Rede van Mussert ht.twe,:ruv;.9 De geschiedenis der partij is die van ons land DE KOMENDE BLOEI Uzi jacM Kai-Kai Officieele mededeelingen RADIOPROGRAMMA Ons volk moet worden ingeschakeld in den oorlog Nadat de rijkscommissaris, rijks minister Seyss Inquart. zijn rede had beëindigd, weerklonk e§n mi nutenlang houzee-geroep. Onder groot enthousiasme van de aanwe zigen trad Mussert den rijkscommis- - saris tegemoet, om hem met een Jangen handdruk te danken voor 2tin rede. Onmiddellijk hierop was het woord aan den leider der N.S.B.. Mussert; wien een ware ovatie ten deel viel. REDE VAN MUSSERT. Mussert sprak als volgt: Herr Reichskommissar! Duitsohe en Nederlandsche gasten! Mijne kameraden! Sedert het tijdstip, dat wij bij eenkwamen daar in de markthal-' len te Utrecht is reeds een jaar voorbij gegaan. Wanneer wij terug zien op hetgeen een jaar geleden was en op hetgeen nu is. dan weten wij: deze wereldworsteling is dit jaar weer klaar tot ons gekomen. De fronten teekenen zich duidelij ker en helderder af dan ooit te voren. De beweging kan gezien worden als-de geschiedenis van ons volk. De geschiedenis der bewe. ging als de geschiedenis van ons volk. Dit blijkt duidelijk wanneer wij de geschiedenis van de beweging zien samengevat in enkele tijdvak ken. De voorgeschiedenis. W;i zien het eerst naar de voor geschiedenis der beweging, de ja ren van 1925 tot 1931. Dan ziet ge dit merkwaardige, dat. de Duitsche broederpartii eigenlijk is ontstaan als een gevolg van het verdrag van Versailles. dat Duitschland en Italië bracht in een staat van vernedering en knechtschap ten behoeve der de mocratieën. In 1925. zes jaren na het verdrag van Versailles. bereikt dit Verdrag onze grens. Frankrijk wil dan door middel van zijn vazalstaat België zijn invloed uitstrekken naar de Maas en Waal. dus naar het hartje vair ons land. De regeering zei ja. de tweede kameraam het aan. doch het werd door.de eerste kamer ver worpen. Maar in twee jaar was het toch zoover. De beweging ontstaat. Een tolk moet'ziek zijn wanneer het zijn eigen land zoo aphter stelt bij de belangen van andere volke ren. En dus zeiden wijwij gaan nu tot het volk en zullen probeeren het weer gezond te maken. Daaropi ont stond op de basis van het nationaal- socialisme. het b$gin van het her- Stel van ons volk. in December van 1931. En zoo gaan wij naar het tweede tijdvak van 1931 tot 1935. de vier eerste jaren der beweging: ons volk verdeeld in 50 politieke par tijen. ten deele voorzien van het ■gebroken geweertje, ten deele zwe- rend bij de volkenbondspolitiek en het volk wiis makend, dat de ar moede én de werkloosheid van hon derdduizenden. slechts een crisis verschijnsel was. Pal daartegen in werkt de beweging. De beweging, die ik toen vormde, eischte eenheid in plaats van verdeeldheid en zelf respect der natie. verdediging van Indië. verwerping van den onzedelijken volkenbond en het socialisme van de daad. Zoo sprak de beweging vier ja ren lang en dat zij niet voor doove- mans ooren sprak, blijkt wel uit de verkiezing van 1935. toen 300.000 Nederlanders. 8 pet. van ons volk zich achter haar stelden. Zii was de vijfde politieke partij geworden van de 50. Het internationalisme ont plooit zich. Daarna komt het derde tijdvak, van 1935 tot 1937. Daarin ziet u zich het internationalisme ont- filooien. De oorlogsverklaring van talië aan Abessynië is het hijschen van de vaan van alles, dat demo cratie heet. van alles w^t maoht heeft van alles wat bezit heeft om zich te verdedigen tegen de habenichts. zooals men toen zeide. Wie ging toen het eerst naar Genéve? De Ne derlandsche minister van buiten- landsche zaken om sancties te vra gen. Wij wisten als nationaal-socia- lasten toenmaals dat hij als knecht van Engeland naar Geneve ging. De