NOORD-HOLLAND REDE VAN DUCE i— Verduister DAGBLAD VOOR TUSSCHEN W0LGA EN DON VRIJ ZWAKKE SOVJETAANVALLEN Toespraak van Tojo Wat is een energiecontroleur? UitflT.N.V. Uit*. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebnreeaz: SCHAGEN: Laan 201. Tel. 444 (2 DEN HELDER: Konin<str Tel. 2345 (2 lijnen). - ALKMAAR: 9 Tel. 3330. SCHAGER EDITIE Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bij contract, binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. opl. op aanvr. 'ste Jaargang. No. 11969 2 Pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar DONDERDAG 3 DECEMBER 1942 opgave der Italiaansche verliezen OME, 2 Dec. (DNB). Voor commissie der fas- sche Kamer van Corporaties de Duce vanochtend een rede die per radio werd uit- nden. Bij zijn aankomst werd met stormachtige toe- waaraan, geen einde te zullen komen. Hij was van den partijsecretaris, ster Vidussóni. Mussolini, die was in de zwarte partij - >rm, nam plaats op de regee- zijn rede verklaarde de Duce, lij, na 18 maanden te hebben vandaag een groote po- e en militaire, in de eerste t echter militaire rede zou waarin hij verantwoording over de gebeurtenis- hij als volgt karakteriseert: oorlog tegen Rusland; 2. het van Japan aan den oor- de landing der Engelsch- troepen in Noord- aanzien van het eerste punt de Duce, dat de mili- macht van Rusland slechts militaire qualiteit der Rus weermacht aangaat een ver- is geweest. Sedert jaren heeft hij ge- dat in het Oosten een reus- militaire macht was ont- die geen ander doel had, et de wapenen in de hand over de wereld te ver in. dus beslist noodzakelijk, As zich in den rug dekte, ad geen oogenblik langer wachten. „De Russische' heeft zich goed geweerd, Duitsche soldaat nog he den Russische heeft versla- hans heeft Rusland reeds gebieden en 80 llioen ledon van zijn bevol- Men kan dus met de toekomst te- zien. De hulp van Engeland is zeer gering geweest s teekenend, dat de Russen toegestaan, dat een of Amerikaansch soldaat betreedt. Er kan, zoo geen twijfel aan dat uit deze geweldige waarin de grenzen van we Europa en de grenzen opa met Azië zullen wor- ald, slechts de wapens der dheden zegevierend te n zullen komen. OMEDIE IN tQt de landing troe- oorcL-Afrika, zeide de Du- ct in werkelijkheid een edie is, want de landing e met goedvinden van ae militaire autoriteiten en in het geheel niet als beschouwd worden. Ook tk van Engelschen en kwam voor de As verrassend, daar vol- nlichtingen beschikbaar er het samengaan van en F.ransche mi li- en de landing geschied- ik onmiddellijk Berlijn de eenig mogelijk maat- onmiddellijke bezetting Frankrijk met inbegrip was. De Führer en ik' een keer een Fransch gelooven, het eerewoord ïommandant der vloot i. Doch reeds kort daar- buitengewoon duide- zen aanwezig, dat het van de Fransche met, h-Amerikaansche vloot nemen lag, dat ook hier opgetreden, daar mocht worden ver loren. Aldus werd Toulon bezet, om dit gevaar te voorkomen. Mussolini verklaarde in dit ver band, dat door de Eng.-Amcrik sche propaganda de wereld inge zonden sprookjes van een glorie rijken Franschen tegenstand van A tot Z* verzonnen waren. In Tou lon zijn er al met al 2 doodun en ze ventien gewonden geweest. De ontwapening van leger en marine in Frankrijk geschiedt in volkomen orde. De eenige overwinning die de Engelschen tot nu toe hebben be vochten, is het offensief bij El Alamein. De bombardementen cijfers. aan da ormdan voor da aldaar ntcrlstcn nieuwe hoog te- weergalooren strijd der itsoldaten. Een bijzonder na onderneming H m Vervolgens sprak Mussolini over