NOORD-HOLLAND Hevige gevechten in Tunesië Teneinwinst geboeid luchtaanvallen DAGBLAD VOOR Zuinig stoken beteekent zooveel mogelijk warmte I Een leeuwerik io menschengedaanle Uitg.N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Admlnistratiebureao* SOHAGEN: Laan 201 Tel. 444 (2 lijnen. - DEN HELDER: Koningstr 78. Tel. 2345 (2 lijnen). - ALKMAAR: Voordam 9. Tel. 3330 SCHAGER EDITIE Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bij contract, binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. opl. op aanvr 87ste Jaargang. No. 11972 i nagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar MAANDAG 7 DECEMBER 1912 DUHSCH W EERMACHTSBERICH7 Geen successen voor den vijand bij llmenmeer en Kalmukkensteppe Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer, 5 December (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: in den sector Toeapse deden Duitsche troepen een verrassenden aanval, ibëhaalden ondanks bijzon der ongunstige weersomstandighe den terreinwinst, en maakten lichte en zware infanteriewape.ns buit. Sterke aanvallen van de Sowjets in den Oostelijken Kaukasus werden weer onder zware verliezen ver ijdeld, dank zij den hardnekkigen tegenstand van Duitsche en Roe meense he troepen. De operaties van snelle formaties ten Noorden van de Terek werden voortgezet en. er werden meer dan duizend gevange nen gemaakt. De gemelde aanval in de Kal mukkensteppe werd voortgezet tot diep in den rug van den vijand en daarbij werd een steunpunt van den vijand met groote werkplaatsen .voor pantserwagens vernield. Tus- 6chen Wolga en Don vielen de Sow jets ook op 4 December met krach tig gebruik van pantserwagens te vergeefs aan. 75 pantserwagens werden vernield, 13 werden onklaar geschoten 6n bovendien werden den vijand zware verliezen aan men schen en wapens toegebracht. Een krachtige aanval van eigen pantser troepen versloeg vijandelijke pantser- en Cavalerie strijdkrachten waarbij 2000 gevangenen werden ge maakt en 14 stukken geschut wer den veroverd. Italiaansche en Hon- gaai'sche verkenningsacties aan het Donfront leverden belangrijke ver kenningsresultaten op. In het gebied txlsschen Kalinin en llmenmeer stortten ook gisteren sterke vijandelijke aanvallen, die ten deele werden gekteun'd door bijzonder hevig artillerievuur, pant 6erwagens en slagvliegers. 104 pantserwagens wei-den ten deele in gevechten op korten afstand vernie tigd en zes vliegtuigen werden door troepen van het leger neergeschoten Bij afweergevechten .der laatste tien dagen heeft de 78 divisie in fanterie alleen 169 pantserwagens vernietigd De luchtmacht versloeg vijandelijke troepenconcentraties en colonnes voertuigen. Formaties jachtvliegers schoten, zonder zelf verliezen te lijden, 58," luchtdoel- artillerie dx-ie vijandelijke machi nes omlaag. Aan het Noordelijke front werden bij eigen operaties van stoottroepen ruim 80 vijandelijke gevechtssiel- lingen en kazematten vernield. De bezettingen werden onschade lijk gemaakt of gevangen genomen In Tunesië zijn hevige gevech ten aan den gang. Een belang rijk knooppunt van wegen en spoorlijnen werd na gevechten van verscheidene dagen stor menderhand genomen. Hierbij werd een sterke Britsch—Ame- rikaansche formatie, die op een ver vooruitgeschoven post den vijandelijken opmarsch naar Tunesië moest dekken, prac- tisch volkomen in de pan ge hakt. De vijand leed zware verliezen aan menschen en materiaal. