ten. .Polygoon-Hof-Pax Holland m LANGED1JK DIRK NAP EXPOSEERT. In een der etalages van het Lan- gedijker Warenhuis te Noordschar- woude zijn een aantal schilderijen tentoongesteld van Dirk Nap, een oud-plaatsgenoot, die reeds op meerdere exposities de 'aandacht heeft getrokken door de kwalitei ten van zijn werk. Ook deze kleine expositie, een achttal stillevens omvattende, toont dat Nap zijn onderwerpen met lief de en toewijding aan het doek toe vertrouwt. Het is geen kunst van het slag, dat men niet weet, of men het schilderij op den kop houdt of dat men het toevallig goed heeft. Neen, echt natuurlijk zijri deze schilderijen, zoodat er ook voor den leek een bekoring van uitgaat. En zijn doeken van verschillende afmetingen, met bloemen- en vruch ten-stillevens. „Tomaten in tinnen schaal" is hiervan zeer zeker het mooiste. Ook de donkere flesch met fruit en de tinnen kan met fruit zijn fraaie stukken, evenals het groote doek met maiskolven. De bloeijienstillevens Zonnebloemen, Sneeuwballen met blauw kleed en Magnolia's en het bijzonder fijne stuk Nap met eieren, maken het geheel tot een tentoonstelling, wel ke er zijn mag. De LaQgedijkers zullen het ongetwijfeld zeer op prijs stellen, op deze wijze kennis te maken met het werk van iemand die tenslotte, al woont hij niet meer aan den Langedijk en heeft hij elders naam gemaakt als tee- kenleeraar en schilder, toch uit hun midden is voortgekomen. (Kuiper). WIERINGEN INBREKER BEKENDE. Zekere J. J. R., die in arrest is gesteld op vermoeden, dat hij vori ge week Dinsdag heeft ingebroken in restaurant Koster alhier, heeft thans een bCTtentenis afgelegd. Eveneens bekende hij een rijwiel te hebben gestolen van den heer P. Koster, dat op zijn aanwijzing ook inderdaad uit het Balgzand- kanaai is opgevisch. De wielen en banden waren er echter afgehaald, doch deze zijn ook door de ma rechaussee opgespoord. R. is Za terdag op transport gesteld naar Alkmaar. DE V.CJ.B. Nu het 2 jaar gfeleden was, dat er eep herleving plaats vond van de jeugdvereeniging V.C.J.B., het geen hoofdzakelijk het gevolg wa'. van vermeerdering van het aantal leden en van het verplaatsen yaji de vergaderingen van Oosterland naar Hippolytushoef, werd dit Vrij dagavond op een gezellige en eenigs zins feestelijke wijze herdacht. De voorzitter, P. Gorter, hield een ope ningsrede, waarna tal van inslaan de voordrachten werden gehouden en er werd getractberd en prettig geconsumeerd. Aanwezig waren een 16-tal leden en het is te verwachten dat de 14-daagsche bijeenkomsten met dezelfde animo zullen worden voortgezet. HARENKARSPEL SCHAAKCLUB „Dr. MAXEUWE". Tuitjenhorn De uitslagen van de vijfde ronde voor de wintercom petitie luiden als volgt: Groep A: A. DuijvesC. Gutker X—X; W. Wester—A. Hof 0—1; Ch. ImmensC. Broersen XX. Groep B: C. Bo(mmer Pz.W. Duijves 1—0; D. HoogeboomD. Tol 10; J. StoopH. Bommer 10. SCHAAKCLUB „DIRKSHORN". Dirkshorn De uitslagen van de voor de wintercompetitie ge speelde partijen luiden als volgt: Wit Zwart W. BakkumL. Meinema 01 P. VerstratenR-. Meinema 10 Jan Bakkum—Jb. Bakkum afgebr. P. HoeveR. Kant 10 Jan Komen—C. de Maijer 10 Jan Levendig— W. Bakkum 10 POLITIE. Verloren: een rijwielgereedschap- taschje gaande van Kal verdijk naar Dirkshorn. Inlichtingen bij de gemeentepolite. Het weermachtbericht HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 8 November (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het Westen van den KaÉjtasus en in den sector van den Terek werden verscheidene tegenaanval len onder bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen en gereed staande troepen door artillerievuur en luchtaanvallen uiteengeslagen. Ten Noordoosten van Mosdok wer den aanvallende vijandelijke strijd krachten in een tegenaanval met aanzienlijke verliezen op haar punt van uitgang teruggeworpen en tal rijke gevangenen gemaakt. Aan het Donfront sloegen Duit schei en verbonden troepen in sa menwerking met Duitsche slag- vliegers en Roemeensche gevechts vliegtuigen verscheidene aanvallen van den vijand af. In den centralen en Noordelijken sector van het Oostelijk front geen krijgsoperaties van