volkenbond nam zijn sancties, maar niet hard genoeg. Italië wint. Dan komt de internationale demo cratie en zegt: nu Italië gewonnen heeft is er nog maar een ding te doen: met de wapenen in de hand het nationaal-socialisme en het fas cisme te vernietigen. En wij weten reeds nu, dat de macht achter de schermen zat in de bankiershuizen te New York onder leiding van Roo- sevelt. Daar vandaan ging het naar Parijs. Warschau en Londen. Wat gebeurde er met ons land in het jaar 1936? Herinnert u zich nog dat zuiver Nederlandsche product van Engelschen oorsprong (hilariteit). De Oxfordbeweging! Waarbij de menschen langs een omweg ver teld werd: Kijk eens. als je nu in ieder geval wat anders wil. doe dan eén ding niet: ..Ga in ieder geval niet naar de N.S.B. Bij ons -kun je het ook krijgen en goed ook. We hebben Oxford en ..eenheid door democratie" of zooals ik wel meer héb gezegd: ..eerlijkheid door dief stal" (gelach). Welnu' kameraden. Colijn en Oud wonnen de verkie zingen. W;j krijgen de helft van de stem men van voor dien tijd. maar de beweging staat pal. Na de verkiezingen ging de be weging in de doodkist. -Hier in Am sterdam had men een keurige dood kist. Daarin lag de beweging. Gij zult het u herinneren. ..Heden over leed zacht en kalm de N.S.B." (ge lach). „Je maintiendrai". Het vierde tijdvak is van 1937 tot 1940. Mijne volksgenooten. In het wapen van het land. dat officieel heette ..Koninkrijk der Nederlan den" ziet gij de wapenspreuk ..je maintiendrai" of in goed Neder- landsch: ..ik zal handhayen". Welnu, mijne kam eraden. Wat zij gehandhaafd hebben in de vier oorlogsdagen was niet veel. Maar wij hebben in die drie jaren de beweging weten te handhaven ondanks de ter reur en broodroof. Mei 1940. Wij krijgen dan de vijfde perio de van Mei 1940 tot December '41. Direct na de Meidagen komt de stem van den overkant. Maar hier is de storm en hier blijft het volk en zij. die verantwoordelijk zijn. vluchten weg. De beweging ging door. Ons doel was ons volk te ma ken van vijand tot bondgenoot. Wii hebben nu een Duitsche bezetting en wii weten nu wel. waarom dat noodig was. Nu begrijpt iedereen met hersens, dat deze kust verde digd moet worden. Indien er nu geen Duitsche weermacht in Neder land was. dan waren de Amerika nen niet in-Algiers geland, doch dan was hier het oorlogsterrein geko men. mijne kameraden! (Applaus). Bepaal Uw plaats! Wat deed de Duitsche bezetten de overheid? Zij gaf iedereen na Mei 1940 zijn kans. Wat wilt éli. Nederlanders? Meedoen of tegen- gaan? Bepaal uw plaats. En daar zagen wij opkomen de nieuwe ..een heid door Democratie", de Neder landsche Unie. de schuilkelder van alle politieke partij"en. die zeiden het nieuwe te willen, maar in wer kelijkheid alleen het oude wilden conserveeren. Toen kwam in Juni 1941 de beslissing. In Juni 1941 was het zoo dat het bolsjewistendom moest worden aangevallen. Ons standpunt was bepaald: Samengaan met Duitschland tot de eindover winning. De Nederlandsche Unie schreef toen echter, dat zij haar standpunt zou bepalen na den oor log. Daarmede was een einde aan de Nederlandsche Unie gekomen. Oorlog met Japan! Toen kwam in Decfember 1941 de grootste misdaad ooit gepleegd aan ons volk. Aan Japan is door de emi- grantenregeering te Londen de oor log verklaard. Wat de toekomst is weten wij niet. maar wij zijn naar Adolf Hitier gegaan en hebben de so lidariteit der beweging, die wij sedert 1935 hadden, in een vast verbond omgezet, culmineerend in den eer aan den Germaan- schen Fuehrer en rnü. gevolgd in dit jaar door den eed van mijn volgelingen aan mij. op dat wii een onverbrekelijke ket. ting zouden vormen naar het nieuwe Europa, dat komen moet. (Applaus). Nederland oorlogsterrein. Wij ziin nu in het zesdertijdvak, het