ÖMGEVINGNIEUWS De man uit de wildernis SCHAGEN UITZENDING KINDEREN N.V.D. Door den Nederlandschen Vólks- dienst zullen begin April uit de stad weer kinderen uitgezonden worden naar het platteland. I amilies, welke een of meerdere kinderen voor pl.m. fi weken wil len opnemen, worden verzocht zich voor 5 Maart a.s. in verbinding te willen stellen niet het Buurtscbaps hoofd van don N.V.D.. afd. Srha- gen, W. C. Schmalz, Hoog?,. E 114. FLIP-FLAP In Theater Royal. Doiiderdagavond heeft een goed ge vulde zaal van Theater Royal zijn zorgen twee uur lang weggelachen bij de gekke capriolen van Joh. Maart en de zijnen in de klucht „Flip-Flap". Het is de geschiedenis van een burgemeestersfamilie, die een oom met een millioenenvermogen uit Argentinië verwacht. Oom is lang geleden als liet. zwarte schaap der familie vertrokken. Oom heeft ech ter geschreven, dat hij vermomd zal konten om de familie op proef te stellen. Als dan een berucht landlooper arriveert, wordt deze voor den lang verwachte aangezien en hij krijgt, een mooi leven, ter- vijl de echte oom de cel in gaat. Als alles tenslotte uitkomt, is de burgemeester zijn haantje kwijt en de millioenenerfenis gaat naar den zoon van den boschwachter. Flip-Flap, de landlooper, gaat met oom mee naar Zuid-Amerika om voor de film te spelen. Een zot gegeven, dat door de ar- tisten zoodanig ten tooneele werd gebracht, dat de zaal heeft zitten schudden van den lach. LANGED1JK HOOGWOUD FILMVOORSTELLING. Aartswoud. Woensdag gaf de filmmaatschap pij „Nederland" een goed geslaag de .uitvoering in de zaal Bakker. De opkomst van het publiek was uitstekend. Na het wereldnieuws volgende film „De drie Codo- na's", die met groote aandacht werd aangehoord. W ARMENHUIZEN. OUDERAVOND KLEUTER- SCHOOL. Zuidscharwoude. Donderdag avond hield de kleuterschool een Ouderavond in het sohoollokaal Medegedeeld werd, diat de dona teursactie uitstekend geslaagd is. Er zullen nog meer personen wor den gevraagd. Het financieele gedeelte van de exploitatie van de school is en blijft het moei lijkst. Aan leerlingen heeft men géén gebrek: er zijn thans 61 leerlingen. Voorts werd medegedeeld, dat over eenigen tijd een tentoonstel ling zal worden gehouden van 't werk der leerlingen. De heeren J. Rutsen en S. de Rijke werden herkozen als be stuurslid. Mej. Bakker hield een lezing over: De levensbeschouwing van het kind, welke met groote aan dacht, gevolgd werd. In de rondvraag werd op de noodzakelijkheid gewezen, dat het schoolplein betegeld werd. Het is nu veelal een modderbad. Ook de we nsch el 1 ijlkih e id van zweinon der- richt voor de grootste "kinderen zal worden overwogen. De school zal in 't vervolg om 9 uur beginnen. TE WATER GEVALLEN. De 4-jarige M. H. geraakte Don derdagmiddag spelenderwijs te water. Gelukkig slaagde de kleine er in, zich zelf te redden, zoodat zij er met een nat pak en den sohrik afkwam, GOEDE BELANGSTELLING. De Dinsdag in het gebouw der Diaconie begonnen cursus in het verstellen, uitgaande van Huis houdelijke Voorlichting ten plat- tënlande, verheugt, zich in een goede belangstelling. HARENKARSPEL ALGEM. VER. BEGRAFENISSEN „DE LAATSTE EER". Te ongeveer kwart voor 8 uur open de voorzitter P. Dissel de vergadering. Mededeelingen. Een ingekomen schrijven van den bond van begrafe nisver., waarin wordt medegedeeld dgt met ingang van 1 Jan. 1943 de bond is aangesloten bij de vakgroep Uit