OMGIVINGNIEU WS Groote ravage Predikbeurten SCHiGEN GESLAAGD. Naar wij vernemen, beaalde te Leiden onze plaatsgenoode heer J. Liitjeharms het certifi,at We gentechnicus. STAND DER WERKL09HEID EN ARBSIDSBEMIDDLING. Op Zaterdag 26 DecenoJr ston- - den geeir werkloozen inge:hreven« Op dien datum stonden bijiet bij kantoor Sehagcn van het weste lijk arbeidsbureau 2 werkiekcn- de arbeiders ingeschreven, .w. 1 metselaar en 1 smid. In de overeenkomstige vek in 1941 bedroeg dit aantal 32; 1940 86; in 1939 95; in 1938 12?3n in 1937 148. EERVOL ONTSLAG VERLEND. Aan den heer P. Smit, oncrwij- zer aan de openbare lagere :hool alhier, is op zijn verzoek doe den Burgemeester eervol ontslag ver leend met ingang van 1 Jauari a.s. POLITIE. Gevonden: een radioverste-lnop, een huissleutel en een zilveron. Verloren: een zwarte étui een bruin leeren handschoen, eer por tefeuille met inhoud, een roocpor- temonnailje, een zilveren armand, een sigarenaansteker, een bluwe handschoen. Vermist: een poes. MOND- EN KLAUWZEEï In Scliagen breidt zich de zekte van mond- en klauwzeer sseds meer uit; reeds hebben een ">-tal veehouders aangifte gedaan. SCHAGEÏ-WflEUWS. Programma Zondag 3 Jan. 943. Schagen JD.E.M. I. Aanv. I u. J. J. Slikker G. Anneveldt A. de Wit. G. C. Anneveldt S. Grootes T. Schorl J. v.d. Ben J. Kater Chr. Rijn.ers G. Boontjès P. Sam Res.: D. Schoorl. Atlas 2Schagen, 2. Vertrek per trein 8— uur. Aanvang 10.tur. P. Schoorl Th. de Weger A. v. d. Pijl H. Grirnme P. Smit R. v. Ha*en P. Dekker J. Kuilman J. Peetoim H. Volten L Slikter Res.: Jb. Molenaar, Th. Morans.rt. Watervogels 3—Schagen 4. Bioser- rein. Vertrek per trein 8 uur. Am- vang 10 uur. P. Biesboer R. Coevert Th. v. Rooy W. Rezelman N. N. W. Servaas H. de Jong H. Kaper J. Berkhouwer Jb. Schoorl A. v. Nieuwkoip Res.: A. Molenaar, P. Verra. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: Petrus Korver, 2> jaren, landarbeider, wonende tt Lahgedijk eq Geertje Kok, 22 ja- ren, zonder beroep, wonende te Schagen. Overleden:: Elisabeth Klaren^ in Den Helder door gesprongen mijn Tallooze huizen liepen glas- en dakpan schade op. In den nacht van Dinsdag op Woensdag te ongeveer 2 uur is aan den Zeedijk een mijn tot ontploffing gekomen, en opnieuw heeft een groot stadsdeel daarvan de wel uiterst wrange vruchten moeten plukken. De schade is grooter dan welhaast ooit tevoren en Den Helder heeft in dit opzicht toch .zoo langzamerhand zijn [Sporen" wel verdiend. Het zwaarst zijn getroffen Dijkje, Kanaaiweg, Dijkweg, de Kerkgracht, Singel en Laan. Overal waren de straten en wegen bezaaid met glas en kapotgeslagen dakpannen en voor fietsers in het bijzonder was het on mogelijk zonder banden-molest deze wegen te. berijden. Het politiebureau, het Raadhuis, .het kantoor van de Commissie voor den Wederopbouw, de Kerk bp het Helden der Zeeplein, hebben zware tol betaald; van al deze gebouwen is vrijwel geen ruit heel gebleven, terwijl ook de daken zwaar gehavend zyn. WIERINGEN ZAKENNIEUWS. Vanwege het Dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart is aan 'den heer H. C. Wesseiingh te Eg- mond aan Zee vergunning ver leend tot het vestigen van een in richting, waarin het loodgietersbe- drijf zal worden uitgeoefend!, in het perceel Voorstraat te Den Oever. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Opnieuw zijn in deze, gemeente e«n tweetal gevallen van rood vonk geconstateerd en wel te Den Oever. POLITIE. Verloren: een groen beursje met zil veren knipje, inh. f 2. Inlichtingen gem.-bode. LAN GEDIJ K POLITIE. Gevonden: een paar glacé hand schoenen en een portemonnaie met inhoud. Inlichtingen bij den gem.' veldwachter te Noordscharwoude. HET ONTSLAG VAN ARBEIDERS IN TIJDELIJKEN DIENST. Er bestaat nogal eens misver stand over de noodzakelijkheid van een ontslagvergunning bij liet ver- leenen van ontslag aan tijdelijke werkkrachten. Op verzoek va de afd. Soc. Za ken der gemeentesecretarie vermel den wij hieronder de te volgen gedragsregel. Wanneer een werk nemer in - tij de lij ken dienst korter dan drie maanden in dienst is, o^ waneer het iemand betreft wiens dienstbetrekking bij denzelfdon werkgever in de zes dan het ontr slag voorafgaande maanden teza men korter geduurd heeft dan 90 i jaren, weduwè van Dirk Bo°n; 'dagen, is g e n ontslagvergunning Hendrik de Boer, 67 jaren, echtge- n0ofljg noot van Antje Wilps. T" CENTRALE MARKT. Aangevoerd 137 stuks rundvee, waar ondCr koeien, vaarzen en stieren, 59 graskalveren, 39 nuchtere kalveren en 47 vette schapen. „U.V.O." NIEUWS. Heeren „U.V.O." I-Hermes: P. v. d. Nieuwenhuizen. J. Bosman, J. de Veer. N. Snaas, B. Backer, J. Boxmeer .C. Tuinman, W. de Bie, J. Mos, (aan voerder), D. Timmerman, L. v. Diest ,Recerves; Th. Roep, Chr. Reijn- ders, M. de Boer en W. v. Twuyver. Dames comb. „U.V.O." 1 en 2-Her- mes comb.: A. Bakker G. Wardenaan (aanv.) J. Pool L. Koning, R. v. Rijswijk/ T. v. Diepeiy N. v. Veen, E., v. Diepen, F. Mos, A. Boon, L. v. Veen. Reserves: J. Bok, N.N. Dames comb. „U.V.O." 2 en 3- Hermes Dames comb. M. Timmerman T. Rezelman, J. Leguit, G. Dekker, G. Schouten, M. Mos (aanv.) E. Vermeulen, A. Klerk, N. Fellin- ga, T.' Reyne, R. Stammis Reserves: A. Jense en G .Holtz. Aanvangs uren worden op de pu blicatieborden bekend gemaakt. Af- berichten bij de aanvoerders vóór Zaterdag 2 Jan. 4 uur namiddag. OUDE N1EDORP. Dezé regeling geldt voor indust rie en handelsbedrijven en ook voor den tuinbouw. Voor mannelijke werknemers in akkerbouw- en vee li oude rij bedrijven geldt een andere regeling. Het is noodzakelijk, dat dewerk- gavers steeds bij het ontslag aan "den yerknemer ,een ontslagbewijs overhandigen. HOOGWOUD ZIJDEWIND DAMCLUB D.I.D. De stand der gespeelde competi tie is thans als volgt; lste klas: T. Broersen gesp. 11, gew. 8, rem. 3, verl. 0, 'pht. 19; J. Plijter, 9, 5 3, 1, 13; W. Schouten, 11, 6, 2, 3, 14; H. de Graaf, 10, 5, 3. 2, 13; W. Spaans, 8, 5, 0, 3, 10; C. Wijnker, 9. 4, 2, 3, 10; B. Ruiter 8, 3, 3, 2, 9; L. Valk, 11, 3, 2, 6, 8; Jo Blanken- daal, 10, 2, 2, 6, 6; M. Moras, 8, 1, 3, 4, 5; Z. Bouwrna, 9, 1, 2, 6, 4; A. Pater, 8, 0, 1, 7, 1. 2de klas: C. Jonker, 11, 8. 