NOORD-HOLLAND Rede van Churchill Taaie stelling in Tunesië veroverd Een jaar Ziekenfondsenbesluit HET FRONT DANKT DAGBLAD UOOR Roosevelt. verantwoordelijk voor expeditie in Afrika Uitg.N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratlebureaox: SCHAGEN; Laan 201 Tel. 444 f2 lijnen. - DEN HELDER: Konin^-str 78. Tel. 2345 (2 lijnen). ALKMAAR: Voordam 9 Tel. 3330 SCHAGER EDITIE Deze Courant verscfiijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ,ct. per m.m. Bij contract, binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. opl. op aanvr. 87ste Jaargang. No. 11966 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar MAANDAG 30 NOVEMBER 1942 ZWARE OFFERS IN HET VOORUITZICHT GESTELD Naar uit Londen gemeld wordt, heeft Churchille Zondagavond een rede gehouden, waarin hij een uit voerig overzicht gaf van den mili tairen toestand. Churchill merkte hierbij o.a. op, zijn hoop te stellen op de mogelijk heid, dat de „verschrikkelijke geva ren, die best in staat zijn, ons leven en alles wat wij bezitten weg te ne men, overwonnen zullen worden". Overigens wilde de premier eeen voorspellingen doen over veldsla gen, alvorens tij ten einde toe ge streden zijn. Wij willen evenwel het grootste vertrouwen stellen, zoo sprak hij, in de generaals Alexan- der en Montgoraery. Het doel van onze actie in Noorcl-Afrika is, de asmogendheden uit Tunesië te ver drijven, ten einde op die wijze Zuid- Italië uit de lucht te bedreigen. Sprekende over Frankrijk meen de Churchill, dat de Franschen het lot van Frankrijk zelf in handen hebben, waarbij hij zeide zijn hoop te stellen op een overheerschenden invloed van het Gaullisme. Geen blufferige, grootsprekerige •temming, geen zelfoverschatting mag de gedachten der Engelschen vertroebelen. Vervolgens besprak? Churchill de kritieke oogenblikken, die Gr. rBittannië tot dusver in de zen oorlog had meegemaakt. Het Britsche empire noemde hij de wonderbaarlijke vereeniging van staten en rassen Ook tfhans moeten de Engelschen zich weer fian de grimmige en waarschijnlijk langdu rige taak gewennen, die *?oor hen ligt, en aan de zware plichten die zij op zich geladen hebben. Bij de vermelding van den oorlog ïn Noord-Afrika sprak Churchill over de „geweldige afstanden, waar over de oorlog zich daar uitstrekt on over de enorme inspanningen en ontberingen die daar van de troepen geëischt worden". De En- gelsch-Amerikaansche actie in N.- We«t-Afrika en Weat-Afrika is van vele toevalligheden afhankelijk ge weest. Churchill legde er den nadruk op, dat deze actie onder leiding en verantwóórdelijkheid staat van pre sident Roosevelt, Het eerste Brit sche leger staat onder bevel van den Amerikaanschen opperbevel hebber generaal Eisenhower. Aan zijn aanvalsbevelen, zoo zeide de premier, zullen wij stipt gehoorza men, Overigens hebben de Engel schen en Amerikanen bij deze ac tie tientalen hunner schejjen moe ten blootstellen aan de aanvallen der asmogendheden. - n In het verdere verloop van zijn rede noemde Churchill Afrika een springplank, teneinde met den vijand in nauw gevechtsco^tact te geraken. Hij maakte vervolgens ge wag van de beteekenis eener her opening van de Middellandsche Zee voor het militaire verkeer en van de daardoor onnoodjge lange zeereis om Kaap de Goede Hoop, waarmede „wellicht" een zware klap kan worden toegebracht aan de vijandelijke duikbooten. De beheersching der kust van Noord-Afrika biedt ook het voor deel, dat er een nieuw front in het luchtruim geopend kan worden. Teneinde den strijd te bekorten ie het nu noodzakelijk, den