vaartwezen van Noord-Holland. Jaarverslag. Het jaar is verloopen zonder schokkende gebeurtenissen. Door de vereeniging zijn acht begrafe nissen verricht, 5 leden en 3 niet-le- den. Medegedeeld werd, dat de heer P. Pie, de functie van reservevoorloo- per-aanspreker had aangenomen. De vereeniging telde 433 leden, 139 gezin nen. Twee nieuwe leden zijn toegetre den. Rekening en verantwoording. Ont vangsten f 1213.39, uitgaven f 1171,24, batig saldo f 42.15. Tevens is aan het kleedingfonds f 75 toegevoegd. De heer A. Vergaij adviseerde tot goedkeuring. Aldus besloten. Aan de beurt van aftreden was de heer P. Dissel. Hij werd met algemee- ne stemmen herkozen. De heer P. de Groot Jbz. werd als commissaris her kozen. Als plaatsvervangend lid der rekeningcommissie werden aangewe zen de heeren Jb. Herman en P. Rempt. Hierop volgde sluiting. ANNA PAULDWNA ARM GEBROKEN. Dixkshorn. De kleine Jochem IJprna aan den Oosterdijk, die bij zijn vader op het hooi in de schuur aan het spellen was, kwam te vallen, met gevolg, dat hi] zijn rechterarmpje brak. Toen hij gister met zijn broer tje van den dokter kwam en wii bij den kleinen patiënt naar zijn welstand informeerden, zei hij: Dokter hem 'em de arm in 't gips dein en ik heb Zundag- eivund slecht sleipen. FEUILLETON. door B. REEN 30. Toen we in Marseille waren, drong dicht by hem een oge waarvan de bron nooit is achterhaald, in een houten schot :n tenslotte werd ter hoogte van Gibraltar een slang in zijn hut aangetroffen. Neen, myne- heeren, de moi .d op Joop Henneman was geen misdaad van het oogenblik. da„ kunt u van mij aannemen. Drie aanslagen werden op zyn leven ge pleegd voor hij het vaderland be reikte." „Hebt u eenig vermoeden omtrent de motieven?" informeerde Van Don gen. „Ik vrees, dat ik geen enkel ver moeden heb. Henneman was een van de beste kerels, die ik ooit heb ge kend. Ik heb nooit gehoord, dat hij vijanden had," verklaarde de kapitein, ,,ïk kan alleen maar veronderstellen, dat de g^heele geschiedenis in ver band staat met zijn laatste expeditie, Hij is ook met rnyn boot vertrokken en* toen was hij net als altijd. Ik schrok van de verandering, die er ONGELUKKIG AANGEKOMEN. Breezand. De heer Dragstra, werk zaam bij den woningbouw op Cérès, had het ongeluk een steen, die van een stelling viel, op het hoofd te krij gen. De heer D. geraakte bewusteloos Later constateerde de dokter hersen schudding, zoodat eenige tijd rust her stel zal moeten brengen. POLITIE. Gevonden: pet, 8 m. dik touw, nik kelen armbandje, blauwe zijden sjaal. Verloren;:: groen regenkapje, roode want, boodschappentasch, donker blauwe, gebreide want, rechter glacé handschoen, paar donkerblauwe met wit wanten; linker dameshandschoen, kinderwanten, boek „Besproeiing", roo de kinderwant, portemonnaie met ident. bewijs, geld, rijbewijs. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Tine, d. van D. Daalder en A. Diepgrond; Suzanna Petronella, d. van Joh. Ligtendag en G. Ploeger; Ja- cobus Petrus, z. van C. H. van Kuije- ren en C. B. Koning; Jacob Cornelis, z. van Jac. Plagmeijer en M. E. Wig- gers; Martin, z. van J. P. Borgo en J. C. van der Hoeven; Piet, z. van P. Appel en P. Zeeman; Elizabeth Alida, d. van Joh. Brands en M. J. Landman; Johanna Catharina, d. van P. A. Hoo- geboom en C. J. Meijer; Sieska Helena, d. van Jac. Strooker en M. van Duin; Gerardus Johannes Jacobus, z. van G. Th. Weijers