NOORD-HOLLAND Benghazi volgens plan ontruimd -Laval spreekt tot het Fransche vólk Verduister DE SPAANSCHE WEERMACHT Geen expresse- Denkt om Uw gas- en DAGBLAD VOOR „Thijs Wijs" 1 Uit#?.N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Adminiatratieboieanx: SCHAGEN: Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen. - DEN HELDER: Kaningstr 78. Tel. 2345 (2 lijnen). - ALKMAAR: Voordam 9. Tel. 3330 SCHAGER EDITIE Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Gewone advertenties 11 ct. p. m.m. Bij contract, binneri' een i^ar te ge bruiken. belangrijke korting. Prij zen worden op aanvraag verstrekt 87ste Jaargang. No. 11959 Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar ZATERDAG 21 NOVEMBER 1942 .Ik geloof onwrikbaar in Duitschlands overwinning" Over Algiers zal Fransche vlag weer waaien In eeh Vrijdagavond gehouden radiotoespraak heeft de leider van tic regeering, Laval, ver klaard, dat Roosevelt door zijn aanval op Fransch Noord-Afrit .de "betrekkingen tusschen de Ver. Staten en Frankrijk op onherstel bare wijze verbroken heeft. Laval maakte vervolgens de*" verklarin gen bekend, die hij op 27 April van dit jaar heeft afgelegd jegens den Amerikaanschen amlbas£hdeur Leahy te Vichy, w aarin hij be toogde, dat Frankrijk uit zich zelf nooit iets zou ondernemen, noch in woorden, noch in handelingen, wat de Ver. Staten als incorrect of „onelegant" zouden kunnen uit leggen. Hij lyjeft aan admiraal Leahy vez-klaard, dat. hij een ab soluut. goede verstandhouding met Duitschland wenscht, daar zulks de eenige basis is voor een vrede in Europa en wel des te meer, sinds het bolsjewistische gevaar in vollen omvang duidelijk geworden is. Onwrikbaar geloof ik in de overwinning van Duitschland, zoo verklaarde Laval, doch ik zou de politiek van goede ver standhouding met Duitschland ook voeren, indien Duitschland overwonnen zou zijn. Frankrijk heeft zijn woord gehouden, de Ver. Staten daarentegen heb-x ben hun houding tegenover Frankrijk veranderd en iets misdreven, dat niet weer te herstellen is. Voorts verklaarde Laval. dat de regeering geen hinderpalen in den •weg zou leggen aan een* legioen vrijwilligers ter verdediging van het imperium. Wij willen niet, aldus de premier, dat het „ontzet tende gevaar van het bolsjewisme" achter de Engelsch-Anierikaansche mogendheden zich op Europa stort en zijn oude beschaving ver nietigt. Dank zij Roosevelt, zijn alle Èusopeesche staten in eenzelf de lotsbestemming vereenigd. Aan het andere eind der wereld heeft Japan den Engelschen e;. Amerikanen hun koloniën afgeno men. Daarom probeeren zij nu compensatie te vinden in de Fran sche koloniën. Ik doe een beroep op de Franschen, zich niet door de radio en de propaganda van clen vijand van den wijs te 'laten bren gen. Het zijn altijd emigranten, die voor de vijandelijke radio spreken. Laval wees erop, dat een neder laag van Duitschland het commu- nis me zou brengen over heel Euro pa. Ik ben voor een vrij bewind, zoo vervolgde de premier, maar nooit zal ik toelaten, dat de demo cratie, die frankrijk vroeger bezat, opnieuw aan het roer komt. De dag zal komen, waarop over Algiers weer de Fransche vlag zal wappe ren. Frankrijk zal zijn rechten weer weten te verzamelen. Voorts herinnerde Laval aan de houding der Ver. Staten inzake Madagascar, de Antillen en Alexandrië. EJij zcide, dat Roose velt door een. methodische voor bereiding de verdedigingsmiddelen van Frankrijk in Noord-Afrika geblokkeerd en verzwakt heeft. Sinds hun aankomst in Noord- Afrika hebben de Amerikaansche autoriteiten aangetoorfd, welk lot Frankrijk