Land-en Tuinbouw Het TUINBOUWKUNDIG ONDERZOEK voor arbeiders in de werkverruiming Vertonen van gratificaties Officieele mededeelingen RADIOPROGRAMMA Economische rechter 1000 K G. schapenvleesch en 125 K.G. varkënsvleesch verhandeld DE TWEE VERDACHTE SLACH TERS WETEN VAN NIETS: Hun afnemer en gros ver- j oordeeld tot één jaar. Tot voor kort was de Wieringer- meer een belangrijüe klant voor den economischer! rechter te Alkmaar, maar ze heeft een ernstige concurrént gekregen in Westfriesland, speciaal Hoorn, dat de' laatste weken talrijke afgevaardigden naar Alkmaar zendt, om daar te verschijnen voor den economisohen rechter. Mocht de Wieringermeer zich speciaal «verheugen in tarweza- ken. Hoorn en omgeving wor den bekend om den clandestie- nen handel in tuinbouwproduc ten envleesch en vet. Om van de boter en kaas maar te zwijgen. Welnu, vanmorgen diende een groote zaak m vleesch en vet. In den loop van 1941 hebben talrijke bewoners van Hoorn geprofiteerd van clandestien geslacht vleesch. dat hun geleverd werd door een zekeren N. P. Besseling. wiens eigenlijke beroep landbouwer is. Deze besseling leverde niet minder dan 1000 K.G. schapenvleesch en 125 K.G. varkensvleesch af aan zijn klanten en verdiende daarmee.- naar zijn eigen verklaririgen. een 625 gulden. Besseling kocht het vleesch en het vet van de gebr. C. en J. Ap pel uit Wognum. die het vee koch ten op de markt en het daarna thuis slachtten. Vermoedelijk gaf Besse ling regelmatig opdracht aan deze gebroeders, om een bepaalde hoe veelheid vleesch ie leveren en dan werden de dieren gekocht en ge slacht. Besseling was niet verschenen: waarschijnlijk was hij bevreesd voor onmiddellijke gevangenneming Waar hij echter reeds een volledige bekentenis had afgelegd, kon hii bij verstek worden veroordeeld en zoo geschiedde het. dat Mr. Meijer hem veroordeelde tot een jaar ge vangenisstraf. nadat de Officier ne gen maanden had geüischt. Slachters ontkennen! De twee gebroeders Appel uit Wognum werd ten laste gelegd het clandestien slachten van een 20 schapen en 2 varkens en alles leek er op. dat de beide heeren na een kort verhoor tot zware vrijheids straffen zouden-worden veroordeeld Maar het tweetal had eei\ verras sing: ze ontkendon alles! En dat. terwijl zij voor de Hoornsche poli tie indertijd een volledige bekente nis hadden afgelegd. Noch Officier, noch econom. rech ter begreep iets van de houding der beide verdachten. Hun Verklaringen bij de politie waren -zeer nauwkeu rig en klopten precies met elkaar: Cornelis slachtte. Johannes woog het vleesch af en verpakte het. De winst bedroeg pl.m. 30 gulden,per schaap, welke winst netjes gedeeld werd. Ik weet van niks. zei Corne lis thans, en voor de politie heb ik van alles gezegd, maar dat kwam van de zenuwen. Hoe zijn broer aan aldat .yleesch kwam, wist Cor ook niet En Johan 2elf? Die had heelemaal geen vleesch verkocht! Maar hij had Besseling eens willen nemen. Die liegt zoo verschrikkelijk, ziet U. en nou heb ik alles gezegd, om hém voor den rechter te brengen. Aldus de explicatie van Johan. die hartelijk lachte om de'mop, maar oogenblikkelijk tot de orde geroe pen werd. De Officier vroeg aanhouding der zaak en onmiddellijke gevangenne ming van beide verdachten, welke verzoeken werden ingewilligd. De huismoeders gestraft. Een groot aantal huismoeders uit Hoorn, afneemsters van het vleesch en het vet. werd vervolgens ver oordeeld. De boetes* liepen