vijand '#iafgebroken in de lucht met de grootste intensiteit te bestoken. In dit verband probeerde Churchill de Duitsohe luchtmacht voor te stellen als een „waardeloos actief" tegen over de z.g. voortdurend in kracht toenemende luchtstrijdkrachten van Engeland, Amerika en de Sawjet- Unie. De operaties in Fransch Noord- Afrika, zoo vervolgde de premier, kunnen de' geallieerden in staat j stellen, het- zwaartepunt van den oorlog naar Italië te verplaatsen. Wanneer te zijner tijd de vijand weggevaagd zal zijn van de land tong van Tunesie, zal heel Zuid- Italie' worden blootgesteld aan een zwaar offensief uit de lucht. In dit verband liet Chufchill niet na, hevige aanyallen te doen op Mus sol ini. De successen in Afrika mogen echter de aandacht niet afleiden van de .geweldige slagen", die de Sowjets aan het oostelijke front uit- deelen. Churchill noemde Stalins militaire leiding „voortreffelijk". Toen het offensief tegen Noord- Afrika beraamd werd, voorzag men. dat '"daardoor onverwijlde reacties in Frankrijk zouden worden ver wekt. Churchill herhaalde de on ware bewering, dat Duitschland wilde probeeren, de Fransche vloot in Toulon in beslag te nemen en bij meende, dat. de geest van het „strijdende Frankrijk" een over heerschenden invloed op de Fran- ache natie zou uitoefenen. Vervol gens verklaarde de premier, dat hij niets wilde beloven en iets voor spellen. Voortgaande zeide Churchill o.a. nog: Wij willen ons niet door eenigerlei fraai lijkende droombeel den laten verleiden. Mij is nog geen gebeurtenis bekend, die de hoop rechtvaardigd, dat de oorlog niet lang zal duren, of dat Groot-Brit- tannie geen nieuwe bittere en bloe dige jaren te wachten staan. De smartelijkste ervaringen zou Enge land echter 'nog moeten opdoen, in dien het in zijn streven verzwakte en zijn eensgezindheid verloor nog voordat de overwinning „definitief" behaald is. Ik acht het mogelijk, zoo ver volgde hij, dat de oorlog in Eu ropa zal zijn afgeloopeh voor den oorlog in Azië. In dat geval zou Engeland terstond alle strijd krachten naar den anderen kant van de wereld brengen om de Ver. Staten, Tsjoenking-China en vooral Australië en Nieuw-Zee- land in hun strijd tegen Japan bij te staan. Wanneer de oorlog een zoodanig einde zou nemen in twee etap pes zou er een aanzienlijk groo- tere geest van kameraadschap aan de onderhandelingstafel heerschen dan destijds onder de overwin naars te Versailles heerschte Toen was het. gevaar geweken. De ge meenschappelijke band tusschen Uitreiking van het ridderkruis aan Oberleutnant Bruhns, commandant van een regiment pantser grenadiers. PK Knittel-BPZ-R-PH m de geallieerden was verbroken. Er bestond geen begrip voor een ge meenschappelijke verantwoorde lijkheid, Daarom -hoop ik,dat er voor de problemen van Europa aan het eind van dezen oorlog he tere oplossingen gevonden zullen worden dan 25 jaar geleden. Churchill sloot zijn rede met de vermaning aan de Engelschen, zich erop voor te bereiden, dat zij in 1943 het hoofd zullen moeten bieden aan de slagen en vraag stukken van een ernstig en ver schrikkelijk jaar. door Dr. K. KEVER Hoe nattige gevolgen uit blijven. Op 1 November 1942 is de wet in werking getreden, die de verplichting oplegt, om alle huiselijke personeel te verze keren, De verzekering van bo vengenoemde personen omvat dus 1. Ingevolge de ziektewet: zioktegelduitkeering. 