morgen ten deel zou vallen, indien Roosevelt de over winning behaalde. Frankrijk zou zich dan moeten bukken voor de heerschappij van communisten en joden. Voorts deelde Laval nog fnede, dat thans van alle kanten vrijwil ligers zich aanmelden, dife naar Afrika willen oversteken om de Fransche bezittingen tegen de En gelschen en Amerikanen te be schermen. Aan het slot van zijn toe spraak bevestigde Laval nog eens zijn vast .vertrouwen in de politiek van Montoire verklaarde hij. dat zijn besp.. kingen met den Führer te Montoir# en te Mühchen, als mede de brief van 'den Fühm aan maarschalk Pétain zijn meening versterken en zijn'' hoop verlevendigen. „Er bestaat geen Europa zondert Frankrijk en het Fran sche /ijk", zoo besloot Laval zijn radiotoesspraak. EXTRA BERICHT DUITSCH WEERMACHTSBERICHT In Tunis met succes voorhoeden aangevallen Duftschea motortorpedobootea' voeren in den nacht naar de Engelsche kust. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 20 Nov. (D.N.Bi.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Tijdens plaatselijke gevechts' handelingen in het Westelijk deel van den Kaukasus sloegen Duit- sche troepen vijandelijke strijd krachten in een tegenaanval ge steund door sterke formaties vlie gende artillerie terug naar hun aanvankelijke stellingen. In het gebied van Alagir. en ten Oosten van Mosdok mislukten her» haalde vijandelijke aanvallen door den waakzamen afweer van onze troepen, die twee vrij zwakke ge vechtsgroepen van den tegenstan der vernietigden. In Stalingrad veroverden stoot troepen enkele, huizenblokken. Vij andelijke tegenaanvallen misluk ten. Aan het Donfront zijn Roemeen- sche en Duitsche troepen in hevi ge gevechten gewikkeld, door ster ke vijandelijke pantser- enr infan- terieaanvallen. Duitsche en Italiaansche ver- £enningstroepen hebben in de Cyrenaica eenige vijandelijke gepantserde verkenningsvoer- - tuigen vernietigd. Benghazi werd nadat alle militaire in stallaties waren 'vernield vol- gens plannen r ontruimd. De luchtmacht viel voortdurend - Britsche autocolonpes aan. In het grensgebied tusschen Al giers en Tunis viel vliegende ar tillerie met zichtbaar succes vijan delijke voorhoeden en Gaullistische formaties aan, die onzen opmarsch poogden tegen tehouden. A^otor- torpedobootcn voeren in den nacht van 18 op- 19 November naar de Britsche kust. Zij brachten van sterk beveiligde convooieh vier koopvaardijschepen van tezamen 9000' brt. tot zinken. Aan de Nederlandsche en Noor- sche kust verloor de Britsche lucht macht tijdens aanvallen, die in mUitair opzicht zonder uitwerking bleven, vijf vliegtuigen, waarvan dhe door luchtdoel artillerie der marine. Eén eigen toestel wordt STALINGRAD GENEVE, 20 Nov. (D.N.B.) Uit Londen wordt gemeld: „I-Iet gevaar voor Stalingrad wordt van dag tot dag acuter", zoo meldt de Moskousche correspondent van de Daily Herald. De kleine afdeelin- gen, waarmede de Duitschers v in Stalingrhd steeds verder oprukken zijn in hun gevechtskracht niet te onderschatten. Deze nieuwe Duit sche methode, om den resteeren- dén tegenstand in Stalingrad zelf te breken, heeft veel meer voor dan men wellicht aanneemt. Voor de Sowjets wordt de toestand nog bemoeilijkt door de omstandigheid, d&[ drijfijs op de Wolga de ravi- tailleering van den tegenoverlig- genden oever sterk belemmert. op harmonica-jacht Van een schoorsteenveger, die op regelmatige tijden naar de drankilesch greep en dan op avontuur uitging. AMSTERDAM. 