jaar 1942. Nederland is dit jaar van bezet gebied geworden tot oor logsterrein. Zie de bombardemen ten van Zuid-Limburg en Eindho ven. Nederlands Westelijk gebied is West wal van Europa geworden. Ik zou blijde zijn wanneer de Westwal wat kan opschuiven naar het Wes ten. want hoe verder weg hoe lie ver. Dat is de groote opgave dat de grenzen ver zijn en dat daarbin nen geen oorlog heerscht en daar buiten dé wacht wordt gehouden. Dat beteekent dat wij soldaten zul len moeten hebben! Verleden jaar heb ik gezegd: God beware ons er voor. dat ooit ons land tot slagveld zou worden, want dan blijft geen steen op de andere. De werkelijke vaderlanders zijn wij. die weten wat er aan de hand is en niet zii die in het Engelsche kielwater va ren. Mijne kameradèn. de moeilijkhe den zijn groot. De beweging heeft geen makkelijk jaar achter den rug. Waarom zouden wii klagen? Een man klaagt niet. maar zet zich in den striid. De moeilijkheden. Vorig jaar toen zag het er moei lijk uit. Gij weet het heel goed! De moei--' lijkheiden in de. beweging, de onder grondsche ophitsing, het verraad, misbruik van vertrouwen, dat ik in enkelen had gesteld. Baantjesja gers. En dat was het ergste de ondermijning in het geloof van de goede, rechtvaardige uiteindelij ke bedoelingen van de Duitsche leiding. Men heeft gezegd: ..jullie worden toch eenvoudig maar ge bruikt en straks weggeveegd." Daarom was het in de eerste pjaats goed. dat de Fuehrer zich heeft uitgesproken. Nu kan er in onze rijen geen enkele meer zijn, die dat kan zeggen, want het woord ligt daar en al zijn er nu honderden of duizenden idioten, die anders praten, het interesseert ons niet meer. (Da verend applaus). Het verschrikkelijke 1943. .jaar Wij beginnen nu het zevende tijd vak het jaar 1943. Churchill. u wel bekend (gelach) heeft gesproken van het verschrikkelijke jaar 1943. Ik geloof ook inderdaad, dat het een zeer moeilijk en verschrikkelijk jaar zal zijn. Daar tegenover moe ten wii stellen onze geestelijke pantsering:een zoo volkomen mo gelijk begrip van het wereldgebeu ren en den vasten wil alles te doen voo'r het vaderland. Europa wordt bedreigd door de» Russen, door 200 millioen man en daarachter staat een oorlogsindustrie tot in de groot ste perfectie opgebouwd in 25 jaar. En hier in Europa?. Terwijl door het.bolsjewisme een grootsche oor logsindustrie werd opgebouwd, moest Europa met het gebroken ge weertje loopen. Moskou wilde na melijk piet dat het Europeesche volk weerbaar was omdat het het daardoor des te gemakkelijker zou kunnen veroveren. Humaniteit, en ..wereldvrede", „tegen oorlog- en fascisme", dat waren leuzen, af komstig van het bolsjewisme om ons weerloos over te leveren. Aanval op Finland, de groo- te camouflage. Toen kwam het jaar. waarin de Sowjets Finland aanvielen. Dit is de grootste camouflage geweest, die de wererd ooit gekend heeft. Al het oude materiaal werd naar Finland gestuurd om Europa wijs te maken: het is niet veel bijzonders. Maar al les wat goed en sterk was werd op den achtergrond gehouden, klaar om over Europa heen te vallen wan neer het oogenblik gekomen was. Dan komt het binnenvallen in Po len en in de Baltische landen, die uitgemoord worden en waar de vrouwen en kinderen worden weg gevoerd. Oorlog met Rusland. Toen heeft Hitier het doodelijke gevaar bespeurd en geattaqueerd. Het was veel erger dan men had •gedacht De bolsjewisten beschik ten over tienduizenden pantsers, tienduizenden kanonnen en tiendui zenden vliegtuigen. Maar het natio naal-socialisme tezamen met het fascisme is er in geslaagd dit tegen te houden. Of denkt iemand mis schien dat de democratie dit had gekund. Neen. dat is de nu reeds onvergankelijke Aterdienste van het nationaal-socialisme en het fascis me. Nog altijd zijrf