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers namen doel treffend aan den strijd deel. Bovendien werden stellingen artillerie, troepen en concen traties pantserwagens herhaal delijk aangevallen, waarbij ruim honderd voertuigen ver nietigd werden. Voorts vielen Duitsche en Italiaansche for maties van de luchtmacht de Italiaansch Weermachtberichl ZWARE AANVAL OP NAPELS ROME, 5 December tStefani) In zijn weermachtbericht no. 924 maakt het Italiaansche hoofdkwar tier het volgende bekend: In het gebied van Tunis worden felle gevechten geleverd. Een knoop punt van wegen een spoorlijnen van groote tactische beteekenis, waax-om sinds eenige dagen gestre den werd, werd door de troepen van de as stormenderhand ver overd en bezet. De vijand leed aan zienlijke verliezen aan menschen en materiaal. Talrijke formaties, bombardementsvliegtuigen en duik bommenwerpers namen aan deze succesvolle operaties deel. Andere stei'ke formaties gevechtsvliegtui gen deden herhaalde malen aan vallen op artilleriestellingen en concentraties troepen en pantser wagens, waarbij zij ruim honderd gemechaniseerde strijdijnid delen vernietigden of ernstig beschadig den. Formaties Duitsche en Itali aansche vliegtuigen hernieuwden voorts haar hevige bombardemen ten op de haven van Bone. Een schip werd midscheeps getroffen en sprohg' uit elkaar. Talrijke andere schepen geraakten in brand 23 Vij andelijke vliegtuigen zijn neerge haald door Duitsche jagers, twee door de batterijen van het lucht doelgeschut aan de kust van Tunis, Een vliegtuigbestuurder, een-Ame- rikaansch kapitein, werd gevangen genomen. Gistermiddag hebben vijan delijke vliegtuigen een korten, nraar hevigen aanval onderno men op Napels, waarbij zij tvan dichtbij onze machines volgden, die terugkeerden van de actie in Tunis. De aange richte schade is aanzienlijk en er zijn talrijke slachtofiers ge vallen onder de burgerbevol king. Het aantal dooden be draagt 159, het aantal gewon den 358. Een viermotorige Brit- sche bommenwerper werd ge troffen door het vuur van ons luchtdoelgeschut en stortte brandend in de Golf van Na- pels. Zelfs in de omgeving van Cosenza wérden eenige bom men uitgeworpen, waarbij eeni ge huizen beschadigd werden. In een aanvulling op het weer machtbericht wordt nog medege deeld. dat de namen en voornamen van de dooden en gewonden 'van den recenten aanval op Napels in de plaatselijke dagbladen zullen worden bekend gemaakt. haven van Bone aan. Een transportschip werd zwaar ge troffen, talrijke andere vaar tuigen geraakten in brand. Duitsche jagers schoten 23, de kustartillerie in Tunis twee vijandelijke vliegtuigen neer. Vijf eigen machines worden vermist. Aan de kust van de bezette ge bieden verloor de Britsche -lucht macht zes vliegtuigen. Het weermachtbericht van Zondag HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 6 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: In den Oostelijken kaukasus en in het Terekgebied werden Sowjet-, aanvallen in gevechten op korten afstand en ten deele in tegenaan vallen afgeslagen. Verscheidene tanks werden vernield en meer dan 1600 gevangenen gemaakt. In scheervlucht aanvallende jacht vliegers brachten de vijandelijke infanterie zware yerliezen toev en schoten 12 vijandelijke vliegtuigen peer. Bij heenr en weergolvende ge vechten tü'sschen Wolga en Don werd een Sowjetbataljon vernie tigd. 26 Pantserwagens werden ka potgeschoten, talrijke stukken ge schut -en infanteriewapenen buit gemaakt. Transportformaties der luchtmacht brachten in weerwil van 1 de moeilijkste weersomstan digheden den strijdenden troepen aanvoer. Bij de succesvolle afweer gevechten tusschen Wolga en Don heeft zich het 2dér bataljon van een Weensch regiment grenadiers door voorbeeldig optreden bijzon der onderscheiden. In de groote bocht van den Don zijn de laatste dagen herhaalde, door pantserwagens