C Rezelman overleden. SCHAGEN. PREDIKBEUTREN. Oud-Dijkgraaf van den Anna Paulownapolder. (Familiefoto) Na een langdurige zfèkte is Vrij dag ten zijnen huize overleden de heer 0. Rezelman, een vooraan staand figuur in het maatschappelijk leven. Weer is ons dus een vooraanstaan de persoonlijkheid ontvallen, één van die kern van mannen, die door hun kunde en gemeenschapszin den Polder od zoo velerlei gebied aan den top brachten van het maatschap pelijk en cultureel leven van ons gewest. Zijn karakter en zijn capaciteiten maakten hem tot den aangewezen ïnan om vele leidende functies te bekleeden. Het zich steeds geven aan den gemeenschap vond zeker zijn bekro ning in zjin benoeming tot dijkgraaf van den Anna Paulownapolder. na reeds vanaf 1920 Hoofdingeland en Van 1933 af Heemraad te zijn ge- Veest. Ziin gestel noopte hem ech ter reeds spoedig ontslag aan te vra gen en op 4 Mei 1942 werd hem dit met dankbetuiging voor de bewezen diensten verleend. In den gemeenteraad had de heer Rezelman onafgebroken zitting van af 4 Sept. 1923. Velen kwamen en tingen, de heer Rezelman bleef, teeds werd htl herkozen. De heer Rezelman sprak zelden, maar wél overwogen waren de woorden, die hij meende dat gezegd moesten Wor den, gefundeerd en helder was ziin cordeel en dat werd door zijn kiezers gewaardeerd. Om ziin grondige kennis van den landbouw was hij niet alleen 15 jaar lang afdeclings-voorzitter, maar werd ook gekozen tot lid van het hoofdbestuur van de Hoil. Mij. voor Landbouw. De heer Rezelman was ook voorz. van de districtscommissie van de L.C.O. en de G.T.O., 3id van de keu ringscommissie voor de taxatie van de ingenomen granen, de PICA, lid van de beoordeelingscommissie voor Ëaaizaad van den N.A.K., bestuurs- ,d, later eerelid. van de Z.A.P. .Ook op ander maatschappelijk ge bied gaf de heer Rezelman zijn krachten. Zoo was hii vanaf 1924 bestuurslid cn waarn. voorzitter van de Boerenleenbank, van 1923 af ook bestuurslid van de afd. Anna Pau- lowna van het Witte Kruis. Een werkzaam leven, in dienst van de gemeenschap is afgesloten. Met dier) leedwezen zullen velen het .heengaan van dezen hooqstaanden, bekwamen en toch zoo eenvoudigen mensch hebben vernomen. De crematie vindt plaats a.s. Maan dag te Westerveld. DE SCHAGER MARKT. Do handel was Donderdag kalm, men zou denken, dat de vecprijzen ook wel zouden ziin gedaald, maar dat was toch niet zoo. De duurste kalflftie werd genoteerd voor 1100. Geldekoelen liepen tot 700, ti.jd- koeien niet aangevoerd en de pin ken liepen van 251-/ 500. Van de Centrale weiden no£ geon magere koeien voor de weide uitgegeven. Voor de Centrale werden er 31 st. koeien aangevoerd. Schapen ziet men hier nog niet op de markt, zoo als elders. Op de geitenmarkt was do handel niet wild, prijshoudend tot 200. De biggenmarkt beduidde .evenmin veel. De priizen liepen tot 60. Weinig konijnen en kippen aangevoerd, prii zen genoteerd per kilo. Op de slal- letjesmarkt was aardig drukte. Het bezoek was niet minder. U.V O.-nlcuws. - De wedstrijd UVO a- Saxenburgers a (mixed) zal niet op eet UVO-törrein doch op het Scha- gen-terrein gespeeld worden om 2 u. LANGEDI.ÏK Het Witte Kruis. - Onder leiding van den heer Jb. Itutsen vergaderde de ar- deeling van „Het Witte Kruis" Woens dagavond ten lokale van den heer P. Kramer te Zuidscharwoude. De rekening over 1942 sloot voor „Het Witte Kruis" met een batig saldo van f 1077.43. De rekening van de Wijk verpleging sloot met een nadeclig suido van f 976.92. Er is in totaal een nadee- lig saldb van f 332.09; Medegedeeld w?;d, dat voor de door de zusters verleende,hulp bij den school- artsenaienst een subsidie zal worden ontvangen. De begrooting 1943 9loot voor Het Witte Kruis op een totaal Ègdrag van f 3320.—, met een post voor onvoorzien van l 25.—. Voir de wijkverpleging sloot de bogrootlng op f 4920.—. Op voorstel van hot bestuur besloot men met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1042 een sajarisverhooging van t 75.