er menschen in Nederland, die zeggen, „als de bol sjewisten winnen, komen zij ergens tot Berlijn, maar in het Westen ko men zij niet". Maar wanneer dat het geval zou zijn. zou tien jaar la ter. hoogstens tien jaar later, ook West-Europa bolsjewistisch zijn. misschien de geheele wereld. Continentenvorming. Er vormen zich groote continen ten. Zie het Amerikaansche conti nent. het Groot-Oost-Aziatische con tinent. het bolsjewistische in Azië en Oost Europa. Daartegenover is maar één ding mogelijk, een nieuw Europa. Kan Europa niet tot deze geestelijke eenheid komen, dan zal het na korteren of langen» i^d te gronde gaan. En omdat wij i?»loo- ven. dat het niet te gronde gaat. daarom zijn wij overtuigd, .dat het solidaire Europa zal komen, nog in onzen tijd (Applaus). Gii weet het. als Europa wint. winnen Hitier en Mussert en zal een rechtvaardig Europa ontstaan en daarom hebben wij recht te vragen zooveel moge lijk mee te helpen. De beweging doet haar best en zal na- den dag van vandaag noè meer haar plicht doen. Ons doel is ons volk in te scha- keien in den oorlog, maar aan één kant en dat is de Europeesche kant. kant. Van stap tot stap bewandelen wij dezen weg. Vandaag is weer een stap gedaan, een zeer groote stap. Bij velen bestaat een gevoel van machteloosheid, maar dit mag niet bij ons aanwezig zijn. Wij zullen dit moeten doen: Wij zullen het zelfrespect van de natie hoog moe ten houden en het geloof in de goe de eigenschappen van ons volk versterken. Want kerngezond van aard is nog altijd ons volk en dat toont het. doordat het de moeilijk heden van dezen tijd draagt, zooals het ze draagt. De opbloei van morgen. Er zal een enorme opbloei zijn. wanneer eenmaal Europa dezen oorlog gewonnen heeft. De beweging zal daarin leiding hebben te geven. De veel gesmade veel gehoonde" beweging, die alleen maar bestaat uit menschen. die niet deugen, volgens onze tegen standers. zal het toch maar weer moeten doen. De organisatie is in het afgeloopen jaar weer versterkt. Er zijn nieuwe districtsindeelingen gemaakt. De propaganda is uitge breid. Ik kan zeggen, dat ons strijd blad op dit oogenblik een oplaag heeft van 125.000 exemplaren. Dat begint wel ergens op te lijken. Nieuwe verantwoordelijk- heid. Vandaag'hebt u van den riiks^ commissaris gehoord, dat een nieu we verantwoordelijkheid op onze schouders is gelegd. In het binnen- landsch bestuur zal de beweging medezeggenschap .krijgen. Men moet goed begrijpen: Wij kunnen niet doen. wat wii willen. Er is oorlog en wij zijn hier oorlogszone. Wij kunnen nog niet aan den op bouw „aus einem Gus's" beginnen. Dat moet straks komen. Er moet zijn samenwerking, innerlijke verbondenheid en uiterlijke verbondenheid. Sa menwerking tusschen onze be weging en de bezettingsover heid. Terwijl de innerlijke ver bondenheid zich uitdrukken moet in samenwerking tusschen den rijkscommissaris en den leider der beweging, om het beste te maken in dezen tijd voor het Nederlandsche volk. wat er van te maken is. En hiermede kom ik aan het ein de van hetgeen ik u op dezen dag t£ zeggen heb. dezen dag. die een mijlpaaLis in den wederopbouw van ons volk. Het is een belangrijke schrede vooruit. Wij brengen dank aan den Fuehrer. die het mogelijk gemaakt heeft en dank aan den rijkscommis saris. die het bewerkstelligd heeft. Dank aan den leider van het ar- beitsbereich van de N.S.D.A.P.. Schmidt. maar last not least, zeker niet in de laatste plaats dus. aan mijn oude getrouwen, die oude ge trouwen. die 10. 9. 8. 