NOORD-HOLLAND Het bombardement op Eindhoven VERJAARDAG VAN JAPANS DEELNEMING MN DEN OORLOG i— Verduister Distributienieuws DAGBLAD UOOR Luchtmacht bestrijdt vijaudelijken opmarsch io het Doogebied Mussert bij den Führer HUI BE IDEALEN: VIEBE EN VEHNIEUWIMt DEI WERELD De organisatie van het bedrijfsleven en het lidmaatschap der Kultuurkamer Uitg.N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebureau: SCHAGEN: Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen. L>EN HELDER: Koningstr 78. Tel. 2345 (2 lijnen). ALKMAAR: Voordam 9 Tel. 3330 SCHAGER EDITIE Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Prijs der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. oer m.m. Bij contract, binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven. v. de geh. ooi. od aanvr. 87ste Jaargang. No. 11977 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar ZATERDAG 12 DECEMBER 1942 DU11SCH U- EERMACHTSBERICH1 Britsch-Amerikaaosche stellingen in Tunis doorbroken HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHlRER, 11 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het Zuiden van het Oostelijke front duurt de levendige srevechts activiteit voort. Hierbij werden ten Noorden van de Terek en ten Noorden van Stalingrad vrij zwak ke vijandelijke strijdkrachten ver nietigd en werd in de bocht van den Don in hevigen strijd een do- mineerende heuvelrij veroverd. Al le tegenaanvallen van den vijand mislukten. Italiaansche troepen braken tijdens een verkenningsac tie in de vijandelijke stellingen in en maakten gevangenen en buit. Vijandelijke verkenningsaan val len werden door Hongaarsche troe pen afgeslagen. Sterke Duitsche ei sche luchtstrijdkrachten meng den zich in de gevechten in het Wolga-Dongebied. Jagers scho ten 24 vijandelijke vliegtuigen neer. Gevechts. en slagvlieg tuigen zetten den strijd tegen den vijandelijken opmarsch aan den middenloop van den Don voort. De krachtige aanval van Duit- 6che infanterie- en pantserdivisies in den centralen sector van het front leidde tot de omsingeling van een vijandelijke srtormgroep. Alle ontlastings-aanvallen en door braakpogingen werden met s'eun van de luchtmacht afgeslagen. Ten Zuidwesten van Kaiinin en aan het Ilmenimeer konden de steeds opnieuw aanvallende Bols jewisten geen successen behalen. Aan het Oostelijke front werden !n de periode van 1 tot 10 Decem ber 1202 tanks van den vijand ver nietigd, buitgemaakt of onklaar gemaakt. In de Cyrenaïca schoten Duit sche jagers 8 vijandelijke vliegtui gen neer en verloren zelf slechts één vliegtuig. Duitsche en Italiaansche ge vechtsgroepen braken in Tunis door vijandelijke stellingen en vernietigden of veroverden daarbij 37 tanks en talrijl^t andere wapens. Des nachts werd de haven van Bone ge bombardeerd. In den strijd tegen Britscli- Amerikaansehe luchtstrijdkrachten werden in de periode van 1 tot 10 December 191 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten, waarvan 112 in het gebied van de Middelland sche Zee. In dezelfde periode gin gen 45 eigen vliegtuigen verloren. Bij de aanvalsgevechten der laatste dagen in den centralen sector van het Oostelijke front heeft zich de 19e pantserdivisie door de gestrengheid en superieu re leiding van haar commandant en door aanvalskracht, taaiheid en hardheid der troep bijzonder onderscheiden. Italiaansch Weermachtberichi ROME, 11 Dec. (Stefani). Het Italiaansche weermachtbericht no 930 