De positie van Europa DE TIJGER De fronten in 1942 bij de jaarwisseling Vervolg. De derde phase: de laading in Afrika. Mot de landing van Fngelsth Amenkuansclie cont ingcnton in Is oord-Afrika dus in November j 1. is de derde gevechtsphase begonnen, n.1. de afweer van de po- g.iigcn der Yv'estersch-kapitalisli- selie krachten om de nieuwe orde van Europa op den grondslag van een volksche waardc-ordening te verhinderen. Het is duidelijk dat, vanneer tegenover de mogendhe den van het nieuwe Europa nie mand anders meer stond dan En geland en de bolsjewieken, de oor log ook zonder de deelneming van Japan reeds heslist zou zijn. Onze tegenstanders klampen zich vast aan de hoop, dat da Vers Staten, vooral door hun bewapeningsmoge lijkheden en tenslotte ook door' het optreden dor Amerikaansche troe pen nog eens het overwicht, aan hun zijde zullen brengen. De Vereenigde Staten. Tot dusverre hebben de Ver. Sta ten hun reeds voor zes December 10 il voorbereide mogelijkheden Slechts gebruikt om op 83 verschil lende plaatsen ter wereld troepen aan land te zetten of garnizoenen te leggen,'dus in hoofdzaak langs doh weg van.den geringsten weer stand de gebieden te bezetten, die reeds aan hun bondgenooten heb ben toebehoord. Het ziet er naar uit alsof zij deze bezigheid ook in dc toekomst willen voortzetten en daarin het eigenlijke doel hunner militaire deelneming willen zien. Wij houden echter rekening niet het geval, dat do troepen der Ver. Staten eenmaal een poging zullen doen een militaire beslissing in deze worsteling tol stand te bren gen. Dit kan wellicht ook in het voornemen liggen van de mannen achter de schermen in'het Witte Huis. aangezien die precies weten dat het hier gaat om een principi eel conflict, want de beginselen van het nationaal-socialisme en fascis me kunnen, zonder' oenig toedoen van Europa, "evaarlijk worden voor de levensopvatting, welke die man nen zich gegeven hebben en wen- schcn. De moeilijkheden van een aanval op West-Europa. De in de eerste phase van deze wereldworsteling bereikte militaire consolidatie van Europa maakt- het nu voor (ft; Westelijke mogendhe den buitengewoon moeilijk een ge- sehikte plaats voor een aanval te vinden. Zij zijn thans in Noord- Afrika geland. Dat is klaarblijke lijk liet teeken, dat zij zich-te zwak voelen om op te treden in een ge bied dat alleen en rechtstreeks hun de mogelijkheid zou hebben gege ven voor een heslissenden strijd, dus bijvoorbeeld aan de Westkust van Frankrijk, in België of in Ne derland. üf dit- gevoel der eigen on toereikendheid te wijten is aan het gebrek aan tonnage, dan wel aan het bewustworden van militaire in ferioriteit, moge onbeantwoord blijven. In ieder geval hebben zij een van Europa verwijderd liggend op- marschgcbied gezocht voor welks doeltreffend gebruik zij den strijd eerst moeten aanbinden, een strijd waarvoor de spilmogendhe- den door dc bezetting van Tunis, Corsica en het onbezette Frankrijk gunstige voorwaarden voor zich- zelve in het leven hebben geroepen Dan moet echter nog altijd de dooi de natuur geschapen en voor de meest doeltreffende verdediging der spilmogendheden dienstige tankgracht van de Middellandsche Zee overwonnen worden om de eerste bastions vim Europa te na- j deren. Dc moeilijkheden, die zich voor cle Kngelachen en Ameri kanen in Noord-Afrika thans reeds afteekenen, zullen hun een voorproefje geven van den strijd en van de niet dezen strijd verbonden verliezen, welke moeten optreden, wanneer de machthebbers der Ver. Staten ernstig hun impe rialistische tvenschen nagaan en niet tijdig door de vraag der meerderheid hunner bevol king, waarvoor zij dan toch eigenlijk den oorlog voeren, weórhouden worden en afge leid tot verdere bezetting van de gebieden hunner bondge nooten. Gunstige strategische posi tie der spilmogendheden. In ieder geval blijkt in deze der de en wellicht laatste phase der wereldworstèling na het succes