NOORD-HOLLAND Brief van Hitier aan Petain Toulon door de As-troepen bezet Verduister i 19 Schepen tot zinken gebracht DAGBLAD VOOR Waarom TOULON BEZET WERD BOTER Uitf?.N.V. Uitg. Mi]. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebureaux: SCHAGEN: Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen. - DEN HELDER: Koningstr 78. Tel. 2345 (2 lijnen). - ALKMAAR: Voordam 9 Tel. 3330 SCHAGER EDITIE Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.ni. Bij contract, binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. opl. op aanvr. 87ste Jaargang. No. 11965 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar ZATERDAG 28 NOVEMBER 1942 Hoe Fraasche officieren saboteerden Eerste stap voor waarachtige samenwerking BERLIJN, 27 Nov. (D.N.B.) De Führer heeft het volgende schrij ven doen toekomen aan het Fran- sche staatshoofd, maarschalk Pé- tain: Mijnheer de maarschalk. Toen ik op 11 November 1942 in overleg met de bondgenooten van Duitsch- land het besluit moest nemen, ter beveiliging van de verdediging van het Duitsche rijk tégenover den oorlog, die ons eens door Frankrijk en Engeland was opge drongen, de Fransche Zuidkust te bezetten, deed ik dat tevens in de hoop, daardoor een opheldering van de binnenlandsche verhouding in uw land te bewerken, die niet alleen in het belang van Duitsch- land en Italië, maar evenzeer in dat van Frankrijk is. Ik moge nog eens constateeren, dat het in September 1939 niet Duitschiand was, dat Frankrijk of Engeland den oorlog verklaarde, maar dat ik integendeel sedert het overne men der regeering geen gelegen heid heb laten voorbijgaan om van de betrekkingen tusschen Duitsch iand en Frankrijk, die gelniV gingen onder den last van het dictaat van Versailles, een werke lijke vriendschappelijke samen werking te maken. Duitschiand heeft Frankrijk daarbij geen an- dijjpn eisch gesteld, dan. dat het de door Duitschiand toegestoken hand niet zou afwijzen. Helaas is het den gewetenloozen Angelsaksischen en in de eerste plaats Joodschen intriganten ge lukt, elk verzoeningsgebaar van het nieuwe Duitsche rijk als een feeken van Duitsche zwakheid uit te leggen en later neder vredes aanbod als het bewijs van een aanstaande ineenstorting. Terwijl in het Duitsche rijk door de re geering noch van eenig andere zij de, door redevoeringen of pers, aan Frankrijk eischen werden gesteld of voorstellen werden gedaan, die de Fransche eer aantastten, ver langden de verantwoordelijke op hitsers iq Parijs de versnippering van het Duitsche rijk, de slaver nij van het Duitsche volk, de ver- wij dering van de grondslagen on zer sociale wetgeving, maar vobral het volkomen herstel van de onbe perkte plunjierrechten van het joodsche ras, dat in Duitschiand was teruggewezen binnen de juis te perken. beroep op gezond verstand. Het is mij bekend, dat gijzelf aan deze oorlogsdrijverij geen deel hebt gehad. Het zal echter ook u bekend zijn, dat ik nog na den veldtocht in Poleti mijn verklarin gen heb herhaald en zonder eeni- gen eisch te stellen een vrede aan bood, die slechts de Europeesche samenwerking moest dienen. Even als in de eerste dagen van Sep tember 1939 hebben ook na het einde van den Poolschen veldtocht degenen, die belang hadden bij de Europeesche zelfverminking en bij het financffeel profijt trekken uit den oorlog, klit beroep op het ge zonde verstand overschreeuwd en geëischt, dat de oorlog tot iederen prijs zou worden voortgezet. Zoo moeit den strijd, die door uw toen maligé regeering het Duitsche rijk en in de laatste instantie ook het verbonden Italië was opgedrongen, met de wapenen gevoerd worden in plaats van met het verstand. In weerwil van de overwinnigen, die in de wereldgeschiedenis eeni zijn, heb ik niets gedaan, dat de Fransche eer kon krenken, doch in het wapenstilstandsverdrag slechts die eischen gesteld, die een hervatten van den strijd onder alle omstandigheden verhinderen moesten. Ook later is nooit een eisch gesteld, die' daarmede