luidt als volgt: In Cyrenaica grootere activiteit van verkenningsafdeelingen en de luchtmacht. Tijdens hevige lucht gevechten schoten Duitsche jagers 8 vliegtuigen neer. Een ander vliegtuig werd door de luchtddel- artillerie neergehaald. Tijdens plaatselijke gevechten in Tunis hebban Italiaansche en Duitsche detachementen eenige stellingen veroverd. De vijand verloor 53 tanks, eenige gepantser de voertuigen, antitanksgeschut en vrachtauto's. De luchtmacht der spilmogend- heden, die aan den strijd deel nam. schoot een groot aantal ge pantserde voertuigen in brand en bombardeerde met zichtbaar suc ces knooppunten van wegen er spoorlijnen in het achterwaartsche gebied van den vijand. Tijdens een luchtaanval op een van onze vlootbases in Tunis schoot het af weergeschut van een Duitsch schip twee vliegtuigen neer. Een derde toestel stortte bij Lampedu- sa in zee, neergeshoten door ja gers die transportschepen bege leiden. Na den laatsten vijandelijken luchtaanval op Turijn werden 57 dooden en 60 gewonden geteld onder de burgerbevolking. Honderdduizenden arbeidskrachten nic de bezette Oostelijke gebieden zijn thans werkzaam in de Duitsche industrieën. Meisjes uit de Oekraïne in een textiel fabriek bezig met het •orrlgeeren wn kleine weeffouten in de geweldige reepen stof Eurofot-Stapf-Pax Holland GEMEENSCHAP EN BARMHAR TIGHEID BLOEIDEN IN HET UUR VAN ELLENDE. In Eindhoven woedt de pijn van het Engelsche bombardement er- der. Duizenden hebben den laat sten tocht gadegeslagen van zoo vele hunner stadgenooten, die door bommen, granaten en kogels, door weggeslingerd puin en door laaien de vlammen in gebouwen en op straten jammerlijk den dood ge vonden hebben. In de geheele stad werken onaf gebroken mannen van de luchtbe scherming, de bergings- en oprui- mingsploegen. Met donderend ge raas vallen de omgetrokken muur restanten op de puinhoopen. Men laat tijdbommen en blindgangers springen, waarvoor speciale com mando's aan het werk zijn. Op on verwachte plaatsen, nu hier, dan daar, worden allerlei soorten bom men gevonden. Speciale ploegen trekken er op uit om de verschil lende wijken af te zoeken. Elke vondst heeft steeds weer tot ge volg, dat vele woningen, welko in de buurt van de gevaarlijke plek gelegen zijn, onmiddelijk ontruimd moeten worden. De Eindhovenaren hebben se dert Zondag rust noch duur gekend. In verschillende stra ten ziet men thans nog man nen en vrouwen met beddegoed en huisraad sjouwen. De eerste wreede pijn is thans echter ge leden. Want de menschen, die voor korten tijd hun huis ver laten moeten, weten waar naar toe. De getroffenen, die Zondag van huis en haard ver stoken werden, waarvan zij niets anders dan rookend puin overhielden, zijn door den N. V.D. met alle mogelijke zorg omringd. Het getal der dooden nog belangrijk stijgen. zal Het eerste cijfer van ongeveer honderd dooden is aan den lagen Vry langdurige gedachtenwisseling HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 11 Dec. (DNB.) De Fuehrer heeft op 10 Decem ber in zijn hoofdkwartier ont vangen den leider der Natio- naai-Socialistische beweging in Nederland. Mussert, voor een vrij langdurige gedachtenwisse ling vol vertrouwen. Mussert was begeleid door den burgemeester en gevol- machtigde der N.S.B. voor Rot terdam. Mueller. Van Duitsche zijde namen aan de ontvangst deel de rijkscom missaris voor het bezette Ne derlandsche gebied, rijksminis ter Dr. Seyss Inquart. de