beteekenis. Ge concentreerde luchtaanvallen van sterke formaties gevechtsvliegtui gen op spoorwegdoelen in het ge bied rondom Ostasjkof leidden tot de vernietiging van verscheidene transporttreinen en ravitaillee- ringsopslagplaatsen van den vij and. Bij aanvallen op wegen wer dén bolsjewistische colonnes uit eengedreven en enkele door troe pen bezette plaatsen verwoest. Des nachts zijn de stad Kalinin en het station aangevallen. Artillerie van het leger bestookte voor den oor log belangrijke doelen in Kroon stad. Verscheidene branden werden waargenomen. Op het Ladogameer heeft de luchtmacht een motor vrachtschip en twee vrachtbooten tot zinken gebracht. Drie vaartui gen werden beschadigd. In den sector Mersa Matroe heeft de vijand met superieure gepant serde strijdkrachten. z*jn aanvallen voortgezet. De Duitsche en Italiaan sche luchtmacht steunde de ge vechten op dén grond en deed aam- vallen op vijandelijke strijdkrach ten en aanvoerwegen. Bij aanvallen van de Britsche luchtmacht op het bezette gebied in het Westen en bij vluchten naar het Noordwesten van Duitschland verloor de vijand vier vliegtuigen. Naamgeving pasgeboren kinderen De secr.-gen. van het dep. van Just. heeft aan de ambtenaren fan den burgerlijken stand een circulai re doen toekomen, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: In den laatsten tijd is het voorge komen, dat de naamgeving van pas geborenen door de ouders in dezen zin wórdt misbruikt, dat daarin door een opeenhoopirig van aan het jong ste verleden herinnerende persoons namen een politieke gezindheid tot- uitdrukking wordt gebracht. Het ie duidelijk, dat een zoodanige naam geving niet alleen als een onge- wenschte demonstratie moet wor den beschouwd, welke de Duitschfe overheid tot het nemen van maat regelen tegen de demonstranten aanleiding zou kunen geven, doch tevens slechts kan plaats vinden met medewerking van.de ambtena ren van den burgerlijken stand, die als- gevolg daarvan een zekere me de-verantwoordelijkheid op zich la den. Om deze reden acht ik het nood zakelijk, u op te dragen.de belang hebbenden in voorkomende geval len op hét bovenstaande te wijzen. Wanneer de ambtenaar er niet in mocht slagen, den aangever van zijn voornemen om een aantal der gelijke namen aan een pasgebore ne te geven, af te brengen, dan dient een geboorte-akte te worden verleden, waarin alleen de eerste der gekozen voornamen wordt ver meld. Ook andere namen, waaruit een openlijke uitdaging van de Duitsche overheid blijkt, zooals Franklin. Winston e.d. zijn niet toelaatbaar. In een zoodanig geval zal een ak te worden opgemaakt, welke alleen bevat jietzij, indicti onder de geko zen voornamen een of meer moc'n ten voorkomen, waartegen geen be zwaar kan worden gemaakt, deze namen hetzij al naar het geslacht van den geborene, den eersten naam des vaders of dien der moeder. LUCHTALARM TE BERN In den nacht van Zaterdag op Zondag werd te Bern tweemaal luchtalarm gegeven. W1ERINGERWAARD. KERKCONCERT. Voor de muziekliéfhebbers zat 't zeker aangenaam zijn J.e verne men, dat een kerkconcert zal worden gegeven met medewerking van de dames M. Kliffen, sopraan en M. Stroo orgel. Beide damer hebben we onlangs ook voor de radio Kunnen beluisteren. HERKOZEN. Door de notabelen der Ned. Herv gemeente werd de heer P. Visser Az. met algemeene stemmen her kozen als president-kerkvoogd. ye" tramkoetsier wist het well 't Was voorwaar geen grandioos pleizier dagelijks in kou en regen op den'paarde- tram-bok te zitten schudden. Maar de koetsier kon er tegen, dank zij een dagelijksch bord krachtige soep. De tramkoetsier heet nu bestuurder en staat buiten kou en regen en heer lijk besc-hut. Maar desondanks vraagt dit beroep den heelen mensch. En daarom vèrschaft zijn vrouw hem eiken dag geurige krachtige soep, nu Oki geheeten. Ja, ja, de tramkoet sier wist het en de bestuurder weet het wel! WOENSDAG 18 NOVEMBER, haf acht: Een buitengewone tooneelvoorstelling door het RUIJS-ENSEMBLE met het 6ucces blijspel (Uw onderdanige dienaar) door Theo Lingen, met COR RUIJS in den titel rol. Entréeprijzen: Balcon of le Rang f2.35, 2e Rang f 1.85, 3e Rang f 1.30. Plaatsbespreking dag. a. h. Nd.