volle eindigen van de eerste er tweede phase, voor de spilmogend heden de taak om uit een strate gisch gunstige positie aanvallen af te weren, die door hun voornaam- sten tegenstander over een afstand van ruim 6CO km. over een door onze duikbooten onbevaarbaar ge maakte zee naar de kusten van Europa gebracht moeten worden. Hierbij echter staan den spilmo gendheden in Europa, wanneer men rekening houdt met het feit, dat. de vijnndeijke krachten ge bonden worden door het Groot- Oost- Aziatische rijk van -lapan, en met de steeds toenemende nit- schakeing van Indië, dat steeds meer een gebied wordt waarheen militaire krachten gezonden moe ten worden, meer mensclien, meer bewapeningscapaciteit en onge veer dezefde grondstoffen ter be schikking, dan waarover onze te genstanders in een strategisch veel ongunstiger positie beschikken. De bewezen genialiteit der actieve oorlogvoering, bekwaamheid der generaals en admiraals en oor logservaring der soldaten strek ken in ons voordeel. Critische momenten voor Duitschland ln het verleden In een worsteling, waarin het om de belangrijkste dingen gaat en om dc beslissende vormgeving voor komende eeuwen, staat de afloop fataliter vast en deze af loop kan zich slechts voltrekken ten gunste van Europa en daar mede van ons. Evenwel zijn er oogenblikken waarop de weeg schaal in evenwicht staat en het lot den verderen loop bij wijze van spreken afhankelijk stelt van de persoonlijke bekwaamheid der ban delende mensclien, juist om hen te beproeven en door de bevochten overwinning flink te maken voor de taken der toekomst. Frankrijk talmde in 1939. Het eerste van deze oogenblikken was dc herfst van 1939, toen de Duitsche legers in een bijna volle- digen opmarscli hunner divisies op rukten naar Polen, teneinde vol gens den wil van den Fuelirer de zen storingsfactor binnen zoo kort mogelijken tijd uit te schakelen. Wanneer toen het Fransche leger, gesteund door Engelsche divisies, een werkelijk energiekon aanval op het Duitsche Westen zfou hebben on dernomen, zou het lot twijfelachtig zijn geweest. Dit oogenblik heeft Frankrijk voorbij laten gaan en daarmede zijn kans om den oorlog te winnen, verloren. Noorwegen. Er is nog een tweede oogenblik geweest, dat evenzeer de weeg schaal der historie in evenwicht zag, toen de Engelschen het plan hadden in Noorwegen te landen, Duitschland van het Noorden af te omsingelen en het van den essen- tieelen toevoer der ertsen af te snij den. De stoutmoedigheid van den Fuehrer voorkwam de Engelschen. Hij leidde zijn numeriek zwakke, kwalitatief hoogst waardevolle een heden der Duitsche weermacht langs de geheele Engelsche thuis- vloot heen en bezette Narwik en de belangrijkste havens van Noorwe gen. Toen had de Engelsche thuis- vloot, zonder rekening te houden met welke verliezen ook, dezen zet van de Duitsche weermacht moeten onderbreken. Zij heeft het. verzuimd en daarmee voor Engeland de mo gelijkheid verspeeld dezen oorlog zegevierend te doen eindigen. Wellicht is er voor de bolsjewis tische massa's een oogenblik ge weest, dat voor do door hun macht gevers vertegenwoordigde doelstel lingen het gunstigst was. Dat was, toen een jaar geleden de Duitsche soldaat bijna bewegingloos werd te genover de overmacht van het na tuurgeweld in het Oosten. Men kan in ieder geval den bolsjewistischen machthebbers niet verwijten, dat zij HET FRONT VAN DE GROOTE SYRTE aart van Pelt. In. Lybtè vcrloopen de operaties van. het Duitsch-ItaUaansche pont- scr leger stelselmatig. Rommel beweegt zich in de richting van Tripo lis en betrekt nieuwe stellingen volgens een vast omlijnd doel. Hel is den Brillen niet gelukt een deel der strijdkrachten van Rom mel af te snijden. van deze gelegenheid geen gebruik hebben willen maken, ln feite ech ter heeft de door den wil van den Fuehrer gedragen heldenmoed van den Duitschen en verbonden sol daat aan alle pogingen weerstand geboden en met dozen