20 Nov. ..Thijs Wijs" noemden de buurtgenooten eeh 48-jarigen schoorsteenveger, die veel'overeenkomst vertoonde met een populaire f iguur uit een kinder verhaal. Die schoorsteenveger was een merkwaardig man. Wanneer hij nuchter was. leefde hij braaf en tot volle tevredenheid van iedereen, maar wannee.r hij de drankflesch had gegrepen, ging alles mis. En hij greep op regelmatige tijden naar de flesch. Dat stond in verband met zijn be roep. Wanneer het herfstseizoen was aangebroken. Had ..Thijs Wijs" vol op werk. Dan veegde hij zich. via de schoorsteenen. een aardig kapi taal bijeen., Maar in de zomermaan den. wanneer niemand aan kachels en vuile schoorsteenen wenscht te denken, ontstond er steeds een ern stig tekort aan kasmiddelen. Dan werd ..Thijs Wijs" min of meer moe deloos. bedronk zich en deed daar na wat hij in normale omstandighe den zelf verfoeide. In Augustus van dit jaar was het weer zoover geweest. De schoor steenveger had geld noodig. Hij dronk zich .moed" in en ging er in een zomèrschen nacht op uit. Een café aan de Jacob van Len- nepkade had zijn belangstelling. Hij ging daar heen, scharrelde naar binnen en stelde een onderzoek in. Met f 25 op zak kwjam hij er uit.. Even later ontmoette de man een vriend, die hij van zijn avontuur op de hoogte stelde. Dat kostte hem f 12.50. want de vriend wilde eer lijk opdeelfen. ..Heb je die mooie harmonica's niet gezien. Thijs?" in formeerde de vriend, zoo langs zijn neus weg. ..Ja", zei Thijs Wijs. ..maar wat moet ik daarmee doen?" ..Ik weet er wel raad mee. als B"i ze haalt", was het antwoord. n toen ging de schoorsteenve ger opnieuw naar het café en 23 Schepen tot zinken gebracht HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH RER, 20 Nov. (D.N.B.) Het opperbe vel van de Weermacht maakt bekend: De Duitsche duikbooten vielen in het Noorden van den Atlantischen Oceaan een convodf aan en brachten er tijdens dagenlange hardnekkige gevechten vijf tien schepen, tezamen 78.000 brt., als mede twee torpedojagers en een corvet vgn tot zinken. Vier schepen werden door torpedotreffers beschadigd. Bovendien brachten de Duitséhe duikbooten bij Noord- en Middel-Ame- rika en ten Oosten van Kaapstad acht schepen met 42.000 brt. tot zinken. Een schip werd getorpedeerd. Aldus 'verloor de vijand behalve de genoemde beveiligingsschepen weder om 23 schepen' met in totaal 120.000 brt. van zijn koopvaardijtonnage. Tij dens de gevechten* met het convooi on derscheidde de duikboot, die onder be vel staat van Kapitan-leutnant Schriei- der zich bijzonder. Tijdens zijn kort oponthoud in Nederland legde Rijksminister dr. Goebbels bij de graven der gevallenen od den Grebbeberg een krans neer. SS Bildberi chter S. Fritz-Stapf-Pax Holland m Wie met zijn stroom niet zuinig is, zit weldra in de duisternis Het D.N.B. meldt nog uit Berlijn' dat Duitsche stormtroepen gisteren vrij uitgebreide huizenblokken te Stalingrad hebben genomen. Ver overd terrein werd gezuiverd. De strijd aan de beneden Wölqa. Naar het D.N.B. verneemt heb ben de Russen hun bataljons der genie in 't gebied vaii/den beneden Wolga versterkt en pogen zij de versterkingen aan den Oostelijken oever van de rivier gereed te krij gen alvorens het stevige ijsdek de Duitschers in staat stelt hun aan vallen naar den overkant van de Wolga over te brengen. haalde er een van de drie kost bare accordeons, die er stonden.. Met zijn nieuwen buit wandel de hij weer naar den vriend. Maar die Was nog niet tevreden. Er waren er immers nog twee. „Thijs Wijs" wilde de rest van de* muziekinstrumenten gerust gaan halen, maar gezien zijn dronkenschap en zijn vermoeid- "heid wenschte hij dat de vriend zou meegaan. Zoo ging „Thijs Wijs" dan voor de derde maal in den