NOORD-HOLLAND Rede Rijkscommissaris Sovjet aanvallen in centralen en zuidelijken sector afgeslagen OMGEVINGNIF.UWS DAGBLAD VOOR Uit*.: N.V. Uit*. Mij. Holland» Noorderkwartier. Radactie- en Administratleboreau: SCHALEN: Laan 201, Tel. 444 (2 lijnen. - DÉN HELDER: Konin<str 78. Tel. 2345 {2 lijnen). ALKMAAR: Voordam 9. Tel. 3330. SCHA6ER EDITIE Deze Courant verschijnt dagelijks Advertentie-tarief. Priis der gewone advertenties in deze Editie 11 ct. per m.m. Bii contract, binnen een jaar te ge bruiken belangrijke korting. Ta rieven v. de geh. opl. op aanvr. 87ste Jaargang. No. 11980 2 Pagina's. Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar (Afw.) WOENSDAG 16 DECEMBER 1942 DU17SCH WEERMACHTSBERICH7 Zware verliezen der bolsjewisten Bomaanvallen op Engelsche haven HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 15 Dec. Het opperbe vel van de weermacht maakt be kend: „Troepen van een Duitsche jagerdivisie wierpen den aan- vallende vijand ten Noordoos ten van Toeapse in een tegen- aanval naar zijn punt van uit gang terug en brachten hem zware verliezen toe. Ten Noor- den van de Terek mislukten aanvallen van vijandelijke in fanterie en cavalerie, die door tanks gesteund werden, door het taaie verzet van Duitsche troepen. In het Wolga-Donge- bied sloegen formaties infante rie en tanks vijandelijke tank- aanvallen in hevige gevechten af. Zij brachten den bolsjewis ten zware verliezen toe en ver- nietigden 67 tanks. Aan den Don sloegen Italiaansche troe pen sterke vijandelijke aanval, ien bloedig af. In den cëntralen sector van het front mislukten evenals tot dusver alle pogingen der bolsjewisten om een doorbraak te forceeren. De aan vallen stortten in het geconcentreer de afweervuur voor de Duitsche stellingen ineen, voor zoover zij niet reeds verijdeld werden alvo rens ondernomen te zijn. Dè ten Zuidoosten van Toropetz ingesloten vijandelijke strijdkrach ten trachtten tevergeefs gesteund door sterke ontlastingsaanvallen. door te breken. In een tegenaanval werd de omsingeling nog nauwer toegehaald. Eigen aanvallen in den sector ten Westen van Toropetz leidden tot de doorbraak door een zwaar met prikkeldraad versperde en ondermijnde vijandelijke stel ling. In totaal werden in den cen tralen sector 48 bolsjewistische tanks vernietigd en vijf transport treinen van den vijand door lucht aanvallen vernield. Kandalaksje en andere plaatsen •an den spoorweg naar Moermansk werden overdag en 's nachts door gevechtsvliegtuigen met goede uit werking aangevallen. In het Westelijke deel van de Cyrenaica ontwikkelden zich gisteren in den loop van den da* hevige gevechten met nu meriek superieuze Britsche strijdkrachten. Bij den succes vollen afweer verloor de vijand 22 tanks. Tien vijandelijke vliegtuigen wer den neergeschoten. Duitsche ge vechtsvliegtuigen plaatsten bom- treffers tusschen vliegtuigen op de vliegvelden in de woestijn van Cy renaica. Duitsche jagers schoten gisteren overdag in Tunis zonder eigen verliezen drie vijandelijke vliegtuigen neer. In verscheidene golven uitgevoerde nachtelijke aan vallen van de luchtmacht op Bóne veroorzaakten aanzienlijke ver woestingen. Een vijandelijke duikboot werd m het Oostelijke deel van de Mid- dellandsche Zee met bommen be stookt en zwaar beschadigd. Duit sche duikbooten hebben bij Oran een transportschip van 6000 brt. tot zinken gebracht en een Amerikaan- schen torpedojager door torpedo treffers beschadigd. In den striid tegen Groot-Brit- tannië bestookte de luchtmacht in den afgeloopen nacht het havenge bied van Hartlepool en een fabriek aan de Engelsche Oostkust met brand- en brisantbommen. Vooral in de dokinstallaties ontstond aan zienlijke schade. Ë«n mijnenlegger met zijn explo sieve lading op weg in de Zwarte Zee OBS-Stapf-Pax Holl. m De vijand in Cyrenaica tot slaan gebracht In zijn weermachtsberioht no. 934 maakt het