tegenstand de hoogste beproefdheid aan den dag gelegd,, dio hem thans maakt tot drager en uitvoerder van de toe komstige vormgeving. Nauwelijks nog kansen voor de Ver. Staten. Voor de soldaten der Ver. Sta ten zijn er na deze historische be slissing nauwelijks nog kansen om eens nog beslissend in het wereld gebeuren in te grijpen. Wellicht echter zouden zij een opmerkelij- ken indruk hebben kunnen nalaten wanneer hun leiding het in de No vemberdagen aangedurfd had, niet alleen Marokko en Algiers inaar ook Tunis te bezetten. De groote besluitvaardigheid en de stoutmoc-* dige dapperheid, die staatslieden en legerleiders nu eenmaal moeten hebben om in de geschiedenis te blijven bestaan, zouden zij echter aan den dag hebben gelegd, wan neer zij, bij een gelijktijdige lan dingspoging aan dc Westkust van Frankrijk, door de straat van' Gi braltar naar Toulon opgerukt wa ren om het onbezette Frankrijk tot uitgangsbasis te maken voor een tangbeweging op Franschen bodem. De poging werd.jüft .aangedurfd en thans, is, de mogelijkheid van een invasie door deintu^schën vol trokken' bezetting dér s'léütêlgcbie- den door de troepen der spilmo gendheden definitief voorbij. In- tusschen hebben de generaals en afgezanten van de Ver. Staten de zelfde ervaringen opgedaan met bezette gebieden, waarover de En gelschen in dezen wereldoorlog reeds in rijkelijke mate beschikken. Zij, wien men in het alge meen tot dusverre nagaf, dat zij op een handige en psycholo gische wijze weten te spelen, hebben in Irak, Iran, Palesti na en Egypte en vooral niet te vergeten BritschTndiö bewe gingen op verschijnselen te voorschijn geroepen, welke ons die immers ook taken in be zette gebieden ten uitvoer moe ten leggen, slechts van stille voldoening vervullen. Wat ech ter op dit. gebied de burgers der Ver. Staten in Noord-Afri ka vermogen te prestoeren, overtreft onze stoutmoedigste verwachtingen. Hier kan men zich slechts aan het parool houden, rustig laten begaan! De positie bij het begin Van 1943. Zoo betreden wij met de jaar wisseling 1942-"43 niet slechts een nieuw tijdvak maar ongeveer te gelijkertijd ook de derde phase van deze -worsteling om de nieuwe vormgeving van Europa. Wij kun nen in iedpr geval liet bewustzijn hebben, dat wij militair, econo misch, vooral echter moreel be schikken over een bewapening, waaraan onze tegenstanders niet kunnen tippen: en dat wij voor dezen eindstrijd staan in stellingen welke bij onze tegenstanders, voor een aanval en stapsgewijze verove ring, een buitengewone besluit vaardigheid, vooral echter de be reidheid tot ontzageijkc offers van iederen aard vooronderstellen. Onze tegenstanders zullen op den duur noch over de noo- dige besluitvaardigheid, noch over de offervaardigheid be schikken. Want als resultaat van deze worstelng en als prijs voor alle opofferingen staan voor hen steeds hun verburgerlijkte materialistisch geworden wereld en maatschap pij en menschelijke betrekkin gen die nergens een scheme ring van hoop op nieuwe vorm geving doen opkomen, maar overal slechts het teeken von platgetreden routine dragen. Voor ons, en ons vleugels ge vend, staat echter het gelooi aan een nieuwe vormgeving van het Europeesche vaste- ,land, goordend volgens de waar den, waarop dit vasteland en alle daartoe behoorende vol ken hun cultuur geschapen hebben, n.1. op een volksche, naar het ras bepaalde waarde- ordening. Wanneer wij de hier in aanmer king komende ruimte en de men schelijke krachten om die te vullen dus kortweg Europa en de Euro peesche volken, onderzoeken, is het resultaat een acliviteitsmogelijk- heid en cultureel scheppingsver mogen, waarvan men zich geen voorstelling kan maken en die, door den speclalen eigen aard van deze ruimte en haar mensclien, hun veilige en voor ieder indivi du nastrevenswaardige duurzaam heid zullen hebben. Wanneer dit eenmaal duidelijk is. zal noch het bolsjewistische systeem van het Oosten, noch