7 jaren daar staan en altijd trouw en eerlijk hun plicht doen. Ik wil diegenen danken, die na de verloren verkiezingsactie van 1937 den volgenden dag met „Volk en FEUILLETON door HANS POSSENDORF XXIX. l Het einde. Ondanks de ontzettende misdaden die Eromanga had bedreven bleek het toch uiterst moeilijk te zijn om haar ter verantwoording te roepen en onmogelijk om iets te beginnen tegen haar helpers. De meeste benadeelden waren bur- gerc van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. De gewelddaden waren b\jna alle in neutrale wateren bedreven, gedeeltelijk op de bestuur- looze eilanden Los Jardines of in het gebied der Marianne-eilanden, die tot het Duitsche koloniale bezit be hoorden doch door den oorlog aan Duitschland waren ontnomen, zonder dat ze tot nu toe aan een ander land wrren toegewezen. Het was moeilijk uit te maken tot welke nationaliteit Eromanga behoorde, haar verblijf plaats was onbekend en van haar medeplichtigen wist men zoo goed als niets. Fan ding was zeker, dat de schepen „Kai-Kai" en „Vendetta" onder Australische vlag gevaren hadden en dat Australië daarom ver- plicht was de schuldigen te straffen. Nadat tusschen Amerika, Australië Engeland en Frankrijk langs diplo- matieken weg een opheldering der rechtspositie tot stand was gekomen wat door den oorlog zeer lang duur de, werd Eromanga eindelijk in April 1917 door het Engelsche koloniale bestuur op het eiland Guadalcanar gearresteerd en uitgeleverd aan de Australische staat Queensland. Deze staat gelastte opnieujy ge tuigenverhoor bij de Vereenigde Sta ten, wat weer meer dan een jaar duurde. De gewichtigste getuigen Edith Alfano en Perev McKenna konden niet verhoord worden, de tweede werd als dood beschouwd. De Amerikaansche zeelieden die op Los JarAnes geïnterneerd waren ge weest waren overal verspreid en men kon slechts ongeveer een derde gedeelte weer opsporen en verhooren. In October 1918 nadat Eromanga Alfano anderhalf jaar in voorarrest had gezeten, werd eindelijk de aan klacht ingediend tegen haar zelf tegen kapitein Casanello (verblijf plaats onbekend) en tegen onbeken den, (waarmee al haar helpers be doeld waren). Eromanga had gedu rende het lange arrest niet alleen ge zwegen over haar medeplichtigen, doch had alle verklaringen geweigerd. Een op sensatie belust publiek vulde de zaal tot de laatstet plaats. Rocco Alfano, die op een aparte plaats het geding bijwoonde, werd bij zijn verschijnen stormachtig begroet, toen echter de beroemde „zeeroof ster" zelf de zaal werd binnenge bracht kwam er geen einde aan het gejuich en het duurde minuten voor de zaak behandeld korf worden. De behandeling was echter een te leurstelling voor het publiek: nadat de lijst van misdaden die zeer ernstig klonk, voorgelezen was, gaf de be klaagde volmondig toe, dat ze zich aan al het haar ten laste gelegde had schuldig gemaakt. Ze weigerde échter hardnekkig haar medeplich* tigen te noemen. Interessante getuigenverhooren waren er ook al niet. Alle getuigen waren reeds in Amerika verhoord en de protocollen daarover werden door den griffier met eentonige stem voorgelezen en zoo snel, dat het pu bliek hèt bijna niet volgen kon. Groote verbazing verwekte echter het voorlezen van een protocol, waarin zeven der Amerikaansche zeelieden waaronder ook kapitein Wood verklaarden dat ze niet door Eromanga gedwongen waren, doch vrijwillig naar de Los Jardines eilanden waren mee gegaan. Het eenige gevolg van deze verklaring was, dat de aanklacht wegens men- schenroof nu in 10£ gevallen inplaats van in 111 kon worden ingediend. Aan het eind van de behandeling eischte de aanklager een straf van tien jaar tegen Eromanga. Haar schuld aan den dood van Livio Alfa no achtte hij niet bewezen. Als ver zachtende omstandigheden liet hij de motieven tot alle daden en de zorg voor het Welzijn der zeelieden gelden. Eromanga had geen verdediger willen hebben en tot teleurstelling van het publiek hield ze ook zelf geen verdedigingsredet doch ver klaarde dat ze niets meer te zeggen had. Het