in atrijd was. Het is U bekend, mijnheer de maarschalk, dat alle bewerin gen, die van Engelsche of Ame- rikaansche zijde als bij dezen oorlog voornamelijk belangheb bende aanstichters gedaan wer den, dat Duitschiand zich van de Fransche vloot wilde mees ter maken, of in dien zin ei schen héd gesteld, louter ver zinsels of bewuste leugens zijn. Terwijl het Duitsche rijk als gevolg van den hem door Frankrijk mede opgedwongen oorlog nog steeds zware offers moet brengen, kon het Fran sche volk sedert dien in vrede leven, in zooverre het niet zijn bondgenooten zelf door overval len ter zee of in de lucht bloe dige offers toebrachten. werkelijke samenwerking gesaboteerd. In dienzelfden tijd heeft het Duit sche rijk van 1.986.000 gevangenen meer dan 70.0.000 geleidelijk vrijge laten. Iets dat in de krijgsgeschie denis, meen ik, zonder voorbeeld is. Wanneer dit proces geleidelijk op het doode punt kwam, kwam dit slechts doordat helaas uw land de intransigente elementen er steeds weer in slaagden een werkelijke samenwerking te saboteeren. Het was uw eigen wensch, mijn heer de maarschalk, mij eens te spreken, om de mogelijkheden van een dergelijke samenwerking te vinden en vast te leggen. Ik heb aan dien wensch gevolg gegeven en er werden toen in Montoire bespre kingen gevoerd, die zooals ik over tuigd was, den grondslag hadden kunnen vohmen voor een algemee- ne ontspanning. Het is helaas in dertijd den belanghebbenden bij den oorlog in Frankrijk zelf gelukt reeds enkele weken later deze sa menwerking te doen stranden, met een motiveering, die voor mij ook persoonlijk een buitengewoon kwet- senden indruk maken moest, il Ik ben gedwongen, hier te-con stateeren, dat volkomen openlijk de bewering werd gedaan, dat de zoon van Napoleon door mij slechts met het doel naar Parijs was gebracht om u, mijnheer de maarschalk, daarbij nit te noodigen en aldus in Duitsche handen te kunnen bren gen. Ik moet thans eropwijzen, dat gij mijnheer de maarschalk zelf indertijd steeds weer verzocht, naar Versailles te mogen verhui zen en dat ik dit steeds weer van de hand wees door erop te wij zen dat de wereld daaruit al was dit ook nog zoo onrechtvaar dig de bewering zou afleiden, dat de Fransche regcering zich in Duitsche macht bevond, Ofschoon reeds dit voorval in dire.cte scher pe tegenstelling stond tot mijn houding met betrekking tot den wapenstilstand, heb ik daaruit geen consequenties getrokken, om dat het mij duidelijk Was en i< dat er zich ook onder 'iet Fran sche 1 volk millioenen Vlijtige ar beiders, boeren en burgers bevin den, dié in hun innerlijk met deze kuiperijen niets te doen hebben, doch zelf ook slechts vurig naai den vrede verlangen. Ik moge er echter hier nog eenmaal op wijzen, mijnheer de maarschalk, dat ik niet eenmaal een lid der Fransche regeering bij mij heb ontboden, doch dat alle besprekingen steeds slechts heb ben plaats gevonden od grond van den wensch der Fransche regee ring zelf. Ook de beide besprekingen met admiraal Parlan vonden slecht* plaats op diens uitdrukkelijk ver zoek en in uw naam, mijnheer de maarschalk. Het verraad. De zooals thans blijkt met geod- keuring van tallooze verraderlijke generaals en officieren uitgevoer de landing der Amerikaansche en De opperbevelhebber van een leger, groep, ridderkruisdrager Generaal- veldmaarschalk Von Kluge. tijdens een bezoek aan een troepenafdee- ling in den middensector van het Oostelijk front. De Generaal-veld- maarschalk laat zich door een on derofficier den opbouw van een ko- lenbrandersoven uitleggen. PK Vorpa^l-H H-St.