van 20 tot 250 gulden, neerkomende op ongeveer 20 gulden per K.G. In twee gevallen kon geen ver- oprdeeling volgen, omdat Besseling hier als getuige moest worden ge hoord. CLANDESTIEN SLACHTER KREEG 8 MAANDEN. De Alkmaarsche clandestiene slachter J. Homan. die tezamen met een zekeren Stokman verschillende keeren schapen had geslacht werd heden veroordeeld tot een gevange nisstraf van 8 maanden, verminderd met 2-maanden vooc-arrest. De betrekkelijk lage straf dankte verdachte aan zijn vrij hoogen leeftijd. 8 MAANDEN VOOR VEEDIEF. De veehoudersknecht S. Wedzin- ga uit de Beemster werd eveneens veroordeeld tot 8 maanden gevan genisstraf. omdat hij in April van dit jaar uit de weide een schaap ge stolen had. tezamen met G. Kroon, die inmiddels al veroordeeld is. Waar het initiatief van Kroon was uitgegaan en deze verdachte zich al te gemakkelijk had laten overhalen, was er nog eenige aan leiding tot het geven van deze lich te straf. als basis voor een goede voorlichting Het onderzoek op tuinbouw kundig gebied in Nederland heeft plaats op proeftuinen. Eroefvelden en laboratoria, aarmate de ontwikkeling voortschrijdt en hoogere eischen aan het tuinbouwbedrijf wor den gesteld neemt de beteeke- nis van onderzoek en voorlich ting toe. Aanwezige kennis on opgedane ervaring zijn niet meer toereikend om op de vra gen van de practijk antwoord te geven. Voortdurend onder- - zoek moet deze-kennis vergroo- ten én aanvullen, moeilijkhe den moeien worden onderzocht, oplossingen gevonden en advie zen verstrekt.' De inspecteur van den tuinbouw en het tuinbouwonderwijs. Ir. A. W. van de Plassche. heeft hierover de- "fcer dagen het een en ander verteld fti een belangwekkende radiolezing van de directie van den landbouw. Deze lezing maakte deel uit van de serie uitzendingen onder den titel ..De boer. de productie en de direc tie van den landbouw" zooals-deze elke week worden gehouden. t De proeftuin, zoo betoogde ir. van de Plassche. behoort tot de toerus- ting van de rijkstuinbouwconsulen- ten. In 'de laatste jaren zijn deze tuinen, wat betreft oppervlakte 200- In het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht Is dezer degen een drieling geboren, die xlch In uitstekende gezondheid bevindt Y.l.n,r.» Antony, Jacob en Ellsabeth J. Schlpper-Pex Holland m wel als uitrusting, belangrijk voor uitgegaan. De proefvelden liggen in de bedrijven van de tuinders, maar alles staat hier onder toezicht van den tuinbouwconsulent. De labora toria dienen vooral tot het verrich ten van onderzoekingen, welke niet alleen voor een bepaalde streek van belang zijn. maar voor het geheele land. het geheel van onderzoekin gen staat onder de leiding van den inspecteur van den tuinbouw en het tuinbouwonderwijs. Regelrriatig ver schijnen de resultaten-van de on derzoekingen in druk. in den vorm van de bekende ..Mededeelingen van den tuinbouwvoorlichtings- dienst."' Het bedrijfsleven speelt een belangrijke rol. De leiding der onderzoekingen moge berusten bü den 'staat, ook het bedrijfsleven speelt hier een belangrijke rol. Zöo zijn de proef tuinen geen rijksinstellingen, maar stichtingen of verèenigingen. door de practijk in het leven geroepen 'en gesubsidieerd door rijk, provin cie en. gemeente. Tusschen weten schap en practijk bestaat aldus een nauwe samenwerking, men houdt elkaar in evenwicht en voedt el- kaaf op. Dit heeft tot resultaat ge had. dat de waardèering vari de practijk voor het wetenschappelijk onderzoek nog steeds groeit en an derzijds de wetenschappelijke wer kers hebben leereh inzien, dat hun arbeid alleen doeltrèffend kén zijn. wanneer zü op de hoogte ziin van de eischen. welke het practische be drijf stelt. Op deze wijze worden weten schappelijke werkers gevormd, die theoretisch goed geschoold, toch voldoende begrip vopr de practijk hebben.