Italiaansche hoofdkwar tier het volgende bekend: In Westelijk Cyrenaica hebben tich gisteren hevige gevechten afge- apeeld. Ondanks de superioriteit van zijn strijdmiddelen werd de vijand door den dapperen tegenstand van de gepantserde Italiaansche deta chementen tot staan gebracht en Verloor hij tijdens zijn herhaalde Aanvallen 22 tanks. Aan de kust van Libye hebbpn onze jachtvlieg tuigen een Brïtsch verkennings vliegtuig tot den strijd genoopt. Het toestel werd getroffen en stortte in zee. Negen andere vijandelijke ma chines werden door Duitsche jagers neergehaald. Aan het front van Tunis geen en kele gebeurtenis van belang. De Duitsche luchtmacht vernietigde drie vijandelijke vliegtuigen. Bij een hevigen luchtaanval op de ste den Tunis en Soessa werden onder de burgerbevolking 200 personen gedood en eenige honderden ge wond. In den afgeloopen nacht hebben vijandelijke vliegtuigen Napels aangevallen en eenige tientallén bommen uitgeworpen. Tot dusver valt er onder de burgerbevolking geen enkel slachtoffer te betreu ren. Abessinië verklaart den oorlog •ROME, 15 Dec. (Stefani). Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft de gezant van Abessinië te Londen meegedeeld, dat zijn land den oorlog verklaard heeft aan Italië, Duitschland en Japan. Ten aanzien van deze oorlogsver klaring van den Negus aan de lan den van het driemogendhedenpact. merkt men in Romeinsche politieke kringen op. dat de materieele draag wijdte van deze zeer interessante nieuwigheid beperkt zal blijven tot den verkoop van de Abessijnsche bevolking als kanonnenvleesch voor Engeland of de Ver. Staten. In mo reel opzicht is het echter bijzonder kenmerkend, dat de groote demo cratieën nadat zij een bondgenoot schap hebben gesloten met de bol sjewieken. de vijanden van God en de menschheid. ook nog een bond genootschap met. den slavenhouder- heerscher van Abessinië sluiten. Wat gebeurde bij El Agheila? De militaire correspondent van het DNB. constateert, in verband met het feit. dat de Duitsche mili taire instanties ook vandaag zwij gen over de gebeurtenissen in Cy renaica. dat zich hier een ontwikke ling begint af te teekenen. welke voor de Engelsohen nog wel zeer onaangenaam zou kunnen worden. Wie het Britsche weermachtsbericht met aandacht bestudeert, krijgt den indruk, dat tot de ontwikkeling in Cyrenaica zonder twijfel niet het Britsche achtste leger, maar de overwegingen van den Duitschen en den Italiaanschen generalen staf den stoot hebben gegeven. Wat zich heeft afgespeeld in de stellingen van El Agheila. is een operatie op grond van een Duitsch Italiaansch initiatief, over welks uiteindelijk doel van Duitsche zijde natuurlijk nog niets wordt medege deeld. Men kan echter wel aanne men. aldus de correspondent, dat daarmede automatisch een verzwak king van den vijandelijke positie gepaard gaat. Indien niet alle voor teekenen bedriegen, loopen de Duitsch-Italiaansche operaties niet glleen pit op versterking., maar ook op concentratie van de spilstriid- krachten aan het Noord Afrikaan- sche front. VIERDUIZEND VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. Een aan het Oostelijke front operee- rend eskader Duitsche jachtvliegtuigen heeft onlangs zijn 4000ste overwinning in de lucht behaald. De laatste zes maanden heeft het 2000 Sowjetvlïeg- tuigen neergeschoten. Na het eskader Moelders, is dit het eerste, dat een der gelijk resultaat heeft behaald. Rijks maarschalk Goering heeft in een schrij ven uiting gegeven aan zijn waardee ring. „Churchill - tanks" STOCKHOLM, 15 Dec. (D.N.B.). Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Churchill vandaag in het Lagerhuis met klem een be sluit verdedigd, dat hij indertijd heeft genomen en dat inhield, dat met den bouw van „Churc'nill- tanks" reeds zou worden begonnen toen daarmede nog niet. voldoende proeven waren genomen. Leden van de arbeiderspartij hadden daarop herhaaldelijk cri- tiek geoefend. Churchill zeide, dat Engeland zich niet kon veroorlo ven tijd te verliezen door het ne men van uitgebreide proeven met tank-modellen. Daardoor zou Enge land minstens 6 maanden achter uitgezet zijn. Het was een der be langrijkste oogmerken der regee- Gebruikt een hoolklsi Hierdoor be reikt U een belangrijke besparing op liet gebruik van gas en elcctriciteit U Schlpper-Pax Holland m ring ,de Britsche troepen in 1941 over zooveel mogelijk tanks te doen beschikken. Churchill ver klaarde, dat in den herfst van 1941 400 tanks van dit type beschik baar waren. Het type is door de laatste modellen reeds achterhaald. De grondslagen voor den opbouw in Nederland Waaraan de N.S.B. haar rechten ontleent (Vervolg) Vorigen winter hebben de bolsje wieken onafgebroken versche divi sies en legers, die uitstekend wa ren uitgerust, tegen ons in het veld gebracht. Ditmaal is het anders. Ditmaal hebben zij het grootste deel der troepen, waarvan zij op de beide aanvalsplaatsen gebruik ma ken, aan andere gedeelten van het front moeten onttrekken. En on der deze troepen bevinden zich mannen, d.w.z. men moet het eigenlijk kinderen noemen, van het zestiende jaar af tot grijsaards van zestig jaar toe. Ik geloof, dat men thans zon der overdrijving kan zeggen, dat in het gèbied Kalinin-Toro- pelz een Russische nederlaag ontstaat en dat daar reeds tal rijke divisies zijn omsingeld. Wat Stalingrad betreft, u kunt ervan overtuigd zijn: de vuist zit vast om den strot. Wij heb- ben geen der wijken in Sta lingrad opgegeven, geen der 22 wijken van de 24, die de Duit sche soldaat heeft veroverd. Nationaal-socialisten! Iets wordt thans reeds bewezen door den veld tocht in het Oosten: De volstrekte superioriteit van den Duitschen sol daat en van de soldaten der verbon. denen en van de volstrekte superio riteit van het materiaal. Een ding geloof ik en dat kan men ook af leiden uit opgevangen radioberich ten: Stalin heeft al vreeselijk spijt van het avontuur, waarin hij zich heeft gestort. Maar als men zich in het hoofdkwartier bevindt, dan ademt dit hoofdkwartier slechts een ding: volkomen rust en zekerheid tegenover alles, wat in het Oosten geschiedt. Het feit. dat thans Tunis, bovendien Corsica en daarbij het onbezette Frankrijk en Toulon zioh 1 in onze handen bevinden, dat staat gelijk met strategische overwinnin gen van de eerste orde. Dan mogen de anderen gerust duizenden woes- tijnkilometers hebben. En tenslotte is tr nog een ding. waaraan men moet herinneren en wel de strijd van onze duikbooten op de wereldzeeën. Thans blijken de verbindingen ter zee bij de an deren een van hun zwakste plek ken te zijn. De Amerikaansche be wapening is nl. de eenige hoop. waaraan onze tegenstanders zich nog vastklampen. Ja kameraden-, het jaar 1943 zal een. zwaar en moeilijk jaar worden. Maar dit Europa is een zoo'n gewel dig ding. zoo'n heerlijk succes, dat men daarvoor ook wel iets groots in de waagsohaal mag stellen. Evacuatie. Wij moeten voorzorgsmaat regelen treffen in dit land. zoo als overal waar wij ons bevin den. Derhalve moeten wij be paalde voorzieningen nemen, waarvoor u wel begrip zult heb ben. B.v. de maatregelen der evacuatie. Het is beter, dat wij dit tijdig doen dan dat wij verrassingen beleven of onze strijd bemoeilijkt wordt. Maar u kunt van een ding overtuigd zijn. dat wij al deze maatrege len zoo uitvoeren als maar kan om zooveel mogelijk te ontzien. Wij komen tot een reorganisatie van Europa en dan komt de vraag naar voren: Aan welken kant staan de Nederlanders? Ik moet zeggen, het zou slecht gesteld zijn met de Nederlanders, als zij geen Mussert en geen nationaal-socalistische be weging hadden gehad en zouden hebben. (Bijval). Ik heb 29 Mei 1940 gezegd: Het Nederlandsche volk zal door de vervulling van de taak, die voortvloeit uit het