naait terug .naar het café. dat nog nooit zoo druk na slui tingstijd was bezocht. De accordeons stonden er nog. maar er stond ook een flesch cognac. Sn Thijs Wijs kon het niet over zijn hart verkrijgen die flesch te laten staan. Zoo gebeurde het dat de flesch cognac door de twee inbre kers werd leeggedronken, waarna zii. zeer onvast ter been. met de harmonica's het café verlieten. De schoonmoeder van den vriend stelde zich gaarne beschikbaar om de in strumenten. te bewaren» De gerech tigheid zegevierde echter. Enkele dagen later reeds liep „Thijs Wijs" tegen de lamp. Gister moest hii zich voor de recht bank te Amsterdam verantwoorden. Hij kon niet anders doen dan be kennen. De officier van justitie eischte een jaar gevangenisstraf tegen hem. De verdediger pleitte clementie en verzocht.de rechtbank rekening te houden met het feit. dat een veroordeeling tot ean jaar tot ge volg zou hebben dat de man zijn seizoenwerk niet zou kunnen ver richten. Tegen de schoonmoeder werd we gens heling acht maanden geëischt. KIND DOOR KOKENDE PAP GEDOOD. Het eenjarig zoontje van den land bouwer J. Hertsenberg te Wezep, viel in een pot met kokende pap, welke de grootmoeder even van het vuur «op den grond had geplaatst. De kleine is aan de gevolgen van de opgeloopen brandwonden overleden. NA UITVOERING VAN DE VOOR GENOMEN OPROEPINGEN ZULLEN ONGEVEER 1.350.000 MAN ON DER DE WA PENEN ZIJN MADRID. 20 Nov. (DNB). Van Spaansche militaire zijde worden over het huidige aantal manschappen en officieren der Spaansche weermacht en over het aantal, dat bereikt zal wor den dooi: het decreet van -16 No vember de volgende mededee- lingen gedaan: Na den burgeroorlog beschikte generaal Franco, dat van alle Span jaarden. die in het roode lager had den gediend, de diensttijd niét in rekening mooht worden gebracht en dat zij hun militairen dienst in het nationale. Spanje moesten inhalen. Op grond van deze beschikking staan thans onder de wapenen: alle in 1921 geboren Spanjaarden, dwz. zoowel degenen, die in het roode le ger. als zij. die in het nationale le- §er militairen dienst verrichf heb- en. Van de lichtingen 1916 tot 1920 zijn op het oogenblik 'slechts dege nen ópgeroepen. dié in de roode zo ne dienst hebben gedaan, terwijl de in den burgeroorlog van het Fran- coleger deel uitmakende Spanjaar den van deze lichtingen op het oogenblik met verlof zijn. Al de ..roode Spanjaarden", die door de geleidelijke veroveringen der Fran cotroepen onder de nationale heer schappij kwamen en minstens zes maanden agn den kant van Franco gestreden hebben, zijn op het oogen blik eveneens met verlof, voor zoo ver zij tot deze lichtingen behooren. Kinderen verkeerden in doodsgevaar Bij een brand te Den Bosch waren twee zeer jonge klndc- deren door het vuur ingeslo. ten. Te 's Hertogenbosch brak' Dinsdag avond brand uit in een benedenwoning aan de Kuipertjeswal, bewoond door de familie L. - Buren, die rook uit de woning zagen komen en kindergeschrei hoorden, snelden onmiddellijk toe. Toen zij in de woning waren binnengedrongen zagen zij, dat een dicht bij de brandende kachel staand kinderledikantje had vlam gevat en in brand stond. Het vuur had zich ook medegedeeld aan een daarnaast geplaatste wieg De bei de kinderen van anderhalf en een half jaar oudde ouders bleken afwezig te zijn waren door het vuur ingesloten en verkeerden in doodsgevaar. De hulp kwam dan ook juist op tijd en de kinderen, die inmiddels reeds door den rook bewusteloos waren geraakt, konden in. veiligheid worden gebracht. Met een aantal brandbluschapparaten van een nabijgelegen fabriek