het in ternationaal-ka pitalist ische 1 teem der Anglo-Amerikr. Vn zulk een mogelijkheid tot invloed trefkracht toonen, dat zij kunnen standhouden tegenover deze idee van bot nieuwe Eufopa. Daarom zijn wij ook bereid tof ieder offer en willen ieder offer brenigen, dat, noodig wordt, reeds om op die wijze de mogelijkheid te hebben onzen in den strijd staan- den soldaten door deze strijdvaar digheid nabij en waardig te zijn. Thans stootcn de dingen hard on elkander in de ruimte, zooals dit bij een conflict van dezen omvang nu eenmaal onvermijdelijk is, en er gebeurt, wat slechts kan wor den beschouwd als een onverbidde lijk verloop van natuurlijke noo'feakel'ike gebeurfornsf-en. Maar alles wat gebeurt, wordt gedragen door den zedelijken ernst van de taak en door de onvoor waardelijkheid en grootte van den inzet, geleid door den wil van den Führcr. Hij draagt de zwaarte van het gebeuren in een mate, dat dit ons zelf nauwelijks ooit geheel be wust wordt. Daar tegenover echter heeft nog nooit een man zoo vormend inge grepen in het lot van de geheele wereld, nog nooil werd een man door zoo vele millioenen menschen in onvoorwaardelijke overgave met de geheele persoonlijkheid bemind, In dit geloof en met. deze weten schap treden wij bet nieuwe jaar en de laatste gcvcolitsphase voor een nieuw Europa in. Heil den Führcr! Veel beloven, weinig geven... De Nederlandsche Volksdienst belooft n'ets, doch geeft alles. Blijft geen buitenstaander, sluit U aan als lid. Wat in het afgeloopen jaar bereikt werd Het loont zeer .zeker de moeite, om bij het begin van het nieuwe jaar een blik te slaan op het wereld-strijdtoo- neel, teneinde nog eens in één artikel weer te geven de positie der strijdende pprtijen. Het behoeft daarbij dan zeker geen betoog, dat het Oostfront nog steeds het onbetwistbaar, meest belangrijke front gebleven is. Juist in deze maan den, nu de Russische Beer opnieuw poogt zich te ontworstelen aan de ver stikkende greep van de Duitsche legers. Op het Noordelijke frontdeel, en eveneens op het midden-front bleven de Duitsche posities goeddeels gehand- haaft, en dat ondanks het feit dat de bolsjewisten telkens opnieuw poogden het verloren gegane gebiedsdeel terug te winnen. Zelfs met inzet van de enorme aantallen strijdkrachten en het immense materieel is dat nergens ge lukt. In het Zuiden schoven in 1942 de Duitsche en verbonden legers een be langrijk stuk Oostwaarts. De winstpun ten hier zijn: de geheele Oekraïne, de gebieden waarop zich de waardevolle olievelden van Maikop bevinden en Stalingrad aan de Wolga. De betèeke- nis van Stalingrad moge bekend geacht worden. Het is deze stad die de Wolga goeddeels beheerscht, althans een enorm stuk ervan en het bezit ervan moge als uiterst waardevol aangemerkt worden. Weliswaar bfvindt Stalingrad zich nog niet geheel in Duitsche han den, doch naar alle waarschijnlijkheid zal het niet lang meer duren of ook hier zullen Duitsche en verbonden troepen vasten voet hebben. FEUILLETON. Twee dagen gingen voorbij zonder dat er iets bijzonders gebeurde. Nu werd het water voor de mijn op Batoe Ano van het oerwoud op de heuvels naar beneden gevoerd door een buisleiding, en Toya woon de met haar -ader in het oerwoud bij den druktoren. Daar werd het wa ter uit een riviertje in de leiding ge pompt. De leiding was, onder toezicht van Kingston, door het hart van de jungle i legd en in haar loop passeerde zij afgronden, waar zij ondersteund werd door pijlers van gecementeerd iclsel werk. Op deze punten spande de leiding zich als een mach ig snoer over de kloven, ner d n tien meter boven de lager gelegd i rotsen. Maar daar de leiding een nvddelltyn had van een halven meter en van boven eerigs- zins was afgeplat, was het voor iemand die voorzichtig liep, geen heksentoer om langs de buis de af gronden over te steken. Een week te voren was er. juist op een van deze plaatsen, een lek in de leiding