ge meenschappelijke lot, zijn land en zijn vrijheid voor de toekomst ver- mogen te waarborgen. Kameraden, daarbij blijft het. Ik neem van de ze woorden niets terug. Ik heb ze met goedkeuring van den Fuehrer uitgesproken. Door deze vervulling is de vrijheid van het land. van het volk gegeven. daardoor is het gelijk berechtigd toegetreden tot de nieuwe, groote taak van Europa ge geven. De grondslagen voor de toe- komst. Wij hebben juist deze week een onderhoud gehad in het hoofdkwar tier van den Fuehrer. En in dit on derhoud zijn de grondslagen voor de toekomst door den Fuehrer vast gesteld. De eerste grondslag, dien de Fueh rer heeft verkondigd, was deze: Hii wil de Nederlanders niet als over wonnenen behandelen (bijval). De Nederlanders moeten in volstrekte gélijkgerechtigheid deelhebben aan alle mogelijkheden, die dit nieuwe Europa biedt. Daartoe zullen zij de taak en de plichten op zich hebben te nemen, die den dragers van dit nieuwe Europa te wachten staan. Hierbij behoort als tweede grond slag de taak. het Nederlandsche volk het nationaal-socialisme bij te bren gen. Wat is thans nationaal-socia lisme op hét oogenblik. waarop het om de continenten gaat? Thans is nationaal-socialisme: Geloof en strijd voor dit Europa en voor de gemeenschap van deze Europeesche volken, voor onze Europeesche cul tuur en onze toekomst en in enge- ren zin het ordenende bijeenhouden van onze Germaansche bloedsge- meenschap ten Noorden van de Al. pen. Als derden grondslag heeft de Fuehrer uitdrukkelijk erkend, dat de N.S.B. de draagster dezer politieke ontwikkeling is, en dit zou ik met allen nadruk en uitdrukkelijk willen verklaren, dat Mussert als leider der NSB. de leider van het Nederlandsche volk is. (Sterke bijval). Kameraden, daaruit volgt de vier de grondslag, die de toekomstige opneming van de Nederlanders in de Europeesche orde en in de Ger maansche orde betreft: De Fuehrer heeft gezegd, dat deze orde thans nog niet kan worden vastgelegd, want de toekomstige orde van Eu ropa zullen wij eerst dan kunnen vaststellen, als wij de grenzen van dit Europa hebben vastgesteld. Maar één ding is zeker, dat heeft de Fuehrer ook gezegd, als eenmaal deze nieuwe opbouw komt en deze nieuwe orde, dan zal ik u, mijnheer Mussert. bij mij roepen. U zult tot mij komen en wij zul len haar bespreken. (Bijval). Ik geloof, dat hiermede de grondsla gen zijn vastgesteld, volgens welke de Nederlandsche nationaal-socia listen nu met volle overtuiging en vastbesloten aan den arbeid en ten strijde kunnen gaan. Ik zelf wil voor mij hieruit in dezen zin een gevolgtrekking maken, dat ik den politieken wil. die tot uiting komt in de nationaal-socialistische bewe ging. ook toonaangevend betrek bii het bestuur van dit land. (Bijval). Decreet van den Rijkscom missaris. Ik heb derhalve besloten aan mijn bureaux een decreet te doen toeko men dat luidt als volgt: Het is in overeenstemming met de taak. mij door den Fueh rer opgedragen, het Nederland sche volk te doen deelèn in de verantwoordelijkheid voor het bestuur van dit land. Drager van den politieken wil van het Nederlandsche volk is de N.S.B. Ik gelast derhalve, dat ter waar borging van harmonie tusschen bestuur en taak van de natio naal-socialistische beweging al le mijn ondergeschikte instan ties bij de uitvoering van be langrijke maatregelen van be stuur. maar vooral in alle per soneelskwesties overleg hebben te plegen met den leider der N.S.B.. den heer Mussert. resp. met de door den heer Mussert aangewezen partij instanties der N.S.B. Voor zoover bij deze beslissingen onder de gegeven omstandigheden bii uitstek en in de eerste plaats rekening moet worden gehouden met het standpunt der bezettende macht behoud ik mij de eindbeslis sing voor. Hierdoor is de N.S.B. verantwoor delijk betrokken bii het bestuur van dit land. (Zeer krachtige bijval). Een eisch der