trachtte men het vuur te blusschen, hetgeen echter niet gelukte Eerst toen de brand weer verscheen, kon volledig succes behaald worden. Intusschen was vrijwel de geheele benedenwoning uitgebrand. Van het meubilair, kon door de buren nog het een en ander in veiligheid worden ge bracht. Nederlandsche vrouwen t en meisjes Het SS-El'satzkommand© Neder land deelt ons mede: De mogelijk heid bestaat thans ook voor vrou wen en meisjes van Nederlandsche nationaliteit, in den leeftijd van 17 tot 30 jaar, zich in te zetten als Nachrchtenhelforin (helpsters voor den berichtendienst). Kennis van de Duitsche taal isgewcnscht. Nadere inlichtingen geeft het SS-Ersatzkommando Nederland, Den Haag, Stadhouderslaan 132. De onder de wapenen zijnde lichting 1916 (roode Spanjaarden) moest eigenlijk' afzwaaien, doch dit zal voorloopig niet geschieden. De drie Spaansche weermachtsministers zul len waarschijnlijk van de genoemde viif lichtingen nu ook de nationale Spanjaarden oproepen, zoodat ook die lichtingen volledig onder de wa penen zullen zün. Bovendien is de lichting 1922 binnen het bestek van de nor male wettelijke bepalingen op geroepen. 7uodat na de uitvoe ring van de voorgenomen op roepingen in totaal zeven lich tingen onder de wapenen zullen zijn, met een totaal van onge veer 1.350.000 man. met inbe grip Van het Spaansche Legioen en van de geregelde inboorlin gentroepen. Van de zg. provisoire luitenants, die in den burgeroorlog voor de eerste» maal een belangrijke rol heb ben gespeeld zullen waarschijnlijk slechts de officieren, worden opge roepen. die bij de genoemde lich tingen behooren. Tot een mobilisa tie van nieuwe lichtingen wordt voorloopig niet besloten. Manoeuvres in het gebied van Valencia. Naar het officieele Spaansche agentschap Efe bekend maakt, zijn de militaire manoeuvres van ver scheidene dagen fn het gebied van Valencia Donderdagochtend geëin digd. De oefenïhgeri. die gehouden worden door alle wapens, hadden ten doel de afweervaardigheid van de Spaansche troepen tegenóver landingsoperaties te beproeven. Het resultaat dgr manoeuvres waaraan werd deelgenomen door talrijke ge neraals en door-officieren van den generalen staf. werd zeer bevredi gend genoejpd. Ongeoorloofde handel op Schiermonnikoog Onder de arbeiders op Schier monnikoog was het een publiek ge'heim, dat er in den winkel van Th. L. aldaar, -van alles en nog wat zonder bon te koop was, in dien men maar zeer hooge prijzen wilde betalen. De poHtie. die; een onderzoek instelde, kon o.a. vast stellen, dat door L. sigaretten met een banderolleprijs van 90 cont voor f 2.00 per doosje, sigaren voor 35 cent per stuk en shag voor f 4 per. 50 gram (banderolleprijs 32V£ cent) waren verkocht. Hoewel L. hardnekkig ont kende, waren de bewijzen te gen hem zoo overtuigend dat de inspecteur voor de prijs- hoheersching te Iiecuwarden, die L. reeds eercfer wegens prijsopdrijving tot f 2000 boete en verbeurdverklaring van een belangrijke partij goederen veroordeelde, thans f 4500.— boete oplegde. De koopman H. 'S., die eveneens een groote rol in de ongeoorloofde- prijspdrijving op Schiermonnikoog •speelde, wferd wegens prijsopdrij ving veroordeeld tot f 500 boete, terwijl een groote partij dames schoenen verbeurd werd ver klaard. Een aantal koopers werd met, een geldboete van f 20.