het bombardeeren der Italiaansche steden en verklaarde, om alle in omloop zijnde geruchten eens en voor altijd tegen te spreken, de juiste getallen te willen geven van verwoestingen en slachtoffers. Voor deze getallen is hem wat de schade aan gebouwen aangaat de minister voor openbare werken, wat het aantal slachtoffers betreft de minister van binnenlandsche zaken verantwoording schuldig. In Milaan zijn 30 huizen vernield, 411 zwaar en 1937 licht beschadigd. In Turijn zijn 161 huizen ver nield, 874 zwaar en 2193 licht be schadigd. In Savona zijn 6 huizen vernield 44 zwaar en 970 licht beschadigd. In Genua zijn in het centrum 187 huizen vernield, 1006 zwaar en 4569 licht beschadigd. In Groot- Genua zijn in totaal 203 huizen vernield, 1049 zwaar beschadigd en 4869 licht beschadigd. Er werd be sloten de geheel vernielde huizen zoo lang de oorlog duurt, niet te herbouwen. Aan verliezen eiscliten de vijan delijke luchtaanvallen tot den 30- sten November 1942 1882 dooden o332 gewonden. Met deze getallen bewijst het Italiaansche volk, dat het de waar heid huldigt en men aan de Ver. Staten den leugen overlaat. Met stemverheffing verklaarde de Duce het recht te hebben te eischen, dat geen Italiaan ook maar in het geringste deze getal len in twijfel durft te trekken. Italië is het eenige land, dat met groote waarheidsliefde ver- lieslijsten publiceert: 1) om de verliezen op zichzelf bekend te maken; 2) om de mannen, die voor Italië den heldendood gestor ven zijn, uit hun anonimiteit naar voren te brengen. 1800 vijandelijke vliegtuigen wer den met zekerheid, 713 waarschijn lijk neergeschoten. Op den grond werden 193 vliegtuigen met zeker heid, 190 waarschijnlijk vernield. De. controle op het neerschieten van vliegtuigen wordt door Italië met groote nauwkeurigheid ver richt. Zooals de Duce verklaarde laat hij zich in geval van twijfel zelfs fotos voorleggen. In Italiaansche handen zijn aan Engelsche, krijgsgevangenen, 21 ge- generaals, 2330 officieren en 32747 onderofficieren en manschappen, Deze getallen zijn nog niet volledig daar de nog op transport zijnde Engelsche krijgsgevangenen er nog aan moeten worden toegevoegd. Met de niet-Engelsche krijgsgevan genen tezamen heeft Italië in to taal in handen: 29 generaals, 4003 officieren en 69167 manschappen. De krijgsgevangenen in Italiaan sche hand worden volgens de wet ten der menschel ij kheid behandeld, zoo verklaarde de Duce. Helaas echter kan dat van de tegenpartij niet worden verklaard. Afgezien van enkele gevallen moet de be handeling der Italiaansche krijgs gevangenen bepaald onmenschelijk worden genoemd. Ter illustratie las de Duce gedeelten voor uit brieven, waarin krijgsgevangenen melding maken van de barbaar- sche, onmenschelijke behandeling van Italiaansche krijgsgevangenen door de Engelschen. VERLIEZEN DER WEERMACHT. In dertig maanden oorlog heeft de Italiaansche weermacht 40.219 man aan dooden verloren, waar van 36.629 bij het leger, 2.168 bij de marine, 1.422*bij de luchtmacht. Het leger verloor aan gewonden ".749 man, de marine 3.599 én de luchtmacht 1.620. Aan gevangenen verloor de Ita liaansche weermacht in totaal 230.738 man, aan vermisten 37.714. Vervolgens las de Duce de cijfers van door marine en luchtmacht tot zinken gebracht schepen voor. ANTWOORD AAN CHURCHILL. Vervolgens kwam de Duce dan tot het eigenlijke doel van zijn rede, het afrekenen met Churchiils radiorede van. Zondag. Cnurchiil. die een groot deel van zijn rede aan Italië en vooral aan Mussolini heeft gewijd, meent zeker, dat deze rede in Italië, aan het publiek