— per jaar ti verleenen. Aon den magazijnmeester werd een gratificatie van f 150.— verleend. Bij het hoofdbestuur zullen pogin- gen worden gedaan om de rijwiel ver goeding voor de zusters te verhoogen, Hot Jaarverslag van het Witte Kruis vermeldde, dat hot ledental is gestegen tot 1503. Het ledental der wijkverple ging is gestegen tot 1233. De verpleeg sters hebben weer zeer veel werk ge daan. Er werden door twee zusters 74"! bezoeken afgelegd. Sr werden 232 patiënten verzorgd. Er staan IC gezin nen onder controle voor do Lb.c.-be- strijding. Do voorzitter doelde roede, dat het bestuur verplichte aftreding van be stuursleden niet gewenscht acht. Rogle- rii> ntsherzlening zal overw< gon v/or- den. Gepoogd zal worden een moeder- cursus tc houden. Ook aan een cursus In huiselijke ziekenvorplceging zal aan dacht besteed worden. Voor het laatst in dit seizoen. - De lente heeft haar intrede gedaan en daarmede is het inzamelingswerk van Winterhulp ook weer vrijwel af geloopen. Veel is er Ingezameld, veel kon er geholpen worden, wat nattfurlijk nog niet wil zeggen dat er genoeg geholpen is. Doch wij mogen, 'niet ontevreden ziin over de behaal de resultaten De laatste inzameling van dit sei zoen, een speldjes-collecte, wordt Zaterdag en Maandag gehouden. Wij doen een beroep op de ingezete nen van den Langedtjk. om bli deze laatste buscollccte nog eens een ex tra kwartje in de bus tc stoppen, opdat wij ook voor onze gemeente kunnen wijzen op een goed besluit. BROEK OP LANGENDIJK Onderwijzer benoemd. - Tot on derwijzer aan de O.L. school alhier is benoemd de heer J. v. d. Walle te Deventer. Boerenleenbank. - De Coöp. Boe renleenbank alhier hielde haar alg. jaarvergadering in café De Boer. Met zeer waardeerende woorden heeft de voorzitter, de heer C. Wa genaar Kz., de nagedachtenis ge- eerd van den overleden kassier, den heer Jb. Glas, die gedurende een pe riode van 23 jaar de belangen van de bank en van de leden heeft be-, hartigd. Spr. deelde mede dat na een aan vankelijk voorloopige benoeming als plaatsvervangend kassier, de heer P. Glas Jbz. in vasten dienst als op volger van zijn vader is benoemd. Van de Centrale Bank is hierop reeds de goedkeuring ontvangen. Het afgeloopen jaar is rustig voor de bank verloopen. De heer C. Wagenaar. Kz. werd herkozen als bestuurslid. De rekening over het afgeloopen jaar sloot op een totaal van f 969.381.45. Ingelegd werd door spaarders f 305.393.19, terugbetaald aan spaar ders f 209.405.85. Aan voorschotten is afgelost f 17580.81. De balans, een eindcijfer aange vende van f 441676.96, gaf een winst van f 1566.86, Het reservefonds be vat f 27982.14. Het jaarverslag van den kassier werd goedgekeurd. Het ledental bedraagt 285 (v. j. 261). De heer Jac. Wagenaar J. J. Cz. werd herkozen als lid van den Raad van Toezicht. Medegedeeld werd. dat de rente van de uitstaande gelden met ingang van 1 April met 1/4 pet. verminderd is tot 4 1/4 pet. Daarna sluiting. NOORDSCHARWOUDE. Tuinbouwver. „Tuinbouwbelang" - De tuinbouwvereen. „Tuinbouwbe- lang" vergaderde Dinsdagavond ter bespreking van den beschrijvings brief voor de alg. verg. van den Noordermarktbond. Men kon zich met alle prae-advie- zen en voorstellen van het marktbe- sluur vereenigen. Zooals te begrij pen is, lokte het voorstel van „De Eendracht" te Oudkarspel, t.a.v. de uitschakeling vah den handel bij de afzet van de tuinbouwproducten nogal stof tot discussie op. Tenslotte ging men accoord met het prac-ad- vies. Programma L.8.V.V. - N.Niedorp 2.30 uur: N.Niedorp i-LSVV I; Noordschar- woude 2.30 uur: LSVV I!