— elk gestraft. Maan Maan op vanavond om onder 16.35 ai 6.12 22^, 16.41 uur 8Dcc V.M. tot morgenochtend N.M. 1 Dec. o 11 14 Dec. L.K. o.ll uur EK. Zoodagavond om M„7 16.40 uur 0Mnr 17.03 tot Maandagochtend 7.18 8.12 uur LUISTERT Philips schenkt f 350.000 aan Winterhulp Winterhulp heeft de mededeeling ontvangen, dat ook de Philipsfa- bricken hun gift dit seizoen be langrijk verhoogd hebben. Werd het vorige jaar f 227.800 geschonken, thans is niet minde}' dan f 350.000 toegezegd. Dit prachtige bedrag zal; aan Op Zondag 22 November 11.30 uur v.m. Hilversum I naar de uit zending „de stem der SS". Een vraaggesprek tusschen den voorman der Germaansche SS in Nederland. Feldmeyer en een SS- oorlogsverslaggever. aan het Oost- frgont. i bestelling meer Tijdelijke afschaffing voor alle posistukken, postwis sels en postpakketten. Met ingang van 1 December a.s. kan de P.T.T.-dienst tot nader be richt niet meer voldoen-aan het verlangen tot expresse-bestelling van in het binnenland uit te rei ken stukken, postwissels en post pakketten. De Fxpresse-besteiling in ons land wordt dus zij het voorloopig afgeschaft. Wel blij ven expresse-zendingen mogelijk naar het buitenland, voor zoover de betrokken landen dit soort'zen dingen toelaten; inlichtingen daar omtrent verschaffen de postkanto ren. Stijgefld gebrek aan geschoold personeel heeft, naast>do. schaarsch te aan snelle transportmiddelen en de toeneming van het aantal expresse-zendingen, tot dezen maatregel gedwongen. Aanvanke lijk is nog geprobeerd de expresse bestelling. zij het ook op onvol ledige wijze, gaande, te houdeh; door de steeds slechter wordende omstandigheden zijn thans de ver houdingen echter zoo, dat 't zake lijker w'obdt geacht haar voor den duur dezer omstandigheden op te heffen. De P.T.T.-dienst vertrouwt gaarne, dat het publiek het' juiste begrip voor dezen maatregel, die door overmacht noodzakelijk was, zal töonen. Bezuiniging is in ieders belang Degenen, die gedurende 1939/40 een volgens de thans geldende nor- men buitengewoon hoog verbruik aan gas en eiectriciteit hadden, be vonden zich voor- kort in de aan gename positie, dat zij ook in de tegenwoordige tijdsomstandighe den er ta mé lijk royaal mee konden omspringen. De instelling van de maximumrantsoenen heeft daar aan een eind gemaakt. Dit betee- kende niet, dat den verbruiker van een normale hoeveelheid gas of eiectriciteit een verder gaande beperking werd opgelegd dan de bestaande van 75% van het ver bruik van 1939/40. Slechts in het geval, waarin het toegestane rat- soen. onredelijk hoog zou zijn wordt van dezen maatregel gebruik ge maakt om het rantsoen in overeen stemming te brengen met een re delijk te achten verbruik. De overheid onderzdfckt alle ge vallen, die tot eenige besparing zouden kunnen leiden, daar zij er steeds op uit is ook in dezen tijd van groote zorg voor de gas- en electriciteitslevering de belangen van de verbruikers zooveel doen lijk in het oog te houden, mag van den anderen kant zeker wor den verwacht, dat de verbruikers zoo zuinig mogelijk omspringen met de hun toegemeten rantsoenen.- Iedereen moet nu doordrongen zijn van het feit, dat hij verplicht is te bezuinigen, en dit is niet al leen een gemcenschapsplicht, maar het is ook ieders eigen belang om •het toegestane rantsoen niét te overschrijden. De beperking van het gas- en electriciteitsverferuik is een hoogst ernstige zaak en een beroep van de overheid op aller medewerking mag hier zeker nog eens worden herhaald. Wie dit te laat beseft,zit straks in het duis ter. Winterhulp worden uitgekeerd in zes maandelijksche termijnen, waar- -yan de eene inmiddels ontvangen- Moge dit voorbeeld door velen gevolgd worden. Laat allen hun gift verhoogen, opdgt hun bijdrage een offer wórdt. Een offer in het belang van onze eigen Nederland sche volksgenoten.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 1