1, 2, 17; A. Mo ras. 11, 1, 2, 17; J- Dekker, 11, 7, 2, 2, 16; J. Put, 10, 7, 1, 2, 15; A. Wijüker, 11, 6, 0, 5, i2. A. Broer sen, 11, 5, 1, 5, 11; S. Tesselaar, 11, 5, 0, 6, 10; C, Broersen, 11, 4, 0, 7, 8; P. Sliikerman, 10, 3, 1, 6, 7; H. Busker, 10, 3, 1, 6, 7; M. de Graai 10, 2, 0, S, 4; C. Wijnker, 11, 2, 0, 9, 4, „WELKOM BINNEN". Aartswoud. Eersten Kerstdag en den Zondag daarop gaf de tooneelver. „De Hoop" der traditie getrouw haar eerste uit voeringen in dit seizoen. Beide avon den was de zaal van Visser stampvol. Opgevoerd werd „Welkom Binnen", een vroolijk spel in drie bedrijven. Er werd af en toe onbedaarlijk gelachen, „de Hoop" heeft het publiek een paar aangename avonden verschaft. Zondag avond waren eenige leden van Zustet- vereenigingen uit de omtrek op bezoek. Ter afwisseling werden in de pau ze en aan het einde""-muzieknummers gegeven door de welbekende gebrs. Schermer. KERSTFEESTVIERING. Zondagmiddag werd in het cate chisatielokaal voor de Zondaes- schoolleerlingen - een eenvoudig Kerstfeest gegeven. Een Kerstboom prijkte in vollen glans, <er werden eenige liederen gezongen, Ds. Kreb hield een mooie vertelling en er werden ook versnaperingen ver- strékt. Aan het einde ontvingen de kinderen eén boek of een kalender. Tevreden en voldaan gingen ze huiswaarts. NIEUWE NIEDORP BILJART- EN KOLFWED- STRIJDEN. Op 2en Kerstdag werden'in de Prins Maurits Handicap Biljart en Kolfwedstrijden gehouden. De uitslagen waren als volgt: Biljarten: le kl. Jb. de Jonge le pr.; Jb. Gelder 2e pr.; J. Mijts 3e prijs. Verliezers Ronde: 1. Co Stammis, 2. C. Deugd. 2e klas: 1. N. Bakkum, 2. P. Strij der. Verliezers Ronde: 1. Burg. Pluis ter, 2. D. v. d. Stok. Kolven. Er werden 4 partijen geslagen, waapn de 2e en 3e klas sers voorgift hadden. De uitslagen waren: 1. K. Kistemaker. Barsin- gerhorn, 199 p.; 2. Jb. Gelder, Nieu we Niedorp, 182 p.; 3. R. Rougoor, N. Niedorp (sajet) 176 p. Vooral voor laatstgenoemde een pracht resultaat, daar Rein de stok 1 nog niet zoo lang hanteert. Problemen van den dag EXTRA BONNEN VOOR ZELF. VERZORGERS. De heer W. D. te Breezand vraagt: „I-Iöe is het met de extra bonnen, wanneer men zelfverzor- ger van aardappelen is en boven dien z.g. gezinstarwe bezit? Heeft men dan toch recht op een extra rantsoen boter per maand? Verge leken wordt het geval van een landarbeider; aanleiding tot mijn vraag,is de ongelijkheid dezer toe wijzing. De een krijgt dit extra rantsoen wel, de ander onder de zelfde omstandigheden niet. Of is het willekeur van den distributie- ambtenaar?" ANTWOORDEen zelfverzorger van aardappelen en/of brood heeft recht op 250 gram boter pér periode van 4 weken, indien hij in aanmerking komt, voor toeslag wegens zwaren ar beid. UITBETALING BEVALLINGS GELD. De heer L. V. te Den Helder vraagt ons, wat de termijn van uit betaling is van het bevallingsgeld ad f55.—Hij meent het in twijfel te kunnen trekken, dat dit bedrag na drie maanden nog niet uitge keerd zou kunnen zijn. ANTWOORD: In het algemeen ge nomen kan het in derdaad niet voorkomen, dat be- vallingsgeld na drie maanden nog niet is uitbetaald. Zijn er echter moeilijkheden», dan is dit natuur lijk wel eens mogelijk. Deze moei lijkheden zouden wij dan moeten kennen om over deze zaak te oor- deelen.. Is b.v. vrager in het jaar, voor baande aan de bevalling van zijn vrouw, wellicht minder dan 156 dagen bij een werkgever of werk gevers in dienst geweest? Men