- zoodat zij het vertrouwen weten te winnen van hen. voor wie zij werken, teneinde een goede sa-, menwerking te verkrijgen en, een juist begrip voor eikaars moeilijk heden. En zoo streeft de tuinbonw- voorlichtingsdienst er voortdu rend naar om aan de voorlich ting een voldoende basis te ver. schaffen, zoodat Qiet slechts de reeds bekende kennis verder wordt verspreid, maar langs den weg van eigen onderzoek ook aan den vooruitgaan wordt medegewerkt. DE EERSTE RIJ- EN MEN. SCHOOL IN NEDERLAND. Naar wij vernemen ziin er plan nen in vergevorderd stadium van voorbereiding om te geraken tot de stichting en exploitatie van een Rij en Menschool te Hoofddorp. Hiertoe is het initiatief genomen door den Nederlandschen Land stand. waaraan thans de taak is 'te beurt gevallen, toezicht te houden op het landelijk Tiivereenigingswe- zen en het onderwijs in het om gaan met paarden. Met de leiding van de voorberei dende werkzaamheden *is belast de heer W. Slob. secretaris der Ned. Federatie van landelijkè riivereeni- gingen. tevens leider van de Ar- eidsgemeenschap „Landelijke Rui tersport*. van..den Nederlandschen Landstand. Suxe Prelsser, de eerste klassieke solo- danseres van het «Deutsche Theater in den Niederlanden" (voorheen eerste ballerina aan de;opera te Lcipzlg) zal gedurende de maanden December en Januari een reeks dansavonden in ons land geven. Zij zal o.a. optreden in Amsterdam. D^n Hrfag. Rotterdam, Utrecht. Haarlem. Arnhem. Hilversum Groningen. Eindhoven. Nijmegen, Breda. Den Bosch en Maastricht Polygoon- Ernst Krauss-Pax Holland m DE EXTRA BOTERBON ^OOR GEEVACUEERDEN. Zooals dezer dagen in de bladen bekend is gemaakt, zal gedurende de Kerstdagen een kwart kilogram boter extra worden verkrijgbaar gesteld voor degenen, die in de pé riode van 28 Nov. tot 5 Dec. bon 446 algemeen bij hun winkelier heb ben ingeleverd. In verband met door te ëvacueeren personen te berde gebrachte vragen hoe zii in dezen moeten handelen, kan hun de raad worden gegeven, den betref- fenden bon tegen ontvangstbewijs in te leveren bij een winkelier, die buiten hef geëvacueerde gebied woont, met verzoek de boter te zij ner tijd aan het nieuwe adres op te zenden, of. indien aan hen hun nieuwe woonplaats reeds thans be kend is. aan hun winkelier aldaar per aangeteekend schrijven de bon nen op te zenden met-het verzoek, de daarop verkrijgbare bpter voor hen te willen reserveeren. De extra boterbon AMSTERDAM, 3 Dec. Do cen trale persdienst van het Nederland sche 'Arbeidsfront schrijft ons: De in de werkverruiming tewerk gestelde arbeiders, die eens in de drie weken, met verlof gaan, zul len-bij het komende Kerstverlof van den kokbeheerder een bewijs M.D. 27 ontvangen, alsmede een ontslagbewijs. Op deze bescheiden zullen zij bij den distributiedienst in de plaats van inwoning Iran distributiebescheiden kunnen af halen. Zij zullen dan tevens op vertoon van het ontslagbewijs een- bon ontvangen voor het extra runt soen boter, dat met de Kerstdagen beschikbaar wordt gesteld. Deze bon is direct inwisselbaar bij