-N.Niedorp II', Noordscharwoude 1 uur; LSVV a-Hugo Boys a. Gevonden voorwerpen. - Gevon den; 3 portenionnaietjes m. inhoud en zilveren armband. Inlichtingen bij den heer Van der Mars. ZUIDSCHARWOUDE. Bridgen. - De Bridgewedstrijd, d;e gehuuaen werd in café „De Schel- visch", was weer door een goed aaptol personen bezocht. Ook nu wefd weer aan negen tal'els ge speeld. Na een spannenden strijd was de uitslag als volgt: Onevenlijn: A. Keppel—M. Beer- le prijs 33 p. A. JonkerK. Glas 2e prijs 38 p. C. BrasJ. v. d Abeele 3e prijs 39 p. Jb. ZijpA. Weel 4e prijs 42 p. Evenlijn: M. GoudsblomP. Eecen le prijs 32y, p., A. Bakker C. Borst 2e prijs 38 p„ Jb. Rietveld K. v. Meurs 3e prijs 40 y p. P DeutekomN. Kaan 4 prijs 4 p. OUDKARSPEL. Programma D.T.S. - Oudkarspcl 12 ur: DTS V-VZV II; Oudkarspel 10.30 uur: DTS a-DTS b. „De Eendracht". - De tuinbouw- vereoniging De Eendracht vergader de Woensdagavond ten lokale van den heer Van Liempt. Medegedeeld werd, dat de geld- leening. welke door de verecniging ig aangegaan voor den douw van de poterbewaarplaats, thans is omgezet "in een hypotheek, waardoor de aan sprakelijkheid der leden tegenover de bank niet meer bestaat. De agenda van de algemeene ver gadering van de Noordermarktbond was het belangrijkste onderivero voor deze vergadering. Men kon zich met de prae-adviezen op de eerste vijf voorstellen vcreenigen. Bij het zesde voorstel, dat van ..De Een dracht", waarin wordt aangedron gen op uitschakeling, van den han del, hebben verscheidene heeren het woord gevoerd. De heer Kalverdijk heeft zijn zienswijze uiteengezet. Op de algemeene vergadering zal dit voorstel worden verdedigd. In de rondvraag werd geïnfor meerd. of nog 'boete was toegepast t.a.v. verkeerde opgaven bij het in brengen van de pootaardappelen in de bewaarplaats. Geantwoord werd. dat bij de gehouden controle geen overtredingen zijn geconstateerd, zoodat geen boete is opgelegd. DIRKSnORN. Vergadering „Witte Kruis".--: De afd. Harenkarspel van het ..Witte Kruis" hield een algemeene vergadering in lo kaal Pijper. Het jaarverslag vermeldde, dat 't le- dontal bedraagt 243. Tevens werd dank uitgesproken aan het adres van den oud-voorzitter,' den heer L. Reuvers, voor het vele wat hij vanaf de op richting vopr de afd. heeft gedaan. Van hot verplegingsmaterlaal is een druk gebruik gemaakt. Er werden door de verploegstor ln totaal 4291 bezoeken afgelegd. De rekening van hot ..Witte Kruis" sluit met een batig saldo, terwijl de rekeningen van „Wijkverpleging" en t.b.e.-bestrijding met een nadeclig sal do sluit'en. Geprobeerd zal worden om het le dental van beide vereenigingen uit te breiden. De heer R. v. d. Oord bracht verslag uit van de- algemeene verga- vering ve Amsterdam, Na rondvraag sluiting. BINT MAARTEN. Gepromoveerd. - Aan do Vrije Uni versiteit te Amsterdam promoveerde de heer W, de Geus, gob. te Sint- Maart en op proefschrift. „Continuo Intrectrekcning" tot doctor in do wis- cn natuurkunde. DIENSTREGELING TEX. EIO. STOOMB. ONDEfcN. Met ingang van 29 Maart wordt do dienstregeling TexelDen Helder belangrijk gewijzigd. Vunnl dien datum zullen er weder drie diensten per dog worden vervuld. De eerste boot vertrekt van Texel 'dan om 7,45 in plaats van 8,15; de eerBtè boot van Den Helder om 10 u. in plaats van 10.45, Verder vaart de middagboot om 14 u. van Texel en 16 u. v. Don Helder, de avondboot 17,30 van Texel en 19 u. von Den Helder, 's Zondags worden twee diensten vervuld, n.1. van Texel 7.45 en 10.45 van Den Helder en 's av. 17.30 van Texel en 19 u. van Den Helder. BENOEMD. Tot bureauleider en deskundige van de afd. Tuinbouw van den Ned. Landstand in Noord-Holland werd benoemd de heer N. Kaan, oud- hoofdbestuurslid van den Ned. Tuin- dersbond. NIEUWE NIEDORP. Diaken en Ouderlingen benoemd. - In de heden gehouden Kerkeraadsvergade- ring van de Ned. Herv. gemeente werd tot diaken gekozen C. Koeman. Wegens bedanken van de heeren P. Spijker, G. Bobeldijk en wegens overlljdert van den hter P. Baken werden tot ouderling be noemd de heeren "P. H. Komen, A. Ni- colai en P. Deugd. Vergadering Onderling Veefonds. Voorz. Plantinga brengt ten eerste dank aan den afgetreden directeur, den heer Pool. welke 25 jaar lang is verbonden geweest aan het fonds. De heer P. Schager werd opnieuw tot commissaris benoemd. In de comm. tot het nazien der re