gecon9latecrd, en Kingston had een hangenden steiger aan de buis laten aanbrengen, waarop de koelies konden staan om de lekkage boven hun hoofden te herstellen. De reparatie was klaar, maar de steiger was nog niet weggenomen. Op den avond van den tweeden dag na Kazims herstel, ging Ning gal, na afloop van zyn werk in de mijn, op weg om Toya een bezoek te brengen. Hij liep langs de leiding, tot een punt waar zy een afgrond overspande. Daar stapte hij op de buis en begon vlug over te steken. Dat was gemakkelijk genoeg voor iemand met bloote voeten; zooals Ningall, want zelfs blanken met schoenen aan deden het, alleen in langzamer tempo. Zóó zette Ninggal zyn tocht naar Toya's huisje voort, en weldra was hij door het oerwoud opgenomen. V. Om half zes den volgenden morgen riep de voorman van de eerste ploeg de namen af uif zyr. appèl-lijst. Hjj noemde den naam van Ninggal tus- schen die der andere rabeiders, maar Ninggal bleek nltA aanwezig. Er werd iemand naar zijn hui9je gestuurd, maar dat was leeg en den heclen verderen dag werd hjj niet gezien, Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat hij het laatst den vo- rigen avond gezien was, toen hij op de buis stapte, kennelijk om Toya te gaan bezoeken. Dus zond Kingston een paar koelies naar de woning van Toya, in de hoop dtór iets te verne men omtrent den vermiste. De mannen bleven twee uur uit. Ze waren eerst by Toya geweest, maar die had gezegd, dat ze Ninggal gis teravond niet gezien had. Daarop waren de mannen ngs de buis terug gekeerd, nauwkeurig de omgeving afzoekend, en op c'e rotsen onder den hangenden steiger hadd»n ze Ning gal gevonden dood. Het gerucht heeft snelle voeten in Batoe Anoe, zooals overal elders... Toen Ninggal begraven was, liet de Toe wan Besar Kazim bij zich roe pen, daar hy het gepraat der inlan ders niet geheel kon negeeren. „Waar was je Dinsdagavond tus- schen dat de klok zes en zeven slpeg?" vroeg Kingston. „In mijn hut, Toewan." „Ben je die avond op de buis leiding geweest?" „Neen Toewan; ik sliep." „Je weet dat Ninggal van de buis is gevallen, op de plaats waar die de vorige week is gerepareerd, niet waar?" „Tawel, Toewan." „Als iemand op den steiger onder de buis heeft gestaan, kan hy Ning gal by den énkel hebben gepakt, en het was gedaan met Ninggal hè Kazim?" „Ja, Toewan." „Heb je Ninggal van de buis ge trokken, Kazim?" „Neen Toewan; ik was thuis." „Je houdt var "'oya hè Kazim?" „Ja Toewan." Kingston sloeg het passieve ge zicht vóór hem aa ïdacbtig gade, maar zocht vergeefs naar ook slechts het geringste teeken van emotie. Daarbij, er was geen scha duw van be^vijs tegen den man alleen maar het gebabbel der kwaadsprekers. Niemand had hem in de richting van de heuvels zien gaan of daaruit terugkomen op den bewus- ten avond en tenslotte, het wis mo gelijk dat Ninggal was gestruikeld of uitgegleden en van de buis geval len. Hetgeen niet vegnam, dat King ston een sterk vermoeden had, dat er misdaad in 'iet spel moest zijn. „Als Ninggal vermoord is, Kazim," hernam hy, „en de man die hem ver moord heeft m -t Toya trouwt, zul le we een heeleboel narigheid be leven. Want het is niet goed om een man te vermoorden en dan zijn ver loofde te trouwen, hè Kazim?" „Neen Toewan." (Wordt vervolgd). T"\ AT de bolsjewisten ook dezen winter niet stil zouden blijven zitten lag voor de hand. In geen en kel opzicht zijn de recente offensieven dan ook een verrassing voor de Duit sche legers. Is de vijand er in geslaagd sporadisch eenig gebied in zwaren strijd te veroveren, nergens is het ge lukt een strategisch belangrijk succes te boeken. Den vorigen winter waren het de generaals Winter en Modder die steeds opnieuw door de bolsjewisten ten too- neele gevoerd werden als belangrijke hulp voor hen. In dit opzicht is er thans wel iets veranderd aan de fron ten. Duitschland gebruikte de opgeda ne ervaring in den vorigen winter om thans nog parater dezen Russischen