den winkelier en behoeft dus niet van te voren te worden yigeleverd. - De bij pfft-ticuliercn ingekwar tierde arbeiders dienen, echter spoedig aan hun kwartiergever den betréffenden bon (no. 410 alge meen) op te vragen, zoodat zij die aan hun familieleden kunnen op zenden en deze-hem voor den Oen December bij hun winkelier kun nen inleveren. Deze regeling geldt niet voor de tewerkgestelde arbeiders in den Noord-Oost-Pokier. Zij ontvangen voor de verlofperiode losse rant- soenbonnen en eveneens .een lossen rantsoenbon voor deze extra be schikbare boter. 5qmnaóiie& DE BEOEFENING VAN GYMNASTIEK. Wat de rijksinspectie voor licha melijke opvoeding doet voor leer plichtigen. is de taak van het Ne- derlandsch Gymnastiek-verbond en zijn vereenigingen voor de niet-leer plichtigen. die bij deze organisatie gelegenheid krijgen tot de noodza kelijke lichamelijke oefening. Daarom heeft het N.G.V. een on derzoek ingesteld naar de mogelijk heid tevt verhooging van het aantal personen, dat gymnastiek kan be oefenen. In het algemeen kreeg men hierover een vrij gunstigen in druk en er kan op gerekend worden, dat er een uitbreiding mogelijk is tot ca. 200.000 personen. Men on dervindt uiteraard moeilijkheden door büiten gebruik stellen van za len. maar met den steun vah de autoriteiten wordt veel bereikt en op deze wiize kan "in een groote leemte worden voorzien tot welzijn van de volksgezondheid. KAARSEN VOOR STAL- EN VOERTUIGENVERL1CHTING De distributiediensten zullen in het tijdvak van 1 tot en met 12 Dec. 1942 op nader te bepalen tijdstip pen aan verbruikers van kaarsen, die reeds voor de maanden Oct. en Nov. 1942 rantsoenbonnen voor kaarsen tenbehoeve van stal- of voertuigenverlichting hebben ont vangen. de rantsoenbonnen voor de tweede periode, te weten van 1 Dec. 1942 tot en met 31 Jan. 1943 uitrei ken. Deze personen béhoeven der halve. voor de nieuwe periode van 1 Dec. 1942 tot en met 31 Jan. 1943 geen nieuwe aanvrage in te dienen. Blijkens de.St. Crt. van 2 dezer heeft de gemachtigde voor uen arbeid een algemeene^ vergunning verleend aan werkgevers om aan hun werknemers, die in het kalen derjaar 1942 nog geen gratificatie hebben ontvangen, alsnog een gra tificatie toe - tefckennen tot een be drag van ten Ihoogste één week loon, berekend naar een 4S-urige werkweek, of een kwart maand salaris, Aan werknemers die in het kalenderjaar 1942 een geringere dan voornoemde gratificatie heb ben ontvangen, kan een aanvullen de gratificatie tot dit bedrag wor den verstrekt. Ili geval in 1941 door het college van rijksbeiniddelaars vergunning is verleend tot het toekennen van een hoogere gratificatie, dan kan de evenbedoclde uitkeering, respec tievelijk aanvullende uitkeering tot dit bedrag worden verhoogd, tot een maximum evenwel van Uvee weken loon of een^ halve maand salaris. Voor de hier be doelde gratificaties is het derhalve niet noodig nog afzonderlijke toe stemming van den gemachtigde voor den arbeid te vragen. Dik la at stë is wel noodig voor zoover trien voornemens is cep gratificatie te. verstrekken, welke de hierboven- genoemde bedragen overschrijdt. Werkgevers, die van de vorenbe doelde algemeene vergunning ge bruik maken, moeten bitsen acht VISCHAFVALREGELING. Ingevolge het met Ingang van 28 No vember 1942 in werking getreden Visch atvalbesluit 1942 is een ieder, die het be- of verwerken van visch. schaal- en schelDdieren als bedriif uitoefent. verDlicht. indien en voor zoover zulks door of vanwege de Nederlandsche Vis- scheriicentrale wordt verlangd, visch- afval ter beschikking te houden van 5enoemde Centrale en tegen den gel enden maximumpnis in te leveren bii door deze Centrale aan te wiizen per- sonen of lichamen. Onder vischafval wordt verstaan afval van visch. schaal- en schelpdieren, hetwelk is verkregen tengevolge van het be*- of verwerken van deze producten, voorzoover dit af val niet bestemd is om tot menscheliik voedsel te dienen.