kening werden benoemd de heeren A. Bruijn en P. Layen. Besloten werd het directeurschap, af te schaf fen en een der commissarissen als zoodanig te laten fungeeren. Do totale ontvangsten over het af geloopen jaar bedroegen f 4645.70. de uitgaven f 4263.79. zoodat er een voordeclig saldo is van f 381.91. Op 31 Dec. 1941 „waren verzekerd 460 koeien en 158 stuks jongvee en op 31 Dec. 1942 resp. 365 en 70. Het aantal .deelhebbers was geble ven op 80..Dè-omslag over de laat ste drie jaar was 1940 f 7.30, 1941 5.40 en 1942 7.10. In 1939 verloor het Vééfonds 40 stuks vee. 1940 37, 1941 20 en in 1942 12 stuks. HEERHUGOWAARD Vergadering Coöp. Boerenleen bank - De voorzitter, de heer A. Kooij, memoreerde in ziin openingswoord dat de bank er momenteel gezond -voorstaat. Mededeelingen. De voorzitter deel de mede. dat er door vertrek en overlijden 6 leden waren afgeschre ven en dat er slechts 1 lid was in geschreven. Door het bestuur was de rente voor voorschotten gesteld op 3.75 pet., terwijl al het andere ongewij zigd is gebleven. Aan den kassier zal f 200 per jaar kantoorhuur yvor- den betaald. Uit het jaarverslag bleek, dat er ruim f 200.000 meer was ontvangen dan uitgegeven. Er zijn 451 spaar boekjes in omloop. Voorts ziin er 55 rekening-courant-houders en 86 voorschotnemers, terwijl de bank 190 leden telt. Het jaarverslag ein digt met de hoop dat het volgend jaar de 40ste alg. verg. eenigszins feestelijk herdacht zal kunnen wor den in verband met de tijdsomstan digheden. De heer P. Blauw Jz. werd her kozen als bestuurslid en J. Geuse broek Jr. alg lid van den Raad van Toezicht. Tot plaatsvervangend lid voor den R. v. T. werd gekozen de heer J. Gootjes-Verhuist. De rekening paf aan ontv. en uit gaven f 011769.81 en de balans sloot op f 669215.13 met een saldo winst van f 2231.97. Dit bedrag zal bij de reserve worden gevoegd, waardoor deze stijgt tot f 46254.95. WIERINGERWAARD Stierenkeuring. - Dinsdagmorgen werd'onder groote belangstelling op het parkeerterrein te Wieringer- waard. de voorjaars-stierenkeurmg gehouden, vanwege de Prov. Comm. eh hot NRS. De jury bestond uit de heerên: E. Koster te Berkhout, Jm. Blaauboer te Schagen. W. Jimmink te 't Zand en Jb. Kooij te Nieuwe Niedorp- Voorgebracht werden29 1-jarige stieren en 4 2-jarigen. Van de 29 1-jarigen werden voor liet NRS goedgekeurd: Constantijn van de Waard 7 en Geesje's Frans 3 van P, C. Rezelman, Frans 278, Frans 280, Frans 284, FranS 282. Frans 287. Frans 289 van F. A. F. Groneman, Frans 283. Juliaantje's Frans 2 van Th. Groot, Constanten Atlag van D. Jimmink. Athleet Hoo- ver van N. D. Kaan, Henk 7 van K. Koster, Paul 13 van J. A. Mooij. Cis sy's Frans van N. D. Kaan. Voor het NH werden goedgekeurd: Hans 4 van P. C. Rezelman, Clara's Tarzan van C. R. Blaauboer, Dieu- wertje's Frans van D. Jimmink. Jo- hanna's Paul van N. D. Kaan. Paul 20 van C. Spaans Hz., Henk 8 van P. Brommer. Voor P. werden goedgekeurd: Eduard van C. Kali, Constantijn van de Waard Van P. C. Rezelman, Hoo- ver 3 van N. D. Kaan, Constantijn van de Waard 6 van S. v. d. Oord, Otillo van Jn. Schenk Kzn., Frnn- cis Simson van A. Borst, en Siet- j sche's Adema 2 van C. Blaauboer Pz. Geheel afgekeurd werd 1 stier. De volgende 4 2-jarigen werden definitief in het NRS opgenomen: Frans 269 van F. A. F. Groneman. Henk 4 van K. Kostc-r. Willemke's Adema van A. Bakker en Prins Con stantijn van R. L. Waiboer. ICostcr benoemd. - Door kerkvoogden en notabelen der Ned. herv. gemeente werd met ingang van 1 April als koeter dc-r kerk benoemd de heer S. Smit, In- plaats van den heer C. Zeeman, die als zoodanig had bedankt. DE NIEUWE BONNEN. (UitkiVppcn er. bewaren) Var, 38 Mrt, t/:n. April '43. Brood 14A 4 rants. Brood I4B rants Beschuit 14 1 rants. Aardappelen 14 A 2 kg Aardappelen 14B 1 kg Tabak 14A, 14B. 1 rants, 21 Maart t/m. 3 April '43. Vleesch 13 A 1 rants. Vleesch 13B y2 rants. Reserve 4-13, M-13 l1 rants. Reserve M-15, M-17 2J,£ rants. 