en M. Lammerse: Maartje, d. van J.oh. Wiggers en C. van der Velde; Geertje, d. van H. Stek en P. Verboom: Paula, d. van Joh. L. Plom pen en W. van Meel; Hilda Nanie, d. van G. Buter en N. de Haan; Guur- truida Maria, d. van C. P. Kuijs en A. M. M. Visser. Ondertrouwd: Jac. H. Looijestein en A. C. Veul; P. van Regenmortel en C. W. van Egmond; A. Dignum en B- Broersen. Getrouwd: Joh. van der Zon en M. Sikking; J. A. Hoexum en T. Koning; A. W. de Koek en H. E. Hooimeijer; G. R. Couvert en J. Blaauboer. Overleden: J. Tiesen, oud 75 jaar; A. Kossen, oud 78 jaar; A. Heddes, oud 51 jaar; C. M. Duineveld Cd., oud 13 jaar; C. Veul—Keizer, oud 69 jaar. SIN 7 PA NCR AS ONDERLINGE HULP. Hel ziekenfonds „Onderlinge Hulp" hield haar jaarvergadering onder leiding van den heer Schuur in het, lokaal Van den heer Bouw- stra. Voorzitter opende de vergade ring, de mededeeling doende dat de plaats van den penningmeester onbezet is en spreekt zijn waar- doering uit voor al hetgeen wat de heer Booij in het belang van de vereeniging heeft verricht. Uit het jaarverslag van den se cretaris stippen we aan, dat het, ledental stationnair is gebleven, 't penningmeesterschap wordt tot. hé den vervuld door den secretaris, den heer D. Bruin. Het financieele verslag gaf een ontvangst te hooren van f 1676.36. uitgaaf f 1666.75, saldo f9.61. Het bezit ^der vereeniging bedraagt f 1711.77, een achteruitgang van f 2X9.96. De rekening is in orde bevon den. Gevraagd werd naar de winst belasting. Het is echter niet moge- 'lijk hier verandering in te bren gen. I)e contributie zal in het ver volg om de veertien dagen worden geïnd. De heeren A. Schuur en P. Ko ning werden in het bestuur her kozen; in de plaats van den heer Booij wérd gekozen de heer Jb. de Vries. Als blijk van waardeering zal den hc«r Booij een blijvende herin nering worden aangeboden, Het be stuur zal dit verder uitwerken. Wierinfltrmeer Voor bet «nijden van stroo. dat ge bruikt wordt als voer voor paarden, maken de landbouwers in sommige plaatsen van ons land nog gebruik van de xgn. „snijzorop". een lang werpige houten bak op drie pooten met aan de voorzijde een mes. dat hit stroo aan kleine stukjes snijdt Hartgerink-Pax m BURGERLIJKE STAND. 7 t.m. 16 Februari 1943. Geltoren: Petronela Cornelia Ma ria, dochter van Hopmans E. C. A. en M. P. Corstiaans-en; Eliza- betih Augusla, dpchter van P. F. Janssens en A. A. de Bakker. Trijntje, dochter van A. Jukema en G. Okma; Jacobus Adrianus, zoon van J. Musters en C. J. de Greef. Marinus Henricus Josephi- na, zoon van E. A. Jacobs en A. M. Burger; Cornelia Johanna, dochter van J. J. Manui en N". Kleinepicr. Johanna Sibella Ma ria, dochter van J. J. v. d Oord en J. A. de Raad. Ondertrouwd: R. Smith, kellner, 21 jaar, te Middenmeer en M. A. do Caluwé, dienstbode, 19 jaar. te Wieringerwerf. Gehuwd: Geene. Overleden: levenloos kind van ,T Brugman en C. A. de Jong. te Wieringerwerf Groen. Geertruida Elizabeth, 50 jaar, echtg. van H. Kok; van 't Riet. Taeke, 2 maan den, zoon van KI. van 't Riet en T Schuilinga te Wierincerwerf. LOOP DER BEVOLKING. Gevestigd in Jan. 1943: Ge/in A. Schoonhoven van Bierum B ?1 n. Slootdorp. NMeuwesluizerweg R 1; gezin R. Winters van Sehagen f? 13 naar Middenmeer, Brugstraat 1.5; A. Wessclink van Warnsve*ld B 83 naar Slootdorp. Brink 21; H. C. Korrel van Ouder Amstel Rondehoep-West 40 naar Sloot dorp, Molenweg R 62: G. v. Veld huis van F,de. F.descheweg :1S n. Weiringerwerf, Wagenpad K 82; H. Zoer naar Weist.erhork, T)u- linge 1, naar Wieringerwprf. N'oor derkwehveg .T 71: J. Roschma van Don ia werst al, Dijken -18 naar Slootdorp, Westerterpweg G 0; A. W. Ven na a.s van St. Philips land, Anna .Tacobinolder C 7 naar Kerkstraat 20. Middémmeer; P. Rekema. van Delft. Oude Delft 203 naar Wieringerwerf. Zcugweg .T 67: II. Kannogieter van Eenrum. C 1231' naar Wieringerwerf. Kamp „de Terp": Tr. Bouwman van Drachten, D 10 naar Sloollorp. Wierweg F- 22; D. A Vries, echtg. v H. Rrak. van C. .51. C.allan soog naar Slootdorp. Waard weg; I II. Rosis'hardt van Westzaan. J. J Al- j lanstr. Z 11 naar Middenmeer, Rrngstr. 19: A. Noordenbos van Bolsward, Franekerstraat 3 naar Wieringerwerf, Noorderdijkweg, C. Leen van Schoorl, Nollen C 237 naar Wieringerwerf, Raadihuisstr. 42; G. B. Visschedijk van Hengelo Westerterpweg G 3; Slootdorp; A. M. Prins van 's Gravemhage. Sta- tenlifran 39 naar Wierweg F 54, Slootdorp; p. Boomstra van Dan- tuniadeel, Akkcrwoude F 270 naar Middenmeer, Hoornscheweg; M. Kouwen van Wi.sscnkerk, A. 85 n Slootdorp, Dol fijn weg G 19; Gezin A. Klos van Anna Patilowna. Lot- weg 24 naar Niouweeluizerweg a 17; M. J. de Maagt van Vogel waarde A 34 naar Wieringerwerf Oosterterp weg M 5; F. Bloémhof van Leeinvard era doel, Huizuin. Vincent van Goghstrnat 34 naar Wieringerwerf. Terpstraat 3t5; M. Kouwer van Wissen kerke, A 8.5 naar Slootdorp, Dolfijnweg G 19; ■T T. A. Boerema van Delfzijl, Rijksweg 25 naar Wieringerwerf Noord erk wel weg J 56; M M. Deen van Bovenkarspel, R Hf> nnnr Wieringerwerf. Klieverweg J 29a; Gezin A. Weeda. van Mididelhar- nis, Pr. Hendrikstr. C 136a naar Wieringerwerf, Steinstraat 35. P. Dekker van Vrouwenpolder A 92 naar Wieringerwprf, Raad huisstraat, 28: G. A. Noordihuis van Frnrum A 382 naar Slootdorp, Waardweg A 3; M. Zuidweg van Heinkenszand B 178 naar Wierin gerwerf, Zuidprdijkweg M 30. Vertrokken: Gezin ,T. J de Briiijn van Kerkstraat 35 Middenmeer naar Zevenbergen, Langevoortstr. •53; M. T Dijkstra van Slootdorp. Weoterterp<weg G 8 naar Wonse- radeel, Tjerkwerd 128: C Hilberts ,van Wagenpad H 58, Middenmeer naar Haarlem, Lijsterstr. 33; ,T. L Verschoor van Oudelanderwpg D 64, Middenmeér naar Broek on Langendijk, Dorps tr. 349; G. M v d Werf van Wieringerwerf, Solver! venweg K 21 naar Gaasterland, Sondel-Balk, F .T. F.den.s van Schagerweg G 52 Middenmeer n. Amsterdam, Jekerstraat 94 TIP. •Tar. Rond van Medemlhlikknr'A"? G 81 Wieringerwerf naar Edam, Kloosterhuurt. 20; Tr. Kooiman v. Oostermiddenmeerweg M 59, Wieringerwerf naar Andijk. Dijk weg 1-47;, Albert Lick van Waard weg A 6, Slootdorp naar Midwol- da, M 88 Th. Veerman, Oosterterpweg L37 naar Edam, W. J. Tuynstr. 24; Tr. Abbas van Zuiderkwellweg M 55, Middenmeer, naar Abbekerk, B 25a; L. Koster, van Kerkstraat 37, Slootdorp, naar Idaarderadeel, Roor dahuizum 146; J. Schoenmaker, van Oosterterpweg L 37 naar Dwingeio 127; J. W. Tillema, van Meeuwstr. 39 naar Anna Paulowna, Burgem. Lovinkstr. 