vonnis luidde „betaling van tallooze schadeloosstellingen en een gevangenisstraf van zeven jaar met aftrek van een jaar voorarrest','. Ero manga verklaarde hierin te berusten. De procureur-generaal wilde juist de zitting opheffen toen er iets opzien barends gebeurde, een man die onder de toeschouwers had gezeten stond op, rukte een donkeren bril van zijn. neus en èen vaJschen baard van zijn kin en riepi luid: „Ik ben de vermiste Percy Mc Kenna." De beklaagde gaf een gil en viel half bewusteloos op de bank neer, het was de eerste maal dat ze haar kalmte verloor. Zoowel het publiek als het gerecht legde deze ontstelte nis van Eromanga verkeerd uit, men meende dat ze zoo schrok, omdat de voornaamste bezwarende getuige nu tegen haar zou optreden. Nadat het tumult bedaard was, werd McKenna verzocht naar voren te komen en zich te legitimeeren. Hij verklaarde toen, dat hij bij de vlucht uit Eromanga's gevangenschap door een ongeval, waar Eromanga niets mee te maken had, gewond was en later bewusteloos door een vracht boot was opgepikt. „Waarom heeft u zich niet als ge tuige aangemeld nu u toch hier wAs?" vroeg de rechter berispend. „Omdat ik eerst een vraag tot dé beklaagde wilde richten. Is het me veroorloofd miss Alfano r.a afloop van de zitting alleen te spreken t" De Nederlandsche Volksdienst telt reeds 35.000 vrijwillige me dewerkers en duizeifden leden. Blijft geen buitenstaander, sluit U ook aan. Vaderland" op straat stonden (ap plaus). Ik dank alle kameraden voor hun trouw. Dan gaan wij een stap verder en reizen naar het Oosten, waar ik dezer dagen geweest ben in het hoofdkwartier van den Fuehrer. Daar staat een man temidden van zijn getrouwen, maar toch zoo een zaam in de bosschen van het Oos ten. die voor geheel Europa strijdt. De meest vèrantwoordelijke man staat daar in zijn eenzaamheid en doet voor ieder volk van Europa al hetgeen mogelijk is om Europa te behouden. Met deze gedachte denken wij dan op het oogenblik aan den Fueh rer en zeggen ..Heil". Want de Ger- maansche Fuehrer wraakt voor Eu ropa. „Sieg heil! Sieg heil! Sieg heil!' Op verzoek van Mussert werden hierop, als slot van deze bijeen komst. staande het Duitsche volks lied. gevolgd door het Horst Wes- sellied. en het zesde couplet van het Wilhelmus, gezongen. KOHLENGUTSCHEINE. Brandstoffenhandelaren dienen^ de. van hun afnemers ontvangen Kohlen- gutscheine, uitgegeven ten behoeve van ingekwartierde leden van de Duitsche Weermacht in tegenstelling met het vroeger bepaalde, met ingang van 21 Dec. 1942 op afzonderlijke orolakvellen te plakken en deze ter verkrijging van toewijzingen bij de Plaatselijke Distri butiediensten in te leveren. Het mini mum aantal in te leveren eenheden blijft gehandhaafd op honderd en dertig eenheden. Deze 130 eenheden kunnen gevormd worden door: a. Kohleneut- scheine, Bezugscheine en Bescheini- gungen in te levéren met ontvangstbe wijs MD 342-01: b consumentenbonnen met een tweede ontvangstbewijs MD 342-01: c. consumententoewiizingen en vervangingstoewiizingen van het Riikskolenbureau in te leveren met ontvangstbewijs MD 342-21.. Een Kohlengutschein vertegenwoor digt een halve eenheid vaste brand stoffen. TARWEBLOEM EN -MEEL MET KERSTMIS. Bakkers zullen in verband met Kerst mis bij de inlevering van bonnen ge durende het tijdvak van 14 tm. 18 Dec. 42 een voorschot tarwemeel of tarwe bloem ontvangen dat gelijk is aan het aantal .eenheden dat gedurende de pe riode van 7 t.m. 11 Dec. 1942 is inge leverd. De bakkers zullen/zelf kunnen bepalen in welke .verhouding zii het meel en de-bloem wenschen te ontvan gen. Zij moeten bij het i.q ontvangst nemen van het voorschot een ontvangst bewijs teekenen. In den loop van de periode van 4 t.m. 9 Jan. '43 zullen de distributie- diensten