-Holl. Koffiehuis Tel. 300. Wegens ziekte is ondergeteekende verhinderd zijn klanten in de buitenwijken te bedienen J. BLOM SCHAGEN voor een ouderwetsch bord soep SOEPPASTA AROMA JUS-PASTA TE VERWEZENLIJKEN! Vroeaer keek U uit het room van Uw huurhuis en be nijdde Uw buurman met zijn eigen huis. Nu kunt ook U in een eigen huis wonen, zonder dat U ligaend geld bezit.' Vroag inlichtingen over het Rohyp-systeem! N.V. BOUWKAS ROHYP SINGEL 202-208 - AMSTERDAM lederen dag staan U en Uw bezittingen aan ge varen bloot. Verzekert U tegen de materieels schade door oorlogshajnelingen! Ook een Persoonlijke Molest Ongevallen Verze kering is thans zeer aan te bevelen. Alle verzekeringen? brengen wij onder bij solide maatschappijen. Vraagt geheel vrijblijvend inlichtingen bij VERZEKERIf GSKANT00R B. Zon DOE HET VANDAAG NOG! MOLËNVAART 44. Tel. 365 (K 2233) ANNA PAULOWNA. een groote. plette kiezelsteen van een mooie kleur en teekenlng tegt een Idelnere. Om die kleine wordt de ichildpad geboetseerd Op de groote iteen meke men 'n kleine bloemvertiering. Goudsche Chen^sche Fabriek MUROPLAST VOOR DE TOKO Laanweg OUDKARSPEL Aangeboden 3 Koeien om de melk. Te bevragen bij Jb.- Vriesman. Nood dorp, Callantsoog. Ter overname gevraagd een zich in goeden staat bevindend MOTORPAK. (lengte v. d. persoon onge veer 1.72), Brieven met' prijsopgave onder lett. C2 aan Bur. van dit blad. Laatste Telexbericht DE BRITSCH-AMERIKAANSCHE BEVELVOERING. De Britsche berichtendienst ver spreidt een bericht van een „oor logscorrespondent in het hoofd kwartier in Noord-Afrika", volgens hetwelk de Britsche en Amerikaan- sche zeestrijdkrachten onder opper bevel staan van Sir Andrew Cun- ningham. DISTRIBUTIE VAN GORTPAP. Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 28 November a.s. kan men gortpap uitsluitend betrekken op den voort gort e.d. aangewezen bon „algemeen 421". Tegen inlevering van bon „alge meen 422", aangewezen voor ge mend meel, kan men derhalve geen gortpap verkrijgen. Aangezien bon „algem'een 421" recht heeft op het koopen van 125 gram gort e.d. kan men tegen in levering van genoemden bon, teza men met de noodige taptemelk- bonnen in plaats van vier liter, slechts twee liter gortpap koopen. S.S. „ZAANDAM" GETORPEDEERD BERLIJN, 7 Nov. Onder de 26 vijandelijke koopvaardijschepen omtrent welker vernietiging gemeld is in een extrabericht van 5 Novem ber jl., bevonden zich, naar het ap- perbe,vel van de weermacht ter aa-i vulling nog meedeelt, talrijke kost bare groote schepen van het nieuw ste bouwtype. Een der in de wa<e- ren van de Oostkust der V.S. tot zinken gebrachte schepen was het s.s. „Zaandam" groot 10.909 brt., dat pas in 1939 in gebruik was genomen De .Zaandam", oorspronkelijk ei gendom van de Holland-Amerika- Lijn, was bij het uitbreken van den oorlog door de Amerïkaansche re geering in beslag genomen. Het be zat een laadcapaciteit. van 9000 brt en kon buiten de vracht nog hon derd passagiers vervoeren. ENGELSCHE VLIEGERS BOVEN VICHY. VICHY, 7 Nov. (D.N.B.) In den afgeloopen nacht zijn Engleschp vliegtuigen-over Vichy en omge ving gevlogen. De eerste toestellen verschenen tegen middernacht en vervolgden hun reis in de richting van het Rhonedal. Niéuwe golven volgden later. De afweer op den grond opende een hevig vuur. Tegen half 4 keerden de eerste toestellen terug en werden opnieuw bescho ten. Het voetbalprogramma stond giste ren geheel in het teeken van den technischen dag. In Groningen werd de wedstrijd Noord-West gespeeld, welke door West werd gewonnen. Oost en Zuid speelden gelijk (2—2). Voor de competitie werden slechts weinig wedstrijden gespeeld. Wij zullen ons volledig overzicht en diverse verslagen eerst morgen publi- ceeren. Een 7 0 overwioning In ,een door Helder heel goed ge speelden wedstrijd hebben de Hel- derschen doen* een 70 overwin ning zich een stuk omhoog ge bracht. De overwinning is geen moment in gevaar geweest. Ter rasvogels speelde niet kwaad, maar h.et aardige veldspel kon geen resultaat hebben, daar het allemaal veel te peuterig ging en er maar weinig schotvaardigheid in de voorhoede