kan zich wenden tot den Raad van Ar beid of, indien de werkgever bij een bedrijfsvereeniging is aange sloten, tot die bedrijfsvereeniging, met verzoek om uitvoerige schrif telijke inlichtingen, waarom het geld ad. f55.nog niet is betaald. WIERINGERWAARD. KERSTFEEST. In onze kerk is op waardige wii- ze Kerstfeest geviferd. Den lsten Kerstdag werd bij den morgen dienst medewerking verleend door de zangver. Apollo. dir. de heer J. van Ham. Een vijftal toepasselijke liederen werden ten gehoore gebracht. 's Avonds was het voor de kinde ren van de Zondagsschool feest. Ook nu was er evenals des morgens een groote opkomst. Sommigen moesten zichzelf met een staan plaats tevreden stellen. De heer Kalis vertelde een paar aardige verhaaltjes; er werden eeni ge versjes gezongen, die op het or gel geaccompagneerd werden door mei. S. v. d. Oord. De kinderen wérden getracteerd en er werd zelfs een Kerstspel opgevoerd door - de kinderen van de Zondagsschool. Aan de voorbereiding hiervan b.vA de heer Kalis veel moeite en zo.<? gehad. Ten slotte i konden de kinderen met een cadeautje dankbaar en vol daan huiswaarts keeren. De Ned. Herv. vrouwenclub heeft ook nu weer gewaardeerde mede werking verleend. EEN GOOCHELAAR. 2e Kerstdag trad in de zaal Kofe- sen de bekende goochelaar Larctte op. De flink bezette zaal genoot van zijn prestaties en met verba zing heeft men de vele toeren van verschillenden aard gevolgd. TE WATER GERAAKT. Door de duistrenis misleid raak ten de heer en mevr. I. op ^en Kerstdag te water. Gelukig ^visten beiden zich op het droge te werken en kwamen verder met den schrik vrij. ANNA PAULOWNA GEREF. KERK. Ds. Jac. v. Nieuwkoop te Anna Paulowna heeft zijn beroep naar Ülrum aangenomen. KOEDIJK. EEN GOEDE VANGSTI De gemeenteveldwachter heeft i samenwerking met de politie uit de omgeving beslag, weten tc leggen op twee schapendieven. SECRETARIE GESLOTEN. Zaterdag 2 Jan. is 'de secretarje voor den burgerlijken stand ge opend ,des morgens van 9 tot 10 uur. Verder is zij dien dag voor al les gesloten. BENOEMD. Tot tijdelijk onderwijzer aan de UX.O. School te Langedijk is be noemd onze plaatsgenoot Jn. P. Molenaar Mz. Provinciale Veilingbond voor Noordholland Te lage prijzen. Een le ambtelijke behandeling daarcan de oorzaak. ALKMAAR 30 Dec. De tradi tie getrouw hield de Provinciale Bond voor de veilingen in Noord holland heden in het Gulden 'Vlies zijn jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. P. Nijs- sen, opende de vergadering, die wegens de slechte treinenloop een uur te laat aanving, met een spe ciaal woord van welkom tot den voorzitcr van het Centraal Bureau den heer Valstar en een dankwoord voor de groote opkomst. Het uit stellen van besprekingen en het oplossen van vraagstukken kon thans meestal niet geschieden om dat dergelijke zaken op korten ter mijn door het bestuur opgelost moeten worden en het geen zin heeft de moeilijkheden achteraf in de vergadering te bespreken. Het «al prettig zijn wanneer de om standigheden zoo zijn gewijzigd, dat een gezellige gedachtewisse ling weer mogelijk is. 