56; A. Bruin, van Brink 14 naar Marum, de Wilp F 186; H. koster van Noorderdijkweg L 66 naar Kollumerland, Zwagerbosch 50; J. Koster, van Noorderdijkweg L 66 naar Zwagerbosch 50; J. Schip pers, Kerkstraat 49, Slootdorp, naar Heeren veen, Katlijk 150; .1. M. Smith, Koggenrandweg D 77 naar Harlingen, Noordijs 21; gezin J. v. Liere, van Noorderdijkweg L 55; Wieringerwerf, naar den Noordoos telijken polder; M. de Boer, van Terpstraat 2, Wieringerwerf, naar Gorincnem, Parallelweg 87; J. P. A. Kooien, van Zuiderdijkweg M 40 naar Bergen op Zoom, Antwerp schestraat 466; V. A. Venekamp, v. Oosterkwelweg C 9, Wieringewerf naar Andijk, Landstraat 398; W. Cleybergh, van Brugstraat 18, Mid denmeer naar Oostellingwerf. Olde- berkoop 230 I; C. C. Commandeur, van Westerterpweg F 680 naar Blok ker A 77; H. Hofstra, van Brink 64, Slootdorp, naar Arnhem, Maria v. Gelrestraat 5; J. G. Semlcr van Sternstraat 23, Wieringerwerf naar Utrecht, Mengelberglaan 39~hs.; H. v. d. Heide, van Praamweg G 42, Middenmeer naar Ommen, Varsen G 54; D. Beers, van Waardweg A 10, Slootdorp naar Schagen, Molenstr. 34C; Luc. Brinkman, van Kerkstr. 7 Slootdorp, naar De Wijk, Koe- kange B 165; Joh. van 't Leven, van Sternstr. 30, Wieringerwerf naar Arnhem, Schaarsbergen, het Jacht huis 43; M. L. Pauwels, echlgenoote van A. V. Lippens, van Torcnstr. 52 Middenmeer, naar Beemster, Jisper- weg 78; G. Meinders van Scherven- weg M 15 naar Odoorn, Valthe; R J. Ybema, van Westerterpweg F 76 naar Ommen; G. Betten, van Waard weg A 13 naar Westerbork. Elp D77 B. E. Roorda, van Oostermiddenm.- weg M 24 naar Léeuwarderadeel, Wirdum 32; A. Hut, van Oostermid denmeerweg K 67, Wieringerwerf, naar Medemblik, Wijde Steeg 12; G. D. J. Davidse, Ulkeweg B 45 n. Wageningen, Talmastraat 14; A. F. M. Koremans, van Meeuwstraat 26 Wieringerwerf, naar den Noordoos telijken polder, Vollenhove; D. Haitsma, van Schelpenbolweg F 40 naar Wonseradeel, Ferwoude 44; H. Kuipers,\an Kanaalweg 3, Midden meer naar Kollumerland. Munne- kezijl 141; H. L. Meeldijk, van Raadhuisstr. 42 Wieringerwerf naar Anna Paulowna, Lagedijk 44;. A. M. Oenema, van Medemblikkerweg K 48 naar Oostellingwerf, Haulerwijk 306; K. Regeling van Sternstr. 23, Wieringerwerf naar Doniawerstal, Langweer 76; gezin Th. Smit, van Wieringerwerf, woonwagen, naar het Centraal Bevolkingsregister, Den Ha^g; M. Vijselaar, van Stern straat 33, Wieringerwerf, naar Groo tebroek, Snoekstraat 313. ZONDER BAARD. MAAR OOK ZONDER FIETS. Wieringerwerf. De heer J. P., die te Wieringerwerf een kapperszaak be zocht, werd niet alleen bevrijd van zijn baard, doch tevens van zijn rijwiel Toen hij vertrok bemerkte hij nl. tot zijn ontsteltenis, dat het was verdwe nen. Van deze vermissing is door de gemeentepolitie alhier proces-verbaal opgemaakt. ONTEVREDEN OVER DE CONTROLE Wieringerwerf. Door de gemeen tepolitie alhier werd proces-verbaal opgemaakt tegen P. B., wonende te Zaandam, werkzaam "bij een dorsch- machine op het erf bij den landbou wer J. de Vr. alhier. Genoemde P. B. kreeg ongenoegen met den aldaar con trole uitoefenende controleur M. H„ woonachtig te Slootdorp en diende de zen een zoodanige klap toe, dat medi sche hulp noodzakelijk was. DOODELIJK ONGELUK. De in deze gemeente woonachtige Mevr. Kok—Groen, fietste Zaterdag morgen naar Medemblik voor het doen van enkele boodschappen. Waarschijn lijk door den hevigen wind is zij na bij de spoorwegovergang te Medem blik voor een aankomende auto 4ge- vallen en werd zwaar gewond naar huis vervoerd. Den volgenden morgen is zij aan de bekomen verwondingen overleden. TEGEN DE LAMP GELOOPEN. Wieringerwerf. De gemeente-poli- tie maakte dezer dagen proces-verbaal op tegen H. M. M-, landbouwer en J. H., landarbeider, beiden woonachtig te Wieringerwerf, wegens