* Voorts is het be- of verwerken van vischafval. dat ter beschikking van de Nederlandsche Visscheriicentrale moet worden gehouden, zonder dat hiervan door deze Centrale ontheffing is verleend, verboden. METALEN KEUKENGEREI. Ingevolge publicatie van den Secr.- Gen. van het Dp. van H.. N. en S. in de Stcrt. van l-12-'42 is het détailhan delaren in geëmailleerde, gegalvani- seerde. iizeren of andere metalen huis- -houdeliike artikelen of keukengerei, verboden de volgende artikelen, welke vervaardigd ziin uit geëmailleerd of gegalvaniseerd lizfir of aluminium zonder vergunning van den Directeur van het Bureau Metalen-verwerkende Industrie voorhanden of in voorraad te houden: afwaschbakken. bedkrui- ken. bekers, borden, braadsleden, dek sels. drinkbussen, eetketels, emmers, etensdragers, inmaakketels. ketels (alle soorten). koek_epannen. koffie kannen lepels, (alle soorten), marmieten, melk kannen. melkkokers pannen (alel soorten). schalen, schotels, schuim spanen. steriliseerketels. (met en zonder inzet), teilen, theepotten, vergie ten. waschketels met en zonder rooster, met en zonder zak), waterkannen, zeef- ten voor wasChketels. In verband met dé od 1 Dec. 1942 ingevoerde distributieregeling voor keukengerei verleent voornoemde Di recteur bii dezen aan alle betrokken détailhandelaren een algemeene vergunning tot het voorhanden of in voorraad houden van bovenbe doelde artikelen onder de volgende voorwaarden: 1. De détailhandelaar is ver plicht bii aanbieding van hetzii door het Centraal Distributiekantoor geldig verklaarde bonnen, hetzii van speciale koopvergunnineen ziin voorradige dir stributie-artikelen te verkoopen en af te leveren. Hiertoe zal hii deze bortnen en /of koopvergunningeen in ontvangst nemen? 2. De détailhandelaar zal zich on derwerpen aan alle controlemaatrege len. welke voor een goede uitvoering der distributievoorschriften inzake huis houdeliike artikelen of keukengerei noodie worden geacht. 3. Niet-nakomine dezer voorwaar den maakt deze vergunning ongeldig Fabrikanten, importeurs, grossiers en détailhandelaren, die van bet ver koopen vap huishoudeliike artikelen of keukengerei, vervaardigd uit gegalva niseerd of geëmailleerd ijzer 01 alurai- dagen nadien, daarvan mededoe- ling doen aan den gemachtigde voor den arbeid, onder vermelding van het, aantal werknemers - aan wie de gratificatie is verstrekt, alsmede van het aan ieder iior werknemers uitgekeerde bedrag. Ook dient te worden opgegeven wolk gedeelte het bedrag der gra tificatie' uitmaakt von het voor iederén werknemer geldende loon of salaris. Tenslotte is bepaald, dat gebrui kelijke gratificaties als hoedanig zijn aan te merken gratifièaties, welke sedert drie onmiddellijk aan hot loopende jaar voorafgegane ja ren'regelmatig zijn uitgekeerd, ook voor het vervolg kunnen woijden toegekend tot zoodanig bedrag als gebruikelijk was en zonder dat voor de uitkeering daarvan nadere toestemming