'Spr. hoopte, dat dien tijd niet ver meer zal zijn. Niet alles gaat zooals wij wen- schen, doch wij moeten, aidus spr. in goeden trouw tegenover elkan der, indachtig aan de' verplichtin gen die wij tegenover de gemeen schap hebben, omdat deze er recht op heeft, dat wij onze plicht doen om de voedselvoorziening van ons volk in het goede spoor le houden. Groolen dank zijn wij verschuldigd aan het P.E.N. en de gasbedrijven .die hebben medegewerkt, dat wij onze producten vorstvrij hebben kunnen bewaren, zoodat dé vorst- schade nogal is meegevallen. De onkosten te hoog Doordat de onkosten steeds hoo- ger worden, leverden de meeste producten geen winst op. Daarbij komt, dat door het late voorjaar vele teelten uitvielen. Onjuist oordeelde spr. het om naar de totaal omzetten der vei lingen te zien of het den tuinder bete>r of slechter is gegaan, omdat er een sterke •uithouw van de teelt der producten door den akker bouw heeft plaats gehad. Door de hige prijzen gaan vele producten uit de teelt. 'Spr. meen de te moeten \yaarschuwen om tot \visseling van andere produc ten óver te gaan. Naast uw raclit op de keuze van product, aldus spr. hebt gij plichten tegenover Algemeene Vergadering van Bloembollencultuur Tet^aarlem werd de 196ste al gemeene vergadering gehouden van de Algeuaeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. In zijn openingsrede zeide de voorzitter, dr. A. J. Verhage. o.a., dat naast alle zorgen een gevoel van groote dankbaarheid niet ont breekt, aangezien het mogelijk is geweest, bloembollen te exportee ren naar de afzetgebieden die nog openstonden. Dit heeft het bedrijf gaande gehouden. Het stelsel der vaste prijzen. Het stelsel der vaste prijzen doet bij de huidige economische verhou dingen de behoefte, ontstaan om deze te bcheerschen, niet alleen naar beneden maar ook naar boven Het is echter noodzakelijk, dat men hierbij met de noodige voor zichtigheid te werk gaat en be staande belangen niet zoodanig schaadt, dat het vakbelang er on- dér lijdt, terwijl men er zorg voor moet dragen, dat geen wijziging gebracht* wordt in de banen, waar-' in de handel gegroeid'is. Wanneer men zorgt, dat elke exporteur zijn* aandeel in den totaalexport krijgt maar ook niet meer, dan haalt men een boven de markt zweven de vraag, die voor dit probleem van groote beteekeriis is. weg. De instanties die deze gezichtspunten moeten uitwerken, zullen- datgene in stand dienen te houden, wat voor de verdere ontwikkeling var het yak van essentieel belang is Men zal voor oogen dienen te hou den dat een verdere ontwikkeling van de kweekerii afhankelijk is van èon handel, die nog in staat is initiatief te riemen en risico's te dragen. De organisatie. De ontwikkeling van het órgani- satieleven -is voortgegaan. De fusie met het Hollandsch bioemenkwee- kersgenootsehap heeft de vereeni ging gemaakt tot de eenige alge meene vakorganisatie, die in het bijzond,er de kweekersbelangen te bobartigen heeft. Na vele bespre kingen is ook een basis voor sa menwerking met den Nederland- jschen Landstand gevonden. Na de openingsrede werden de jaarverslagen goedgekeurd en de begrooting voor 1934 vastgesteld. In het handelsreglement werden enkele wijzigingen aangebracht; o.a. werd bepaald, dat voor ledig verpakkingsmateriaal, dat niet