21 Maart i/m. 15 Mei '43. Koffiesurrogaat 526 Algemeen 24 Maart t/m. 4 April 1943. Boter 10, *A rants. Margarine óf Bak- en Braadvet 12 Mrt. t/m. 10 Mei 1943. Boter of Margarine. fS rants. Nader aan te wüzen. Bijzondere Rantsoenen, 21 Febr. t/m. 3 April 1943. Eieren. s'ukfi, 2-09 ReserVe. Eieren, 1 st., 3-10 Reserve. Geldige bonnen voor diverse artikelen. Petroleum 05 1 liter Brandstoffen 1 eenh. 0,9 10 B.V. Brandst. Brandstollen (geen anthraciet) 1 eenh. 01 t/m. C6 K.F. Brandst. Eenheids-eep 514 Algem. 1 rants. Eenheidszêep S 1 rants. Waschpoeder elb Algem. 1 rants. Waschpoeder S. 1 rants. Toiletzeep f- 1 rants. Scheerzeep N Textiel (Mannen) 45 gram De volgende bonnen zijn binnen kort niet meer geldig: Na Zaterdag 27 Mrt,: 13 Brood. Beschuit. Aardappelen, Tabak, Sigaretten. De geldigheidsduur van de vol gende - bonnen is verlengd: t/ro. Woensdag 31 Maart: 490 Alg. (Eenh. zeep), 491 Alg. (Waschpoeder); R- Eenheidszeep, Waschpoeder. Toilet- Zet/m. Zondag 4 April: 09 Boter. t/m. Zaterdag 17 April: 3-11 Res. (Sinaasapp2-12. 3-12, 4-12 Res. (Appelen). De bonnen, waarvan de geldig heidsduur op Zondag begint, mogen op den daaraan voorafgaanden Za terdag worden gebruikt, met uitzon dering van den bon voor vleesch, vleeschwaren en aardappelen. i) Mannelijke personen van jaar en ouder. 18 FRANSCHE REGEERING GEWIJZIGD. In de Fransche regeering zijn enkele veranderingen aangebracht. Het secre tariaat van Kol nlcn en Voor Marine zijn somengevoegd en geplaats' onder Schout bij Nacht Blehaut, de secreta riaten van Oorlog en Luchtvaart zijn samengevoegd tot een staatssecretariaat van Defensie onder generaal Bridoux. Het staatssecretariaat van Arbeid is veranderd in een ministerie onder .lei ding van Lagardelle. Het commissariaat generaal voor het Gezin is geplaatst on der het staatssecretariaat van Gezond heid onder leiding van Dr. Grasset. Voorts wordt nog medegedeeld, dat er voortaan nog slechts een staatssecreta ris behoort bij den chef de.- regcering wel ambasadsur De Brinon. WINKEL Algenu verg. Zwemvereenigiiig. - De zwemvereeniging „Winkel" hield haar algemeene ledenvergadering ten huize van den heer de Bruijn, v/aar ongeveer een 10-tal leden aan wezig was. Jaarverslag en rekémng werden on der dankzegging goedgekeurd en vast gesteld. Aan ontvangsten is geboekt een be drag van f 147ü.ö2 en aan uitgaven een bedrag van f 1465.10. zoodoende een voordeelig saldo van f 13.42. De voorzitter, de heer G. Nobel, deel de mede, dat van een onbekenden ge ver een subsidie ten bedrage van f 10 is ontvangen. Meerdere giften zouden het bad zeer ten goede komen. Bestuursverkiezing. De heeren K Mulder en P. van Zoonen werden als bestuursleden herkozen. IA de vaca ture van den heer Lo gers, die zich niet herkiesbaar had gesteld. werd m'evr. Tijscn gekozen. Rondvraag. De voorzitter deelde me de. dat er plannen in voorbereiding zijn om den zatidrand om hst bad te verbeteren, aangezien deze in een zeer slechten toestand verkeert. Omtrent de benoeming van een badmeester werd medegedeeld, dat hierover nog niet nader is besloten. De voorzitter deelde voorts mede, dat het pad, dat toegang geeft tot het bad, alsmede het tegelpad vóór de ca bines der heeren, zeer slecht zijn. Hierin dient verbetering te worden gebracht. De vraag werd gesteld of het niet fnogelljk zou zijn om gedurende het aanstaande seizoen een cursus ln het reddend zwemmen te organiseeren, Dit punt zal in overweging genomen worden. JAARVERGADERING NOORDERMARKTBOND. - De veilingsver, „Do Noordermarkt bond hield haar 30e' alg. jaarverga dering Vrijdag in Concordia te N.