veldtocht te beëindigen. Tenslotte moge er gewezen worden op de enorme ver liezen die de vijand bij zijn laatste of fensieven te lijden heeft. Met verbijs terende nonchalance wordt den mensch hier opgeofferd, terwijl daarnaast de vernieling van vijandelijk materieel een omvang verkregen heeft als nooit tevoren. DE STRIJD TER ZEE. Tl" OEWEL de oorlog te land mo- A A menteel in het teeken der we reldbelangstelling staat, mag niet wor den vergeten dat de slag op de zeeën eveneens doorgang vindt en dat nog dagelijks tallooze schepen hun onder gang in de golven vinden. Het is zelfs bij benadering niet bekend hoeveel duikbooten Duitschland op zöe heelt. Het getal moet echter wel zeer groot zijn. In dit verband Wachten ons na den oorlog nog interessante cijfers. De geallieerden geven toe, dat het tonna ge-vraagstuk een vraagstuk van essen tieel belang is. enwelks oplossing nog gevonden moet worden. Weliswaar zijn er plannen, op Amerikaansche leest ge schoeid, die zeggen dat de aanbouw het verloren gegane zal overtreffen, dit zijn echter plannen. In feite ziet men steeds weer dat groote aantallen schepen naar den kelder gaan, ten na- deele van de geallieerden, voor wie het bezit van deze schepen een vol strekte noodzaak is. DE STRIJD IN AFRIKA. J N Mei van dit jaar was het gene- raai Rommel, een der bekwaam ste veldheeren dien deze tijd naar vo- gebracht heeft, die een offensief aanving in Noord-Afrika, en waarbij de geallieerde legers in snel tempo te ruggedrongen werden. De sterkte El Elamein kwam in Rommels handen, wat een eclatant succes was, zoowel in strategisch opzicht als moreel. Twee maanden geleden vingen de geallieer den hun groote offensief aan, hetwelk ten doel had de Middellandsche Zee schoon te vegen. Reeds te lang naar den zin van Engeland en Amerika was men verplicht den langen weg via de Kaap te nemen, inplaats van den veel kortere door de Middellandsche Zee. Inderdaad geleek het er aanvankelijk op dat de geallieerden er in zouden slagen in één opmarsch de Noordkust van Afrika van As-troepen te zuive ren. Op dit moment echter, den laat- sten dag van December 1942. is zoowel Bizcrta als Tunis nog hecht in han den van de As. Ja, men mag aanne men veel hechter dan een half jaar ge leden, omdat het duidelijk Is dat men in deze laatste twee maanden groote hoeveelheden strijdkrachten en mate- Alle pijn verdwenen! Ik gevoelde mi als herboren. D, Heer O M te K uhrtjjl, dd. 25-1 AU „Met mijn 83 ja ren leed ik aan een bu it e ngewoon pijnlijken aanval Ivan ischias Niets 'hielp, zoodat ik tenslotte alleen nog kromgebogen, leu nende op een stok, rondkroop. Van slapen was geen sprake. Toen nam ik Uw Ovaaltjes reeds den eersten dag verminderden de pijneo en sliep ik 6 uren. Ik gevoelde mij den volgenden morgen als herboren en reeds na 8 dagen bemerkte ik niets meer. Uit voorzorg neem ik ook verder nog Ovaaltjcs ca beveel dezp iedereen ten zeerste aan." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid,griep, zenuw en hoofdpijn helpen deOvaaltjes van hetTrineral Agentschap. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen Neem dircci de proefl Originecle verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets ln alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trinaral Agentrohap, Nsssaukad» 373 Amittrtair Officieele mededeelingea MACHTIGINGEN OPSLAGAARD APPELEN. Handelaren in aardappelen kunnen tot en met 9 Januari 1943 de van hun klanten ontvangen machlioineen oo- slagaardappelen bij de PlaatséL Distri butiediensten inleveren ter verkrijging van een gezegelde toewijzing voor aardaDDelen. Zii ziin verplicht deze machtigingen nog tot genoemden £a- tum van hun klanten in ontvangst te nemen. In verband met dc beschikbaarstel ling van mandarijnen en,of sinaasap pelen on bon ..Reserve 4-04" zullen detaillisten ln mandarijnen en sinaas appelen gedurende het tiidvak van 29 December 1942 tol en met 6 Februari 