bin nen dertig dagen na levering door den kooper is teruggezonden, het tweevoud van de waarde in reke ning gebracht, kan worden. Voorts werd een bepaling gemaakt over de betalingstermijn van verkochte en geleverde bollen en over een heffing op bijgoed ten behoeve:van algemeene vakdoeleinden. In de plaats van de hoofdbe- stuuursleden Th. Hoog en J. H. Avis, die periodiek aftraden en niet herkiesbaar warQn. werden gekozen de heeren L. J. W. Biivoet uit Overveen en P. Bakker Mzn. uit Enkhuizen. Gladiolen op kleigrond Bij de rondvraag kwam het ver bod van teelt van gladiolpn op kleigrond ter sprake, waaróver ve le afdoplingen vragen hadden ge steld. De voorzitter deelde mede, dat er aanvankelijk plannen be stonden, de geheele bloemhollen cultuur van den kleigrond naar den zandgrond te vernlaatsen. ten einde de voedselvoorziening te he- vorderen. De2e zijn nipt doorge gaan. Wel werd de teelt van gla diolen op kleigrond verboden. Po gingen om dit verbod ingetrokken te krijgen, hebben geen succes ge had. DONDERDAG 31 DEC. 1942. Ned. Herv. Gem.: Schagen, av. 7 uur, Ds. Kapteijn, Anna Paulowna, nam. T uur, Ds. Vorstman. Hippolytushoef, n.m. 3.30 uür, Ds. van Beek. Wieringerwaard, n.m. 7 u. A. Kalis Kolhorn, n.m. 6.30 u. Ds. v. Biemen. Barsingerhorn 8 u. Ds. v. Biemeri.. Veenhuizen n.m, 2 "u. Ds. de Mooy. II.H.Waard 3.30 u. Ds. de Mooy. en N. Niedorp geen dienst. F edijk, n.m. 7 uur Ds. Prins van Vijngaarden. Ikarspei geen dienst, rdscharwoude n.m. 7.30 uur Ds. A. Nell. ilcel, n.m. 2.30 u. Ds. W. A. Nell. .shorn, 5 u. Ds". AV. A. Nell. lv p Langendijk, 7 u. Ds. Koole. ZihTfcicharwoude, n.m. 7 uur Mej. D. van Vliet. Hoogwoud, ri.m. 2.30 u. Ds. Kreb. Aartswoud, n.m. 7 u. Ds. Kreb. Burgerbrug, n.m. %6 uur Mej. J. van der Veen. Si. Maartensbrug, n.m. 7.30 uur, Mej. J. van der Veen. Sehagerbrug, n.m 7 u. Ds. Witkop. Schoorl, n.m. 3 u. Ds. Klein Wassink Middenmeeivn.m. 3 uur Ds. Meijer Prees. Wieringerwerf, n.m. 7 uur. Ds. Meijer Dreès. Slootdorp, n.m. 8.30 uur, Ds. Meijer Drees. Doopsgez. Gsm. Barsingerhorn, n.m. 3 uur Ds. Oos- terbaan. Br. op Langendijk, n.m. 6.30 uur de heer B. van Staden, Utredht. N Niedorp, nm. 7 u. Da. Rothfusz. Geref. Gem. Schagen, 7.30 u. Ds. J. v d. Mije. Kolhorn in de Ned. «Herv. kerk) n.m. 7.30 uur Ds. Visch. Noordscharwoude, h.m. 3.30 uur Ds. Richel. Br. op Langendijk, 4 u, Ds Donner Ned. Herv. Evangelisatie. Schagen (Bethel), n.m. 6.30 uur de heer Gübel. Breezand, n.m. 7 u. de heer Boon Hippolytushoef, n.m. 8 uur de heer O. Deen. Den Oever, 6 u. de heer O. Deei* Sehagerbrug, Woensdagavond 8.30 u. bijeenkomst Chr. Jongem. Ver. in het evangelisatiegebou\V. Bergen, n.m. 7 uur Ds. L. Nieuw- poort van Haarlem. The Star of Hope Mission. Julianadarp, n.m. 7.30 u. de heer Broeksma, Zaandam. Vrije Evang. Geref. Gem. Alkmaar, Doelenstr. 15, n.m. 4.45 u. Ds. Ruys. Warmenhuizen, Fuik 1, n-m. 7 u. Ds. Ruys. VRIJDAG 1 JAN. 1943. Ned Herv. Gemeente. Br. op Langendijk, 10 u. Ds. Koole. Geref. Gem. Schagen, v.m. 10.30 uur Ds. J. v. d. Mije. Kolhorn, (in de 'Ned. Herv. kerk) v.m. 10.30 u. Ds. Visch. Noordscharwoude, v.m. 9.30 uur Ds. Richel. Br.' op Langendijk, v.m. 10 en n.m, 3 uur Ds. Donner. Ned. Herv. Evangelisatie. Schagen (Bethel), de heer Heijmaru van Leiden. Breezand, v.m. 10 u. de heer Boen Hippolytushoef, v.m. 10 uur, d» heer O. Deen. Bergen, v.m. 10.30 uur, Ds. G. Groo jans van Amsterdam. Sehagerbrug. (Ned. Herv. Kerk] voorm. 