gesteunde, Sowjetaanvallen op den belangrij ken sector der rivier afgeslagen. In het gebied tusschen Kalinin en het llmenmeer mislukten tal rijke, vaak krachtig door pantser wagens gesteunde vijandelijke aan vallen, ten deele in verbitterde ge vechten van geringen afstand. De vijand verloor 51 pantserwagens en leed opnieuw zware, bloedige verliezen. Bij storm troepoperaties in den Noordelijken sector heeft i Führer heeft bepaald, dat aan eiken aoidaat zonder tamllie of ver aten, die i£ de voorste linies strijdt, dit jur een Kerstpakket gezonden iet worden. Schoolmeisjes bezig met het inpakken vu deze gave vu a Führct NÓJRmMW Maii—j - zich een afdeeling der Waffen-SS bij zonde ondescheieden. In Tunis werd de zuivering van het gevechtsterrein bij Toboerba voortgazet. Het aantal gevangenen is gestegen tot 1100, het aantal ver- n iel As pantserwagens bedraagt ruim 70, dat der buitgemaakte ka nonnen meer dan 40. De luchtmacht opereerde tegen vijandelijke colonnes en loswerk- zaamheden in de haven van Bone. Jachtvliegers schoten gisteren over dag boven dit gevechtsgebied 14 vijandelijke vliegtuigen, waaronder viermotorige bommenwerpers, neer zonder zelf verliezen te lijden. Jacht- en gevechtsvliegtuigen hebben overdag aanvallen gedaan op spoorweg- en fabrieksdoelen aan de Zuidoostkust van Engeland. Dagorder van Maarschalk Mannerheim HELSINKI, 6 Dec. (DNB.) Ter gelegenheid van den 25sten ver jaardag der Finsche onafhankelijk heid heeft maarschalk Mannerheim een dagorder uitgevaardigd, waar in hij onder meer zegt: „Vijfentwintig jaar geleden werd Finland tot zelfstandigen .staat ver klaard, maar pas" op het slagveld werd deze zelfstandigheid ten kos te van zware offers verwezenlijkt. De geschiedenis leert, dat dë zelf standigheid van een land geen wer kelijke waarde heeft, wanneer zij niet door kracht beschermd en ge waarborgd wordt. In den oorlog 1939—'40 moestep wij deze waar heid inzien, toen wij onze zelfstan digheid opnieuw moesten verdedi gen in een zwaren strijd van drie en een halve maand. Thans staan wij reeds weer anderhalf jaar vpor dezelfde taak en strijden met de wapenen in de handen voor zelf standigheid en bestaan. In dezen strijd heeft het Finsche leger zijn physieke en geestelijke kracht en zijn onoverwinnelijkheid bewezen. Wij zullen den vrede, die eèns zal komen, nog meer weten te waardeeren dan vrqeger. Pas in doodsgevaar beseft men de waarde van het leven van het volk. Solda ten, veel is van u verlangd en nog meer zal gevergd worden. Ik ken uw zorgen en moeilijkheden, maar ik ken ook uw volharding en de heldhaftige offervaardigheid; die u tot' groote verrichtingen gebracht heeft. Met de hulp van den aller hoogste zullen wij dezen oorlog ten einde voeren om ons volk een blij vende vrede te verzekeren." RESOLUTIE VAN ITALIAANSCHE ARBEIDERS. De nationale raad van de fascisti sche arbeidersverbonden is onder voor zitterschap van den minister voor de corporaties, Ricci, Ricci, bijeengekomen en heeft bij acclamatie een resolutie aangenomen van den volgenden in houd: „De Italjaeansche arbeiders heb ben met ontroering en trots de woor den vernomen van den Duce en zullen al hun werkkracht stellen In dienst van de oorlogsinspanninigen der natie. De arbeiders zullen zich door geen drei gementen van den vijand van hun stukTaten brengen en zijn er meer dan ooit zeker van dat het uithoudings vermogen en de moed van het Italiaan sche VOlk hun loon ZUllen kriiffpn den* In vrijwilligersverband samengevoegd strijden Oekraïners, Georgiers en andere volksstammen aan het Oostelijk front tegen het Bolsje wisme. Een afdeeling ruiterij op marsch PK Nieberle