zal worden onthouden. Om den Britschen premier deze opinie te onthouden, zal hij, Mussolini, zelf de rede voorlezen. (Groote toejui chingen). Mussolini verklaarde verder: er zijn geen afzonderlijke fronten, er is slechts één enkel front, dat evenals een militair front breedte en diepte heeft. Hij herinnerde verder aan de woorden, die hij vijf jaar geleden liad uitgesproken, toen hij het Ita liaansche volk had aangeraden niet het laatste oogenblik af te wachten, doch alle voorzorgsmaatregelen te nemen, om aan vijandelijke lucht aanvallen de kracht te ontnemen. Het is dus noodzakelijk, uit de ste den vooral de vrouwen en kinde ren te evacueeren en organisaties te vormen, die het de werkende be volking. die overdag haar werk in de steden verricht, mogelijk maakt, de stad des avonds te verlaten en er 's morgens terug te keeren. Slechts de „combattanten' mogen in de steden blijven, d.w.z. diege nen, die door hun beroep gedwon gen zijn de stad niet te verlaten. Mussolini las daarop de afzonder lijke passages van de rede van Churchill voor en betoogde, dat hij er trotsch op kon zijn te worden Rede vao dr. Goebbels Minister Dr. Goebbels heeft gisteren in een rede voor officieren van een infanterieschool verklaard, dat de Duit sche weermacht, die in den afgeloopen winter haar ervaringen had opgedaan, in het bewustzijn van haar overwin ningskracht de gevechten van de ko mende maanden ingaat. Ook in Duitsch land ziet Duitschland vastbesloten de verdere ontwikkeling tegemoet. Geen geroep der vijanden van Duitschland kan verdoezelen, dat zijn tegenstanders noch den moed noch de-kracht hebben gehad, het zoo pochend aangekondigde tweede front op Europeesche bodem werkelijk te vormen. Intusschen ech ter wordt de slag op de wereldzeeën vastberaden voortgezet. De successen van de zoojuist geeindigde maand heb ben opnieuw aangetoond, dat over den uiteindelijken afloop van den slag op de wereldzeeën geen twijfel mogelijk is. Ten aanzien van de bewering der vijanden, dat de tijd voor de geallieer den werkt, zeide dr. Goebbels, dat de eindoverwinning een kwestie van tijd en geduld is. Beslissend is echter, wie de beschikking heeft over- de ruimte. De ruimte, waar de strijd om gaat, be hoort ongetwijfeld aan Duitschland. Ten slotte zeide Dr. Goebbels dat Duitschland niet strijdt voor bloedeloo- ze idealen, doch dat de oorlog volein digen moet, wat de nationaal-socialisti sche revolutie begonnen is. Tijdens de explosie van een getorpe deerd vijandelijk schip viel deze ruim twee meter lange steunbalk op de U-boot. Evenals de aan den toren bevestigde sterrenvlag der USA van een ander tot zinken gebracht vracht schip werd deze steunbalk als trofee mee naar huis gevoerd PK Prokop Sch-F-P H m Houdt Uw gasverbruik in toom en spaart eiken dag wat stroom DUITSCH U* EERMACHTSBERICHT Bij het llmenmeer verbitterde gevechten HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 2 Dec. (DNB). Het op perbevel van de weermacht deelt me de: Bij een aanval van Duitsche pantser wagens ten Noorden van de 'Terek werd de vijand teruggeworpen. Er werden verscheidene honderden ge vangenen gemaakt. Tusschen Wolga en Don ondernamen de Sowjettroepen gis teren ten gevolge van hup zware ver liezen slechts vrij zwakke aanvallen. Aanvallen in de groote bocht van den Dón werden in tegenaanvallen af geslagen. Snelle Italiaansche en zwa re Duitsche gevechtsvliegtuigen ope reerden tegen de bewegingen van vrij sterke vijandelijke troepen aan den middenloop van den Don. In den middensector van het front en aan het Ilmenmeer duren de verbit terde en hevige gevechten voort. De bolsjewisten leden bij hun vrychteloo- ze aanvallen zware bloedige verliezen en verloren wederom 95 pantserwa gens. De -luchtmacht streed tegen vijande lijke infanterie en gepantserde strijd krachten, artilleriestellingen en aan- voerwegen. 