-P H m Engelsche toepen in Fransch- Ni rdwest en Noord-Afrika heeft de in de preambule van den wa penstilstand vastgelegde voorwaar den van het geheele verdrag ter zijde gesteld en Duitschiand ge dwongen tezamen met zijn bond genoot onverwijld de noodzakelij ke beveiligingsmaatregelen uit te voeren. Aldus warenv mij echter den elfden November nog niet alle voorvallen bekend, die tot deze Engelsch-Amcrikaansche actie hadden gevoerd. Thans weet ik en gii, mijnheer de maarschalk, weet het ook dat deze bezetting op uitdrukkelijken wensch van die Fransche elementen geschiedde, die eenstot den oorlog ""aange dreven hebben, en die ook thans in Frankrijk nog niet verdwenen zijn uit de atmosphecr van het openbare en vooral het rnilijfiire leven. Dat Fransche eeneraals en %lmiraals tegenover Duitsche in stanties hun eerewoord gebroken hebben en wel tallooze malen is op zichzelf te betreuren, ciat gij, mijnheer de maarschalk ech ter moet toegeven, dat zelfs te genover u dergelijke generaals, admiraals en officieren den eed van trouw schonden, dwingt mij te erkennen, dat overeenkomstfn met deze elementen voikomen doelloos zijn. wederom eerewoord gebroken. Ik doe U bijgaande thans de bewijzen toekomen, dat sedert den intocht op 11 -November 1942 opnieuw plechtig verzeke ringen zijn gegeven en wel in dep vorm van verklaringen op eerewoord, die men door de thans ontdekte bevelen nog denzelfden dag weer heeft ge broken. Het staat vast, dat de admiraal door zijn verzekering, dat de Fran sche marine in.Toulon tegen eiken vijandelijken aanval zou strijden, Duitschiand en Italië opnieuw heeft misleid, want, terwijl hij. 11 N.vcmber deze verklaring had af gelegd werd reeds 12 November een bevel gegeven bij een eventüee- le landing van Engelsche en Ame rikaansche strijdkrachten onder geen omstandigheden te schieten. Talrijke andere overtredingen van de wapenstilstandsverplichtih- gen zijn intusschen ontdekt. Ik moge i), mijnheer de maar schalk, nu daarop het volgende ter kennis te brengen: 1. Ik ben mij bewust, datgij persoonlijk, mijnheer de maar schalk, aan alle deze'dingen geen deel hebt en derhalve zeer zwaar daaronder zult lijden. 2. Ik heb de belangen van een volk te vertegenwoordigen, dat de oorlog opgedrongen werd, en dat verplicht is om derwille van zijn zelfbehoud tegei^ diegenen te strij de^ die dezen oorlog op touw heb ben gezet, en die hem thans verder voeren, en wel met het doel der vernietiging van geheel Europa in dienst van een Europeesche, deels buiten-Europeesche Joodsch-Angel- saksische clique. 3. Ik ben gedwongen, dezen oor log eindelijk verder te voeren uit naam van de millioenen menschen, niet alleen uit mijn eigen land, die zich bevrijd hebben van een kapi talistische uitplundering zonder erbarmèn, en niet wenschen voor altijd het slachtoffer te worden van een internationale uit plundering, doch van de definitie ve vernietiging van hun volksbe staan. 4. Het Duitsche volk, uit wiens naam ik u, mijnheer de maar schalk, deze vcrklfering afleg, koes tert geen haat tegen het Fransche, doch jk ben als zijn Führer en ver tegenwoordiger vastbesloten onder geen omstandigheden door.het dul den van manipulaties van die ele menten, die dezen ontzettenden oor log veroorzaken, Duitschiand en daarenboven geheel Europa over te leveren aan een' chaos. EXTRA BERICHT van het Duitsche opperbevel HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 27 Nov. (DNB.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Duitsche duikbooten hebben in het operatiegebied van de Noorde lijke IJszee tot aan den toegang tot den Indischen Oceaan in hardnek kige gevechten tegen in konvroi en alleen varende schepen 19 schepen met een gezamenlijken inhoud van 123.000 ton tot zinken gebracht. Door deze successen is vooral het vijandelijke ravitailleeringsver- keer naar de Noordelijke Sowjethavens en het IVIidden-Oosten gevoe lig getroffen." DU17SCH W- EERMACHTSBERICHT Een deel der Fransche vloot brengt zich zelf tot zinken In Wolga- en Don gebied alle aanvallen afgeslagen HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 27 Nov. (DNB). Het opperbevel van de weermacht maqkt bekend; Na den overval van Britsch- Amerikaansche strijdkrachten op het Fransche koloniale ge bied rukten Duitsche en Itali- aansche troepen in het tevoren onbezette Frankrijk binnen, om dit gemeenschappelijk met de