het verhande len van generatorturf in strijd met het bepaalde in art. 3 van de vaste brand- stoffenbeschikking III. Van den 15den tocht naar vijandelijk gebied met het Eikenloof bij het Ridderkruis teruggekeerd. Kaplt&n- leutnant Lüth. tvlens boot met 37 tot zinken gebrachte schepen met een totaal van 216482 brt een der meest succesvolle Dultsche U-booten is. begeeft sich na het melden btj den chef van het flottielje met dezen na aankomst op xijn steunpunt naar de ter begroeting aanwezig zijnde offi cieren en eere-gasten PK Schöppe-DV-R-P m UITVOERING GTMNASTIEKVER. „VLUG EN VAARDIG". Slootdorp. Zaterdag 13 Febr. gaf de Gymnastiekver. „Vlug en Vaardig" voor de tweede maal voor een uitver kochte zaal haar jaarlijksche uitvoe ring. Na een inleidend woord door den voorzitter van de feestcommissie, den heer J. Hulshof, gaf de vereeniging achtereenvolgens diverse oefeningen te zien. De vrije oefeningen en de acro batiek trokken zeer de aandacht van de aanwezigen. Na de pauze werd een bli.jspel „De Verjongde Professor" in 3 bedrijven opgevoerd. Om pl.m. 8.30 gingen allen voldaan huiswaarts.. SCHAAP GESTOLEN. Wieringerwerf. De landbouwer J. S. aan den Wierweg alhier kwam een dezer dagen tot de onaangename ont dekking dat een schaap van hem was gestolen. Een politioneel onderzoek bracht aan het licht, dat een zekere Mej. A. D. R. te Wieringen fraudu leus schapenvleesch had gekocht. Hoe wel men de dader op het spoor is, heeft men deze tot op heden nog niet kunnen inrekenen. Zaaiproeven met Rozijnerwten (Vereeniging: voor Bedrijfsvoor lichting). Door den heer D. R. Mansholt. Molenweg B 69 werd ook een proef genoemen met Gruno rozijnerwten. Door gebruik te maken van resp. 6. 9 en 12 pijpen per 3 meter zaai- breedte werd een rijenafstand ver kregen van 50. 33 en 25 cm. en bij elke rijenafstand werd verzaaid per ha. 120. 160. 200 en 240 kg. Men verkreeg dus 12 objecten. Aantal herhalingen: één. Grootte der veldjes: 3.36 are. In de loop van den zomer zijn door den heer Mansholt. op ieder object van 10 planten, de peulen en de erwten geteld. De verkregen ge middelde cijfers zijn als volgt: 25 c 1 Sa S? g:- -j „c t 'c i- a <5wa <!a wd<a u Wa<a v wc 19.5 40.1 2.0 13.0 27.0 2.0 13.0 26.9 2.0 11.1 25.9 2.3 12.4 26.7 2.15 9.9 21.8 2.2 11.7 26.2 2.2 9.0 20.6 2.3 14.1 30.0 2.1 aantal erwten per plant nam sterk toe naarmate een wijdere rijenaf stand werd genomen. Ook weer omdat het aantal peulen per plant aanmerkelijk grooter werd. Het proefveld werd gedorschen op 10/ September. De volgende cijfers werden ver kregen: 33 cm a a 5 2 2 -2 50 cm «S Gem. S 73 P, SS. «s. 120 8.3 19.6 2.4 11.1 21.3 2.0 160 8.8 22.1 2.5 11.6 28.7 2.5 200 7.3 17.0 2,3 9.9 21.8 2.2 240 6.8 15.3 2.25 8.4 20.3 2.4 Gem. 7.8 18.5 2.4 10.2 23.0 2.3 In tegenstelling met de voorgaan de proef blijkt hierbij zeer duidelijk verband tusschen de zaaizaadhoe- veelheid en de rijenafstand en het aantal erwten per plant. Hoe hooger de zaaizaadhoeveelheid werd geno men hoe lager het aantal erwten per plant is geweest, doordat voor al het aantal peulen afnam. Het sg Kg. zaaiz. Rlienafstand in cm. per ha. 25 cm. 3 cm. 50 cm. zaad Gem. zaad stroo zaad stroo zaad stroo stroo 120 23.8 31.2 23.9 34.- 23.1 33.1 23.6 32.8 160 22.9 33.4 23.3 34.5 23.6 35.1 23.2 34.3 200 19.5 36.2*) 26.2 36.6 23.5 37.6 24.8 36.3 240 23.5 41.2 26.7 35.3 25.4 35.- 25.3 37.2 Gem. 35.2 35.2 25.