OH-PHm Paus zal Rome n i verlaten et BERN, 5 Dec. (D.N.B.) Volgens een bericht van het Zwitsersche Telegraaf Agentschap uit Rome is het niet waar, dat er met het oog op een mogelijk bombardement van Rome reeds verschillende kostba re kunstwerken uit het Vaticaan en uit de Sint Pieterskerk in vei ligheid. worden gebracht. In kringen van het Vaticaan heeft de aankondiging van de Engelsche- radio over de voortzetting van de luchtaanvallen op Italiaansche ste den en eventueel ook op Rome, die pen indruk gemaakt. De onder staatssecretaris van den Paus, mgr. Tardini, heeft hierover een bespreking gehad met den Brit- schen gezant bij den H. Stoel. Om trent besluiten van den Pau9 in dit opzicht is van officieele zijde tot dusverre wel nog niets bekend gemaakt, maar men verklaart, dat de Paus, smartelijk getroffön door de gevolgen van, luchtaanvallen, het voornemen geuit heeft, Rome ook in geval van luchtaanvallen niet te verlaten. Pius 12 heeft zelfs te kennen gegeven, dat hij, ingeval er pok luchtaanvallen op Rome zouden worden ondernomen, zijn zetel midden in de stad, in het ge,- bied van Lateranen, zou opslaan. Hieraan wordt toegevoegd, dat de basiliek van Sint Jan van Late ranen de zetel der bisschoppen van Rome is en aangezien de Paus, be halve opperhoofd der Katholieke kerk, ook bisschop van Rome is, zou een verplaatsing van zijn zetel naar het gebied van Lateranen niet van invloed zijn op zijn prerogatief als souverein van de stad van het Vaticaan, temeer niet, daar de ba siliek en het daarbij behoorende gebied erkend zijn als deelen van den kerkelijken staat. Een indirecte bevestiging \»an het Pauselijk voornemen om even tueel te verhuizen naar den zetel der bisschoppen van Rome, zoo be sluit het Zwitsersche pei'sbureau, kan worderi opgemaakt uit een be richt van. de Osservatore Romano, waarin gemeld wordt, dat de Paus tijdens de mis, die hij op den feest dag van Maria's onbevlekte ont vangenis op 8 December a.s. in de Sint Pieter zal opdragen, o.a. de formule zal gebruiken, dat hij zich „midden tusschen de Romeinsche geloovigen" zal mogen bevinden. COMMUNIQUÉ VAN VRANSCHEN MINISTERRAAD. In het communiqué dat over den laatst gehouden zitting van den minis terraad is verstrekt wordt o.a. gezegd: Laval gaf opdracht hem rapport uit te brengen over den toestand der tot zinken gebrachte schepen en over de mogelijkheid om deze schepen later weer te gebruikéTl. Voorts besprak en regelde de minis- teiraad de, kwesties, die verband hou den met de demobilisatie van de Franr sche marii\e en het Fransche leger. De minister van industrie en verkeer Bi- chlonne werd belast met het indienen van een wetsontwerp, houdende de te werkstelling van een vrij groot- aantal officieren in industrie en handel. Met betrekking tot het rapport van den minister van justitie besloot de ministerraad generaal Delattre de Tas- sigrly voor de staatsrechtbank te dagen en verscheidene personen van de Fran sche nationaliteit vervallen te verkla- ENGELSCBEN TORPEDEERDEN REEDS VIER LAZARETSCHEPEN. Het door de Engelschen getorpedeer de en tot zinken gebrachte lazaretschip „Citta di Trapani" was, naar Stefani meldt, reeds een keer, en wel op 30 Juli jl., eenige mijlen ten Noordoosten van Derna door Engelsche vliegtuigen gebombardeerd. Dit is het.