Fransche weermacht te bescher men tegen >nieuwe overvallen der Britsch-Amerikaansche aan vallers. Nadat Fransche leger en vlootcommandanten zich op eerewoord verplicht hadden, zich met hun afdeelingen te voegen in het kader der totale verdediging, werd volgens den wil van den Führer de Fran sche weermacht niet slechts on aangetast gelaten, doch ten deele ook verite^kt en uitge rust, terwijl de 'buitengewoon belangrijke vestingsector Tou lon met de Fransche Middel- landsche-Zeevloot aan de zelf-' standige Fransche verdediging werd overgelaten. Intusschen hebben zich de ge vallen van eerewoord-breuk en ontvluchtingspogingen door hoo ge. Fransche officieren opgesta- peld. Evenzoo werd het duide lijk. dat een systematische op hitsing van de Fransche weer macht. die tot samenwerking bereid was. door Angelsaksi-* sche invloeden steeds verder om zich heen greep en de laatste dagen ook ingang vond bij de vloot te Toulon. Begrijpende, dat deze politieke splitsing der Fransche weermacht in toenemende mate de veiligheid der Duitsche en Italiaansche bezettings troepen in gevaar bracht en het ge zag der Fransche staatsleiding on dermijnde. hebben Führer en Duce in den afgeloopen nacht bevel ge geven de vesting Toulon te bezet, ten, te verhinderen, dat de Fran sche Middellandsche Zcevloot haar voorgenomen vertrek kon volbren gen en de onbetrouwbare contin genten der Fransche weermacht te demobiliseeren. Duitsche en Itali sche troepen hebben dit bevel blik semsnel opgevolgd, het verzet van door Angelsaksischen invloed opge hitste elementen, dat op enkele plaatsen zich voordeed, in den kiem gesmoord en in enkele uren het ge stelde doel bereikt. Stad en haven van Toulon zijn sedert den vroegen ochtend hecht in handen van onze troepen. Een deel der Fransche vloot heeft zich ondanks het tegen bevel der Fransche regeering tot zinken gebracht. De demobilisatie der door ophitsing ondermijnde Fransche afdeelingen is gaande en zal weldra voltooid zijn. Voorts deelt het opperbevel der weermacht mede: In het Kalmukkengebied werd het gros van een Sowjetriagsische cavaleriedivisie door Duitsche en Roemeensche troepen vernietigd of uiteengeslagen. Verscheidene bat terijen warden daarbij vernield, ver scheidene honderden gevangenen en talrijke buit werd binnengebracht. Alle pantser- en infanterieaan- vallen van den vijand in het Wolga- Don-gebied mislukten ook gisteren weer door den voor treffelij ken strijdgeest van de troepen. 55 Sow- jetnantsers werden vernietigd. Aan vallen van formaties Duikbommen werpers troffen den vijand met ver nietigende uitwerking. Troepen van het leger brachten op de Wolga bij Stalingrad twee raotorbooten tot zinken, Ook in het centrum van het Ooste lijk front zette de vijand zijn aanval len met sterke strijdkrachten voort, Deze stortten na verbitterde gevechten onder zware verliezen voor den vijand ineen. 192 Pantserwagens werden ka potgeschoten. waarvan 34 alleen door een pantserdivisie. Gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers vielen pantser concentraties, marcheerende colonnes en troepenschuilplaatsen met goede uitwerking aan. "^Duitsche troepen vernietigden op de Newa «tijdens het afslaan van een vijan delijke poging om over de rivier te trekken, 22 booten. In de Cyrenaica werden sterke vijan delijke verkenningtroepen afgeslagen. Ook in Tunesië kwam het tot succes volle gevechten, waarbij de vijand een vrij groot aantal pantserwagens ver_ loor. Duitsche en Italiaansche forma ties der luchtiqacht vielen vijandelij ke stellingen, marcheerende colonnes en achterwaartsche verbindingen aan. Duitsche jagers schoten in het Mid dellandsche Zeegebied vijf Britsche Gebruikt Uw gas- ea stroomrantsoen met overleg, dan bewandelt U den joisten weg Maan op 21.40 1 Dec. LK 8 Dec. N.M. vanavond om onder 16.34 uur 1231 tot morgenochtend 8.24 uur 14 Dec. E.K. 22 Dec. V.M Zondagavond om 16.33 uur 22.42 tot Maandagochtend 8.26 uur Maan onder 12.53 jachtvliegtuigen