rechtvaardig, heid. Kameraden, wat hier geschiedt, is slechts een eisch der rechtvaar digheid. Toen wij in het land kwa men. hebben wij bovenal geconsta teerd. dat hier 35.000 mannen en vrouwen waren, die met ijzeren vastberadenheid en als soldaten Langedijk DE GEMEENTEBEGROOTING '43. De gemeentebegrooting 1943 is thans gereed gekomen. Onderstaand treft men eenige bijzonderheden aan. Dè begroot.ing sluit voor den gewonen dienst met een totaal be drag van f 380.434.02 aan ontvang sten en f 383.344.23 aan uitgaven, een nadeelig saldo van f 2910.21. Hierbij dient echter in aanmerking te worden genomen, dat voor dit dienstjaar over de geheele nog aan wezige reserve van f 6750 is be schikt. Met een eventueel batig of nadeelig beginsaldo kon geen reke ning worden gehouden, doordat de gegevens omtrent den vorigen dienst nog niet bekend zijn. Zonder daar dus rekening mee te houden zal 1943 een nadeel opleveren van ruim f 9600. Ook thans nog laten de definitieve maatregelen inzake de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeente op zich wachten, zoodat voor diverse posten in de begrooting voor 1943 bedragen moesten worden geraamd, overeenkomende met de uitkeering over het tijdvak 1940/'41 Deze gefingeerde uitkeering betreft om. de voormalige opcenten op de gemeentefondsbelasting en op de vermogensbelasting. Het lijdt geen twijfel, dat wanneer deze opcenten nog werden geheven de opbrgensten daarvan thans ver zouden uitgaan boven de gefixeerde uitkeering. waardoor de gemeente in één slag van haar tekort zou worden bevrijd. Voorts zijn bij het besluit op de ondernemingsbelasting 1942 voor de gemeente de 15 opcenten op de winstbelasting vervallen. Voor 1942 was de opbrengst hiervan geraamd op f 2200.De riiksbelastingadmi- nistratie besohikt nog niet over eenigszins betrouwbare cijfers voor een raming van een uitkeering we gens ondernemingsbelasting. In af wachting hiervan is deze post ..me morie" geraamd. De uitkeering van het rijk wegens hoofdssom der per- soneele belasting naar den 3en tot en met den 7en grondslag is ver vallen. De raming voor 1942 bedroeg f 1200.—. De kosten van de sociale verzeke ringen ten behoeve van de vaste kern van den luchtbeschermings dienst kwamen tot heden voor re kening der gemeente. Door een wij ziging van Het luchtbeschermingsbe- sluit komen deze kosten voortaan ten laste van het rijk. Voor 1943 worden deze kosten geraamd op f 1700. Evenals voor 1942 is voor 1943 een annuïteit geraamd van f 4500. voor den bouw van de sluis te Broek op Langendijk. Deze an- nuiteit zal voor 1942 niet verschul digd zijn. De aansluiting bii den Armen raad. waarvan de kosten voor 1943 worden geraamd op f 1207.50. werpt reeds haar vruchten af. De post bijdragen in de kosten van verple ging enz. van behoeftigen kan voor 1943 met f 3700 worden verhoogd tot f 7000. Uitkeeringen van het PEN. houden on. Op 31 December 1942 houdt op van kracht te zijn de bepaling in het overnemingscontract met het P.E.N. dat voor iedere lantaarn van de straatverlichting een vast be drag van f 10 is verschuldigd. Met ingang van 1 Januari 1943 zullen de kosten worden berekend overeen komstig de geldende tarieven. Dit beteekent een meerdere uitgaaf voor de gemeente van f 3200. Voor de tegenwoordige straatver lichting zal dan f 6100 per jaar moe ten worden betaald. Ook de uitkeeringen van het PEN houden nu op. Aan iedere ge meente werd tot nu toe f 3000 uit gekeerd: voor de gemeente Lange dijk dus f 12000.Dit bedrag zal vanaf 1943 niet meer worden ont vangen. Het gasbedrijf geeft flinke baten. Door het enorm gestegen gasver bruik is het gasbedrijf echter in staat, deze lacune voor de gemeente aan te vullen en zal deze een be drag. gelijk aan de uitkeering van het PÈN, van het bedrijf ontvan gen. De dienst 1942. Niet zoo on. gunstig. Heel wat tuinders- voorschotten afgelost. Hoewel de