- scharwoude. De voorzitter, de heef J. Kliffen, gaf een uiteenzetting jan de moei lijkheden, waarmee men onder de huidige omstandigheden heeft te kampen. Spr. drong er op aan. aandacht te blijven besteden aan de kwaliteit van het product. De rekening van den penning meester sloot met een batig saldo van 15.333.17; aan de aanvoerders zal een reductie op de veilingpro visie worden verleend van 0.37 pet. Het jaarverslag over 1942, waarin de uitkomsten van den tuinbouw uitvoerig worden vermeld, werd goedgekeurd. Het ledental bedraagt thans 1379. Men besloot verlenging aan te vragen voor de vereeniglng. Het voorstel om pogingen te doen de gemeentesluis te Noordscharwou de vergröot te krijgen, werd aange nomen. De loco-burgemeester, de heer Kooij. deelde mede, dat het gemeen tebestuur op zijn tien-jaren-plan reeds heeft staan de vergrooting van de gemeentesluis te Noordschar woude. De vereenigingen te N.Niedorp en Oudkarspel hadden voorstellen in gediend om op verhooging van den priis der tuinbouwproducten in het algemeen en van de uien en witte kool in het bijzonder aan te drin gen. De Eendracht wilde reeds voor dit huidige seizoen, dus met terug werkende kracht vanaf 1 October 1942, de koolpriizen met een bepaald percentage te verhoogen. Het bestuur zegde toe, hiervoor ziin uiterste best te zullen doen. Men ging met het prae-advies ac coord. Uitschakeling Van den handel? De Eendracht te Oudkarspel; stel de verder voor. den handel uit te schakelen en de veiling als ver koopbureau te laten optreden. Hot prae-advies van h^t bestuur houdt in. dat het dit voorstel onuit voerbaar acht. Het wordt onrecht vaardig geoordeeld, een bedrijfstak, waarbij duizenden personen betrok ken zijn, uit te schakelen. Verzen ding van de producten door middel van de veiling zal --bovendien vol gens het bestuur op een groot fiasco uitloopen. De heer Kalverdijk, Oudkarspel, verdedigde het voorstel van De Een dracht. De handelaren zouden kun nen worden ingeschakeld in hét door de veilingen te stichten or gaan. De voorzitter gaf een uitvoerige toelichting op het prae-advies. Als het nu eens ging om de winst marge nader te bezien, zou het iets anders zijn. De heer Volkers gaf een uiteen zetting van de totstandkoming van het voorstel. Voor de van den han del ontvangen medewerking in het verleden is men dankbaar. De han del als maatschappelijke factor ach ten wij overbodig. De lijden veran deren en wii zullen, aldus spr.. met den tijd mee moeten gaén; anders komen we er naast te staan. De voorzitter ontried ten sterkste de aanneming v.an het voorstel. Nadat epnige heeren het woord hadden gevoerd, werd het voorstel verworpen. n de rondvraag voerden nog een aantal personen het woord. BROEK OP LANGEDIJK. Oudermiddag Openb. Lagere sclionl. - De oudermiddag van de O.L. school mocht zich in een flinke belangstel ling verheugen. Nadat eenige leerlingen van de school een paar muzieknummertjes ten gehoore hadden gebracht, hield de heer Van Drunen, consulent voor lichamelijke oefening, een inleiding over de lichamelijke opvoeding op de school in Nederland. Na een korte pauze -werd afscheid genomen van den heer K. Bierman, die wegens benoeming tot Hoöfti der school te Driesum de school gaat verlaten. Met hartelijke woorden van dank namens het onderwijzend personeel, de ouders en zeer zeker namens de kinderen, overhandigde de heer Van Berghem den scheiden den onderwijzer een paar boekwer ken als herinnering aan Broek op Langendijk. De Hoer Van Schoorl, voorzitter van de Oudercommissie sprak woorden van dank. De heer Bierman dankte voor de ontvangen mooie geschenken. iSpr. heeft prettig "gewerkt aan den Lan- gedijk en zal aangename herinrerin- ge.n aan de jeugd van Noord- en Zuidscharwoude en Broek óp Lan- endiik behouden. Boeken dienen zich aan. P. C. BOUTENS: „Gegeven keur". Het is, meen ik, de voorlaatst ver schenen bundel van den kortgeleden gestorven dien ter. Een volledig beeld van Boutens biedt dit boekje, dat met doornamen zorg en fijnen smaak door de U.M. „Oceanus" te 's-Gra- venhage uitgegeven werd, niet. Ver talingen der kiassïeken, waarin Bou tens zich zoo'n meester toonde, ont breken. Maar wat hindert hetV In dit bundeltje zijn veie zijner besie verzen bijeengebracht. Zij zyn bekend, want zij verschenen reeds alle in bloemlezingen. Want het „keur" werd niet, zooals de arge- looze