zat. De beste spe ler was de rechtsbinnen, terwijl de keeper slechts weinig presteerde. De wedstrijd. Helder zette al direct een aan val in en het was in die periode opvallend hoe hard er door diver se spelers gewerkt werd. Een Rot tier die overals was, een Hhnpers die weer goochelde als 'in zijn goe de dagen en een Kiesewetter die steeds maar weer present was voor doel, op een moment dat zijn kop- werk noodig kon zijn. Nadat Gast de eerste corner heeft geforceerd, die echter niets opleverde, krijgt de rechtsbinnen der gasten een opgelegde kans, die Kiesewetter hem maar ternauwer nood weet te ontnemen. Door goed doorzetten van de Leur, dook Rot tier toen no. één in de touwen (1-0). a Het is in deze volgende periode opvallend hoe aardig combinee- renjl de Haarlemmers er soms tus- schen uit gaan, maar voor doel wilde het niet vlotten en speelde pech hun* parten. Zoo had een vliegend" schot tegen de lat van den linksbuiten'beter lot verdiend. Dij Helder ging het beter. Kiese wetter deed een kopbal uit een corner van Rottier netjes in doel verdwijnen (2—0). Het derde doel punt komt op naam van den kee per, hoewel Gast den grondslag er voor legde en Rottier het laatste stootje gaf (30). Met dezen stand kwam de rust. In. de tweede helft kregen we een geweldig offensief van Terrasvogels. Het werd even een kleine belegering van de Hel- dersche veste, maar Kenter en zijn secondanten hielden het doel schoon, waarna het spel weer ver plaatst werd. Krab die nog niet veel gepresteerd had wist einde lijk een goede voorzet te plaat sen en Gast zorgde voor 4—0. Nog éénmaal kreeg Terrasvogels een kans, maar hun midvoor schóót alleen voor Kenter, hopeloos naast. In de 33e minuut volgde het mooiste doelpunt van dien middag. Krab plaatste op schothoogte mooi voor doel en zonder zich te beden ken plaatste Gast no. 5 langs den keeper. De volgende twee doelpun ten waren voor de Leur, zoodat de stand dus 70 was, toen de uitstekend leidende scheidsrechter het einde aankondigde. W ieringerwaard neemt revaache BKC. op eigen terrein gesla gen. Dg roodbroeken hebben op verdiende wijze revanche genomen voor de des tijds thuis geleden 4—2 nederlaag. Toch heeft het er nog geducht om ge spannen en als De Schipper niet de aan BKC toegekende penalty had ge mist, zou de strijd gelijk zijn geëin digd. Hoe stond overigens de wedstrijd ten achter bij de hoogtepuntjes op voetbalgebied die we mochten mede maken toen beide' clubs een vooraan staande rol speelden! Voor de rust was Ket vertoonde spel het aanzien nauwelijks waard en na rust is het slechts de spanning om den uitslag ge weest die boeide. Ook W.Waard hoewel in het veld sterker maakte geen verheven in druk, al dient opgemerkt dat de om standigheden erg in het nadeel van de spelers waren. De roodbroeken zaten echter fel op den bal en dat zij hier mee resultaat hebben bereikt, bewijst wel hun hooge competitiestand. Hun ploegverband is dan ook een stuk be ter dan dat van het huidige BKC-elf- tal. BKC probeerde nu weer een an dere voorhoede. Jac. v. Wees was te ruggekeerd als linksbuiten, maar is niet half zoo gevaarlijk als weleer. Midvoor Van Loon gaf nog geen lei ding, doch zijn doelpunt was weer zoodanig, dat men steeds een nieuwe 'proef met hefn waagt.. Keeper Dirks, die Prins verving, was prima Was de ruststand 0-0 en duurde het tot 13 min. er na«voor W. Waard haar overwicht in een. doelpunt uitdrukte - Totté kogelde uit een corner keihard in óp on gedacht snelle wijze maakte BKC gelijk. Van den aftrap af ging de bal naar vorpn, hij kwam bij van Loon terecht, die met een voor Deckérs onbereikbaar schot doel trof (1-1) Er kwam hierdoor ge ducht vuur in den strijd, maar W.W. nam weer stevig het heft in han den en nadat keeper Dirks op fraaie wijze, pen kogel van Oostindiër corner had gewerkt, werkte Bakker deze door K. Schenk goedgenomen hoekschop over de lijn (2-1) Weer scheen BKC gelijk te maken, maar De Schipper schoot een toegekende penalty bijna recht in Dukers han den. Nog een paar serieuze W. kan sen en een afgekeurd W. doelpunt luidden den strijd uit.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 3