rijks minister en chef der rijkskanse- larij Dr. Lamme/s. de leider der partijkanselarij, rijksleider Bor. mann en de Reichsfuehrer-SS, Himraler. kant. Uit de aantallen vermiste personen, welke op diverse aan- giftebureaux zijn opgemaakt, bleek dat het getal der dooden nog be langrijk zal stijgen. Het regelma tige gedaver der ontploffingen neeimt echter af, zoodat het uur nadert, waarop de balans kan worden opgemaakt, een balans, die iut zal wijzen, dat Eindhoven zeer zwaar getroffen is. Het eer ste uur na de opeenvolgende aan vallen was het niet te begrijpen, wat de als gieren klauwende en kervende machines hadden aan gericht. In heel de stad gekerm en gekrijsoh van pijn. Een ver stikkende wolk van gruis en rook verduisterde het gezicht, terwijl ontploffende bommen en afweer geschut de menschen in elkaar deed krimpen. Ooirden van verschrikking en nameloos leed. Het eerste half uur waren de plaatsen, waar de meeste slacht offers vielen, oorden van ver schrikking en nameloos leed. Met zware wonden en geheel bebloed werden vrouwen en kinderen bo ven van de puinhoopen en uit de ruïnes gehaald. Talrijke vrijwilli gers verleenden hun diensten, met ter beschikking gestelde bakfietsen en allerlei wagens werden de door de E.H.B.O.-ers verbonden gekwet-, sten naar de ziekenhuizen ver voerd. Elders vluchtten in doods angst vrouwen, kinderen en man nen tusschen de op straat ver spreid liggende lijken, naar huis. Heldhaftig was het gedrag van hen, die hulp moesten en wilden verleenen. De luchtbeschermings dienst, brandweer en politie en de geestelijken, die het Heilig Oliesel aan stervenden toedienden, werden veel geholpen door talrijke perso nen. Tn het uur van gevaar en el lende bloeiden de gemeen schap en haar barmhartigheid. Mannen en vrouwen van aller lei richting hebben ln een drachtige samenwerking het lijden van hun medemensc'hen verzacht Hoe zwart steekt daarbij af de houding van hen, die nog getracht hebben na de verschrikkingen, die over Eind hoven kwamen, de getroffen winkeliers en burgers te plun deren. Hun straf zal niet ge ring zijn. De getroffen kerk is na den bominslag in de nabijheid van het hoofdaltaar, geheel uitgebrand. In het ziekenhuis werd een vrouwen- afdeeling getroffen, waarbij een vijftiental patiënten en verschil lende zusters en verpleegsters ge dood werden. Het Finsche leger gebruikt op de onbegaanbare wegen van het oortog*- tooneel in het hooge Noorden voor het transport van proviand en munide in de voorste linies hondenspannen, daar deze de eenige zijn. die hier nog vooruit kunnen komen. Ook voor het vervoeren van gewonden worden, zooais onze foto laat zien, zulke hondenspannen met goed gevolg gebruikt Scherl Fellinga-Pax Holland m Redevoeringen tot de verbonden volkeren BERLIJN. 11 Dec. (DNB). De ministers van Buitenland- sche Zaken der drie verbonden mogendheden hebben heden ter gelegenheid van den eersten verjaardag van Japans deelne ming aan den oorlog tegen de Ver. Staten en Gr. Brittannië voor de radio het woord gevoerd tot de volkeren der verbonden landen. REDE VAN VON RIBBENTROP. Od 11 December 1941 hebben Duitschland.. Italië en Japan zich volgens den geest van het driemo gendhedenpact vereenigd tot een onwrikbare strijd- en lotsgemeen- schap. Zij hebben daarbij hun voor nemen, om den hun opgedrongen oorlog met alle hun ter beschikking staande middelen gemeenschappe lijk tot de overwinning te leiden, in De stem der S S