neer, waarbij zij zelf twee toestellen verloren. Bovendien verloor de Britsche lucht macht in de wateren rond Engeland en aan de kust van de bezette gebieden in het Westen zes vliegtuigen. Dan volgt hgt extra bericht over het tot zinken brengen van 123.000 ton scheepsruimte (zie ook eMers op deze pagina). De Führer heeft den commandant der zesde Roemeensche divisie infan terie, luitenant-generaal Lascar, als blijk van waardeering voor zijn suc cesvolle leiding eh de dappere houding der onder zijn bevel staande troepen het eikenloof bij het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend. Ketstverr^ssmg r Ter gelegenheid van de ko mende Kerstdagen is besloten tot verkrijgbaarstelling van een extra-rantsoen boter van 250 gram per persoon. Dit extra rantsoen zal voor een ieder ge lijk zijn, ongeacht leeftijd of toeslagkaarten voor zwaren of zeer zwaren arbeid. Deze Kerstverrassing zal onge twijfeld door ons geheele volk met vreugde worden aanvaard. Dat het. ondanks de steeds nijpender wor- dende omstandigheden, mogelijk is gebleken, per persoon een half pond boter boven het normale rantsoen verkrijgbaar te stéllen, mag tot ver heugenis stemmen, temeer, daar het hier een van die voedingsmiddelen betreft, waaraan zulk een groote behoefte bestaat. Het extra-rantsoen boter wordt beschikbaar gesteld op bon ..446 al gemeen". Het publiek dient dezen bon gedurende het tijdvak van Za terdag 28 November tot en met Za terdag 5 Dec. as. in te leveren bij aen winkelier, die verplicht is een ontvangstbewijs voor de door hem ontvangen bonnen aan den klant af te geven. De winkeliers worden ge durende de week van 6 tot en met 12 Dec. in de gelegenheid gesteld de van hun klanten ontvangen bon nen 446 op de gebruikelijke wijze bij de plaatselijke distributiekanto ren in te leveren ter verkrijging van toewijzingen, met behulp waarvan zij zich kunnen bevoorraden. Qe aflevering van het extra-rantsoen aan het publiek zal vervolgens plaats vinden in den loop van het tijdvak van 20 tot en met 31 Dec. a.s. Met nadruk wordt er de aan dacht op gevestigd, dat het verbo den is voor 20 Dec. boter op bon 446 af te leveren. Ik zal derhalve'positie kiezen tegen die instellingen en voor al die personen,, die tusschen het Fransche en het Duitsche volk ook in de toekomst iedere samenwerking willen verhin deren, die reeds eenmaal, met de zware bloedschuld van het uitbreken van den oorlog bela den, thans schijnbaar ten twee den male hun uur gekomen achten om in het Zuiden van Europa een invalspoort te vor men voor inbraken van mo gendheden van buiten het con- tinenj;. 5. Ik heb derhalve thans, na ken nisneming van de nieuwe eere- woord-brenk van Fransche officie ren, generaals en admiraals om door de thans bewezen bedoeling ook Frankrijk evenals Noord-Afri ka open te stellen voor de Engelsch •Joodsche oorlogsmisdadigers, het bevel gegeven Toulon onmiddellijk te bezetten, de schepen te verhin deren uit te varen of te worden vernietigd, en eiken tegenstand, zoo noodig met het nitgrste geweld te breken. Dit la geen strijd tegen Fransche officieren en soldaten, die de eer liefhebben, doch tegen der gelijke oorlogsmisdadigers, wien ook thans niet genoeg bloed ge vloeid is en die onafgebroken uit zien naar nlenwe mogelijkheden van verlenging en uitbreiding van deze catastrophe. Ik heb derhalve bevel gegeven alle eenheden der Fransche weer macht te'demobiliseeren, die tegen de bevelen der eigen Fransche re geering in, door de officieren opge hitst en tot daadwerkelijken tegen stand tegen Duitschiand opgestookt worden. 