van den gemachtigde voor den arbeid zal zijn vereischt. FEUILLETON Ud{acfdKai-Kai door HANS POSSENDORF 83. Met een toespeling op Eromanga's lachen, begon Percy zonder té groe ten: „Uw goede stemming en uw bloeiend uiterlyk doen me vermoe den, da£ u weer een nieuwe misdaad gelukt is, miss Alfano." „Het spijt nïe werkelijk, mr. Mc Kénna, dat uw uiterlijk niet op een goede gezondheid wijst," antwoordde Eromanga rustig. „Ik had Casanèllo de strengste orders gegeven uitste kend voor u te zorgen, heeft het u aan iets ontbroken?" „Ja, aan vrijheid." Percy stikte haast van haat en woede bq die woorden. Eromanga nam 'hem met een eigenaardigen blik op, somber en meelijdend tegelijk. ,,Ik hoop, dat ik u heel gauw uw vrijheid zal kunnen teruggeven. Uw vermoeden ia juist, er is me iets gelukt, wat u een nieuwe misdaad, noemt. Ik hoop voor ons allen, dat het de laatste is ge weest: ik heb hem den werke- 1 y k e n misdadiger, Livio Alfano is hief aan boord." Percy kon van opwinding niet ant woorden. Zijn blik verried twijfel. „Gelooft u het niet?" ging Ero manga voort. „U kunt er u persoon lek van overtuigen." „En waarom stelt u mij en de an deren dan niet onmiddellijk .in vrij heid?" „Omdat ik met zoo'n overhaasting de vruchten van mqn jarenlangen arbeid of, zooals u het noemt, van mqn jarenlange misdaden' op het spel zou zetten. Ik moet eerst van. Livio Alfano en zqn vrouw een be kentenis in handen hebben een onherroepelijke bekentenis." „Die bestaat niet. Hoe wilt u dat aanleggen?" „Met uw hulp. U moft een paar intelligente en betrouwbare lui onder de geïnterneerden. „Ik denk er niet aan om u bq uw misdaden te helpen," viel Percy haar heftig in de rede, „en voor alles zou ik nu met mr. Alfano willen spre ken." - „De tijd daarvoor zal ik bepalen, mr. McKenna." Een oogenblik stonden beide zwij gend tegenover elkaar, toen vroeg Percy: „Waar heeft u Alfano gevangen genomen? In Frisco zelf?", „Neen, in Jrïacao, hij was daar heen verhuied." „Wat? Naar Macao?" „Ja, als vertegenwoordiger van de firma William Browne." „Voor een vreemde firma? Waar om?" 0 „Omdat de firma McKenna niet meer bestaat. Die is al acht maan den failliet" Percy werd vaalbleek. Het was als een doodstijding voor hem. Eromanga haalde de schouders op: „Het spijt me werkelijk, mr. Mc Kenna, dat..." „Zoo? Spijt het u?" viel Percy haar bitter in de rede. „Uw cynisme is ongelooflijk. U alleen heeft die bloeiende zaak'naar den kelder ge holpen, heeft het -resultaat van mijn jarenlangen arbeid, mijn geheele .levenswerk vernietigd." „Ja, dat heb ik ook en ik kan alleen maar herhalen, dat het mij voor U spijt. Voor iriij is dit bankroet natuurlijk een groot, succes geweest, want het heeft geleid tot de gevan gen neming van, Livio Alfano. Overi gens hoop ik, dat de dag zaTkomen. waarop u zult begrijpen, dat ook ik in deze jaren geleden heb en dat ik zoo handelen moest als lk gedaan heb. Wat in mijn macht staat om het onrecht, <|at u is toegevoegd, weer goed te maken zal rik. doen, daar geelf lk u mqn eerewoord op." Eromanga stak haar gevangene de hand toe, doch Percy week met een minachtenden, walgenden trek om de lippen gchteruit. „Is uw hand u te goed voor mq?" Eromanga lachte weer haar hard, spottend lachje, dat Percy reeds kende. „Reik hem dan aan dien schurk. Ik zal u bjj Alfano laten brengen. U kunt hem tot vanavond gezelschap houderi, u zult elkaar veel te vertellen hebben." Onmiddeliyk nadat