dienst 1942 nog niet is afgeloopen en het resultaat nog niet kan worden overzien zelfs het resultaat van den dienst 1941 is nog niet bekend wijst een enkel puntje er op. dat dit met een ge rust hart kan worden tegemoetge- zien. In de eerste plaats behoeft niet te worden voldaan de annui- teit voor den sluisbouw, tot een be drag van f 4500.en ten tweede is een niet onbelangrijk gedeelte van de in 1932 verstrekte rentelooze tuinders voorschotten' terug ontvan gen. waarvan naar raming ten bate van den gewonen dienst zal komen ongeveer f 5300. Door deze flinke meevallers zal het mogelijk zijn. de reserve van f 6750. welke geheel in de begroo ting 1942 was opgenomen, niet aan te tasten, zoodat deze geheel ten bate van den dienst 1943 zal kun nen komen. „HANS KNOOPENSCHAAR." Zuidscharwoude. Zondagavond heeft de Moerbeker Jeugdtooneel- club in de zaal van den heer P. Kramer alhier een uitvoering gege ven met „Hans Knopenschaar". een snakerij in 6 bedrijven. De belang stelling voor deze uitvoering was niet bijzonder groot en niet ten on rechte. Het sprookje van Hans Kno penschaar. het drankzuchtige en vrekkige kleermakertje. dat het door zijn gierigheid met de kabou ters te kwaad krijgt en tenslotte, na veel wederwaardigheden beterschap moet beloven, mag een aardig sprookje zijn. als tooneelstuk voor groote menschen en daarvoor was het wel bedoeld, anders geeft men geen uitvoering op een donke ren avond heeft het niet voldaan Hoewel de medespelenden, ook de zeer jeugdige, heel goed spel te zien hebben gegeven, vermocht men het publiek niet te boeien. Opgevoerd m eigen omgeving, waarbij de va ders en moeders en verdere verwan ten het tooneelspel van hun jeugdi ge familieleden komen bewonderen, zal het stuk het ongetwijfeld wei gedaan hebben, maar als amuse ment voor volwassenen, die komen om iets te zien en verwachten iets te zien is het niet geschikt. Een middagvoorstelling door de jeugd voor de jeugd zou heel wat beter zijn geweest. De weinige zeer jeug dige toeschouwers hebben wel een mooie» avond gehad. r— Verduister i Maan Maan op vanavond om onder 13.54 r%*r ----- 1*44 22Dec. 16.27 UUr g Jan. V.M tot morgenochtend N.M. 30Dec. q 13Jan. lk. 8.45 uur e.k Regeling bezoek aan den Leider De adjudantuur van den leider deelt mede: Het is de wensoh van den leider, dat leden en sympathiseerenden der N.S.B.. behoorende tot het 'yrii- willigers-legioen. Waffen-SS en N.S.K.K. of hun familieleden, in dien zü zulks wenschen. in de ge legenheid gesteld kunnen worden om hun opwachting bij den leider te maken. Tot heden was het gebruikelijk, dat iedere vrijwilliger op eigen ge legenheid en zonder voorafgaande kennisgeving zioh op het hoofd kwartier der N.S.B. vervoegde en aldaar om een onderhoud met den leider verzocht. In alle gevallen is hiervoor toestemming verleend. Daar er echter den laatsten tijd een toename van dergelijke bezoe ken valt te constateeren is het den leider niet meer mogelijk op ieder willekeurig tijdstip kameraden vrij willigers te ontvangen en is van heden af besloten hiervoor bepaal de dagen en tijden vast te stellen, en wei iederen Dinsdag en Zater dag van 12 tot 13 uur. Op dit tijd stip dienen zij zich op het hoofd kwartier. Maliebaan 35. Utrecht te melden. Op andere dagen dan hierboven vermeld kan hiertoe geen gelegen heid worden gegeven dan uitslui tend in bijzondere gevallen en met voorafgaande schriftelijke- of tele fonische afspraak. hebben volgehouden als volgelingen van hun leider. Het was ons duidelijk, dat dit de mannen en vrouwen zijn, met wie wij vorm willen geven aan de toe komst van dit land. Dat waart gij. Ziet. nationaal-socialisten. wat voor de anderen een oorzaak van onrust en bedruktheid is, voor ons. natio naal-socialisten. is dat altoos slechts aanleiding tot grooter levensaan vaarding en activiteit: De strijd! Dat is de vader van alle vormgeving