- 35.1 23.9 35.2 afwijking in het veldje, dit is derhalve voor het gemiddelde uit geschakeld. Bij deze proef gaf de rijenafstand van 33 cm. de hoogste opbrengst aan zaad. terwijl 25 cm. en 50 cm. heel weinig uiteenloopen. De beste zaaizaadhoeveelheid was 240 kg. per ha. Ook deze proef geeft dus een aanwijzing in de richting van het gebruik van hoogere.zaai- zaadhoeveelheden dan veelal ge bruikelijk is. Beziet men de, resultaten van de oogstanalyse (tellingen per plant enz.) dan blijkt de gevonden maxi mum opbrengst bij 33 cm. rijenaf stand en 200 kg. zaaizaad in dit ge val zeer logisch. Immers de afname van het aantal erwten per plant bii de hoogere zaaizaadhoeveelheden en de toename bij een wijdere rij en- afstandruimte. zullen daar hun op timum (is meest gunstige combina tie) hebben gevonden. Of de Gruno rozijnerwt zich in dit opzicht anders gedraagt dan de capuciiner en kleine groene erwt of dat dit een gevolg is van een niet nader te verklaren oorzaak dient door verdere proeven te worden on derzocht. Namens onze Vereeniging zeggen we genoemde proefnemers hartelijk dank voor het vele werk dat door hen bij deze interessante proeven is verricht. E. Oosterhof f. met hem had plaats gevonden, toen hij aan boord kwan voor de terugreis. Er moet duar in de wildernis iets me: hem gebeurd zijn, ofschoon hij me vertelde, dat de tocht geheel volgens het schema was verloopen en dat er geen buitengewone inci denten waren voorgevallen." De kapitein pmseerde een oogen blik en bekeek nadenkend de cigaret, die Van Dongen hem had aangebo den. ,,Ik weet niet of dit van eenig be lang zal blyken te zijn," merkte hij plotseling op. „Ik zocht er destijds niets achter en het schoot me zoo juist te, binnen, maar Henneman vroeg me op zekeren dag tijdens de terugreis, Ci mij iets bekend was over een man, die Kramer heette. Ik zei, dat ik gehoord had, dat een zekere Kramer een van de meest duistere klanten in de Oost was. Henneman zei: dat dacht ik al maar begon dan- over een ander on derwerp te praten. Doch later hoorde ik hem bjj een politieambtenaar, die op Borneo ge'itationneerd was ge weest en i.e wij aan boord hadden, naar denzelfden man infornieeren en die politieman gaf ten antwoord, dat ze al maandenlang op Kramer loer den, maar dat hij naar de wildernis was ontsnapt. Dan is hij ontko men merkte Henneman op." De Kort overstelpte den kapitein met vragen, maar hij kon niets van belang meer toevoegen aan hetgeen hij reeds had gezegd, dus moest de commissaris er mee volstaan een lijst vai passagiers van de Indrapoera te vrager en maatregelen te treffen, dat ze allemaal ondervraagd konden worden bij de eerste de beste ge legenheid. De mist was al een heel eind op getrokken, toen Van Dongen en De Kort tenslotte naar de flat van Dik van Dalen reden. „Dik van Dalen?" peinsde De Kort hardop in de auto. „Ik geloof, dat ik wel eens eerder van hem heb gr hoord." „Er zijn b:j de politie wel eenige notities ove^ hem," gaf Van Dongen ten antwoord. „Hij was aardig op het pad van den misdaad een jonge verkwister met eenigszins mis- dadigen aanleg toen Joop Henne man zich over hem ontfermde en een behoorlijken k rel van hem maakte." „H'm, er s een oud gezegde over de vos, die nooit zijn streken ver liest," merkte De Kort op. „Ik betwijfel of Van Dalen ooit een vos was," antwoordde Van Don gen. ..Alleen maar een st mme, op sensatie beluste jonge dwaas en Hen neman liet hem zien hoe hy alle sensatie, die hf zocht, in verre ge bieden kon vinden. Hy heeft een ge weldige reputatie als onderzoeker en hij heeft zijn verleden al lang over leefd." „Het gedeel'c van zijn verleden, dat me op het oogenblik interes seert," verklaarde De Kort grimmig, be reft. zijn handelngen van van avond. Je zei. 