2. Ingevolge het ziekenfonds- besluit geneeskundige verzor ging bij ziekte (en geldelijke uitkeering bij overlijden). Dit is een nieuwe maatregel, die evenals de verplichte ver zekering van 1 November 1941 van groote sociale waarde zou kunnen zijn, maar die onder de huidige omstandigheden dit zeer zeker niet is en als er niets verandert, dit ook nooit zal worden. Hierbij is uitsluitend bedoeld, het gedeelte dat op de verzekering tegen ziekte be trekking heeft. Versnippering Wat toch is het geval: 1. Allereerst viel het den laat- sten tijd op, dat telkens in de pers groot opgemaakte advertenties ver schenen van de diverse verzeke ringsmaatschappijen en bedrijfs verenigingen. Als een zwerm vo gels zijn zij op de nieuwe verorde ning Jieen gevallen. Zoowel de raden van arbeid enz. als de nationaal-socialistische staat hebben belang bij 'n korten ziekte duur. Bij de eerste ligt de klem toon op het eigen belang, om zoo weinig mogelijk ziekengelduitkee- ring behoeven te doen, bij den na- tionaal-socialistischen staat ligt de klemtoon op het voorhanden heb ben van zooveel mogelijk valide ar beidskracht. Hetzelfde belang uiteindelijk dus bij beiden, maar 'n essentieel ver schil in het obect bij beiden. Het financieel belang bij de raden van arbeid enz. zal t.a.v. de gezondheid van den arbeider eerder tot een snelle valide verklaring leiden dan het volksgezondheidsbelang van den nationiaal-socialistische,n staat Daarnaast leidde de huidige ver splintering over de .kleinere" zie kenfondsen precies naar het tegen gestelde vin wat de nieuwe orde beoogt, nl. bundeling tot een groo te organisatie. Prolitenrs. Ook ontdekt men in dit „oude" systeem weer een stel „profiteurs", menschen, die op alle mogelijke en onmogelijke wijzen zich aan een juiste premiebetaling wenschen te onttrekken. Wij behoeven in dit verband alleen maar te denken aan al degenen met meerdere lucratie ve bijbanen, die nu in juridische zin niet onder de nieuwe wet val len, maar die zich in een eenvou dig bijbaantje, voor zoover de wet dat eischt, voor een klein bedrag verzekeren, hetwelk slechts een fractie van hun ware inkomen be- teekent. De gelden, die hierdoor verloren gaan zijn zeker niet onbelangrijk. Geen overleg. De Instanties op het departement ïan sociale aeken, die het zieken* fondsbeSluit hebben voorbereid, en uitgevoerd, hebben al dan niet op zettelijk geen overleg gepleegd met: de toenmalge Nederlandsche Mij. tot bevordering der genees kunst, b. Medisch 'front. Dit temeer omdat zij bekend wa ren met de plannen van den rijks commissaris om zeer spoedig over te gaan tot het instellen van de Nederlandsche Artsenkamer en de Nedérlandsche Vereeniging van Ziekenfondsartsen. Een eerste eisch is, dat overleg gepleegd wordt met vakmcnschen om te zien, of daar middelen en wegen zijn, die behoorlijke genees kunst op hopg peil ten volle kun- nén garandeeren. De commissaris sen belast met het „toezicht .op de ziekenfondsen" hebben deze 'moei lijkheden willens en wetens niet be sproken met de artsenorganisaties, die daarvoor waren aangewezen: 1. De Ned. mij. tot bevordering der geneeskunst (voor 20 Decem ber 1941), 2. De artsenkamer en de Neder landsche vereeniging van zieken fondsartsen (na 20 Dec. 1941). 3. Medisch front; En hebben dus bewust de artsen stand als zoodanig volkomen uit geschakeld bij de totstandkoming en uitvoering van het ziekenfonds besluit. Geen behoorlke voorberei- tjdinp. 4. Een grobte leemt e in de uitvoering van de wet voor de verplichte verzekering per 1 November 1941 vormt het feit, dat zonder menige behoorlijke voorbereiding de zaak in gang gezet is, met het gevolg dat er maandenlang een administra tieve en financieele chaos is geweest, waarvoor de verant woordelijke personen Trnder DU11SCH W EERMACHTSBERICH7 57 Tanks in centralen sector door vijaod verloren HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 29 Nov. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In den sector van den Terek mis lukten «Verscheidene vijandelijke aanvallen. Duitsche en Roemeen- sche troepen hebben ook gisteren alle aanvallen van numeriek su perieure vijandelijke strijdkrachten tusschen Wolga. en Don bloedig afgeslagen. 35 Tanks werden ver nietigd. In de groote bocht van den Don wierp een eigen tegenaanval de bolsjewisten over een rivier terug. Sterke luchtstrijdkrachten, waar onder Roemeensche gevechtsvlie- gbrs, steunden de troepen van het leger met succes. Een groot aan tal voertuigen werd vernield. Spoorlijnen aan den benedenloop van de Wolga werden 's nachts met succes gebombardeerd. Snelle Italiaansche gevechtsvlieg tuigen vielen aan het middenge deelte van den Don gemotoriseer de vijandelijke colonnes en kwar tierruimten voor troepen aan. In den centralen sector van het Oostelijke front verloor de vijand tijdens permanent zware gevech ten 57 tanks. Bij zijn herhaalde vergeefsche anavallen ten Zuidoosten van het Ilmenmeer leed de vijand zware, bloedige verliezen aan menschen en materiaal. Duitsche en Roemeen sche jagers# en luchtdoelartillerie schoten gisteren alleen in het Zui den van het Oostelijke fr^nt 39 bolsjewistische vliegtuigen neer. In denzelfden sector gingen zes eigen vliegtuigen verloren. In de Cyrenalca activiteit van verkenningstroepen. In Tunesië veroverden Duitsche en Italiaan sche troepen een taai verdedigde oorlógsstelling. Luchtstrijdkrach ten ravitailleeringsverbindingen en luchtsteunpuntcn aan. Talrijke auto's werden in brand geschoten, sche jagers 16 vijandelijke vjieg- tuigen, waaronder viermotorige bommenwerpers, neer. Vier eigen vliegtuigen worden vermist. Voor de kust van Fransch-Noord Afrika beschadigden gevechtsvlieg-' tuigen twee groote transportsche pen zwaar. Bij vluchten van zwakke Brit sche strijdkrachten boven de bezet te gebieden in het Westen en bij nachtelijke vluchten over Frank rijk heen verloor de vijand vijf vliegtuigen. Jachtvliegtuigen bestookten in het. Zuiden van Engeland spoorwe gen en andere voor den oorlog be langrijke doelen. normale omstandigheden zeer terecht reeds lang van hun functies ontheven zouden zijn geworden. De verantwoordelijke instanties voor de nieuwe uitbreiding van de bestaande wet van 1941 weten zelf heel goed, dat deze chaos nog lang niet is opgeruimd, integendeel, dat ür van een ovérzicht en een be hoorlijke controle nog geen sprake is. En toch worden opnieuw maat regelen getroffèn, die deze chaos op zijn mjnst voorbijgaand en mis schien blijvend zullen vergrooten. Hier blijken of verregaande on kunde of het luisteren naar een geheim bevel een rol te spelen en in beide gevallen dienen de verant woordelijke personen verwijderd te worden in het belang van een gpede orde van zaken en rust in het bezette gebied. Chaostische toestanden. 5. Men sprak verleden jaar over 'chaotische toestanden, die noodie een behoorlijke ordening behoef den. Het is inderdaad een feit, dat voor het in werking treden van de wet November 1941 voor het natio- naaT-socialistisch denken zeer vele toestanden aanwezig waren, die dringend ordening behoefden. Maar om hier van een chaos te spreken, was ten eenenmale onjuist en dit woord is zeker niet aan de mond van een vakman ontsnapt. Deze toestanden kwamen hierop neer, dat er vrij goed functioneer rende fondsen bestonden, die he laas door de innerlijke