1943 door de Plaatselijke Verc^elings- commissies van het bedrijfschap-voor Groenten en Fruit van mandarijnen en sinaasappelen worden voorzien. Zij die nen de van hun klanten ontvangen bonnen ..Reseme 4-04". geplakt on od- nlakvellci vóór 31 Januari 1943 bii de Plaatselin- Verdeelingscommissie in te leveren. voor een eventueele her- be voorrad mg zullen zorg dragen. Voor hen. die in aanmerking mee- nen te kunnen komen voor hand- en zaklantrjjm.batteriien. is de termijn, binnen welke zij zich bij een kleinhan delaar kunnen doen inschrijven van 1 Jan. a.s. verlengd tot 7 Januari 1943. De datum voor welken de kleinhan- de;en de door hen ontvangen in schrijvingsformulieren moeten inzen den aan het Bureau voor de Metalen verwerkende Industrie. Riouwstsaat 182. 's-Gravenhage. Is vastgesteld op 12 Japuari a.s. LEVERING VAN BLAUWMAAN- ZAADKAF VOOR MORPIHNE- BEREIDING. Naar aanleiding van de in de eerste dagen van October gepubliceerde offi cieele mededceline. waarbij aan de te lers van blauwmaanzaadkaf in diverse provincies, van ons land werd verzocht om hun blavtivmaanzaadkaf voor me dische doeleinden te koop aan te bie den aan commissionanirs van den heer P. Blaauboer te Kolhorn. deelt het Be drijfschap voor Hooi. Stroo en Ruw- voeder rpede, dat or> inzameling van dit kaf niet langer oriis wordt gesteld. Dientengevolge is bewaring van het gedorschte product niet langer noodig en bestaat er geen enkel beywaar meet tegen, dat telers dit product in eigen bedrijf naar eigen believen gebruiken. riaal van den overkant heeft doen aan rukken. De geallieerde plannen zijn niet be kend: men kan er echter zeker van zijn, dat de strijd om Tunis en Bi- zerta geen sinecure voor hen zal wor- deen en dat Rommel's ongebroken strijdmacht don aanvallers warm zal ontvangen. Van een terugveroverde Middellandsche Zee is daarbij uiter aard geen sprake. DE BLOKKADE. NOG een enke 1 woord over de blokkade, die door Duitschland ook in 1942 meer illusoir dan ooit ge maakt is, nu men er in slaagt vele ge bieden te ontginnen. Het eerste koren van de Oekraine is reeds Westwaarts gebracht en bij de Oekraine blijft het niet. Een geheel werelddeel is thans in staat zich zelf te voeden, en daarin ligt speciaal voor Duitschland het groo te verschil met 19141913, toen de blokkade wel degelijk doel trof. Dit waarschijnlijk wreedste aller wapenen mist dus zijn uitwerking, waarbij opgemerkt moge worden dat Engeland, de ontwerper van het' plan zelf zeer ernstig gehandicapt wordt woor die andere blokkade, die de we- reldvloten van Duitschland, Italië en Japan uitvoeren. Want wat er voor tonnage der geallieerden vernield wordt en hoeveel schepen, geladen met voedsel en oorlogstuig, er dagelijks ten ondergaan, ook dit bereikt indrukwek kende getallen. Getallen, die inderdaad een mogelijkheid in zich houden ook op dit terrein de beslissing van den oorlog in belangrijke mate te bespoe digen. DE NIEUWE WESTWALL. N 1942 werd de voltooiing aan- schouwd van een nieuwen West- wall, die zich uitstrekt van het hooge Noorden in Noorwegen tot de Spaan- sche grens. Ook hier is met Duitsche grondigheid tewerk gegaan en als men verneemt op welke wijze men hier een afweer-front gebouwd heeft, dan be seft men dat de mogelijkheid van een geallieerde invasie aan deze Westkust praktisch tot de onmogelijkheden be hoort. Een ondoorbroken gordel van kazematten en bunkers is, vele kilo meters diep, aangelegd, en beschermt volmaakt afdoend het Westen van het Europeesche continent. Hoofdredacteur A, R Jonker Plaatsverv van den hoofdred. buitenl en stadsnieuws Den Hel der A C van Kampen Binnen land alg report en streeknieuws A Erlks Haagsohe redacteur P R H M Verberne. Den Haag Verantwoordelijk voor de adver tenties. Schager editie G Schoorl. Schagen Verantwoordelijk voor dè advertenties Heldersche editie ■1. Visser. Den Helder.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1943 | | pagina 2