%'ierde Ita liaansche lazaretSQhip, dat door de En gelschen is aangevallen. Hiermede wordt* opnieuw bewezen, zoo consta teert men te Rome, dat de Engelschen alle internationale wetten met voeten treden en niet de geringste eerbied aan den dag leggen voor de teebenen van het roode kruis. Voor de zoovpel- ste maal hebben de Engelschen hun waren brutalen aard bewezen. r- Verduister Maan Maan op vanavond om onder 87De, 16.28 uur .JIU N.M. tot morgenochtend V.M 14Dec. q rygt 30Dec. e.k. 8.36 uur l.k. Afscheid H. Eggert Presse-Raferent in Noord- Holland. De x-eferent voor Volksvoorlich ting en propaganda bij den Beauf- tragte van den Rijkscommissaris voor de provincie "Noord-Holland, de heer Herber.t Eggert, heeft gisteren, 6 December, zijn functie, die hij in Januari van dit jaar aanvaardde, neergelegd om elders zijn krachten voor het Duitsche Rijk in te zetten. De heer Eggert, die o.a. ook ban leider was van den ban Noord-Hol land der Hitierjugend, heeft in de ongeveer 11 maanden dat hij in deze provincie werkzaam was. zich doen kennen als een geestdriftige:» strijder voor de Nationaal-Socialis- tische idealen, die ter bereiking van zijn doel nimmer op zijpaden ging al zouden zij ook minder weerstand betéekenen. Recht op het doel af, was steeds zijn parool. Hij wist al dus zijn voorlichtende taak op zeer vruchtdragende wijze ten uitvoer te brengen en hoewel'hij dikwijls in verband met de huidige omstandig heden ook maatregelen moest ne men die voor sommigen minder aangenaam konden zijn, ondervond hij zelfs van die „getroffenen" veel waardeering, juist door de recht schapenheid waarmede hij te allen tijde optrad. De heer Eggert ver wierf zich in deze korte pex'iode vele vxienden in de provincie. Dezer dagen heeft de heer Eggert met een eenvoudige, hartelijke toe spraak afscheid genomen ^an de vertegenwoordigers der pers, zoo mede van vele anderen, terwijl hij Vrijdagavond te Amsterdam in een vergadering waar gezant Wer- ner Daitz sprak over „Soldateske houding der bedrijven" afscheid nam van den ban Noord7Hoiland der Hitierjugend. VUENCHEN 1860 OP TOURNEB IN ONS LAND. 's-GRAVENHAGE, 5 December. Op uitnoodiging van den Rijks- coiamissaris, Rijksminister Seyss- Inquart zal een van Duitschlands beste voetbalelftallen Muenchen- 1860 op tournee komen in ons land om in het kader der Truppenfoe- treuung uit te komen tegen eeni ge militaire elftallen. De wedstrij den zijn vastgesteld op Zaterdag 12 December a.s. in het 2/uidei- park in Den Haag en op Zondag 13 dezer in het Olympisch Stadion te Amsterdam. De beslissingswed strijden tusschen de elftallen van de Luftgau, marine en SS und Po- lizeisportgemeinschaft Niederlande zullen tegelijkertijd worden gehou den. Deze wedstrijden beloven een sportieve gebeurtenis te worden van den eersten rang. De organi satie van deze wedstrijden berust bij het Sonderreferat Truppenbe- treuung bij den Rijkscommissaris.. Hanna Reitsch draagt 't ijzeren krnis le klasse (Van onzen Berlijnschen correspondent) UET klinkt haast ongelooflijk, maar ook Hanna Reitsch heeft het vliegen eens moeten lee- ren ën een tijdlang was ik daarbij haar schoolkameraad. Tien jaar ge leden. in 1932. volgden wij in Staa- ken denzelfden cursus en hadden we denzelfden leeraar. Günther Wirtschaft. die in den zomer van het daaropvolgend jaar van een oceaanvlucht niet meer is terugge keerd. Ik herinner me nog precies, hoe zij voor den eersten keer moest starten. Een klein vrouwtje met opvallend heldere oogen. lichtblond Khar. een klare stem. altijd vol geestdrift een leeuwerik in men- schengestalte. Ze droeg een groot vierkant leeren kussen onder haar arm. haast half zoo groot als zij zelf. daar moest ze op gaan zitten, want anders zou ze niet naar buiten hebben kunnen kijken!" Het is Mathias Wiemann. sta^ts- toóneelspeler en filmkunstenaar, die ons met zijn prettige stem en pak kende methode van vertellen deze interessante bijzonderheden toever trouwt omtrent de eerste en waar schijnlijk eenige Duitsche