politieke ver scheurdheid van ons volk naast en vaak tcgon elkaar in hun arbeid verrichtten. Het merkwaardige is nu, dat juist de vroegere maat schappij van geneeskunde hier in derdaad „nationaal-socialistische" arbeid verricht heeft. Zij. toch speelde het klaar, om bijv. in het Zuiden des lands, on danks de concurrentie der Room- sche ziekenfondsen een sterk „neu- Een brief van den commandeur van het Vrijwilligerslegioen mNederland In April en Juni van dit jaar zond het vrijwilligerslegioen Nederland, daartoe in staat ge steld door duizenden milde geefsters en gevers, verschei dene kisten met geschenken voor -onze legiocnstrijders aan het Oostfront. Het was de hand van het thuisfront die reikte tot in de bunkers en kazematten van de frontlijn, waar onze jon- §ens zij aan zij met de strijders er Germaansche volken op de bres staan ter beveiliging van Europa tegen de barbarij van het bolsjewisme en ter besten diging van kuituur en bescha ving van het avondland. Onze kleine gaven brachten vreug de in de harten van die geharde frontstrijders. Vreugde ni^t zoozeer om de waar de dier. gaven, als wel door het ge baar van het thuisfront, dat daar mee bewees, zijn zonen aan het front, die alles offeren wat zii te offeren hebben.'niet te vergeten. En nu ligt hier voor ons een brief van den kommandeur van het vrij willigerslegioen. SS-Ober-Sturm In7het hooge Noorden. Geweldige sneeuwmassa's, die door den storm zijn opgeworpen, hebben de ravitailleeringswegen onbruikbaar gemaakt. Een troep sneeuwruimers is er op uitgetrokken, om met alle ten dienste staande middelen de. wegén weer begaanbaar te maken. Deutsche* Verlag-Recla-Pax Holl. m bannführer Fitzthum aan luitenant generaal Seyffardt. cbmmandant van het vrijwilligerslegioen in .Ne derland. waarin hij met trots ge tuigt van de prestaties der Neder landsche strijders. Doch laten wü SS-Obersturmbahnnfüh^er Fitzthum zelf aan het woord; Zeer geachte generaal. Uit naam van. het legioen beves tig ik hiermee de ontvangst van de in April afgezonden tien kisten en van de in Juni afgezonden 2691 ge schenkenkistjes en 16 groote kisten met geschenken voor de soldaten. Beide zendingen bereikten den troep op den 10.10 resp. 21.10 '42. De groote vertraging is blijkbaar door transportmoeilijkheden ver oorzaakt. De zendingen bleven lan gen tijd in Berlijn. Dantzig en Riga liggen. De inhoud heeft er echter niet onder te lijden gehad. De man nen waren er zeer blij mee. Uit de ingesloten bijlage kunt U. zeer ge achte generaal, zien. op welke wijze de gaven onder de soldaten zijp verdeeld. Ik mag wel aannemen, dat zoowel U zelf als ook de gevers de getroffen regeling goedkeuren. Uit naam van alle mannen van het vrijwilligerslegioen Nederland dank ik U. zeer geachte generaal, en ook alle gevers van ganscher harte voor deze zoo royale en welkome geschenken voor den troep. Het le gioen voelt als een weldaad de er kentelijkheid van het eigen vader land voor houding en prestaties, die in deze actie tot uitdrukking is ge bracht. Ik mag U er dan nog wel van verzekeren, dat de lof dien U den troep in Uw voorjaarsgroet uit spreekt. geheel en al gerechtvaar digd is. Onophoudelijk spannen de mannen zich onverdroten in om hun harden en moeilijken plicht in den strijd tegen de bolsjewistische pest der menschheid te vervullen. Taai en verbeten, en terwijl er da gelijks bewijzen van groote dapper- eid worden geleverd staan zii hier op de bres voor hun overtuiging, aangespoord door het lichtende ide aal. van een groot en voor altijd beveiligd Germaansch rijk in een vereenigd Europa. Ik vat het als een trotsch en eer volle taak op. het vrijwilligersle gioen Nederland te mogen comman deer en. Ik groet U. zeer geachte generaal, als de verzorger van het legipen. hartelijk en oprecht. Heil Hitier. H. G. Fitzthum. SS-Obersturmbannführer u. Kommaodeur. r- Verduister i Ma ti ii op vanavond om onder Maan inder 13.20 1 Dec.