lezer, die do inleiding over slaat, licht denken kan, gegeven door Boutens zélf, doch door zijn letter kundige bewonderaars. De kunst van Boutens is niet overal even vlot toegankelijk.. Vaak staat ge voor een dichte deur, waarvan ge den sleutel nog zooken móet. Zoo is het ook dikwijls in dit boek, hoewel het meest zijn helderste verzen be vat, Nogmaals: wat hindert het? Poezie ls immers, zooals Kloos een maal schreef, geen zachteoogige maagd. Zij vergt inspanning, maar een Inspanning, die later rijkelijk beloond wordt. De top van een berg wordt soms moeizaam, met, veel val len en struikelen bereikt, maar des te herademender is daarna de schoon heid aan onze voeten in 't rond. Ook van een schilderij dringt soms pas na honderde malen van aandachtige beschouwing de pracht tot ons door. En is de kuri&t des dichters iets min der dan die van den schilder? Men kan met „Gegeven Keur" langen tijd ervaren, dat de eigen geest op krukken gaat, maar als deza zich. als loon voor overgegeven, liefdevolle Inspanning op plotseling- ontvouwde vleugels verheft, zal men. alle getrooste moeite en schavend gestruikel zegenend, vol sterkend geluk instemmen met Boutens' juichkreet: Mij is dit licht gezicht Van licht tot lichter licht Door ondiep donker onverstoord gebleven. Voor al komenden tyd O zoete zekerheid: Daar is geen dood, mar enkel leven! H. P. van den Aardweg. Economische rechter. Een duistere vleeschaffalre uit Schagen. De laatste loodjes wegan het zwaarst, zegt de volksmond. Laat dit ook zoo zijn met de boeken- actie van den Nationalem Jeugd storm toor onze arbeiders in Duitschland. Ook de zwaarste pakken met boeken worden gaarne en dankbaar in ontvangst genomen. Handel in bonnen is misdaditf. De air af le zwaar en ijs' De zaken, die de economische rechter te behandelen krijgt, z'in dikwijls duister. Dat komt omdat de betrokkenen elkaar sparen tot het uiterste. Duidelijk trad dit aan den dag in de clandestiene vleeschzaak t). Limmen-A. G. Koi'edon. De kaatste had circa 7'A kg vleesch ontvangen, dóch kwam eerst met den naam van den leverancier vóór den dag, nadat hij een maand in voorarrest haü gezeten. Gisteren werd hii veroordeeld we gens het koopen van dit vleesch en wegen6 het in voorraad hebben van Wi mud tarwe en wat Belgische shag, tot 1 maand, waarbij het voor arrest niet in mindering werd ge bracht. Limmen, de leverancier van het vleesch werd bijgestaan dooi: mr. Buiskool en ontkende alle schuld. De verklaringen van Koredon wa ren uitermate vaag en diens vrouw G. Koredon-Molenaar moest licht brengen in de ?aak. Eenige malen werd ze gewezen op de ernst van den eed. Want bij de instructie had ze heel anders ge sproken. Tenslotte vertelde ze, dat een ad spirant-zwager van Limmen het vleesch had bezorgd!, Waarop de zaak werd verdaagd om eerst dezen nieuwen getuige te kunnen hooren. EEN ZONDERLINGE DORSCH- OPZIOITER. A. v. d. Cingel was dorschopzieh- ter in de Wieringermeer, maar hij was er een van een zonderling soort. Hij stelde zich n.1. in verbinding met twee landbouwers voor de levering van tarwe, waarvoor hij dan weer op eigen golegenheid een fiets wilde koopen. De landbouwers A. C. Kom meren en P. Scholten verklaarden zich bereid tot levering van »esp. 2 en 1 mud. Gelukkig voor hen had de levering nog niet plaats geh'ad, zon- dat ze werden vrijgesproken. De fiets had v. d. Cingel. inmiddels reeds oetrolcken van een zekere Smitstra. Waar de rechtbank cieze laatste nog wilde hooren in verband met de fiet- sontransactie, werd de zaak aange houden tot 23 Mei. MEINEED VOOR 4J4 KILO ONDERMAATSCHE PALING. Er gebeuren kromme dingen in den zwarten handel, maar dat, vóór 4 Yj kilo ondermaatsche paling, die clandestien zou zijn afgeleverd, eon getuige a décharge wegens meineed moest worden gearresteerd, werpt een schril licht op do dwaasheid, waaraan velen zich tegenwoordig te buiten gaan, Een Bunschoter visscher. A. Rui- zendanl, zou in de haven te Oude Zeug bij de