10 30 uur dien6t. The Star of Hope Mission. Julianadorp, v.m. 10.30 u. de heel Broeksma, Zaandam. Vrije Evang. Geref. Gom. Alkmaar, Doelenstr. 15, v.m. 10.1' uur Ds. Ruys. Warmenhuizen, Fuik 1, n.m. 4.15 i Ds. Ruys. ZONDAG 3 JANUARI 1943. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. K^p teijn. Anna Paulowna, v.m. 10.15 jiur, Di Vorstman: n.m. 2.30 uur, Ds. M C. Koole, van Br. op Langendijk Doop. Hippolytushoef, v.m. 10.30 uur, Df van Beek. Den Oever, n.m. 2 u. Ds. van Beek julianadorp, v.m. 10.45, Eerw. hee E. .J. Brugman van Apisterdarr Barsingerhorn, 2 u. Ds. v. Biemen Warmenhuizen, v.m. 10.30 u. Ds. Dijk van Akersloot. Heerhugowaard geen dienst. Veenhuizen geen dienst. N. Niedorp n.m. 3 uur Ds. Koole. Oude Niedorp geen dienst. Koedijk, n.m. 3 u. Ds. Yee.nhuizer Br. op Langendijk, v.m. 10 u. Ds Koole, n.m. 3 u. de heer Boon van Breezand. Spanbroek, v.m. 10 u. Ds. Kreb. Hoogwoud, n.m. 2 u. Ds. Kreb. Schoorl 10 u., Ds. Klein Wassink Groet, n.m. 3 u. Ds. v. cl. Kieboon Slootdorp, 10 u. Ds. Meijer Drees Burgerbrug, 2.30 u., Ds. Witkop. Kenigenburg, 10 u., Ds. v. Biemci Sl. Maartensbrug, zie Burgerbruj Outdesluis, 10 uur, Ds. Witkop. Sehagerbrug, zie Oüdesluis. Oudkarspel, geen dienst. Noordscharwoude, voorm. 10 uur Cand. W. J. de Hoest. Dirkshorn, geen dienöt. \yinkel, geen dienst Doopsgèz. Gem. Barsingerhorn, geen dienst. Geref- Gem. Sehagcn, v.m. 9.30 en n.m. 2 uu: Cand. Th. Oostra, hulppred. te Alkmaar Kolhorn (in de Ned. Herv. kerk 10 u. Ds. Visch, 3 u. leesdienst. Noordscharwoude. 9.30 en 3.30 uui Ds. Idema, cand. pr. v. Winsum •Langereis, 3 u. Ds. Visch, Kolhorn Br. op Langendijk, 10 en 3 uur Ds Donner (H.A.)' Ned. Hem Evangelisatie. Schagen (Bethel), Ds. Tuinstra vai Alkmaar. Hippolytushoef, 10 u. de hr. O. Deei Den Oever, 3 u. de lieer O. Deen Breezand, 10 en 3.30 u. de hr. Boon Bergen, v.m. 10.30 u. Ds. W. M. A Kalkman van Amsterdam. The Star of Hope Mission. Julianadorp, 10.30 en 4 u. de heel Sevensma van Amsterdam. Vrije Evang. Geref. Gem.. Alkmaar, (Doelenstr. 15), v.m. 10.1! Ds. Ruys. Warmenhuizen (Fuik l)'n.m. 4.1! uur, Ds. Ruys. de gemeenschap, die recht heeft op uw arbeid. Het is niet in orde dat de teeler voor de witte knol 2 cent per K.G. krijgt en de con sument- daarvoor 7 cent moet be talen en-dat de tuinder voor de sla 2 cent krijgt terwijl de consu ment daarvoor 6 cent moet beta len. Dit is-een gevolg van ecA t,e ambtelijke behandeling, Gelukkig hebben wij een eigen accountants dienst, die de werkelijke kosten van de producten der tuinders kan herbenen. Wij hebben ver trouwen, dat men thans naar onze waarschuwingen en onze argumenten gaat luisteren. Doet men dit niet, dan zal het gevole zijn', dat de bouwer zich teveel gaat richten naar de teelf van andere, meer winst gevende pro ducten. Spr. drong er bij de tuk.