Luistert op Zondag van 11-30 tot 11.45 uur, over den zender Hilversum 1, op golflengte 415 meter, naar de stem der SS, onderwerp: „Germaansch socialisme Teneinde te voldoen aan de veie aanvragen voor entstof tegen diphteric is in hét Rijksinstituut voor de Volks gezondheid te Utrecht dagelijks een staf van medici ln de weer met bet bereiden, aftappen en verder ver werken der kostbare vloeistof, welke ln ampullen en flesscben wordt gedaan ca in houten kokers naar de ver» schillende plaatsen wordt verzonden A. Ph. de Keijzer-Pax Holland m 's-GRAVENHAGE. 11 Dec. De voorzitter van de organisatiecom missie voor het Nederlandsche be drijfsleven en de president der Ne derlandsche Kultuurkamer maken het volgende bekend: De verordening betreffende de Nederlandsche Kultuurkamer legt de verplichting op aan allen, die medewerken aan de voortbrenging de weergave, de geestelijke of tech nische bewerking, de verspreiding, de instandhouding en het in het verkeer brengen van kultuurgoed. lid te zijn van de Nederlandsche Kultuurkamer. De werkzaamheden van de onder havige personen liggen echter vaak tevens op het terrein van het be drijfsleven. zoodat zij daarom ook vallen of zullen vallen onder de organisatie voor het Nederlandsche bedrijfsleven. Teneinde in de meeste gevallen een dubbel lidmaatschap te voorko men en tevens duidelijk vast te stellen tot welke organisatie een zekere persoon of een zeker bedrijf behoort, wordt bepaald: 1. Uitgevers van boeken en van drukwerken van welken aard dan ook. boek-, muziek- en kunst handelaren, leesbibliotheekhou ders en handelaren in voort brengselen van kunstnijverheid. in wier bedrügf slechts werk zaamheden worden verricht, voor welker uitoefening het lidmaat schap van de Nederlandsche Kultuurkamer vereischt is. be- hooren uitsluitend tot de Neder landsche Kultuurkamer. Handelaren in muziekinstrumen ten en gramofoonplaten. en an tiquairs worden lid van de orga nisatie voor het Nederlandsche bedrijfsleven. Boekantiquairs worden beschouwd a'ls boekhan delaren. zoodat heir het onder sub 1 bepaalde van toepassing is. Voor zooverre een uitgever te vens een drukkerij of een ander grafisch bedrijf exploiteert, valt hij. ten aanzien van die drukke rij of dat grafische bedrijf onder de organisatie voor het Neder landsche bedrijfsleven, maar be hoort hij tevens als uitgever tot de Nederlandsohe Kultuurka mer. Voor zoover de onder 1 vermelde categorieën van bedrijven te vens andere goederen of waren (bijv. schrijfbehoeften) verkoo- pen tot een beloop van minder dan 50 procent van hun totalen omzet, behooren zij bij de Ne derlandsche Kultuurkamer. Zij moeten zich echter in dat geval ook melden bij de desbetreffen de bedrijfsorganisatie en worde^ daar als leden ingeschreven?! zonder dat zij verplicth zijn con tributie te betalen. Op deze ..gemengde" bedrijven zijn de voorschriften van beide lichamen van toepassing. 5. Voor zoover een bedrijf boeken, muziek, kunstwerken, enz. ver koopt tot een beloop .van minder dan 50 procent van den totalen omzet, behoort het tot de des betreffende bedrijfsorganisatie, doch is het tevens verplicht zich te melden bij de Nederlandsche Kultuurkamer en wordt het al daar als lid ingeschreven, zonder dat het verplicht is contributie te betalen. Op deze bedrijven zijn de be palingen en voorschriften van de Nederlandsche Kultuurkamer, ten aanzien van die werkzaam heden. waarvoor het lidmaat- schap van de Nederlandsche Kultuurkamer verplicht is. mede van toepassing. 