22 Pantserwagens werden door bommen getroffen. In het Westen van Cyrenaica brach ten afdeelingen Duitsche Stuka's en jachtvliegtuigen den Britschen troepen aanzienlijke materieele verliezen toe. In Tunis gingen Duitsch-Italiaansche strijdkrachten tot den tegenaanval over Zij wierpen den vijand uit verscheide ne plaatsen en maakten talrijke ge vangenen. Valschermtroepen van den vijand werden verstrooid, 9 pantser wagens werden vernield. Duitsche ja gers schoten 8 Britsche jachtvliegtui gen neer zonder zelf verliezen te lij den. Boven de Engelsche wateren en bij de kust van het bezette gebied in het Westen verloor de Britsche luchtmacht gisteren overdag bij luchtgevechten 7 toestellen. Alle Duitsche vliegtuigen keerden terug. Minister Vidussooi in Turijn Partijsecretaris minister Vidussóni is, naar de bladen melden, in den nacht van 29 op 30 Nov. in Turijn aangeko men, waar hij zich door functionarissen van de partijorganisatie in Turijn in lichtingen liet geven over de voor de slachtoffers van de luchtaanvallen ge nomen maatregelen. Nsdat hij kennis had genomen van de kalme vastbeslo tenheid, waarmede de bevolking van Turijn heeft gereageerd op de Engel sche luchtaanvallen, gaf hij nauwkeu- ringe aanwijzingen met betrekking tot uitbreiding en volmaking van de hulp verleening. Vervolgens bracht hij een bezoek aan de getroffen wijken der stad en onder hield hij zich in de ziekenhuizen met elk der gewonden, wien hij de deelne ming van den Duce overbracht en na mens dezen geschenken in geld over handigde. Tijdens de nieuwe luchtaanvallen des nachts begaf minister Vidussóni zich naar de centrale van den luchtaf weer, en overtuigde zich van het vlotte en juiste functioneeren van den afweer Na afloop van het luchtalarm bracht hij wederom een bezoek aan de ge troffen wijken, waar hij zich overal kon overtuigen van de kalme, vastberaden houding der bevolking, vooral van de slachtoffers. beschouwd als de eenige tegenstan der van het Engelsche wereldrijk. Ton aanzien van de bewering van den dolkstoot, zeide Mussolini, dat de deelneming van Italië aan den oorlog reeds bepaald was vóór den vijden Juni 1940 en dat zij uitslui tend op verlangen van liet Duitsche opperbevel was uitgesteld tot den tienden Juni. Niemand dacht op dat oogenblik, dat de oorlog in Frankrijk zóó snel ten einde zou zijn. Het minst Churchill De Fran sche ineenstorting kwam onver wacht, maar was volledig. Superieur aan Churchill. Vervolgens keerde Mussolini zich tegen de woorden van Churchill, volgens welke hij niet had geluis terd naar het verstandige beroep van den Amcrikaansche president. Hij wees deze opvatting ten scherp ste van de hand en verklaarde, dat Churchill van een hertogelijke fa milie afstamt, in welker aderen blauw bloed vloeit. In mijn aderen zoo riep Mussolini uit, stroomt het gezonde bloed van een smid. Ik voel mij thans meer dan ooit superieur aan Churchill, uit wiens van tabak en alcohol stinkenden mond de kwalijkste beleedigingen jegens Italië vloeien. Mussolini zeide vervolgens, dat het niemand mag zijn veroorloofd den moed en het heldendom van den Italiaanschen soldaat in twij fel te trekken of neer te halen. De Duitsche kameraden hebben spon taan erkend, dat, wanneer de Ita liaansche soldaat goed is uitgerust en goed wordt