en zoo zien wij het ook thans. Juist thans moet steeds iéder afzonder lijk als prediker voor het nationaal- socialisme uittrekken. Dat is het. wat ik U thans toewensoh. In de nauwste ge meenschap met ons Arbeitsbe- reich vormt ge thans reeds een gemeenschap, die er kome wat komen wil de draagster der politieke ontwikkeling zal zijn. Gii. nationaal-socialisten. gij zijt. als volgelingen van uw leider Mussert. de dragers der ontwikkeling, die volgens wil en wensch van den Fuehrer. den grootsten staatsman en veld heer van Europa en den genia- -len bouwmeester van den nieu wen tijd. gevormd zal worden. Hou zee! RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 17 DECEÏVÏBER. Hilversum I. 415,5 m. 7.15 Een kwartier Weenen (gr.).. 7.30 BNO: Nieuwsberichten. 7.40 Ochtendklanken - (gr.), 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Gesprek met Peter. 8.50 Amusementsorkest en solist (opn.). 9,30 Spiegel van den dag (opn.). 9.37. Amuse mentsorkest en solist (opn.). 10.00 Orkest Joan Lancé. 10.30 Nederlandsche volksvertel lers, lezing. 10.45 Orkest Joan Laricé. 1-1:15 Zang en piano. 12.00 Almanak. 12,05 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12A5 BNO: Nieuws berichten. 13.Q0 Otto Hendriks en zijn orkest, soliste en orgelspel (gr.). 14.00 Viool met or kestbegeleiding <gr.). 14.15., Momenten die Je nooit vergeet lopn.). 15.00 „Wat wil Sibbe en erI?", vraaggesprek. 15.15 Zang en plano en altviool en piano. 16.45 BNO: Nieuwsberich ten. 17.00 Musette sterren (gr.). 17.30 „Sche pen", luisterbeeld over 's werelds scheepvaart-, 18.00 Omroeporkest. 18.30 BNO: Nieuwsberich ten. 18.40 Theo Uden Masman en zijn dans- orkest. 19.00 Brandende kwesties, léZing. Van- al 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio be schikken. 19.15 Zang met pianobegeleiding. 19.35 Omroepsymphonie orkest. 20.30 Zang met pianobegeleiding. 20.40 Composities voor strijk kwartet (gr,). 21.15 Orgelconcert (opn.). 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 Uit operettes van Eduard Kunneke en Pranz Lehar (gr.). 22.20 -24.00 Klankencabaret (gr.). Hilversum II. 301,5 m. 7-15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtend., gymnastiek. 7.50 BNO: Gesproken blnnen=. landsch overzicht (opn.l. 8.00 Wat de Raad van Beheer op het gebied der pluimveeteelt be reikt heelt ln 1942. 8.15 Twee fantasieën (gr.)./ 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Symphonie orkest (gr.). 9.00 Parade der virtuozen (gr.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Parade der vir tuozen (gr.). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Pianovoordracht. 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Omroepmeisjeskoor (opn.). 11.30 Orkest Malando en solist, en gramofoonmuzlek. 12.3tf Kleine tuinbouw. 12.45 BNO: Nieuwsberich ten. 13.00 Programma-overzicht. 13.05 Het Friesch Pianotrio. 14.00 Godsdienstige uitzen ding. 14.30 De Melodisten en soliste. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 Kinderkoor van. den Nederlandschen Omroep. 16.30 Marsch muziek (gr.). 16.45 BNO: Nieuwsberichten. 17.00 Voor de Jeugd. 17.15 Pioniers der voor-' uitgang. 17.30 Jean Sablon en Meme Bianchl (gr.). 17.45 Spiegel van den dag eh BNÖ: Persoverzicht. 18.00 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 18.15 Een reportage over mid winterviering en W.A. 18.30 Omroepsympho nie orkest en solist. Vanaf 19.15 alleen voor' de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Orgel en zang. 19.45 BNO: Nieuwsberichten. 19.55 Edu- ardo Blanco en zijn orkest (opn.). 20.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest en solist. 21.00 Dansmuziek en Italiaansche zangplaatjes (gr 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22 00 BNO: Ac- tueele beschouwing. 22.10 Avondwijding. ».20 24.00 Zie Hilversum Z.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 1