6. Economische maatregelen van algemeenen aard worden uitge vaardigd door de organisatie voor het Nederlandsche bedrijfs leven. Voor zoover noodzakelijk, zal de Nederlandsche Kultuur kamer deze maatregelen ook voor haar leden van toepassing verklaren. 7. De voorschriften en maatregelen afgekondigd ten aanzien van be drijven. welke op grond van het bovenstaande behooren tot de Nederlandsche Kultuurkamer, doch reeds waren ondergebracht bij de organisatie voor het Ne derlandsche bedrijfsleven zijn worden met ingang van heden overeenkomstig gewijzigd. een plechtig verdrag bezegeld. Dit verdrag was het antwoord op de politiek van president Roosevelt. die dezen oorlog systematisch heeft voorbereid om den jongen volkeren den weg naar herstel te versperren en zijn eigen imperialistische doel einden te verwezenlijken. Een jaar van gemeenschappelii- ken strijd der mogendheden van het drielandenpact en hun bondgenoo- ten ligt thans achter ons. Het was een jaar van geweldige overwinnin gen in Europa en Oost-Azië. Daarentegen zijn de successen van onze vijanden meer dan bescheiden: bomaanvallen op de burgerbevol king. een succes van tactiek en tijdstip in Afrika alsmede een on gevaarlijke landing in de Afrikaan- sche koloniën.van Frankrijk. Vervuld van een strijdvaardigen geest en van den vasten wil in de overwinning, begroet het Duitsche volk heden de verbonden volkeren van Japan, Italië en de met hen verbonden landen. REDEVOERING VAN GRAAF CIANO. Graaf Ciano. zeide o.a. het volgen de: In zijn gedenkwaardige rede voor de Kamer der Fasci en corpo raties op 2 December j.1. vond de Duce woorden, die bijzonder ge schikt zijn, Japans deelneming aan den oorlog voor ons te doen herle ven. De Duce zeide: ..Japans deel neming aan den oorlog is een waar borg voor de overwinning, omdat Japan onkwetsbaar en onverslaan baar is. Japan, tevoren een arm land zooals wij. staat thans in de rii der eerste landen van deze we reld. Het driemogendhedenpact was gericht tegen niemand, bedreigde niemand en daagde niemand uit. Zijn doel was uitsluitend, de vitale behoeften, de verlangens en de na tuurlijke historische positie van onze drie volkeren vast te leggen, die behoefte hadden aan ruimte. De soldaten en matrozen van den Ten- no hebben in korten tiid een ge weldig imperium veroverd en ma ken zioh thans gereed, om in nau we samenwerking met de asmo- gendheden den vijandelijken strijd krachten nieuwe slagen toe te bren gen. Het geheele Italiaansche volk begroet heden, op dezen verjaardag, in den geest van kameraadschap, het groote Japansche volk en ziin onoverwinlijke strijders te land. ter zee en in de lucht. REDEVOERING VAN TANL De Japansche minister van Bui- tenlandsche Zaken. Tani. zeide o.a.. dat de successen die de drie mo gendheden het afgeloopen jaar be haald hebben den grondslag vor men voor den opbouw eener nieu we wereldorde. Schuldig aan de zen oorlog, aldus Tani. zijn uitslui tend de leiders van Engeland en de Ver. Staten. Japan streeft geen an der doel na dan den vrede te be houden in Oost-Azië. Japan Duitsch land en Italië trekken schouder aan schouder op als voorvechters van de vernieuwing der wereld. Ik bep er van overtuigd, zoo besloot Tani. dat de tijd niet ver meer is. waarin alle volkeren in Azië en Europa onder de krachtige bescherming der lan den van Het driemogendhedenpact bevrijd zullen zijn van