vrouw, aan wie dè hooge onderscheiding te beurt viel, dat zij in opdracht van Adolf Hitier het IJzeren Kruis .1. klasse mag dragen. Ongewoon kan men de carrière van deze steeds vriendelijk lachende vrouw noemen en minstens even ongewoonlijk het feit. dat haar de militaire dapper-j heidsonderscheiding werd toege kend. die onder normale omstandig heden sléchts aan soldaten wordt soonliike dapperheid, maar minstens ook een bijzondere mate van intel ligentie hebben bewezen'. UET duurde slechts een paar dagen, toen was zij ons allen de baas. Zy vloog alleen, terwijl wij nog dagen achtereen aan het dub bele stuur zaten te oëfenen. Voor ons mannelijk eergevoel was dat een gevoelige slag. Wij trachtten de situatie te redden met 'ironisbhe complimenten en noemden ze spot tend ..Fraulein Flugkapitan". Vijf jaar later was zij het werkelijk! Toen. in 1932. had Hanna Reitsch nog geen haast om den cursus af te loopen. Mij ging 't precies een der. Zoolang we nog leerlingen wa ren. konden we immers lederen dag vliegen. Maar als de cursus was af- geloopen. dan zaten we als piloten zonder geld en hoe zouden we dan voor de aardigheid nog kunnen starten? Ik heb er mijn schrijftafel op nagezocht en een brief gevonden van 19 Juni 1932 waarin Hanna Reitsch diep bedroefd schrijft: ..Van de vliegerij moet ik mijn gedachten zien los te maken en dat valt me ontzettend moeilijk. Sedert het examen voer ik een zwaren strijd tusschen plichtsgevoel en innerlijk verlangen. Het eerste moet den doc-rslag geven. Alles wat ik kan. is niet van mij maar moet in dienst v-oxden gesteld van mijn medemen- seberi om ze te helpen. Het vliegen zou egoistisch zijn. toegeven aan ivijn lust tot razen en tieren. Heel rxders zou het zijn. indien ik als vermomde piloot mijn leven in dienst van. het vaderland zou kun nen offeren. Onder de. huidige om- ZOO schreef Hanna Reitsch tien jaar geleden aan Mathias Wie mann. De feiten hebben inmiddels bewezen, dat ook onuitvoerbare wenschen vervuld kunnen worden, want zij is inmiddels veel meer dan een vermomde militaire piloot ge worden. Als dochter van een oog specialist zag zij te Hirschberg in Silezië 't levenslicht en daar zich al vroeg haar buitengewone intelligen tie bemerkbaar maakte, mocht zii medicijnen studeer en met de spe ciale bijbedoeling, zich op de tropen voor te bereiden. Tusschendoor in teresseerde zij zich voor het zweef vliegen en toen ze daarwoor haar diploma verworven had. wilde zij ook op dit gebied verder gaan en pakte zij in den meest letterlijken zin des woords met beide handen het motortoestel aan. In 1937 be noemde Herman Göring haar als eerste vrouw tot luchtkapitein en in hetzelfde jaar werd zij met hëÉ militaire insigne voor mloten on derscheiden. Den 28sten Maart 1941 overhandigde de Führer haar het IJzeren Kruis 2e klasse ter waar deering voor de dapperheid, die zij bij zware en gecompliceerde vluch ten herhaaldelijk had bewezen. Wanneer haar thans het IJzeren Kruis le klasse werd toegekend, dan geschiedde zulks ongetwijfeld, om dat zij in drie jaren van harden oordog aan de hand van feiten had bewezen, dat ook een Duitsche vrouw haar aandeel tot de eind overwinning kan bijdragen! *3f ATHIAS WIEMANN citeerde den brief van Hanna Reitsch omdat er ook nu wel jonge men schen zullen zijn. die aan hun eigen toekomst twijfelen, daar zij hun lievelingswensch. hun ideaal als on vervulbaar beschouwen. Zii behoe ven dan slechts te luisteren, naar wat deze vrouw tien jaar geleden heeft geschreven en deze uitlatin gen te vergelijken met wat zii in middels beeft, horoilrt T1o nm/Xn»»

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 1