McKenna het salon verlaten had, trad Philip Fos- ter binnen. Hq had den heelen mor gen op het Noordereiland doorge bracht om de voor Livio Alfano en Edith bestemde nieuwe hut nogmaals na te zien en de electrische batte rijen, die men uit Hongkong had meegebracht, aan te sluiten. „Functioneert alles?" vroeg Ero manga vol spanning. „Schitterend. Elk woord dat in de hut gesproken wordt hoort men op de luisterpost ginds aan het Noor- derstrand volkomen duidelqk." „En hoeveel menschen kunnen te- gelqk luisteren?" „Ik heb vqf koptelefoons meege bracht." „Kan men de microfoon werkelijk niet in de hut ontdekken?" „Dat is uitgesloten. Iedereen zal die ronde gaten voor ventilatiés hou den vooral omdat jle ramen niet open kunnen." „Maar als Alfano die „ventilaties" nu eens nader onderzoekt, zal hij toch..." „Hy kan ze niet nader onderzoe ken, omdat er stevig qzerdraad voor gespannen is. Maar niemand zal op de gedachte komen, dat de muren in die hut ooren hebben. De ramen heb ik zoo geplaatst, dat de gevan genen ér zich altjjd van kunnen overtuigen, dat er niemand buiten de hut luistert. Ze zullen zich dus by hun gesprekken onbeluisterd wa nen." „En kunnen ze van de hut uit Me luisterpost niet zien?" „Neen, die is beneden aan den voet van de helling." „En de kabel?" ,,Is ondergronds." „Kan mevrouw Alfano er /niets van gezien hebben, toen je in Juni de aanleg, maakte?" „Neen. ik heb haar toen nog stren ger laten bewaken. Alles Is nu In orde, wanneer moet de lüisterdienst beginnen?" „Zoodra we er geschikte lui voor hebben." „Hebt u met mr. McKenna ge sproken V' (Wordt vervolgd). Jarenlang rheumatiek en ischias. Thans weer nor maal aan (t werk. DtHetrE.R. tt D. ttbrijft, d<L 27-5-'40: „Sedert jaren leed ik' aan dc linker zijde van mijn lichaam zoo hevig i aan rheumatiek en ischias, dat ik »teeds in den herfst en het voorjaar met werken moest ophouden. Dit jaar pro- aeerde ik Uw Ovaaltjes en kon reeds na •nkele dagen weer normaal mijn werk Joen. Allen, die dergelijke pijnen hebben, can ik dc Ovaaltjes ten zeerste aan bevelen." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep,zenuw* en hoofdpijn helpen deOvaaltjes van hetTrineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar, j Trlneral Agentschap, Netsaukade >73, Amsterdam! nium. hun holofd- of nevénbedriif ma ken. dieuen zich binnenkort te wen den tot de Plaatselijke Distributiedien sten. teneinde van deze diensten een handleiding, houdende richtlijnen voor bedoelde fabrikanten en hande laren terzake van bovengenoemde dis tributie in ontvangst te nemen. INSCHRIJVINGSPLICHT VERHUUR DERS MACHINES. Krachtens de bekendmaking van den Secr.-Gen. van het Deo. van H.. N.. S. in de Stcrt. van 26^1- 42 zijn onder nemingen. weike zich als hoofd- of nevenbeari.il bezignouden met het ver handelen van diverse machines, werk tuigen - en aocaraten. verDlicht aan den Directeur der Sectie Metalen-ver werkende Industrie schritteliik het verzoek te doen haar bij de Sectie in te schriiven. Het begrip ..verhandelen" omvat in deze ook het verhuren, zoodat voor melde verplichtingen tot verzoek om inschrilving ook rust od verhuur ders van genoemde goederen. Deze verhuurders Van machines, wertctuigen en aoparaten worden als nog in de gelegenheid gesteld éen in schrijvingsformulier aan te vragen en vóór 12 December 1942 bij het Bureau voor de Metalenverwerkende Indu strie. Riouwstraat 174. 