- ders op aan. zooveel mogelijk te blijven bij het telen van den teelt welke men gewend was. Dit zal de voedselvoorziening van ons volks het minst schaden. Vnor de veHingen is de. bemaling, dat d"1 tuinder 2V2 KG. bladgroente aan producenten mag verkoopen een bplemmering, doch daaraan is nie!s te doen. Spr. hoopte, dat ei spoedig vrede zal komen en dat de tuinder ons Gods zegen zal kunnen zorgen voor eigen oogst en producten. De balans per 30 Juni 1942 wees in activa en passiva aan een be drag van f Di.4S2.10. De voorbed- ei onibedir ij ven komen nog voor een bedrag van f 73.100 als bezit voor. waartegenover een schuld geldleeningen staat van f 47.P00 De explotatierekening geeft in ontvang en uitgaaf een bedrag' aan van f 9.321.18. De begrooting van den Bond wijst een bedfag aan van f 8300 met ean post vdri f 894 voor onvoorzien. Besloten werd de contributie wederom te stellen op 1/30 pet. Eveneens werd het bestuur ge machtigd om de bijdrage van 15% in het liquidatieverlies af te schrij ven van de kapitaalsleening. De aftredende bestuursleden S. de Boei*. C. Gortzak en T. Groot wer den met övergroote meerderheid herkozen. Sleehts 6 stemmen wer den blanco uitgebracht. Voorstellen. Het bestuur der Centrale Veilings vereeniging Warmenhuizen en om streken stelde ve.or om bii.de be voegde instam'es aan te dringer op een verhoog ng van de koolprij zen in het algemeen, Di! s riste werd Uitvoerig toegelicht, door der heer Molenaar uit Warmenhuizen Krachtig drong hij er op aan" oir met de prijsstelling \der producter meer billijkheid te betrachten. Spr noemde 't grievend dar na dé oor logsjaren voor de iuindors nauw keurig wordt uitgekiend öact h"e weinig zij moeten toekunnen. Ti weinig wordt rekening gehoudei met de steeds grooter wordende ion kosten voor den tuinder. De voorzitter verzekerde, dat .V Centraal Bureau alles doet om van de tuinders behoorlijk loonemk prijzen te veroveren. Men stuit ech ter nog steeds op den te ambtellj. ken accountantsdienst welke blijk baar niet weet, dat de natuur ziel niet laat becijferen. Algemeen vereenigde vergade ring zich met het voorstel. De Noordermarktbond stelde vooi om er bjj de betreffende instantie* op aan te dringen den veilingpliclT van alle tuinders ook voor de hou ders van bijzondere teeltvergun- ningen te handhaven. Wanneer ir bijzondere gevallen rechtstreeks aan afnemers moet worden gele verd moet in iéder geval aan d( kwaliteitseischen voldaan worden Het bestuur was eveneens van oor deel, dat het niet mag voorkomen dat iemand, die administaratiel veilt aan de kwaliteitscontrole niel behoeft te voldoen en zegde toe dc bevoegde instanties op dit euvel tc zullen wijzen. De heer Valstar sprak nog een opwekkend woord waarin hij de tuinders wees.op de moeilijkheden welke hen na den oorlog te wach ten staan. Dan toch zal de Neder- landsche tuinbouw zijn positie slechts kunnen handhaven door naar kwaliteitsproducten te stre ven. Bij de rondvraag gingen ver schillende stemmen op waarin de afkeuring tot uiting kwam over het feit, dat voor de Noordhollandsche tuinders de toewijzing van extra voeding practisch verloren gaat door de bepaling dat deze alleen verstrekt mag worden aan die tuin ders, die geen eigen aardappelen in voorraad hebben. Hierna sluiting.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 6