* 16.32 UUr 14Dec. L-K cot morgenochtend E.K. 8 Dec 0 22 Dec. n.m. 8.26 uur v.m BINNENKORT RUNDVET OP BO TERBON 63. 's-GRAVENHAGE. 28 Nov. Op de bonnen ..Boter 63" van de bon kaart voor voedingsmiddelen, wel ke geldig zullen zijn gedurende het tijdvak van Vrijdag 18 December tot en met Dinsdag 29 December 1942. zal desgewenscht rundvet ver krijgbaar zijn. Per tweetal bonnen zal men 200 gram rundvet kunnen betrekken. Zij. die run vet wenschen te ont vangen. dienen de genoemde bon nen bij hun slager in te leveren, desgewenscht tegen ontvangstbe wijs, in het tijdvak van Woensdag 2 tot en met Zaterdag 5 December 1942. Zii. die gedurende bovenge noemd tiidvak bon 63 niet bij hun slager hebben ingeleverd, kunnen daarop geen rundvet betrekken, doch uitsluitend de artikelen ter verkrijging waarvan deze bon na der zal worden aangewezen. Uiteraard mag eerst een begin worden gemaakt met de afdlevering van het rundvet op 18 December Geen sportbeoefening op de beide Kerstdagen De rijksgevolmachtigde voor de sport heeft het volgende schrijven toegezonden aan de besturen der officieel erkende sportbonden in "óns land: „Om redenen van uiteenloopen den aard komt het mü zeer ge- wenscht voor. dat de sportbeoefe ning gedurende de a.s. Kerstdagen zooveel mogelijk wordt stilgelegd. Onder meer zullen vele sportbeoefe naren het op prijs stellen eens en kele feestdagen rustig in gezins- of familieverband te kunnen door brengen. In verband daarmede zal het mijnerzijds ten zeerste op priis worden gesteld, indien uw bestuur het daarheen zou willen leiden, dat op den 25sten en 26sten December 1942 gepn officieele sportgebeurte nissen plaats vinden." trale" maatschappij ziekenfonds wezen op te bouwen. 6. Zoowel de chaotische toestand op financieel gebied, die nog steeds heerscht als het doelbewuste stre ven om alle medische arbeid te verplaatsen naar het niveau van specialist en ziekephuis, als de ad ministratieve onkosten door de in ning over veel te veel instanties, heeft er toe geleid, dat nu reeds ge sproken wordt over een verhoo ging van de premie van 4 naar 6 pet. Kortom, wanneer wij gaan resu- meeren, dan wordt er op het oogen blik met het woord „socialisatie" net zoo zoo gezwendeld als met het Woord „vrijheid" voor 1 Mei 1940, hetwelk in wezen beteekende dic tatuur van enkele geldmagnalen in joden in New-York, en zoo be- teekent vooi\ een vakman het hui dige woord „socialisatie" helaas slechts ondergang van een behoor lijke behartging van de volksge zondheid. Voor de geheele werkwijze van den secr.-gen. van liet dep. van Soc. Z. en van den commissaris, belast met het staatstoezicht op de zieken fondsen is slechts één woord te vinden: „Staatssocialisme het tegendeel van nationaal- socialisme". Wat de nationaal-socialisti sche denkwijze hiertegenover te stellen heeft, dat kan men beluisteren uit de landdagrede van den leider van medisch front en verder nalezen in de medische vakpers, die door dit front wordt uitgegeven. De tol bij de Zaanbrng tusschen Worm er en Wormerveer, welke dateert uit het Jaar 1889, zal met ingang van 1 Januari 1943 worden opgeheven. VN'P-De Haan-Pax Holland m

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 1