's-Gravenhage in te dienen. Het niet nakomen van deze verplichting is strafbaar. ZATERDAG 5 DECEMBER. Hilversum I. 415,S tn. 7.15 Marscheo (gr.). 7.3» BNO: Nieuwsbe richten. 7.40 Lichte ochtendmuziek (gr.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Gesprek met Peter. 8.50 Gevarieerd morgenconcert (gr.). 0.30 Spiegel van den dag (opn.). 0.37 Gëavrl- eerd morgencopcert (gr.). 10.00 Va.udeuille- orkest en solisten (opn). 10.30 üit.den schoen bij den schoorsteen 10.45 Gerard Lebon en zijn orkest. 11.30 Orgelconcert. 12.00 Almanak. 12.05 Bellus van Dlnteren en zijn orkest. 12 45 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 OrgelSpeL 13.45 Cyclus „Arbeidsdienst". 14.00 Zang met pianobegeleiding. 14.30 Europeesche tijdschrif- tenschouw. 15.00 Bonte middag. 16.45 BNO: Nieuwsberichten. 16.63 Marschmuzlek (gr.). 17.00 Een ze|r zonderlinge Sint Nleolaas-mid- dag. 18.00 Orgelspel. 18.30 BNO: Nieuwsbe richten. 18.40 Radlo-raadsel-rubrlek. 19.00 BNO: Politiek weekoverzicht. Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, del over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Omroepjeugdkoor. 19.40 De Nederlandsche Omroep strooit Nederlandsche symphoniff- orkesten (gr. en opn.). 20.15 Pepernoten door den aether, bont programma. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 VroolUk begin van de laatste etappe (gr.). 22.20—24.00 "Muzikale ver rassingen, .(gr,). Hilversum II. 801,5 m. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtend gymnastiek, 7.50 Lichte ochtendklanken (gr.). 8 00 Brandende kwesties (opn). 8.15 Lichte ochtendklanken (gr). 8 30 BNO: Nieuwsbe richten. 8.40 Kleine concerten (gr.). 9.00 Po pulair orkestprogramma (gr.). 9.15 Voor de hulsvrouw.- 9.30 Populair örkestprogramma (gr.). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Zang en piano. 11.00 Voor de jeugd. 11.20 Kin derkoor (opn.). 11.35 Symphonisch concert (gr.). 12.80 Boereland in boek en krant. 12.45 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 Programma overzicht. 13.05 Vocale düetten met pianobe geleiding en 2 vleugels. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Disco variété. 15.00 Rotter- damsch Phllhannonlsch orkest en solist. 16 00 .Advent in de muziek en de beeldende kunst", voordracht met muziek. 16.15 Van den goeden bisschop van Myra, luisterspel voor de jeugd. 16.45 BNO: Nieuwsberichten. 17,00 BNO: Uitzending voor Nederlandsche zeelie den. 17.30 Wlll Glahé en zUn orkest (opn.).. 18.00 Bt. Nicolaas in Neêrlands Gouwen. 18.30 Nederlandsche volksklanken, gevarieerd programma. Vanaf 19.15 alleen voor de radio centrales. die over een-lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Theo Uden Masman en z|jn dansorkest (opn.). 19.45 BNO: Nieuws berichten. 19.55 Imperlo Argentina en Carloa Oardel (gr.). 20.15 Rondom de 8t. Nlcolaas- tafel, luisterspel. 21.00 De Nederlandsche Om roep. strooit Nederlandsche symphonle-orkcs- ten (opn 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: A'ctueele beschouwing. 22,10 AvondwU- dlng. 22.20—2400 Zie Hilversum I. Hoofdredacteur A. R. Jonker Plaatsverv. van den hoofdred. buitenl en stadsnieuws Den Hel der A C van Kampen Binnen land alg report en streeknieuws A Eriks Haagsche redacteur P E H M Verberne. Den Haag Verantwoordelijk voor de adver- tenties. Sc-hager editie G Schoorl. Schagen Verantwoordelijk voor dé advertenties Heldersche editie J. Visser. Den Helder.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2