bovenbedoeld voorschot ge heel in houden. De bakkers dienen. in verband hiermede, gedurende het tijd vak 4 t.m. 9 Jan. '43 met een afzonder lijk ontvangstbewijs MD 242-05 of MD 242-06 een met het verstrekte voor schot overeenkomend aantal bonnen in te leveren. Deze bonnen dienen ge scheiden" te Worden gehouden van an dere gedurende dit tijdvak in te leve ren bonnen. GORT- EN HA VERMOUTTOE WIJZINGEN. De Plaatselijke Distributiediensten zullen bij inlevering van de bonnen „Algemeen 439" en „Algemeen 440" in de perioden van 14 tot en met 18 De cember '42 en van 28 December '42 tot en met Januari '43 voor driekwart van het aantal ingeleverde bonnen toe wijzingen, .voor gort-en voor een,kwart van het aantal ingeleverde bonnen toe wijzingen voor havermout uitreiken. Gedurende het tijdvak van 28 De cember '42 tot en met 1 Januari '43 kunnen voorts aan restantbonnen „Al gemeen 419". „Algemeen 420". „Alge meen 421" en ..Alaemeen 422" maxi maal 19 stujes worden ingeleverd. Zoo als bekend vertegenwoordigen deze bonnen elk een waarde van een half rantsoen. Deze restantbonnen mogen niet met bonnen 439 en 440 od hetzelf de opplakvel voorkomen. In aansluiting op de publicatie d.d. 7 December 1942. wordt aan alle hou ders van rundvee, paarden, varkens en schapen medegedeeld, dat zii zich voor het verkrijgen van een nieuw veeboek-* ie 1942/1943 kunnen vervoegen ten kantore van den Plaatseliiken Bureau houder, waaronder zii. ressaxleeren. of od de zittingsdagen, welke gehouden worden op de bekende plaatsen en uren. Een veeboekje wordt uitsluitend ver strekt tegen overlegging van het oude „Neen. Als u haar iets te vragen hebt kunt u dat nu doen." En nu gebeurde het ongehoorde. Percy McKenna zei: „Miss Alfano, ik vraag u of u met me wilt trou wen." Eromanga stond weer op en zei niets anders dan: „Ja Percy Mc Kenna, maar pas als ik mijn straf heb uitgezeten als je me dan nog wilt hebben." Nu wendde Percy zich weer tot den rechter en zei: „Daar ik de ver loofde van miss Alfano ben, zal ik weigeren eenige verklaring af te leg gen. Ik maak geen aanspraak op schadeloosstelling. Zooals reeds aan het begin van dit verhaal vermeld is, haalde Percy McKenna zijn verloofde zes jaar later van de gevangenis af en reed regelrecht met haar naar het stad huis. Hij was al lang te voren en wel spoedig na den dood van den ouden Kuan Lung, Rocco Alfano's compagnon geworden. Misschien interesseert het den lezers nog, dat Eromanga Alfano de ware ligging der Los Jardines-eilan- den als haar geheim heeft bewaard. Zooals men in het eerste deel van de „Pacific Islands Pilot" (Washington 1928) kan naslaan werden de eilan den sedert dien tijd nog twee maal gezocht, in 1923 door de Amerikaan sche vrachtboot „Radnor" en in 1926 door het Japansche oorlogsschip „Manshu" beide malen te ver geefs. EINDE. KW»"8 P,og®"'oeV Ho»» patuutVnV 9ee .en"'*®' ';spi*in b11 L V- Daarom-- A Buisje a 20 tabletten 50 ct. Zakje a 2 tabletten 6 ct. Pijnen in de 1 ledematen verdwenen. ik kan weer wan delen als vroeger. Mevr. M. L te IV. schrijft, dd. 25-1-40 „Sedert jaren leed ik aan scheuten in de ledematen en [pijn in de kniege- [wrichcen, zóó he- 'vig, dat ik af en toe een stok gebruiken moest. Reeds n* het gebruik van enkele Ovaaltjes kon ik des nacht? weer slapen en thans na eenige maanden zijn de pijnen heelemaal verdwenen en kan ik ondanks mijn 62 jaren en 106 Kg. lichaamsgewicht weer loopen als vroeger." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes,van hetTrineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trtntral Agentschap, Hasiiukad» 373. Amsterdam veeboekje rundveetoewijzing contrac ten -en rjersoonsbewiis. Aangezien het oude veeboekie on 13 December 1942 niet meer geldig is. wordt een ieder aangeraden zich zoo spoedig mogelijk tot den Plaatseliiken Bureauhouder te.wenden. Wanneer men na genoemden datum niet in het bezit van een veeboekie 1942 1943 is. lcan dit ernstige gevolgen met zich mede brengen. Houders van geiten, eenden of pluim vee behoeven voor bet iaar 1942-1943 niet in het bezit van een yseboekie te ziin. terwiil deze diersoorten ook niet opgenomen behoeven te worden in de veeboekies van hen. die rundvee, paarden, varkens of schapen bezitten. 3 WOENSDAG 36 DECEMBER. - Hilversum I. 416,5 m. 7.16 Volksklanken uit Tesslno (gr.). 7 30 BNO: Nieuwsberichten. 7.40 Luchtige wijsjes op den vroegen dag (gr.). 8.30 BNO: Nieuws berichten. 8.40 Gesprek met Peter. 8.50 Een muzikale zomerzonnedroom (gr.). 9.30 Spiegel van den dag. 9.37 Een muzikale zomerzonne droom (gr.). 10.00 Orkest Jack der Kinderen. 10.30 Hollands Glorie, klankbeeld. 10.45 Orkest Jack der Kinderen. 11.30 Zang met pianobe geleiding: 12.00 Almanak. 12.05 Theo Uden Mosman en zl)h dansorkest. 12.45 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 BNO: Aclueele be schouwing. 13.10 Stedelijk orkest van Maas tricht. 14.00 Orkest Willy Eberlé en gramo- foonmuzlek. 15.00 Voordracht. 15.15 „Half weg", gevarieerd programma. 16.45 BNO: -Nieuwsberichten. 17.00 Cello en piano. 17.30 Moderne Waagespelers. 17.45 Gerard van Kre velen en zijn orkest. 18.30 BNO: Nieuwsberich ten. 18.40 Potpourri's uit film en operette (gr.)..19.00 Wat niet in de krant staat, lezing. Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschik ken. 19.15 Pianovoordracht (gr.). 19.30 Utrechtsch Stedelijk Orchest en solisten. 20.15 Kamermuziek (^r.). 20.45 Utrechtsch Stedelijk Orchest. 21.30 Zang en plano (gr.). 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 Lichte viool- en piano plaatjes (gr.). 22.20 Balletsultes (gr.). 23.00 24.00 Licht amusement (gr.). Hilversum II 301,5 m. 7.157.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtend gymnastiek. 7.50 Sportnieuws. 8.00 De platte landsvrouw, vraaggesprek. 8JB Twee walsen van Joh. Strauss (gr.). 8.30 BNO: Nieuwsbe richten. 8.40 Dansen voor symphonle orkest (gr.l. 9.00 Morgenconcert (gr.). 9,16 Voor de vrouw. 9.30 Morgenconcert (gr.). 10.00 Gods dienstige uitzending. 10.40 Boedapester Trio (gr.). 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Bielefelder Kinderkoor (gr.). 11.30 De Meiodisten. 1230 Landbouwreportage. 12.45 BNO: Nieuwsbericht' ten. 13.00 Programma-overzicht. 13.05 Amuse mentsorkest, solist en „Klaver Drie". 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Stedelijk or kest van Maastricht en solist. 15.30 Voor de vrouw. 15.45 Pjfno, viool, altviool en cello. 16.45 BNO: Nteuwsberiefcten. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Marschen (gr.). 17.45 Spiegel van den dag en BNO: Actueele beschouwing. 18.00 - Gramofoonmuziek en eigen opnamen. 18.15 „Pension 't Stekeltje", luisterspel. 18.30 Om roep Operette "Orkest en solist en. Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over eei\ lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Zang, orgel en gltaar.»19.45 BNO: Nieuwsbe richten. 10.55 Plano en orkest (gr.). 20.00 Een t.ur van de'n avond, gevarieerd programma. 21.00 Danssymphonle orkest en het Meister- sextet (gr.). 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Actueele beschouwing. 22.10 AvondwIJ- ding. 22.20—24.00 Zie Hilversum I. Hoofdredacteur A R. Jonker Plaatsverv. van den hoofdred. buitenl en stadsnieuws Den Hel der A. C van Kampen Binnen land alg. report en streeknieuws A Eriks Haagsche redacteur P R H M Verherne. Den Haag. Verantwoordelijk voor de adver tenties, Sc-hager editie G Schoorl, Schagen Verantwoordelijk voor dé advertenties He'.dersche editie J. Visser, Den Helder.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2