'at hij zich in het ge bouw van de Maatschappij voor tro pische Wetenschappen bevond om evenals jij de komst van Henneman af te wachten. Was hij daar nog toen jij wegging?" De Kort knikte veelbeteekenend, toc.1 \an Dongen het plotselinge ver trek van Van Dalen beschreef, eeni gen tijd voor het nieuws van Henne man's dood zi- h verspreidde. Ons onderhoud met Van Dalen belooft buitengewoon interessant te wo.'den," wr 3 de meening van De Kort; maar tot zijn verwondering werd, toen ze aan de flat hadden aangebeld, de deur geopend door Dikk-t De inspecteur had een groote buil op zijn hoofd en scheen doezelig, maar hij slaag 'e erin een schaduw van zyn vroegeren glimlach om zyn mond te tooveren. „Aardig van jullie om langs te ko men," spotte hy; „maar een stofzui ger hebben we niet noodig. Of, als jullie voor de huur komen, het geld is op." „Grappig, vind je niet?" gromde De Kort. „Wa-r is de heer Dik van Dalen?" „Ik wou dat 'i' het wist," ver- klaardr Dikkers, terwijl hy naar de buil op zijn voorhoofd tastte. „Heeft hij jt die buil bezorgd?/' in jrmeerde commisaris De Kort. „Neen," bracht Lu"y Steen in het m' len, die' nu achter Dikkers op daagde. „Dat heb ik gedaan!" De Kort sputterde. Dit ging hem boven zijn pet. „Wat heeft dit te beteekenen?" begon h# „Wie bent u juffrouw? Ik moet u waarschuwen Maar Dikkers haastte zich om snel een beknopt verslag te geven van alles wat er voorgevallen was vanaf het oogenblik dat Lucy Steen en hy op pad waren gegaan om Dik van Dalei te zoeken efi hem te vertellen wat Hennemai ~was overkomen. De Kort werd merkbaar opgewondener. „Wat heb ik je gezegd!" voegde hij Van Dongen toe, die vlakbij in stilte stond te rooken. „Van Dalen is hier wel fegelij' in betrokken. Die letters D4. vormden het begin vai zijn naam. Hij is de man, dien we moeten '""ebben." „Je vr ronder itelt dus. dat hy zijn besten vriend heeft vermoord, den man die hem van den ondergang redde?" informeerde Van Dongen. De Kort haalde zijn schouders op. „Er zyn wel vreemder dingen ge beurd," verklaarde hy; „maar buiten dien is er nog de mogelijkheid, dat Van Dalen en Henneman samen werkten tegen de moordenaars. In elk geval heeft Van Dalen de inlich ting over Henneman, die wij noodig hebben het motief voor dit alles." „Laten we oerst de flat eens aan een onderzoek onderwerpen, voordat we overijlde conclusies trekken," stelde Dikkers voor. „Het lykt wel of er een aardbe ving ia geweest," riep De Kort uit, toen hy op den drempel van het woonvertrek stond. „Heb jy dat ge daan?" Dikkers f dde het hdofd. De opmerking van commissaris De Kort was geenszins overdreven. Elk meubelstuk was van zijn plaats ge schoven, zware voorwerpen waren gewoonweg tot brokstukken geredu- ceerd.fcVan het buffet waren slechts stukken hout over. de inhoud, die uit borden en aardewerk bestond, lag over den grond erspreid, terwijl een bvreautje eenzelfde lot had onder gaan. Het karpet was opgerold en planken waren uit de vloer getrok ken. Wordt vervolgd.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1943 | | pagina 4