Wieringermeer 4 V, kilo van vermeld glibberig goedje heb ben afgeleverd aan een vrouw. Hij begaf zich daarmede op ccn glib berig pad, maar de wegen, die ziin broer Rulzondaal bewandelden, wa ren zoo spiegelglad, dat hii prompt duikelde. Want de dagvaarding mocht dan misschien onjuist zijn ten aanzien van de aflevering aan een vrouw; aan een man'was het wol - Dat verklaarden verschillende ge tuigen. Broeder Ruizendaal ontken de echter oólc dit. hii bleef stokstijf op zijn stuk staan, bevestigde zijn ■i'klaring en werd gedurende ac dtting gearresteerd. Verdachte A. Ruisendaal hoorde zich veroordeeleto tot f 150 of 30 dagen. Voor zijn broer echter ziet het er .^rmoedelijk heel wat duisterder uit. ZONDAG 28 MAART 1943. Ned. Herv. Gem, SCHAGEN, 10 uur ds. Kapteyn. ST. MAARTEN, 2 uur ds. Witkop. BARSINGERHÓRN. 10 uur ds. van Biemen, geen. Zondagsschool. KOL- HORN. 11.30 uur Zondagschool. AN NA PAULOWNA. 10.15 u. ds. Vorst- iTian. KOEDIJK. 3 uur ds. v. d. Kie» boom (doop). IEERHUGOWAARD, 10 uur ds. de Mooy (dooo). NIEU WE NIEDORP. 3 uur ds. Koole. HIP- POLYTUSHOEF. 10.30 uur ds. van Beek. OUDESLUIS. 2.30 uur ds. van Beek. BURGERBRUG. 10 uur mei. J. v. «d. Veen. EENIGENBURG. 10 uur ds. Witkop. SLOOTDORP, 10 u. ris, Meiier Drees. NOORDSCHAR WOUDE, 10 uur ds. Noll. W4NKEL, 2.30 uur. ds. de Mooy. WARMEN- HUIZEN. 10.30 uur ds. Tuinstra. BR. OP LANGENDIJK. 10 uur ds. Koo le. 4 uur ds. Kalkman, Doopsgezinde Gemeente. BARSINGERHÓRN. 10.30 uur ds. Oosterbaan. NIEUWE NIEDORP. 10 uur da. Rolhfusz. BROEK OP LAN GENDIJK. 10 uur. cand. Luikinga (uit Haarlem). Geref. Kerk. SCHAGEN. 9.30 en 2.30 uur. ds. J. v. d. Mve. KOLHORN (in de Ned. Herv. kerk) 10 uur en 3 uur ds. Visch. BROEK OP LANGENDIJK. 10 uur en 3 uur ds. Donner. NOOÉD- SCHARWOUDE, 10 uur en 4 üüt cand. K. Smit. Vrije Ev. Geref. Gem. WARMENHUIZEN. 4.15 uur ds. Ruys (Fuik 1). Evangelisatie. SCHAGEN. 10.15 uur de heer Lodder uit Alkmaar. HIPPOLYTUS- HOEF, 10 uur de-heer Deen. DEN OEVER. 3 uur de heer Deen. SCHA- GERBRUG. Woensdagav. 7.30 uur bijeenk. Chr. Jongemannenver. in liet EvangeJisatiegeb. BERGEN (E. V. ..Maranatha10.30 ds. W. M. A. Kalkman uit Amsterdam?. BRÈE- ZAND. 10 tiur en 7 uur de heer P. Boon. 7 uur kerkkoor. SCHAGER- BRUG. 2 uur de heer de Wit (Evan- pelisatiegeb.) WrERI.NGERW.AARD, 9.30 ti. de heer de Wit (zaal Breed). ADVIEZEN'-r^V VAN OEN T ]r VOEDINGSRAAD ADVIEZEN VAN DEN VOEDINGS RAAD. Een smakelijke boterkarn zonder boter. Voor het beleggen van een boterham zonder boter verdient het aanbeveling een ^smeerbaar gerechtj'e te bereiden, bijv. door een restje fijngewreven aardappelen smakelijk te maken met wat azijn, zout, aroma en zeer fijn ge sneden tuinkruiden of groenten. Op het oogenblik kan men daar selderij, peter selie of prei, jonge raapsteêltjes of spinazie voor gebruiken. Ook geraspte rauwe wortel, sla. ster kers e.d. zijn goed op de „droge" boter ham. Met in den koffiemolen gemalen gort maakt men: „Namaakhoofdkaas." 100 gr. gemalen gort, 4 dl. water,. 2 bouillonblokjes, kruidnagelgruis, aro ma, 6 augurken uit hot zuur. 1 kleine ui, bosje selderij, 4 ft 6 lepels azijn. Den bouillon met do kruiden aan den kook brengen, de gort of grutten toe voegen. 5 min. laten koken en in de hooikist zetten. Ondertusschen de augurken en de ui zeer fijn snipperen, de selderij fijn hakken. Als de gemalen gort gaar is (na pl.m. l uur), de augur ken. ul, selderij en azijn toevo.egen en de massa mot de kruiden zéér pittig maken. Zoo noodig rog wat aroma, pepersurrogaat en mosterd toevoegen. De massa overdoen in een met koud water omgespoelde kom of pudding vorm en koud laten word n. In plakjes gesneden op het brood leggen. Hoofdrcd.: A. R. Jonker; plv. hoofdred.: H. P. v. d. Aardweg; Bui- tenl.i-Tj. N. Adema; Binnenl. en Provincie: D. A. Klomp; Sport en Rechtsz.: J. Werkman, allen te Alk maar; Streeknieuws: A. Eriks: Ad vertenties: C. Boogaard. Alkmaar.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1943 | | pagina 2