geleid, hij een dei- beste, zoo niet de beste soldaat ter wereld is. Wij moeten ons vrij maken van valsche gevoelens, zoo riep de Duce uit. Zonder haat kan geen 'oorlog gevoerd worden, de haat jegens den vijand moet dag en nacht worden aangewakkerd. Met de grootste energie moeten alle tendenties wor den bestreden, die ten doel hebben de geesten zwak te maken. De we reld heeft van Italië soms nog een volkomen verkeerd beeld en ver wacht slechts weinig van het Ita liaansche volk. Voorts verklaarde de Duce, dat het Italiaansche volk werkt. Het is gedisciplineerd, er is geen enkele daad van sabotage door Italianen ondernomen, er -is geen enkele be tooging tegen den oorlog in Italië voorgekomen, afgezien van een vj-ouw in Genua, die heeft uitgeroe pen, dat zij vrede wilde hebben. .Speciale lof sprak de Duce uit voor de Italiaansche vrouwen, wier houding hij waarlijk bewonderens waardig noemde.- Het Italiaansche volk is zich bewust van de nood zakelijkheid van dezen oorlog, die waarlijk een heiligen oorlog moet worden genoemd. Mussolini verklaarde er van af,te zien van vredesdoelstellingen te spreken. Hij liet het gaarne aan den vijand over'dit te doen. TOKIO, 1 Dec. In een radiotoe spraak naar aanleiding van den twee den verjaardag der gemeenschappelij ke verklaring van Japan, Mandsjoekwo en Nanking, zegt de Japansche eerste minister Tojo o.m.: „Ofschoon wij absoluut zeker zijn van de eindoverwinning, moeten wij ons ten volle rekenschap geven van de moeilijkheden, die nog overwonnen moeten worden Japan bedwingt thans onder de gunstigste voorwaarden Groot Brittannië en de Vereenigde Staten met een reeks beslissende overwinnin gen. „Natuurlijk, vervolgde Tojo, is de Groot Aziatische oorlog de geweldig ste der oorlogen, die de geschiedenis heeft gekend. De nog te overwinnen moeilijkheden maken de nauwere aan sluiting tusschen Japan, Mandsjoekwo en Nanking noodzakelijk. Tojo besloot zijn rede met de vast beradenheid van Japan uit te druk ken, dezen oorlog tot het glorierijke AS BEHEERSCHT LUCHTRUIM IN TUNIS. De ANP-correspondent meldt: In Tunis is het nog steeds niet tot gevechten op groote schaal gekomen. De voorbereidingen der Duitsch-Itali aansche troepen worden door de scher mutselingen tusschen verkenningsaf. deelingen nauwelijks belemmerd. Dat men zich van Duitsche en Italiaansche zijde angstvallig heeft weerhouden van het noemen van plaatsnamen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de lucht macht van de as het luchtruim boven dit strijdtooneel beheerscht. Daar de geallieerden als gevolg hiervan den steun hunner verkenningsvliegtuigen moeten missen, verkeeren zij in het onzekere omtrent de positie en den tactischen opbouw der Duitsch-Itali aansche troepen, hetgeen hen dwingt tot een voorzichtig aftasten van het front. OMGEVINGNiEUWS SCHAGEN N.T.T.B. Heden worden ih de zaal van den heer Igesz de competitie-wed strijden Schagen ILcurgus 2 (Hee- ren), Schagen 2Lycurgus I, Scha gen 1-Lycurgus I (Dames) gespt voor de 3de klas der N.T.T.B. De toegang tot het lokaal is gratis. HA REN KA RSPhl AMBTSDRAGERS GEREF. KERK. Dirkshorn. In de gehouden stem ming voor leden van den kerkeraad der Geref. kerk alhier zijn gekozen tot ouderling de heeren L. Doekes en Jb. Rus wegens aftreden van de heeren B. J. van Laar en C. Ploeger, die niet herkiesbaar waren. De heer S. Haairna werd als diaken gekozen wegens atfreden van den heer P. de Kraker, die eveneens niet her kiesbaar was. ZIJPE IJSCLUB ALGEMEEN BELANG. De ver. Algemeen Belang en ijsclub De Eendracht hield Dinsdagavond een ledenvergadering