6. Ook deze maatregelen, waar toe mij slechts de trouwelooze hou ding van uw admiraals.en gene raals gedwongen heeft, zijn zoo als reeds gezegd niet tegen Frankrijk of den Franschen sol daat als zoodanig gericht. Het is mijn oprechte hoop en ik weet mij daarin een met de opvatting van mijn bondgenoot dat het mogelijk zijn moet den Franschen staat weer een weermacht te geven wier officieren tenminste gehoor zaam zijp aan het eigen staats hoofd en aldus een waarborg bie den voor het sluiten van welke' overeenkomsten en verdragen dan ook tusschen staten. Hoe smartelijk dit oogénblik voor u, mijnheer de maarschalk, zijn moge, zoo zal toch de erken tenis dat een staat zonder een gedisciplineerde en gehoorzame weermacht op den duur ondenk baar is, en dat derhalve het we- deropbouwen van een. aan u, mijnheer de maarschalk, zelve in hlinde gehoorzaamheid toegewijde marine, leger en luchtmacht, niet slechts geen ongeluk doch in te gendeel een geluk voor Frankrijk zal zijn, kalmeerend en ontlastend werken. i TOCH SAMENWERKING. II: zou echter dezen brief niet willen eindigen, zonder u onnicuw te verzekeren", dat deze mij opge dwongen stap niet in het gering mijn wil tot samenwerking met Frankrijk verkleind, dooh waar schijnlijk eerst de voorwaarden voor practische verwezenlijking schept. Het is verder mijn vast besluit Frankrijk te tpen bij het teiugwinrten van de hem ondanks alle beweringen van het tegendeel door de Angelsaksers ontroofde koloniale gebieden en wel met alle middelen, die het rijk ter be schikking staan. Het was noch de Duitsche, noch de Italiaansche be- doeling het Fransche koloniale rijk V. vernielen of te vernietigen Het ligt slechts in handen van het Fransche staatsbestuur zelf de onontkoombaar- noodzakelijk ge worden Duitsche maatregelen zoo op te nemen, dat daardoor geen verder bloedvergieten ontstaat, doch dat eindelijk de voorwaarden voor een werkelijk succesvolle, in' allen deele nuttige samenwerking ontstaan. Veldmaarschalk von Rundstedt is voor zoover het de Duitsche ac tie betreft, bevoegd, alle noodzake lijke bepalingen en beslissingen te treffen ep zal n zelf, mijnheer de maarschilk, ten allen tijde ter be schikking staan. Ik eindig dezen brief in de hoop dat daarmede thans een samen werking wordt ingeleid, waarvan wij vap de zijde van Frankrijk niets/anders verwachten dan in zicht in het wezen van het gemeen schappelijke lot van Europa en loyaliteit. Ontvangt, mijnheer de maar- schalk, de "verzekering van mijn persoonlijke vereering. UlK Adolf Hitler, Vlccschrantsoen verlaagd Toen in Juli van dit jaar de verhooging van het vleeschrant- soen .van 250 gram tot 300 gram per persoon per week werd be kend gemaakt, werd daarbij te vens te kennen gegeven,-dat dit verhoogde rantsoen slechts tijde lijk zou kunnen blijden gehand haafd. Het was nl. te voorzien, dat onze vleeschposïtie, evenals het vorige jaar, tegen den winter wederom van dien aard zou zijn, dat een vermindering van het rantsoen niet zóu kunnen worden vermeden. Voor d&' vleeschvoor- ziening zijn wij van een beperkt aantal runderen afhankelijk, welk aantal thans kleiner is dan in den zomer, wanneer een groot aantal graskalveren'voor de consumptie beschikbaar "is. Deze omstandig heden hebben het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oor logstijd genoopt tot verlaging van het vleeschrantsoen met ingang van 29 Nov. a.s., en wel van 300 op 20 gram per persoon per week been inbegrepen. BLOEMEN BRENGEN GOEDE PRIJZEN OP. NAALDWIJK, 27 Nov. Prijzen, als in geen jaren zich hebben doen gelden, worden nrfomenteel voor de bloemen betaald.' Het Westland heeft een bijzonder bloemenjaar, niet zoo zeer in kwantiteit, want de drastische beperkingen, welke zich hier hebben doerf gelden, zijn aan de veilingen merkbaar. De afgeloopen maand bracht aan de Centrale Westlandsche fnijbloemenvei. ling te Honselersdijk ongeveer een der de aantal grootbloemige chrysanthen en van de troschchrysanthen de helft van het vorig jaar. Doch belangrijk beter waren de prij zen die golden. Waar het vorig jaar gemiddeld 8 cent per stuk werd be taald, steeg die prijs nu tot bijna 20 cent per stuk. Wat betreft de trosch chrysanthen, steeg de opbrengst van 13 cent tot ruim 40 cent per bos. Ook voor de diverse andere bloemen wa ren de prijzen aanzienlijk beter.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 1