den Engel- schen en Amerikaansohen druk en gemeenschappelijk en gelukkig zul len leven. ITALIANEN IN TUNIS OPGEROEPEN. ROME. 11 Dec. (DNB). De in Tunis wonende Italianen zijn. naar Stefani meldt, dezer dagen onder de wapenen geroepen. Het oproepen der Italiaansohe recruten van Tunis heeft een sfeer van geestdrift ge wekt. Maan op vanavond om onder 1208 1#> OA 2204 14 Dec. 10.2Ö uur 30 Dec. E K. tot morgenochtend L-K. 22Dec. o At 6 ^an* v.m. 8.41 uur n.m. Zondagavond om Mc7 16.26 uur 0Mnr 12.39 tot Maandagochtend 23.19 8.42 uur DE NIEUWE WEEKBONNEN. 's-Gra venhage. 11 Dec. Voor de volgende week zijn de bonnen 63 aangewezen voor het koopen van de gebruikelijke rant soenen brood, beschuit, vleesch. aardappelen, melk en taptemelk. Rookers en rooksters kunnen hun rantsoen betrekken op bon R 12. DE NIEUWE BONNEN VOOR CHOCOLADE EN SUIKER WERKEN. 's-G ravenhaee. 11 Dec. Gedurende het tijdvak van Zondag 13 tot en met Zaterdag 26 Decem ber 1942 geeft de met 61 genummer de bon van de versnaperingenkaart recht op het koopen van 100 gram chocoladeartikelen en de met 62 genummerde bon van de genoemde kaart recht op het koopen van 100 gram suikerwerkartikelen. De afle vering mag reeds op Zaterdag 12 December plaats vinden. KERSTE1EREN voor jeuodige personen 's-GRAVENHAGE. 11 Dec. Voor de jeugd van 14 tot en met 20 jaar worden gedurende het tijdvak van 20 tot en met 31 Dec. 1942 drie eieren beschikbaar gesteld op bon „reserve 277". De belanghebbenden moeten ter verkrijging van deze eieren genoem den bon bij den detaillist inleveren op Zaterdag 12. Maandag 14 of Dinsdag 15 Dec. 1942. desgewenscht tegen ontvangstbewijs, waarna de detaillist de eieren in den loop van bovengenoemd tijdvak zal afleve ren. Nieuwe „Reise- und Gaststattenmarken" 's-GRAVENHAGE, 11 Dec. De secr.-gen. van het dep. van L. en Vissch. vestigt er de aandacht op, dat nieuwe „Reise- und Gast stattenmarken" in gebruik ziin genomen, welke Duitsche reizigers uitsluitend in hotels e.d., doch niet in winkels, kunnen gebruiken ter verkrijging van de daarop vermei de artikelen. Ingevoerd zijn: le. roodè Reise- und Gaststaet- tenmarken met cirkelvormig op schrift „Brot 50 g."; 2e. blauwe Reise- und Gaststaet- tenmarken met cirkelvormig op schrift „Fleisch 50 g."; 3e. gele Reise- und Gastslaetr tenmarken met cirkelvormig tro- sehrift in zwarten opdruk „Butter 5 g"; 4e. bruine Reise- und Gaststaet- termiarken met cirkelvormig op schrift „Margarine "5 g."; 5e. groene Reise- und Gaststaet- tenmarken met cirkelvormig op schrift „Kaese 30 g."; 6e. rose Reise- und Gastetaet- tenmarken met cirkelvormig op schrift „Naehrmittel 25 g.". Deze bonnen zullen g<eldij? zijn tot en met 30 Sept. 1943, hetgeen in het op de bonnen aangebrachte opschrift vermeld is. De oude Reise- und Gaststaetten marken voor brood, vleesch, bo ter, margarine, kaas en voedings middelen zijn nog tot en met 10 Januari 19-43 geldig. Na dien da- tiiim mogen deze bonnen derhalve niet meer in hotels e.d. worden aangenomen. Met nadruk wordt erop gewezen, dat een weigering om de genoem de Reise- und Gaststaettenmarken aan te nemen, ernstige gevolgen voor de betrokken hotelhouders, caféhouders e.d. met zich mede brengt. Klein inur dapper. SiJ het dorichea v»n tuinzaad ln de dorpen rond Enk huizen wordt met «ucces gebruik gemaakt van een kleine electromotot van 2 P.K. Polygoon Kuipcx-Pax Hofland a

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 1