in het lokaal van den heer H. L. v. d. Poll. De voorz. de heer N. T. Hopman, opende met een woord van welkom. Medegedeeld werd om. dat de ver. is toegetreden tot de Prov. Noordholl. Vereen, voor het IJstoerisme op de schaats, voorheen Ijsbond Hollands Noorderkwartier. In dit verband werd er de-aandacht op gevestigd, dat de le den zich en hun huisgenooten kunnen verzekeren tegen ijsongevallen tegen een meerdere contributie van f 0.15 p. persoon. De rekeningen over het jaar 1941— 1942 werden goedgekeurd en aan den penningmeester, den heer M. Schip per, werd décharge verleend. De con tributie werd bepaald op f 1 per lid. Als bestuursleden werden herkozen de heeren W. J. van Loenen, P. Vries, M. Schipper en W, L. Correljé. De ijsfeestcommissie kreeg machti ging om, zoodra mogelijk, wedstrijden voor schoolkinderen te organiseeren. Aan de eigenaars van de in do Groote Sloot liggende booten zal worden ver zocht hun boot, bij vriezend wepr, over te brengen naar de egalement, teneinde op de Groote Sloot een ruime ijsbaan te verkrijgen. Met de ijsclub te St. Maartensbrug zal contact worden gezocht om te po gen een goed berijdbare baan op de Groote Sloot tusschen St. Maartens brug en Schagerbrug tot stand te bren gen. Sluiting. ANNA PAULOWNA vanavond om onder 16.30 uur .JZ. tot morgenochtend V.M- 8<% 1 30 Dec. .31 uur lk. op 2.07 8 Dec. n.m. 14 Dec. e.k. BENOEMING. Breezand. De heer A. M. van Muy- den, onderwijzer aan de school met den bijbel, is benoemd tot eersten onderwij zer aan een Herv. school te Amster dam en heeft deze benoeming aan vaard. WIEPINGEN POLITIE. Gevonden: een elnnó 1 In geen enkel bedrijf, op geen en kel kantoor mag een energie-contro leur ontbreken. Bij groote bedrijven en kantoren dienen verscheidene van deze controleurs te zijn. Wat is eigen lijk een energie-controleur en wat is zijn taak en waarom schenken wij op deze plaats aan hem bijzondere aan dacht? De energie-controleur is geroe pen om er voor te zorgen, dat niet- gedachteloos energie in den vorm van gas en electriciteit wordt verspild. In iedere afdeeling van elke onderneming, van elk bedrijf en op elk kantoor be hoort iemand te worden aangewezen om er op toe te zien, dat met de ter beschikking staande energie zoo doel matig mogelijk wordt omgegaan. Het spreekt vanzelf, dat hiervoor diegene het geschiktst is, die de zuinigheid weet te betrachten. Hij zal er voor moeten waken, dat licht niet onnoodig brandt, machines niet onnoodig inge schakeld blijven, en niet meer ga» wordt verbruikt, dan noodig is. De energie-controleur heeft een zeer belangrijke taak, want op het verbruik van gas en electriciteit moet bezui nigd worden. In de bedrijven en op de kantoren zal de energie-controleur daarop hebben toe te zien, in de huis houding zij ieder lid van het gezin' controleur. Weest zuinig met de rantsoenen. Het is uw eigen belang! L- DOODSTRAF VOLTROKKEN. Bij vonnis van het Deutsche Ober- gericht van 8 October 1942 is Gerardus Marie Theodorus Putter, wegens het in bezit hebben van verboden wapens, ter dood veroordeeld. In weerwil van alle oproepen tot in levering der wapens heeft Putter een pistool met scherpe patronen, een ploertendooder en een dolk in zijn be zit gehad en getracht schietwapens te koopen. Het vonnis is, nadat de mogelijkheid van gratieverleening onderzocht was, Dinsdag voltrokken. BIJ HET DWALEN IN DE BOSSCHEN DEN DOOD GEVONDEN. Op 14 Nov. j 1. verliet de 78-jarige heer J. Jansen zijn woning in de Roe mer Visscherstraat te Arnhem voor 't maken van een wandeling. Ondanks zijn hoogen leeftijd maakte hij wel va ker verre wandelingen. Hij keerde van deze wandeling echter niet terug, en alle nasporingen van de politie, die een opsporingsverzoek uitgaf, bleven zon der resultaat. Dezer dagen echter heeft een inwoner van Loenen op de Veluwe het stoffelijk overschot van den heer Janssen in de bosschen nabij de Imbosch, in de omgeving van Eer beek, gevonden, waar men licht ver dwalen kan De heer Janssen leed den laatsten tijd aan geheugenstoornissen. Rondzwervende in de bosschen moet hij tenslotte van uitputting en ontbe ring zijn gestorven. Het lijk is naar het lijkenhuis te Eerbeek overgebracht RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 4 DECEMBER, Hilversum I. 415,5 m. 7.15 „De 4 Richter's Gesangs Gltarristen" i Harry Steiner zingen (gr.). 7.30 BNO: Nieuwsberichten. 7.40 Oude vertrouwde w(js- (gr.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Ge sprek met Peter. 8.50 Komponisten Bildnis von Frans Liszt (gr.). 9.00 Met de harmonica er op uit (gr.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9.37 Met de harmonica er op uit (gr). 10.00 Orkest Malando en solist. 10.30 Sint Nlcolaas de dichters. 10.45 Orkest Malando en solist. 11.15 Kerkconcert (gr.). 12.00 Almanak. 12.05 Harmonie orkest (gr.). 12.45 BNO: Nieuwsbe richten. 13.00 Tusschen de bedreven. 15-00 Klaar voor opname? Draaien, filmprogramma. 16.45 BNO: Nieuwsberichten, 17.00 Zang en plano (met toelichting). 17.30 Mozartpro- gramma. 17.45 „Aangenaam, mijn naam is Fransgevarieerd programma. 18.30 BNO: Nieuwsberichten. 18.40 Sportrevue van da week. Vanaf 19.15 alleen voor de radio-cen trales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Vierhandige piano voordracht. 19.45 Zepparonl-kwartet. 20.15 Luchtige aovndkalnken. 21.45 BNO: Nieuws berichten. 32.00 Opgeruimde zangers (gr.). 22.20 Rhapsodleën (gr.). 23.00—24.00 Op den dansvloer (gr). Hilversum II. 301,5 m. 7-157.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtend gymnastiek. 7.50 Sportnieuws. 8.00 Landbouw voorlichting. 8.15 Voor de binnenschippers. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Viool, piano cello (gr.). 9.00 Uit de werken van Strauss en von Suppé (gr.). 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.30 Vervolg van 9.00 10.00 Godsdienstige uit zending. 10.30 Planovoordracht. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Kinderkoor (opn.). 11.30 Orkest Joan Lancé, 12.15 Streekcultuur. 12.45 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 Programma-overzicht. 13.05 Koorzang en pianosoll (gr.). 13.30 Arn- hemsche orkéatvereeniging en soliste. 14 00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Afnhemsche orkestvereniging en soliste. I5.3ft Voor de vrouw. 16.00 Operette en lichte opera klan ken (gr.). 16.45 BNO: Nieuwsberichten. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Vioolplaatjes van Mario Traversa. 17.45 Spiegel van den dag en BNO: De Jordaner vertelt oyer sociale nooden. 18.00 Marschmuziek (gr.). 18,15 Reportage. 18.30 .Campanellas". Italiaansch programma. 19 00 BNO: Engelsche uitzending: Hollend-* Politl- eal Aspects. Voor de radio-centrales: Sympho- nle-orkesten spelen beroemde dansen (gr.). Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een HJnverbindnig met de studio beschik ken. 19.15 Orgelconcert en zang. 19.45 BNO: Nieuwsberichten. 19.55 Symphonie orkest (gr.) 20.15 Luisterspel „De wetenschap dient de menschheid". 20.45 Het ZepparonI Kwartet 21.05 Zang en piano. 21.30 Piano en orkest (gr.). 31.45 BNO: Nieuwsberichten 1 nn

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 1